Close
Faqja 2 prej 46 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 903
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje-

    Darius kerkoj falje per fotose beso se nuk kam njohuri per perdorimin e pc falemnderit per mirekuptim.
    Styxi kam degjuar nga ligjerues te ndryshem te kuranit se guret apo me mire te them shkembijt jan mbajtes te graviditetit te tokes.
    Sa i perket emrit te Prometheut ose emrit te dites se Premte ketu skam medyshje ,ketu eshte nje emer , une shof vetem nje emer edhe ate emer jo grek e hebrej por PELLAZG.
    Shum mire e skjaron argumentimin dariusi te tema e Dodones nga atropolog te
    ndryshem ku behet fjal per te mbijetuart e permbytjes se madhe .
    Edhe emrin Hermes ket (qilsin kopil )e shof te theksuar ndryshe ketu eshte per mua nje ngatrrim i dy shkronjave shkronjes G me shkronjen H edhe vet emri germa eshte nje argument i dyshimit se eshte nje keq interpetim ku me pas shifen pasojat .
    Hermes Trismegistus si do te tinglloj nese ketij emri i ndrrojm shkronjen e pare

    GERMES TRISMEGISTUS .

    1234- THOTI ose PROMETHEU oseGERMETHOTI sot PREMTEU , Germa–Thoti eshte ajo qe shpesh e shkruaj1234 njishi eshte edhe shkronj-germ P por edhe G diku e kam lexuar se numri nje te babilonet paraqet edhe shkronjen G te emri i dites se Premete ka shum qka pa zbuluar e them me plot te drejt se ay alfabeti i lemmnosit skjaron shum gjera qe jan te pa kjarta.
    Ketu e ka etimolin edhe emri german .
    aizenberg Prometheu -1234Thoti eshte nje emer i kombinuar por ne emrin e Prometheut eshte emri i THOTIT -ZOTIT une e shof keshtu njeherit gjdo here qe kam cek kete emer jam munduar qe te paraqes argumentime te ndrysheme dhe se ky emer eshte qelsi i fjalkryqit te pa shtjelluar.
    Sa i perket sfingsit e kam cek se nuk kam shum njohuri per ket emer dhe per pamjen e tij a eshte e rikonstruktuar nuk di .

    Shif prej kujt fillon njerzimi te 100 Zotrat e Grekerve prej Prometeut perseri perputhet ay shkrimi i dariusit te DODONA

    Per krijues te njerzimit nuk e them une se eshte Prometeu ,por vetem pjesa e prapme e ketij emri Thoti –Theu .por ja qe supozimi im eshte i bazuar ne shum fakte dhe me vjen keq qe nuk mund te ndryshoj bot kuptimin tim ,pamvarsisht se supozimi im po me sjell ne nje qendrim te pa lakmuar ndaj jush, jan argumentet qe me bejn te argumentoj sa me shum sikur te ditet e javes se verrtet ne ket dite filloj jeta ne ket dite Thoti-Zoti urdheroj engjujt ishin 4 engjuj me te medhenjt emrat e tyre jan GJABRAILI, REFREFI,MICHAILI dheASRAILI ose mirr shkronjat e para te ketyre engjujve GRMAJ
    Ju thon gje keto shkronja?
    Engjujt e krijuan njeriun e par Ademin-Adamin deri te koka
    Koken e njeriut te pare e krijoj vet THOTI-ZOTI.

    Kjo fotoja e baratit eshte shum e rendesishme ka nje vler te pa pershkruar te falenderoj per postimin e kesaj skeme .
    Te postimi i fundit te barati shof se te Pluto aty ne te djatht eshte emri Aleph 11 une kam supozuar se emri aleph eshte verrtet kok e gjedhit atje te alfabeti Asirian e kjo ka lidhje me demin qe mban ne brinj nje disk te shendritshem ose djellin, koka te summeret eshte koka e njeriut kurse tani edhe me shum bindem se verrtet koken e krijoj THOTI-ZOTI

    Ketu edhe darius e cek se Thoti krijoj nje kopje te pamjes se vete.
    Po eshte me se e verrtet por kjo kopje ka nje ndryshim ndaj krijuesit e ky eshte shpirti i cili eshte i programuar nga vet krijuesi edhe qeliza ose atomi jan te programuar kan nje program te caktuar.

    Ketu posht eshte citat i dariusit

    Kjo eshte ajo qe foli Toth mbi krijimin e ketij realiteti ku ne jetojme dhe qe sic e thashe eshte i bazuar ne gjeometrine e shenjte. Gjurmet per te deshifruar te vertetat e fshehura jane gjithandej. Vetem duhen gjetur dhe mesuar si te lexohen.

    plotsisht e drejt por te gjith skemi prirje por do te ishte mire ēse paku te mundohemi se ja vlen .

    pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 22-04-2007 mė 15:39

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje-CITIM
    Kam pershtypjen se Dielli dhe Hena jane 2 elemente te shtuar me sakte, te shkeputur dhe krijuar si te vecante nga 5 elementet baze. Dielli eshte yll dhe jo planet, ndersa Hena eshte nje satelit.


    - Plotsisht ke te drejt se jan te shtuara dy elemente por mos eshte e mundur qe ketody elemente kan ekzistuar edhe me pare .
    Me lejo te skjaroj ta paramendojm token nje ore e ose rreth hanen per akreppor levizja e kesaj ore duhet te jet ne te kundert nga e djathta ne te majt pra ketu pa kurfar teleskopi njeriu i rendom vetem nese e percjell akrepin ose hanen kupton thjesht se jemi duke u sjellur nga e djathta ne te majt pra vetem hena na e mundson kete por rreth kuj sillemi edhe ket shikoje hanen te faraonet kam lexuar se dikund kan paraqitur pyramid me dy hana ne hieroglif shiko ketu eshte e kjart se behet fjal per djellin dhe hanen gjithashtu per lindjen perendiminjugun dhe veriun por nr i hanave i skjaron se rreth kuj sillet ora toka bashk me akrepin-hanen
    .
    Shiqo se jam munduar qe pytagoren gjithmon te paraqes si nje dijetarte rangut me te lart , verrtet ay e dokumentoj kete te numrat se numrat jan edhe dokumentimi me i kjart i ekzistimit te shum gjerave qe njeriu i shef por nukdin se qka do te thonqfar kuptimi kane ne tersi.

    Po numri e ka rendesin e vet un do te mundohem qe te shpjegoj diq per numrin tre me formen e rrathve koncentrik ne nje form si e shof une apo ishpjegon eshte ne nje far menyre edhe akrep

    Prej 1deri te numri 9 jan nent planete por edhe numri dhet eshte i paraqitur por kur shkruhet si shkronja X eshte me i kuptueshem me i zberthyeshem vetem neve na mbetet te punojm me shum …


    Ketu posht do te mundohem qe te paraqes ate kendin e drejt teoremen e pytagores kuptimin e hanes vendet e planeteve dhe numrat .





    jam munduar pak te shtjelloj kuptimin e numrave .

    pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 23-04-2007 mė 09:20

  3. #23
    XhGashi po bej nje nderhyrje te vogel. Meqe perdor imageshack per te ngarkuar foto ne forum atehere shiko kete foton ketu qe te tregon se ke nga links duhet te vendosesh. Nese imageshack e ke ne pamje moderne atehere me mire shko aty ku thote switch to classic view (ne krahun e djathte, e fundit ne liste) pasi eshte me e lehte ashtu. Shikoje foton. Eshte gjithmone link i pare ai qe vendos direkt foton ne forum dhe kodi eshte gati. Mjafton ta kopjosh.


  4. #24
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123



    ketu ne ket foto tani shifet me mir kjo fotovizatim eshte shum e thjesht besoj edhe per ta kuptuar ketu eshte edhe vlera pi 3,14 e kam then se emri i dites se Premte eshte filli i jetes , shkrimit por edhe i gjeometris ,dhe te gjith numrave .

    E shifni fshehtesin ; pse niset dita e pare e javes prej te Premtes
    jam bazuarne formen e ndertimit te PYRAMIDES se GIZES spo i them e keopsit se besohet qe eshte ndertuar me heret .

    ju pershendes me keto supozimet e mia .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Darius : 06-10-2007 mė 11:34

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    XHGASHI
    Me lart shkruan se engjejt krijuan njeriun dhe me pas Thoti Zoti krijoi koken e tij pra te Adamit.Une nuk e kisha degjuar keshtu,por po nisem nga disa rjeshta te Bibles ku thuhet ;ZOTI THA te behet.Nuk duket si nje anagrame .Zoti tha ,Zoti thote,Zoti thoshte etj.Pra une mendoj qe Thoti nuk eshte Zoti por fjala e tij e thena per tu bere.GJithsesi keto jane hamendje.

  6. #26
    Citim Postuar mė parė nga ajzberg
    Zoti tha ,Zoti thote,Zoti thoshte etj.Pra une mendoj qe Thoti nuk eshte Zoti por fjala e tij e thena per tu bere.GJithsesi keto jane hamendje.
    Ose i derguari i tij. Sidomos po te kihet parasysh qe ai shperndau diturine, shkrimin, arkitekturen, ligjet, pra i mesoi njerezimit shume gjera.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje-


    Aizenberg - nuk di se kuj dhe si ju ka drejtuar saktsisht Thoti -Zoti dhe ketu shof nje emer THOTI-ZOTI .
    emri qe e cekni ju thena ,thana eshte athena hana di-ana anazotica nana selena luna etj keto jan emra te satelitit te tokes .

    eshte nje kusht te ne besimtaret e fes islame per te pas besim .


    keto jan kushtet e BESIMIT;

    1 BESOJ NE ZOT.
    2 NE ENGJUJT
    3 NE LIBRAT
    4 TE DERGUART
    5 TE MIREN DHE TE KEQEN
    6 NDODHIT E CAKTUARA ( PERMBYTJET,TERMETETKATAKLIZMA DITEN E RINGJALLJES DHE TE GJYKIMIT).

    Ketu posht eshte citat i dariusit

    Kjo eshte ajo qe foli Toth mbi krijimin e ketij realiteti ku ne jetojme dhe qe sic e thashe eshte i bazuar ne gjeometrine e shenjte. Gjurmet per te deshifruar te vertetat e fshehura jane gjithandej. Vetem duhen gjetur dhe mesuar si te lexohen.
    kur i keme te gatshme pse te hy ne mendime pa lidhje.

    pershendetje

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Pershendetje XhGashi
    E respektoj besimin tend por sikur te ishin kaq te thjeshta gjerat nuk do te diskutonim ketu.Per Thotin kam shume material ,mund te jete ndoshta i derguari apo profeti sic jemi mesuar ti njohim nga librat e shenjte si Bibla,Kurani etj.Nuk e kam shume te qarte idene tende por ke Thoti dhe tek Prometeu qe i perkasin dy qyteterimeve te ndryshme por jo fort te largeta nga pikpamja gjeografike shikoj perafersi te njejta ne drejtim me ate c ka u mesuan njerezve.Kam nje ide tjeter ne koke qe eshte pak e cmendur e cila ka te beje me mesimet qe u kane dhene njerezve te derguarit apo jo.Nuk po e shpreh tani pasi akoma nuk me eshte pjekur mendimi per te.Gjithsesi per mua eshte kenaqesi qe shkembejme mendime sidomos kur ato kane te bejne me prejardhjen tone me kulturen tone teper te vjeter, te vjeter sa vete njerezimi.

    Ajzberg..

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje -
    me asht drejtuar baptisti me heret se gjoja une po mundohem ti bej islam te gjith si mund te argumentoj se te paret tan ishin monoteista a e kam at fat , por edhe nje antare tjeter thot se pellazget skishin hyjni perveē fallusit ky nga mllefi e i pari nga pa dija ,edhe styxi e cek se pitagora sa i perket besimit i paraqet pellazget monoteista.

    GJER ME TANI UNE NUK KAM HAS NE EMER TJETER TE KRIJUESIT PERPOS THOTI TOTI THEUS TEU-T TE PRA EDHE DARIUSI E CEK SE GJITHQKA FILLON NGA NJISHI VETEM NJE GJE JU PREFEROJ TE ZBERTHENI , STUDIONI NE HOLLSI ATE FIGUREN E RRATHVE KONCENTRIK PYRAMIDEN NUK ESHTE E THEN SE ESHTE EGJYPTASE KUR NJE GJE DUHET MARRE PARASYSH SE MUMIJE ESHTE E ZBULUAR EDHE NE KROACI PARA DISA DEKADAVE POR JA QE SE SHPEJTI EDHE PYRAMIDA E VISOQICES DO TE QET NE PAH SHUM DYSHIME SHIKO EDHE HYJNESHEN NE FRON DGE ENKIN DHE ENLILIN E SUMMERVE NGJAJSHMERIA ESHTE SHUM E PERAFERT ,PRA EMRI I TE PARVE TE SHQIPTARVE-ALBANVE -PELLAZG - YLLIR ESHTE I LASHT SA VET NJERIU I PARE ADEMI- ADAMIQE E KRIJOJ ZOTI NGA
    1=DHEU njeriu generi 2=RO-SHPIRTIera 3= M= UJI POR 4 ESHTE KY ELEMENTI QE PO MUNDOHEN TE PERZIEN ORIGJINEN E YLLIRVE 4=DNA NUKESHTE GJARPER ME DUKET QE TE GJITH E KUPTOJN SE QKA ESHT - DNA -,DHE 5678 ↨↨ THOTI .
    KREJT KY EMER LEXOHET EDHE NGA E DJATHTA ,
    UNE E BESOJ SE EDHE PELLAZGET KAN PAS NJE PROFET TRANSMETUES TE VERRTETES POR NE NJE TE ARDHME DO TE DALIM NE ME ARGUMENTE TE FLLASIM DHE TE DOKUMENTOJM SE KEMI PAS KET TE DERGUAR POR JA QE KEMI RRESPEKTUE ME SHUM TRADITEN DHE GJUHEN E TJERVE DHE NA U KAN PSHTELL NUMRAT NE KOK .
    PER GJDO EMER QE ESHTE CEKUR NGA UNE QENDROJ DHE JAM I GATSHEM TE DISKUTOJ ME CILIN DO POR PA KURRFAR OFENDIMESH.

    SHUME ME SHUM PO KAM KONFRONTIME ME NDONJE HOXH KENGTAR GAZETARSE SA NE KET FORUM SEPSE UNE E KAM CEK SE JAM NACIONALIST POR NDAJ TE KEQES NDAJ EMRIT TE IMPONUAR -GJUHES DHE KETA KENGETARET E MODES SE KENGA SHQIPE E PA PERZIER PAK DEGJOHET EMRAT I KEMI PERZIER NGA GJDO ANE SHUM SHPEJT DO TE HARROJM EMRIN DHE KULTUREN TON TE TE PARVE TANE QE NA E KAN LANE AMANET .

    NESE E RRESPEKTOJM VETEN DO TE NA RRESPEKTON TE TJERET

  10. #30
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Shkurtimisht:

    “Tabulat (Rrasat) e Smeraldid

    Eshte e vertete, pa gabim, shume e te vertetave; se ajo qe eshte lart eshte po ajo qe eshte dhe poshte per te bere mrekulli nga nje gje e vetme, dhe ashtu si gjithe gjerat burojne nga nje Gur, ne te njejten menyre ato krijohen nga nje Substance e perbashket, e cila permbledh kater elementet e krijuar nga Zoti. Midis mrekullive te tjera Guri ne fjale ka lindur nga Materja e Pare. Dielli eshte Babai, Hena eshte Nena, era e mban ate ne mitren e vet, dhe e ushqen toka. Ai vete eshte Babai i tere botes, dhe gjithe fuqia e saj. Po te transmutohet ne toke, ateher toka do ndahej nga zjarri, ajo qe eshte me delicate nga ajo qe eshte me forte, ngadale dhe ne menyre te kamufluar. Atehere, Guri ngrihet nga toka ne parajse, dhe perseri zbret nga parajsa ne toke, dhe merr ndikimet me te zgjedhura si te parajses edhe te tokes. Neqofte ju arrini ta kryeni kete, ju arrini (fuqine) lavdine botes, ju arrini t’i beni te zhduken gjithe semundjet, mund te tranmutoni cdo metal. Ja kalon Zhives (merkurit) i cili eshte delikat, dhe penetron te gjithe trupat e forte dhe solide. Keshtu mund te krahasohet me boten. Keshtu une jam quajtur Hermes, sepse personifikoj (kam) tre pjeset e gjithe filozogise se botes.”

    Epiteti Trismegistus ne fakt eshte sintetizimi i rreshtit te fundit. Ketu fillon kalimi ne adhurimin e trinitetit, te subjektit (elementeve te krijimit) ndaj krijuesit. Me qe Hermesi personifikonte zoterimin e fuqise se botes (shiko parag. lart: "Neqofte ju arrini ta kryeni kete, ju arrini (fuqine) lavdine botes, ju arrini t’i beni te zhduken gjithe semundjet, mund te tranmutoni cdo metal") nepermjet posedimit te trinitetit, disa konfonduan adhurimin dhe te tjeret pasuan ta adhurojne Hermesin aka Trinitetin si Zot te Botes. Pjese e ketij hulumtimi eshte debati 3, 5 apo 7 elemente/Hyjni. Pagane, apo Trinitare, apo 1 krijues dhe elementet baze te krijimit? Ne fillim te temes kam shkruar se te arrish keto fuqi (te kesaj bote) nuk ishte e kollajshme, kerkohej jo vetem nje njohje e jashtezakonshme e fakteve te botes, nje karakter i paepur per mbrojtjen e se vertetes me cdo cmim personal ("i jepet me te mireve") per edhe nje nivel spiritual i larte. Ne tabletat e kohes thuhej se mjaft vete arrinin shumicen e te gjithe kushteve te mesiperme, por vetem disa fatlumeve nga fuqia e lutjes u zbulohej ne gjume celesi per te lidhur te gjithe kete njohuri dhe arritur rezultatin. Mendoni qe ka qene pa lidhje pyetja"a eshte me mire te dish apo te kesh?" St. Germain thote Barati do te ishte pergjigjur, "Me mire te dish. " Te jete lutur Hermesi vete, apo Hermesin duhej ta adhurosh qe te arrish fuqine e kesaj bote?

    Me se fundi cilet ishin Pellazget?
    PS. Atlantida zoteronte gjithe fuqine e kesaj bote dhe mund te transmutonte cdo metal ne ar.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #31
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Xhgashi, ke shkruar disa gjera interesante, por me duhet t'i lexoj me kujdes qe te vazhdoj debatin. Sidomos ne pjesen qe flet per hipotenuzen e trekendeshit te Pitagores. Se shpejti.

    Cila eshte hyjnia origjinale Dodones? dhe pse?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #32
    Citim Postuar mė parė nga XhGashi
    VETEM NJE GJE JU PREFEROJ TE ZBERTHENI , STUDIONI NE HOLLSI ATE FIGUREN E RRATHVE KONCENTRIK PYRAMIDEN NUK ESHTE E THEN SE ESHTE EGJYPTASE
    Ja pse studioj shume per Atlantiden dhe menyren e ndertimit te saj me qytetin e shperndare neper rradhet koncentrike. Simboli i rreth koncentrik nuk eshte thjesht tipar i arkitektures se atlantasve por ka kuptim shume me te madh. Eshte thjesht gjeometria e shenjte? Sma ha mendja!
    A thua antiket te ishin kaq prane me perendite shpirterisht dhe fizikisht?

    Sapo hodha nje pjese ne kapitullin e ri ne Librin Gjurmet e Civilizimeve te Zhdukura. Ka dicka shume interesante ne pjesen e fundit, nje analize e kujdesshme per antiket (flas per ata shume kohe perpara civilizimit te pranuar zytarisht si me i hershmi nga arkeologet). Eshte shkrimi #61 dhe e gjeni ketu:

    Santillana dhe von Dechend deklarojne se ‘kane zberthyer nje pjese te kodit te lashte’.

  13. #33
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    ...A thua antiket te ishin kaq prane me perendite shpirterisht dhe fizikisht?
    Shpirterisht? Sigurisht. Eshte syri i "trete" per te cilin eshte diskutuar shkarazi tek tema Oroshit (?).

    Fizikisht? Nuk e kam shume te qarte se c'do te thote kjo kur tabulohet se "ajo qe eshte lart eshte edhe poshte". Shpirti trasmuton cdo objekt solid ose delikat, domethene edhe trupin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 28-04-2007 mė 18:07
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #34
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Styx
    Ne fillim te temes kam shkruar se te arrish keto fuqi (te kesaj bote) nuk ishte e kollajshme, kerkohej jo vetem nje njohje e jashtezakonshme e fakteve te botes, nje karakter i paepur per mbrojtjen e se vertetes me cdo cmim personal ("i jepet me te mireve") per edhe nje nivel spiritual i larte. Ne tabletat e kohes thuhej se mjaft vete arrinin shumicen e te gjithe kushteve te mesiperme, por vetem disa fatlumeve nga fuqia e lutjes u zbulohej ne gjume celesi per te lidhur te gjithe kete njohuri dhe arritur rezultatin. lazget?
    " #2 tek Rrasat e Hermesit:

    2. He who knows how to sublime the Stone philosophically, justly deserves the name of a philosopher, since he knows the Fire of the Wise, which is the only instrument which can work this sublimation. No philosopher has ever openly revealed this Secret Fire, and this powerful agent.... he who shall not understand it, and not know how to distinguish it by the characters whereby it is described, ought to make a stand here, and pray to God to make it clear to him; for the knowledge of this great Secret is rather a gift of Heaven, than a Light acquired by the natural force of reasoning; let him, nevertheless, read the writings of the philosophers; let him meditate; and, above all, let him pray: there is no difficulty which may not in the end be made clear by Work, Meditation, and Prayer.

    2. Ai qe di si ta frymezoje Gurin filozofikisht, me te drejte meriton emrin filozof, pasi ai e njeh Zjarrin e Urtesise, i vemi instrument qe mund te beje kete frymezim. Asnje filozof nuk ka treguar kurre hapur Zjarrin Sekret, ....ai qe nuk e kupton ate, dhe nuk di si ta dalloje nga karakteristikat qe i jane pershkruar, duhet te qendroje aty dhe ti lutet Zotit qe t'ja beje te qarte; sepse njohuria e ketij Sekreti te madh eshte me shume nje dhurate nga Qielli, se sa nje Drite e fituar me ane te forces natyrale te arsyetimit; lere ate megjithate, te lexoje shkrimet e filozofeve, lere te meditoje; dhe mbi te gjitha, lete te lutet: nuk ka asnje veshtiresi e cila nuk behet e njohur me se fundi me ane te Punes, Meditimit dhe Lutjes."

    Cfare zbuloi Sokrati, zbulim te cilin e pagoi me jeten e tij?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje -
    styxi ju rrespektoj si ju dhe te tjeret qe po mundoheni me shpirt te me skjaroni
    per ket hermes trismegistusin edhe jo pak por shum me afroni dijeni perr metalet per shum gjera se ne fakultet kam pas mesuar diēne ket drejtim ne kimi organike dhe inorganike por e lash krejt se smujshaa me kuptue por sot po them
    se kimia -perberja e gjdo gjesendi apo gjallese eshte nje lami e lashte qe eshte studijuar shum me heret se koha e antikes ,si alkimi,keto gjera qe ke shkruar jan te gjitha ne nje liber per gjdo element gjdo numer gjdo planet per gjdo semundje per gjdo bime qe eshte per ta sheruar semundjen .

    Rrespekt per punen dhe mundin tuaj dhe te tjerve etj etj .

    Per ata rrrathet koncentrik qe i kam vizatuar me lart se besoj se do ti hasni ne ndonje punim te ndokuj qoft edhe te alkimistave me te lasht ,apo te arqitekteve te ndryshem ,pa hidhrime une vetem bera vizatimin qe kam ne kok .
    sa i perket dodones shum pak jam kyqur ne ate tem se edhe atje besoj se do del vetem nje hyjni THOTI-ZOTI .

    Kam pyet per pellumba askush smu pergjegj dhe ketu po e ceku vet se pellumbat femer dhe mashkull shkojn qift kurrsesi nuk rrin tri pellumbesha tok,
    me fal se ndoshta e teprova se Dodona don shum perqasje ,studim te thukt.

    pershendetje

  16. #36
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    “# 46. Merkuri (Hermesi) ka emra te ndryshem, disa here eshte quajtur Toke;disa here Uje, kur shihet nga kende te ndrsyhme veshtrimi; sepse ne fakt rrjedh nga te dyja. Toka eshte Delicate, e Bardhe, Sulfurore me elemente solide ku mbillet floriri filozofik;uji eshte uji I jetes, djeges, I perhershem, I kthjellet, I quajtur uje I floririt dhe argjendit; por merkuri meqenese ka edhe vete Squfur (sulfur), qe shumefishohet nga alkimia, meriton te quhet Squfur I Argjendit. Me se fundi, substanca me e cmuar eshte Venus, hermafroditi lashte, i lavdishem ne dyzimin seksual.”

    Sigurisht qe hermafrodia eshte vetem simbolike. Ajo simbolizon bashkimin e virtyteve te Ujit dhe Tokes, Diellit dhe Henes, te me te mirave virtyte nga te dy palet. Dhe ky simbol shoqerohet me Venusin ose Afroditen. Afrodita dhe shpendi i saj Pel-lum-bin!. Pel-lume (uji)-bardhe(toka), mbi te cilen kam shkruar me pare.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #37
    Citim Postuar mė parė nga Styx
    Shpirterisht? Sigurisht. Eshte syri i "trete" per te cilin eshte diskutuar shkarazi tek tema Oroshit (?).

    Fizikisht? Nuk e kam shume te qarte se c'do te thote kjo kur tabulohet se "ajo qe eshte lart eshte edhe poshte". Shpirti trasmuton cdo objekt solid ose delikat, domethene edhe trupin.
    Pyetja ishte retorike . Fizike dhe shpirterore pasi nuk ndahen nga njera tjetra.

    p.s. Syri i "trete" eshte trajtuar gjeresisht nga une dhe tek tema e Dodones.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anėtarėsuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje-

    Po postoj per ato shpjegimet e styxit me lart jan shum interesante por ka edhe ngatrrime emrash sidomos nga ALKIMISTAT e vjeter .

    Mendoni pak se sa alkimistat kan vdek duke u munduar ta gjejn formulen e perjetsis.
    Por ja vlen se ndoshta nga squlfuri dhe plehu engjallin ndonjenin prej tyre .ose e transformojn plehun ne ari apo gjdo lloj guri e bejn ari, o vllezer magjit kan ekzistuar gjithnji ato jan truqe te na ne KOSOVĖ eshte nje bestytni e lasht thone se nese ke lekur gjarpri
    Magjia nuk funksionon nuk e di se a eshte e verrtet po qe keshtu thon .

    Qendroj prane asaj qe e kam thene se dita e pare e javes eshte dita e PREMTE (PROMETHEU )
    PREMTEU NUK ESHTE I NJEJT ME HERMESIN , AFERDITEN AS ME DIELLIN .

    PREMTEU ne rastin e ditve te javes paraqet planetin e JUPITERIT kurrsesi planetin e Merkurit apo te Aferdites apo qendren e sistemit tone planetor DIELLIN .

    Cili do antare i ketij forumi mos mu hidhroni as mos mendoni se po mundohem te jem diē me superior se ju kam rrespekt ndaj te gjith juve .

    Ju me kendveshtrimin dhe diskutimin tuaj si barati styxi dariusi baptisti genezis e te tjer me beni edhe me bindes per keto supozimet e mia ju falenderoj .

    STYXI shiqo relefin e prer te shkembit ne JAZILIK aty nga e majta ne te djatht jan shtat persona i pari eshte PREMTEU-JUPITERI mepas vjen SHTUNI ,DIELLI ,HANA,MARTI dhe ketu po ndalem pak shife posht shqiponjen dy krershe mbi te qendron MERKURdheEJTE(AFRODITA) te Hethitėt ky punim paraqet ditet e javes mbrapa eshte edhe nje prerje ku jan 12 persona pra paraqesin 12 muaj .
    Te libri i lashte i alkemisteve eshte nje arkivol qendron nje person i vdekur me dy koka
    kurse ne nje tjeter Merkuri dhe Aferdita lindin nje femi dy kreresh.ketu ka keq interpretime ne nje figur tjeter paraqesin Merkurin si statuj me tri koka .

    Pra nese eshte DIELLI baba pse sistemi Djellor si ka dy apo tri yje ku do te mbetej ekuilibri a do te qendronim nxehtesis dhe nese eshte nana HANA pse bash hana kur ka shum Hana sistemi Djellor

    shaka

    Frikohem se do te na shkoj Djelli dhe Hana ne muaj te mjaltit e sna kthehen me kurr se kjo kashta e kumarit eshte e madhe mos po humbin ne kasht .

    Pershendetje .

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Simbolika te rralla

    Ky eshte celesi. Jane pikerisht simbolet ato qe rezistojne ndaj kohes dhe jane pikerish keta te fundit ata qe ruajne me fanatizem te njejten domethenie qe kane pasur edhe mijera vjet me pare. Shqiperia eshte nje thesar i vertete pasi koha shpesh here ka ngelur e ndalur dhe historite e percjella ne menyre gojore nga fshtara te thella jane nje tip kronike unikale qe vjen nga thellesite e kohravem nje kronike qe s'u shkruajt kurre. Tatuazhet shqiptare, nje tradite gati e zhdukur krejt dhe shume pak e studiuar dhe grumbulluar (fatkeqsisht si tere simbolika jone) eshte nje burim dhe nje nyje nga ku mund te dalin pergjigje te ndryshme dhe te jep shtysa per kerkime.
    Ne fotot e meposhtme jepen tatuazhe te mbledhura ne veri te Shqiperise, fale nje pune me dekada, te Gezim Uruēit . Gezimi eshte personi ne foto. Gdhendja e atyshme eshte shume e vecante dhe NUK ESHTE KRYQ I KRISHTER AI QE ESHTE GDHENDUR NE GUR, por kryq pagan simboli i HYLLIT simboli i DIELLIT. POervec tij ka edhe simbole te tjera interesante si psh svastika trekenbdeshi ylli hena dielli rrethi dy rrathet etj.
    Shikojini dhe ruajini diku se nuk e kane pare akoma driten e botimit jane marre nga Fatos Baxhaku direkt nga doreshkrimi i Gezim Uruēit, te cilin akoma se ka botuar.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    vazhdojne ...
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

Faqja 2 prej 46 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Etimologjia e emrit Pellazg
    Nga Henri nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 511
    Postimi i Fundit: 13-07-2014, 14:41
  2. Kisha ėshtė Njė
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
  3. Qėllimi dhe kuptimi i fesė - besimit
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59
  4. DOKTRINA - Kapitulli II. Simboli i Besimit
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 21-09-2004, 21:47

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •