Close
Faqja 14 prej 77 FillimFillim ... 412131415162464 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 1527
  1. #261
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    dashuria eshte vuajtje...me mire pa te
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  2. #262
    Dashuria eshte parajsa ose ferri, gezimi ose dhimbja, realiteti ose endrra, dhe jeta jone nuk ka kuptim pa te.

  3. #263
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-05-2008
    Postime
    2
    Citim Postuar më parë nga LlaCiPaCi Lexo Postimin
    Dashuria per mua eshte : Te japesh jete dhe te marresh jete , te marrsh fryme dhe te japesh fryme...te duash nje zemer si zemren tende...
    Dashuria e vertete eshte qe te japesh pa menduar qe te maresh

  4. #264
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-05-2008
    Postime
    2
    Dashuria e vertete eshte qe te japesh pa menduar qe te maresh

  5. #265
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    Xhorbas 1!

    Paske goxha tru.Kujdes !Se ka dhe ndonje ..komce te zberthyer afer grykes...Qesh mire ai i fundit ..o fukara!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ali Baba Tepele : 09-05-2008 më 13:46

  6. #266
    i/e regjistruar Maska e xhorbas1
    Anëtarësuar
    15-04-2008
    Vendndodhja
    Athens & korffu
    Postime
    41
    Citim Postuar më parë nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
    Xhorbas 1!

    Paske goxha tru.Kujdes !Se ka dhe ndonje ..komce te zberthyer afer grykes...Qesh mire ai i fundit ..o fukara!
    Me sa kuptoj ju ra rende banania qe hengret.Nje uje i gazuar, eshte keshilla ime.Pastaj qesh sa te duash o <pasanik>!!!!!!!

  7. #267
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    Citim Postuar më parë nga xhorbas1 Lexo Postimin
    Me sa kuptoj ju ra rende banania qe hengret.Nje uje i gazuar, eshte keshilla ime.Pastaj qesh sa te duash o <pasanik>!!!!!!!
    Nuk besoj ta dish deri ne fund ate kenge...pacim

  8. #268
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Dashuria eshte pergjithmone,por si te gjitha gjerat ka lekundjet e veta!
    Ajo sa eshte e forte,aq eshte dhe e brishte.Eshte bashkim i dy njerezve qe vijne nga mentalitete te ndryshme,me mendime te ndryshme,perceptim te ndryshem te jetes,por qe duhen....
    Dhe eshte pikerisht kjo qe duhet ti shtyje te lene merite dhe gjerat qe i ndajne.Duhet te bashkohen ne nje gje te vetme dhe te jene pergjithmone bashke,siç thone dhe deshirojne te gjithe ata qe duhen.
    Dashuria e vertete eshte njelloj lidhje qe te mbyt dhe nuk te le te shikosh pertej saj,qe i ben njerezit te duken me te shemtuar se ai/ajo qe do ti,te ofron gjithe boten brenda saj.
    POr ka njerez per te cilet dhe bota nuk mjafton!Duan te shohin nese ka edhe me shume...
    Per kete gabojne duke hedhur syte te te tjeret,por nuk e kuptojne se me kete gje i kane shkaktuar dem vetes dhe atij/asaj qe duan.
    "Carpe Diem"

  9. #269
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    1
    Engjujt e quajn gezim i qiellit , djajt e quajn vuajtje e sketerres , njerzite equajn dashuri !

  10. #270
    i/e regjistruar Maska e e-v0gela
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    76
    e papershkrueshme....

  11. #271
    At'qivia Maska e Flori
    Anëtarësuar
    12-03-2004
    Vendndodhja
    Tiranë, Albania
    Postime
    2,551
    Dashuria o shkenccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc cc
    Femra ne Sex:
    Akmerikanka: o yes o yes
    Gjermanja: ja gut ja gut
    Shqiptarja: "mos i trego kerkujt"

  12. #272
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-07-2007
    Postime
    7
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Ne dashuri dy pasione me intennsitet te barabarte prodhojne inerci,qetesi,mungese shqetesimi e turbullimi.
    Ndersa dashuria eshte shqetesim,furi,vuajtje.Ku nuk ka lufte,dashuria vdes e mbytur nga indiferenca reciproke.E ashtuquajtura "dashuria ideale" nuk ekziston,sepse nuk ka arsye te ekzistoje.Ndeshemi gjithmone me dy raste....
    Ne te paren mashkulli do te doje me shume e femra me pak.....Ne te dyten do te jete pasioni i femres do te jete me i madh se ai i mashkullit!
    Ne ato raste kur dy pasionet paraqesin nje diference te vogel,dashuria do te jete relativisht e qete ,e embel,e qendrushme.
    Ne rastet kur ndermjet dy pasioneve ekziston nje diference e theksuar persa i perket intensitetit te tyre,do te kemi nje dashuri te stuhishme,te rrembyer,plot xhelozira,kontraste,terbime........dashuri tragjike! Keshtu do ta quaja!
    Ne kohen kur dy njerez kane rene ne dashuri, mendoj se te dy japin dhe marrin njesoj. Askush nuk jep me shume ose me pak. Me kujtohen disa vargje , te cilat diku i kam lexuar:
    Ne dashuri, mos shko kaluar,
    E mos u mba' krenar:
    Se aty nuk ka te mundur,
    Por nuk ka as fitimtar.

  13. #273
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-07-2007
    Postime
    7
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Dashuria eshte pergjithmone,por si te gjitha gjerat ka lekundjet e veta!
    Ajo sa eshte e forte,aq eshte dhe e brishte.Eshte bashkim i dy njerezve qe vijne nga mentalitete te ndryshme,me mendime te ndryshme,perceptim te ndryshem te jetes,por qe duhen....
    Dhe eshte pikerisht kjo qe duhet ti shtyje te lene merite dhe gjerat qe i ndajne.Duhet te bashkohen ne nje gje te vetme dhe te jene pergjithmone bashke,siç thone dhe deshirojne te gjithe ata qe duhen.
    Dashuria e vertete eshte njelloj lidhje qe te mbyt dhe nuk te le te shikosh pertej saj,qe i ben njerezit te duken me te shemtuar se ai/ajo qe do ti,te ofron gjithe boten brenda saj.
    POr ka njerez per te cilet dhe bota nuk mjafton!Duan te shohin nese ka edhe me shume...
    Per kete gabojne duke hedhur syte te te tjeret,por nuk e kuptojne se me kete gje i kane shkaktuar dem vetes dhe atij/asaj qe duan.
    A mund te dashurojme nje njeri gjithe jeten?
    Kjo eshte edhe pyetja kryesore, kur ne sapo fillojme te arsyetojme ne dashuri.......

  14. #274
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-07-2007
    Postime
    7
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Dashuria eshte nje ndjenje komplekse e megjithate perderisa ekzistojne ndjenjat ekziston edhe ajo.....kur çdo njeri jeton nen efektin e saj jeta e tij behet me unike, e jashtezakonshme, perralle!
    Dashuria eshte e bukur, eshte e forte, dashuria eshte vetemohuese, dashuria sheh pertej epshit te momentit. Dashuria eshte besnike dhe e paster!
    Eshte Hyjnore,Te duash . Eshte nje ndjesi e cila lind me njeriun, jemi produkt i saj.
    Plotesisht te verteta keto qe thoni me lart; pranoni mirnjohjen time !
    Por do te shtoja: " Dashuria eshte njera prej dy forcave qe sundojne Universin dhe vete qenien njerezore". Si e tille dashuria merr vlerat e nje perendie te fuqishme; por qe te ekzistoje dhe te mos jete "perendi kukull", dashuria kerkon pranine......

  15. #275
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Algald Lexo Postimin

    Ne dashuri, mos shko kaluar,
    E mos u mba' krenar:
    Se aty nuk ka te mundur,
    Por nuk ka as fitimtar.
    Ke te drejte!Fitimtare nuk mund te kete,por te humbur ka!Vargje te bukura.
    "Carpe Diem"

  16. #276
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Algald Lexo Postimin
    A mund te dashurojme nje njeri gjithe jeten?
    E perse te mos e dashurojme nje njeri gjithe jeten?
    Perse eshte bere kaq e veshtire ne ditet e sotme te perfundosh me nje dashuri te vetme?
    Cfare na pengon?Mos valle monotonia e ben njerin apo tjetrin te kaloje ne diçka tjeter dhe te harroje dashurine e pare?!
    Personalisht mendoj se po te dashurohesh me dike dhe te jesh e dashuruar prej tij/saj,mund te dashurosh gjithe jeten ate person!Sigurisht qe po....
    "Carpe Diem"

  17. #277
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Algald Lexo Postimin

    Por do te shtoja: " Dashuria eshte njera prej dy forcave qe sundojne Universin dhe vete qenien njerezore". Si e tille dashuria merr vlerat e nje perendie te fuqishme; por qe te ekzistoje dhe te mos jete "perendi kukull", dashuria kerkon pranine......
    Shume bukur!E keni thene shume bukur.Dashuria kerkon pranine.....Ngrohtesine.....dhe ushqimin....te cilin ja japin vetem ndjenjat e barabarta,te sinqerta dhe te fuqishme.
    "Carpe Diem"

  18. #278
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-07-2007
    Postime
    7
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    E perse te mos e dashurojme nje njeri gjithe jeten?
    Perse eshte bere kaq e veshtire ne ditet e sotme te perfundosh me nje dashuri te vetme?
    Cfare na pengon?Mos valle monotonia e ben njerin apo tjetrin te kaloje ne diçka tjeter dhe te harroje dashurine e pare?!
    Personalisht mendoj se po te dashurohesh me dike dhe te jesh e dashuruar prej tij/saj,mund te dashurosh gjithe jeten ate person!Sigurisht qe po....
    Te dashurosh nje njeri gjithe jeten?! Po, kjo eshte gjeja me e bukur, ndoshta dashuria e perjetshme, ajo e bekuara nga perendite, nese ekzistojne keto te fundit. Por ne ditet e sotme, sidomos ne vendet e botes se pare gjithcka eshte kthyer ne biznes, biles edhe Zoti ! Ndoshta "dashurine" me shume se kudo e gjen ne vendet e botes se trete. Nga mitologjia, Erosi eshte biri i Penias, perendeshes se varferise. Dashuria eshte ekuivalente me Lumturine; dhe Lumturine mund t'a gjejme brenda vetes... Keshtu qe edhe ushqimin apo oksigjenin qe mban gjalle Dashurine duhet t'a kerkojme brenda vetes. Ai/ajo qe nuk di asgje, nuk shikon asgje, nuk vrojton asgje, nuk dashuron asgje.... . Sa me shume njohje te jete grumbulluar; aq me mire shikojme, vrojtojme, dhe ndoshta pafundesisht dashurojme.

  19. #279
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-04-2008
    Postime
    62
    Citim Postuar më parë nga Fjollaa Lexo Postimin
    Dashurija eshte vullkan i madh ndjenjash qe ki per nje person


    Dashuria nuk esht te gjesh nje njeri me te cilin mund te jetosh,,

    Dashuria eshte te gjesh nje njeri pa te cilin nuk mundesht te jetosh,,,,
    komplimenti fjollaa... edhe une e mendoj si ty... dashuria jetohet me ate qe nuk jeton dhe nuk ka dashuri me ke jeton.. (flas per dashuri te fort dhe te shfrenuar) me ate qe jeton ka dashuri qe zbehet duke kaluar koha dhe ben sikur e dashuron perpara te tjerve...

  20. #280
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    "DASHURIA IDEALE"

    Eshte nje utopi per te cilen nuk eshte mire te harxhojme shume fjale.Po e permend vetem per te treguar se eshte nje enderr.
    Cfare eshte dashuria ideale?.............çdo e dashuruar e kesaj toke do te pergjigjej...."eshte dashuria qe nuk te ben te vuash,qe nuk krijon shkaqe xhelozie,hidherimi e zemerimi,eshte dashuria qe i pergjigjet njesoj te dy aneve"!
    "Carpe Diem"

Faqja 14 prej 77 FillimFillim ... 412131415162464 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria është virtyti më i madh
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-10-2006, 14:57
  2. Koncepti i Dashurisë Kristiane
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
  3. Dashuria rilind çdo ditë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-07-2005, 09:57
  4. Lumi i zjarrtë
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04
  5. Dashuria Romanca Dhe Shen Valentini
    Nga Klevis2000 në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 15-02-2005, 12:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •