Close
Faqja 2 prej 77 FillimFillim 12341252 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 1527
  1. #21
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Plotesisht e drejte Di_Ana...nese ne kete bote do te mbizoteronin njerezit luftarake,nuk do te njiheshin kurre disfatat..nese njerezit do te besonin me teper ne dashuri..nese do te besonin me teper ne aftesite e tyre..nese do ti perdornin keto aftesi per te arritur ate qe gjithmone kane enderruar..ne mos nje dite,ne nje tjeter do ta jetonin kete enderr,kjo gje do te na bente njerez me te mire per pasoje edhe boten qe jetojme do ta shnderronte ne nje vend me te mire...

    Te pershendes...

  2. #22
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Cfare eshte dashuria?

    Te ndjesh rrahje te shpeshta zemre,te marresh fryme jo rregullisht,te kesh duart e lagura nga emocioni,te kesh pershtypjen qe bota eshte nen kembet e tua dhe te jetosh ne nje vend perrallor....te te duket sikur po ecen mbi re!
    Te japesh cdo gje pa kusht,pa pritur asgje ne kthim!
    Thjesht sepse dashuria eshte e forte,e madhe,po edhe delikate.Nje zhgenjim sado i vogel mund te na thyeje te gjitha iluzionet dhe vizionin idealist te dashurise.
    Kur dashurojme jemi te verber,delikate,te dobet,te trishtuar,te lumtur,disa here "budallenj",mendojme shume ose smendojme fare.
    Per mua dashuria eshte me shume se nje ndjenje.Eshte nje gjendje shpirti,nje nevoje e domosdoshme jete.
    Dashuria e verber eshte me e rrezikshmja e cila na ben qe te jemi "te pakontrollueshem".....
    "Carpe Diem"

  3. #23
    Nuk mund ta perkufizoj me fjale, sepse eshte e pamundur.
    Eshte thene e do thuhet shume per Dashurine, por asnje nuk mund ta perkufizoj me fjale.
    Dashuria eshte vete jeta, pa te nuk mundemi te jetojme.

  4. #24
    Moderator Maska e Pratolini
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Patjeter qe mund te pershkruhet dhe me fjale, por jo me perkufizime. ?
    Ju sugjeroj "De'l Amour" te Stendhal. Eshte i mrekullueshem dhe mund te kuptosh shume mbi dashurine. Respekte.....Pratolini

  5. #25
    Ne ditet e sotme dashuria eshte thjesht shfrytezim interesash!

    Nuk egziston dashuri e paster dhe e sinqert ne keto dite, "jane shume te rralla dhe te veshtira per t'u gjetur"
    Kristal...
    ..E bardhë...
    ..Që më mban gjall!

  6. #26
    Citim Postuar më parë nga Pratolini
    Patjeter qe mund te pershkruhet dhe me fjale, por jo me perkufizime. ?
    Ju sugjeroj "De'l Amour" te Stendhal. Eshte i mrekullueshem dhe mund te kuptosh shume mbi dashurine. Respekte.....Pratolini
    Librat ngelen libra, ku secili shkrimtar apo poet pershkruan nje dashuri te perjetuar nga ai.
    Nuk ka liber qe mund te mesoje mbi Dashurine.
    Gjithashtu respekte Prantolini.

  7. #27
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Pratolini
    Patjeter qe mund te pershkruhet dhe me fjale, por jo me perkufizime. ?
    Ju sugjeroj "De'l Amour" te Stendhal. Eshte i mrekullueshem dhe mund te kuptosh shume mbi dashurine. Respekte.....Pratolini

    E kam lexuar dhe me ka pelqyer shume ...
    Do te doja edhe mendimin tend Pratolini!

    respekte
    "Carpe Diem"

  8. #28
    Moderator Maska e Pratolini
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Patjeter DI ANA dhe me vjen vertete mire qe e paske lexuar. Ai liber eshte nje nga pasurite me te vyera qe ka shoqeria. Bashke me Balzak dhe disa poet te tjere francez, u be nje pikenisje e psikologjise dhe e bazave te kuptimit te shpirtit te njeriut.

    Vec nje paranteze kam per Shock mos gaboj : Dukesh qe flet ne ajer dhe se ke lexuar librin sepse nuk ke kuptuar thelbin e asaj cka kam dashur te them me postimin tim.

    Eshte shume banale te thuash qe cdo njeri dashuron ne menyren e tij dhe qe dashuria eshte relative, sepse megjithese ketu ka dicka te vertete, ekzistojne edhe disa gjera qe jane objektive dhe te pergjithshme.

    Psh ne librin qe ju kam sugjeruar tregohet qarte per fazat ne te cilat kalon dashuria, si per menyrat e ndryshme ne te cilat ajo shfaqet dhe jetohet. Kristalizimi dhe formimi i saj paraqiten me shembuj konkrete nga mjeshtri Stendhal, duke ta bere me te thjeshte ta kuptosh.

    Nuk besoj se ja vlen te futem ne detaje sepse ndoshta Shockut dhe shokeve dhe shoqeve te tij ju heq interesin per ta lexuar.
    Pershendetje Pratolini

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Çfarë është dashuria .

    dashuria te ben me krahe , te ben te biesh drenda dhe te harrosh gjithcka , te ben te mendosh vetem per njeriun qe do me shume .

  10. #30
    Vec nje paranteze kam per Shock mos gaboj : Dukesh qe flet ne ajer dhe se ke lexuar librin sepse nuk ke kuptuar thelbin e asaj cka kam dashur te them me postimin tim.

    Eshte shume banale te thuash qe cdo njeri dashuron ne menyren e tij dhe qe dashuria eshte relative, sepse megjithese ketu ka dicka te vertete, ekzistojne edhe disa gjera qe jane objektive dhe te pergjithshme.

    Psh ne librin qe ju kam sugjeruar tregohet qarte per fazat ne te cilat kalon dashuria, si per menyrat e ndryshme ne te cilat ajo shfaqet dhe jetohet. Kristalizimi dhe formimi i saj paraqiten me shembuj konkrete nga mjeshtri Stendhal, duke ta bere me te thjeshte ta kuptosh.

    Nuk besoj se ja vlen te futem ne detaje sepse ndoshta Shockut dhe shokeve dhe shoqeve te tij ju heq interesin per ta lexuar.
    Pershendetje Pratolini

    Jo se kam lexuar librin.
    Pratolini pse ti dashuron sipas menyres qe nje autor shkruan, apo e ke te parashikuar ate qe besh kur je i dashuruar?
    Leri librat sepse jane histori te kaluara, pa te ofenduar ok. Per mua jeta e perditshme eshte nje liber qe te meson me shume se ato qe me sugjeron ti.
    Ti ke mendimin tend.Vazhdo te studiosh per psikologji se ne fund do marresh nje diplome e cila do te duhet....ndoshta nje dite............!
    Jeta eshte reale dhe me te papritura, e jo nje liber.
    Ndryshuar për herë të fundit nga ShocK : 04-04-2007 më 13:19

  11. #31
    Moderator Maska e Pratolini
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Miqesisht Shockut !

    Edhe nje here tjeter po keqkuptohemi rreth asaj cka une kam deshire te them. Plus qe ka disa gabime ne postimin tend.

    Se pari ai liber nuk eshte roman apo histori dashurie, por psikologji. Pra nuk tregon se si dashuroka ky artisti, por shpjegon pse, si, qysh dhe tek, lindka dashuria. Cfare formash ka ajo, pse ndodh keshtu, cfare fazash kalon deri ne lidhje dhe shume gjera te tjera. Edhe nje here shume miqesisht ta sugjeroj ta lexosh.

    Se dyti, une nuk vazhdoj per psikologji. Ketu ne fakt po me ben qejfin sepse kjo tregon qe une jam nje person me kulture te pergjithshme, aq sa u jap te tjereve pershtypjen se vazhdoj per psikologji. Te lexosh nuk ka te beje me shkollen i dashur mik, por per te qene nje person i kompletuar duhet te kesh nga te gjitha.

    Se treti jam dakort me faktin qe gjerat me te rendesishme ti tregon eksperienca e perditshme, por me sa kuptoj ti paragjykon qe une qenkam nga ata persona qe thjesht flas teorira te kota qe i kam lexuar dhe nuk paskam eksperienca. Pa dashur aspak te beje rezymera te vetvetes ketu, po te them qe e ke gabim. Kam aq shume eksperienca dashurore, saqe vetem tani kam kuptuar se sa te veshtire e kam te dashuroj ne te ardhmen. Kjo sepse sa me shume kupton njeriu, aq me shume pretendon dhe kerkon perfekten.

    Gjithsesi te falenderoj per pergjigjen dhe shpresoj te jemi kuptuar ! Pratolini

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e theodora*
    Anëtarësuar
    16-01-2004
    Postime
    879
    dashuria eshte gjeja me e bukur qe ekziston por ama edhe me e hidhur.
    se nganjeher ajo te ben te lumtur e nganjeher te ben te vuash e te mos dish c'te besh me.
    "MY LOVE IS YOUR LOVE AND YOUR LOVE IS MY LOVE"

  13. #33
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anëtarësuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Dashuria eshte ajo qe te con ne qiellin e shtate cdo dit.

    Dashuria per mua eshte nje mbingarkese ndienjash lumturie qe permbledh ne veten e vet pasigurite dhe friken, enderrat per te ardhmen. Sigurisht qe do te kete dite me lote dhe dite te lumtura. Dashuria mund te zgjase nje dit, nje muaj, nje vit ose dhe perjetesisht. Dashuria e vertet eshte kur dy njerez jane te gatshem te bejne gjithcka per njeri tjetrin, ti jepen njeri tjetrit ne cdo gje qe nenkupton: shoke te mire, njohin faljen per gabimet e njerit tjetrit, respekti per njeri tjetrin, besueshmeria per njeri tjetrin, dhe nuk shqetesohen se cfare do te thone njerezit rreth e rrotull tyre per ta.. etj
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  14. #34
    Moderator Maska e Pratolini
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Cfare eshte per mua dashuria (kesaj rradhe jo per Stendhalin lol)

    Jam i ndergjegjshem qe do has ne shume kundershtime ketu por gjithsesi une jam besnik ndaj mendimeve dhe eksperiencave te mija keshtu qe po i shpreh.

    Dashuria per tjetrin, eshte ndenja me e paster e dashurise per vetveten.
    Ne momentin qe dashurojme, e bejme kete sepse ne vete ndihemi mire, jo sepse kemi si qellim ne vetvete qe te bejme tjetrin te ndihet mire, megjithese ne nje dashuri te paster dhe te vertete keto interesa shkrihen me njera-tjetren.

    Ku dua te dal me kete : Njeriu ne vetvete eshte krijuar per te qene egoist dhe egotik, megjithese kto te dyja jane ne masa te ndryshem ne njerez te ndryshem.
    Nga ky lloj kufizimi qe kemi, nuk kemi se si ti shmangemi edhe ndjenjes se dashurise.
    Interesante eshte se edhe kur mendojne se po sakrifikojme per dike, qe e duam dike, qe ai/ajo te ndjehet mire, ne fakt ne subkoshience qellimin e kemi ne veten tone. Kjo eshte pak e ngaterruar por me pak fjale mund te shprehej keshtu: Ne sakrifikojme qe ai/ajo te ndihet mire sepse keshtu ndihemi ne vete mire ! Pra ja ku del serisht vetvetja. A me thoni, perse ne nuk sakrifikojme qe te ndihet mire dikush nga i cili nuk mund te kemi kenaqesi ??? Sepse kjo nuk do te na bente te ndiheshim ne mire apo jo ?

    Te me falni nese doli pak e ngaterruar (lol) por kur vjena puna te dashuria une kam vertet nje mendim kaq ndryshe nga shumica e te tjereve, sa duhet te perpiqem jashtezakonisht shume per te dhene argumentat e mi.

    Gjithsesi ne formen e nje perkufizimi (te cilat ne fakt une nuk para i kam qejf) mund te thoja me dy fjale qe :Dashuria per tjetrin eshte dashuria per vetveten ! Respekte !

  15. #35
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Pratolini
    Cfare eshte per mua dashuria (kesaj rradhe jo per Stendhalin lol)

    Jam i ndergjegjshem qe do has ne shume kundershtime ketu por gjithsesi une jam besnik ndaj mendimeve dhe eksperiencave te mija keshtu qe po i shpreh.

    Dashuria per tjetrin, eshte ndenja me e paster e dashurise per vetveten.

    Gjithsesi ne formen e nje perkufizimi (te cilat ne fakt une nuk para i kam qejf) mund te thoja me dy fjale qe :Dashuria per tjetrin eshte dashuria per vetveten ! Respekte !
    Ke plotesisht te drejte dhe jam dakort me ty...kur nuk duam veten ska si te duam dike tjeter,por ne jete ose me mire ne nje "dashuri te verber",harrojme te duam veten sepse i kushtojme dikujt tjeter me shume dashuri dhe rendesi..
    Ky eshte gabimi yne.

    respekte
    "Carpe Diem"

  16. #36
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA
    Ke plotesisht te drejte dhe jam dakort me ty...kur nuk duam veten ska si te duam dike tjeter,por ne jete ose me mire ne nje "dashuri te verber",harrojme te duam veten sepse i kushtojme dikujt tjeter me shume dashuri dhe rendesi..
    Ky eshte gabimi yne.

    respekte

    Eshte e vertet kjo qe thua e nderuar por askush nuk mund ta kuptoj femren se qka eshte ne gjendje te flijoj per dashuri..Gabimi eshte shum i madhe dhe len pasoja te paparashikueshme.Kete e kupton vetem ai qe e ka provua...

    e panjohura

  17. #37
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Citim Postuar më parë nga e panjohura
    Eshte e vertet kjo qe thua e nderuar por askush nuk mund ta kuptoj femren se qka eshte ne gjendje te flijoj per dashuri..Gabimi eshte shum i madhe dhe len pasoja te paparashikueshme.Kete e kupton vetem ai qe e ka provua...

    e panjohura
    Fjale vertet prekese, e panjohura!...si mashkull,ndihem vertet keq kur i lexoj keto fjale...po ne,a jemi aq te afte sa ju per te bere te tilla flijime per hir te dashurise?!...nuk e di...nuk e besoj!...eshte kjo nje gje e mire apo e keqe?!

  18. #38
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga shoku_tanku
    Fjale vertet prekese, e panjohura!...si mashkull,ndihem vertet keq kur i lexoj keto fjale...po ne,a jemi aq te afte sa ju per te bere te tilla flijime per hir te dashurise?!...nuk e di...nuk e besoj!...eshte kjo nje gje e mire apo e keqe?!

    Mos me keqkuptoni te gjithe gjinija mashkullore por te them qe ju nuk flijoni asgje ndoshta ka te atill por....Po te vepronim edhe ne ne te njejten menyr si ju ateher nuk do te kishte dallime mashkull-femer po nuk kuptoj pse gjithmon ne te behemi viktima????A thua meritojm??

    e panjohura

  19. #39
    Juventini Maska e EkOnOmIsTi
    Anëtarësuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Pse Do Vish Dhe Ti ?
    Postime
    2,406
    Dashuria???? Eh si fjal eshte e madhe po mbetet vetem nje fjal se ne vepra se njof
    S |< R /\ p /\ |_ |
    Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

  20. #40
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Citim Postuar më parë nga e panjohura
    Mos me keqkuptoni te gjithe gjinija mashkullore por te them qe ju nuk flijoni asgje ndoshta ka te atill por....Po te vepronim edhe ne ne te njejten menyr si ju ateher nuk do te kishte dallime mashkull-femer po nuk kuptoj pse gjithmon ne te behemi viktima????A thua meritojm??

    e panjohura
    Ju meritoni gjithe rrespektin,perkushtimin dhe ngrohtesine e kesaj bote...
    Por ne fakt edhe meshkujt flijojne shume per dashurine...ajo qe ju ben ju te kujtoni se ne nuk jemi te prirur te bejme flijime,eshte menyra e te shprehurit te ndjenjave...femra,si natyre e dobet qe eshte,i shfaq me hapur ndjenjat e saj
    ndersa me mashkullin ne kete drejtim ndodh krejt e kunderta,ai ka tendencen ti mbaje keto ndjenja te mbyllura ne vetvete,por kjo nuk e zhvlereson aspak dashurine e tij...te thuash qe te gjithe meshkujt nuk flijojne asgje per dashurine,mua me duket dicka e teperuar sepse po te ndodhte dicka e tille,nuk do te egzistonte asnje familje,nuk do te egzistonte asnje cift te dashuruarish...nuk do te egzistonte dashuria...ka shume meshkuj qe dine te mbajne pergjegjesite e tyre ne nje lidhje...ka shume meshkuj te perkushtuar ndaj partneres dhe ndaj familjes dhe te siguroj se kjo eshte nje shumice derrmuese...

Faqja 2 prej 77 FillimFillim 12341252 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria është virtyti më i madh
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-10-2006, 14:57
  2. Koncepti i Dashurisë Kristiane
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
  3. Dashuria rilind çdo ditë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-07-2005, 09:57
  4. Lumi i zjarrtë
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04
  5. Dashuria Romanca Dhe Shen Valentini
    Nga Klevis2000 në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 15-02-2005, 12:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •