Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    34
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime

    Si mund te shkruaj nje ese?

    kisha me ju pyte ku mund te gjej ne internet material se si shkruhet nje ese edhe pse ese te zakonshme shenojm te gjith ...

  2. #2
    Moderator Maska e Pratolini
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    720
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 2 herė nė 1 postim
    Esse te mirefillta jane te pakta ne qarkullim sepse te krijosh nje esse do te thote te kesh arritur nje pjekuri te caktuar argumentuese dhe per me teper duhet te kesh nja bagazh te mire referencash.

    Ne fakt ke te drejte sepse rendom ketu ne Shqiperi ndodh qe edhe kur nje djalosh apo vajze ne tetevjecare flet se si i kaloi pushimet e veres e quan kete nje esse. Ky eshte nje problem pedagogjik i kaluar neper breza nga ana e mesuesve tane te dashur, qe me sa duket paskan disa mangesira te theksuara.

    Te krijosh nje esse do te thote te diskutosh, te argumentosh dhe te analizosh mbi nje fenomen konkret. Duhet te permendesh citime dhe ne menyre deduktive te arrish ne konkluzione. Nuk eshte e thene qe ne fund te japesh zgjidhje, shpeshhere mjafton fakti qe te besh pyetje, por edhe keto duhe te jene te bazuara dhe te qarta. Nuk ka shume nevoje per llustrime te theksuara artistike dhe metafora apo epitete, sepse esse-ja ne thelb eshte diskutim dhe ide, nuk eshte art i mirefillte si nje proze apo poezi (apo hartim do thoshte zysha ime e tetevjecares).

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anėtarėsuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 herė nė 1 postim
    Citim Postuar mė parė nga Pratolini
    Esse te mirefillta jane te pakta ne qarkullim sepse te krijosh nje esse do te thote te kesh arritur nje pjekuri te caktuar argumentuese dhe per me teper duhet te kesh nja bagazh te mire referencash.

    Ne fakt ke te drejte sepse rendom ketu ne Shqiperi ndodh qe edhe kur nje djalosh apo vajze ne tetevjecare flet se si i kaloi pushimet e veres e quan kete nje esse. Ky eshte nje problem pedagogjik i kaluar neper breza nga ana e mesuesve tane te dashur, qe me sa duket paskan disa mangesira te theksuara.

    Te krijosh nje esse do te thote te diskutosh, te argumentosh dhe te analizosh mbi nje fenomen konkret. Duhet te permendesh citime dhe ne menyre deduktive te arrish ne konkluzione. Nuk eshte e thene qe ne fund te japesh zgjidhje, shpeshhere mjafton fakti qe te besh pyetje, por edhe keto duhe te jene te bazuara dhe te qarta. Nuk ka shume nevoje per llustrime te theksuara artistike dhe metafora apo epitete, sepse esse-ja ne thelb eshte diskutim dhe ide, nuk eshte art i mirefillte si nje proze apo poezi (apo hartim do thoshte zysha ime e tetevjecares).
    Kesaj i them Gjuhe-Shqipe une ..
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-11-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    24
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime

    Smile

    Varet cfare lloj essay do te shkruash.
    Nqse do te bindesh dike, apo te krahasosh, apo te japesh informacion duke dhene argumentat e tua.
    Megjithate, Pratolini ka shume te drejte. Duhet te kesh nje bagazh te gjere informacioni si dhe nje shprehi te pasur. Ca thenie te bukura (quotes), pyetje te thella qe nxjerrin ne pah aftesite e tua per te menduar, si dhe shembuj nga teksti apo informacioni qe keni per te mbeshtetur mendimet tuaja : keto jane disa elemente qe nqse perfshihen ne essay, ndikojne per te pasur nje essay te mire.

    Ne nuk na i kane mesuar aq mire ne Shqiperi. Na jepej per hartimet, por ketu ne USA duhet t'jua kontrolloj essays nxenesve sipas formatit te ketyre.

  5. #5
    ENJOY YOUR LIFE Maska e tolky
    Anėtarėsuar
    17-04-2007
    Postime
    68
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    tema eshte e vjeter, por mire eshte te rikthehet

    shume profesor thone se ne esse numerohen edhe lidheset "dhe, i, e, te, etj" por eshte shume te
    tjere thone se lidheset ne esse nuk numerohen, tani nuk e dime si te veprojme kur kemi nje esse te shkruajme me 100 fjale dhe si te numerojme ato fjalet, duhet vetem fjalet apo edhe lidheset ti quajme si fjale dhe te behen se bashku 100 fjale.

    cila eshte e sakte ?

  6. #6
    gone Maska e INFINITY©
    Anėtarėsuar
    08-11-2007
    Postime
    4,077
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 herė nė 1 postim
    Citim Postuar mė parė nga tolky Lexo Postimin
    tema eshte e vjeter, por mire eshte te rikthehet

    shume profesor thone se ne esse numerohen edhe lidheset "dhe, i, e, te, etj" por eshte shume te
    tjere thone se lidheset ne esse nuk numerohen, tani nuk e dime si te veprojme kur kemi nje esse te shkruajme me 100 fjale dhe si te numerojme ato fjalet, duhet vetem fjalet apo edhe lidheset ti quajme si fjale dhe te behen se bashku 100 fjale.

    cila eshte e sakte ?
    Kur shkruan nje ese ne Microsoft Word, po te shikosh ne anen e majte ne pjesen e poshtme ku jep dhe numrin e faqes, te jep dhe Word Count ose numrin e fjaleve qe ke arritur deri ne ate pike.

  7. #7
    18 scudetti Maska e Gjinokastra
    Anėtarėsuar
    29-08-2009
    Mosha
    26
    Postime
    1,160
    Faleminderit
    0
    Falenderuar 1 herė nė 1 postim
    Citim Postuar mė parė nga labin Lexo Postimin
    kisha me ju pyte ku mund te gjej ne internet material se si shkruhet nje ese edhe pse ese te zakonshme shenojm te gjith ...
    Po nuk duhet ta kopjosh, duhet ta bėsh vetė ti! Nė gjimnaz unė mendohesha 40 minuta, edhe 5 minutat e fundit e shkruaja 3-4 faqe esse. Gati gjithmon merrja 10, rrallė merrja 9.
    [QUOTE =puroshkodran;2654864]Roma del kampion[ /QUOTE]

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-11-2005
    Postime
    11
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime

    Question

    shpeshherė nexesit kerkojn qe profesoresha te na tregoj temen e eses nje jave me perpara ne menyre qe te munden te "huazojn" nga interneti dhe te marrin pese ne ditar, por si mund te quhet ajo ese?

Tema tė Ngjashme

  1. Si tė shkruaj nė ndarje NTFS
    Nga McKINLEY nė forumin Pėrdoruesit e Unix
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-06-2004, 18:48
  2. Per te dashuren Shqiperi!! Daut Daku
    Nga ukdaku nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 19-12-2002, 05:15
  3. Pėr Shqipėrinė
    Nga onchesmos nė forumin Folklori shqiptar
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 15-10-2002, 21:58
  4. Te shkruaj...
    Nga SyntheticZero nė forumin Ditari i meditimeve
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 06-08-2002, 20:32
  5. Per Shqiperine
    Nga onchesmos nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-05-2002, 17:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •