Close

Rezultati i Sondazhit: Pjesmarrja e gruas ne fushen e politikes..!!

Votues
40. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Grate s'kane pse te merren me politike..!! Jane te mjaftueshme burrat per kete fushe..!!

    5 12.50%
  • Roli i gruas ne shoqerine e sotme eshte rritur dhe ndihet nevoja per opinionet e saj..!!

    12 30.00%
  • Sigursht qe eshte e dobishme roli i gruas ne politike

    21 52.50%
  • Asnje nga te mesipermet..!!

    2 5.00%
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 94
  1. #-19
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753

    Pjesmarrja e gruas në politikë

    Gjithmone e me teper flitet per rolin e gruas ne shoqeri dhe politike. Vlen per tu permendur fakti se shum prej jush mendojne se grate apo femrat nuk kane per se te merren me politike, ndonese shumica e tyre e kane pasion. Pyetja ime eshte: A mendoni se opinionet e femrave ne fushen e politikes nuk jane te nevojshme? A mendoni se femra sot nuk ka akoma te drejte te komentoje ne fushen e politikes apo te merret akoma me shume me politike? Pse mendoni se s'kane te drejte dhe pse mendoni se pjesmarrja e tyre eshte e dobishme...

    ps. Kete teme po e hap duke marre shkak nga nje mp.
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  2. #-18
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Roli i gruas ne shoqerine e sotme eshte rritur dhe ndihet nevoja per opinionet e saj..!!

  3. #-17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Dua te di kush eshte ai qe dha voten tek opsioni i pare...ndo nje mashkull ka qene.

    Nejse roli i gruas ne politike eshte me i rendesishem nga i mashkullit sepse dim te perballojm situata me qet dhe sakt.

  4. #-16
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Dhe Pa gruan skeni ku shkoni mer qafira se prej tyre keni dale

    vot per dobin e gruas

  5. #-15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-03-2003
    Postime
    10,240
    Roli i gruas ne shoqerine e sotme eshte rritur dhe ndihet nevoja per opinionet e saj..!!
    #VamosArgentina

  6. #-14
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Sigursht qe eshte e dobishme roli i gruas ne politike

  7. #-13
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Roli i gruas ne politiken Shqiptare?...per mendimin tim prania e femres ne klasen politike Shqiptare eshte dicka me teper se e nevojshme...eshte dicka e domozdoshme...sot intelekti dhe arsimimi i femres Shqiptare, ka arritur ne nje nivel te tille, i cili nuk mund te mos merret parasysh....sherbimi i saj ne kete klase politike do te ishte dicka teper e vlefshme, jo thjesht per barazine gjinore por me teper per zhvillimin e metejshem te vendit tone....ka shume femra me potenciale dhe vlera vertet te admirueshme, dhe te padiskutueshme per te qene pjese e sistemeve drejtuese ne vend por qe kane nevoje per mbeshtetje,ne rradhe te pare nga klasa jone politike,dhe me pas nga ana jone si votues...duhet qe mbeturinat e mentaliteteve te vjeteruara te marrin fund dhe shembullin e pare per kete,duhet ta japin politikanet tane te nderuar...ne pamje te pare te japin pershtypjen se,po punojne per ti dhene mundesine femres shqiptare te integrohet ne politike por a kane bere aq sa duhet?!....a duhet ti quajme perpjekje per ndryshim,thjesht daljet
    per reklame televizive te dy zedhendeseve per shtyp te partive me te medhaja ne vend...apo mund te quajme ndryshim ne kete drejtim vendosjen e kryetares se parlamentit...i pershendes per keto levizje por a jane te mjatueshme?!...s'besoj!
    Nga se tremben zoterinjte tane te nderuar?...mendoj se tremben nga konkurrenca....mendoj se duhet te jete kjo ne fakt pasi persa i perket mentalitetit,
    ne shume aspekte te tjera kane arritur ta kapercejne dhe nuk besoj se do te kishin veshtiresi ne kete drejtim.....megjithate do te deshiroja qe edhe nga ana e femrave,te kishte me teper kurajo dhe vullnet pasi te jene te bindura se ne popull do te gjejne mbeshtetje maksimale...duhet qe zeri i femrave politikane te ngrihet me shpesh duke mos rene pre e trysnise maskiliste...duhet qe ta shfaqin hapur konkurrencen e tyre persa ju perket posteve kyce...ato qe do tu japin mundesine
    per tju lejuar edhe femrave te tjera te marrin nje rol aktiv ne jeten politike ne vend...

  8. #-12
    Wilma Maska e xhuliana
    Anëtarësuar
    15-12-2006
    Vendndodhja
    Emilia-Romagna
    Postime
    824
    zgjethjet per presidentin e Amerikes do ti fitoje hillary clinton....
    thone se edhe kur ishte president bill clinton ishte vetem formalisht se cdo gje drejtohej nga e gruaja....

    forca........grate!!!!!!!!!
    La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

  9. #-11
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    ...mese e domosdoshme...

    Prania e grave ne politiken shqiptare eshte shume e nevojshme. Fatkeqesisht, numri i grave qe ndodhen ne role kyce dhe perfaqesojne gruan shqiptare ne sferen politike eshte shume i vogel.

    Opinioni publik shqiptar mendon se gruaja nuk eshte per tu marr me politike. Nuk eshte per tu vene faj, pasi shumica e grave qe jane ne pozita te tilla nuk japin imazhin e duhur te gruas dhe politikanes.

    Gruaja qe zgjedh karrieren politike, nuk duhet te fshihet pas gjinise se saj.

    Dicka tjeter qe dua ta theksoj eshte se ajo qe pengon pjesmarrjen me shume te grave ne jeten ekonomike dhe politike, eshte vete mentaliteti, qe grate kane karshi vetvetes. Mungon besimi ne mundesite qe ato kane. Kjo natyrisht nuk ndodh vetiu, por eshte menyra se si vajzat qysh prej vogelise rriten. Ato shikohen si objekte, qellimi i vetem i te cilave eshte prokrijimi dhe plotesimi i deshirave te burrit (yeap).
    Me kujtohet ketu nje shprehje, qe perdorte nje komshija ime, sa vrima ka muri aq halle ka burri.

    Mirulexofshim.
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  10. #-10
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar më parë nga Ingenuous
    Mungon besimi ne mundesite qe ato kane. Kjo natyrisht nuk ndodh vetiu, por eshte menyra se si vajzat qysh prej vogelise rriten. Ato shikohen si objekte, qellimi i vetem i te cilave eshte prokrijimi dhe plotesimi i deshirave te burrit (yeap).
    Me kujtohet ketu nje shprehje, qe perdorte nje komshija ime, sa vrima ka muri aq halle ka burri.

    Mirulexofshim.
    Si mundet te kete besim tek vetvetja per te shprehur talentin qe ato kane ne fushen e politikes apo ekonomise, kur para kesaj duhet te luftojne me mentalitetin e familjes, burrit etj etj... Vecanerisht ne shoqerine Shqiptare, eshte per tu ardhur keq si e konsiderojne pjesmarrjen e gruas ne Politike.. "Seshte per ju, leruani burrave" pffffffff
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  11. #-9
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974
    Duhet te shikoni mundesine, se si te cliroheni nga mentaliteti patriakal qe po i ze frymen gruas shqiptare.

    Keto lloj temash duhen lexuar shume si nga femrat ashtu dhe nga meshkujt dhe te dy palet te nxjerrin mesime.

    Ciao.
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  12. #-8
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Une per vete nuk kam asnje problem te shikoj gruan e sotme atje ku gjenden dhe detyrat e burrave ,ajo qe me cudit eshte tendenca e grave te quajne fitore sa here bejne nje detyre te bere nga meshkujt tradicionalisht ,ketu del ne pah shpesh femnizmi i terbuar.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  13. #-7
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Ne fakt, fakti qe grate e "festojne" cik me shum se meshkujt lidhet jo me tiparin e tyre "feminizem i tepruar" por me faktin se kane qene te privuara per shekuj e kohe me radhe. Kane qene pikerisht ato qe u kane "hapur syt meshkujve duke u cituar qe u jane shkel te drejtat" dhe kane qene pikerisht ato qe kane ngulmuar se te ishte per ju meshkujt ne "mbikqyrje" do donit ti kishit gjithmone. Meshkujt s'kane qene asnjehere te privuar.. kshu qe s'kane ca te festojne kaq shum
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  14. #-6
    Perjashtuar Maska e _SheJtaNia_
    Anëtarësuar
    02-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    105
    Ashtu si eshte i nevojshme roli i nenes ne familje, ashtu eshte i nevojshem roli i gruas ne politike...

  15. #-5
    Citim Postuar më parë nga Macho
    Kush i paska ndaluar feckat? Po te jene te zonjat, dyert jane te hapura per te gjithe...
    Ja dhe Kapedani yne.
    O zot cfare maskilizmi.Zemrushe ke hapur nje teme interesante.Edhe pse opinionet qe lexova lene shume per te deshiruar.Per sa i perket temes:
    As qe diskutohet qe roli i gruas eshte shume i rendesishem ne politike.Problemi eshte qe femra ka vite me rradhe ka qene privuar nga shume te drejta.Gjithmone nga seksi mashkull ne nje fare menyre e ka nenvleresuar femren.Po mesa shoh keto mendime qenkan edhe sot edhe eshte per te ardhur keq.
    Femrat kane filluar te behen te domosdoshme kudo qe po futen edhe pse numri i tyre eshte i pakte.Po eshte vetem fillimi.Jam mese e sigurt qe me kalimin e viteve femra do mari nje pozicion shume te rendesishem jo vetem ne politike po kudo.

  16. #-4
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    LoL Daniela!!

    Do doja t'ju kujtoja cik "meshkujve" qe ne periudhen e matriarkalizmit grate kishin ne dore politiken dhe drejtimin e jetes familjare dhe shoqerore.. ato nuk u ndaluan ju te merreshit me politike, por ju ishit dembela dhe vinit nga gjuetia te lodhur e skishit nge per llafe te teperta.. Ndersa me vone, thate dale ta provojme i her dhe ne, dhe kur erdhi puna, jo vetem moret totalisht gjithcka ne doren tuaj, por ua ndaluat rreptesisht dhe grave te merreshin me politike e te tjera fusha drejtuese..

    tani, bota eshte me rrota, ku i dihet qe s'vje prape koha e matriarkalizmit
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  17. #-3
    ▒[JuL]▒ Maska e Macho
    Anëtarësuar
    05-01-2003
    Vendndodhja
    Me Shpirt ne TIRANE
    Postime
    322
    Se femrat kane qef matriarkalizmin seshte problemi tek maskilizmi im, por ne koken tuaj. Une kam votuar te dyten... vazhdoni lypni barazine se mire e keni me aq.

    p.s. aman mos u revoltoni
    ஐ███▓▒ -=][.. _| |_| |_ | ..][=- ▒▓███ஐ

  18. #-2
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Une Mendoj Se Roli i gruas ne shoqerine e sotme eshte rritur dhe ndihet nevoja per opinionet e saj...............

  19. #-1
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974
    Femrat nuk jane ne politiken e sotme shqiptare sepse ne Shqiperi akoma nuk jane hapur kurse boksi per femra. ( batute )

    Femra shqiptare ka nevoje te ndihmohet te rehabilitohet ne shoqeri pasi keto 16 ka vuajtur me shume se cdo grup tjeter. Nga ana ekonomike, fizike, shoqerore femra shqiptare nuk njeh barazi. Jo vetem qe nuk ka aspirata, por i duhet te ruhet nga dhuna sporadike.

    ingenuous
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  20. #0
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Cudi.. jemi te gjith krijesa te zotit.. dhe nuk na lejohet te kemi barazine..

    nejse kjo do i perkase tjeter ceshtjeje.. (xheku po me vjen ideja per te hapur nje teme)

    Por dua te them, Poshte maskilinizmi
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  2. Historia politike e Shqipërisë në tre vjet
    Nga no name në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-03-2007, 19:49
  3. Lesi: Berisha te mbledhi te djathten
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 68
    Postimi i Fundit: 22-01-2004, 06:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •