Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028

    Smile Molla dhe shendeti i njeriut

    Molla rritet pothuajse nė tė gjitha vendet e botės.Ajo ėshtė shumė e pasur me vitamina , acide organike dhe lėndė tė tjera materiale tė nevojshme pėr trupin e njeriut.Kėto pėrmbajtje e bėjnė atė mjaftė tė vlefshme edhe pėr kurimin e njė serė sėmundjesh.
    Molla konsumohet si frut i gjallė ose nė gjendje tė konservuar.Do tė ishte shumė mire nėse ēdo mėngjes do tė hahej , esėll , njė mollė , qoftė natyrale apo e konservuar.Por duhet pasur parasysh njė gjė : molla asnjėherė nuk duhet tė hahet e ftohtė apo me shpejtėsi.Nė tė kundėrtėn ajo do tė bėhet shkak pėr dhembjen e stomakut dhe tė mėlēisė.Ajo duhet ngrėnė gjithmonė me temperaturėn e mjedesit.Zakonisht , kėshillohet tė hahen jo mė shumė se dy kokrra nė ditė.Nė rast se do tė hahen mė shumė , nė organizėm do tė grumbullohen sasi tė mėdha acidesh , qė mund tė krijojnė shqetėsime.
    Molla duhet tė hahet pa i hequr lėkurėn . Zoti , pėr tė ruajtur frutin nga jashtė , e ka veshur atė me njė cipė tė pėrbėrė nga lėndė tė ndryshme kimike.Nė rast se molla do tė hahej e qėruar , do tė humbiste njė pjesė tė madhe tė vlerave tė saj ushqyese e kuruese.Sasia e vitaminės C nė lėkurėn e mollės ėshtė gjashtė here mė e madhe se ajo qė ndodhet brenda saj.
    Pra vitamina C , qė mund ta marrim duke ngrėnė njė mollė tė paqėruar , mund ta marrim duke ngrėnė rreth 6 mollė tė qėruara.Heqja e cipės sė mollės vjen si pasojė e nevojės qė ajo tė jetė e pastėr.Por kjo mund tė arrihet duke e larė atė me kujdes.

    Molla : Armiku i Cigares

    Nė pėrgjithėsi ata qė pinė duhan nuk tregojnė ndonjė interes tė veēantė ndaj mollės dhe kjo pėr faktin se mukoza e zorrėve tė tyre acarohet si pasojė e aciditetit tė mollės.
    Zakonisht , mbas ngrėnies sė njė molle , pirėsit e duhanit kanė njė ndjenjė neverie ndaj cigares . Mbėshtetur nė kėtė fakt , ėshtė e mundur tė braktiset pirja e duhanit nėpėrmjet
    ” kurės sė mollės “ . Por , pėr tė arritur kėtė , duhet njėkohėsisht edhe vullnet i forte.
    Si duhet zbatuar kjo kurė ?
    Duhet tė hahen 20 kokrra ( mesatare ) mollė nė ditė dhe kjo tė vazhdojė pėr 2-3 ditė.Pas kėsaj lloj diete do tė ndjehet njė neveri e plotė ndaj pirjes sė cigares.Gjatė kohės sė zbatimit tė kėsaj kure , nuk duhet ngrėnė asnjė lloj tjetėr ushqimi dhe tė mos pihet asnjė lloj lėngu.
    Molla ndikon edhe nė drejtime tjera nė shėndetin e njeriut.Qė nė kohė tė lashta ajo ėshtė pėrdorur pėr kurimin e sėmundjeve tė zorrėve.Pėr kėtė , merren 1.5 kg mollė dhe pasi hiqen vetėm farat dhe pjesėt rreth tyre , ato shtypen dhe pėrgatitet njė pure , e cila ndahet nė 8 pjesė tė barabarta dhe kėto pjesė konsumohen brenda ditės.Nė kėtė rast mollėt duhet tė jenė plotėsisht tė pjekura.Molla jep efekte pozitive nė stomak dhe nė lėvizjen e zorrėve.Petkina qė pėrmban molla luan rolin e njė sfungjeri nė stomak.Acidet e mollės pengojnė zhvillimin e bakterieve nė zorrė.Edhe pėr njerėzit e shėndetshėm ėshtė e kėshillueshme tė pėrdoret dieta e mėposhtme njė herė nė muaj : nė mėngjes pihet njė gotė e mbushur gjysmė me lėng limoni.Lėngu duhet tė jetė i vakėt dhe tė pihet jo njėherėsh , por me gllėnka.Nė drekė pihet ēaji i pėrgatitur me lėkurė mollėsh dhe hahen dy lugė mollėsh dhe pas kėsaj hahen dy lugė tė vogla mjaltė.Pas 2-3 orėsh hahen 2-3 lėkura mollėsh dhe pas kėsaj hahet njė pjatė e vogėl me marmelatė molle e shoqėruar me 2-3 lugė mjaltė.
    Molla jep ndikime pozitive edhe nė sėmundjet e qarkullimit tė gjakut , sėmundjet e zemrės dhe tė enėve tė gjakut.Duke qenė se ajo pėrmban hekur , natrium , dhe fosfat , ndikon nė shtimin e gjakut.Nė rastet e temperaturave tė larta pihet disa here nė ditė ēaj i pėrgatitur me lėkurė molle.Pėr tė shmangur lodhjen nervore molla pritet nė copa tė vogla , pa i hequr lėkurėn dhe hidhet nė ujė tė valuar.Pasi lihet njė orė , nė to shtohen 2-3 lugė tė vogla me mjaltė dhe pihet me gllėnka , ndėrsa fetat e mollės hahen.Pėr tė luftuar gripin , kollėn ngjirjen e zėrit , pėrmbajtjen e lartė tė kolesterolit , priten tre kokrra mollė , valohen nė njė liter ujė dhe ky lėng pihet nga njė gotė pas ushqimit.Pėr tė ndihmuar daljen e gurėve tė veshkave , merret njė gotė ēaji e mbushur me lėkurė molle , zihet nė njė liter ujė pėr 10 minuta dhe pastaj kullohet.Ēdo mėngjes pihet nga njė gotė uji nga ky lėng , paksa i ngrohur.Kjo ndihmon nė pakėsimin e dhembjeve dhe daljen e gurit.Njė kurė me mollė kėshillohet nga mjekėt edhe nė mjekimin e sėmundjeve si reumatizma , sėmundjet e mėlēisė , si dhe pėr tė ndaluar pleqėrinė e parakohshme.Molla ėshtė e kėshillueshme tė pėrdoret me shumicė , sidomos nga ata qė vuajnė nga eczema , mbasi ndihmon nė pastrimin e gjakut.Ndėrsa gjethet e mollės tė shtypura zhdukin ēibanėt.Pra , siē shihet , molla ėshtė njė frut i mrekullueshėm qė Zoti ia ka dhuruar njeriut pėr tė kuruar sėmundje tė ndryshme.
    Kėtu treguam vetėm disa shembuj.Sigurisht qė krahas pėrdorimit tė mollės kėrkohet njė harmonizim edhe me mėnyrat tjerat kuruese , me qėllim qė sėmundjet e ndryshme tė kalojnė sa mė parė.Pėr tė luftuar gripin , kollėn , ngjirjen e zėrit , pėrmbajtjen e lartė tė kolesterolit nė gjak , pėr nxjerrjen e gurėve tė veshkave , pėr kurimin e sėmundjeve tė tilla si reumatizma , pleqėria e parakohshme e shum tė tjera rekomandohet molla , ky frut i mrekullueshėm.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

  2. #2
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    He he,une s`rri dot pa ngren te pakten 2 kokrra moll ne dite.

    An apple a day keeps the doctor away -_ ^
    Feel the pump √

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e RTP
    Anėtarėsuar
    26-03-2004
    Postime
    1,756
    Citim Postuar mė parė nga gimi3
    Zakonisht , kėshillohet tė hahen jo mė shumė se dy kokrra nė ditė.Nė rast se do tė hahen mė shumė , nė organizėm do tė grumbullohen sasi tė mėdha acidesh , qė mund tė krijojnė shqetėsime.
    kėshillohet tė hahen jo mė shumė se dy kokrra nė ditė!

    Mire,vazhdojme...
    Duhet tė hahen 20 kokrra ( mesatare ) mollė nė ditė dhe kjo tė vazhdojė pėr 2-3 ditė.
    Duhet tė hahen 20 kokrra ( mesatare ) mollė nė ditė...

    Njerez,une kam probleme me marr vesh se ne cilin rast flitet per shendetin,te parin apo te dytin?

  4. #4
    Betimi i Hipokratit
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    Citim Postuar mė parė nga RTP
    kėshillohet tė hahen jo mė shumė se dy kokrra nė ditė!

    Mire,vazhdojme...

    Duhet tė hahen 20 kokrra ( mesatare ) mollė nė ditė...

    Njerez,une kam probleme me marr vesh se ne cilin rast flitet per shendetin,te parin apo te dytin?

    me siguri 2 do kete thene ate zeron e ka vendos pa dashje.
    pastaj po te siguroj une dhe te keshilloj qe mos te hash 20 kokrra molle ne dite.
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  5. #5
    Not Interested ! Maska e Marijuana85
    Anėtarėsuar
    13-01-2007
    Vendndodhja
    Home for a while and soon back to U.K :)
    Postime
    683
    Citim Postuar mė parė nga Dj-GabrieL
    He he,une s`rri dot pa ngren te pakten 2 kokrra moll ne dite.

    An apple a day keeps the doctor away -_ ^
    Une s'rri dot pa ngren 5 kokrra moll ne dite ... met te vertet ha shum molla ... i kam shum ne qejf.
    Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

  6. #6
    Juventini Maska e EkOnOmIsTi
    Anėtarėsuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Pse Do Vish Dhe Ti ?
    Postime
    2,406
    hmmmmmm vdes ta hedh thelem e molles ne nje dot vere dhe pastaj ta ha
    S |< R /\ p /\ |_ |
    Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e k e n o
    Anėtarėsuar
    24-04-2007
    Postime
    45
    po ce do jeten mer pa mollen po molla per ne o jeta apo jo mer njerez e kam gabim pa molle ske ce do jeten :P (new entry) rreklame

  8. #8
    ThE KinG Maska e Imperator
    Anėtarėsuar
    23-04-2007
    Vendndodhja
    Albania
    Postime
    448
    Molla eshte me te vertete nje nga frutat me popullor dhe me te shendetshem per njeriun. Rritet kudo neper bote, ne vende te ftohta e te ngrohta. Molla gjithashtu perveē atyre qe ka permendur gimi, sherben dhe per diabetiket, por eshte nje lloj molle me lekure jeshile dhe e athet. Kjo lloj molle nuk permban sheqer ose permban ne doza shume te vogla qe nuk demtojne nje diabetik dhe nga ana tjeter me ane te vitaminave dhe acideve qe mbart kjo molle ndikon ne permiresimin e diabetit.
    Dhe per duhanin eshte nje ilaē me vete. Eshte e vertete qe pas ngrenies se molles cigarja nuk te shijon, kete e kam provuar dhe vete. Por ama per lenien e duhanit duke ngrene 20 kokrra molle ne dite jam totalisht kundra, pasi kjo do shkaktonte shume efekte te tjera anesore e gjithashtu nje njeri qe nuk ka aq force ne vetvete per ta ndaluar duhanin vete nuk ka perse tu drejtohet kurave.

    Imperator
    Albanian Perandory

  9. #9
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028
    Imperator : gjithashtu nje njeri qe nuk ka aq force ne vetvete per ta ndaluar duhanin vete nuk ka perse tu drejtohet kurave.

    Imperator
    Pershendetje Imperator ,

    Nese ke lexuar gjithe temen me vemendje shkruan keshtu :

    Por , pėr tė arritur kėtė , duhet njėkohėsisht edhe vullnet i fort



    Imperator : Por ama per lenien e duhanit duke ngrene 20 kokrra molle ne dite jam totalisht kundra, pasi kjo do shkaktonte shume efekte te tjera anesore
    Desha te theksoj faktin se ky lloj kurimi , eshte keshilluar nga Doctori , jo nga une !

    Imperator edhe disa fraza te cilat te kane ikur , kjo nuk vlen per 1 muaj , por per 2-3 dite , edhe kjo eshte nje lloj diete e cila perveq ngrenies se mollave gjera tjera nuk duhet ngrene .

    Lexo ne vijim :

    Si duhet zbatuar kjo kurė ?

    Duhet tė hahen 20 kokrra ( mesatare ) mollė nė ditė dhe kjo tė vazhdojė pėr 2-3 ditė.Pas kėsaj lloj diete do tė ndjehet njė neveri e plotė ndaj pirjes sė cigares.Gjatė kohės sė zbatimit tė kėsaj kure , nuk duhet ngrėnė asnjė lloj tjetėr ushqimi dhe tė mos pihet asnjė lloj lėngu.
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

Tema tė Ngjashme

  1. Kthimi Kah Zoti
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-03-2006, 18:41
  2. Tė drejtat e njeriut nė Islam
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:11
  3. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  4. Tė drejtat e njeriut nė Lindje dhe nė Perėndim
    Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 09-02-2004, 19:06
  5. ANTROPOLOGJIA e krishterė
    Nga Shpresmiri nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •