Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 38

Tema: Synetia

 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Synetia

  Synetia ėshtė njė veprim dhe ceremoni kirurgjike nė organin gjenital qė kryhet nė formė profesionale e qė ėshtė praktikue nė fenė islame qė nga koha e Ibrahimit a.s. Ka thėnė i dėrguari i Allahut:

  عَنْ سَعِيدِ بْنِ الْمُسَيَّبِ أَنَّهُ قَالَ كَانَ إِبْرَاهِيمُ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَوَّلَ النَّاسِ ضَيَّفَ الضَّيْفَ وَأَوَّلَ النَّاسِ اخْتَتَنَ وَأَوَّلَ النَّاسِ قَصَّ الشَّارِبَ وَأَوَّلَ النَّاسِ رَأَى الشَّيْبَ فَقَالَ يَا رَبِّ مَا هَذَا فَقَالَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَتَعَالَى وَقَارٌ يَا إِبْرَاهِيمُ فَقَالَ يَا رَبِّ زِدْنِي وَقَارًا

  Transmetohet nga Seid bin Musejebi se i dėrguari i Allahut ka thėnė: "Ibrahimi s.a.w.s. ishte i pari nga njerėzit qė ka pritur mysafir, i pari qė kishte praktikuar synetin, i pari qė kishte shkurtuar mustaqet, dhe i pari qė kishte vėrejtur thinjėt (plakjen). Atėhrė kishte thėnė: "O Zoti im ēka ėshtė kjo? Ai i kishte thėnė: Kjo ėshtė madhėshti. Atėhrė ai tha: O Zoti im mė shto madhėshtinė" (Maliku)

  Gjithashtu transemton Ebu Hurejre se Pejgamberi s.a.w.s. kishte thėnė:

  عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اخْتَتَنَ إِبْرَاهِيمُ عَلَيْهِ السَّلَام وَهُوَ ابْنُ ثَمَانِينَ سَنَةً بِالْقَدُّومِ

  " Ėshtė bėrė synet Ibrahimi a.s. kur i kishte tetėdhejtė vjetė me brisk tė rrojės"

  Pėrveē haditheve qė informojnė pėr praktikimin e synetis nga ana e Ibrahimit a.s. kemi edhe hadithe tjera nė tė cilat Pejgamberi s.a.w.s. porosit praktikinin e synetis edhe nga ana e muslimanėve. Nė njė prej haditheve qė e transmeton Ebu Hurejre ai thotė:

  خَمْسٌ مِنْ الْفِطْرَةِ الْخِتَانُ وَالِاسْتِحْدَادُ وَتَقْلِيمُ الْأَظْفَارِ وَنَتْفُ الْإِبِطِ وَقَصُّ الشَّارِبِ

  "Pesė gjėra janė nga natyrshmėria: Synetia, heqja e qimeve nga intimitetet, prerja e thonjėve, heqja e qimeve nga nėnsēetullat dhe shkurtimi i mustaqeve" (Buhariu, Muslimi)

  Kurse sa i pėrket normės (hukmit) tė synetis do tė shofim se te hanfitė dhe te malikit do tė jetė synet duke u mbėshtetur nė hadithin e Pejgamberit s.a.w.s. nė tė cilin thotė:

  الْخِتَانُ سُنَّةٌ لِلرِّجَالِ

  "Synetia ėshtė synet pėr mashkujt" (Ahmedi)

  Ndėrsa te shafit dhe hanbelit do tė jetė obligim (farz) duke u mbėshtetur nė hadithin e Pejgamberit s.a.w.s. tė cilin e transmeton Ebu Hurejre ku i thotė njė pėrsonit qė kishte pranuar islamin:

  أَلْقِ عَنْكَ شَعْرَ الْكُفْرِ وَاخْتَتِنْ

  "Hiqi flokėt e kufrit dhe bėhu synet" (Ebu Davudi)

  Sa i pėrket moshės sė synetis ajo nuk ėshtė e caktuar, por preferohet mosha e vegjėlis pėr arsye tė shėrimit mė tė shpejt, e veēanėrisht dita e shtatė e lindjes ngase Pejgamberi s.a.w.s. i ka bėrė synet dy nipat e tij, Hasanin dhe Husejnin nė ditėn e shtatė tė lindjes sė tyre.

  Kurse sa i pėrket vlerės sė synetis ajo tashmė ėshtė e njohur dhe aktuale edhe nė fushėn e mjekėsisė, pra praktikimi i synetis pėrveē qė pėrfaqėson zbatimin e njė ceremonie fetare ai pėrfshin edhe shumė efekte pozitive nė aspektin e shėndetit dhe smundjeve tjera infektuese. Efektet e kėsaj praktike tashmė i ka pranuar edhe OBSH (Organizata Botėrore e Shėndetėsisė) dhe sotė kjo praktikė zbatohet nė tė shumtėn e rasteve edhe nga jo muslimanėt pėr arsye shendetėsore.

  E sa i pėrketė formės sė organizimit tė ceremonisė sė synetis nė shoqėrit islame e veēanėrishtė nė vendin tonė dita ditės po tejkalonė kufijtė fetarė dhe po i gjasonė mė shumė njė ahengu devijant se sa njė ceremonie tė porositur fetarish. Prandaj, organizimi i ceremonis sė synetis me muzika dhe lloje tjera argėtuese, pėrzierjes sė meshkujve me femra, lakuriqėsisė dhe veshėjes qoroditėse tė femrave, si dhe kostot e larta tė kėsaj ceremonie mė shumė tė qojnė kah haramet e mėdha. Prandaj duhet tė mendojmė se ēfarė po bėjmė, dhe ku ėshtė suksesi, ku pėr zbatimin e njė praktike tė preferuar (synet) bėjmė shumė harame?

  Mu pėr kėtė arsye mendoj se imamėt duhet tė japin kontributin e tyre dhe tė jenė mė aktiv nė sqarimin e kėsaj problematike me qėllim qė besimtarėt t'i kuptojnė gjėrat nė esencėn dhe qėllimin e tyre e jo tė vazhdojnė edhe mė tej me traditat tė cilat janė nė kundėrshtim tė drejtėpėrdrejt me parimet fetare.

  marrė nga *edukataislame.com

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-03-2007
  Vendndodhja
  aty ku kam lind dhe aty ku do te vdes
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga ILyrium
  Synetia ėshtė njė veprim dhe ceremoni kirurgjike nė organin gjenital qė kryhet nė formė profesionale e qė ėshtė praktikue nė fenė islame qė nga koha e Ibrahimit a.s. Ka thėnė i dėrguari i Allahut:

  عَنْ سَعِيدِ بْنِ الْمُسَيَّبِ أَنَّهُ قَالَ كَانَ إِبْرَاهِيمُ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَوَّلَ النَّاسِ ضَيَّفَ الضَّيْفَ وَأَوَّلَ النَّاسِ اخْتَتَنَ وَأَوَّلَ النَّاسِ قَصَّ الشَّارِبَ وَأَوَّلَ النَّاسِ رَأَى الشَّيْبَ فَقَالَ يَا رَبِّ مَا هَذَا فَقَالَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَتَعَالَى وَقَارٌ يَا إِبْرَاهِيمُ فَقَالَ يَا رَبِّ زِدْنِي وَقَارًا

  Transmetohet nga Seid bin Musejebi se i dėrguari i Allahut ka thėnė: "Ibrahimi s.a.w.s. ishte i pari nga njerėzit qė ka pritur mysafir, i pari qė kishte praktikuar synetin, i pari qė kishte shkurtuar mustaqet, dhe i pari qė kishte vėrejtur thinjėt (plakjen). Atėhrė kishte thėnė: "O Zoti im ēka ėshtė kjo? Ai i kishte thėnė: Kjo ėshtė madhėshti. Atėhrė ai tha: O Zoti im mė shto madhėshtinė" (Maliku)

  Gjithashtu transemton Ebu Hurejre se Pejgamberi s.a.w.s. kishte thėnė:

  عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ اخْتَتَنَ إِبْرَاهِيمُ عَلَيْهِ السَّلَام وَهُوَ ابْنُ ثَمَانِينَ سَنَةً بِالْقَدُّومِ

  " Ėshtė bėrė synet Ibrahimi a.s. kur i kishte tetėdhejtė vjetė me brisk tė rrojės"

  Pėrveē haditheve qė informojnė pėr praktikimin e synetis nga ana e Ibrahimit a.s. kemi edhe hadithe tjera nė tė cilat Pejgamberi s.a.w.s. porosit praktikinin e synetis edhe nga ana e muslimanėve. Nė njė prej haditheve qė e transmeton Ebu Hurejre ai thotė:

  خَمْسٌ مِنْ الْفِطْرَةِ الْخِتَانُ وَالِاسْتِحْدَادُ وَتَقْلِيمُ الْأَظْفَارِ وَنَتْفُ الْإِبِطِ وَقَصُّ الشَّارِبِ

  "Pesė gjėra janė nga natyrshmėria: Synetia, heqja e qimeve nga intimitetet, prerja e thonjėve, heqja e qimeve nga nėnsēetullat dhe shkurtimi i mustaqeve" (Buhariu, Muslimi)

  Kurse sa i pėrket normės (hukmit) tė synetis do tė shofim se te hanfitė dhe te malikit do tė jetė synet duke u mbėshtetur nė hadithin e Pejgamberit s.a.w.s. nė tė cilin thotė:

  الْخِتَانُ سُنَّةٌ لِلرِّجَالِ

  "Synetia ėshtė synet pėr mashkujt" (Ahmedi)

  Ndėrsa te shafit dhe hanbelit do tė jetė obligim (farz) duke u mbėshtetur nė hadithin e Pejgamberit s.a.w.s. tė cilin e transmeton Ebu Hurejre ku i thotė njė pėrsonit qė kishte pranuar islamin:

  أَلْقِ عَنْكَ شَعْرَ الْكُفْرِ وَاخْتَتِنْ

  "Hiqi flokėt e kufrit dhe bėhu synet" (Ebu Davudi)

  Sa i pėrket moshės sė synetis ajo nuk ėshtė e caktuar, por preferohet mosha e vegjėlis pėr arsye tė shėrimit mė tė shpejt, e veēanėrisht dita e shtatė e lindjes ngase Pejgamberi s.a.w.s. i ka bėrė synet dy nipat e tij, Hasanin dhe Husejnin nė ditėn e shtatė tė lindjes sė tyre.

  Kurse sa i pėrket vlerės sė synetis ajo tashmė ėshtė e njohur dhe aktuale edhe nė fushėn e mjekėsisė, pra praktikimi i synetis pėrveē qė pėrfaqėson zbatimin e njė ceremonie fetare ai pėrfshin edhe shumė efekte pozitive nė aspektin e shėndetit dhe smundjeve tjera infektuese. Efektet e kėsaj praktike tashmė i ka pranuar edhe OBSH (Organizata Botėrore e Shėndetėsisė) dhe sotė kjo praktikė zbatohet nė tė shumtėn e rasteve edhe nga jo muslimanėt pėr arsye shendetėsore.

  E sa i pėrketė formės sė organizimit tė ceremonisė sė synetis nė shoqėrit islame e veēanėrishtė nė vendin tonė dita ditės po tejkalonė kufijtė fetarė dhe po i gjasonė mė shumė njė ahengu devijant se sa njė ceremonie tė porositur fetarish. Prandaj, organizimi i ceremonis sė synetis me muzika dhe lloje tjera argėtuese, pėrzierjes sė meshkujve me femra, lakuriqėsisė dhe veshėjes qoroditėse tė femrave, si dhe kostot e larta tė kėsaj ceremonie mė shumė tė qojnė kah haramet e mėdha. Prandaj duhet tė mendojmė se ēfarė po bėjmė, dhe ku ėshtė suksesi, ku pėr zbatimin e njė praktike tė preferuar (synet) bėjmė shumė harame?

  Mu pėr kėtė arsye mendoj se imamėt duhet tė japin kontributin e tyre dhe tė jenė mė aktiv nė sqarimin e kėsaj problematike me qėllim qė besimtarėt t'i kuptojnė gjėrat nė esencėn dhe qėllimin e tyre e jo tė vazhdojnė edhe mė tej me traditat tė cilat janė nė kundėrshtim tė drejtėpėrdrejt me parimet fetare.

  marrė nga *edukataislame.com
  Esselamun alejkum i nderuar vlla......

  Ja disa fjal reth synetimit qe i ka tHene vete shkenca apo ORGANIZATA BOTERORE e SHENDETESISE dhe expertet e UNAIDS.....

  OBSH-ja dhe expertet e unaids-it thone se burat duhet te jene te vetedijshem qe syneti eshte mbrojtje parciale kunder viruseve dhe duhet perdorur me asa teb tjera.--''Ne duhet teb jemi te paster"ka thene Catherine Hankins nga UNAIDS.
  Studimet sugjerojne se 5,7milion raste teb reja infektimi me HIV dhe 3 milion vdekje kane mundur te parandalohen me synetin e meshkujve ne Afriken subsahariane citua nga agjencite.
  Rekomandimet jane bazuar ne nje takim ne filim te ketij muaji ne Montreux,Zvicer ku expertet kane diskutuar experimentin ne 3 vendeeni,Ugande dhe Afriken Jugore,te cilat prodhuan ''deshmi te forta''teb reduktimit te rezikut nga synetleku i meshkujve heterosexuale.
  ''Bazuar ne deshmite e prezantuara,te cilat ishin konsideruar si te iomponuara,expertet qe moren pjese ne konsultime rekomanduan qe synetlleku mashkullor tani te njihet si nje intervim i rendesishem shtese per te reduktuar rrezikun nga fitimi me HIV-inte meshkujt,thuhet ne nje deklarate te perbashket.

  Rekomandimet paraqesin nje hap te rendesishem perpara ne parandalimin e HIV-it ka thene Dr.Kevin De Cock drejtor i departamentit WHO's HIV/AIDS.
  Pra keta te thena islami (MUSLIMANIZMI) i ka ne librin e shejnte Qurani Qerim te cilat sot shkenca i permend se eshte pasterti per parandalimet e HIV-it apo ndonje smundje tjeter.
  Cituar nga gazeta "LAJM" 07pril 2007.
  Me respekt....

  Selamun alejkum

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga I falimenduari
  Esselamun alejkum i nderuar vlla......

  Ja disa fjal reth synetimit qe i ka tHene vete shkenca apo ORGANIZATA BOTERORE e SHENDETESISE dhe expertet e UNAIDS.....

  OBSH-ja dhe expertet e unaids-it thone se burat duhet te jene te vetedijshem qe syneti eshte mbrojtje parciale kunder viruseve dhe duhet perdorur me asa teb tjera.--''Ne duhet teb jemi te paster"ka thene Catherine Hankins nga UNAIDS.
  Studimet sugjerojne se 5,7milion raste teb reja infektimi me HIV dhe 3 milion vdekje kane mundur te parandalohen me synetin e meshkujve ne Afriken subsahariane citua nga agjencite.
  Rekomandimet jane bazuar ne nje takim ne filim te ketij muaji ne Montreux,Zvicer ku expertet kane diskutuar experimentin ne 3 vendeeni,Ugande dhe Afriken Jugore,te cilat prodhuan ''deshmi te forta''teb reduktimit te rezikut nga synetleku i meshkujve heterosexuale.
  ''Bazuar ne deshmite e prezantuara,te cilat ishin konsideruar si te iomponuara,expertet qe moren pjese ne konsultime rekomanduan qe synetlleku mashkullor tani te njihet si nje intervim i rendesishem shtese per te reduktuar rrezikun nga fitimi me HIV-inte meshkujt,thuhet ne nje deklarate te perbashket.

  Rekomandimet paraqesin nje hap te rendesishem perpara ne parandalimin e HIV-it ka thene Dr.Kevin De Cock drejtor i departamentit WHO's HIV/AIDS.
  Pra keta te thena islami (MUSLIMANIZMI) i ka ne librin e shejnte Qurani Qerim te cilat sot shkenca i permend se eshte pasterti per parandalimet e HIV-it apo ndonje smundje tjeter.
  Cituar nga gazeta "LAJM" 07pril 2007.
  Me respekt....

  Selamun alejkum
  Alejkum Selam, Zoti te shperbleft per plotsimin e temes me ket material

 4. #4
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Anėtarėsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dobitė e tė bėrit synet


  Tė bėrėt synet do tė thotė heqja e pjesės se prepiciumit (lėkuren qe mbulon koken e penisit). Nė mjekėsi ėshtė ndėrhyrja mė e shpeshtė kirurgjikale nė pediatri. 1/6 e fėmijėve tė botės janė bėrė synet.


  Dobitė e tė bėrit synet

  1) Pakėson mundėsinė e sėmundjeve infektive tė traktit urinar.

  2) Pakėson mundėsinė e infeksionit tė lėkurės sė hequr gjatė synetit.

  3) Ul mundėsinė e ngadalėsimit tė urinės gjatė daljes (kur nuk ėshtė bėrė synet shpesh ndodh qė kjo lėkurė qė hiqet gjatė synetit tė bllokojė vrimėn e penisit (fimozis) duke bllokuar daljen e urinės dhe duke krijuar njė vend tė pėrshtatshėm pėr infeksion.

  4) Pakėson mundėsinė e kancerit tė penisit.

  5) Pakėson zbrazjen para kohe tė spermės (kur tė rritet).

  6) I krijon fėmijės njė higjienė mė tė mjaftueshme.

  7) Pakėson mundėsinė e infeksioneve seksualisht tė transmetueshme (kur tė rritet).

  8) Ėshtė vėnė re se tek gratė e burrave tė bėrė synet shfaqet mė pak kanceri i qafės sė mitrės (serviks)


  Kur ėshtė koha mė e pėrshtatshme?

  Megjithėse ka burime tė ndryshme qė flasin ndryshe rreth moshės sė duhur mund tė themi qė numri i doktorėve qė mbron tė bėrit synet tek tė porsalindurit po vjen nė rritje. Megjithatė ekziston njė mendim unanim se mė e mira ėshtė midis moshės nėn 2 vjeē ose mbi 6 vjeē. Nėn 2 vjeē pėr arsye se kontrolli i higjienės sė tyre dhe i dhimbjes ėshtė mė i lehtė. Mbi 6 vjeē sepse arrin ta kuptojė duke ja shpjeguar nė mėnyrėn e duhur. Kurse midis 2-6 vjeē nuk kėshillohet (veē nė raste tė domosdoshme) pėr arsye se fėmija mund tė traumatizohet psikologjikisht .

  Megjithatė duhet theksuar se syneti mund tė bėhet edhe nė moshat e rritura.


  Ē'duhet bėrė me fėmijėn para synetit?

  Duhet ta pėrgatisim psikologjikisht. Duhet ti tregojmė tė vėrtetėn. I duhet shpjeguar qartė se tė bėrėt synet nuk do tė thotė se do tė ndjej dhimbje tė fuqishme apo se do ti pritet penisi me thikė etj. Duhet kuptuar mirė se ēfarė mendon ai rreth tė bėrit synet dhe cilat janė frikat e tij dhe duhen rregulluar ato qė ai i mendon gabim. Duhet qė syneti tė bėhet me dėshirėn e tij e jo me forcė.

  I duhet bėrė njė vizitė tek urologu. Ai duhet tė vlerėsoj fėmijėn nga disa aspekte siē janė disa sėmundje tė lindura urologjike (ku nuk kėshillohet syneti) apo nėse vezoret (testet) kanė zbritur nė vendin e duhur (skrotum) apo jo etj. Dialogu i mirė me urologun e qetėson fėmijėn. Nėse fėmija ka frikė tė tepruar apo ėshtė tepėr agresiv mund tė pėrdoren qetėsuese por kjo nuk ndodh shpesh.


  Kush duhet ta bėj synetin?


  Syneti duhet kuptuar si njė operacion nė penis dhe kėshtu qė mė idealja ėshtė qė ai tė bėhet nga njė mjek urolog nė kushte sterile tė njė salle operacioni. Edhe nėse del ndonjė problem pėrsėri ai ėshtė qė do tė duhet ta vizitojė fėmijėn. Gjatė kėtij procesi mund tė pėrdoret si anestezia lokale dhe ajo e pėrgjithshme. Mosha, sėmundjet e ndryshėm qė mund tė ketė fėmija, komplikacionet e ndryshme duhen diskutuar mes mjekut dhe familjarėve dhe duhet vendosur mė e mira me miratimin e tė dyja palėve. Megjithėse ka disa metoda mė e pėrhapura ėshtė ajo klasike ku kirurgu pasi e kap lėkurėn, me anė tė njė bisturie apo gėrshėre kirurgjikale e pret atė dhe pasi lidh damarėt e qep. Penjtė janė penj qė shkrihen vet prandaj nuk ėshtė e nevojshme tė hiqen mė vonė megjithatė konsultohuni dhe me mjekun tuaj.  Cilat janė komplikacionet?


  Hemorragjia: Megjithėse shihet rrallė. Vetėm njė kompresė ėshtė e mjaftueshme pėr ta ndaluar. Mos u bėni merak por kontaktoni me urologun tuaj. Pėr sa kohė nuk ka ndonjė problem me mpiksjen e gjakut (koagulopati) tek fėmija juaj nuk ka pse tė shqetėsoheni.

  Dhimbja: Mund tė fillojė pas daljes sė anestezisė. Pėrdorni qetėsues. Dhimbja do tė vijė duke u ulur me kalimin e kohės.

  Infeksion: Mund tė ndodhė nėse nuk janė pėrdorur mjete tė pastra ose mos pasja e njė higjiene tė duhur tė fėmijės. Mos mbyllja e plagės + skuqje dhe ėnjtje e madhe e plagės dhe rrjedhje qelbi. Kontaktoni me mjekun tuaj urolog.

  Edema (fryrje): Ėshtė normale dhe shihet sidomos tek ata fėmijė qė ngrihen dhe lėvizin menjėherė pas synetit. Do tė vijė duke zbritur gjatė ditėve.

  Plaga e synetit duhet tė mbyllet pėrafėrsisht pėr 7-10 ditė. Nėse nuk mbyllet dhe shihni njė gjė jonormale tek ajo kontaktoni me mjekun tuaj.


  Kush nuk duhet bėrė synet?

  Ata qė kanė probleme tė lindura tė penisit (hipospadias, epispadias). Megjithėse kėto janė raste tė rralla .Gjithashtu ata qė kanė probleme tė rėnda me frymėmarrjen, me zemrėn, qė kanė probleme me mpiksjen e gjakut ose tė bėhen patjetėr nėn kontrollin e mjekut.


  Duhet tė Dini se.

  Menjėherė pas synetit fėmija mund tė ngrihet nė kėmbė por kjo nuk i bėn mirė pasi fryrja e plagės mund tė rritet. Mirė ėshtė qė tė paktėn 24 orėshin e parė ta kalojė nė shtrat. Njė javė pas synetit mund tė bėj banjo. Penjtė e pėrdorur zakonisht janė tė tillė qė shkrijnė vetė kėshtu qė mos u mundoni t'i hiqni. Zakonisht garzat hiqen njė ditė mė vonė por edhe nėse bien mė pėrpara mos u bėni merak pėrderisa nuk keni hemorragji. Nėse keni hemorragji jo tė mėdha vendosni njė tjetėr tė pastėr. Heqjen e parė tė garzave mirė ėshtė qė ta bėj urologu kėshtu qė tė shikojė dhe njė herė plagėn dhe tė bėj mjekimin e parė tė saj. Mė pas mjekimet e tjera mund tė bėhen dhe nga tė afėrmit. Shėrimi I plagės ndryshon nga fėmija tek tjetri apo nga mėnyra e operimit por zakonisht zgjat 7-10 ditė. Pėr sa i pėrket luajtjes (p.sh me top) mirė ėshtė 2-4 javėt e para mos tė luaj. Kjo rrit mundėsinė e infeksionit, fryrjes dhe hemorragjisė. Pėr hipjen nė biēikletė mirė ėshtė tė luaj me tė pas 4 javėsh. Kurse pėr tu futur nė det pas 7-10 ditėsh. Edhe bebet e porsalindura mund tė bėhen synet bile ėshtė e kėshillueshme.  .
  Nga: Dr. Nurian Ohri

  mjeku24.com
  "Askush nuk ėshtė aq i verbėr , se sa ai i cili nuk dėshiron tė shohė"

 5. #5
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Kjo eshte gjeja me e mire qe ka kjo feja myslimane. Un pervete jam bere synet, edhe jam mese i kenaqur me kte gje. Kush nuk eshte bere, i keshilloj te behet. Synetlliku me te vertete qe eshte dicka e dobishme.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-05-2008
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Kjo eshte gjeja me e mire qe ka kjo feja myslimane. U.

  Po cka me ba qe kjo e mire eshte kopjuar nga hebrenjet.Ata jane te paret qe e praktikuan kete.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Anėtarėsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po cka me ba qe kjo e mire eshte kopjuar nga hebrenjet.Ata jane te paret qe e praktikuan kete

  Shume e vertete .

 8. #8
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Synetlliku eshte gjo e mir, edhe un i bom synet jam. Po ashtu eshte e vertete qe rrethprerja eshte 'shpikje' dhe tradite e hebrejve rit qe me vone kaloi te arabet.
  Life's too short to remove USB safely.

 9. #9
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 58 postime
  Jeni bo synet ke berberi ?Apo ke doktori?

  Une cunin e kom bo ,se baba ka vujt shume ne kto vitet e demokaqise

 10. #10
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Anėtarėsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Ke doktori plako, kisha per te shku ke kasapi po ishte i zon. Mir ja ke bo qe e ke bo synet cunin, i rri bilja e paster.
  Life's too short to remove USB safely.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Anėtarėsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne Kosove edhe kryeminstrat kane bere synet .
  Bujar Bukoshi dhe Bajram Rexhepi

 12. #12
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Longarus Lexo Postimin
  Ne Kosove edhe kryeminstrat kane bere synet .
  Bujar Bukoshi dhe Bajram Rexhepi
  Po nga e more vesh ti re?
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Anėtarėsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Bujari me ka bo mu synet , e nje shok timin Bajrami

 14. #14
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Kjo nuk do te thotė se edhe ata janė te ber synet. Na e trego te vėrtetėn. hahahah
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Longarus
  Anėtarėsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  553
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Aty sjam i sigurt veq qe ekziston mundesia qe ata i ka bo synet Fadil Hoxha ose Mahmut Bakalli

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Longarus Lexo Postimin
  Ne Kosove edhe kryeminstrat kane bere synet .
  Bujar Bukoshi dhe Bajram Rexhepi
  pse qa ka te keqe qe kan bo synet fundja te dyte jane doktore me profesion

 17. #17
  here I am Maska e Explorer
  Anėtarėsuar
  02-12-2008
  Postime
  2,751
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Citim Postuar mė parė nga Longarus Lexo Postimin
  Bujari me ka bo mu synet , e nje shok timin Bajrami
  Bujar Bukoshi eshte Kirurg-Urolog me profesion.

 18. #18
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Desha te di a shkrun ne Kur'an rreth synetllakit?

 19. #19
  ariiii Maska e Arber gerguri
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Vendndodhja
  Bardh i Madh - Fushe Kosove
  Mosha
  32
  Postime
  809
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
  Desha te di a shkrun ne Kur'an rreth synetllakit?
  Jo ne kur'an nuk flet per sunnetin, ky urdher ka ardh ne sunnet (hadith) te pejgamberit a.s ....

  Desha te shtoj bashk me kete, xhamia ti ndoshta e kupton, jo gjithqka qe ka ardh ne hadith, dmth ne sunnetin e pejgamberit a.s mbetet sunnet. Pra te bėrit sunnet eshte Waxhib(urdher) edhe pse ka ardh ne hadith.

  Allahu s.w.t thot ne kur'an : Qfar t'ju jep pejgamberi a.s merreni, dhe qfar t'ju ndalon, hiqni dore nga ajo.......

  Ps; Ky ajet xhamia, eshte edhe njeri prej ajeteve qe me ke kerkuar atje ne temen tjeter, ndoshta ta rrok....

 20. #20
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Arber pse e kerkova a ka qen ne Kur'an eshte sepse me nje shok gjat bisedes rreth synetis une kam mendu se eshte ne Kur'an dhe mu desht tja dergoj si deshmi .

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •