Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 36
 1. #1
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Cilat jan shkaqet e falimentimit t nj bisnezi..??

  Ne baze te studimeve te bera, me shume eshte theksuar se tipi i bisnezit qe falimenton me shpesh eshte bisnezi i vogel. Shumica e bisneze te vogla kudo ne bote falimentojne brenda 5 vjetesh. Te pakta jane ato bisneze te cilat kane vazhdimesi te bisnezit pas ktyre viteve..

  Shum analiste shtrojne pikat kryesore se ku nje bisnez falimenton dhe nder to do permendja:

  1) Ne shumicen e rasteve bisneset e reja nuk e rinovojne oferten e tyre. Me kete nenkuptojme qe ato vazhdojne te ofrojne drejt publikut te njejtin mall ndonese ndryshimi i teknologjise dhe evoluimi i kompjuterave ben te mundur rinovimin e shijeve dhe kerkesave konsumatore.

  2) Besueshmeri e madhe ne ate qe tregtojne duke injoruar opinionet e te tjereve. Shumica e bisnesmeneve jane shum optimiste dhe pak a shume nuk duan te mendojne nese opinioni i konkurenteve te tyre eshte i mire apo i keq. Ata besojne tek produkti qe ata shesin qe ka te gjitha cilesite e nevojshme. E rendesishme eshte qe te ndiqen dy linjat kryesore per mos ta lene bisnesin qe ti bieri klientela e vet. Se pari, ndiekja e instikteve dhe e dyta, ecja ne nje linje me te mire se konkurentet e tu.. (kto te dyja ndihmojne nje bisnes te eci me kohen dhe te tregtoje mallra te cilat jane te preferueshme nga konsumatoret aktuale.

  3) Injorimi i posizionit financiar qe mund ti shkaktohet nje kompanie ne nje moment te caktuar. Ne nje moment te dhene mund te ndodhe qe shitjet per kete kompani te ulen, dhe bisnesmenet akoma vazhdojne te mendojne se eshte thjesht nje krize e castit. Nese nuk i behet nje studim tregut, shijeve konsumatore e shum te tjera si kto, do te ndodhi qe klientela jote do merret nga nje tjeter konkurent i yti qe ofron kete produkt, me mire apo me lire. Ka shume faktore te cilat ndikojne ne uljen e klienteles dhe te fitimeve te kompanise. Duke qene se firma kerkon te kete te njejtin fitim ata rritin cmimet pasi dhe numri i konsumatoreve eshte ulur ne treg ne krahasim me fillimin e bisnesit te tyre. Kjo eshte nje arsye tjeter qe con firmen ne humbjen pothuajse te pjeses me te madhe te klienteve te saj, dhe sigurisht ne nje falimentim total te firmes..

  4) Venia ne pozitat drejtuese te kompanise te njerezve te paafte per te drejtuar. Vemendja me e madhe kur puneson dike qe do drejtoje komanine tende duhet te perqendrohet ne tre pika kryesore

  - Ky puntor kerkon ta beje punen e tij
  - Ai di si ta beje punen
  - I pelqen te punoje me ty..

  Ne pergjithesi kompanite qe punesojne njerez te afte dhe te gatshem per tu perballur me cdo situate sado e veshtire te jete per kompanine, nuk perballen shpesh me situata falimentimi. madje ne momente te veshtira i kalojne me sukses kto pika

  5) Analizimi i shijeve konsumatore. Ndodh ne nje moment qe klientela te largohet. Gjeja e par qe duhet bere eshte te analizohet pse malli jot nuk pelqehet. C'fare ka dale e re ne treg? Cilat jane pikat qe e bejne mallin e kokurrentit me te preferuar?? e te tjera si kto. Marrja ne pyetje e publikut (anketat) se cfare do u pelqente me shume te tregtohej, testimi i produktit te ri ne publik etj si kto.

  6) Punesimi i individeve qe jane te afte te bejne gjera qe ti nuk ke mundesi ti besh, nuk di ti besh apo nuk e ke idene se si behen. Shume firma arrijne te kene sukses kur ata jane te mirekompletuar.

  Qe te ndiekesh nje busines dhe ta besh ate te jete i sukseshem nuk eshte aspak e lehte. Duhet te nderrosh sic thuhet "pamjen tende perdit" Ashtu si ne dhe bisneset kane te metat dhe te mirat e tyre. Pikerisht organizimi efikas i nje bisnezi ben te mundur kalimin me sukses te momenteve kritike te nje firme
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,601
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Di qe ate biznes qe ke duhet ta punosh jo ta punojne te tjeret per ty.Kjo do te thot qe interesohesh per ate gje qe ke.Nuk ka rendesi eshte i vogel apo i madh.Por ka rendesi si do ta mbash ate biznes.Ketu para 4 vjetesh ishin 65 travel agencies te nje biznesmeni.Ne 2004 u falimentua sepse beri biznes te keq nga momenti qe skishte pune,nuk duhej te hapte pika te tjera.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Qe te funksionoj, apo te falimentoj nje biznes nuk mund te logaritet me rregulla te matematikes 2 + 2, kater.
  Funksionimi i tij mvaret nga rregulla shoqerore, e dihet se rregullat shoqerore jane gjithmon ne levizje.
  Nese nje dentist mendon te mbaje nje Retorant atehere konsiderojm se ka per te falimentuar. Mirepo ne realitet shumica e bizneseve , mbahen nga njerez jo adekuat. Bene edhe keshtu sepse dine ta luajn lojen mire. Jete ne kembe vetem aj qe ka shume deshire per kete.
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------
  ATY KU SHIKON SHOFERI SHKON MAKINA.

 4. #4
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  38
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk besoj se ka receta standarte per funksionimin ose jo te nje biznesi, klima qe i karakterizon keto te fundit eshte shume komplekse dhe ka shume faktore qe ndikojne. Megjithate duke u nisur nga nje eksperience personale pune, ajo qe do te doja t`u thoja njerezve qe i hyjne nje biznesi eshte "beso dhe kontrollo". Dhe do tu sugjeroja t`ua vinin veshin eksperteve te seciles fushe dhe ti analizonin mire te gjitha sugjerimet, me + dhe - e seicilit. Eshte i domosdoshem organizimi i mire i punes dhe njohja e pergjegjesive dhe detyrave prej secilit, bashkepunimi i ndersjellte dhe puna ne grup....
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

 5. #5
  Biznesmen i ardhshem Maska e Tepelenas_nr_1
  Antarsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  Athina fck city
  Postime
  202
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Zemrushja
  Ne baze te studimeve te bera, me shume eshte theksuar se tipi i bisnezit qe falimenton me shpesh eshte bisnezi i vogel. Shumica e bisneze te vogla kudo ne bote falimentojne brenda 5 vjetesh. Te pakta jane ato bisneze te cilat kane vazhdimesi te bisnezit pas ktyre viteve..

  Shum analiste shtrojne pikat kryesore se ku nje bisnez falimenton dhe nder to do permendja:

  1) Ne shumicen e rasteve bisneset e reja nuk e rinovojne oferten e tyre. Me kete nenkuptojme qe ato vazhdojne te ofrojne drejt publikut te njejtin mall ndonese ndryshimi i teknologjise dhe evoluimi i kompjuterave ben te mundur rinovimin e shijeve dhe kerkesave konsumatore.

  2) Besueshmeri e madhe ne ate qe tregtojne duke injoruar opinionet e te tjereve. Shumica e bisnesmeneve jane shum optimiste dhe pak a shume nuk duan te mendojne nese opinioni i konkurenteve te tyre eshte i mire apo i keq. Ata besojne tek produkti qe ata shesin qe ka te gjitha cilesite e nevojshme. E rendesishme eshte qe te ndiqen dy linjat kryesore per mos ta lene bisnesin qe ti bieri klientela e vet. Se pari, ndiekja e instikteve dhe e dyta, ecja ne nje linje me te mire se konkurentet e tu.. (kto te dyja ndihmojne nje bisnes te eci me kohen dhe te tregtoje mallra te cilat jane te preferueshme nga konsumatoret aktuale.

  3) Injorimi i posizionit financiar qe mund ti shkaktohet nje kompanie ne nje moment te caktuar. Ne nje moment te dhene mund te ndodhe qe shitjet per kete kompani te ulen, dhe bisnesmenet akoma vazhdojne te mendojne se eshte thjesht nje krize e castit. Nese nuk i behet nje studim tregut, shijeve konsumatore e shum te tjera si kto, do te ndodhi qe klientela jote do merret nga nje tjeter konkurent i yti qe ofron kete produkt, me mire apo me lire. Ka shume faktore te cilat ndikojne ne uljen e klienteles dhe te fitimeve te kompanise. Duke qene se firma kerkon te kete te njejtin fitim ata rritin cmimet pasi dhe numri i konsumatoreve eshte ulur ne treg ne krahasim me fillimin e bisnesit te tyre. Kjo eshte nje arsye tjeter qe con firmen ne humbjen pothuajse te pjeses me te madhe te klienteve te saj, dhe sigurisht ne nje falimentim total te firmes..

  4) Venia ne pozitat drejtuese te kompanise te njerezve te paafte per te drejtuar. Vemendja me e madhe kur puneson dike qe do drejtoje komanine tende duhet te perqendrohet ne tre pika kryesore

  - Ky puntor kerkon ta beje punen e tij
  - Ai di si ta beje punen
  - I pelqen te punoje me ty..

  Ne pergjithesi kompanite qe punesojne njerez te afte dhe te gatshem per tu perballur me cdo situate sado e veshtire te jete per kompanine, nuk perballen shpesh me situata falimentimi. madje ne momente te veshtira i kalojne me sukses kto pika

  5) Analizimi i shijeve konsumatore. Ndodh ne nje moment qe klientela te largohet. Gjeja e par qe duhet bere eshte te analizohet pse malli jot nuk pelqehet. C'fare ka dale e re ne treg? Cilat jane pikat qe e bejne mallin e kokurrentit me te preferuar?? e te tjera si kto. Marrja ne pyetje e publikut (anketat) se cfare do u pelqente me shume te tregtohej, testimi i produktit te ri ne publik etj si kto.

  6) Punesimi i individeve qe jane te afte te bejne gjera qe ti nuk ke mundesi ti besh, nuk di ti besh apo nuk e ke idene se si behen. Shume firma arrijne te kene sukses kur ata jane te mirekompletuar.

  Qe te ndiekesh nje busines dhe ta besh ate te jete i sukseshem nuk eshte aspak e lehte. Duhet te nderrosh sic thuhet "pamjen tende perdit" Ashtu si ne dhe bisneset kane te metat dhe te mirat e tyre. Pikerisht organizimi efikas i nje bisnezi ben te mundur kalimin me sukses te momenteve kritike te nje firme
  Keto qe thua ti jan shume te rregullta.Vetem se duhet te kerkojem shkakun mbrapa ketyre arsyejeve.Dhe shkaku eshte njeriu!
  Zakonisht bizneset e vogela ne shumicen e rastit hapen nga njerez qe se kan iden e menazhimit te nje bisnesi dhe e shikojen veten si nje lloj "diktatori" brenda ndermarrjes te tyre.Me pak fjale pa aftesia e njerezve qe krijojen bisnese te vogel eshte arsyeja perse biznese te tilla deshtojen ,kjo ka te bej dhe me bizneset e medhaja .
  Ne raste te tilla duket se sa e rendesishme eshte menanxhimi sot...nje fjale e pa njohur ne shqiperi...pasi te gjithe mendojen se jan te zot te menanxhojen!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Tepelenas_nr_1 : 04-04-2007 m 06:43
  Mind is like a parachute it works best when it is open
  Dalai Lama

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,931
  Faleminderit
  31
  170 falenderime n 125 postime
  une se kuptoj pse duhet te benin keto studime kaq te "rendesishme"???
  dihet qe nje kompani e madhe e shkaterron gjithmone konkurencen e vet "te vogel"
  pasi ne krye te kompanise jane " i figli di buona madre " e s'ke cu bene hic !

 7. #7
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Kurse un nuk e kuptoj se pse te mos behen kto studime.. Pse te mos analizohet e kaluara qe ka cuar ne dobesimin e ktyre bisnezeve?? Pse te mos "hapen syte" dhe te dihet se cfare na ben te "rrezohemi"???

  Nuk mendohet vetem per sot.. por edhe per nje te ardhme..!!
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2007
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shkaqet e falementimit te nje biznesi ketu ne shqiperi jane nga me te ndryshmet megjithate problemi me i madh eshte mungesa e zbatimit te ligjit nga ana e shtetit per te gjithe njesoj. Me pas vijne dhe probleme te tjera shume te njohura si pagesat e larta qe i nevojiten per te mbajtur gjalle biznesin por smund te anashkalojme dhe mungesen e ekperiences ne menaxhim gje e cila shumices se shqiptareve i mungon.

 9. #9
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Pikerisht sepse analiza e te kaluares ben te shpetohet prej "krizave" sic ndodhi ne '97 ne Shqiperi me firmat piramidale.. Edhe nese shteti do i lejoje perseri do te jene te pafrekuentushme nga vet Shqiptaret..

  Ps. me vone do shkruj me gjate per kete gje..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 10. #10
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Zemrushja
  Pikerisht sepse analiza e te kaluares ben te shpetohet prej "krizave" sic ndodhi ne '97 ne Shqiperi me firmat piramidale.. Edhe nese shteti do i lejoje perseri do te jene te pafrekuentushme nga vet Shqiptaret..

  Ps. me vone do shkruj me gjate per kete gje..
  Zemrushja: Shqiperi pati dy periudha tranzicioni.

  1. Viti 90 Zhvleresimi i lekut
  2. Viti 97 Kriza e firmave piramidale.

  Ne Shqiperi eshte nje e mete qe nuk shfrytezohen mundesit e dhena po mundohemi te hapim nje bisnes qe nuk e njohim dhe mendojme se do gjejme veteveten "Jo" Nje person qe ka dhunti per dicka te mundohet ta shfrytezoj dhe te dij ta administroj. Ne te shumtat e rasteve qe shkojne drejte falimentimit jan per arsye sepse nuk e njohin ate fushe dhe bien viktime e konkurences. Qe konkurenca ne Shqiperi dihet ca e ndershme ca e pa ndershme.

  Jan disa faktore qe te cojne drejte falimentimit qe ne Shqipetaret nuk i vem absolutisht ne dukje. Nuk konsultohemi me nje ekspert ne fushen e biznesit, nuk shikojme ecurine e atij biznesi apo te studiojme tregun e atij biznesi. Mos menaxhimi i duhur neglizhenca dhe mos funksionimi i punes ne grup qe le per te deshiruar.

  Per falimentimin jan shum pika shumicat jan thene dhe dihen sh mire.

  Kalofshi Mire

  Trendafili
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gerrard : 07-04-2007 m 04:30
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 11. #11
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Pershendetje Trendafili

  Ne te shumtat e rasteve qe shkojne drejte falimentimit jan per arsye sepse nuk e njohin ate fushe dhe bien viktime e konkurences.
  Edhe un per kete arsye e hapa kete teme, duke marre shkak se shum firma shqiptare kane falimentuar kot. Dhe arsyeja kryesore e ktyre falimentimeve eshte "Mos informimi se si funksionon kjo apo ajo forme bisnesi" si dhe "mosvleresimi i faktoreve qe ndikojne ne kto lloje bisnesesh".


  Jan disa faktore qe te cojne drejte falimentimit qe ne Shqipetaret nuk i vem absolutisht ne dukje. Nuk konsultohemi me nje ekspert ne fushen e biznesit, nuk shikojme ecurine e atij biznesi apo te studiojme tregun e atij biznesi. Mos menaxhimi i duhur neglizhenca dhe mos funksionimi i punes ne grup qe le per te deshiruar.
  Dhe jo vetem kaq, por nuk pranojme kurre qe kjo apo ajo arsye kane cuar ne kete faze apo situate ne te cilen perjetojne te gjitha llojet e bisnezit..

  Analiza e tregut per c'do firme eshte nje detyrim per c'do pronar te ktij bisnesi. Faktoret qe ndikojne kete treg, konkurenca ne te cilen jane, shijet e konsumatoreve etj etj etj, jane faktoret primare te cilat duhet te analizohen qe ne momentin e pare qe vihet re nje renie e lehte ne shitjet e "produktit" apo sherbimit qe ofrojne..

  Zemrushja
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 12. #12
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dhe jo vetem kaq, por nuk pranojme kurre qe kjo apo ajo arsye kane cuar ne kete faze apo situate ne te cilen perjetojne te gjitha llojet e bisnezit..

  Analiza e tregut per c'do firme eshte nje detyrim per c'do pronar te ktij bisnesi. Faktoret qe ndikojne kete treg, konkurenca ne te cilen jane, shijet e konsumatoreve etj etj etj, jane faktoret primare te cilat duhet te analizohen qe ne momentin e pare qe vihet re nje renie e lehte ne shitjet e "produktit" apo sherbimit qe ofrojne..
  Me fal po ketu ne Shqiperi kan frike te marin nje Ekspert Marketingu, Jan shum faktore qe Shqipetaret mundohen te hapin nje biznes me forcat e tyre dhe me njohurit e tyre prandaj pas pak kohesh shkojne drejte falimentimit. Ketu akoma i mbajne lokalet nen menaxhim vet pronaret dhe kur vjen fundi i dites pse u be kaq xhiro jo kshu jo ashtu shkon prish dhe harmonin e personelit. Dhe te gjith fajet bien mbi punetoret qe mundohen te bejne punen dhe cenohen nga pronaret. Prandaj ne c'fare do lloj biznesi qe duhet krijuar eshte mire te informohemi te dim tregun te pyesim ekspertet te kemi nje menaxher qe te drejtoj nje Biznes, qe neser pasneser e kupton shum mire pse shkove drejte falimentimit apo drejte ngritjes graduale.

  Kalofshi Mire

  Trendafili
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,931
  Faleminderit
  31
  170 falenderime n 125 postime
  Ekspert Marketingu ?????? fjale e madhe
  ne ketu nje te tille e paguajme 2000 € diten ( kuptohet jo cdo dite )

  ne shqiperi harroje kete fjale, se biznesin e madh e bejne te "jashtmit"
  e kuptoj qe korrupsioni egziston kudo, por s'mund te quhet BIZNES nje birreri e tiranes o ku di une. nje shites bananesh fiton me shume se nje mjek ose aktor !

 14. #14
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Kjo eshte e vecanta e bisnezit..!!

  Nuk ka nevoje te kesh grada apo poste ne jete per te qene i suksesshem, por ajo qe eshte me e rendesishme ktu eshte se sa i afte je ti te menaxhosh bisnesin tend...!!
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 15. #15
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Elian70
  Ekspert Marketingu ?????? fjale e madhe
  ne ketu nje te tille e paguajme 2000 diten ( kuptohet jo cdo dite )

  ne shqiperi harroje kete fjale, se biznesin e madh e bejne te "jashtmit"
  e kuptoj qe korrupsioni egziston kudo, por s'mund te quhet BIZNES nje birreri e tiranes o ku di une. nje shites bananesh fiton me shume se nje mjek ose aktor !
  Elian: Vertet eshte ashtu si thua ti. Po une nuk po te marr nje Birrari po te marr nje restorant apo nje Bar qe Tirana i ka te shumt. Prandaj te them dhe une qe te konsultohen nqs nuk e kan mundesin qe ta marrin. Sepse keto pasoja i kam vuajtur vet po duke e studiuar dhe duke mesuar nga Shkolla arrita deri diku qe kam shmangur disa here Falimentimin. Dhe per punen e korrupsionit sepse peshku i madh e ha te voglin kete e dim te gjith. Po nqs je i prirur per ate biznes mund tia dalesh me sukses sa do korupsion te ket.

  "Korupsionit nuk kemi ci bejme ka lindur me njeriun dhe do vdesi me njeriun"

  Kalofsh Mire

  Trendafili
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 16. #16
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Trendafili-Blu
  Elian: Vertet eshte ashtu si thua ti. Po une nuk po te marr nje Birrari po te marr nje restorant apo nje Bar qe Tirana i ka te shumt. Prandaj te them dhe une qe te konsultohen nqs nuk e kan mundesin qe ta marrin. Sepse keto pasoja i kam vuajtur vet po duke e studiuar dhe duke mesuar nga Shkolla arrita deri diku qe kam shmangur disa here Falimentimin. Dhe per punen e korrupsionit sepse peshku i madh e ha te voglin kete e dim te gjith. Po nqs je i prirur per ate biznes mund tia dalesh me sukses sa do korupsion te ket.

  "Korupsionit nuk kemi ci bejme ka lindur me njeriun dhe do vdesi me njeriun"

  Kalofsh Mire

  Trendafili
  trendafili ke shume te drejte dhe une jam plotesisht me mendim tend .

  sidomos me kete fjali : nqs je i prirur per ate biznes mund tia dalesh me sukses sa do korupsion te ket

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  33
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime
  Cilat jane shkaqet e falimentimit te nje bisnezi..??
  1 : Mos marveshjet me shtetin .

  2 : Mos Ecja e Produktit .

  3 : Taksat e larta .

  4 : Menaxhimi i keq .

  5 : Mos marveshjet me Koleget dhe Klijentet.

  6 : Konkurenca e pa ndershme .
  Ndryshuar pr her t fundit nga BaBa : 07-04-2007 m 18:04

 18. #18
  T'majt e jotja. Maska e Reiart
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Atje ku arrin tymi i SHARRES
  Mosha
  52
  Postime
  623
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 6 postime
  Ligji me i fundit ne Shqiperi: Per gabimin me te vogel qe mund te gjej nje polic tatimor, edhe me i zakonshmi, ka te drejte te vendose nje gjobe qe mund te arrije deri ne sekuestro pa te drejte ankimimi. Deri dje beje ankese brenda 5 ditesh nga gjoba. Ky ligj u miratua ne parim nga parlamenti dhe po e kaloi edhe fazen e miratimit nen per nen atehere hajde te diskutojme se perse falimentojne bizneset.
  Injoranti eshte......
  Injorant nuk eshte ai qe nuk di, por ai qe nuk meson!

 19. #19
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Disa Arsye te Tjera Falimentimi..
  1) Mosvleresimi I rezultateve kontabiliste.
  2) Keqinterpretimi I rezultateve financiare
  3) Moskontrollimi I Kostos
  4) Mashtrimi nga kontrolli i brendshem
  5) Cmimet e produkteve apo sherbimeve shum te ulta per te gjetur kliente apo konsumatore
  6) Aftesite marketinge/shitjes se produkteve
  7) Mosmbartja e insurences paraprake te bisnesit
  8) Mos trajnimi I drejte I punonjesve
  9) Mos planifikimi I drejte I bisnesit
  10) Mos kerkimi I nje ndihme profesionale apo keshilluese kur eshte e nevojshme
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 20. #20
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Eshte e vertet se Roli i Gruas ne Ekonomi eshte rritur gjithmone e me teper, madje ka patur shum raste qe ajo ka arritur te shpetoje bisneset..

  Fakt per kete eshte puna me e madhe qe ato bejne ne krahasim me meshkujt, dedikimi me i madh si dhe kurajoja per te mbartur mbi vete riskun e kompanise..

  Kjo nuk ka te beje me shkakun e deshtimit te nje bisnezi.. por me suksesin e tij
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shkaqet dhe pasojat e cisteve n vezore
  Nga andrida n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 16:48
 2. Terrorizmi - Shkaqet e tij, Shrimi dhe Qndrimi i Muslimanit n t tilla Fitne
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 09:28
 3. Shkaqet e lumturis
  Nga E_LUMTURA n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-02-2007, 14:01
 4. Shkaqet aktuale t divorcit n Kosov
  Nga Davius n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-08-2006, 18:29
 5. Shkaqet e mjerimit t Shqipris
  Nga Iceberg n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 19-03-2005, 17:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •