Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    Serbia i ka borxh Kosovës territor rreth dy Kosova (1804 – 1878)

    Harta është marrë nga libri Dëbimet e shqiptarëve dhe kolonizimi i Kosovës (1877-1995), Instituti i Historisë Prishtinë, QIK 1997

    Libri Historia e shteteve dhe e të drejtave të popujve jugosllavë bot. Beograd, përkth. Prishtinë 1979 grup aut. serbosllavë f. 7 shkruan : Në gjysmën e dytë të shek. VI fiset sllave gradualisht e populluan edhe krahinën e Alpeve Lindore ; në decenien e fundit të shek. VI ata kishin arritur deri në vijën nga burimi i Dravës deri në Danub. F. 329 Në propozim të autorizuarit austriak kufijtë e Serbisë u zgjeruan; Serbisë iu bashkëngjitën edhe 4 qarqe; i Nishit, Pirotit, Vrajës dhe i Toplicës, kështu që ndër të tjerët, në kuadrin e shtetit serb hyjnë edhe Piroti dhe Vraja. F. 403. Me vendimet e traktatit të paqes së Berlinit (1878) territori i Malit të Zi u zgjerua dukshëm . Ai gati u dyfishua …. Mali i Zi fitoi edhe disa qytete (Nikshiqin, Podgoricën, Spuzhin, Koloshinin, Ulqinin). Ngjashëm shkruan edhe libri Crna Gora i Boka Kotorska aut. Vuk St. Karaxhiq bot. Nolit Beograd 1977 f. 9.

    Libri Srbija Zemlja i Stanovnistvo ( Serbia Shteti dhe Popullsia) aut. Feliks Kanic bot. në serbokr. Beograd 1986. F. 5 Më 1878 me vendimin e Kongresit të Berlinit qarqet : Nishi, Piroti, Vraja dhe Toplica iu bashkëngjitën Serbisë dhe kryesisht në çdo pikëpamje ishin terra incognita dhe për hulumtuesit e huaj në një mënyrë mbetet kështu deri tash. F. 126 Aleksinci ra në duar të serbëve me 1833. Qeveria turko-shqiptare nga Aleksinci u hoq në vitin 1833. F. 238 Fillimi i shek XIX Leskovci ishte qendër e pashallëkut të madh, kufijtë e të cilit përfshinë edhe qarqet e larta: Kryshevcin, Çuprinë dhe Aleksincin (që nga viti 1833 i takojnë Serbisë). F. 251 Në tërë luginën e Veternicës para vitit 1878 kishte shumë fshatra shqiptare nuk mbeti asnjë shqiptarë, të gjithë u shpërngulën në territoret turke. F. 293 Më 1858 edhe ana e djathtë e Moravës kishte 11 fshatra të pastra shqiptare. F. 294 Më 1858 Prokupja kishte 500 familje myslimane (shqiptare ), 300 kristiane, 10 hebreje 20 rome. Më 1877 kishte 620 familje shqiptare – çerkeze, 36 rome, 325 shtëpi serbe, 3 hebreje. F. 298 Deri më 1878 Lugina e Toplicës ishte e mbuluar gati kryesisht me fshatra shqiptare. F. 311 Më 1877 në Kurshumli kur erdhën serbët këtu gjetën vetëm 2 të krishterë. Kurshumlia merret nga serbët me 19 janar 1878. F. 317 Qeveria serbe me të gjitha mjetet u përpoq ta populloj qarkun e Toplicës të cilin më 1878 e morri gati të shkretuar, në 2839 km² të tij, në vitin 1905 u regjistruan në 37 komuna me 341 vendbanime me 102.954 ban.( 36 ban. në 1 km²), Kosanica ( 19 ban. 1km²).
    Libri Istorija Srba Kulturna Istorija Knjiga aut. K. Jireçek, J. Radoniç bot. Beograd 1978, në serbokr. f. 7 shkruan: Qyteti Nish nuk përmendet kurrsesi në episkopinë serbe në shek. e XIII-XIV veçse më 1336 përmendet si vend i Bullgarisë kralevine.

    Në Enciklopedinë e Jugosllavisë 1, A – Bib bot. Zagreb 1984 në gj. shqipe f. 206 shkruan: Kosova prej vitit 297 ishte pjesa qendrore e Dardanisë….Krishterimi këtu ishte herët i pranishëm. Hierarkia kishtare ekziston prej shek. III (me ipeshkvin në Ulpianë). F. 638 shkruan : nga turqit më 06.04.1867 iu dorëzuan Knjaz Milloshit çelësat e qytetit të Beogradit.
    Nova Enciklopedia I, A – K bot. V. Karaxhiç Beograd 1977 f. 34 në serbokr. shkruan: Shqiptarët popull i vjetër i Ballkanit, afër 3 mil. jetojnë në Shqipëri, në Jugosllavi ka mbi 1 mil. 300 mijë, një numër në Greqi, Bullgari, Rumani, SSSR, Itali, në Lindjen e Afërme në veri e në jug të Amerikës. F. 689 Ilirët (Ilirikum) emërtim antik në Ballkan që nga deti Adriatik deri në Moravë dhe prej Epirit deri në Danub. F. 929 Kosova e banuar qysh në kohën e neolitit. Në Kosovë shqiptarët janë shpërngulur gjatë luftës së parë e dytë serbe. 1918 Kosova iu është bashkangjitur SKS-së. Në LDB nga Kosova kanë marrë pjesë 50 mijë luftëtarë, Kosova 1945 iu është bashkangjitur Serbisë. F. 459 Territori Grek u zgjerua kah Epiri dhe Thesalia…

    Jugoslovenski Leksikografski Zavod A – Z – Zagreb 1974 në serbokr. f. 500 më 1912 Kosova iu bashkëngjit Serbisë me vendimin e marrëveshjes paqësore të Londrës 1913, ashtu me 1918. Kosova në LDB ka dhënë 50 mijë luftëtarë. F. 922 serbët në shek. IX janë kristanizue. Fundi i shek. XVIII shumica e serbëve në shtetin turk kanë qenë të grumbulluar në pashallëkun e Beogradit. 1876 Serbia ka qenë e dërmuar, mirëpo me ndihmën e Rusisë në luftë çliroi vendet Nish, Pirot, Leskovc dhe Vrajë. Në kongresin e Berlinit (1878) Serbia fitoi pavarësinë e plotë. F. 335 Në paqen e Jedrenit 1829 Turqia i njeh pavarësinë Greqisë. Greqia më 1864 fiton nga B. e Madhe ujdhesat e Jonit, prej Turqisë 1878 fiton Thesalinë, gjatë L. Ballk. 1912-13 Greqia fitoi Kretën, Epirin pjesë nga Maqedonia e Trakia.

    Libri Kosovo nekad i danas ( Kosova dikur e sot) grup aut. serb e shqiptarë bot. Beograd 1973 f. 416 shkruar serbokr. e shqip shkruan: Graçanica e tashme xhindet në themelet e një kishe më të vjetër, në të cilën ka qenë selia e ipeshkvisë së Lipjanit. Kisha e Graçanicës objekti më i vjetër i konstatuar është themeli i bazilikës tri pjesësh të Bizantit të hershëm. Në gërmadhat e kësaj bazilike mbreti serb Uroshi I (1243-1276) e ndoshta edhe i ati i tij Stevan Përvoveçani dhe xhaxhai Sava Nemanjiç, kanë ndërtuar edhe një Kishë. F. 399 po ashtu shkruan edhe për Patrikanën e Pejës dhe f. 404 për Kishën e Lëvishkës etj. siç shkruan edhe ak. M. Krasniqi në librin Rrënjët tona etnike, Prishtinë, 2002 f. 219-220 Graçanica, Patrikana e Pejës, Levishka në Prizren etj. këto janë ndërtuar në kohën e sundimit bizantin para ardhjes së serbëve. Po aty f. 250 Perandoria e Car Dushanit në shek. XIV përfshinte Shqipërinë një pjesë të madhe të Greqisë dhe një pjesë të vogël të Bullgarisë. Por kjo perandori nuk zgjati as 10 vjet dhe u bë copë e grimë …..Në mënyrë të njëjtë dhe objektive shkruhet edhe në disa libra tjera serbokroate dhe te tjera të huaja. Nga këto padrejtësi sot më shumë ka shqiptarë në botë se në Ballkan (përreth Shqipërisë).Mu për këtë 1. Fuqitë e mëdha pa kurrfarë hezitimi duhet ta njohin të paktën pavarësinë e Kosovës pasi që janë fajtorë në copëtimin e popullit shqiptarë siç u cekë më lartë bile nga autorët serbë. 2. Pas LDB nga 50 shtete, tash janë rreth 200 shtete, gati gjysma e tyre janë sa apo më të vogla se Kosova. 3. Kosova përkundër okupimit serb 1912, e riokupimit 1918, 1945, 1989, 1999 i ka pasur kufijtë njësi e veçantë, e sdm. me Kushtetutën e 74-ës ka pasur min. të jashtme, të mbrojtjes etj. ministri të shtetësisë. Mu për këtë Millosheviqi me dhunë, tanke e gjendje të jashtëzakonshme e suspendoi Kushtetutën e 74 – ës. 4. Ti bëhet apel Serbisë mjaft je zgjeruar në tokat shqiptare më se 200 vjet. 5. Ti bëhet apel Rusisë ju nuk keni të drejtë të përziheni në çështjen shqiptare të Kosovës pasi ajo gjithherë e ka ndihmuar Serbinë në tkurrjen, shpërnguljen dhe gjenocidin ndaj popullit shqiptarë në minimum. 6. Çështja shqiptare sdm. kosovare në Ballkan dhe Europë është më e diskredituara dhe më e dëmtuara. 7. Të anulohet – shfuqizohet decentralizimi ( komunat serbe – një etnike ) pasi që Kosova përkundër kolonizimeve serbe në Kosovë dhe shpërnguljet e shqiptarëve, Kosova ne ish Jugosllavi e më gjerë në Europë ka qenë dhe është së paku shumë etnike lexo librin dr. Milovan Obradoviq Reforma Agrare dhe Kolonizimi në Kosovë (1918-1941) bot. Prishtinë 1981 serbokr. dhe në shqip 2005. Mbi 60 mijë serbë të ardhur në Kosovë, po aq serbë kanë ardhur 1945-1966 pastaj në vitet e 90 – ta . Kosova para vitit 1918 serb ka pasur rreth 3 %. 8. Të anulohet trashëgimia (kulturore kishtare serbe), pasi kjo trashëgimi është shqiptare siç u potencua më lartë nga vetë aut. serbosllavë të cilët janë kristanizue në shekullin e IX e shqiptarët në shek. I-III. 9. Të anulohet termi – fjalia Kosova shumë etnike, standardet, rezoluta 1244 etj. 10. Të kthehen shqiptarët në Mitrovicën e veriut të shkatërrohen strukturat paralele serbe (policore – ushtarake), Dëbellde, Mahalla e Zahirajve ti kthehen Kosovës etj. Të gjitha këto pika në rast se nuk shqyrtohen dhe nuk anulohen – shfuqizohen si mund të besohet në pavarësi apo çfarë pavarësie është ajo me te gjitha këto të meta.

    Rakip Megjuani
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    My silence doesn't mean I am gone!

  2. #2
    Mos do te ishte me i sakte titulli:serbia i ka borxh shqiperise...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Per te marrur kosen me pre barin, me duket se duhet filluar nga nje qoshe e jo ne mjedis te livadhit....

    kurse une e kam ne plan program te hapi nje tem tjeter me titull;
    1. Invazioni serbë drejtë Ballkanit
    2. Rusia, djepi i serbëve
    3. Ballkani pre-serbë

    besoje se edhe ju do me ndihmoni ne perpilim te kesajë dosje

    Ju falemnderit

  4. #4
    Citim Postuar më parë nga Kreksi
    Per te marrur kosen me pre barin, me duket se duhet filluar nga nje qoshe e jo ne mjedis te livadhit....

    po por knej gardhit!

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-03-2007
    Postime
    200
    Sikur ajo harta te ishte me e sakte dhe me e qarte do te ishte shume me e vlefshme

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e liridonmuqa
    Anëtarësuar
    08-01-2011
    Postime
    9
    Harta e Shqiptarëve 1878-2O12 http://img220.imageshack.us/f/albaniay.jpg/

    Jam ne perpunim te nje harte me te madhe se kjo dhe me duhet ndihma juaj qe ta realizoj kete qellim.
    Me duhet cdo vend shqiptar i cili tani gjendet ne shtetet fqinje si e kishte emrin ne shqip dhe si e ka ne maqedonisht , greqisht apo serbisht.

    liridon_muqaj@hotmail.com

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Per te marrur kosen me pre barin, me duket se duhet filluar nga nje qoshe e jo ne mjedis te livadhit....

    kurse une e kam ne plan program te hapi nje tem tjeter me titull;
    1. Invazioni serbë drejtë Ballkanit
    2. Rusia, djepi i serbëve
    3. Ballkani pre-serbë

    besoje se edhe ju do me ndihmoni ne perpilim te kesajë dosje

    Ju falemnderit
    ===============================
    Postimi është i vitit 2007....si duket në këtë koment kam dashur të tham se, serbët ne na kanê shumë borxhe...nuk mirret vetem peridha nga libri Dëbimet e shqiptarëve dhe kolonizimi i Kosovës (1877-1995), Instituti i Historisë Prishtinë, QIK 1997 ...sepse pushtimet serbe MBI TOKAT SHQIPTARE filluan mê heret....qe kur filluan dyndjet e para sllave nê Ballkanë...Dosja ime në fjalë ishte kjo;

    Pushtimet serbe

    Sa zgjati pushtimi i Kosovës ne histori nga serbët ?

    Dyndjet e sllaveve ne drejtim te ballkanit u nisen nga rusia e largët diku nga brigjet e detit Azof qe nga shekulli i VI-të pas krishti, vinin si puntor sezonale apo si fuqi punetore ne fushat e pasanikeve romake dhe vendas.

    Ne krahasim me te gjithe pushtuesit tjere me ushtrite perandorike keta popuj u instaluan per te mbetur perjjithemon ne gadishull duke shtyer popullsine autoktone mbrenda thelle ne viset malore ku gjeten te vetmin shpetim nga keta barbaaret e fundit. Popullesia ilire e thrake mbetet e pambrojtur pas Justinianit dhe nga ana tjeter viset tjera ilire qe ishin deri ne ate kohe nene sundimin e perandorve te oksidentit edhe keta u dobesuan keshtuqe avaret dhe sllavet shfrytezuan rastin te instalohen edhe ne kete pjesen perendimore te ilirisë
    Pse depertimi sllave pati suksese te instalohet ne ballkanë ?

    Siç e cekem ùe siper, shumica e ketyre punetorve qe ishin si sherbtor ne familjet e pasura te guvernatorve romakë ketej Danubit me vete sollen dale nga dale edhe familjet e tyre qe se shpejti arriti nje numer te madh dhe ne momentin kure romaket me nuke ishin ne gjendje te qeverisnin keto toka ky territor kaloi ne nje anarshi ku secili sherbtor filloi te behej pronar i ketyre tokave te qe vendaset ilirë qe kishin mbetur te shtypur e te lodhur si edhe me numer te vogel me nuke kishte fuqi te rimkembeje per ti punuar keto toka keshtuqe sllavet ia dolen me ndihmen e sherbtorve te tyre i pervetesuan keto toka dhe filluan te krijojne rrethe qe quheshin zhupa, keshtu qe e tere thracia dhe iliria gati se rane ne duart e tyre.

    Kur filluan bizantinet te zgjohen nga gjumi kuptuan qe keto vende tani me ishin pushtuar nga fise sllave e avare dhe menjehere filluan qe te marrin fushaten per debimin e tyre mirepo slalvet e aleatet e tyre qe kishin ardhur paar tyre avaret te organizuar rrenuan tere ballkanin si pergjigjeeje ndeshkuese ndaj largimit te tyre.

    Slavet filluan te djegin dhe te te bejne kerdine mbi popullaten ilire qe kishin mbetur ne Mesi, Dardanie, Thracie e ne tere iIlirikumin kjo tokë u la me gjakë.
    Bizanti nuke kishte te beje ketu me nje lufte kunder nje ushtrie por nje lufte kunder nje popullate qe me pare njiheshin si sherbtor por te organizuar mire tani revandikonin me çdo kushte nje pjese te kesaj toke.

    Bizanti nuke kishte rruge tjeter perpos te kuvendoje me keto fise te reja te ardhura pertej Danubit tani kerkonin autonomi ndaj bizantit. Filluan te perqafin krishterimin dhe se shpejti u bene si principata (zhupa) ne krye me zhupanin e tyre. Volgaret ishin kualifikuar te paret ne administraten bizantine, si te thuhet sot bullgaria qe hyri ne familjen ebashkesise europiane keshtu edhe te paret e tyre hyn ne perandorine bizantine kurse kroatet bene nje fushate kunder avarve dhe dolen fitues e per kete moren shperblim nga Ravena te qendrojne ne keto vise te ilirise e delmacise duke e perqafur edhe keta krishterimin.

    Pas volgarve edhe serbet krijuan zhupen e tyre me qender ne Rasci(Rashkë qe ne shqipe i bie qyteti i ndertuar mbi gure rrase.
    Vetem pas dsa shekujve lufte te ashper e shtytje mes administrates bizantine ne nje ane dhe duke luftuar edhe kunder fiseve lokale me popullesi autoktone Seves(sherbetoret keshtu quheshin nga latinet) ia arriten te krijojne autonomin e tyre nga bizanti.

    Zgjerimi i zhupes serbe apo pushtimet e reja kah jugu...
    Ne vitin 1169 Stefan Nemanja emrohet zhupani i Rashkes(Rascie= qyteti mbi rrasa) e menjehere ne kete kohe duke perfituar nje grindje mes bizantineve per fron, Stefani i zgjeron(keshtu e quajne kete pushtim edhe sot historianet ne libra, ne vend se ta quajn pushtim) kufijt e tij kah jugu i Rashkes, do te thote Stefani pushton Dardanine qe ne ate kohe ishte provence bizantine por si e dini Konstantinopoja perdorte shkrimin latine edhepse i perkiste botes ortodokse greke e ky vend quhej pra Campus Merlanus(fusha e mellinjave) per gjermanet ishte Amselfelder, per francezet Champs des Merles etj. ...

    Perpos qe pushtuan Fushen e mellinjave serbet arriten te dalin deri ne detin Adriatike dhe ne jug u kufizuan me bullgaret qe ndajn malet e Sharrit.
    Mirepo serbet kishin edhe ambicje tjera; te pushtonin edhe vise tjera te fqinjeve te tyre andaj iu duhej perdorur nje politikë tjeter permes martesave.

    Per te pushtuar nje pjese te hungarisë, Dragutini pra nipi i Stefanit u martua me nje pricesh hungareze. Kur Dragutini jep doreheqje djali i tij Milutini gjysem hungarez merr ne trashegim nga mbreti hungarez Ladislasi IV tokat e Sremit, Maçves dhe Beogradit keshtu qe danubi u be kufiri verior me hungarezet.

    Pas Milutinit vjen ne fron djali i tij nje tjeter Stefan qe pastaj merr emrin Stefan Dushani qe serbet e quajne edhe Stefan Deçanski...i cili mbretroi nga viti 1322 deri me 1355 keshtuqe per 20 vite sundimi serbet e dyfishuan territorin e tyre nga Danubi ne Adriatike e deri ne Byzancë...
    Nese llogarisim kete pushtim deri ketu serbet qendrojne ne keto viset e kosoves se sotme si sundimtar apo pushtues qe nga viti 1217 nga Stefan nemanja e deri tek nipi i tij Stefan Dushani qe vdiq me 1355 llogarism se del nje periudh kohore prej 125 vitesh pushtimi serbe ne keto troje, iu mbeten serbeve edhe nja 4" vite per te marrur fund sundimi i tyre ne ballkane me ardhjen e ottomanve qe u ndeshen ne kete fushe te mllijave me 1389;
    Gjithesejt serbet kane jetuar dhe gezuar kete toke per vetem; 125+45=170 vite pushtimi !
    Kaqe kohe gati paten sunduar edhe francezet ne Algjeri ku filluan te quanin kete toke te huaj algjeria franceze se atje paten ndertuar edhe disa kisha katolike !

    Perandoria mongole pas Xhingis Khanit, pushtuesit me te madh tete gjitha koherave, zgjati po aqe kohe ne indi si deshmi te tyre lane ne kete vende, toke te huaj Taxh Mahallin e famshem !
    Po e se e analizojmi matematikishte pra kete zgjedhje se sa eshte sot "kosova serbe" fillojmi llogarin me numra neqoftese matematika nuke genjen.
    ...ne epizodin tjeter pas 500 virtesh serbet perseri bejne tentim me 1912-ten qe te ripushtojne ish kolonin e tyre, tani me emrin kosova;

    Duhet cekur se ne kete kohe treva e kosoves nga italianet quhej ende Dardania si ne kohen e pushtimit romakë te cilet qendruan edhe keta si pushtues ne keto troje qe nga fillimet e para te imperializmit romakë qe nga 168 Para krishti e deri ne ndarjen administrative te vitit 395 pas krishti, pra romaket qendruan ne kete Kosoven e sotme me se 560 vte, me shume se sa turqit... ku menjehere pas romakeve kjo treve kalon ne administraten bizantine te Konstantinopojes qe zgjati 800 vite deri tek fillimi i pare i marrjes ne dor i ketyre trojeve nga pushtuesit serbë me 1217 nga Stefan Nemanja dhe perfundimishte ra ne duar te osmanve me1389.... dhe tani e llogarisim se bashku kete pushtim serbe ne Kosove dhe te shoimse sa aska zgjatur:

    Pra; 560+817=1377 gjithesejt 1377 vite qe keto vise ishin te banuara pa prezencen e serbeve !

    Kronologjia e Kosoves;
    Kroologjia e Kosoves nuk mund te prezentohet ne kete menyre si e bejne sot disa gaztar te huaj ku nga shekulli IV Para krishti kalohet tek Beteja e Kosoves e vitit 1389 ....
    Duhet ndare edhe epokat; Para Krishti dhe pas krishti.

    Qka dijmi per Kosoven para krishti ?
    Pastaj duhet permendur lufterat Maqedono-dardane te kohes se Filipit II -të...
    Duhet cekur ne disa pika edhe pushtimin romakë te ilirve ku bie edhe Dardania pas betejes se Pindes(168) pas krishti e me von njohim kryengritjet ilire ne pergjithesi pas krishti...
    Ne kohen e Diklecianit kosova mbetet nene administraten e lindjs ku pason me 295 ndarja e perandorise romake, lindje perendim.

    Konstantini i Madh nga Dardania ilindur ne Nisius njihet si ndaresi i empirit romake ku edhe dardania e peson sepse gradualishte barbaret fillojne te kalojne danubin per te sulmur Ballkanin.

    Mirepo koha e Justinianit qe nga viti 525 Pas krishti njihet si periudha me famkeqe per Dardanine ku fillojne sulme te njepasnjeishme avare e sllave....
    Kishin kaluar me se 600 vite qe kur daradnia si dhe tere iliria gjendej e pushtuar nga romaket dhe se fundi nga bizantinet...
    Pas dridhjev te tokes ne kete kohe dhe epidemise si dhe gjendja ekonomike e kishin demtuar shume dardanine ne kete periudh...popullsia kishte filluar te zvoglohej, detyrohej ti leje fushat pjellore dhe te gjeje strehim drejte maleve te larta te Shqiperisë...
    Heraklioni, perandori bizantine kishte vendosur t'u japi disa toka serbeve ne veri te Rrases, po keshtjelles mbi Rrasë=Rascie...(urimin e kemi tek Jordanes dhe Cezares)
    Deri ne vitin 1217 Dardania ishte e administruar nga bizanti mirepo Paleologu me nuke ia arriti te mbroje kete territor dhe kaloi per here te pare nen pushtimin e nemanjiçve serbe...

    Qe nga viti 1217 date me fatidike e deri tek beteja e Kosoves serbet mbajten nene administraten e tyre daradnine qe, per bizantin quhej Misija.
    Ne kete kohe osmanlijet kishin sulmuar disa here konstantinopojen por nuke ia kishin arritur ta pushtonin, ata pushtojne bullgarine dhe qendrohen ne Andrianoojë.
    Pas Betejes se Marices me 1371 serbia bie nen vasalatin e Sulltan Muratit te cilit edhe i sherben me trupa ushtaresh ne ushtrine turke...

    Situata ndryshon kur hordhit mongole ne krye me taerlanin nisen drejte Konstantinopojes qe rrezikojne edhe sulltan Muratin...
    Ne vitin 1387 princi serbe Lazari zgjedh momentinper tu rrebeluar kunder Muratit pra deri sa ky ishte i zene ne Azie te vogel kunder mongolve...per kete sulltani nuke beri ze fare, pasi i mund mongolet pushton bullgarin e Shishmanit kete here edhepse sulltani kishte vajzen e tij ... dhe niset ne krye te ushtrise per ne Misie (kosovë).
    Me 28 Qerrshor 1389 zhvillohet beteja e famshme e kosoves, e njohur tek shkrmet e huaja, Cassovo...

    Para betejes princi shqiptar Gjon Kastrioti (me siguri xhaxhai ose gjyshi Skendereut) kundershton qe te sulmohen turqit naten keshtu qe u vendos te zhvillohet beteja diten. Mirepo disa burime tjera cekin se komandanti Gjon Kastrioti kishte marrur pjes edhe ne betejen e Marices ne vitin 1371 ku turit ishin sulmuar me befasi naten por te shperndar te nesermen ashkohen dhe mundin te krishteret pra Gjon Kastrioti kete here ka kundershtu rreptesishet qe te perseritet i njejti gaim si ne Marice.
    Trupat e koalicionit ishin me shume se sa turqit(krejte e kunderta qe thojne serbet)...
    Ne kete betej moren pjese koalicioni i krishtere kunder turqve i perbere nga; boshnjaket, hercegovaset, Serbet dhe shqiparet.

    Komandant i ketij koalicioni ishte zgjedhur Llazari, princi serbë.
    Me ne fund si e dini koalicioni humbi kete betej...
    Pas 153 vite pushtimi serbë, pra vetem 15 dekada, serbet u detyruan te kthehen ne kufinjt e meparshem te Nemanjes, ne Rrasë, ne kufijt e vitit 1217 mbi veri te kosoves.

    ironia keshtu e deshi qe edeh NATO nje force tjeter e koalicionit e shtyri serbine po ne keta kufi, mu ne Rrasë, aty ku filloi shteti serbë qe nga ardhja e tyre nga brigjet e detit Azof e deri ne trojet ilire te ballkanit.

    Pas 500 vitesh pushtimi osman, serbet te perkrahur nga ruset dhe tjeret rifillojn pushtimin e dyte te Kosoves me 1912;
    Ky pushtimi i dyet serbe zgjati edhe me pake se i pari, as qe kaloi 30 vjete...

    Krejtesisht; qe prej ardhjes se tyre ne ballkan, kosoven e dominuan vetem se 150+30=180 vite !

    TOTAL; 180 vite pushtim serbe ne Kosovë !

    500 vite pushtim Osman(turkë)

    800 vite pushtim Bizantinë

    450 pushtimë romakë !

    Si perfundim; kronologjia serbe ne Kosove zgjati vetëm 192 vite !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,415
    Postimet në Bllog
    17
    Problemi qe shume shqiptare kane eshte se mbajne perspektiven anadollake osmane ne lidhje me "trojet" shqiptare dhe ngaterrojne vilajetet osmane si "troje shqiptare". Shqiptaret historikisht kane jetuar ne 3 vilajete osmane: Vilajeti i Shkodres, Vilajeti i Manastirit dhe Vilajeti i Janines. Shume vone Vilajeti i Shkodres u nda ne dy vilajete, ate te Shkodres dhe Kosoves. Me pare Kosova ishte pjese e Vilajetit te Shkodres dhe shume vone ka dale vilajet me vete me qender Prizrenin.

    Gabimi i dyte qe shqiptaret bejne eshte se kujtojne se gjithe popullsia e ketyre vilajeteve ishte 100% shqiptare. Te kater vilajetet ishin vilajete ku banonin shqiptare por kish edhe minoritete te tjera etnike. Ndarja e shqiptareve ne kater vilajeteve te perzier me etni te tjera nuk ishte nje rastesi historike por nje politike e Portes se Larte. Ishte e rendesishme qe shqiptaret te ishin te ndare nga njeri-tjetri dhe te perzier me etni te tjera, ne menyre qe keta te mos ngrinin me dot koke kunder Portes se Larte sic bene te paret e tyre, dhe te behej me i thjeshte asimilimi i tyre ne qytetare te bindur osmane, ashtu te ndare. Porta e Larte shkoi edhe nje hap me tej, duke u mohuar shqiptareve identitetin e kujtesen e tyre historike: gjuha shqipe ishte e ndaluar qe te mesohej e flitej ne Perandorine Otomane. Kush guxonte te shkruante per te paret e shqiptareve e historine e Gjergj Kastriot Skenderbeut, ai ishte armik i Perandorise e Sulltanit dhe e priste vdekja. Kjo beri qe shqiptaret jo vetem te asimiloheshin ne kulm me kulturen e pushtuesit osman, por kjo beri qe shqiptaret te humbisnin edhe kujtesen e tyre kolektive historike te origjines se tyre me kohen.

    Rilindja jone kombetare duke u mbeshtetur tek kujtesa e ruajtur e arberesheve e arvanitasve, ringjalli kujtesen e humbur kolektive te shqiptareve ne ato 500 vjet. Se sa e suksesshme ishte ne kete sipermarrje, mjafton te lexoni komentet e shqiptareve 100 vjet me vone ne kete forum.

    Albo

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga liridonmuqa Lexo Postimin
    Harta e Shqiptarëve 1878-2O12 http://img220.imageshack.us/f/albaniay.jpg/

    Jam ne perpunim te nje harte me te madhe se kjo dhe me duhet ndihma juaj qe ta realizoj kete qellim.
    Me duhet cdo vend shqiptar i cili tani gjendet ne shtetet fqinje si e kishte emrin ne shqip dhe si e ka ne maqedonisht , greqisht apo serbisht.

    liridon_muqaj@hotmail.com
    Ketu e ke sa i perket jugut, Qameria....ke aty se paku 10 harta...percilli shgjetat...https://picasaweb.google.com/1150926...eat=directlink
    https://picasaweb.google.com/lh/phot...eat=directlink
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 24-12-2012 më 15:09
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  10. #10
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Problemi qe shume shqiptare kane eshte se mbajne perspektiven anadollake osmane ne lidhje me "trojet" shqiptare dhe ngaterrojne vilajetet osmane si "troje shqiptare". Shqiptaret historikisht kane jetuar ne 3 vilajete osmane: Vilajeti i Shkodres, Vilajeti i Manastirit dhe Vilajeti i Janines. Shume vone Vilajeti i Shkodres u nda ne dy vilajete, ate te Shkodres dhe Kosoves. Me pare Kosova ishte pjese e Vilajetit te Shkodres dhe shume vone ka dale vilajet me vete me qender Prizrenin.

    Gabimi i dyte qe shqiptaret bejne eshte se kujtojne se gjithe popullsia e ketyre vilajeteve ishte 100% shqiptare. Te kater vilajetet ishin vilajete ku banonin shqiptare por kish edhe minoritete te tjera etnike. Ndarja e shqiptareve ne kater vilajeteve te perzier me etni te tjera nuk ishte nje rastesi historike por nje politike e Portes se Larte. Ishte e rendesishme qe shqiptaret te ishin te ndare nga njeri-tjetri dhe te perzier me etni te tjera, ne menyre qe keta te mos ngrinin me dot koke kunder Portes se Larte sic bene te paret e tyre, dhe te behej me i thjeshte asimilimi i tyre ne qytetare te bindur osmane, ashtu te ndare. Porta e Larte shkoi edhe nje hap me tej, duke u mohuar shqiptareve identitetin e kujtesen e tyre historike: gjuha shqipe ishte e ndaluar qe te mesohej e flitej ne Perandorine Otomane. Kush guxonte te shkruante per te paret e shqiptareve e historine e Gjergj Kastriot Skenderbeut, ai ishte armik i Perandorise e Sulltanit dhe e priste vdekja. Kjo beri qe shqiptaret jo vetem te asimiloheshin ne kulm me kulturen e pushtuesit osman, por kjo beri qe shqiptaret te humbisnin edhe kujtesen e tyre kolektive historike te origjines se tyre me kohen.

    Rilindja jone kombetare duke u mbeshtetur tek kujtesa e ruajtur e arberesheve e arvanitasve, ringjalli kujtesen e humbur kolektive te shqiptareve ne ato 500 vjet. Se sa e suksesshme ishte ne kete sipermarrje, mjafton te lexoni komentet e shqiptareve 100 vjet me vone ne kete forum.

    Albo
    Kishte minoritete të tjera, por këto ishin n'përqindje mjaft t'ulta për me bo ndonjë ndryshim t'madh. Lexo dokumentat e kohës dhe shifrat zyrtare e mos u nis me hamendsime.

  11. #11
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Problemi qe shume shqiptare kane eshte se mbajne perspektiven anadollake osmane ne lidhje me "trojet" shqiptare dhe ngaterrojne vilajetet osmane si "troje shqiptare". Shqiptaret historikisht kane jetuar ne 3 vilajete osmane: Vilajeti i Shkodres, Vilajeti i Manastirit dhe Vilajeti i Janines. Shume vone Vilajeti i Shkodres u nda ne dy vilajete, ate te Shkodres dhe Kosoves. Me pare Kosova ishte pjese e Vilajetit te Shkodres dhe shume vone ka dale vilajet me vete me qender Prizrenin.

    Gabimi i dyte qe shqiptaret bejne eshte se kujtojne se gjithe popullsia e ketyre vilajeteve ishte 100% shqiptare. Te kater vilajetet ishin vilajete ku banonin shqiptare por kish edhe minoritete te tjera etnike. Ndarja e shqiptareve ne kater vilajeteve te perzier me etni te tjera nuk ishte nje rastesi historike por nje politike e Portes se Larte. Ishte e rendesishme qe shqiptaret te ishin te ndare nga njeri-tjetri dhe te perzier me etni te tjera, ne menyre qe keta te mos ngrinin me dot koke kunder Portes se Larte sic bene te paret e tyre, dhe te behej me i thjeshte asimilimi i tyre ne qytetare te bindur osmane, ashtu te ndare. Porta e Larte shkoi edhe nje hap me tej, duke u mohuar shqiptareve identitetin e kujtesen e tyre historike: gjuha shqipe ishte e ndaluar qe te mesohej e flitej ne Perandorine Otomane. Kush guxonte te shkruante per te paret e shqiptareve e historine e Gjergj Kastriot Skenderbeut, ai ishte armik i Perandorise e Sulltanit dhe e priste vdekja. Kjo beri qe shqiptaret jo vetem te asimiloheshin ne kulm me kulturen e pushtuesit osman, por kjo beri qe shqiptaret te humbisnin edhe kujtesen e tyre kolektive historike te origjines se tyre me kohen.

    Rilindja jone kombetare duke u mbeshtetur tek kujtesa e ruajtur e arberesheve e arvanitasve, ringjalli kujtesen e humbur kolektive te shqiptareve ne ato 500 vjet. Se sa e suksesshme ishte ne kete sipermarrje, mjafton te lexoni komentet e shqiptareve 100 vjet me vone ne kete forum.

    Albo
    nese nuk ishin 100% te banuara me shqipetare...atehera sa perqind do thuash ti kishte ???

    me shume dredhi din ti japesh kahje tjeter bisedes e temave,duke dal cdoher tek turku...ndersa te keqiat tjera qe na u ben nga fqinjet sllave e grek,mundohesh cdoher ti arsytoshe e nxejerresh te paster.
    Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e fegi II
    Anëtarësuar
    19-10-2012
    Postime
    622
    harta e vitit 1856
    edhe Janina mbrenda Shqiperise
    http://img13.imageshack.us/img13/7420/1856s.jpg
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi II : 24-12-2012 më 15:35

  13. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-12-2012
    Postime
    53
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Problemi qe shume shqiptare kane eshte se mbajne perspektiven anadollake osmane ne lidhje me "trojet" shqiptare dhe ngaterrojne vilajetet osmane si "troje shqiptare". Shqiptaret historikisht kane jetuar ne 3 vilajete osmane: Vilajeti i Shkodres, Vilajeti i Manastirit dhe Vilajeti i Janines. Shume vone Vilajeti i Shkodres u nda ne dy vilajete, ate te Shkodres dhe Kosoves. Me pare Kosova ishte pjese e Vilajetit te Shkodres dhe shume vone ka dale vilajet me vete me qender Prizrenin.

    Gabimi i dyte qe shqiptaret bejne eshte se kujtojne se gjithe popullsia e ketyre vilajeteve ishte 100% shqiptare. Te kater vilajetet ishin vilajete ku banonin shqiptare por kish edhe minoritete te tjera etnike. Ndarja e shqiptareve ne kater vilajeteve te perzier me etni te tjera nuk ishte nje rastesi historike por nje politike e Portes se Larte. Ishte e rendesishme qe shqiptaret te ishin te ndare nga njeri-tjetri dhe te perzier me etni te tjera, ne menyre qe keta te mos ngrinin me dot koke kunder Portes se Larte sic bene te paret e tyre, dhe te behej me i thjeshte asimilimi i tyre ne qytetare te bindur osmane, ashtu te ndare. Porta e Larte shkoi edhe nje hap me tej, duke u mohuar shqiptareve identitetin e kujtesen e tyre historike: gjuha shqipe ishte e ndaluar qe te mesohej e flitej ne Perandorine Otomane. Kush guxonte te shkruante per te paret e shqiptareve e historine e Gjergj Kastriot Skenderbeut, ai ishte armik i Perandorise e Sulltanit dhe e priste vdekja. Kjo beri qe shqiptaret jo vetem te asimiloheshin ne kulm me kulturen e pushtuesit osman, por kjo beri qe shqiptaret te humbisnin edhe kujtesen e tyre kolektive historike te origjines se tyre me kohen.

    Rilindja jone kombetare duke u mbeshtetur tek kujtesa e ruajtur e arberesheve e arvanitasve, ringjalli kujtesen e humbur kolektive te shqiptareve ne ato 500 vjet. Se sa e suksesshme ishte ne kete sipermarrje, mjafton te lexoni komentet e shqiptareve 100 vjet me vone ne kete forum.

    Albo
    Problemi qe shume shqiptare kane eshte se mbajne perspektiven anadollake osmane ne lidhje me "trojet" shqiptare dhe ngaterrojne vilajetet osmane si "troje shqiptare".
    Shum te poshter jemi edhe ne Anadollaket Mbetuarina te Perandoris Osmane ne Ballkane, mashtrus qe me gjdo kushte mundohemi ti pervetsojm Vilajetet e banuara me Grek serbe Bullgare e Rumune ne Vilajete kinse Shqiptare, duke u thirre ne perespektiven anadollake Osmane kur dihet se ato Vilajete kane qen, multietnike por kishte edha ca Injorante Shqiptare qe banonin aty rastesishte,

    Shqiptaret historikisht kane jetuar ne 3 vilajete osmane: Vilajeti i Shkodres, Vilajeti i Manastirit dhe Vilajeti i Janines. Shume vone Vilajeti i Shkodres u nda ne dy vilajete, ate te Shkodres dhe Kosoves. Me pare Kosova ishte pjese e Vilajetit te Shkodres dhe shume vone ka dale vilajet me vete me qender Prizrenin.
    Apsolute nuk esht e vertet ti e ke nje meri inate me Kosoven dhe ne qdo menyre mundoheshe me Minimizue dhe Injorue Kosoven,

    Kosova qe nga krijimi i Vilajeteve ishte me vete. njeherish edhe Vilajeti me i madhe dhe me i rendesishem me etni-Shqiptare ne Perandorin Osmane ashtu si thote edhe Ismale Qemali,Shkupi, Prizreni Mitrovica e cila kishte Hekurudhe qe ne 1870 dhe Fushe Kosova ishin Kryeqendrat me te rendesishme te Vilajetit te Kosove dhe me te zhvilluarat e te gjitha Vilajeteve Shqiptare, Deti nuk kishte rendesi te madhe ne ate kohe por tokat Pjellore te cilat shtriheshin kryesishte ne Vilajetin e Kosoves , Ndersa ende ka fakte konkrete te regjistrimit te Popullsis se shkupi deri me 1945 ka qen 90% i banuar me Shqiptare dhe kjo verteton te kunderten e asje se keto Vilajete nuk ishin Multietnike por te pastra Shqiptare

    Emri:  Ferizaj_1894.jpg

Shikime: 2766

Madhësia:  39.1 KB
    Ndryshuar për herë të fundit nga Leonide : 24-12-2012 më 16:20

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Problemi qe shume shqiptare kane eshte se mbajne perspektiven anadollake osmane ne lidhje me "trojet" shqiptare dhe ngaterrojne vilajetet osmane si "troje shqiptare". Shqiptaret historikisht kane jetuar ne 3 vilajete osmane: Vilajeti i Shkodres, Vilajeti i Manastirit dhe Vilajeti i Janines. Shume vone Vilajeti i Shkodres u nda ne dy vilajete, ate te Shkodres dhe Kosoves. Me pare Kosova ishte pjese e Vilajetit te Shkodres dhe shume vone ka dale vilajet me vete me qender Prizrenin.

    Gabimi i dyte qe shqiptaret bejne eshte se kujtojne se gjithe popullsia e ketyre vilajeteve ishte 100% shqiptare. Te kater vilajetet ishin vilajete ku banonin shqiptare por kish edhe minoritete te tjera etnike. Ndarja e shqiptareve ne kater vilajeteve te perzier me etni te tjera nuk ishte nje rastesi historike por nje politike e Portes se Larte. Ishte e rendesishme qe shqiptaret te ishin te ndare nga njeri-tjetri dhe te perzier me etni te tjera, ne menyre qe keta te mos ngrinin me dot koke kunder Portes se Larte sic bene te paret e tyre, dhe te behej me i thjeshte asimilimi i tyre ne qytetare te bindur osmane, ashtu te ndare. Porta e Larte shkoi edhe nje hap me tej, duke u mohuar shqiptareve identitetin e kujtesen e tyre historike: gjuha shqipe ishte e ndaluar qe te mesohej e flitej ne Perandorine Otomane. Kush guxonte te shkruante per te paret e shqiptareve e historine e Gjergj Kastriot Skenderbeut, ai ishte armik i Perandorise e Sulltanit dhe e priste vdekja. Kjo beri qe shqiptaret jo vetem te asimiloheshin ne kulm me kulturen e pushtuesit osman, por kjo beri qe shqiptaret te humbisnin edhe kujtesen e tyre kolektive historike te origjines se tyre me kohen.

    Rilindja jone kombetare duke u mbeshtetur tek kujtesa e ruajtur e arberesheve e arvanitasve, ringjalli kujtesen e humbur kolektive te shqiptareve ne ato 500 vjet. Se sa e suksesshme ishte ne kete sipermarrje, mjafton te lexoni komentet e shqiptareve 100 vjet me vone ne kete forum.

    Albo
    Albo,

    Pergjigjia postimit tuaj do ishte me pyetjen;
    Amerika, à më shumë kishte territore te banuara me Ameriandian(indian) vêndas në vitin 1500 apo në vitin 1900 ?

    Prandaj disa edhe nuk e kanë kuptuar postimin tim te vitit 2007: Citim Postuar më parë nga Kreksi:
    "Per tu prerë bari, duhet marrur kosen dhe filluar nga një qoshe e jo në mjedis të livadhit...."
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 24-12-2012 më 21:34 Arsyeja: korrigjime...flm !
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  15. #15
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207
    Citim Postuar më parë nga Leonide Lexo Postimin
    Kosova qe nga krijimi i Vilajeteve ishte me vete. njeherish edhe Vilajeti me i madhe dhe me i rendesishem me etni-Shqiptare ne Perandorin Osmane ashtu si thote edhe Ismale Qemali,Shkupi, Prizreni Mitrovica e cila kishte Hekurudhe qe ne 1870 dhe Fushe Kosova ishin Kryeqendrat me te rendesishme te Vilajetit te Kosove dhe me te zhvilluarat e te gjitha Vilajeteve Shqiptare, Deti nuk kishte rendesi te madhe ne ate kohe por tokat Pjellore te cilat shtriheshin kryesishte ne Vilajetin e Kosoves , Ndersa ende ka fakte konkrete te regjistrimit te Popullsis se shkupi deri me 1945 ka qen 90% i banuar me Shqiptare dhe kjo verteton te kunderten e asje se keto Vilajete nuk ishin Multietnike por te pastra Shqiptare

    Emri:  Ferizaj_1894.jpg

Shikime: 2766

Madhësia:  39.1 KB
    Kosova deri ne Lidhjen e Prizrenin kishte vetem nje qender te mirefillte urbane qe ishte dhe Prizreni; filootomanizmi konservator dhe mungesa e qendrave urbane ne kete vilajet cuan ne organizimin e kesaj Lidhjeje te shkuar dem nga sulltani, te mbahej pikerisht ne Prizren. Rendesia dhe pesha e vilajeteve ne Rilindjen kombetare u fokusua tek qytetet jugore shqiptare, ku nje pjese e rilindasve te mirearsimuar jashte vendit rridhnin nga keto krahina, si dhe ndihmesa nga kleri i mirearsimuar katolik me kryeqender kulturore Shkodren. Nga ana tjeter ajo cfare ngaterrohet ne kete pike, duke cuar ne endrra nacionaliste si ''Shqiperia e Madhe'', eshte e drejta e nje shteti shqiptar te madh, duke u legjitimuar me shtrirjen e tokave shqiptare ne ndarjet administrative otomane qe ishin vilajetet. Keto forma nuk ishin shtete shqiptare, i cili nuk ka ekzistuar kurre ne formen e nje berthame te bashkuar etnike, por vec disa njesi politike te administruara nga Porta e Larte, sic ishin prefekturat romake ne Gadishull shekuj me pare; kjo nuk do te thote qe ne baze te prefektures Ilirike, te ndertohet nje shtet shqiptar qe shtrihet gjer ne kufi me Austrine. Shqiptaret ishin mish per top gjate luftrave ballkanike, popullsi pa ide te qarta kombetare, ide te zhvilluara nder fqinje gati nje shekull me pare, e u gjenden komplet te papergatitur kur filluan ti zinin poshte rrenojat e shtetit te kalbur otoman ne gramat e tij te fundit. Ndaj qahemi e qurravitemi per humbje tokash nga nje trung shqiptar qe kurre nuk u administrua nga shqiptare apo forma organizative shteterore etnike shqiptare; humbje logjike ne rrethanat e kohes, derisa shqiptarve i mohohej kategorikisht ekzistenca nga Porta e Larte - shtetet fqinje tentuan te gllaberonin sa me shume territore otomane, pasi Shqiperia nuk ekzistonte. Kufijte vendosen ne baze te peshes se nje konflikti, e pjesemarrja e shqiptarve ne kete konflikt, sic ishte lufta ballkanike, ishte komplet spontan dhe i keqorganizuar. Madje nostalgjiket e sulltanit u ndjen te pambrojtur kur hegjemonia otomane u thye, jo me kot organizatoret e Lidhjes se Prizrenit kerkonin autonomi politike e jo pavaresi, pasi realisht mundesite per te mbijetuar te nje shteti shqiptar te brishte ishin zero.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Uriel : 25-12-2012 më 10:11
    relata refero

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-12-2012
    Postime
    53
    Citim Postuar më parë nga Uriel Lexo Postimin
    Kosova deri ne Lidhjen e Prizrenin kishte vetem nje qender te mirefillte urbane qe ishte dhe Prizreni; filootomanizmi konservator dhe mungesa e qendrave urbane ne kete vilajet cuan ne organizimin e kesaj Lidhjeje te shkuar dem nga sulltani, te mbahej pikerisht ne Prizren. Rendesia dhe pesha e vilajeteve ne Rilindjen kombetare u fokusua tek qytetet jugore shqiptare, ku nje pjese e rilindasve te mirearsimuar jashte vendit rridhnin nga keto krahina, si dhe ndihmesa nga kleri i mirearsimuar katolik me kryeqender kulturore Shkodren. Nga ana tjeter ajo cfare ngaterrohet ne kete pike, duke cuar ne endrra nacionaliste si ''Shqiperia e Madhe'', eshte e drejta e nje shteti shqiptar te madh, duke u legjitimuar me shtrirjen e tokave shqiptare ne ndarjet administrative otomane qe ishin vilajetet. Keto forma nuk ishin shtete shqiptare, i cili nuk ka ekzistuar kurre ne formen e nje berthame te bashkuar etnike, por vec disa njesi politike te administruara nga Porta e Larte, sic ishin prefekturat romake ne Gadishull shekuj me pare; kjo nuk do te thote qe ne baze te prefektures Ilirike, te ndertohet nje shtet shqiptar qe shtrihet gjer ne kufi me Austrine. Shqiptaret ishin mish per top gjate luftrave ballkanike, popullsi pa ide te qarta kombetare, ide te zhvilluara nder fqinje gati nje shekull me pare, e u gjenden komplet te papergatitur kur filluan ti zinin poshte rrenojat e shtetit te kalbur otoman ne gramat e tij te fundit. Ndaj qahemi e qurravitemi per humbje tokash nga nje trung shqiptar qe kurre nuk u administrua nga shqiptare apo forma organizative shteterore etnike shqiptare; humbje logjike ne rrethanat e kohes, derisa shqiptarve i mohohej kategorikisht ekzistenca nga Porta e Larte - shtetet fqinje tentuan te gllaberonin sa me shume territore otomane, pasi Shqiperia nuk ekzistonte. Kufijte vendosen ne baze te peshes se nje konflikti, e pjesemarrja e shqiptarve ne kete konflikt, sic ishte lufta ballkanike, ishte komplet spontan dhe i keqorganizuar. Madje nostalgjiket e sulltanit u ndjen te pambrojtur kur hegjemonia otomane u thye, jo me kot organizatoret e Lidhjes se Prizrenit kerkonin autonomi politike e jo pavaresi, pasi realisht mundesite per te mbijetuar te nje shteti shqiptar te brishte ishin zero.
    Kosova deri ne Lidhjen e Prizrenin kishte vetem nje qender te mirefillte urbane qe ishte dhe Prizreni;
    Apsolut nuk esht e vertet shum nga ju ketu nuk deshironi ta kuptoni ose nuk e kuptoni dhe e injoroni se SHKUPI gjithmone ka qen Pjes e Kosoves ku edhe sot Shqiptaret e SHKUPIT flasin 100% dialektin e Kosoves, Per ket arsye nukk esht e vertet se vetem Prizreni ishte qender e mirfillte urbane pasi Shkupi ishte Kryeqendra e Vilajetit te Kosoves, Une personalishte kam prejardhje nga Shkupi ku te paret e mi kishin jetuar deri me 1938 dhe me pase kan dale ne nje qytet tjeter te Kosoves, edhe njher tjeter SHKUPI ka qen gjithmon KOSOVE ket mos e harroni aty kan jetua Shqiptare nga te gjitha rajonet e Kosoves dhe keta bashke me vendasit Kosovare te Shkupit e ben shkupin Qytet te zhvilluar ne shekuj, Po e theksoj edhe njeher se SHKUPI deri me 1945 ka qen mbi 90% i banuar me Shqiptare dhe ky ishte Qyteti me i zhvilluar nga te gjitha Vilajetet Shqiptare ne perandorin Osmane dhe ky ishte Kryeqendra e Vilajetit te Kosoves akceptone nje te vrtet se kjo esht e tille dhe ket nuk e mohon ase Historia,

    Po citoje nje thenje te Ismale Qemalit kur u Pamvarsua Shqiperia (Na mbeten jashte te gjitha Qytetet me te rendesishme te Shqiperis si Shkupi Prizreni Mitrovica Janina dhe Masnastiri dhe na lane veten disa Qytet te vogla dhe Moqale deti, keshut u shpreh Ismale Qemali se kishte frike se do mbijetoj Shqiperia pasi Qytetet me te Zhvilluara dhe me te rendesihme te saje mbeten jashte Shqiperis,

    Eshte e vertet se Kokate e Rilindjes ishin nga Jugu por jo per shka te zhvillimit te Qytetece te Jugut se ato Koka u krijuan jashte Shqiperis, Dhe kjo nuk do thote se Koka te tilla nuk kishin edhe ne vende tjera mbase disa nga Kokat me te rendesishme ishin nga Vilajeti i Kosoves si Hasan Pishitna Negjip Draga e shum te tejre, Vellezrit Frashri ishin nga nje fshate i Jugut, Jugu kishte me shum Koka te penes por Vilajeti i Kosovaes kishte me shum Koka te Zhvillimit e perparimit Ekonomike apo siq njiheshin ne kohe Zanatlinje me emer , et etj se nuk po kame kohe

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-12-2012
    Postime
    53
    Edhe nje deshmi se Shkupi ishte kosove perveqe vendasve qe ishin Kosovare den baba den, Shkupi popullohej me shqiptare nga te gjitha viset e vilajetit te kosoves,

    Në lagjen e gjakovarëve në Shkup u mbajt takim për nder të Sali Gjukës

    Emri:  311258_10151329563810763_2490389_n.jpg

Shikime: 1997

Madhësia:  23.8 KB

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-10-2009
    Postime
    461
    Serb nuke ka pase kure ne BALLKAN.Rusia nuke ashte djepi i serbise,ska lidhje me gjuhe,,prape serb ska pasun ne ballkan.KURKUND NE ARHIVA VATIKANE SKE ASNJI DOKUMENT PER SERBET.per rashken njashtu,asnji dokument.Pjesa e vojvodines,ne kufi me rumanin ashte quejtur Rashka,nga aty vjen edhe Dositej,Obradovic,i cili hapi shkolla serbe ne shqiperi,dhe asimiloj,me mija shqipetar.200 vjet e fundit,serbia,prej nji kishe formoj shtetin me ndihmen e fuqive te medha,njashtu edhe greqia.shteti bullgar,ashte nona e serbis dhe babi,njashtu babi dhe mami i turkis,asht bulgaria.Turqit erdhen ne europe me ndihmen e bullgareve,dhe pastaj sllaveve,dhe pushtuen tokat.Ne krejte ballkanin gjithmon kane jetue shqipetaret,pore jane asimilue,ne popuj tjer.prejprej 70 milioneve banore ne ballkan,PREJARDHJA SHQIPETARE ASHTE 52,milion.ketu,popullata mme numer ma te madhe,dhe prejardhje shqipetare ashte,gryka e dardanelit dhe stambollit,afer 15 milion.PRA kreksi mose hape tema te rejshme,sepse MJAFTE HJEKEN RILINDASIT TI TREGOJNE POPULLIT SHQIPETARE SE KUSH ISHIN.Fallsifikime HISTORIKE SERBE SKA NEVOJE.

  19. #19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,415
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Serbia i ka borxh Kosovës territor rreth dy Kosova (1804 – 1878)

    Citim Postuar më parë nga POKO Lexo Postimin
    nese nuk ishin 100% te banuara me shqipetare...atehera sa perqind do thuash ti kishte ???
    Burimi historik mbi perqindjet jane kadastrat e regjistrimit te popullsise qe Porta e Larte mbajti ne ato 500 vjet. Sherif Delvina i ka perkthyer nga turqishtja disa prej tyre por jo te gjitha. Interesant eshte fakti se ne regjistrat e popullsise se Perandorise Osmane nuk ekzistonin shqiptaret. Gjysherit e stergjysherit tuaj numeroheshin si "turq" po te ishin te besimit musliman, dhe "greke" por te ishin te krishtere orthodhokse. Ne disa libra historike citohet se perqindja ne Kosove ne fillim te shekullit te XX pak para shperberjes se Perandorise Osmane, raporti ishte 65% shqiptare dhe 35% serbe. Ne Vilajetin e Manastirit shqiptaret ishin minoritet edhe eshte e veshtire te dalesh me perqindje te sakta pasi ne kete vilajet jetonte edhe nje minoritet etnik osman dhe keto dy grupe numeroheshin si nje. Kurse Vilajeti i Janines nuk e di, por nuk do te cuditesha nese raporti ishte i njejte si ne Kosove.

    Sic e thashe me lart, kjo ndarje ne vilajete te shqiptareve dhe perzierja me etnite e tjera ballkanike, nuk ishte rastesi. Ishte politike e Portes se Larte. Qellimi ishte percarja e shqiptareve dhe asimilimi i tyre.

    Albo
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  20. #20
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187

    Për: Serbia i ka borxh Kosovës territor rreth dy Kosova (1804 – 1878)

    Citim Postuar më parë nga Leonide Lexo Postimin
    Edhe nje deshmi se Shkupi ishte kosove perveqe vendasve qe ishin Kosovare den baba den, Shkupi popullohej me shqiptare nga te gjitha viset e vilajetit te kosoves,

    Në lagjen e gjakovarëve në Shkup u mbajt takim për nder të Sali Gjukës

    Emri:  311258_10151329563810763_2490389_n.jpg

Shikime: 1997

Madhësia:  23.8 KB
    Ashtu eshte , bile edhe kryeqytet i Kosoves ishte ne ate kohe , parlamenti i Kosoves akoma edhe sot eshte ne Shkup .

Tema të Ngjashme

  1. Adem Demaçi
    Nga lum lumi në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 309
    Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
  2. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Konflikti shqiptaro-serb mbi Kosovën
    Nga ARIANI_TB në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-08-2009, 09:57
  4. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndërkombëtar me Kosovën
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
  5. Kush jane vrasesit?
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 10-03-2004, 21:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •