Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 75 prej 75
  1. #61
    Gjaku therret!!!!! Maska e KAPARJEL
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Vendndodhja
    Aty ku fluturojne shqiponjat!!
    Postime
    105
    Permbytjet e madha kane qene 7!!!e fundit eshte ajo qe njihet dhe me historine e Noe dhe varkes se tij te famshme!!

  2. #62
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    http://maps.google.com/maps?q=42.010...,0.013711&z=16

    shikoni keto pamje dhe gjekoni vete,nese mund te jene objekt studimi!?...

    Ne qofte se nuk ka patur permbytje e permasave te medha.Si spjegohet atehere gjetja e fosileve edhe ne male ne forme te skeletit te peshkut ,guaskave,algave etj.Keto mund ti gjesh me shumice edhe ne malet shqiptare!...

    Citim Postuar më parë nga bindi Lexo Postimin
    http://maps.google.com/maps?q=42.010...,0.013711&z=16

    shikoni keto pamje dhe gjekoni vete,nese mund te jene objekt studimi!?...
    Keto pamje te postuara me larte gjenden 17km ne lindje te qytetit te Ulqinit nga pamjet qe mund te shihni qe une e kame shenuar,nga banoret e kesaj zone quhet
    mali i Sumes qe si form gjeometrike,ngjane si piramid ,kurse ne te djathte te tij shihet nje figure gjigande 700 e ca m,gjatsi, qe ka formen e njeriut te shtrire.
    Duhet te theksoi faktin se nga popullsia e kesaj zone edhe zones per rrethe qarkullojn gojdhana te ndyshmene lidhje me qytetin humbur antik te Shasit!...
    Mbi te cilin jane bere edhe hulumtime arkeologjike nga Jugosllavet dhe Italianet te cilet kane gjetur shume gjera me vlere qe fatkeqsisht nuk gjenden te eksponuara ne muezeumin e Ulqinit.Por ne muzeume tjera gjetk?...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 12-11-2009 më 14:51

  3. #63
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    E lexova temen me kujdes, dhe mendoj se kam gjetur nje version shume llogjik,per pershkrimin e permbytjes gjigande,qe eshte perfolur ne keto legjenda.

    Nese shikojm me vemendje harten e globit(gje qe eshte provuar dhe shekencerisht)duket qart se toka dikur ka qen nje trup i vetem,ne form ishulli e rrethuar me uj,dhe shtrohet pyetja se si ka mundesi qe eshte plasaritur keshtu copa copa, sic duket sot ne hart.

    Jam i mendimit se levizjet e tokes nuk jan ashtu sic na i kan servirur(se dmth kontinentet zhvendosen ngadal dhe distancohen nga njeri tjeteri) ato jan formuar dhe ndare pothuajse ashtu sic i shohim sot vetem PAS NJE PERPLASJE TE FORT ndoshta me nje komet te permasave gjigande.Dhe kjo duhet te jet dhe katastrofa gjigande qe kan ruajtur keto legjenda ne bazen e tyre.

    Ps; ne fillim PERPLASJA,pastaj PERMBYTJA,e ma andej AKULLNAJAT ose ose NJE SHPERTHIM I SAJUAR E I PROGAMUAR NGA ZOTERAT,PER BOSHATISJEN E TOKES NGA BRENDA.
    Ndryshuar për herë të fundit nga sulioti : 02-12-2009 më 17:22

  4. #64
    Vetevendosje & kuq e zi Maska e ABytyqi
    Anëtarësuar
    19-05-2006
    Vendndodhja
    Belgjik
    Postime
    475
    Do t e me interesonte vetem permbytja e madhe Ilire sepse iliret jo rastsisht u Perbysen nga Adriatiku... ?

    Ka shkru dikush por si duket shum shkrime jan djegur dhe kjo ka mbetur vetem ne histori si kang ,si shum histori shqiptar.
    Kosova është Zemra e Shqipërisë !

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Sipase tregimeve popullore deti adriatik slloven ma herete kaqen toke, dersa kosova kaqen me uje sot me shku m,e shiku arat afer sushices e deri ne janjeve plote fosile te guacav i gjeni.

  6. #66
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ne mitologjine pellasge kane qene tre permbytje,"Ogygian","Deucalion","Dardanus".
    Do shkruaj per "Ogygian"

    Teoria e permbytjes ne basenin e egjeut dhe ate mesdhetar,propozon qe nje "permbytje e madhe" ndodhi ne fund te pleistocenit te poshtem ose ne fillim te holocenit.Holoceni eshte nje periudhe gjeologjike qe fillon afersisht 9600 vjet perpara krishtit dhe deri ne ditet tona.Kjo permbytje mund te koincidoje me mbarimin e epokes se akullit vlersuar afersisht 10000 vjet me pare,niveli i detit u ngrit 130 metra me siper.vecanerisht gjate "Meltwater pulse 1A" ku niveli i detit u ngrit ne disa pjese te hemisferes veriore 25 metra per nje periudhe me pak se 500 vjet.
    Shikoni harten poshte,peloponezi ishte i ngjitur me pjesen tjeter,azia e vogel e bashkuar me europen.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------
    Quhet permbytja "Ogygian" sepse ndodhi ne kohen e Ogyges,mbretit mitik te Atikes,ne mit permbytja ndodhi per te gjithe boten,ishte shkaterruese aq sa atika u shkaterrua krejtesisht dhe mbeti pa mbret deri ne kohen e mbretit Cecrops.

    Plato pershkruan qe permbytja ndodhi 10000 vjet perpara kohes ne te cilen jetonte ai.

    Ps.Varet se cfar quajme permbytje!nese quajme permbytje ngritjen e detit 25 metra per 500 vjet(5 cm ne vit),atehere jam dakord dhe une,po, ka patur permbytje,sigurisht pa Atlase,Noe,arke te mbushur plot me kafshe etc
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 04-12-2009 më 14:03

  7. #67
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Sipase tregimeve popullore deti adriatik slloven ma herete kaqen toke, dersa kosova kaqen me uje sot me shku m,e shiku arat afer sushices e deri ne janjeve plote fosile te guacav i gjeni.
    Kur kishte guaca/guacka dhe det ne kosove,nuk ka patur Homo sapiens

  8. #68
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    E lexova temen me kujdes, dhe mendoj se kam gjetur nje version shume llogjik,per pershkrimin e permbytjes gjigande,qe eshte perfolur ne keto legjenda.

    Nese shikojm me vemendje harten e globit(gje qe eshte provuar dhe shekencerisht)duket qart se toka dikur ka qen nje trup i vetem,ne form ishulli e rrethuar me uj,dhe shtrohet pyetja se si ka mundesi qe eshte plasaritur keshtu copa copa, sic duket sot ne hart.

    Jam i mendimit se levizjet e tokes nuk jan ashtu sic na i kan servirur(se dmth kontinentet zhvendosen ngadal dhe distancohen nga njeri tjeteri) ato jan formuar dhe ndare pothuajse ashtu sic i shohim sot vetem PAS NJE PERPLASJE TE FORT ndoshta me nje komet te permasave gjigande.Dhe kjo duhet te jet dhe katastrofa gjigande qe kan ruajtur keto legjenda ne bazen e tyre.

    Ps; ne fillim PERPLASJA,pastaj PERMBYTJA,e ma andej AKULLNAJAT ose ose NJE SHPERTHIM I SAJUAR E I PROGAMUAR NGA ZOTERAT,PER BOSHATISJEN E TOKES NGA BRENDA.
    Ti ben mire te lexosh ketu,tek ky link,i gjen te gjitha pergjigjet

    http://www.ucmp.berkeley.edu/geology/tectonics.html

  9. #69
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga BANISHED_ Lexo Postimin
    Ti ben mire te lexosh ketu,tek ky link,i gjen te gjitha pergjigjet

    http://www.ucmp.berkeley.edu/geology/tectonics.html
    flm per sugjerimin, por nuk i marr per baz ato qe thojn shkenctaret(e pierdhur nga trut).Te gjitha ato qe marr per baz jan LLOGJIKA DHE VETEM LLOGJIKA.

    Dhe sepse marr per baz llogjiken, me duhet te pranoj se toka eshte permbytur,(nuk edi se sa her)por ama eshte mbytyr dhe shume biles.

    Ne Gramsh(rrethi im i vendlindjes)duken qart kufijt deri ku ka arritur uji (permbytes)sepse ka dy lloje pylli,ka pyll me shkurre,(pjesa e permbytur e dikurshme) dhe pyll me drur te medhenj(pjesa qe nuk eshte permbytur).

    Ne maj te kodrave ne lartesi mbi 1000 mij metra,akoma dhe sot ka shenja te permbytjes se fundit, si;spiranca te vjetra te varurua ne shkembinj,guacka deti,zenjes(gure i rrumbullaket qe gjenden ne lumenj dhe ne dete)etj etj.

    Provat qe tregojn nje permbytje te madhe (apo me shume)jan te gjalla dhe te tejdukshme, keshtu qe nuk eshte e nevojshme per te lexuar,gjera te cilat me shume se ndricim njohurish,jan crregullim i mirfillt dhe i qellimshem mendor.

  10. #70
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    flm per sugjerimin, por nuk i marr per baz ato qe thojn shkenctaret(e pierdhur nga trut).Te gjitha ato qe marr per baz jan LLOGJIKA DHE VETEM LLOGJIKA.

    Dhe sepse marr per baz llogjiken, me duhet te pranoj se toka eshte permbytur,(nuk edi se sa her)por ama eshte mbytyr dhe shume biles.

    Ne Gramsh(rrethi im i vendlindjes)duken qart kufijt deri ku ka arritur uji (permbytes)sepse ka dy lloje pylli,ka pyll me shkurre,(pjesa e permbytur e dikurshme) dhe pyll me drur te medhenj(pjesa qe nuk eshte permbytur).

    Ne maj te kodrave ne lartesi mbi 1000 mij metra,akoma dhe sot ka shenja te permbytjes se fundit, si;spiranca te vjetra te varurua ne shkembinj,guacka deti,zenjes(gure i rrumbullaket qe gjenden ne lumenj dhe ne dete)etj etj.

    Provat qe tregojn nje permbytje te madhe (apo me shume)jan te gjalla dhe te tejdukshme, keshtu qe nuk eshte e nevojshme per te lexuar,gjera te cilat me shume se ndricim njohurish,jan crregullim i mirfillt dhe i qellimshem mendor.
    Aha,me arsimin qe ke ti e kam te lehte fare.kam frike ndonje me kellqe.
    Nuk te spjegoj qysh,tek,pse!thjesht dy pyetje, dhe mundohu te japesh pergjigje te qarte.

    Sa kohe i duhet nje guacke te fosilizohet,pak a shume?!
    Ne c'periudhe ka qene deti ne gramsh,dhe kur u fosilizuan kto guacka a kishte homo sapiens?!

    Ps.Spirancat e vjetra te varura neper shkembinj coji atje...e di vet ti

    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 06-12-2009 më 15:03

  11. #71
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga BANISHED_ Lexo Postimin
    Aha,me arsimin qe ke ti e kam te lehte fare.kam frike ndonje me kellqe.
    Nuk te spjegoj qysh,tek,pse!thjesht dy pyetje, dhe mundohu te japesh pergjigje te qarte.

    Sa kohe i duhet nje guacke te fosilizohet,pak a shume?!
    Ne c'periudhe ka qene deti ne gramsh,dhe kur u fosilizuan kto guacka a kishte homo sapiens?!

    Ps.Spirancat e vjetra te varura neper shkembinj coji atje...e di vet ti

    ¨Personi qe mbaron nje shkoll apo me shum, nese nuk e ka pasion dhe ne shpirt ate qe studion eshte e kot, sepse gjithmon do ecin ne rrugen e drejtuar prej atyre te cilet,duan qe njerzit te mbesin gjithmon dele, sepse ashtu ju intereson atyre,gjeje vet ti se je i zgjuar.

    Sa per pyetjet e tua,po te perseris ate qe kam then me lart; une i besoj syve te mi lle llogjikes,se cfare tthojn keta qe mbarojn universitete sme inetresojn dhe shum ,sepse ne te shumten e rasteve ,ne vend qe te orientojn te corientojn, sepse ashtu eshte kurdisur loja.

    ps;kam nje menyre krejt te vecant studimi, por nuk eshte koha dhe vendi per te treguar gjithcka, nje dite mbase meson se cfare mendoj...;;;;

  12. #72
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Aha.ok

    pyetjeve nuk ju pergjigje

    e lem fare

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Qe ka patur permbytje te madhe , ne pjesen dermuese te globit , pra jo pjesore , kam pershtypjen se ka te dhena te sigurta . Ne kto "fakte" une rendis 1) gojedhenat , legjendat dhe vete doktrinen e bibles , qe pavaresisht thelbit te saj anti homosapiens dhe perdorimit me hile qe i ka bere ketij fakti per qellimet e saj , prape se prape ajo sjell disa recorde historike qofte dhe te diskutueshme . 2) "faktet" dhe "shenjat" qe kjo permbytje ka lene mbi siperfaqen e vete tokes. Une ketu para se gjithash do te evidentoja gerryerjen e Piramides se Gizes dhe te Sfinksit etj. Po ta vini re Piramida me e madhe eshte shkaterruar ne siperfaqen e saj deri afer majes , ndersa te tjerat qe jane me te vogla jane gerryer thuajse teresisht ne siperfaqet e tyre . Gjithashtu , nuk kane qene faktoret atmosferike qe kane realizuar gerryerjet sepse e para dhe mbi te gjitha do te ishte shkaterruar maja e saj dhe jo te qendronte si nje qeleshe . Pra nisur nga kendi i forces vepruese "nga lart -poshte" , "rreshjet" apo "horizontal" "ererat" shkaterrimi do ti kishte ndodhur edhe majes se saj . Ky fakt na nxjerr ne perfundimin se "goditja" eshte dhene ne planin horizontal dhe forca shkateruese ka qene efektive deri ne lartesine e majes se saj . Un mendoj se ne ate lartesi ka qene dallga e pare (balli dallges) i cili godet i pari trupin e piramides duke realizuar edhe shkeputjen e pjeseve masive (gureve masive apo veshjes se saj) ne goditjen e pare se me pas edhe nese rritet lartesia e nivelit te ujit fuqia e tij goditese eshte shume larg asaj qe jep "balli i dallges" . Po keshtu edhe per Sfinksin . Gerryerjet jane ne planin horizontal nderkohe qe koka e tij eshte keputur pasi nuk ka patur ate lidhje me trupin si guret e piramides ose piramidave por ka qene me bazament me te vogel . Kjo na nxjerr gjithashtu edhe ne konkluzionin se si piramidat (ose te pakten e Madhja ) ashtu edhe Sfinksi jane ndertuar perpara kesaj permbytjeje.
    Gjithashtu nga sa llogjika ime arrin te rikrijoje nga copat e mozaikut qe shikohen jane gjetur lart e poshte , arrin ne konkluzionin se shkaktari i kesaj permbytje te madhe ka qene nje fenomen i tille natyror i cili ka rritur gjithashtu edhe forcen gravitacionale te tokes . Ky lloj mendimi rezulton i llogjikshem qofte edhe vetem (them qofte edhe vetem pasi sipas analizes sime ka shume ) nga marrja ne konsiderate e pikepyetjes se si ka patur njeriu mundesine e levizjes se atyre gureve masive per ndertimin e piramides . Shkaku kryesor eshte se toka nuk ka patur kete force terheqese qe ka sot dhe ata gure levizeshin me me lehtesi . Por jo vetem , edhe qeniet qe i kane levizuar ato kane qene me te medha se njeriu sot se muskulatura e tyre ka patur mundesine te mbaje nje peshe trupi edhe me te madhe .

    Kaq po jap pa iu futur analizes se metejshme !

    Edhe nje gjo tjeter sa per "gallate" qe me shkoi ne mendje : Faraonet e Egjyptit as nuk e kane ditur se cfare ka patur si koke sfinksi deri sa i vune nje koke njeriu (Koken e faraonit). Por edhe une nuk e di , pavaresisht se duke gjykuar nga trupi them se duhet te kete patur koke Luani. Ma do mendja se edhe ata qe kane urdheruare vendosjen e kokes se faraonit e kane kuptuar kete qe kokludoj une se nuk kane qene me budallenj se une , por pa mendoni nje faraon qe gjen nje trup luani pa koke , per koken e kujt mendon t'i vendose mbi shpatulla , ate te luanit apo ate te tij ? E KAM FJALEN NE THELB QE "FEJA" QE NDERTOI ATE KRIJESE "SFINKSIN" NUK ISHTE "FEJA" E TIJ DHE SI E TILLE NUK MUND TE KISHTE RENDESI PER "FARAONIN EGJYPTIAN TE PAS PERMBYTJES" KOKA E SAJ .
    Ndryshuar për herë të fundit nga bamatat : 08-01-2010 më 15:12

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Kur kishte guaca/guacka dhe det ne kosove,nuk ka patur Homo sapiens
    Nuk me duket e drejt qe te injorosh cdo informacion qe vjen ne forum,duhet te studijohet cdo informat qe vjen nga populli,pasi populli dhe gojdhanat e kan mbajt gjall nji pje te mir te historis.
    Pasi qe edhe une i kam pare ne disa pjes te kosoves vendet shume te vjetra ku jan lidh anijet,njanin ne malin qyqavice te drenices dhe ne malin e fshatit Brod te Kaqanikut.Dhe sipas shume gojdhanave te njerezve,thon se kosova ka qen e mbushur me uj,por para me se 12000-15000 vjetesh ashte ba nji katastrof e madhe natyrore dhe eshte ba qarja e maleve te grykes se Kacanikut dhe te Rugoves dhe uji eshte terjek nga kosova.Gjithashtu e mbaj mend ne shkollen fillore(1970) asokohe mesuesit na spjegojshin se kosova para mijra viteve ka qen det,dhe pas qarjes se grykes se Kacanikut ka mbetur e gjith kosova nje fushegrop.

    PS.mirepo nuk thon edhe ne kohen e permbytjeve eshte qujte kosove .

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anëtarësuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171

    Talking

    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Kur kishte guaca/guacka dhe det ne kosove,nuk ka patur Homo sapiens
    Ju beni mire qe ti shikoni edhe punimet e Dr.Edi Shukriut,besoj se te bejne mire.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. Te kam thene ndonjehere...
    Nga Mina në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 12-03-2024, 08:16
  2. Ndonjehere
    Nga Albioni në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-03-2010, 17:40
  3. E vrava burrin tim pasi më keqtrajtonte..!!
    Nga Zemrushja në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 23-04-2007, 09:13
  4. Filmat më koti që keni parë ndonjëherë...
    Nga *Ema* në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 97
    Postimi i Fundit: 30-07-2005, 05:30
  5. Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-08-2003, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •