Njė serb i thjeshtė mesatarisht brenda ditės bombardohet me 6 orė propagandė kundėr shqiptare.

Gazetari i Tanjugut nga Brukseli Aleksandar Mitiē librin e tij dhe formatin elektronik ''Kosova 2006-Bėrja e Kompromisit'' e ka shpėrndarė tek hiē mė pak se 6000 personalitete tė ndryshme botėrore.

Besnik Hysa
Bujanoc, 1878

Propaganda si mjet nė politikė ėshtė po aq e vjetėr sa edhe politika. Ajo mund tė i paraprij qėllimit, tė pėrdoret gjatė zbatimit tė qėllimit ose tė kombinohet pėr arritjen e qėllimit. Ne shqiptarėt kėtyre ditėve sikur u befasuam kur pamė ato kasetat greke me kėngė kundėr shqiptare, pastaj filmin norvegjez Blodsband (Lidhja e Gjakut).
Pėr veprimtarėt e ēėshtjes sonė ato nuk ishin befasi sepse armiqtė e popullit shqiptarė kurrė nuk kanė pushuar e as qė do tė pushojnė qė pėrmes asaj propagande tė na njollosin si popull e njerėz tė egėr qė gjithnjė kanė nevojė pėr tė qenė tė kontrolluar nga dikush tjetėr. Cili ėshtė qėllimi i njė propagande tė tillė tė pėrhershme i armiqve tanė grek, serb, maqedon, dhe malazez? Qė tė arsyetojnė okupimin e trojeve shqiptare si dhe tė pėrgatisin terrenin pėr ndonjė masakėr tė re.

Pėrveē ushtrisė greke pėr ngritjen e moralit tė saj tė njėjtėn gjė ė bėnė edhe ushtria serbe si dhe njėsit speciale policore me stėrvitje ushtarake tė njohura si Xhandarmeria serbe. Publikisht ėshtė e njohur se gjatė ēdo stėrvitje ushtarake pėr ngritjen e moralit tė tyre thonė se jemi duke luftuar kundėr terroristėve shqiptar.
Pėrpos institucioneve ushtarake e policore njė disponim kundėr shqiptarė vėrehet nė ēdo institucion serb. Ky disponim ka pėrmasat e njė urrejtje patologjike ndaj shqiptarėve.
Ish ministri serb i drejtėsisė Vladan Batiq kishte mbledhur njė material propagandues kundėr UĒK-ės prej 40.000 faqeve dhe e kishte dėrguar mė 2001 nė Hagė pėr gjoja krimet ndaj serbėve .Kujtdo qė i vjen nė dorė ai material do ta bėj qė tė mendoj se me tė vėrtet aty ka diē tė vėrtet.
Nėse pėrcillen mediat elektronike serbe tė nivelit qendror, shikuesi fare lehtė mund tė vėrejė se sė paku dy ore nė ditė ke program kundėr shqiptarė. Kur kėsaj ja shtonė edhe mediat lokale elektronike dhe tė shkruara atėherė njė serb i thjeshtė gjatė ditės bombardohet me 6 orė program kundėr shqiptarė.
Kjo propagandė sajohet nga emisione speciale tė natyrės politike dhe ushtarake,librave tė shumta qė mbijnė ēdo ditė si kėpurėdha, fejtoneve nėpėr gazeta, filmave si dhe programeve tė ashtuquajtura speciale me ekspert nga akademia e shkencave serbe. Shqiptarėt quhen albanci, shiftari, arnauti pastaj ato shprehjet nacionalist, irredentist, separatist si dhe kėto shprehjet qė tash po i ha tregu ndėrkombėtar terrorist dhe fundamentalist islamik tė lidhur me Al kaidan.
Nė kėtė propagandė i keqpėrdorin edhe fėmijėt e vet vetėm e vetėm qė tė krijohet njė urrejtje edhe mė e madhe ndaj shqiptarėve. Kėshtu para disa muajve nė njė emision tė RTS ishin sjell disa fėmijė serb tė shkollave fillore nga Kosova dhe fare lehtė mund tė vėrehej mashtrimi i drejtueses sė emisionit me ta. Ata fėmijė paraqiteshin si viktima tė njė terrori fashist hqiptar sa qė as fėmijė hebrenj gjatė regjimit tė Hitlerit nuk paskan qenė nė gjendje mė tė keqe se ta. Edhe pse fėmijėt nė emision dukeshin tė hareshėm udhėheqėsja e emisionit me fjalė nxitėse i bėnte ata qė tė qajnė e pastaj iu drejtonte shikuesve me fjalėt se ja ky ėshtė realiteti i fėmijėve tė traumatizuar serb nė Kosovė tė cilėve iu mungon e drejta mė elementare e shkollimit dhe liria e lėvizjes.
Nė njė televizion regjional tė Nishit i quajtur Bellamie ėshtė rikthyer nė media analisti ushtarako- politik i regjimit tė Millosheviqit Milovan Drecun. Ēdo tė marte pėr gjysmė ore merret me tri ish-ushtritėshqiptare si dhe me FBKSH-ėn dhe AKSH-ėn duke i paraqitur si element terrorist tė lidhur me Al kaidan tė cilėt po punojnė pėr krijimin e Shqipėrisė sė Madhe nė territorin e Serbisė. Drecuni me imagjinatėn e tij aq e bėnė rrėmujė skenėn politiko- ushtarake shqiptare sa qė vėshtirė ėshtė me i ra nė fije se ēka po flet. Por ai vazhdon me propagandėn e vet duke i xhindosur shqiptarėt me lloj lloj nofke.

Mediat serbe vazhdojnė me propagandėn e tyre edhe kundėr kroatėve, boshnjakėve, bashkėsisė ndėrkombėtare e nė veēanti SHBA-ve por koha e kėrkon tash mė sė shumti ndaj shqiptarėve. Serbėt paraqiten si viktimė e njė komploti ndėrkombėtarė ku u janė bėrė shumė padrejtėsi. Se kjo propagandė ka efektin e vetė u pa edhe me rastin e referendumit serb pėr kushtetutėn e saj kur u fut Kosova nė preambulė. Kishin mbetur vetėm dy ore tė fundit qė tė u dėshtoj referendumi kur pėrnjėherė nė mediat elektronike filloi urrejtja kundėrshqiptare duke pėrdor emra tė politikantve tė ndryshėm shqiptar e nė veēanti tė ''terroristit shqiptar'' Agim Ēekut i cili nėse u dėshton referendumi do tė bėhej kryeministėr i Serbisė. Dhe pėr ato dy orė arrihet pjesėmarrje e dėshiruar pėr suksesin e referendumit.
Nė kėtė propagandė janė tė kyēur pėrveē shtetit edhe intelektual e individ tė ndryshėm si priftat serb me vizitat e tyre nė Amerikė e Evropė, ueb faqet e ndryshme si dhe gazetar e mė i njohur nga ta ėshtė gazetari i Tanjugut nga Brukseli Aleksandar Mitiē i cili librin e tij dhe formatin elektronik ''Kosova 2006-Bėrja e Kompromisit'' e ka shpėrndarė tek hiē mė pak se 6000 personalitete tė ndryshme botėrore.
Serbėt propagandėn e bėjnė edhe nga burgu i Hagės, kėshtu Shesheli i dėrgon testament rinis serbe qė gjithnjė duhet tė luftojn pėr tokėn serbe tė quajtur Kosovė.Krahas propagandės sė brendshme ajo bėhet edhe nė arenėn ndėrkombėtare. Armiqtė e shqiptarėve e shfrytėzojnė njė gjė tė tillė pėr mrekulli nė ēdo pikėpamje duke pėrfshirė edhe fushėn e kulturės. I tillė ėshtė edhe filmi mė i ri norvegjez Blodsband. Ne nuk kemi mundėsi dukurit e tilla tė i parandalojmė por atė qė mund tė bėjmė sė paku ėshtė qė mos tė jemi bashkėpjesėmarrės. Sipas mediave shihet se nė atė film kanė pasur gisht maqedonasit e mendimi i tyre ndaj shqiptarėve ėshtė i njėjtė si i grekėve, serbėve dhe malazezve. Ky film nuk ėshtė bėrė pa qėllim tė caktuar. Ajo ēka ėshtė pėr tė u brengosur ne ėshtė prania e disa aktorėve shqiptarė nė atė film. Deri kur shqiptarėt do tė shkelin pėr njė grusht para mbi dinjitetin e vet? Pse ndodhė kjo me njerėz tė cilėt vetės i thonė intelektual? Pse tė bėhen bashkėpjesėmarrės tė gjėrave tė cilat nesėr mund tė jenė shkas i ndonjė tė keqe pėr popullin e vet?
Ne shpesh jemi tronditur keq nga propaganda e armiqve tanė sa gjatė historisė por edhe sot kemi dalė me deklarata qesharake pėr ndėrrimin identitetit tonė si kombėtarė ashtu edhe fetar. Tė tėra kėto veprime i kemi bėrė se gjoja do tė ua mbyllim gojėn armiqve tanė. Por edhe sikur tė kishim ndėrruar ato identitete armiqtė tanė pėrsėri do tė na etiketonin me ndonjė bisht tjetėr.

Historia e njerėzimit ėshtė pėrplot raste tė tilla kur dy palė tė kundėrta etiketohen me lloj lloj shprehje propaganduese vetėm qė ta pengojnė njėra tjetrėn nė qėllimet e tyre por secila vazhdonte rrugėn e vet deri nė realizimin pėrfundimtar. Gjatė pavarėsisė sė shtetit kroat Serbia i quante kroatėt ustash por atyre fare nuk u bėnte pėrshtypje etiketimi i tillė. Kryetari kroat Tugjman sa herė qė ua pėrmendte emrin serbve i quante Srpski Varvari (Barbarėt Serb). Edhe ne mundemi tė pėrdorim shprehje tė ndryshme pėr serbėt dhe ata nuk kanė mundėsi tė na pengojnė.Aq mė tepėr kur pėr krimet e tyre kemi aq shumė dėshmi si material tė shkruar e poashtu filmik.
Ne me propagandėn tonė mund tė i quajm serbet si barbar, fundamentalist ortodoks, terrorist, fashist, okupator, vrasės, shkie, hajdut, plaēkitės, kolonist, kanibalist, fashist, ēetnik e ēka jo tjetėr.
Pra propaganda ėshtė pjesė normale e politikės dhe ne shqiptarėt nuk kemi mundėsi tė ua mbyllim gojėn armiqve tanė. Ajo ēka duhet tė na preokupoj neve ėshtė se ne ku jemi me propagandėn tonė politike gjegjėsisht kombėtare.
Por nė tė vėrtet a kemi ne shqiptarėt propagandė? Po partiake por jo edhe kombėtare. Propaganda e tillė ėshtė vetėshkatėrruese. Kur themi ashtu mendojmė nė shtrembėrimin e sė vėrtetės qė po ngjet nė trojet shqiptare. Gjithēka qė na servohet propagandohet se ėshtė gatuar pėr tė mirėn tonė dhe ne vetėm duhet ta gėlltisim pa e pėrtypur fare.

A kemi kundėr propagandė? Jo sė paku zyrtare. Ėshtė e pakuptimtė heshtja ndaj propagandės kundėr shqiptare e ambasadave tė shtetit shqiptarė si nė Athinė ashtu edhe nė Beograd kur dihet se nė ato ambasada me siguri ekzistojnė atashetė pėr media.
Ēfarė propagande bėjnė shqiptarėt? Propagandėn qė e bėjmė ne ėshtė propagandė kozmopolite e pėrmasave ndėrkombėtare. Individ,intelektual ashtu edhe pushtetarė propagandėn kryesore e kanė lidhur me globalizimin, integrimet evropiane, religjionet etj. Propaganda dhe kundėr propaganda shqiptare ndaj fqinjėve tė tyre ėshtė propagandė e paqes e tolerancės e fqinjėsisė sė mirė. Propaganda e fqinjėve armiq tė shqiptarėve ėshtė propagandė e poshtėrimit, nėnēmimit, pėrbuzjes, e hartimit institucional tė programeve pėr shfarosje etnike tė tyre.
Cila duhet tė jetė propaganda shqiptare?Ne duhet tė kuptojmė qė propaganda jonė kryesore me botėn tė jetė ēėshtja jonė e pazgjidhur KOMBĖTARE e jo ēėshtjet globale pėr tė cilėt potencial kanė vetėm Fuqitė e Mėdha e shqiptarėt nuk i pyet askush. Shqiptarėt duhet ta kuptojnė se sė pari duhet tė i rregullojnė punėt nė shtėpinė e vetė e pastaj tė merren me ēėshtje globale nėse kanė mundėsi dhe interes.

Me njė fjalė mos tė frikėsohemi nga propaganda e armiqve tanė. Ata bėjnė punėn e tyre ne tė tonėn. Tė vetmen frikė nga kjo propagandė e armiqve tanė duhet ta kemi nėse jemi tė plogėt dhe fare nuk punojmė pėr ēėshtjen tonė tė pazgjidhur kombėtare sepse kėtė propagandė tė cilėt janė duke e bėrė armiqtė tanė po e bėjnė me qėllim tė pėrgatitjes sė terrenit pėr pastrimin e pestė etnik si dhe rrudhjes sė territorit shqiptarė nė njė ēast tė volitshėm ndėrkombėtarė dhe jo krejt rastėsisht rrodhi ajo kėnga Greko Serbe ''pėr tė na bėrė zorrėt litarė terroristėve fundamentalist islamik shqiptarė''.
Nė kuadėr tė kėsaj propagande dikush ditėve tė fundit u deklarua se i ka kampet e gatshme pėr pranimin e shqiptarėve. Kush janė ata qė i kanė kampet gati? Janė ata qė dhanė idenė e filmit Blodsband.