Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime

  Gjendrat tiroide

  Kėshilla nga specialistėt pėr tė kuruar gjėndrat problematike

  Tiroidet, 7 simptomat e para


  Sėmundja e mbitiroidizmit qė mund tė njihet edhe si: tiroidet, hipertirozė, thyrotoxicosis, hyperthyroidism, mund tė japė simptoma tė ndryshme. Shqetėsimet mund tė vijnė tinėz dhe shumė vetė mendojnė se shkaktohen nga stresi, mbingarkimi nė punė apo lodhja e zakonshme. Shpeshherė kemi tė bėjmė me njė gjėndėr tė shkatėrruar tiroidale. Tek mė tė rinjtė shihen shpesh shqetėsime si: tė djersitura, tė shkaktuara nga njė prodhim i shtuar nxehtėsie, ndjenjė tė nxehti, tė shkaktuara nga njė prodhim i shtuar nxehtėsie, ē'rregullime tė tė pėrmuajshmeve tė grave (menstruacioneve), pėr shkak tė ē'rregullimit tė balancės hormonale, dobėsi muskulore, shkaktuar nga njė konsumim nė rritje tė energjisė dhe degjenerim tė muskulaturės, gulēimė zemre dhe rritje tė pulsit rėnie nga pesha, pėr shkak tė konsumimit nė rritje tė energjisė, drithėrima, pėr shkak se shtohet ndjeshmėria pėr disa lėndė nė sistemin nervor, bark, pėr shkak se ushqimi kalon mė shpejt pėrmes zorrės, nervozizėm, gjumė tė keq, lodhje dhe shqetėsim problem me lėkurėn, midis tė tjerash thonjtė mund tė shkėputen nga shtrati i thonjve dhe njeriut mund t'i shtohet rėnia e flokėve. Tek mė tė vjetrit mund tė mbizotėrojė njėra apo dy prej simptomave, p.sh. rėnie nė peshė apo gulēim. Gjėndra tiroidale, qė ndryshe quhet edhe tyreoidea, ndodhet nė pjesėn e pėrparme tė qafės menjėherė nėn gurmaz. Detyra kryesore e kėsaj gjėndre ėshtė ngacmimi i metabolizmit nė trup. Ngacmimi ngjet pėrmes hormonesh qė krijohen nė gjėndrėn tiroidale dhe qė quhen tiroksinė, T4 dhe trijodtironinė, T3. Funksioni i gjėndrės tiroidale ngacmohet nga ana e tij nga hormoni TSH, hormon tiroidostimulues, qė krijohet nė gjėndrėn e hipofizės. Qė tė ketė balancė nė trup duhet qė hormonet tė prodhohen me masė.

  Struma
  Ėshtė kur gjėndra tiroidale ėshtė zmadhuar. Struma ėshtė kur njeriu ka njė gjėndėr tė zmadhuar tiroidale pavarėsisht se nga ēfarė e ka shkaktuar. Koncepti strumė pėrshkruan kėshtu dukjen dhe nuk ėshtė ndonjė sėmundje e caktuar. Zmadhimi i gjėndrės tiroidale mund tė ketė shkaqe tė ndryshme dhe duhet hetuar nga mjeku.

  Ēfarė ėshtė mbitiroidizmi?
  Mbitiroidizėm kemi kur nė trup ka mė tepėr tiroksinė se normalisht. Atėherė shtohet metabolizmi dhe trupi kalon nė superxhiro. Mbitiroidizmi njihet edhe si hipertirozė dhe mė parė njihej edhe si tireotoksikozė. Mbifunksionimi i gjėndrės tiroidale ėshtė shkaku mė i zakonshėm qė ka mė tepėr tiroksinė nė trup. Tepėr tiroksinė nė trup mund tė ketė edhe nė rastin e tiroiditit i cili ėshtė infektim kohėshkurtėr i gjėndrės tiroidale. Kurse kur gjėndra tiroidale prodhon mė pak tiroksinė kemi hipoterozė. Nė kėtė rast ka njė metabolizėm tė ulėt dhe trupi ndodhet nė njė gjendje xhiroje tė ulėt. Tek disa njerėz djersitja ėshtė jonormale dhe tregon pėr njė problem shėndeti, ē'ka do tė thotė se kjo djersitje e madhe shkaktohet nga tiroidet. Duhet gjithmonė qė pacientėt me tiroide tė trajtohen tek mjeku specialist pasi sa mė shumė kalon koha aq mė shumė probleme tė tjera shėndeti dalin qė do kėrkojnė mė shumė kohė pėr t'u kuruar krahasuar me rastin kur kėrkohet ndihmė nga doktori qė nė rastin mė tė parė kur djersitja ėshtė e madhe.

  Shqetėsimet

  1- Dobėsi muskulore, shkaktuar nga njė konsumim nė rritje tė energjisė dhe degjenerim tė muskulaturės
  2- Gulēimė zemre dhe rritje tė pulsit
  3- Rėnie nga pesha, pėr shkak tė konsumimit nė rritje tė energjisė
  4- Drithėrima, pėr shkak se shtohet ndjeshmėria pėr disa lėndė nė sistemin nervor
  5- Bark, pėr shkak se ushqimi kalon mė shpejt pėrmes zorrės
  6- Nervozizėm, gjumė tė keq, lodhje dhe shqetėsim
  7- Problem me lėkurėn, midis tė tjerash thonjtė mund tė shkėputen nga shtrati i thonjve dhe njeriut mund t'i shtohet rėnia e flokėve.

  Tiroidet

  Prekje nga shqetėsime sysh

  Disa qė kapen nga mbitiroidizmi i kanė sytė tė hapur sa njė ēarēaf, ndėrsa shikimin e kanė mė tepėr tė ngulėt. Sytė janė mė tepėr tė kėrcyer. Pothuajse gjysma e atyre qė i kap mbitiroidizmi mund tė kenė kėtė lloj shqetėsimi. Nė raste tė jashtėzakonshme simptomat e syve mund tė kthehen nė serioze. Atėherė njeriu mund tė preket nga tė parėt e dyfishtė, tė turbullt, tė kuqtė, djegie sysh dhe keqėsim i tė parit.

  Mbitiroidizmi mund tė zbulohet me vėshtirėsi
  Simptomat qė shkaktohen nga teprica e tiroksinės shpesh mund tė jenė tė paqarta dhe tė vėshtira pėr t'u veēuar nga shqetėsimet e tjera. Kėshtu qė mjeku duhet ta ketė gjithnjė ndėrmend sėmundjen e gjėndrės tiroidale nėse dikush nuk ndihet mirė pėr ndonjė shkak. Mjeku duhet tė jetė dorėlėshuar me bėrjen e analizave pėr tė kontrolluar metabolizmin.

  Tiroidet, si kurohen nė pyje dhe bregdet
  Sėmundjet e kėtyre gjėndrave janė tė lidhura me funksionin e prishur tė tyre nga shumė faktorė. Sėmundja qė do mjekim klimaterik ėshtė tireotoksikoza e gradės sė mesme dhe tė rėndė, por pa ē'rregullime tė thella. Kanė efekt tė mirė vendet klimaterike nė pyje dhe bregdet.

  Pėrgatiti: Blerina KACA

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Linda5
  Anėtarėsuar
  03-10-2007
  Postime
  7,301
  Faleminderit
  70
  80 falenderime nė 70 postime
  Kam nje pytje rreth gjėndrave tiroide


  Ne qoftese ke qen me gjėndra tiroide me perpara dhe jan kuruar me medikamente, nuk ke me shqetsime , mjeku thot qe je shum mire, dhe pytja esht..... a ėsht e mundur qe mbas disa viteve te perseriten perseri gjendrat tiroide(p.sh.m.mbas 12 ose15 vjetve)  Faleminderit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Linda5 : 26-10-2009 mė 14:08
  Wir leben alle unter dem gleichen Himmel, aber wir haben nicht alle den gleichen Horizont.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e milena123
  Anėtarėsuar
  30-03-2009
  Postime
  102
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Linda5 Lexo Postimin
  Kam nje pytje rreth gjėndrave tiroide


  Ne qoftese ke qen me gjėndra tiroide me perpara dhe jan kuruar me medikamente, nuk ke me shqetsime , mjeku thot qe je shum mire, dhe pytja esht..... a ėsht e mundur qe mbas disa viteve te perseriten perseri gjendrat tiroide(p.sh.m.mbas 12 ose15 vjetve)  Faleminderit
  Linda, me hamendje nuk mund te shkosh keshtu qe patjeter duhet te kontrollosh TSH, T3 dhe T4. Gjithashtu do te keshilloja te kontrolloje dhe (Mikrosomale AK (Anti- TPO), Thyreoglobulin Antikörper).
  Tiroidet te shkaktojne shume shqetesime dhe ne organet e tjera dhe eshte e veshtire per tu diagnostikuar (mjeket e quajne dhe semundje kameleon)..
  Megjithate nese diagnostikohet mund te mbahet fare mire nen kontroll me medikamentet perkatese.
  Gjithesesi ne net ka shume informacione per te, si dhe forume te ndryshme ku shume te prekur nga kjo semundje ndajne informacione me njeri -tjetrin.
  If you love something, set it free. If it comes back to you, it's yours. If it doesn't, it never was

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Anėtarėsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pervec mbiteroizimit ose sic quhet ndryshe hiperteroizmi kemi dhe hipoteroizmin qe eshte nje mosfunksionim i rregullt i gjendrrave teroide ,ne shumicen e rasteve kjo ka natyre gjenetike e cila varet nga pakesimi i sekrecioneve te hormoneve teroidike ,tiroxina dhe triodotironina.
  Efektet e pranise se paket te ketyte hormoneve cojne ne nje c'rregullim te metabolizmit.
  Si rrjedhoje personat qe vuajne nga hipoteroizmi (mosfunksionimi i rregullt i teroides)
  Kane keto shqetesime:
  Debolese dhe shume gjume ,arrijne deri 12-14 ore gjume.
  Tendosje te muskujve .
  Ulje te frekuences se zemres.
  Ne disa raste kemi nje hipoglicemi (renie te glicemise ,me simtoma te gjumit dhe ankthit)
  Gjithashtu ka dhe rritje te fluksit te mestruacioneve (menorragjia) ose shtim te frekuences se mestruacioneve (polimenorrea).
  Dhe nje metabolizem te ngadalesuar te gjendrrave endokrine.
  Shtim te peshesh deri ne obezitet.
  Ankth.
  Nese kjo patologji lind gjate femirise mund te ndikoje ne zhvillim e femijes,ne menyre te vecante ne celulat cerebrale.Nese nuk kurohet me shpejtesi mund te coje ne probleme te degjimit ,te te shprehurit ,ne obezitet,ne mosrritje te femijes ngeljes(xhuxh) si dhe ne mangesi mendore.
  Kurse tek te rriturit me e perhapur eshte hipoteroizmi i shkaktuar nga prodhimi i antitrupave nga sistemi himunitar qe shkaterrojne teroidet.
  Kurimi i tyre ne pergjithsi behet me ane te nje hormoni sintetik levotiroxina sodike ,qe zakonisht duhet te merret nga i semuri per gjithe jeten.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •