Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  blendaa
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Konkludimet sipas deduksionit dhe induksionit.?

  Metoda deduktive ėshtė ai veprim mendor, me anė dhe nė bazė tė tė cilit nga e pėrgjithshmja nxirret e veqanta dhe e pėrveqmja.
  Pėr shembull: "Tė gjithė njerzit janė tė vdekshėm"
  "Sokrati ėshtė njeri"
  nxirret pėrfundimi se edhe "Sokrati ėshtė i vdekshėm" ose
  "Tė gjithė trupat kanė peshė"
  "Druri ėshtė trup"
  konkludimi deduktiv "Druri ka peshė"

  Deduksioni ėshtė njėra ndėr metodat themelore tė hulumtimit shkencor, por edhe e argumentimit, tė pėrgėnjeshtrimit dhe tė njohjes, nė pėrgjithsi. Metodėn deduktive mund ta pėrcaktojmė si mėnyrė e caktuar e njohjes sė tė vėrtetave tė veqanta nė bazė tė tė vėrtetave tė pėrgjithshme.Metoda deduktive ka karakter analitik ngase ajo tė pėrgjithshmen e zbėrthen nė tė veqanta e tė pėrveqme.

  E kundėrta e metodės deduktive ėshtė metoda induktive. Nė kėt rast nga e pėrveqmja dhe e veqanta arrijmė nė tė pėrgjithshmen.
  Pėr shembull: "Toka ėshtė planet"
  "Toka bėn pjesė nė sistemin djellor"
  kurse konkludimi sipas induksionit "Planetet janė pjesė tė sistemit djellor"


  Mund tė mė jepni ndonjė shembull tjeter(ndonjė konkludim) lidhur me metoden deduktive dhe atė induktive.

 2. #2
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Po patjeter ! Te sugjeroj meqe te pelqeka dhe Sokrati, librin Republika. Eshte i mbushur vetem me deduksione.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •