Close
Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 125
  1. #61
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Pėrdorimi i cigares tek adoleshentėt ndikon nė tru

    Te rinjte qe fillojne perdorimin e cigares ne moshe te re e kane me te veshtire ta lene cigaren. Eksperimentet janė bere duke vendosur nikotinė tek minjtė. Aty u vu re se minjtė femra, me moshė pothuaj tė njejtė me njė vajzė rreth 14 vjeēare, morėn dy herė mė shumė nikotinė se minjtė mė tė vjetėr.

    "Rezultatet tregojnė se nikotina nė vitet e hershme mund tė lėre pasoja tė pėrhershme nė trurin e njeriut" "Truri vazhdon tė zhvillohet gjatė viteve tė adoleshencės. Pėrdorimi i hershėm i nikotinės mund tė shkaktojė ndalesėn parakoshme tė zhvillimit tė mėtejshėm tė trurit"-tha Levin. Tė rinjte qe pėrdorin cigaret nė adoleshence kanė mė shumė mundėsi pėr tė qenė duhanxhinj tė pėrjetshėm dhe e kanė mė tė vėshtirė tė lėnė cigaren, tha Edward Levin, i cili udhėhoqi studimet nė Universitetin Mjekėsorė tė Durham-it nė Karolinėn Veriore, SHBA. Shumica e pirėsve tė duhanit marrin kėtė zakon tė keq gjatė viteve tė tyre tė adoleshencės. Nė SHBA 88% e duhanxjinjve ka filluar tė pėrdorė duhanin para se ti mbushin 18 vjec.

    Shekulli
    My silence doesn't mean I am gone!

  2. #62
    Mr. hoxha
    Anėtarėsuar
    18-07-2006
    Vendndodhja
    Maqedoni, Kėrēovė. Shqipėri, Tiranė.
    Postime
    2

    Question fotot flasin

    Citim Postuar mė parė nga vrojtuesi
    Ja edhe kėto foto:
    pasi t'i shihni kėto foto tė cilat i ka paraqitur kėtu ky dashamir, thėrrisni mendjes, pyetni veten tuaj: a do vazhdoni tė helmoni me vetėdije dhe me dashje veten tuaj? A i bėni llogaritė se sa ėshtė pėrqindja e buxhetit tuaj vjetor qė e digjni me cigare? Po anėtarėt tjerė tė famljes, a u jipni edhe atyre tė drejtėn e konsumit tė pėrqindjes sė njėjtė tė buxhetit familjar??? Le ta pyes veten ai i cili nuk mund tė vendosė se ēfarė tė bėjė.!!!


  3. #63
    It's Good to Be Yourself Maska e new-man
    Anėtarėsuar
    16-10-2008
    Postime
    355

    Ta heqesh duhanin?Por si?


    Tė heqėsh duhanin? Por si?

    Tiranė, 15 janar 23:01 NOA - Tė kėqijat qė i vijnė organizim tonė nga pirja e duhanit janė tashmė tė ditura ė tė njohura, madje dhe nga vetė duhanpirėsit.

    Pėr tė hequr duhanin sigurisht duhet njė vullnet i fortė, por gjithēka varet nga duhanpirėsi pėr tė bėrė njė gjė tė mirė pėr veten e tij dhe pėr ata qė i rrinė pranė.

    Pėr personat qė duan tė heqin duhanin dhe sidomos pėr duhanpirėsit e rregullt kriza e maturisė do tė jetė shumė e fortė.

    Por dhe nėse ai vendos tė heqė duhanin ngurron tė marrė njė vendim tė tillė pasi frikėsohet nga problemet shėndetėsore qė mund tė ketė mė pas, si nga ērregullimet e frymėmarrjes, nga frika e shtimit nė peshė, nga ideja se duhani e bėn tė ndihet mė pak i stresuar, etj.

    Disa kėshilla tė vlefshme pėr tė lėnė duhanin.

    Nuk ekziston njė kurė mrekulli pėr tė hequr duhanin, aq mė tepėr njė ilaē njėsoj pėr tė gjithė. Pėr disa mund tė jetė e lehtė , pėr disa mė e komplikuar apo e vėshtirė.

    Por kush merr njė vendim tė tillė duhet tė zgjedhė njė periudhė mė pak stresante.

    Njė pushim veror apo dimėror mund tė jetė momenti mė i pėrshtatshėm pėr tė ndryshuar rutinėn e pėrditshme, kėshtu dhe rutinė e cigares mirė.

    Mund t’ju ndihmojė dhe tė folurit pėr kėtė vendim tuajin me tė afėrmit, miqtė, sepse nuk pi

    nė duhan nė sytė tuaj dhe tė inkurajojnė mė shumė.

    Gjatė periudhės sė parė mund tė keni shqetėsime tė tilla si (goja e thatė, nervozizėm dhe shtimin e oreksit, tė cilat me kalimin e kohės rrallohen, derisa zhduken fare.

    Gjithēka ėshtė e lidhur me organizmin e individit.

    Organizmi ėshtė mėsuar tė marrė njė sasi nikotine, kėshtu sulmit tė substancave tė dėmshme ėshtė ai qė duhet ti rezistojė. kur pushon sė piri duhan organizmi ka nevojė pėr kohėn e tij qė tė gjejė ekuilibrin e tij.

    Disa kėshilla tė pėrgjithshme

    -Pėrpiquni tė kėnaqeni, se po kurseni lekėt qė do tė harxhonit pėr tė blerė cigare dhe se kėto lekė mund ti harxhoni pėr diēka tjetėr, p.sh pėr tė blerė njė dhuratė tė vogėl, etj.

    -Pini shumė ujė (sidomos para vakteve) dhe lėng frutash kjo do t’ju heqė dhe oreksin e tepėrt.

    Dhe nėse pėlqeni kinemanė, teatrin, muzetė, tė gjitha vendet ku ndalohet duhani mendoni se tani mund ti vizitoni tė qetė, pa u tėrhequr nga nervozizmi pėr tė dalė jashtė pėr tė pirė cigare.

    Nė fund mos harroni sportin dhe lėvizjet qė nė pėrgjithėsi i bėjnė mirė shėndetit dhe mbi tė gjitha pakėsojnė oreksin pėr tė ngrėnė.

    Ēfarė tė bėj nėse nuk mund ta heq duhanin?

    Jo tė gjithė mund tė arrijnė ta heqin duhanin e sidomos pėrdoruesit e rregullt. E rekomandueshme nė kėto raste ėshtė njė pakėsim i ngadaltė i cigareve.

    -Ndėrroni markėn e cigareve dhe blini njė markė qė nuk ju pėlqen,

    -Mos mbani cigare nėpėr duar dhe pasi tė keni mbasi keni pirė njė herė njė cigare, largojeni paketėn.

    -Pėrdorni vetėm njė tavėll duhani dhe mbasi keni pirė njė cigare lajeni menjėherė.

    -Hiqeni nga fjalėn paketė duhani fjalori juaj

    -Pas vakteve , ngrihuni menjėherė nga tavolina dhe lani dhėmbėt.

    -Minimizoni pirjen e kafes dhe tė gjitha ushqimet qė ju shtyjnė pėr tė pirė cigare.

    Pėr njė duhanpirės tė rregullt tė arrijė tė pijė 2/3 e cigareve nė ditė ėshtė njė hap i madh pėrpara.

    Kur ju lind dėshira pėr tė pirė cigare mendoni avantazhet qė do tė ketė organizmi juaj nėse lini duhani:

    -nuk do tė keni mė erėn e rėndė tė duhanit

    -frymėmarrja juaj nuk do tė jetė mė e rėndė

    -lėkura juaj do jetė mė elastike dhe rrudhat do t’ju pakėsohen.

    -dhėmbėt e juaj do jenė mė tė bardhė.

    -nuk do tė keni mė kollė.
    I don't like to fuss or fight, just tryin' to live life right ! Florim Qerimi

  4. #64
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Lenja e duhanit eshte test i mire per vete personin qe pi duhan.

    Nese je i zoti te lesh duahnin do te thot se je i zoti te kontrollosh veten tende me se miri.

    Nese nuk je i zoti te lesh duhanin do te thote se nuk je ne gjendeje te kontrollosh veten tende totalisht.

    E gjithe loja eshte ne tru,nese do te lesh duhanin mendo brenda vetes se ai nuk ka egzistuar kurre per ty.

  5. #65
    Pas 27 vjetesh qe pi cigare..., kam plot 18 dite qe e kam lene!
    Jam duke perdor nje lloj ēamēakizi ( me shije shume te keqe ), quhet nicorette.
    Provojeni!

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2004
    Postime
    298

    Arberesh..urime dhe sukses..eshte e veshtire por jo e pamundur.

    Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
    Pas 27 vjetesh qe pi cigare..., kam plot 18 dite qe e kam lene!
    Jam duke perdor nje lloj ēamēakizi ( me shije shume te keqe ), quhet nicorette.
    Provojeni!
    ..Arberesh,shume-shume urime..uauuu 18 dite nuk jane pak, jane ditet me te mundishme..numeroji edhe oret..18 dite dhe sa ore..neser do te hyj ne internet vetem per kenaqesine te lexoj..Dajti pershendetje nga une Arbereshi u bene 19-dite edhe nje dhe behen 20-dite edhe nje dhe behen plot 3-Jave te cilat jane javet te mbushura me plot stres...dhe mbas kesaj fillon disheza ku ditet do te hikin me lehte dhe do te keshe here mbas here nje deshire te forte per te ndezur cingaren dhe rreziku eshte nga mendimi qe une e kontrolloj vehten dhe po e ndez vetem nje here..dhe kjo do te jete goditja fatale qe do ti japesh vehtes..pra mos u dorezo por vazhdo me heroizem dhe shto ditet pa dahon..
    ..cdo dite pa dahon qe kalon aq me shume vehten e forteson dhe e larteson..o Arberesh..neser dua te lexoj 19- dite pa cigare..dhe lere cimcakizin..thuaj vehtes JO-dhe JO !

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e showgirl
    Anėtarėsuar
    13-09-2008
    Vendndodhja
    brenda vetes time
    Postime
    169
    Per ata qe duan ta lene duhanin keshilloj EBOOK - un e shkruar nga ALLEN CARR se si te lesh duhanin. Mund ta gjeni ne google; lexohet shume lehte dhe FUNKSIONON.
    Jetoj pa kufij

  8. #68
    Citim Postuar mė parė nga Dajti Lexo Postimin
    ..Arberesh,shume-shume urime..uauuu 18 dite nuk jane pak, jane ditet me te mundishme..numeroji edhe oret..18 dite dhe sa ore..neser do te hyj ne internet vetem per kenaqesine te lexoj..Dajti pershendetje nga une Arbereshi u bene 19-dite edhe nje dhe behen 20-dite edhe nje dhe behen plot 3-Jave te cilat jane javet te mbushura me plot stres...dhe mbas kesaj fillon disheza ku ditet do te hikin me lehte dhe do te keshe here mbas here nje deshire te forte per te ndezur cingaren dhe rreziku eshte nga mendimi qe une e kontrolloj vehten dhe po e ndez vetem nje here..dhe kjo do te jete goditja fatale qe do ti japesh vehtes..pra mos u dorezo por vazhdo me heroizem dhe shto ditet pa dahon..
    ..cdo dite pa dahon qe kalon aq me shume vehten e forteson dhe e larteson..o Arberesh..neser dua te lexoj 19- dite pa cigare..dhe lere cimcakizin..thuaj vehtes JO-dhe JO !
    Dajti, nuk pres diten e neserme per te dhene konfermen.
    Te pershendes.

  9. #69
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    une kam mundur ta le vetem 6 muaj
    dhe e kam filluar prap

    E gjithe loja eshte ne tru,nese do te lesh duhanin mendo brenda vetes se ai nuk ka egzistuar kurre per ty
    eshte e veshtire lenja e duhanit ne tru
    aty fillon problemi
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e ani-d
    Anėtarėsuar
    18-11-2006
    Postime
    208
    Une kam nje vit qe e kam lene ...pas nje periudhe shume e shume vjecare tymosjeje permanente.

    Pa perdorur asgje...thjesht duhet te beje click ne tru... (nese jo, mos u lodhni kot sepse nuk jane pjekur akoma kushtet per ta lene)

  11. #71
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Nuk ka asnje gje qe smund ta lesh, nuk eshte aspak e thjesht po as shum e veshtire. E kam pire dhe vazhdoje ta pi, e kam lene per nje periudh nje vjecare dhe e kam filluar serish, tani nuk me ben pershtypje po ta le serish, nuk po abuzoje po pi nga 4-5 cigare ne dite sa per te thene qe po tymos me kafen apo me koleget e punes.

  12. #72
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2004
    Postime
    298

    Hyjnor..

    ..4 ose 5 cingare ne dite te bejne mire ne te gjitha drejtimet..ky nuk eshte konkluzioni i im se une nje cope mekaniku jam..por e kam lexuar disa here ne kohe te ndryshme ne vende te ndryshme dhe ne gjuhe te ndryshme..dhe anoj nga ana qe eshte e vertete qe 4 deri 5 cingare ne dite i bejne mire trupit te imunizohet nga ndikimi i nikotines.. gjithashtu edhe tek sitemi nervor ndikon pozitivisht qe te reagoje ne maksimumin e tij..keto nuk jane konkluzionet e mija por nje ide qe me eshte krijuar nga leximet..problemi eshte qe eshte e veshtire te qendrosh me 4 ose 5 cingare ne dite..kush mundet i lumte..

    ..dhe gjithashtu edhe dicka tjeter per lenien e duhanit..
    ..ne menyre absolute nuk reagojne ne menyre te barabarte trupa te ndryshem mbas nderprerjes se duhanit..kjo varet vetem nga specifikat e vecanta qe nuk jane te barabarta per cdo person..
    ..pra kur dikush thote qe e kam shume te veshtire..pothuajse te pamundur lenien e duhanit..mund te jene dy gjera..njera qe personi mund te kete vullnet dhe vendosmeri te dobet dhe per ate eshte e veshtire si per cdo gje tjeter ..por mundet qe kunder vullnetit te tij ..mund te jete megjithemend e veshtire ose..ose gati e pamundur..pra te rezervohemi per te akuzuar ndonjerin per vullnet te dobet qe nuk mund ta leje duhanin..

    ..une per vehte me daten 4-Maj 2009 bej plot 2-vjet qe e kam nderprere duhanin..disa here e shoh vehten ne ender duke pi dahon..e shijoj shume dhe mbas pak po ne ender trembem e them.. obobo po pse harrova qe une kam marre vendim qe mos ta pij..merzitem shume qe e fillova perseri ..dhe kur me del gjumi them..shyqyr qe isha ne ender..kam shume deshire ta ndez ..por aresyeja me thote jo !

    ..dhe jam i sigurte se pothuajse te gjithe ata qe e pine nje dite do te marin inisiativen per ta lene ..dhe me kete rast i uroj secilit suksese.

    ..ketu ne aeroportin e ketij shteti, ku fati ( nuk jam i sigurte i mire apo i keq) me ka hedhur per te jetuar, mund te levizesh me tren 2-3 vagonesh brenda neper aeroport, pra kaq i madh eshte aeroporti..por sapo fut kemben ne aeroport ..harroje qe mund te pish duhan brenda ne aeroport..mund te levizesh me tren dhe mos te gjesh nje vend te vetem te lejuar per dahon ..pra duhet te dalesh perseri perjashta aeroportit..
    me kete rast dua te tregoj dicka te vetete qe me ka ndodh ne ato kohe kur e pija dahonin..
    ..po shkoja ne Shqiperi..hyra ne aeroport..u paraqita ne piken e kontrollit dhe mbasi u qetesova qe cdo gje kaloi pa problem dhe pashe qe kisha kohe per te pritur aeroplanin ..thashe ta ndez i dahon..me miresjellje pyes nje polic se ku mund ta ndez nje cingare.. ai me pa sikur po besha nje pyetje prej idioti..dhe me pyeti se per ku po udhetoj..per ne Frankfurt te Gjermanise i them une..se aty ishte ndalesa e pare dhe do te merja linjen per ne Rinas..dhe dua te ju kujtoj se udhetimi per ne Franfurt ishte plot 10-ore me avion dhe per tu nisur duhej te prisja edhe 1 ore e gjysem..polici me pa the me tha se ku mund ta pija cingaren..kur te zbresesh ne Gjermani mund te pish cingare..me tha polici..dhe o zot cfare tmerri qe ishte per mua ..plot 13 ore plot strese dhe emocione dhe pa pi cingare..dhe sapo zbrita nga avioni ne Frankfurt..sapo hyra ne aeroprt..pyes policin e pare qe pashe ..se ku mund te pij nje cingare..ja tek ajo korneja atje me tha polici..ishte 5 ose 6 metra me larg dhe atje ..nje grumbull dahonxhish qe o none o none si po pinin dahon..o bashkova dhe une me ato..

    ..tani e kam lone..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dajti : 18-01-2009 mė 19:45

  13. #73
    ..... .....
    Anėtarėsuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Jam duhanpires qe prej 3 vjetesh,i rregullt,ndoshta 1 pakete ne dite.

    Periudha me e gjate pa cigare ishte 4 muaj,por tani qe kam lene edhe aktivitetet sportive,pa duhan vdes....

    S'kam ndonje plan momental per ta lene,por se di ne te ardhmen...sepse nuk me pelqen ta shkaterroj veten ne kete menyre por ja qe eshte bere nevoje tani.

  14. #74
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Une kam disa muaj qe vendosa ta le dhe e lashe

    Nuk e di si ja dola. Kisha arsyet e forta per ta bere kete. U largova per ca kohe nga shoqeria ime, duhanxhinj ordinere lol. Fillova te punoje qe te mbushja sa me shume kohen time, zhduka cdo cigare nga qarkullimi dhe sa here me pihej i beja lavazh trurit me avantazhet qe ka mospirja e duhanit dhe haja cokollata.

    PS: sje siper meje me ti white-knight
    Elegance is an attitude.

  15. #75
    ***VIP***
    Anėtarėsuar
    26-08-2008
    Postime
    800
    Une per vete nuk e le duhanin. Jo se nuk jam ne gjendje se e kam lene me pare por kur e lash duhanin e dashura me tha: shyqyr qe e le, tani nuk mban me era nikotine dhe qe tani e tutje do rrime tere kohen bashke.
    E fillova prape...
    Moderator, e di vet ti...

  16. #76
    Puck Love Maska e Black_Mamba
    Anėtarėsuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovė
    Postime
    2,501
    Kame provuar ta le ateher kur jam smuar dicka,kur kam pasur ndonje grip dmth kur nuk mu pihete shum po koot kot.

    Une mendoj se nje dite si ta le mos pij,jam i sigurt se per tan jeten sdo te pij me,po kur do te vjene ajo dite se e kame provuar po kot patjeter me eshte dasht ta ndezi.
    SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e Barlet23
    Anėtarėsuar
    31-10-2005
    Vendndodhja
    ke Ura Tabakve
    Postime
    214
    Sic thane edhe shoket perpara problemi i cigares eshte TRURI !!
    Programi me i ri ne Amerike tani kunder duhanit eshte nepermjet nje CD-je. E di shume mire qe ju duket absurde por ju mund ta vizitoni faqen dhe nese ju beni kerkese per CD dhe nuk funksionon atehere ato ju bejne rimbursim parash brenda 5 muajve.
    Ne faqe gjithashtu do lexoni se cfare efektesh ka pasur ky program ke duhan piresit.

    http://www.thinkrightnow.com/audios/audiosmokefree.asp


    Good Luck!!

  18. #78
    ShkOdrAne ForEver Maska e Adaes
    Anėtarėsuar
    06-01-2009
    Vendndodhja
    HeRe... TheRe... NoWheRe...
    Postime
    1,251
    Kam tre vjet qe e pi e kur jam munduar ta le,e shumta tre dit ka zgjat. Ne lenjen e duhanit problem esht edhe nqs je pjes e nje shoqerie ku te gjith jan duhanpirsa.Pastaj jan edhe sezonet e provimeve,stres i vertet e ato dit mund te shkojn edhe dy paketa ne dit.Duhet te jesh shum i\e qete kur ke ndermen ta lesh pa halle e probleme e gjera qe te shkaktojn nervozisem,merzi,ose lumturi te madhe shum...Edhe kshu me ndodh kur jam shum ne qejf per dicka pij me shum cigare se sa ne nje dit normale...
    Really Dude... Get A Life!!!

  19. #79
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-08-2004
    Postime
    298
    ..mbi problemin e duhanit degjova sot ne BBC se: " mbas tre muajsh te lenies se duhanit kerkesat per nikotine ne sistemin nervor jane..zero, pra vetem tre muajt e pare jane te veshtira per te perballuar..dhe kryesorja ishte..mbas nje periudhe prej 3-vjetesh te lenies se duhanit , rreziku i semendjeve te zemres nga duhani barazohet me njerezit qe nuk kane pire kurre cingare..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dajti : 22-01-2009 mė 19:13

  20. #80
    Une vete kam shume vite qe e pi dhe e kam shume te veshtire qe ta le. Maksimumi qe kam arritur kane qene tre dite dhe aq dhe shkalloja. Madje me kujtohet qe numeroja minutat sa po beja pa pire cigare. Kur me zgjaste ndonje shok cigare i thoja e kam lene. Sa u bene thoshte? I pergjigjesha, pasneser behen 48 ore Merre me mend se ca torture ishte per mua. Edhe tani vone provova me ato patches po jo vetem qe sme funksionuan po kur i hoqa e shtova cigaren dhe me shume. Ves i keq eshte

Faqja 4 prej 7 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Duhani dhe demet qe ai shkakton...!!!
    Nga new-man nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 16-06-2009, 05:42
  2. Duhani dhe ndikimi i tij
    Nga Estella nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 16-04-2007, 11:55
  3. A duhet te ndalohet duhani ne vende publike?
    Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 19-02-2005, 20:02
  4. Ndalohet duhani nė vende publike nė Shqipėri
    Nga Larsus nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 03-06-2004, 12:03
  5. Aborti, Kush ka te drejten e jetes?
    Nga Estella nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 99
    Postimi i Fundit: 05-02-2003, 06:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •