Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Kush shkaktoi rnien e Iliris?

  Te nderuar anetare te ketij forumi te madh , ne baze te historise paraardhesit tone ishin Iliret. Ashtu siq ne e kemi mesuar ne histori ata si nder te paret ne europe kishin shume territore dhe numer te madh te popullsise.
  Pos kesaj ata ishin edhe shume te zhvilluar ne anen ekonomike dhe teknike. Thuhet se kishin arme aq te mira , vegla pune dhe industri anije etj, qe per kohen e tyre nuk kishte kush me te mira.
  Pra me nje fjal ata ishin nje Perandori me e zhvilluara dhe me e forta .
  Atehere , si ka pase mundesi qe nje vend tjeter ti pushtoje , te jau merre teritoret tij keqtrajtoje dhe tij bije ne ate gjendje qe i shohim sot. A kishte ndoj popull tjeter arme apo taktike ushtarake me te mire, apo qka mund te ishte ne pyetje.
  Ju lus ata qe kane mundesi, te na ndihmojne ne kete fushe.
  ========================================
  ATY KU SHIKON SHOFERI SHKON MAKINA.

 2. #2
  Nallban Maska e alko71
  Antarsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tok
  Mosha
  47
  Postime
  708
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Lufterat ne mes fiseve o Bardh.E dobesuan veteveten dhe pastaj ishte e lehte per te tjeret.
  Why do people with closed minds always open their mouths?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ylli_pr
  Antarsuar
  29-11-2006
  Postime
  316
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Alko 71 te FALENDEROJME per pergjigjejen me kaq emocion.
  Puna pa ndare sheme nje kala.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ylli_pr : 03-04-2007 m 07:54

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Ketu do mundohem te ju japi pergjigjeje te shkurter, se si shifet librat e historis i paske lexuar ne shkolle, shume mir po me vjen...

  Me sa e kuptova, juve ju shqeteson me se shumti ky invadimi apo pushtimi i fundit avaro-sllav, qe i dha grusht ilirve.
  Jane dy arsye pese ne pesuam.
  Para ardhjes se sllaveve, neketo treva dominonin romaket nje pjes dhe bizantinet pjesen tjeter(lindore) dhe ne kete kohe kishte mjaft pasanike, guvernator romake e bizantine qe kishin nevoje per pune dore ne te gjitha fushat... e kete e benin sherbtoret qe vinin nga jashte, pertej dyerve te hekurta si quhej gjerdapi(dera e hapet) duke kaluar uren e famshme te Trajanit keta sherbtor mesyn tokat e reja si emigrant ne fillim e pastaje edhe si pushtes.
  Grushtin e madh e pesuam pas vdekjes se Justinianit ku keta avaro sllavet u versulen drejte ballkanit.
  Pika e dobet ishte strategjija e ketije perandori i cili kishte urdheruar qe te ndertohen keshtjella mbrojtese te vogla te quajtura casta(kasta) me shume se 600 te tilla ne mbrojtje kunder sulmeve barbare.
  Mirepo keta avaro sllavet kishin mesuar kete strategji; ne vend qe ti sulmojne keto "kulla" e te humbasin koh pa nevoj, ata filluan te gjejne rehati duke sulmuar banoret autokton pa mbrojtje, duke djegur shtepit, kishat e duke ua rrembyr tere pasurine banorve autokton.
  Garnizonet qe ishin te mbyllura ne keto "kulla" prej me se 30-100 ushtar, nuk kishin mundesi te dilnin nga kulla keshtu qe mbetenin si peng....
  pa pasur rastin te luftonin...
  Kjo ishte pra pika e dobet, strategjija bizantine dhe e dyta, i duheshin ketije empiri pune dore per punimin e tokave, e treta, ura e Tajanit beri nje hap qe tua mesoje edhe popujve perteje danubit shkelqesine dhe pasurine qe fshihte kjo perandori, andaje edhe u pushtua lehte nga barbaret.
  Armet ne kete betje nuk paten suksese pra si e thash se perandoria kishte keto kullat si sot qe ka amerika "patriotet" si misila kunder misilave, mirepo kur armiku hyn mbrenda e pa mujtun te mbrohet....keta misila nuk kane kurrfare vlere.

  besoje qe sadopake ky veshtrim imi do ju mundesoje te gjeni edhe me tutje shkaqet e ketije deshtimi ne iliri

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Saladin
  Antarsuar
  13-03-2007
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kamen e keqe e ka ngre Teuta mas pari me vrasjen e diplomateve romak, per ni kokfortsi te saj kurr sna u kan hek pushtusit ma.
  e dyta eshte mungesa e nje lideri gjithperfshirs i fiseve ilire.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Kreksi
  Ketu do mundohem te ju japi pergjigjeje te shkurter, se si shifet librat e historis i paske lexuar ne shkolle, shume mir po me vjen...

  Me sa e kuptova, juve ju shqeteson me se shumti ky invadimi apo pushtimi i fundit avaro-sllav, qe i dha grusht ilirve.
  Jane dy arsye pese ne pesuam.
  Para ardhjes se sllaveve, neketo treva dominonin romaket nje pjes dhe bizantinet pjesen tjeter(lindore) dhe ne kete kohe kishte mjaft pasanike, guvernator romake e bizantine qe kishin nevoje per pune dore ne te gjitha fushat... e kete e benin sherbtoret qe vinin nga jashte, pertej dyerve te hekurta si quhej gjerdapi(dera e hapet) duke kaluar uren e famshme te Trajanit keta sherbtor mesyn tokat e reja si emigrant ne fillim e pastaje edhe si pushtes.
  Grushtin e madh e pesuam pas vdekjes se Justinianit ku keta avaro sllavet u versulen drejte ballkanit.
  Pika e dobet ishte strategjija e ketije perandori i cili kishte urdheruar qe te ndertohen keshtjella mbrojtese te vogla te quajtura casta(kasta) me shume se 600 te tilla ne mbrojtje kunder sulmeve barbare.
  Mirepo keta avaro sllavet kishin mesuar kete strategji; ne vend qe ti sulmojne keto "kulla" e te humbasin koh pa nevoj, ata filluan te gjejne rehati duke sulmuar banoret autokton pa mbrojtje, duke djegur shtepit, kishat e duke ua rrembyr tere pasurine banorve autokton.
  Garnizonet qe ishin te mbyllura ne keto "kulla" prej me se 30-100 ushtar, nuk kishin mundesi te dilnin nga kulla keshtu qe mbetenin si peng....
  pa pasur rastin te luftonin...
  Kjo ishte pra pika e dobet, strategjija bizantine dhe e dyta, i duheshin ketije empiri pune dore per punimin e tokave, e treta, ura e Tajanit beri nje hap qe tua mesoje edhe popujve perteje danubit shkelqesine dhe pasurine qe fshihte kjo perandori, andaje edhe u pushtua lehte nga barbaret.
  Armet ne kete betje nuk paten suksese pra si e thash se perandoria kishte keto kullat si sot qe ka amerika "patriotet" si misila kunder misilave, mirepo kur armiku hyn mbrenda e pa mujtun te mbrohet....keta misila nuk kane kurrfare vlere.

  besoje qe sadopake ky veshtrim imi do ju mundesoje te gjeni edhe me tutje shkaqet e ketije deshtimi ne iliri
  Z. Kreksi ju falendejome per kete veshtrim kaq te mire. Ato qe ju thuani jane logjikisht te kuptueshme. Ajo qka mbetet eshte se si ka mundesi nje superfuqi siq ishte ajo ne Perandorin Justinian te ndertoj te gjitha ato keshtjella mbrojtese 600 e ne anen tjeter te lihen fshatra te tera te pa mbrojtura, qe neper mes tyre te hyjne armiqet dhe te ja shkaterronje territoret dhe popullsin ilire. Logjikisht eshte e veshtire te pranohet se, udheheqesit ilir jan kane aq te dobet sa te kene mundesi te bejne mrekullira me keshtjella mbrojtese, dhe tij fusin te gjithe ushtaret ne to dhe keshtu ta lene vendin pa asnje ushtar qe te mbrohen pika tjera. Kjo ne kohen tone do te thote, se nese nje shtet i ka kater pika hyrese ushtrija te planifikoj te mbrohen vetem ato nga armiku kurse, te lihen te pa mbrojtura qindra mijera kilometra vije kufitare, ku lirshem te hyne te ftuar e te pa ftuar, me qellime dhe intresa te veta pushtuese. Athua me kete intelegjenc mund dikush te quhet koke Perandori ??.
  ------------------------------------------------------------------------
  ATY KU SHIKON SHOFERI SHKON MAKINA.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fillimisht Iliret u pushtuan nga romaket. PSE?
  Nder shkaqet e para eshte se Iliria ishte nje bashkesi e gjere fisesh nga Venetia e Gjirin e Artes, nga Adriatiku ne lumenjt Sava, Drava e Morave. Per me teper kishte shume fise. Ata me te vertete mund te flisnin te njejten gjuhe (apo te perafert), mund te kishin te njejtat tradita dhe prejardhje, por eshte fakt se ata kane qene secili me vete dhe shpesh here kane luftuar me njeri-tjetrin. Vete formimi i mbreterive ilire (enkelenjte, taulantet, ardianet) u be me lufte, pra duke zgjeruar sundimin ne kurriz te fiseve fqinje. Megjithese Iliria u be nje mbreteri e forte, percarjet dhe konfliktet e brendshme luajten rolin vendimtar ne caste te caktuara. A nuk tradhetoi Dhimiter Fari Teuten? A nuk tradhetoi Skerdilaidi Dhimiter Farin? A nuk tradhetoi Perseu (i Maqedonise) Gentin?etj.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Saladin
  Kamen e keqe e ka ngre Teuta mas pari me vrasjen e diplomateve romak, per ni kokfortsi te saj kurr sna u kan hek pushtusit ma.
  e dyta eshte mungesa e nje lideri gjithperfshirs i fiseve ilire.
  Mbi ate kryenecesine e Teutes ka disa interpretime.
  1Sundimi i saj perkrahej nga kryetaret e fiseve. Mbreti (Teuta ne kete rast) iu siguronte privilegje pak a shume si krahinat autonome te sulltanit Mirdita,Suli,etj.
  Megjithese nuk jane bere studime ne kete fushe, nqs do te ishte e vertete cka u tha me siper, Iliria eshte shteti i pare federal ne histori. Kur erdhen delegatet romake dhe i kerkuan te ndalonte piraterine Teuta iu pergjigj se do te perpiqej, por kjo me se shumti ishte ne doren e kryetareve te fiseve. Romaket kete e moren si pergjigje negative dhe ndodhi ajo qe ndodhi. Pra Teuta nuk luajti me diplomaci por ktheu nje pergjigje te sinqerte qe i kushtoi shtrenjte.

  2Duke pasur parasysh qellimet ekspansioniste te Romes, pasi Iliria ishte nje shtet i forte ne toke dhe det, pra nje kercenim per Romen,Teuta i mbyti delegatet romake dhe keshtu plasi lufta

  3Teuta ishte thjesht nje kukull ne duart e kryetareve te fiseve te cilet nuk pranonin ne asnje menyre te ndalonin piraterine.

  4Teutes iu duk vetja mjaft e forte per te perballuar Romen dhe keshtu se cau koken

  ....

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Sllav-avare

  Para se te vinin sllavet dhe avaret ne Ballkan ndodhen ngjarje qe ia vlen te permendet.
  E para eshte grindja per pushtet mes gjeneraleve romake, te cilet shpalleshin perandor ne legjionet e tyre dhe pastaj luftonin me te tjeret. Ne e dime se Iliret ishin baza e ushtrise romake dhe si pasoje ushtaret ilire gjendeshin neper te gjitha territoret e gjera te Perandorise Romake.
  E dyta eshte ndarja Perandorise. Nje pjese e Ilirise mbet ne Perendim, tjetra ne Lindje. Kjo shkaktoi luftra ne keto treva ne menyre qe te sigurohej dominimi i njeres apo tjetres pale
  E treta vijne dyndjet barbare te cilat i rane kryq e terthor Ballkanit (gotet, ostrogotet) ose te tjere si hunet qe luftuan ne kufinjte e ketyre tokave.

  Te gjitha keto luftra dhe aq me teper shperndarja e ushtareve ilire kudo ne Perandori, i shkaterruan keto treva ekonomikisht dhe nga ana popullates e cila natyrshem do te rrallohej ose do te strukej ne male qe te mbrohej me mire.
  Pastaj vijne sllavet dhe avaret te cilet e gjeten "rrugen e shtruar". Por gjithsesi Iliret ndikuan fuqishem ne traditat dhe kostumet sllave (sa madje sot disa ultranacionaliste sllave thone se jane me origjine ilire). Po ashtu te habit fakti qe nje pjese e Jugosllaveve jane me origjine ilire si p.sh. ne Zare, Malazezte (shqiptare te sllavizuar ne kohen e otomaneve), madje pretendohet edhe per boshnjaket.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  U se harrova. Nuk ka shume lidhje me temen por shpresoj te ma falni.
  Me kane thene se Jutbina (e Mujit dhe Halilit) gjendet ne Kroaci. A e di kush se ku, pasi une s'kam mundur ta lokalizoj?

 11. #11
  Cub Maska e imodhjom
  Antarsuar
  11-03-2007
  Postime
  239
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Konig
  U se harrova. Nuk ka shume lidhje me temen por shpresoj te ma falni.
  Me kane thene se Jutbina (e Mujit dhe Halilit) gjendet ne Kroaci. A e di kush se ku, pasi une s'kam mundur ta lokalizoj?
  me c'fare di une eshte ne jug te bosnjes!

 12. #12
  Cub Maska e imodhjom
  Antarsuar
  11-03-2007
  Postime
  239
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  "DIVIDI ET IMPERA".
  Edhe atehere udheheqesit ilire ishin shume te ngjashem me politikanet tane te sotem,shiteshin kollaj pra.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Citim Postuar m par nga Bardhi
  Z. Kreksi ju falendejome per kete veshtrim kaq te mire. Logjikisht eshte e veshtire te pranohet se, udheheqesit ilir jan kane aq te dobet sa te kene mundesi te bejne mrekullira me keshtjella mbrojtese, dhe tij fusin te gjithe ushtaret ne to dhe keshtu ta lene vendin pa asnje ushtar qe te mbrohen pika tjera. Kjo ne kohen tone do te thote, se nese nje shtet i ka kater pika hyrese ushtrija te planifikoj te mbrohen vetem ato nga armiku kurse, te lihen te pa mbrojtura qindra mijera kilometra vije kufitare, ku lirshem te hyne te ftuar e te pa ftuar, me qellime dhe intresa te veta pushtuese. Athua me kete intelegjenc mund dikush te quhet koke Perandori ??.
  ------------------------------------------------------------------------
  ATY KU SHIKON SHOFERI SHKON MAKINA.
  Te marrim shembul, bunkerat e xhaxhit, a mos ishin te lidhur njeri me tjetrin ?
  po te futj njeriu ne te, pas shpenzimit te municionit dhe ushqimit aty njeriu do vdiste ndersa ne fusha larg bunkerave, lirishte pushtuesi do mund edhe te krijonte shtepi....
  Armiqet nuk do ishin aqe naiv te shkojn tek gryka e bunkerit...apo jo ?
  Mandej, ata sherbtor qe ishin te huaje, skllavonet, ata u bene ne anen e ardhacakve.
  Pra keta sllavet e pare ishin endacak, qe vinin te punonin tokat gjate sezones dhe shkonin perseri perteje danubit, nje lloje si puntoret sezonal polake qe punojne sot neper europ...
  Perse nuk jane mbrojtur thuani ju? po empiri ishte i lodhur tani me sulme te panumerta nga te gjitha anet, e tere iliria sulmohej nga fise te ndryshme me vale te pushtuesve.
  Edhe Atla e demtoi shum perandorin bizantine qe perpake shpetoi Konstantinopoja pa rene ne duart e Atiles, ne vitin 452 e.s ku hunet lane kete territor te shkaterruar teresisht, pra u deshte nje shekull i tere per te restorua perandorin.
  Empiri ishte pra i ndijeshem, jo i pathyeshem si mendonin. Mirepo Justiniani e perforcoi perandorin pas vitit 527 ku edhe dridhjet e tokes te shpejta e kishin shkatrruar kete vend.
  Avaret te paret sulmuan keto vende ku pastaje edhe krijuan nje koalicion me sllavet dhe keshty e thyen bizntin.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Konig
  Para se te vinin sllavet dhe avaret ne Ballkan ndodhen ngjarje qe ia vlen te permendet.
  E para eshte grindja per pushtet mes gjeneraleve romake, te cilet shpalleshin perandor ne legjionet e tyre dhe pastaj luftonin me te tjeret. Ne e dime se Iliret ishin baza e ushtrise romake dhe si pasoje ushtaret ilire gjendeshin neper te gjitha territoret e gjera te Perandorise Romake.
  E dyta eshte ndarja Perandorise. Nje pjese e Ilirise mbet ne Perendim, tjetra ne Lindje. Kjo shkaktoi luftra ne keto treva ne menyre qe te sigurohej dominimi i njeres apo tjetres pale
  E treta vijne dyndjet barbare te cilat i rane kryq e terthor Ballkanit (gotet, ostrogotet) ose te tjere si hunet qe luftuan ne kufinjte e ketyre tokave.

  Te gjitha keto luftra dhe aq me teper shperndarja e ushtareve ilire kudo ne Perandori, i shkaterruan keto treva ekonomikisht dhe nga ana popullates e cila natyrshem do te rrallohej ose do te strukej ne male qe te mbrohej me mire.
  Pastaj vijne sllavet dhe avaret te cilet e gjeten "rrugen e shtruar". Por gjithsesi Iliret ndikuan fuqishem ne traditat dhe kostumet sllave (sa madje sot disa ultranacionaliste sllave thone se jane me origjine ilire). Po ashtu te habit fakti qe nje pjese e Jugosllaveve jane me origjine ilire si p.sh. ne Zare, Malazezte (shqiptare te sllavizuar ne kohen e otomaneve), madje pretendohet edhe per boshnjaket.
  Konig, te respektoj dhe te falenderoj per keto te dhena kaq te mira dhe te logjikshme. Eshte e vertete se gjerat ne jete por edhe Perandorit, e ne kete raste Perandoria Ilire ndoshta nuk ka pase mundesi te rezistoj me shume. Per kunder faktit se ishin aq te forte. Shpresojme se pasi gjerat historikisht kane levizur ne forma dhe drejtime te ndryeshme, te vijne edhe nje here ne favor tonin.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga imodhjom
  "DIVIDI ET IMPERA".
  Edhe atehere udheheqesit ilire ishin shume te ngjashem me politikanet tane te sotem,shiteshin kollaj pra.
  Fatekeqesisht.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Bardhi
  Konig, te respektoj dhe te falenderoj per keto te dhena kaq te mira dhe te logjikshme. Eshte e vertete se gjerat ne jete por edhe Perandorit, e ne kete raste Perandoria Ilire ndoshta nuk ka pase mundesi te rezistoj me shume. Per kunder faktit se ishin aq te forte. Shpresojme se pasi gjerat historikisht kane levizur ne forma dhe drejtime te ndryeshme, te vijne edhe nje here ne favor tonin.
  Fundi i fundit shpresa eshte ajo qe me se pakti mund te mbajme.
  Zoti nuk eshte shqiptar
  po do te shqiptarizohet
  koha jone e shumepritur
  dita-dites po afrohet...

  Kane thene EtnoEngjujt
  Por duhet pune, shume pune.
  Gjithashtu dua te them edhe dicka

  Shqiptaret nuk i kane luajtur ende gjithe kartat e tyre dhe te habisin gjithe boten ne arene politike nderkombetare I cuditshem NOSTRADAMUSI apo jo?

Tema t Ngjashme

 1. Shn Lefteri, Peshkop i Iliris - 15 dhjetor
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 16-12-2013, 14:05
 2. Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 28-04-2009, 12:27
 3. Ilirt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 4. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 5. apollonia qytet i lashte ne territorin e Ilirise
  Nga baraliu sedat n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2006, 08:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •