Close
Faqja 6 prej 77 FillimFillim ... 456781656 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 1527
  1. #101
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Eshte dicka ne te cilen mendja eshte e lire dhe e hapur nga gjithcka qe vjen nga jashte dhe duhet nje gjendje shpirterore e vecante e gatshme per te marre sinjale qe mund te ndizen si fije shkrepseje.
    Nje material mund te ndizet ne momentin qe merr flake.
    Ka njerez qe dashurohen vazhdimisht dhe pas nje pervoje te keqe mbyllen.
    Ka dashuri me shikim te pare,te tjere qe bien gradualisht pa e kuptuar,dashuri e druajtur,passionale, por ka dhe dashuri egoiste, per tu dukur apo per epsh.
    Sidoqofte dashuria e vertete konludohet ne pak kohe(jo si ata qe rrine vite e vite per tu "njohur" me ne thellesi)
    Ka njerez qe "humbasin mendjen",prishin familjen,braktisin grate, apo shkaktojne kriza istitucionale(Eduardi VIII hoqi dore nga froni i Anglise per dashuri) dhe bejne
    gjithcka vetem e vetem per te mos humbur personin e dashur.Pak a shume dashuria e tipit te "marre".
    Por gjerat komplikohen me shume kur dashuria eshte e njeanshme
    La vida es un carnaval

  2. #102
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga brandon
    dhe bejne
    gjithcka vetem e vetem per te mos humbur personin e dashur.Pak a shume dashuria e tipit te "marre".
    Por gjerat komplikohen me shume kur dashuria eshte e njeanshme
    Cfare eshte dashuria e njeanshme per ty dhe si e shpjegon?
    Ku qendron komplikacioni i saj?Pse....?!
    respekte
    "Carpe Diem"

  3. #103
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Sa e lehte per tu thene po sa e veshtire per tu vene ne realitet?
    Sa mire do te ishim te ishim makina te cilat mund ti programonim ne nje menyre te tille ku cdo gje te na shkonte ashtu sic e deshem ne !
    Asgje nuk kemi ne dore,nuk e besoj.........perpiqemi po ja qe rrezohemi dhe eshte teper veshtire ngritja!

    respekte
    E kemi ne dore DI_ANA,e kemi,vetem se duhet te besojme me teper ne aftesite tona..kemi ne dore te luftojme...te ringrihemi pas c'do rrezimi..te ecim perpara..kete e kemi ne dore"

    Pershendetje..

  4. #104
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Cfare eshte dashuria e njeanshme per ty dhe si e shpjegon?
    Ku qendron komplikacioni i saj?Pse....?!
    respekte
    Pak a shume si ajo Platonike.
    Nje torture ne gjendjen shpirterore ku pasionet ne vend te fluturojne lart precipitojne poshte ne ndonje cep te humbur te shpirtit dhe mund ti japin origjine ndonje drame te vertete.
    Ka njerez qe thone qe dashuria eshte si nje droge,qe te ndryshon komplet sjelljen,dhe mund te coje ne krize kur raporti prishet menjehere(pa takt)
    Pak a shume keshtu.
    La vida es un carnaval

  5. #105
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga brandon
    Pak a shume si ajo Platonike.
    Nje torture ne gjendjen shpirterore ku pasionet ne vend te fluturojne lart precipitojne poshte ne ndonje cep te humbur te shpirtit dhe mund ti japin origjine ndonje drame te vertete.
    Ka njerez qe thone qe dashuria eshte si nje droge,qe te ndryshon komplet sjelljen,dhe mund te coje ne krize kur raporti prishet menjehere(pa takt)
    Pak a shume keshtu.

    Ky eshte pershkrimi me i qarte dhe me i drejte........
    Nuk mund te gjeja dicka tjeter me te vertete,sinqerisht!

    flm dhe respekte
    "Carpe Diem"

  6. #106
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Dashuria (ku per asgje te behet vone) nuk ka te beje fare me mencurine.
    Ndoshta llogarite behen me pas,kur te kene kaluar "ethet", dhe ngelen vetem mbetjet e "marrezise" ,pasi jane bere gjera qe nuk behen ne momente normale.
    Mund te hiqet dore nga nje egzistence e qete per te ndjekur thirrjen e pasionit.
    Eshte nje drite verbuese qe le ne erresire edhe gjerat me te rendesishme;punen,te dashurit, bile dhe te mirat materiale.
    Ka njerez qe jane shkaterruar ekonomikisht,duke hedhur ne zjarr gjithcka qe kane patur dhe duke ngelur shpesh vetem me fijet e shkrepseve te djegura ne dore.
    La vida es un carnaval

  7. #107
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga brandon
    Mund te hiqet dore nga nje egzistence e qete per te ndjekur thirrjen e pasionit.
    Eshte nje drite verbuese qe le ne erresire .
    Pasioni eshte thjesht nje ndjenje qe shfaqet ne nje moment ose tjeter po qe shuhet me kalimin e kohes!
    Ndoshta per kete arsye dashuria vdes me te!
    Nuk do te ishte me mire per te gjithe ne qe te donim me mendje,me zemer dhe pastaj me pasion?!
    Pse duhet te na verboje kjo drite dhe pse duhet te rrime ne kere erresire te pashmangshme?!
    Jam shume dakort me psikollogjine tende ne lidhje me dashurine dhe ndjenjat qe ajo ndjell,ndjenjat qe ajo lind,dhe ndjenjat te cilat nje dite i vdes...;vdes si pa kuptuar dhe pa na lajmeruar!!

    respekte
    "Carpe Diem"

  8. #108
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anëtarësuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Pasioni eshte thjesht nje ndjenje qe shfaqet ne nje moment ose tjeter po qe shuhet me kalimin e kohes!
    Ndoshta per kete arsye dashuria vdes me te!
    Nuk do te ishte me mire per te gjithe ne qe te donim me mendje,me zemer dhe pastaj me pasion?!
    Pse duhet te na verboje kjo drite dhe pse duhet te rrime ne kere erresire te pashmangshme?!
    Jam shume dakort me psikollogjine tende ne lidhje me dashurine dhe ndjenjat qe ajo ndjell,ndjenjat qe ajo lind,dhe ndjenjat te cilat nje dite i vdes...;vdes si pa kuptuar dhe pa na lajmeruar!!

    respekte

    DI_ANA respekte.
    Po lexoja kete shkrimin tend me lart edhe me duket pak si superficial.Nuk eshte e vertet qe pasioni shuhet me kalimin e kohes.Duhet te arrish me cdo kusht per ta mbajtur gjalle edhe nuk ma merr mendja se mund te shuhet.
    Pasioni me dashurine me zemer e me mendje jane dy gjera krejt te njejta pasi cdo gje komandohet nga mendja.Nuk arrij te kuptoj ate shprehjen e te ndenjurit ne Erresire pasi me duket pak Absurde qe duke folur per dashurine te perdoret 1 shprehje kaq e shemtuar.
    Ndjenjat qe lindin nuk eshte e vertet qe 1 dite Vdesin por jemi neve ata qe i shuajme keto ndjenja edhe Jo pa kuptuar por me deshiren tone pasi pak me teper perpjekje edhe ato mbeten gjithmone Ndezur.

    Keshtu te pakten e mendoj une.
    Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

  9. #109
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Po ti leme menjane dashurite e "marra" qe krijone trauma ne ekzistencen tone ,dashurite "normale" bejne qe te linde nje raport me i thelle midis dy personave duke
    projektuar nje te ardhme te perbashket,dhe keto lloj dashurishe tentojne ne mirdashjen e personit dhe jo ne shkaterrimin e tij.
    Sidoqofte eshte nje ndjenje irraconale qe pushton gjithe qenien,njesoj sikur ndodhesh ne fushen e krijuar nga polet e nje magneti., nje gjendje e eksituar e ndergjegjes. Eshte nje gjendje qe natyra ka krijuar ne menyre qe dy persona te terhiqen per te realizuar vazhdimesine e jetes.
    La vida es un carnaval

  10. #110
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga El__Diablo
    Pasioni me dashurine me zemer e me mendje jane dy gjera krejt te njejta pasi cdo gje komandohet nga mendja.Nuk arrij te kuptoj ate shprehjen e te ndenjurit ne Erresire pasi me duket pak Absurde qe duke folur per dashurine te perdoret 1 shprehje kaq e shemtuar.
    Ndoshta sepse jam vete e futur ne erresire !
    E ndenjura ne erresire ketu perdoret kur dashuria eshte e dhene vetem nga njeri dhe jo nga tjetri!
    Mundohu te me kuptosh...Nuk kam si te perdor shprehje te shemtuara per dashurine,pasi per mua eshte ndjenja me e vertete dhe me e denje!

    respekte per ty
    "Carpe Diem"

  11. #111
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Dashurija eshte nje zjar qe nese shuhet njeher nuk ka lend djegese qe e ndez....
    Edhe nese provon ta ndezesh nuk do ngrohesh kurr nga ai zjar...
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  12. #112
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Cfare eshte dashuria?

    Dashuria nuk ka asnje lloj shpjegimi ne cfaredo lloj gjuhe internacionale..
    Per disa ajo eshte nje ndjenje e thelle dhe e pakontrolluar qe permbush lumturine!
    Dashuria shfaqet me nje deshire te madhe per te qene dy dhe shpesh me nje trishtim kur ai ose ajo qe duam nuk eshte me!
    Dashuria eshte ajo deshire per te dhene,per te marre,per te gjetur dhe per te ndare!Eshte shume here nje deshire teper posesive e tjetrit,nje kamp i privilegjuar i xhelozise!
    Dashuria eshte ne shumicen e rasteve e fshehur(shume prej nesh e kane te veshtire ta shfaqim),^por mjafton vetem gjeja me e vogel qe te na beje qe ajo te dali ne siperfaqe!
    Duke pritur te jemi te dashuruar,ndoshta eshte me e rendesishme te pranojme dhe te duam ate qe jemi...te pranojme dhe te duam veten tone!
    "Carpe Diem"

  13. #113
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Dashuria qe nuk merr pergjigje dhe jetohet ne dhimbje (shpesh te heshtur);Ja kjo eshte dashuria e njeanshme ose fatkeqe.Ndojehere mund te coje ne patologji te vetete.
    N q s dikujt mund ti kujtohet apo te kete lexuar rastin e John Hinckley qe qelloi me pistolete presidentin e Shteteve te Bashkuara ,Regan per ti terhequr vemendjen nje
    aktoreje te famshme.Para se te bente gjestin i shkroi nje leter aktores(i kishte shkruar dhe me pare) nje kryeveper shekspiriane.
    Ne gjyq,psikiatri shpjegoi qe nuk behej fjale per nje gjest prej te marri,por nje tentative ekstreme per te terhequr vemendjen e gruas qe dashuronte.
    Por juria ishte e nje mendimi tjeter, e derguan ne spital psiqatrik per tu freskuar,ku ndodhet dhe sot e kesaj dite.
    La vida es un carnaval

  14. #114
    Juventini Maska e EkOnOmIsTi
    Anëtarësuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Pse Do Vish Dhe Ti ?
    Postime
    2,406
    Pyetje shume e veshtire kjo per tu zberthyer
    S |< R /\ p /\ |_ |
    Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

  15. #115
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Po he c`fare eshte thoni ju ?!

    Po thjeshte "Pjese e jetes" ca ka ketu per te ber intiligjentin.

    Shkurt,paster,bukur,pa gabime
    Feel the pump √

  16. #116
    ElBaSanLLiU PeR JeTe Maska e KiNgu_Elb
    Anëtarësuar
    09-10-2005
    Vendndodhja
    elbasani
    Postime
    109
    Dashuria eshte ajo qe sa here e mendoj me ben te ndihem ne faj se te kam menduar pak ,dashuria eshte ajo qe me ben te zgjohem dhe te fle me imazhin tend ,eshte ajo ndienje boshe qe ndiej ne shpirt kur ti je larg meje ,dashuria eshte kenga me e bukur qe dikush e ka kompozuar per mua,eshte era e lehte e pranveres qe bashke me parfumin e flokeve te tu me japin jete ,eshte uji i ftohte i burimit



    Dashuria E Ben Njeriun Te Vuaj
    Çdo Gje Mbaron Aty Ku Ka Filluar

  17. #117
    humble
    Anëtarësuar
    24-03-2007
    Vendndodhja
    in M.T's heart
    Postime
    637
    Ekziston nje teori specifike e cila shpjegon dashurine. Ajo eshte Triangular theory of love.

    Duke ju referuar kesaj toerie dashuria eshte e perbere nga 3 komponente. Pasion, intimitet, dhe perkushtim.

    Kombinacionet e ndryshme te ketyre 3 elementeve prodhojne dashuri te ndryshme.
    psh. Nese ju ndoll ce te pelceni trupin e nje partneri dhe asgje me shume athere kjo dashuri eshte e perbere vem nga nje element ...passioni.
    Nese ju pelcen ce pervec trupit te ndani edhe intimitet me te athere kjo dashuri eshte e perbere nga 2 elemente ..passioni dhe intimiteti....por jo perkushtimi ne dite te kecija apo per nje kohe te gjate.

    Dashuria perfekte eshte ajo e cila perbehet nga 3 elementet e siperpermenduara....
    Yevgeny Rodionov
    Rroft AMERIKA!

  18. #118
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,883
    Pa bukë je i varfër!
    Pa dashuri je i humbur!

  19. #119
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Pa dashuri nuk mund te jetosh,
    pa dashuri ndjenjen do harrosh,
    pa dashuri nuk mund te kete ngrohtesi,
    pa dashuri smund te kete bardhesi...

    Bardhesine ne shpirt e sjell dashuria,
    te heq ty merzitjen qe te sjell vetmia,
    te jep ty pasionin dhe zjarrin e vet,
    te ben te gezuar ,te lumtur ne jete...

    Dhe nje dite dikush zemren te lendon,
    te merr ty ndricimin,me lotin loton,
    te merr bukurine qe kishe ne zemer,
    te jep ty zhgenjimin edhe pse je femer...!

    Dashuria qan dhe sben dot asgje,
    as ajo vete se lufton ate,
    ndihet shume e plogesht dhe si ben dot balle,
    si mund te luftojme, ne, ket dhimbjen valle?!

    Dhimbja kaq e madhe ne shpirt na eshte futur,
    na ka marre cdo gje,na ka bere te zhdukur,
    fajin prape se ka,se ka dashuria,
    smund te kete aq force..kur vdes lumturia!
    "Carpe Diem"

  20. #120
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Dashuria eshte ajo ndjenje qe fitohet shume kollaj,po qe humb shume me shpejt!
    "Carpe Diem"

Faqja 6 prej 77 FillimFillim ... 456781656 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria është virtyti më i madh
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-10-2006, 14:57
  2. Koncepti i Dashurisë Kristiane
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
  3. Dashuria rilind çdo ditë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-07-2005, 09:57
  4. Lumi i zjarrtë
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04
  5. Dashuria Romanca Dhe Shen Valentini
    Nga Klevis2000 në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 15-02-2005, 12:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •