Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 125
  1. #81
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Gym Darius gym dhe s'ka per te shkuar ne mendje ta ndezesh me,biles do te vi edhe per te vjelle kur te nuhasesh tym cigareje...

    Nejse hudhi nje sy deri ne fund kesaj...



    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga white-knight : 22-01-2009 mė 19:46

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    per ta lene vepro keshtu :

    Ne vend qe ta pish cigaren duhet ta hash pra ta nxjerresh duanin e nje pakete ne nje pjate dhe fillo ta hash duke e cuar ne stomak, me mire eshte me duhan te fresket fshati ato gjethet e majes qe jane me te forta.
    Nuk besoj se do hash shume pasi shpejt do tju vije per te vjelle ,qe eshte nje reaksion i organizmit kunder helmeve, dhe kjo do te regjistrohet ne tru keshtu qe sa here do shofesh duhan me sy apo ti marresh ere do tju vije per te vjelle dhe nuk do ta pini dot duhanin.
    Jam i sigurt se po ta zbatoni deri ne fund kete recete do ta lini duhanin.
    larguar forever

  3. #83
    dardajan kjo qe thua ti ta con temperaturen 41 or mik. E kam pas bere vite perpara kur sdoja te shkoja ne shkolle

  4. #84
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anėtarėsuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Citim Postuar mė parė nga sulioti Lexo Postimin
    Lenja e duhanit eshte test i mire per vete personin qe pi duhan.

    Nese je i zoti te lesh duahnin do te thot se je i zoti te kontrollosh veten tende me se miri.

    Nese nuk je i zoti te lesh duhanin do te thote se nuk je ne gjendeje te kontrollosh veten tende totalisht.

    E gjithe loja eshte ne tru,nese do te lesh duhanin mendo brenda vetes se ai nuk ka egzistuar kurre per ty.
    Jam shume dakort me kete...madje nuk eshte vetem ceshtje kontrolli por edhe ceshtje e nivelit te respektit per veten dhe per te tjeret.

    Nqs dikush ka njohuri mbi demet e duhanit, dhe ne te njejten kohe vazhdon ta pije me shuka, konkluzioni qe del nga kjo eshte mese i qarte. S'ka nevoje per shpjegime fare.
    As qe du me dit!

  5. #85
    Si ta lesh..., lere dhe mjaft!
    Pa e lene duhanin, ke pak veshtiresi
    por kur ta kesh lene, shikoje sa e thjesht qe ishte.

  6. #86
    .................... Maska e iktuus
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    kam 8 muaj qe e kam lene duhanit
    pas disa kohesh qe pi duhan te behet fiksim oral pervec nikotines qe fiton imunitet ne trupin tone Personalisht mendoj se lenja e nje vesi (ne kete rast pirja e duhanit) eshte nje fakt psikologjik gje mendore..
    Ne konflikt me vetveten mundohu te fitosh!
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  7. #87
    Puck Love Maska e Black_Mamba
    Anėtarėsuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovė
    Postime
    2,501
    Tju tregoj keshtu me mire,babai im ka pire 100 cigare ne dite dmth 5 paketa dhe ka 14 vjet qe e ka lene as nje cigare nuk e ka shty me ne goj,por ende ka problem ne mengjes i bohet mendja qe ta kall,dhe sidomos kur sheh dikend duke pire.

    E them me vete sa te heki keshtu me mire sprovoj me e lene hiq,edhe pse dua ta le.
    SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

  8. #88
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    S'eshte pune dobesie.
    Njoh tipa qe e kane filluar cigaren me llulle qe 14 vjec dhe kane vdekur 80 vjec,dhe s'kane vuajtur nga asnje lloj semundjeje.

    Kjo cigarja ne kohet e sotme eshte pune hobi pasi me shume eshte ves qe te tregosh maturi ne sy te te tjerve.Praktikisht keshtu fillohet ne adoleshence,dhe kalon periudhen e vesit dhe te behet kerkese organizmi...

    Mos e provovfsh ndonjehere stadin e fundit.Lere sa je ne kohe.

  9. #89
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Vete e kam pire plot 11 vjet, dhe erdhi nje dite, dhe e pyeta nje here veten time, i thash se je budalla qe paguan per te shkaterruar veten tende.Pastaj thash si mund te them se jam ne gjendje te avancoj ne jete kur nuk jam ne gjendje te kontrolloj veset e keqia qe kam, plus qe bera llogarit se sa lek kisha paguar ne 11 vjet per duhan e llogaria me doli nje makine akull e re, per duhan,thash me vete sa kot, nuk ja vlen kaq shpenzim per shkaterrim te gjithanshem,LIDHA BESEN ME VETEN TIME DHE THJESHTE E BUKUR E LASH.ESHTE ME SHUME FIKSIMI,GJEJA E PARE QE DUHET TE BESH KUR TE LESH DUHANIN,ESHTE TE MENDOSH SE CFARE PASOJASH TE KEQIA KA,PLUS MOS TA MENDOSH FARE,TE HEARROHESH DUKE LEXUAR DICKA APO TE PERQAFSOH KENAQESIN QE TE JEP GJIMNASTIKA ,QOFT NE PALESTER QOFTE NE NATYR

  10. #90
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anėtarėsuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Nė ēdo vend ku ka jetė
    Postime
    5,321
    Citim Postuar mė parė nga showgirl Lexo Postimin
    Per ata qe duan ta lene duhanin keshilloj EBOOK - un e shkruar nga ALLEN CARR se si te lesh duhanin. Mund ta gjeni ne google; lexohet shume lehte dhe FUNKSIONON.
    Showgirl, une per vete po mundohem pa ndihmen e EBOOK-ut! U bene disa dite qe e kam lene, shpresoj qe te vazhdoj keshtu pergjithmone...
    Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

  11. #91
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Une vete kam shume vite qe e pi dhe e kam shume te veshtire qe ta le. Maksimumi qe kam arritur kane qene tre dite dhe aq dhe shkalloja. Madje me kujtohet qe numeroja minutat sa po beja pa pire cigare. Kur me zgjaste ndonje shok cigare i thoja e kam lene. Sa u bene thoshte? I pergjigjesha, pasneser behen 48 ore Merre me mend se ca torture ishte per mua. Edhe tani vone provova me ato patches po jo vetem qe sme funksionuan po kur i hoqa e shtova cigaren dhe me shume. Ves i keq eshte
    Mos u merzit, duhani per burrat eshte... :P
    Per tu cuditur eshte qe vitet e fundit kane filluar ta pijne edhe femrat tmerresisht.
    Kuptohet per se.
    Diku ku kam lexuar nje thenie te dikujt te shquar (nuk e mbaj mend)
    "Grate po i perdorin aq shume pantallonat saqe ne burrat duhet te mendojme seriozisht per nje veshje tjeter"

    Keshtu eshte bere edhe me duhanin, tani kemi edhe burrnesha. Por edhe me duhan prape ".esha" kane ne fund.

  12. #92
    Mire mire edhe komshija ime e ka lon cigaren, para nja tete vjetesh, e la atehere kur shkoi tek te shumtit...
    Te gjithe e dine qe kur e fillojne ( pamvaresisht nga mosha ), qe duhani te ben dem, por ja qe mundohen ta justifikojne gjithmone.
    Duhanin e le kur te duash, por me pare duhet te duash ta lesh!

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e showgirl
    Anėtarėsuar
    13-09-2008
    Vendndodhja
    brenda vetes time
    Postime
    169
    Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin

    Duhanin e le kur te duash, por me pare duhet te duash ta lesh!
    Eh nuk eshte shume me dashje ketu se ka njerez qe kane dashur ta lene, kane arritur ta lene e pastaj.......e kane filluar prape....dashje i thua ti kesaj??

    Cdo person pij duhan sepse ka nje motiv: asnje se pij PER QEJF (eshe ata qe thone keshtu eshte sepse s'kane gjetur akoma motivin e tyre.
    Sipas meje per te lene duhann nuk duhet te luftosh kunder duhanit por duhet te futesh me thelle e te luftosh motivin per te cilin e pij duhanin:

    Te bej nje shembull: nese ti pi duhan kur je nervoz....duhet te vendosesh qe heren tjeter kur te ndihesh nervoz..te mos ndezesh cigare por te besh dicka tjeter per tu qetesuar.

    Dmth duhet ta disociosh aksionin (pirjen e duhanit) nga ai motiv qe te shtyn te pish duhanin.
    Jetoj pa kufij

  14. #94
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar mė parė nga showgirl Lexo Postimin
    Te bej nje shembull: nese ti pi duhan kur je nervoz....duhet te vendosesh qe heren tjeter kur te ndihesh nervoz..te mos ndezesh cigare por te besh dicka tjeter per tu qetesuar.

    Dmth duhet ta disociosh aksionin (pirjen e duhanit) nga ai motiv qe te shtyn te pish duhanin.
    Ne princip ke te drejte. Por ne praktike nuk funksionon aspak keshtu. Pikerisht ky disociimi qe permend ti eshte i veshtire. Shume receptore ne tru, fillojne e leshojne sinjale sapo nuk "ushqehen" me me nikotine. keshtu qe ti arrin per nje kohe te besh balle, por pastaj dorezohesh. Mos harroni qe nikotina krijon varesi. Ndaj lenia eshte edhe e veshtire. Qe ta lesh duhanin duhet vullnet derri dhe qendrese prej kolosi. Por nuk mjafton. Duhet edhe te largohesh nga shoqeria apo ambjentet ku ai pihet e ti perkushtohesh dickaje, qe eshte impenjuese dhe qe nuk te lejon ta pish edhe kur te pihet
    Elegance is an attitude.

  15. #95
    pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
    Anėtarėsuar
    08-10-2005
    Vendndodhja
    Ne kontinentin e Kurrkundit
    Postime
    862
    Citim Postuar mė parė nga Dalan Lexo Postimin
    Mos u merzit, duhani per burrat eshte... :P
    Per tu cuditur eshte qe vitet e fundit kane filluar ta pijne edhe femrat tmerresisht.
    Kuptohet per se.

    Jo une se kuptova, perse e pikan femrat?

    Tani kjo puna e duhanit... qe ta lesh (pervecse vendosmerise dhe durimit prej "derri") duhet edhe te kuptosh pse e ke filluar ne rradhe te pare. Per mua ka dy lloj duhanpiresish: te "lindur" dhe te "fituar" .
    Fatkeqesisht ne ambjentet shqiptare pirja e duhanit eshte e zakonshme (edhe ne sy te femijeve) dhe kjo padyshim qe ndikon ne anen psikike te femijeve meshkuj. Dmth , nqs yt ate e ka pire shume duhanin normalisht qe nqs je djale i vogel do asociosh (ne menyre te gabuar) te qenit "mashkull" me pirjen e duhanit. Zakon i poshter eshte!
    Rasti tjeter eshte reasti kur dikush "bie ne dashuri" me duhanin qe heren e pare qe e provon (ambjenti shoqeror ose familjar nuk ndikon ne kete rast). Une kam pasur nje shoqe qe piu per here te pare cigare kur ishte 16 vjec (relativish e madhe) dhe mgjth po mbytej tha qe i pelqente dhe do vazhdonte ta pinte. Ketyre s'ke cu ben shume, se "e ndjeejne" :P (ose te pakten ashtu thone).

    Mua s'me ka ngjitur asnjehere duhani. Zakon me i poshter.
    Homo sum; humani nil a me alienum puto.

  16. #96
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    dardajan kjo qe thua ti ta con temperaturen 41 or mik. E kam pas bere vite perpara kur sdoja te shkoja ne shkolle
    Mir pra po e marrim seriozisht ateher dhe po ju jap nje metod qe quhet

    Metoda dott. zuffante

    Kjo metode eshte e brevetuar nga dott Zuffante

    Si funksionon kjo metode .

    Mbasi ke marre takimin per problem paraqitesh ne klinike dhe ulesh ne nje karrige,aty ai te shpjegon se si funksionon kjo metode me pak fjale dhe me majen e nje vegle si stilolaps gjen ne koke ne pjesen e siperme te veshit pikerisht aty ku fillon veshi nje nerv te cilin e shtyp pak me majen e vegles se tij ajo vegel ka edhe nje drite te vogel si lazer qe e lejon te gjeje me saktesi nervin pastaj te urdheron te pish nje cigare dhe gjate kohes qe ju e pini nuk ndieni me asnje lloj shije per ate qe po pini dhe shum paciente nuk arrijne dot ta pine pasi ju neveritet,ju vjen per te vjelle ose thjesht nuk ndiejne asnje lloj shije.Pastaj ne maje te veshit lidh dy elektroda dhe kalon nje tension shum te vogel , te dyja keto vegla jane te lidhura me nje aparature qe kontrollon saktesine e veprimeve.
    Pastaj ne vendin ku ai ka gjetur nervin vendos nga jashte nje sfere te vogel celiku sa nje kokerr orizi dhe e ngjit pas kokes me likomplast apo Cerrot si i thoni ju nje lloj shiriti ngjites qe perdoret ne mjeksi per plaget.
    Ajo kokra duhet shtypur gjate 4-5 diteve ne vazhdim sa here qe te vjen deshira per te pire duhan pastaj ajo bie dhe nuk te hyn me ne pune.
    Me vone ate vend mund ta shtypesh edhe me gisht qe te kaloje deshira per te pire duhan.I gjith ky proces zgjat vetem 30 min dhe kushton 130 euro.
    Suksesi i saj eshte shume i larte duhet vetem 10% vendosmeri per te lene duhanin.
    Kjo metode te heq deshiren per te pire duhan, dhe te ben qe duhani te mos kete asnje lloj shije.
    Kjo metode eshte natyrale dhe nuk ka asnje nderhyrje kirurgjikale,dhe asnje efekt anesor.
    Me sakte quhet: " Reflessologia Antifumo Metodo dott. Zuffante "

    Personi qe praktikon kete metode quhet Stefano Zuffante dhe ka mbaruar studimet per Natyropat me specializim ne Kinesiologia, eshte edhe ekspert ne reflessologia auricolare.
    Adresa:
    Via Osoppo 17- 24023 Clusone BG Itali TEL 0039/34622781


    Takimi me i afert qe mund te merrni per te lene duhanin , eshte pas 2 muajsh kohe kjo qe rritet gjithnje e me shume nga kerkesat e shumta dhe suksesi i saj gati 100%

    Kjo metode nuk ka sukses te plote por te pjesshem, tek ata qe nuk duan ta lene duhanin gje qe do te thote se ul ndieshem sasine e cigareve qe pin ne 24 ore.


    Kush deshiron te beje pyetje ?

    shenim adresa nr tel dhe te dhenat personale jane marre nga kartvizita qe leshon ky mjek per pacientet e tij dhe nuk eshte ne kundershtim me ruajtjen e identitetit te individit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 26-01-2009 mė 14:21
    larguar forever

  17. #97
    ► ☆☆☆ ◄
    Anėtarėsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mėmėdhe
    Postime
    4,834
    Une kur isha ne fakultet arrita ta le per 3 muaj.Shfrytezova kohen e veres qe eshte me e pershtatshmja per ta lene (mendoj une) , por e fillova prape per fat te keq.Qe ate kohe nuk e lashe me dhe tani e kam shume me te veshtire per ta lene perseri.

    Une mendoj qe ndikon me shume ne mendjen tone,ose eshte nje lloj "fiksimi" moslenia e duhanit.Ne themi ose justifikohemi shpesh duke thene qe na e kerkon trupi apo sic eshte shprehja e duhanxhinjeve "na u ca hunda" por nuk besoj se eshte kjo arsyeja qe nuk mund ta leme.

    Qe ta lesh,duhet te jesh i vendosur dhe te kesh vullnet dhe mund ta lesh pa ndihmen e ndonje medikamenti.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AlbaneZ : 27-01-2009 mė 07:19

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e Dora e zez
    Anėtarėsuar
    20-01-2009
    Vendndodhja
    Prishtin
    Postime
    5
    Sa ndikon Duhani ne semundjen e Tuberkulozit ? Dini gje per kete

  19. #99
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-03-2008
    Postime
    224

    Si Ta Lesh Duhanin Brenda Nje Dite

    Kam 2 jave qe e kam lene duhanin. Ne fillim nuk rrija dot me shume se nje dite apo dy pa duhan. Por me vone e lashe per 1 vit e gjysem. Qe atehere e kam lene ja 10 here nga tre e gjashte muaj. Duhani nuk eshte varesi fizike por psikologjike. Shume mendojne nga ato qe kane degjuar se eshte shume e veshtire te lihet. I duket sikur deshira dhe tundimi per te pire nje cigare do te vazhdoje ti torturoje pergjithmone. Prandaj terhiqen nga lenia e cigares. Por ata nuk e dine se kjo deshire zhduket per tre dite dhe pas ketyre nuk bezdiset me nga tundimi. Eshte shume e lehte dhe bukur te lesh duhanin. Ata qe nuk e lene mendojne se pa duhan ata do te perjetojne shqetesim, do te jet shume e veshtire, por duke menduar negativisht nuk do te perpiqet kurre seriozisht per ta lene ate. Duhani nese pihet gjithe jeten te heq 16 vjet jete. Eshte dicka e madhe nese lihet perfundimisht si per shendetin, formen fizike, clirohet qarkullimi i gjakut, por edhe per aftesite mendore. Cdo here qe perjeton zhgenjim nga ndjenja e te qenit i pafuqishem per ta lene, atehere sulmohen ndjenjat pozitive pak nga pak me te cilat individi perballon jeten me sukses.
    Prandaj hiqni dore perfundimisht nga iluzioni se nje cigare do tju kenaqe shpirtin. Nuk eshte asgje vec nje iluzion. Eshte situata clodhese ajo qe ju qeteson. Dhe kur ta keni lene kini kujdes dy gjera;
    1 kur shoket tju zgjasin nje cigare e tju thone se nje cigare nuk te ben dem, mos u genjeni. Ajo nje cigare do ta carrije te gjithe ate qe keni arritur, do ta filloni perseri duhanin me paketa.
    2. Kur te ndjeheni i merzitur apo i stresuar mos ia vini fajin per kete se keni lene cigaren. Keto jane streset e jetes te cilat cdo njeri i perjeton. Cigarja nuk eshte kurre e mjaftueshme per te te qetesuar, biles ben te kunderten. Edhe nese do ta pini problemet tuaja nuk do te zgjidhen, do ti keni perseri tek kembet. Ajo qe duket si kenaqesi e cigares, sidomos ajo e mengjesit apo mbas buke, zgjat vec 8 sekonda sa te aktivizohen antigjenet e trupit per duhanin, pastaj vazhdon ta pish pa menduar se cpo ben. Nga 20 apo 30 cigare qe pini ne dite sa mendoni se ju shijojne. Nese thoni 10 do te me genjeni. As 2cigare ne dite nuk ju shijojne dhe vetem per keto qe ju ngjajne se ju shijojne ju vazhdoni ta pini me paketa duke i bere dem organizmit, muskujve tuaj, lekures tuaj e cila dobesohet shume nga tymi, flokeve te cilat shpesh bien tek meshkujt prej cigares.
    Per ta lene cigaren me mire te vendosni nje date te cilen ta rrethoni ne kalendar. Kjo do te jete dita juaj e pare pa duhan. Shkruani ne nje leter arsyet pse deshironi ta lini ate. Arsyet financiare, te pasurit e nje partneri qe ta kushtezon mospirjen e duhanit, apo arsye shendetesore. Mjafton te keni deshire ta lini ate dhe do ta lini shume kollaj aq sa do te cuditeni e do te thoni sa e thjeshte paska qene. Perfytyroni shoket tuaj kur tju zgjasin nje cigare e ju do ti thoni se nuk e pini ate. Perfytyroni sa e bukur do te jete jeta juaj pa duhan sepse nuk e keni perfytyruar kurre qe kur e keni filluar cigaren. Ju nuk do ta keni fare problem kur te tjeret do ta pine prane jush. Kur do te shkoja me klasen ne vlore para nje viti shoket me thane qe pse po e le tani cigaren, por une i shijova eksplorimet shume me ne forme edhe pse pa duhan, bile akoma me bukur. Ata u cuditen
    Ju uroj shume suksese ne lenien e duhanit. Dhe nje gje, mos beni gabimin per te mos e marre seriozisht periudhen kur do ta lini cigaren, ajo duhet te jete e qete dhe shume e bukur. Ju uroj nje jete te pavarur nga duhani.

  20. #100
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Ska shanca per nje dite ja,

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Duhani dhe demet qe ai shkakton...!!!
    Nga new-man nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 16-06-2009, 05:42
  2. Duhani dhe ndikimi i tij
    Nga Estella nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 16-04-2007, 11:55
  3. A duhet te ndalohet duhani ne vende publike?
    Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 19-02-2005, 20:02
  4. Ndalohet duhani nė vende publike nė Shqipėri
    Nga Larsus nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 03-06-2004, 12:03
  5. Aborti, Kush ka te drejten e jetes?
    Nga Estella nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 05-02-2003, 06:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •