Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Vajze e mire
  Antarsuar
  11-05-2004
  Vendndodhja
  Andej Kendej Gjitheandej
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Me dhembin veshkat

  Doktorresha

  Kam nje problem sa here kthehem anash kur fle gjume me dhembin ijet ose me duket sikur me dhembin veshkat.Mund te me jepni nje pergjigje dhe mua .Ju dua shume se te beni gjilperen ju. cakkkkkkkkkkkkkkkk .
  Gladiola_2005@hotmail.com

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Ikju lengjeve te gazuara,
  Mos rri ne vende ku fryn ere shume.
  Mos mbaj stomakun e lakuriqur
  Tjeter nuk di,
  Edhe e fundit,nese kjo nuk ndihmon
  Shko ne mjek.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #3
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Bej analize per te pare mos ke gure ose rere,mund te jete dhe infeksion ne rruget urinale.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 4. #4
  komjuter expert
  Antarsuar
  21-07-2004
  Vendndodhja
  skandinavi
  Mosha
  53
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  prgjigje nga suedia

  Citim Postuar m par nga Adiola
  Doktorresha

  Kam nje problem sa here kthehem anash kur fle gjume me dhembin ijet ose me duket sikur me dhembin veshkat.Mund te me jepni nje pergjigje dhe mua .Ju dua shume se te beni gjilperen ju. cakkkkkkkkkkkkkkkk .
  prgjigje nga fejzi suedia

  mos prdorni krypn kontrolloni mos keni gur n veshk gur i cili ritet barna ma e mirr pr gur sht bira provnja te mjeku nj kontroll n rontgen.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  46
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  kush me shpjegon pak per infeksionin ne veshkaundefined
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 6. #6
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Antarsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pak vone per ankesen tende sepse tani do ta kesh gjetur pergjigjen, por:
  1) Ke dhimbje kur i godet veshkat me dore ne anen kurrizore?
  2) Ke ndryshim ngjyre ne urine?
  3) Ke burning gjate urinimit?
  4) Sa kohe ke qe e ke kete dhimbje ne veshka?

  Nese eshte pune ditesh apo javesh, atehere ka shume mundesi qe e ke infeksion urinar (acute pyelonephritis). Shkaqet mund te ti coj ne MP po te duash.

  Nese u be shume kohe qe e ke kete, mund te kesh gure ne veshka. Uji eshte nje mundesi nga mund te te kete ardhur, sidomos nese pin uje cezme qe eshte i mbushur me minerale qe akumulohen ne veshka. Por per kete, mund te besh nje grafi tek mjeku.

  Ne te gjitha rastet, pacienti duhet te konsultohet vete me mjekun sepse analizat e urines apo dhe grafia jane ato qe te japin nje diagnoze me te qarte.

  Kjo eshte thjesht bote virtuale dhe ne s'jemi mjeke profesionale. Dhe sikur te ishim, prape duhet nje egzaminim fizik.

  Sherim te shpejte.
  Misi!
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 7. #7
  Vajze e mire
  Antarsuar
  11-05-2004
  Vendndodhja
  Andej Kendej Gjitheandej
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Stormangel dhe fejzi suedia
  Me rene ne dore te juaj si mjek qenka si me hyre ne kampet e Aushvicit ose gjygjet e Nurebergut.


  Pak vone per ankesen tende sepse tani do ta kesh gjetur pergjigjen, por:
  1) Ke dhimbje kur i godet veshkat me dore ne anen kurrizore?
  2) Ke ndryshim ngjyre ne urine?
  3) Ke burning gjate urinimit?
  4) Sa kohe ke qe e ke kete dhimbje ne veshka?

  Nese eshte pune ditesh apo javesh, atehere ka shume mundesi qe e ke infeksion urinar (acute pyelonephritis). Shkaqet mund te ti coj ne MP po te duash.

  Nese u be shume kohe qe e ke kete, mund te kesh gure ne veshka. Uji eshte nje mundesi nga mund te te kete ardhur, sidomos nese pin uje cezme qe eshte i mbushur me minerale qe akumulohen ne veshka. Por per kete, mund te besh nje grafi tek mjeku.

  Ne te gjitha rastet, pacienti duhet te konsultohet vete me mjekun sepse analizat e urines apo dhe grafia jane ato qe te japin nje diagnoze me te qarte.

  Kjo eshte thjesht bote virtuale dhe ne s'jemi mjeke profesionale. Dhe sikur te ishim, prape duhet nje egzaminim fizik.

  Sherim te shpejte.
  Misi!
  Misi pergjigjen e kishe per mua ti motla apo per Abriden.
  Gjithsesi duket pergjigja profesioniste. Per egzaminimin fizik ne c'ore i prisni vizitat juve.
  Ju falenderoj te gjitheve per pergjigjet. Tani jam me mire.
  Gladiola_2005@hotmail.com

 8. #8
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Veshkat! Si t kujdeseni ….

  Guri n veshk sht nj mas e fort, q ndodh kur prbrsit e kalciumit ose kimikate t tjera n urin, formojn kristale q ngjiten s bashku. Kto kristale, rriten dhe formojn gur, t cilt luhaten nga nj kokrr gruri n nj top golfi. Disa milion amerikan, shumica mes moshs 20 dhe 40, trajtohen do vit pr gur n veshka. Gurt n veshka jan m t zakonshme tek burrat, dhe m saktsisht, katr n pes raste, kan gur n veshka. Normalisht, urina prmban substanca q parandalojn formimin e kristaleve. Megjithat, kjo nuk funksionon pr t gjith. Disa nga faktort q kontribuojn n formimin e gurve tek njerzit e prekshm jan: marrja e pakt e lngjeve, infeksione kronike n rrugt urinare, keqprdorim i disa mjekimeve, bllokim i rrugve urinare, aktivitet i kufizuar pr disa jav, disa smundje t caktuara gjenetike dhe metabolike.
  Simptomat
  Disa njerz, mund t mos ken simptoma, por jo gjithmon t pakuptueshme, si: dhimbje t mdha n veshka apo n barkun posht dhe ndihen n ije. Dhimbja mund t zgjas nga minuta n or, e ndjekur nga periudha qetsie; t vjella, temperatur, ethe dhe dobsi, urin e turbullt apo me er t keqe, bllokim i daljes s urins. Prezencn e gurve n veshka e identifikojn rrezet X. Teknikat e specializuara t rrezeve X (ndonjher edhe me injeksione me ngjyr) apo me ultratinguj, mund t prdoren pr t identifikuar m me saktsi masn dhe vendndodhjen e gurve dhe pr t identifikuar funksionimin e veshkave. Testet e gjakut dhe urins mund ta ndihmojn nj doktor pr t gjetur se far po e shkakton gurin dhe t planifikoj trajtimin m t mir.
  Kurimi
  Pjesa m e madhe e gurve n veshka mund t trajtohet duke rritur sasin e marr t lngjeve, ndryshime n diet dhe mjekime. Rreth 90% e gurve, kalojn vet brenda 3 deri 6 javve. Disa tipa gursh mund t shprbhen me an t mjekimeve; megjithat, gurt me prbrje kalciumi (tipi m i zakonshm), nuk mund t shprbhet. Gurt gjithmon duhet t hiqen kur ka infeksione, bllokime dhe dmtime n veshka. Kur heqja e tyre bhet e domosdoshme, ekzistojn disa metoda t ndryshme pr ta br kt. Metoda m e mir varet nga masa, vendndodhja dhe tipi i gurit. Disa gur hiqen duke kaluar nj instrument teleskopik tek fshikza apo tek veshka, pr ta nxjerr gurin ose pr ta coptuar n fragmente t vogla me rreze lazeri apo val tronditse. Instrumenti teleskopik mund t futet drejtprdrejt n veshk prmes nj arje t vogl n ann e pacientit pr ta nxjerr gurin t tr ose ather kur duhet thyer n fragmente t vogla. Metoda m e re pr ta hequr quhet litotripsia e valve t goditjes jasht trupit (ESL). N kt teknik, gurt thyhen n fragmente t vogla me an t tronditjes me energji t lart nga nj mekanizm jasht trupit.
  Parandalimi
  Trajtimet q mund t parandalojn formimin e gurve n veshka jan t mundshme n do rast. Prova t qndrueshme sugjerojn se marrja e lngjeve n sasi t madhe mund t ul rrezikun e gurve. Prve ksaj, sapo t zbulohet shkaku i formimit t gurit, mund t prdoren mjekime t ndryshme apo ndryshime n diet pr t parandaluar gurt e rinj. Tipi i mjekimit, varet nga gjaku dhe testet e urins. Prve se zbrazni mbeturinat dhe lngjet nga trupi juaj, veshkat tuaja luajn edhe kto role t rndsishme: rregullojn ujin n trup dhe prbrs t tjer kimik n gjak si: sodiumin, potasin, fosforin dhe kalciumin; largojn mjekimet dhe helmimet nga trupi juaj; lirojn hormonet n gjak pr t ndihmuar trupin; rregullojn presionin e gjakut; krijojn qelizat e kuqe; nxisin kockat e forta.

  Gurt n veshka, jo gjithmon t trashguar
  Specialistt q merren me smundjen e veshkave, deklarojn se shfaqja e shqetsimeve nuk sht gjithmon e trashguar. Madje ata kan vn re se pjesa m e madhe e personave q kan probleme me veshkat dhe kryesisht me gurt n veshka, vijn nga prindr q kurr nuk i kan ndjer shqetsimet, madje pavarsisht moshs n t ciln ndodhen, veshkn e kan organin m t shndetshm. Ajo far specialistt u rekomandojn t gjith prindrve, n kt rast sht nj diet e ekuilibruar q n ditt e para t lindjes s fmijs, madje ajo duhet t nis q n barkun e nns. Pikrisht n kt koh nis edhe dshira e fmijs pr krip, lngje, mblsira etj. Nisur nga kjo, specialistt e nefrologjis (mjek t smundjes s veshkave), rekomandojn q n ushqimin e prditshm t ket sa m shum lngje, supra dhe fruta.

  Shkenca

  Transplantimi, zvendson veshkn e vjetr
  N t gjitha rastet, vetm zvendsimi i veshks s dmtuar me nj t re mund ta kthente funksionimin e tyre n normal. Sipas shkenctarve, dmtimi i veshkave dhe m pas kryerja e procesit t dializs, shrben vetm pr t zgjatur pak mbijetesn, por jo pr m shum.

  Tumoret n veshka, si dallohen ato
  Rreth 80% e kancereve t veshks jan karcinoma qelizore renale, ky tip kanceri mendohet t ket lidhje me moshn. Tumoret beninje t veshkave mund t rrin n trup si t padmshme. Tumoret malinje shpesh jan n stad t avancuar kur ne i zbulojm e n prgjithsi nuk i prgjigjen mir trajtimit mjeksor.

  Veshkat, biopsi edhe pr kt organ
  Nse biopsia e veshkave bhet n kushte sterile, biopsia si ndrhyrje sht e parrezikshme pr jetn e pacientit. N kt rast hiqet nj pjes shum e vogl e indit t organit pavarsisht cilit, dhe kjo nuk pengon n funksionimin e rregullt t cilitdo organ q sht n vshtirsi.

  gazeta-albania

 9. #9
  femmedecarriere Maska e Visage
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Qe te eliminojme toksikat dhe kriperat e teperta qe akumulohen ne trup eshte mire qe njeriu te beje nje dite ne muaj detoksifikim te trupit, dmth nje dite ku ai vetem pi uje me bollek dhe gjithashtu pi dhe lengje frutash natyrale.

  Gjithashtu, personat qe e dine se jane ne risk me te larte per formimin e gurit te veshkave, duhet te kene kujdes me marrjen e kokrrave/shurupeve antiacidit te stomakut, pasi keto antiacide shkaktojne mbajtjen e extra Calcium ne organizem, i cili ndihmon ne formimin e gureve te veshkave.

  Personat me diabet jane ne risk te rritur per formimin e gureve ne veshka ndaj dhe duhet te kene kujdes akoma me te madh persa i perket lengjeve qe marrin.

 10. #10
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Pijeni nga nje birre ne mengjes' te ben mire per veshket edhe doktori do t'ju a rekomandon kete.

 11. #11
  shema
  Antarsuar
  16-04-2008
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per veshket me se mire eshte me perdorur vaj ulliri ne mengjes pa ngren asgje,dhe do te ndihmoj shume.Dhe kurr nuk do te kishe problem me.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Antarsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime n 70 postime
  Aman se po te kapen dhimjet e veshkave ,ste bon derman as birra dhe as vaji i ullinit

  Un per vete nuk kam vujt me perpara ndonjeher nga veshkat por ne familjen time ka vuajtur mami dhe vellai me veshkat, dhe kte vit me kapen dhe mua dhe kam vajtur 2 here ne spital me gure ne veshka,por me e keqja eshte se dhe vajza ime e ka kte problem ,dhe ajo eshte shtruar nja 3 here ne spital .Njehere i than ke rere ,pastaj gure ,dhe ne fund i than ke infeksjon ne veshke ,por vetem ne nje krah,por shyqyr tani eshte mire,dhe kemi ren pak ne qetsi nga veshkat ,po nganjeher kur me dhemb mesi ,them o zot vetem veshkat mos te me kapin se nuk ka dhimbje me te keqija se veshkat.....por dua te them se guret ne veshka apo semundjet ne veshka jan te trashigume ..sepse dhe kur jam shtruar ne spital menjeher mjeku me pyeti ,a ka ndonje nga familja jote po kte semundje???un i thash po dhe ai me tha qe eshte e trasheguar nga familja
  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

Tema t Ngjashme

 1. Si t ushqehemi ??
  Nga dardajan n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-12-2015, 19:27
 2. Hipertensioni: tensioni i larte i gjakut
  Nga Mimi_1 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 01-04-2013, 21:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •