Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 30
  1. #1
    Perjashtuar Maska e korcaprincess
    Anėtarėsuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Detroit MI
    Postime
    510

    besimi ne vetvete.....

    pershendetje
    nje shprehje thote: neqoftese nuk beson ne vetvete, mos prit te tjeret te besojne tek ty''. a bini ju dakort me kete shprehje? a eshte e vertete qe ne jemi kritiket me te medhenj te vetes? sa rendesi ka besimi tek vetvetja ne marredhenjet qe krijojme me te tjeret? jepni opinionet tuaja ju lutem
    sinqerisht
    gerta

  2. #2
    shtrige..e..mire Maska e prettyshkodrane
    Anėtarėsuar
    12-06-2002
    Vendndodhja
    larg shkodres
    Postime
    157
    gerta deri diku une bie dakort me ty e dashur,por qe te kesh besim ne vetevete duhet te kesh mbeshtetjen e njerezve qe te rrethojne...Duhet te kesh pikesepari besimin e tyre se ti je dikushi edhe mundesh te besh dicka...
    Sepse me ka taku me njofte njerez qe kane pase besim ne vetvete po te tjeret skane pase besim tek ato qe ai ka mujte me ba...edhe gjithmone ka kene i hupun......take care
    SA HERE LARG TEJE DO JEM
    GJITHMONE NE ZEMER DO TE KEM
    NESE DO KEM CA PIKA LOT NE SY
    DIJE SE ATO JANE LOT MALLI PER TY....

  3. #3
    ****** Maska e I-PANJOHURI
    Anėtarėsuar
    18-06-2002
    Vendndodhja
    Neper male
    Postime
    38
    Eshte mese e qarte qe besimi ne vetvete motivon njeriun ne jete , dhe nje njeri i motivuar per cdo gje krijon dhe fiton besimin e te tjereve. Qe kur zgjohemi ne mengjes dhe shikojme veten ne pasqyre duket ndonjehere se flasim me fytyren qe kemi perballe , ose per ti dhene guxim per diten qe kemi perpara , por edhe ndonjehere duke u moralizuar vete ndohta edhe pa shkas. Te besosh ne vetvete gjithashtu nuk eshte e lehte.Imagjinoni nje mengjes te nje dite te hene, kur dikush sapo ka lene fundjaven pas vetes, dhe ashtu "si me pertese" lan fytyren dhe ben tualetin e mengjesit, duke menduar ndoshta :"Ufffff kush shkon ne pune tani" , dhe kaq duhet dhe dita eshte e humbur. Imagjnoni nderkohe dike tjeter qe po ne ate vendndodhje do te thoshte:"Me duhet te nxitohem pak sepse jam vone dhe me presin ne pune, sepse duhet te beje kete apo ate gje " dhe me nje buzeqeshje "braktis" shtepine e tij, dhe po ashtu i buzeqeshur ecen rruges nen ritmin e mases. Per kete njeri dita eshte e suksesshme pa nisur akoma mire sepse ai vete i dha energji asaj.Ja pra qe besimi ne vetvete rrit guximin ne vetvete, dhe ben cdokend te ndihet me i forte se cdo te ishte ne te vertete.
    Ju FLMND

  4. #4
    ****** Maska e london_girl_02
    Anėtarėsuar
    26-09-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    182
    po nuk pate besim ne vet vete nuk ke perse jeto per mendimin tim
    e gjitha eshte qe duhet te kesh besim ne veten tende
    po nuk pate smund ti japesh shpjegim as nje gjeje
    smund te besh as gje gjithmone me frike por besimin ne vete duhet ta kesh

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Big_Bro
    Anėtarėsuar
    30-09-2002
    Vendndodhja
    Kingston
    Postime
    37
    duhet te kesh besim ne vete jam dakord

    por da dini se po pate shume besim pefundon budalla
    !!!!!!u can never trick an honest man !!!!!!

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e honeysweety
    Anėtarėsuar
    21-09-2002
    Vendndodhja
    michigan
    Postime
    3
    Moj korca princess.. po si moj byrazerke me ke vjedh ate figuren ti mua? ske njecik respekt se jemi edhe patrijot me? heee? piiii cu prishen kta njeres keshtu... he me se jk
    p.s oh by the way nice topic i like it.
    Peace out~honeysweety
    Love is true
    Love comes
    PURE
    But when your heart
    is broken there is
    NO CURE!!

    ~YOU ARE~
    *You are the one my heart beats for.
    *You are my everything, and more.
    *You could live forever in my eyes
    as taking my place in Paradise!!

  7. #7
    Perjashtuar Maska e korcaprincess
    Anėtarėsuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Detroit MI
    Postime
    510
    honeysweety
    te pershendes perzemersisht se te kam edhe patriot(apo patriote?)lol. sa per djeni, me vjen keq por me duket se ti ma ke vjedhur mua ikonen, sepse une jam rregjistruar pak me perpara se ty ne kete forum, apo jo? keshtu qe,mos me akuzo kot ok? megjithate, he se e ndroj une per ty po te duash se te kam edhe patriot/e. oh, se tani e pashe une vendodhjen tende dhe ma paske kopjuar edhe ate,loool. edhe une ne michigan jam! te pershendes nga zemra, dhe te uroj gjithe te mirat
    sinqerisht
    gerta
    p.s nuk ma the si e kishe emrin?

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Angel_4_U
    Anėtarėsuar
    13-10-2002
    Vendndodhja
    :)
    Postime
    39
    Teme e bukur kjo princessa19 shume interesante dhe besoi qe cdo njeri ka nje opinion te tij/e.

    Une mendoi qe vet-besimi eshte gjeja me e rendesishme ne jeten dhe pjekurine e cdo personi, por ama ta arish ate nuk eshte dhe aq e lehte.

    Vet-besimin mund ta arish vetem atehere kur e njef vete- veten shume mire me rrenje e dhemballe sic thote populli.

    Vet- besimi krijon personalitetin e nje personi dhe cdo person qe ka besim ne vet vete eshte gjithmone prires sepse ai/ajo e din rrugen qe do ne jete dhe nuk ka frike nga te papriturat sepse eshte plotesisht i/e sigurte qe cfaredo ti ndodhe arrin ti perballoje.

    Nuk jam dakord me mendimin qe vet besimin e gjen nga njerezit qe te rrethojne sepse ate e gjen vetem ne veten tende asnjeri sta jep dot, kjo biles me kujton nje shprehje popullore qe thote " pyet 7 apo 8 dhe ne fund bej si te dush vete" kjo do te thote qe kurajo besim self estime e gjen vetem ne veten tende asnjeri sta jep dhe as ta heq dot.

    Me respekt Angel

  9. #9
    Bravo Angel 4 u mendime te pjekura,

    Une do thosha se njeriu po nuk arriti te vendos per vetveten
    mos te mendoj se te tjeret do te vendosin me mir se sa ai per veten e vet.
    Pra besimi ne vetvete te jesh optimist dhe kemgules do te thot te mposhtesh cfardo lloj veshtersije qe te del perpara.

    Fat te keni te gjith .
    KUPTOHET SE KUSH ESHTE I DASHURUAR ME ATE QE DON, EDHE KUSH ESHTE I DASHURUAR VETEM ME DASHURINE ..

  10. #10
    *Forever* Maska e malli
    Anėtarėsuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    besimi tek vetja juaj ju ben te ndiheni me te sigurt dhe te forte
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2002
    Postime
    15
    Pershendetje dhe nga une Gentiani (patrioti i Gertes)

    Po mos pate besim te vetja nuk mund te presesh dot besimin tek te tjeret te thone qe ne te kemi besim te ti, se kurre nuk e di se cfare mbajne te tjeret ne vetvete une po e them se e kam rasur kete shume here ne jeten time ndoshta jam pak me i madh se ju ketu por dhe bej shume here gabime duke i besuar te tjeret shume shpejt dhe duke mos ditur se cilet jane ata po i thone nje fjale po s'pesove nuk meson keshtu edhe une.Besim ne vete kam shume se ne jemi gjykatesat e vetvetes sone apo jo? Ne fillim vjen simpatia. pastaj vjen dashuria, pastaj vjen Besimi tek tjetri.
    JU PUTH TE GJITHEVE DHE NGA UNE KENI NJE VOTE SE JENI TE SINQERTE.

  12. #12
    VlonjaT Maska e BlEdIi
    Anėtarėsuar
    11-10-2002
    Vendndodhja
    Nj
    Postime
    418
    Ore te gjithe keni besim te vetja ju....?
    Dhe une kisha shume besim te vetja poooor me then te drejten tani nuk kam besim te asnje dhe dal nga dal nuk po filloi ti besoi dhe vetes.
    As vete nuk po e mar vesh po di qe as vetes nuk i besoi me dote.Qenka shume genjeshtare bota dhe aq me shume njerzit qe jane pjell e saj.
    Shume ketej nga forumi flasin me shume fjal te medha dhe nga ato qe kam lexuar(te pakten 3000 pjestar) te gjithe dalin te sinqert dhe njerez qe kurre nuk kane bere keq.Te ishte vertet keshtu....
    Te gjithe te besonin dhe te gjithe te dashur e te sinqert..!

    Me shuani nje kureshtje:
    Ka pat ndonje rast kur nuk keni patur besim te vetvetja?
    Dhe me thoni se ne ke pjes te trupit e gjeni vetveten tuaj?(mos me thoni ne kup te gjurit)

    Ju pershendes se qenkam i vetme qe nuk besoi ne vetvete(ishalla me jepni nje keshill te mire qe dhe une ti besoi vetvetes!!
    "O bindu o permendu o merr malet e cemendu"

  13. #13
    Perjashtuar Maska e korcaprincess
    Anėtarėsuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Detroit MI
    Postime
    510
    pershendetje bledi
    kjo teme u hap per qellimin e diskutimit mbi ''besimin ne vetvete''por kjo nuk do te thote qe te gjithe besojne ne vetvete......une mund te them qe jam nje nga ata persona qe nuk kane shume besim tek vetja dhe tek aftesite e mia... jam tip qe vleresoj shume te tjeret dhe ndonjehere i ngre ata ne piedestal,por kur vjen puna tek vetja ime nuk kam shume besim tek aftesite e mia....keshtu qe nuk je vetem ti qe nuk beson tek vetja ndonjehere, bledi....besimi tek vetja ndryshon , sipas rrethanave dhe ngjarjeve qe ndodhin ne jeten tone..ti thua qe te gjithe hiqen sikur jane te sinqerte dhe sikur nuk kane bere kurre keq....nuk mund te flas per te tjeret, dhe as dua te mbroj veten time, por ashtu si dhe gjithe te tjeret nuk jam njeri perfekt, ndoshta kam gabuar dhe shume here ne jeten time, ashtu si gjithe te tjeret....por te vetmen gje qe mund te them me plot goje qe nuk e kam eshte hipokrizia...nuk hiqem ndryshe sec jam....ato opione qe jap ne forum jane opinionet e mia dhe nuk mundohem te ''hiqem'' si vajze perfekte qe nuk ka gabuar asnjehere ne jeten e saj, sepse ashtu si gjithe te tjeret edhe une gaboj dhe ndoshta kam shume te meta...por nuk jam njeri qe tjeter hiqem dhe tjeter jam keshtu qe mundohu te kesh pak besim tek njerezit bledi se jo te gjithe jane hipokrite apo mashtrues.......te pershendes
    gerta

  14. #14
    Forever and a day...
    Anėtarėsuar
    11-02-2003
    Vendndodhja
    Ju-Es-Ej
    Postime
    54
    Bota rrotullohet por gjithmone duhet ta mbajme veten tone pa rene poshte. Kjo eshte bote plot pasione, kenaqesi dhe dhimbje.
    Jeta tone eshte shume e shkurter dhe duhet te bejme gjithmone me shume per vleresimin e vetvetes. Cdo moment duhet marre dhe jetuar nga dita ne dite. Dhe nqs jeni ne pozicion te veshtire gjej kohe te mendohesh dhe vendos te kryesh veprimin me te pershtatshem per momentin dhe mos bej veprime te gabuara . Mjafton vleresimi i vetvetes sepse ti jeton jeten per veten tende dhe jo per te tjeret.....
    p3rf3<+!0n 15 4 r@r!+y

  15. #15
    Forever and a day...
    Anėtarėsuar
    11-02-2003
    Vendndodhja
    Ju-Es-Ej
    Postime
    54
    Yes, I can hear dhe sound
    Of a windmill goin'around
    I guess I'll always be
    A soldier of fortune
    p3rf3<+!0n 15 4 r@r!+y

  16. #16
    un mendoj
    sepse po nuk pate besim ne vetevete asedhe njeri nuk do kete besim tek ty
    Im so crazy in love

  17. #17
    VlonjaT Maska e BlEdIi
    Anėtarėsuar
    11-10-2002
    Vendndodhja
    Nj
    Postime
    418
    korcaprincess19:
    Me ke keqkuptuar te shkrimi qe kam bere.Ishte dicka qe me ty nuk kish lidhje fare.
    Po ke dhen nje shpjegim shume te qart dhe shum me vler(flas si e kuptova une)
    Asnje nuk eshte perfekt.Secili ka te metat e veta.Une shkrimet e tua pothuajse i kam lexuar te gjitha dhe ne te gjitha eshte pothuajse e njejta rrjedh.Ajo qe thashe une e thashe sepse shikoi disa qe flasin ndryshe dhe ne nje moment dikush i kritikon dhe e nderroin ate qe thane me pare sikur mos ta kishin thene kurre.
    Dhe une se kisha per ketu ne forum,por per jeten reale.
    Secili ka mendimet e veta,por nuk eshte mire ti nderroi sipas kuvendit.
    Te pershendes Gerta,respekt per ju!
    "O bindu o permendu o merr malet e cemendu"

  18. #18
    VlonjaT Maska e BlEdIi
    Anėtarėsuar
    11-10-2002
    Vendndodhja
    Nj
    Postime
    418
    Postuar mė parė nga Ilda_mistrecja
    un mendoj
    sepse po nuk pate besim ne vetevete asedhe njeri nuk do kete besim tek ty
    Ilda:
    Kam lexuar qe je shume xheloze dhe po te them nje gje:
    Njof shume njerez qe jan xheloza ne kulem,dhe me e bukura eshte se dhe kur gaboin ata nuk pranoin po duan si e si te ta ngecin.
    Ajo qe ke then ti eshte dicka reale,por ka shume momente kur nuk mund ti besosh vetvetes sepse i ke besuar per nje apo me shume gjera dhe je zhgenjyer dhe tani eshte frika qe te ben te mos besosh.(te pakten ketu flas per vete)

    Te pershendes Ilda!
    "O bindu o permendu o merr malet e cemendu"

  19. #19
    Perjashtuar Maska e korcaprincess
    Anėtarėsuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    Detroit MI
    Postime
    510
    Postuar mė parė nga BlEdIi
    korcaprincess19:
    Me ke keqkuptuar te shkrimi qe kam bere.Ishte dicka qe me ty nuk kish lidhje fare.
    Po ke dhen nje shpjegim shume te qart dhe shum me vler(flas si e kuptova une)
    Asnje nuk eshte perfekt.Secili ka te metat e veta.Une shkrimet e tua pothuajse i kam lexuar te gjitha dhe ne te gjitha eshte pothuajse e njejta rrjedh.Ajo qe thashe une e thashe sepse shikoi disa qe flasin ndryshe dhe ne nje moment dikush i kritikon dhe e nderroin ate qe thane me pare sikur mos ta kishin thene kurre.
    Dhe une se kisha per ketu ne forum,por per jeten reale.
    Secili ka mendimet e veta,por nuk eshte mire ti nderroi sipas kuvendit.
    Te pershendes Gerta,respekt per ju!
    me fal per keqkuptimin atehere, bledi.....te pershendes, dhe gjithashtu, respekti eshte reciprok
    sinqerisht
    gerta

  20. #20
    Postuar m?par?nga BlEdIi
    Ilda:
    Kam lexuar qe je shume xheloze dhe po te them nje gje:
    Njof shume njerez qe jan xheloza ne kulem,dhe me e bukura eshte se dhe kur gaboin ata nuk pranoin po duan si e si te ta ngecin.
    Ajo qe ke then ti eshte dicka reale,por ka shume momente kur nuk mund ti besosh vetvetes sepse i ke besuar per nje apo me shume gjera dhe je zhgenjyer dhe tani eshte frika qe te ben te mos besosh.(te pakten ketu flas per vete)

    Te pershendes Ilda!
    Bledi u sound like u know me man
    well prap se prap besoj te vetja
    Im so crazy in love

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Kisha ėshtė Njė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  2. Fanatizmi dhe Besimi !!
    Nga NoName nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-12-2009, 14:10
  3. Feja Islame
    Nga Muslimane nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
  4. Qėllimi dhe kuptimi i fesė - besimit
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59
  5. DOKTRINA - Kapitulli II. Simboli i Besimit
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 21-09-2004, 21:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •