Close

Rezultati i Sondazhit: Pjesmarrja e gruas ne fushen e politikes..!!

Votues
40. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Grate s'kane pse te merren me politike..!! Jane te mjaftueshme burrat per kete fushe..!!

    5 12.50%
  • Roli i gruas ne shoqerine e sotme eshte rritur dhe ndihet nevoja per opinionet e saj..!!

    12 30.00%
  • Sigursht qe eshte e dobishme roli i gruas ne politike

    21 52.50%
  • Asnje nga te mesipermet..!!

    2 5.00%
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 94 prej 94
  1. #81
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Pratolini nuk dij pse i tere ky mllef mbi femrat miku im po q'te keqe ju bejm ne po nese Ti kerkon nga femra ta beje nje mashkull te lumtur si mendon te te beje te lumtur nese nuk i jep hapsir?E ajo hapsire eshte qe te punoj dhe veproj krah per krah me ty or mik se nese mendon qe femra duhet te jete nje makin qe te dirigjohet nga ju mashkujt pa leju te hec nganjeher edhe vet ateher kjo nuk shpije askund vetem sa na kthen prapa ne shekujt e kaluar.Te punojm bashk te krijojm bashk dhe ashtu do te kemi nje lumturi te dyanshme.
    Pse edhe femra mos te drejtoj boten do te ishte me siguri nje prove shum e mire pasi qe kjo udheheqje nga mashkujt si duket veq shifet si e deshtuar.
    Kerkoj falje nese ndokush ndihet i ofenduar(MENDOJ NE KTA BURRAT QE BESOJN QE FEMRA NUK DO ISHTE UDHEHEQESE E MIRE)
    e panjohura
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  2. #82
    A do te vij koha kur gjinia mashkullore do te konsiderohet me e dobet sesa ajo femerore?[/QUOTE]

    Natyrisht qe po!!! Bota po ecen me hapa te shpejte...Femrat jane duke perparuar.Zeri i tyre po ngritet dita dites me shume... Forca...Koha per ndryshim!!!!

  3. #83
    KORCARE 4 EVER Maska e zhorzhi
    Anëtarësuar
    09-01-2007
    Vendndodhja
    atje ku lindja e diellit te jep nje shprese te re....
    Postime
    610
    nese femra do drejtonte boten do ishte gjeja me mire qe mund te
    behet ndonjehere....

  4. #84
    Moderator Maska e Pratolini
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Citim Postuar më parë nga e panjohura
    Pratolini nuk dij pse i tere ky mllef mbi femrat miku im po q'te keqe ju bejm ne po nese Ti kerkon nga femra ta beje nje mashkull te lumtur si mendon te te beje te lumtur nese nuk i jep hapsir?E ajo hapsire eshte qe te punoj dhe veproj krah per krah me ty or mik se nese mendon qe femra duhet te jete nje makin qe te dirigjohet nga ju mashkujt pa leju te hec nganjeher edhe vet ateher kjo nuk shpije askund vetem sa na kthen prapa ne shekujt e kaluar.Te punojm bashk te krijojm bashk dhe ashtu do te kemi nje lumturi te dyanshme.
    Pse edhe femra mos te drejtoj boten do te ishte me siguri nje prove shum e mire pasi qe kjo udheheqje nga mashkujt si duket veq shifet si e deshtuar.
    Kerkoj falje nese ndokush ndihet i ofenduar(MENDOJ NE KTA BURRAT QE BESOJN QE FEMRA NUK DO ISHTE UDHEHEQESE E MIRE)
    e panjohura
    Mikesha ime, faleminderit per repliken nga ana jote.
    Postimi im eshte keqkuptuar nga shumica aty sepse ndoshta dhe une nuk jam shprehur shume i qarte.
    Eshte tjeter gje se cfare mendon, dhe tjeter gje realiteti. Une e kam te pamundur te mos jem realist dhe te them se si une i shikoj gjerat, keshtu qe nuk humbas shume ne enderrime me sy hapur apo mbyllur. Per te disajten here e ritheksoj se bota ka shkuar ne nje nivel te tille ku nese femra do drejtonte do kishim nje kaos te jashtezakonshem.
    Ritheksoj gjithashtu qe qellimi kryesor i nje femre eshte te beje nje mashkull te lumtur, duke mos percmuar ketu edhe faktin qe eshte shume normale dhe nje e drejte jetesore qe te kete edhe qellime te tjera si karriera personale apo te tjera gjera te ketij tipi.
    Mashkulli pervecse duhet te dije te beje te lumtur nje femer, ne te njejten kohe duhet te siguroje nje mireqenie ekonomike dhe te tjera detyrime ne drejtimin e marredhenieve boterore, sepse sistemi ne te cilin jetojme ja jep fatmiresisht ose fatkeqesisht kete privilegj ose ne te njejten kohe kete detyrim.

    Mund te jete gabimi im ! Por kjo s do te thote qe une te paraqes ketu nje tjeter mendim nga ai qe kam. Te pershendes e panjohura

  5. #85
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga Pratolini
    In your dreams making you happy !
    Ik bej noi xhiro andej mase e gjen ta besh te lumtur ate robin
    he te keqen...
    hahahahaha ti po fol per privat une per publik, Bota lulezonte kur dominojshin femnat,Kelopatra,Teuta,Sisi,Shaherzade, Belkiz,Katarina .....In your dreams making you happy...the Word is Mij
    me Busha e Dusha Bota u ba shkatrusha ....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Dorontina : 23-04-2007 më 11:30
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  6. #86
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2007
    Postime
    112
    Citim Postuar më parë nga zhorzhi
    nese femra do drejtonte boten do ishte gjeja me mire qe mund te
    behet ndonjehere....
    Cfare te mire moj do humbisnin cdo vlere meshkujt dhe femrat do humbisnin terheqjen ndaj meshkujve qe keshtu do ktheheshin te gjitha ne lesbike
    Me mendje e shpirt ne Vlore.

  7. #87
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753

    Arsimimi i grave, më i rëndësishëm se i meshkujve

    Indira Gandhi*

    Një thënie e vjetër në sanskrisht thotë se gruajaështë shtëpia dhe shtëpia është baza e shoqërisë. Është njësoj sikur ndërtojmë shtëpinë tona duke ndërtuar dhe vendin tonë. Nëse shtëpia jonë është e papërshtatshme, qoftë e papërshtatshme në të mira materiale dhe gjëra të nevojshme, atëherë ai vend nuk mund të ketë harmoni dhe asnjë vend që nuk ka harmoni nuk mund të rritet në asnjë drejtim.
    Ja përse arsimimi i gruas është më i rëndësishëm se arsimimi i burrave dhe djemve. Ne, dhe me fjalën "ne" nuk dua të them vetëm ne në Indi, por të gjithë botën, kemi neglizhuar arsimimin e gruas. Kur isha fëmijë, gratë sapo fillonin të arsimoheshin në Angli. Të gjithëve u kujtohej se çfarë kishte ndodhur gjatë ditëve të hershme.

    Tani, ne kemi arsimim dhe në të gjithë vendin po debatohet nëse ky arsimim është i përshtatshëm për nevojat e shoqërisë apo për nevojat e të rinjve tanë. Unë jam njëra prej tyre që gjithmonë beson se arsimimi duhet rishqyrtuar. Por në të njëjtën kohë, mendoj se jo gjithçka në arsimimin tonë është e gabuar, madje dhe arsimimi i tanishëm ka nxjerrë burra dhe gra të mira, veçanërisht shkencëtarë dhe ekspertë në fusha të ndryshme, të cilët kërkohen në të gjithë botën dhe madje dhe në vendet më të begata. Shumë prej të rinjve tanë na lënë dhe shkojnë jashtë për shkak të pagave më të mëdha, të kushteve më të mira në punë.

    Një nga përgjegjësitë më të mëdha të grave të arsimuara sot është mënyra si sintetizohet ajo që ka pasur vlerë dhe është e çmuar në traditat tona të lashta, me atë që është e mirë dhe e vlefshme në shoqërinë moderne. Jo gjithçka që është moderne është po kaq e mirë, dhe jo gjithçka që është e vjetër është ose e mirë ose e keqe. Duhet të vendosim, jo njëherë e mirë, por gati çdo javë, çdo muaj për të mirat dhe vlerat e vendit tonë, dhe se cilat janë disa nga gjërat e vjetra që mund të ruajmë për të pasuruar shoqërinë tonë. Për të qenë modernë, disa njerëz mendojnë se është një mënyrë e të veshuri apo një mënyrë e të foluri apo disa zakone apo tradita, por kjo nuk është ajo që fjala "modern" do të thotë. Ajo është një pjesë sipërfaqësore e modernizmit.

    Tani, që India të bëhet ajo që ne duam të bëhet, me një shoqëri moderne, të arsyeshme dhe një bazë të fortë në traditat tona të lashta dhe në tokën tonë, duhet të kemi një forum publik, me gra të reja të cilat nuk janë të kënaqura duke pranuar gjithçka që vjen nga çdo pjesë e botës, por janë të gatshme ta dëgjojnë atë, ta analizojnë dhe të vendosin nëse duhet pranuar apo duhet hedhur dhe ky është ai tip arsimimi që duam, i cili i aftëson të rinjtë të përshtaten me këtë botë gjithnjë e në rritje dhe të jenë në gjendje të kontribuojnë për të.

    Disa njerëz mendojnë se vetëm duke pasur punë të mira po bëjnë diçka të rëndësishme. Por ne të gjithë e dimë mirë se edhe makineria më komplekse do të ishte infektive nëse një kaçavidë e vogël nuk punon ashtu siç duhet të punojë dhe se ajo kaçavidë e vogël është po aq e rëndësishme sa dhe pjesa më e madhe. Po kështu ndodh edhe në jetën kombëtare. Nuk ka asnjë punë të vogël; nuk ka asnjë person të vogël. Gjithkush ka diçka për të bërë. Dhe nëse ai apo ajo e bën mirë, atëherë vendi do të shkojë në drejtimin e duhur.
    Kjo tregon se sa bukur është balancuar bota kur gjithkush ka diçka për të bërë. Gjithçka, qoftë e pisët apo e vogël ka një qëllim.
    *Udhëheqësja e parë femër në Indi. Vritet më 31 tetor 1984 në Nju Delhi.

    Tirana Observer
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  8. #88
    peccatorum Maska e * Denisa *
    Anëtarësuar
    28-03-2007
    Vendndodhja
    Europen Perendimore
    Postime
    52
    Femra dhe keshilla e saj ka qene dhe ne mesjete te dobishme dhe domosdoshme. Ndryshimi eshte qe atehere fshiheshe nje femer e zgjuar mbas te shoqit kurse sot shpallen hapur per kandidature. Meshkujt ne vendime jane siperfaqesore, femra e vetesigurt dhe e sakte!!

  9. #89
    i/e regjistruar Maska e FeeZee
    Anëtarësuar
    24-04-2007
    Vendndodhja
    Gilan
    Postime
    82
    Sigursht qe eshte e dobishme roli i gruas ne politike

    veq duhet me punu ma shume femrat, sepse ende nuk e perbejne 1/3 te shqiptaret

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Me duket qe Franca po e ben nji kryetare ,jam me se e bindur qe Segelene Royale dot fiton se Sarko... asht racist ndaj te huejve e vet asht i huaj .Bajrou e kritikoj ashper .
    Ajo femra ishte e re per presidente vetem kishte plot dije dhe vetbesim, por e majta po krijon burra me nji krahê ....do shofim me 10 Maj siq tha Franca ne lajme Kosova do ta ket Pamvaresin edhe tre muaj le te doj a po mos te doje serbia ...e guximshme kjo dhe plot thenie me quditi franca 24....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  11. #91
    i/e regjistruar Maska e FeeZee
    Anëtarësuar
    24-04-2007
    Vendndodhja
    Gilan
    Postime
    82
    Nese femra do ta drejtone Boten, do te kete me shume ndjenja, me pak dhune, me shume sex, me pak lufte,

    Por ekonomikisht do te deshtomi sikur bote... dhe shpetimtaret do te jene mashkujt duke kriju lufta per ta stabilizuar ekonomine

  12. #92
    peccatorum Maska e * Denisa *
    Anëtarësuar
    28-03-2007
    Vendndodhja
    Europen Perendimore
    Postime
    52
    Citim Postuar më parë nga Dorontina
    Me duket qe Franca po e ben nji kryetare ,jam me se e bindur qe Segelene Royale dot fiton se Sarko... asht racist ndaj te huejve e vet asht i huaj .Bajrou e kritikoj ashper .
    Ajo femra ishte e re per presidente vetem kishte plot dije dhe vetbesim, por e majta po krijon burra me nji krahê ....do shofim me 10 Maj siq tha Franca ne lajme Kosova do ta ket Pamvaresin edhe tre muaj le te doj a po mos te doje serbia ...e guximshme kjo dhe plot thenie me quditi franca 24....

    Me vjen shume keq qe nuk fitoi Segelene Royale, shpresova shum qe do te fitonte : (

  13. #93
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Citim Postuar më parë nga FeeZee
    Nese femra do ta drejtone Boten, do te kete me shume ndjenja, me pak dhune, me shume sex, me pak lufte,

    Por ekonomikisht do te deshtomi sikur bote... dhe shpetimtaret do te jene mashkujt duke kriju lufta per ta stabilizuar ekonomine
    Nuk mendoj keshtu. Femra ne ditet e sotme ka shpetuar shume shume "jete kompanish". Eshte me kursimtare dhe me e stabilizueshme ne cdo veprim qe ben. Mendon, gjykon dhe vepron. Ndersa burrat nuk e thyejne hunden e tyre dhe cdo gje mendojne se zgjidhet me Lufte...
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e FeeZee
    Anëtarësuar
    24-04-2007
    Vendndodhja
    Gilan
    Postime
    82
    Me pelqeu postimi jot Zemrushja, por mua me tingllon stereotip qekjo bindja jote qe femrat jane kursimtare dhe stabilizuese, si duket ke lexuar vetem faqe feministe, megjithate une te respektoj femer feministe.

    Une nuk kam ndegjuar qe femrat kursejne:S, megjithate le te shpresojme te jete ashtu si thua ti... dhe te lulzoje gjithshka.

    Respekt.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema të Ngjashme

  1. Fatmir Limaj
    Nga ARIANI_TB në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 295
    Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
  2. Historia politike e Shqipërisë në tre vjet
    Nga no name në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-03-2007, 19:49
  3. Lesi: Berisha te mbledhi te djathten
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 68
    Postimi i Fundit: 22-01-2004, 06:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •