Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  VLORA Maska e klandestini
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Vendndodhja
  po nga vlora qe ēke me te
  Mosha
  38
  Postime
  108
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Sa tabu eshte informimi i rinise per maredheniet seksuale ne shoqerine shqipetare?

  A duhet qe njohurite rreth seksit te merren ne shkolle apo duhet qe familja te jete pergjegjese per kete??Tradicionalisht edukata seksuale nuk eshte ofruar jo vetem ne shkollat shqiptare,por dhe ne ato perendimore.
  Vite me pare sugjerohej qe informacionin rreth seksit te rinjte e merrnin ne fillim nga prinderit e me pas nga shoket,por ne forme te kamufluar dhe shpesh here dizionformuse...


  -Sa tabu ka qene informacioni rreth seksit ne kohen e diktatures??dhe sa tabu eshte sot ne kohet tona??a eshte hequr nga mentaliteti yne kjo tabu?
  -Pse seksualiteti njerzor eshte kaq delikat dhe njekohesisht kompleks??
  -Pse njerzit flasin dhe ende skuqen kur preket nje teme seksuale??
  ēam 25 karat

 2. #2
  DOTT. SKUTHI Maska e SKUTHI
  Anėtarėsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  It's not your business....
  Postime
  461
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Exclamation

  JEMI AKOMA NJE VEND SHUME HIPOKRIT BEHET GHJITHCKA NE KTE VEND POR MORALISMI MESJETAR QE EKZISTON NE SHOQERINE SHQIPTARE ESHTE SHUME ME I FORTE SE CDO GJE TJETER DHE KY INDIKATOR TREGON SE JEMI NJE VEND AKOMA
  I PRAPAMBETUR DHE SHUME INJORANT.......(duke perjashtesuar pakicen joinjorante)

 3. #3
  In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
  Anėtarėsuar
  28-11-2005
  Postime
  2,801
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  ketu eshte bere tabu !!! shume tabu !!! edukata seksuale eshte zero !!!
  YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

 4. #4
  M1ST3R10Z3 @k47 Maska e Michaela
  Anėtarėsuar
  27-03-2007
  Vendndodhja
  BrEnDa NjE mIsTeRi
  Postime
  487
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ahaha zusha kur dushe me shpjegu mesimin per mbrojtjet apo cdo gje rreth seksit na thoshte ikini te keqen zysha ne shtepi se nuk do bejme edukat sot.Kjo qe ndodhte ne klasen e 8 kur kam qene une tani e 3 vjet para.

  Besoj se prindrit shqiptare nuk flasim me femijet rreth seksit pasi duket sikur po na shtyjne me doren e tyre qe ti hyjme kesaj rruge.

  Kurse ketu ku jam ,madje sot kemi fol me kujdestarin ne oren e kujdestaris rreth seksit edhe problemet e tij...njerezit ne pergjithesi ne shqiperi skuqen pasi ju duket dicka turpi per te folur per dicka te till..duke mos e ditur qe kjo gje eshte pjese e jetes sone.Duke mos e ditur qe kjo gje do ndodh.
  Prandaj shumica e te rinjve tani ne shqiperi kane dal na rruga e zotit per shkak te mos informimit rreth kesaj teme.
  GjERMONE E LOGEL SA NJE GOGEL!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime nė 21 postime
  Sa tabu eshte informimi i rinise per maredheniet seksuale ne shoqerine shqipetare?

  po per kte qe ke hap ti ca adoleshent me kokrra ke ti numerosh gjith e gjith mund te dalin ja 20 adoleshent ti pergjigjen ksaji teme.


  PS: sepse Adoleshentet shqiptar shumica derrmuse mbyllen ne shpi shum heret.ca i kap i rref mami me shkelma ca te tjer babi .

  Dhe ime qe po shkrujm ca jan adoleshent qe postojn ne forum i ke na per shpia na nje qe ka mundesi ka kompjuter . ai qe ska ja fut gjumit apo shef nai dore filem .

 6. #6
  M1ST3R10Z3 @k47 Maska e Michaela
  Anėtarėsuar
  27-03-2007
  Vendndodhja
  BrEnDa NjE mIsTeRi
  Postime
  487
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga BaLLaKumi
  po per kte qe ke hap ti ca adoleshent me kokrra ke ti numerosh gjith e gjith mund te dalin ja 20 adoleshent ti pergjigjen ksaji teme.


  PS: sepse Adoleshentet shqiptar shumica derrmuse mbyllen ne shpi shum heret.ca i kap i rref mami me shkelma ca te tjer babi .

  Dhe ime qe po shkrujm ca jan adoleshent qe postojn ne forum i ke na per shpia na nje qe ka mundesi ka kompjuter . ai qe ska ja fut gjumit apo shef nai dore filem .
  Pse ty te ka rraf mami kur ke qene adoleshent eeee prandaj flet???

  Edhe sa per adoleshentet shqiptare nuk eshte puna se i rref mami apo ku di une ca se ska lidhje por informationin e pare per seksin adoleshentet duhet ta marrin neper shkolla pasi ne te gjithe boten keshtu veprohet...edhe duke lexuar shume revista qe kane te bejne me kete teme.Neve na ka mbyll shume mentaliteti qe kemi,edhe nese mund te pyesesh nje adoleshent ne shqiperi per cdo gje rreth seksit te pakt jane ata qe mund te te shpjegojne ata qe mund te kene pat eksperienc me te shpejt.

  Me ka bo shume pershtypje duke lexuar njeehre gazeten Paloma...ishte dikush edhe pyeste mister x:
  Isha brenda ne det edhe 5 metra larg meje nje cifte po e bente a jam me barr??
  Pergjigjia e mister x:Na fute friken me duket se kam ngel edhe une me barr qe e lexova.
  Me ka bere shume pershtyje..kaq derras jane nga ana e kesaj.pffffff...sikur edhe filma te shofesh meson por meduket se kjo qe ka thon keshtu spaska iden e jetes fare.:P

  Ja se sa njohuri kane adoleshentet shqiptare rreth kesaj teme.
  GjERMONE E LOGEL SA NJE GOGEL!

 7. #7
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  Kurse ketu ku jam ,madje sot kemi fol me kujdestarin ne oren e kujdestaris rreth seksit edhe problemet e tij...njerezit ne pergjithesi ne shqiperi skuqen pasi ju duket dicka turpi per te folur per dicka te till..duke mos e ditur qe kjo gje eshte pjese e jetes sone.Duke mos e ditur qe kjo gje do ndodh.
  Prandaj shumica e te rinjve tani ne shqiperi kane dal na rruga e zotit per shkak te mos informimit rreth kesaj teme.
  Michaela kujdes mos meso shume gjera qe tani leri dhe ca kohes
  Dhe te gjithe e dine qe ne shqiperi nuk para flasin hapur per seksin si ne shkolle dhe ne familje . dhe pse ne shkolle ka ore mesimi per kete pune ajo nuk zhvillohet .
  po nejse te na rroje televizioni
  Gjergj Kastrioti org

 8. #8
  M1ST3R10Z3 @k47 Maska e Michaela
  Anėtarėsuar
  27-03-2007
  Vendndodhja
  BrEnDa NjE mIsTeRi
  Postime
  487
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga King_Arthur
  Michaela kujdes mos meso shume gjera qe tani leri dhe ca kohes
  Dhe te gjithe e dine qe ne shqiperi nuk para flasin hapur per seksin si ne shkolle dhe ne familje . dhe pse ne shkolle ka ore mesimi per kete pune ajo nuk zhvillohet .
  po nejse te na rroje televizioni
  Koha po mi meson vete nuk po iki une ti mesoj me vrap...pastaj eshte shume mire qe te kesh njohuri per gjithcka apo jo?
  GjERMONE E LOGEL SA NJE GOGEL!

 9. #9
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime nė 43 postime
  Ka qene me perpare , por tani jo me ne te njejten shkalle.

  E keqia eshte se keto i diskutojne vetem ne shoqeri kurse nga orinderit ndruhen.Kjo eshte e gabuar, pasi shoqeria te nxit nuk te keshillon ...
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 10. #10
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Anėtarėsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Talking

  Ne e kishim zhyshen e edukates seksuale te rrepte dhe moskokecarese.

  Na bente qe t'i shkruanim te gjitha gjerat ne fletore si diktim dhe pastaj na bente testime te forta. Ishte nga ato tipat e byrose politike dhe kishte nje personalitet aq te hekurt saqe edhe cunat e klases duhet t'i mbanin te qeshmet se kishin frike mos i ngelte.

  Si pasoje, kapeshin me zhyshen e Biologjise qe kishte nje natyre shume flirtuese...

  Nuk kam pare asnje tabu ne shkolle te pakten, mbase nga tipi i msuseve qe me kishin rene per pjese.....por nga menyra se si flisnin njerezit ne pergjithesi, gjithe naivitete, paragjykime dhe mentalitete, ndihej nje ndrrydhje e thelle.

  Biles e kishin bere aq tabu saqe mi shtonin edhe mua deshirat dhe tundimet. Une aq desha, make it hard and I'm all over it. Literally!
  As qe du me dit!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e alproud
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Postime
  293
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Une besoj se ekudata seksuale duhet te jete nje bashimi i edukates se shkolles dhe institucioneve arsimore sebashku me bisedat dhe edukaten rreth kesaj ceshtje brenda familjes. Mbase tani gjerat kane ndryshuar dhe sdo ta quaja si tabu me pervec zonave rurale pasi te rijnte kane shume liri dhe te drejte vetevendosjeje ne zonat urbane, shkojne ne shkolla dhe krijojne lidhje qe ne femijeri.

  Eshte per tu theksuar se megjithse e cilesuar si shoqeri ku mardheniet dhe edukata seksuale eshte tabu po ta krahasoni shtatzanite e padeshiruara te adoleshenteve ne shqiperi me ato te vendeve perendimore do te shikoni nje disnivel te madh. eshte per tu permendur qe nuk mund te jene me te lira per te bere mardhenie femrat dhe meshkujt ne shqiperi krahasuar me ato te perendimit, sidomos ne zonat urbane.

  Shoqeria shqipetare eshte ne nje proces qe mbase pa nje destinacion te paqarte tabuja per gjera te tilla po shuhet me shifra drastike.

  Ne kohen e komunizmit gjerat ishin ndryshe, shoqeria e mbyllur dhe sic ndodh ne shoqerite me sisteme socialiste apo komuniste, vemendja qendrohet ne shoqerine dhe jo individin.

  Varet se me ke flisni persa i perket skuqjes se fytyres, por te gjithe kalojne neper nje periudhe te tille dhe mbase gjerat behen te perseritura dhe kjo zhduket.

  Eshte kompleks besoj se eshte krijuar nga Zoti me "procesin natyral," por besoj se nuk eshte i panjohur per njerezimin, shkencen dhe mjeksine.
  Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-10-2007
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  per mendimin tim njohuria reth seksit eshte dicka natyrore dhe duhet te meren bazat perpara nga familja qe ne moshe te vogel .,,,me vone ne shkolle duhet te behet edukate seksuale(shoqerore)qe te jap me teper imforfacione rreth kesaj teme.....pra jane te domozdoshme dhe keshilla nga familja por edhe nga shkolla .....

Tema tė Ngjashme

 1. Seksi dhe shėndeti
  Nga Estella nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 78
  Postimi i Fundit: 01-04-2013, 14:38
 2. Meshkujt dhe seksi
  Nga Kryeplaku nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 15-03-2006, 09:07
 3. Informacion i pėrgjithshėm mbi Republikėn e Shqipėrisė
  Nga bastardi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05
 4. Janullatos: Nuk ka pėrparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •