Close
Faqja 19 prej 20 FillimFillim ... 917181920 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 380 prej 383
 1. #361
  ...........
  Anėtarėsuar
  04-05-2007
  Vendndodhja
  para dyerve tė vdekjes
  Postime
  99
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Arvanitasi:
  ....dhe ne mezi u liruam nga 1912-ta, prej turqve..
  Dhe sapo u liruam prej turqve filloj masakrat me te mdhaja mbi shqiptaret ne historin e tyre.
  Mbi 5 milion shqiptar u shperngulen me force nga Beogradi,Vranja,Bujanovc,Preshev,Kosov,Mal te zi dhe Maqedoni,kurse ato arvanitasit e tu mysliman te greqise shumicen i masakruan dhe mbi 1 milion i shperngulen me dhune ne Turqi.Endej nuk eshte i sakte numri i te masakruarve por te dhenurat jane biblike edhe kjo per nji periudhe per disa vite e te mos flasim cka ka ndodhur ma von.Jane faktet me emra dhe mbiemra ...
  Keto te dhenura babi jot nuk ti ka treguar a???Ti je miskin dhe fakir(varfenjak) nga mendja...
  Sa per Bushin(qe don me thon ne perkthim shqip: THERRA),nuk ka ardh ketu se ju i keni mahnit me bukurin e juaj ose me mencurin e juaj,ai po vjen qe tju ben kepuce futbolli edhe tju perdor si samare derisa ka nevoj pastaj do tju gjuan ne kanten e berllogut.Edhe ata nderkombetaret nuk kan ardhur per juve meshkujt por kan ardhur per femrat shqiptare se .............,turp per ato ,ma mire te mbytemi ne det se sa keshtu................E kesaj ju i thoni liri a?
  Neser kur do te humbi amerika me cilin do te beheni?Ke cili do ta shisni nderin?
  A spo merrni mesim prej Cecenise?Vet po luftojne me nji superfuqi edhe vazhdojn luften..kjo eshte shembull se si fitohet liria.

 2. #362
  fushori Maska e Ermal 22
  Anėtarėsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nuk eshte puna vetem tek vehabistet, Koniq. Problemi eshte se ne pergjithsisht ne boten islame, myslimanet po behen me konservatore e me muslimane.
  E pashe vete kur vizitova nje te afermin tim [farefis] qe tradicionalisht kane qene mysliman, por nuk e kane praktikuar se komunizmi nuk la ndoken te praktikoje fe.
  Pra ky i afermi im qe deri dje shifte punen e vet, ne dhomen e pritjes kish vene nje fotografi te Mekes, dhe asnje tjeter nuk kish ne mur shtepia.
  Nuk i thashe gje se eshte ceshtje personale dhe nuk doja te hapja muhabet fetar, por e di se nga ky i aferm nuk kam degjuar ndonjehere bisede per kombin, per atdheun, per Shqiperine, per patriotizmin, dhe nga ai moment fillova te rreflektoj se cfare to ndodhe me kombin shqiptar kur gjithe myslimanet shqiptar do veprojne ashtu, pra kur ti futen me thelle fese. Nuk u ndjeva mire , dhe prandaj them se kur nje komb si yni ka shumice myslimane, problemet do jene me te medha pasi vete kohet ne boten islame jane te turbullta.
  Ca studiues shqiptare kane pohuar se fondamentamentalizmi islamik dhe ai ortodoks jane nder problemet fetare me te mprehta qe do vazhdojne te krijojne probleme. Rrepublika e Mirdites eshte histori e vdekur e para 80 e ca vjeteve dhe sot nuk degjon kush per te pasi eshte ceshtje e mbyllur. Por ama ceshtja e shkeputjes se Himares apo e te ashtequajturit 'epir verior' ka dale prape ne skene nga ata qe e quajne veten ortodokse.
  Biles po keta fondamentaliste ose ekstremiste qe po kerkojne statuse te ndryshem rajonale jane ata qe gezohen nga rritja e fondamentalizmit dhe konservatorizmit islamik ne tokat shqiptare pasi ua ben atyre me te lehte ndertimin e "ceshtjes" per shkeputje, per gjoja autonomi apo edhe pavaresi sic tha gomari Bollano. Pra shfrytezojne budallalleqet e problemet qe vijne nga gjiri i myslimaneve, biles dhe nga vjedhja e vandalizimi i kishave per te treguar se nuk jetohet me shqiptaret, se myslimanet po persekutojne te krishteret etj
  Kam pershtypjen qe edhe ateistet jane bere me te ashper ne mendimet e tyre kunder feve pikerisht nga ato qe lexojne e ndiejne per Islamin e myslimanet. Ndoshta jam gabim por keshtu duket.

  Cdo fe ka te mirat e te keqiat e saj sociale, por mendoj qe Islami ka me teper probleme anesore, prandaj edhe kritikohet apo sulmohet me fort, pasi mendohet per te nesermen, sidomos kur shihet cfare po ndodh ne Turqi, Bosnje, Pakistan etj.
  Pakistani psh u be vendi i mbajtjes se konferences islamike te rradhes, dhe nje nder deklaratat me te forta ishte ajo kunder islamofobise [frika e perbuzja ndaj Islamit] , nderkohe qe ne Pakistan perplasjet e dhunshme ne emer te fese jane te zakonshme, e nderkohe ku vazhdojne te vijne njoftime se te krishtereve u behet shantazh me jete, per tu konvertuar ne mysliman.

  http://www.christiantoday.com/articl...stan/10790.htm

  Problemi me i madh qe po vjen eshte rradikalizimi qe po perfaqsohet nga vehabizmi, nderkohe qe po luftohet perseri [si ne kohe te Zogut] qe te lejohen percet ne shkolla. Kjo mbulesa a percja po behet si simbol i luftes se myslimaneve per te drejta, por eshte njekohesisht edhe simbol i cili neser do shtoje numrin e grave shqiptare qe nuk do munden te shkojne as ne gjimnaz, e jo me ne shkolle te larte. Nderkohe qe ne Egjipt ledhohen edhe fatwa ku kerkohet qe te mbulohen skulpturat e lashta egjiptiane pasi nuk jane islamike. Shih ca mentaliteti i prapambetur anti histori e anti kulture.

  p.sh Antari qe po mbron [dhe po propogandon] fene e vet me fort eshte muslim965. Thjesht muslim, sic e ka vene emrin, as Myslym a Myslim sic e kan pas tradite me i vu emrat disa. Pse kur ti sulmon greket e serbet muslim 965, a ta ben per Shqiperi apo per Islam? Une them per Islam, sic ke dhe emrin.

  Shikoni kete teme pershembull, sa energji e kohe e shpenzuar, nderkohe qe kombe e njerez te tjere do e harxhonin per te mesuar, punuar, bere gjera te ndryshme. Po te mos kishim probleme nuk do harxhonim kaq kohe e mund per te shprehur shqetesime rreale.
  Ky forum eshte gjithashtu tregues se shqetesimet nuk jane te kota pasi shohim antare myslimane qe mbajne avatare te Zarkauit, qe kercenojne me jete ne emer te fese, qe na sjellin ketu website vehabiste, qe mbeshtesin vehabizmin apo mendime qe hidhen ne forume a faqe xhihadiste shqiptare te cilat ekzistojne!

  E pse duhet te gezohen njerezit qe Islami po perhapet e po forcohet me shume ne Europe atehere, sidomos kur flitet per ummah a komb islamik, apo kur ne Greqine fqinje zona e minoritetit turk lejohet te drejtohet nga shariati?
  Te ishte se do e kishit fene si ceshtje personale nuk po e ka njeri problem, por kur kjo shumice shihet ne plan kombetar dhe ne cfare stadi mund te arrihet, atehere shqetesimet behen me te prekshme.
  Prandaj myslimanet shqiptare duhet ta ndiejne se kritikat apo shqetesimet nuk jane lufte kunder Islamit, por ndaj pasojave e nderlikimeve qe po shohim.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermal 22 : 28-05-2007 mė 13:53

 3. #363
  i/e regjistruar Maska e valius
  Anėtarėsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ne daq e urrejme ne daq jo, Amerika ka aleate te shumte dhe kush jemi ne shqiptaret, askush ne krahasim me te tjeret, as nuk kemi force ushtarake, as ekonomine nuk e kemi te forte dhe mendojme se krejt bota sillet rreth nesh.

  A me lon shokun e Milloshevicit apo Sadam Hyseinit apo Bin Ladenit qe te udheheqin me njerz, qe t'ua pijne njerzve gjakun dhe t'i mbysin? A te duket ty normale qe 20% te udheheqe mbi 80%. 10% serbe te udheheqin 90% shqiptare, 20% sunite te udheheqin 80% shiite dhe kurde. Kjo vetem ne diktature ekziston e askund tjeter. Edhe ndegjoni lajmet se kush po vret dhe po masakron popullin e Irakut, ushtria amerikane apo terroristet shiite dhe al-kaida.
  O zotri mesi4ever po qe se do urenim ameriken gjith shqiptaret do jetonim ne Dures kuptove do na shkateronin sllavet...edhe me intereson se kush tha se amerikanet vrasin irakian e afgan..edhe nuk duhet te jesh i sigurt 100% se nuk vrasin pasi vet amerikanet kan pranuar se bejne gabime gjat sulmeve ndaj militantve..eshte fakt qe me se shumti ata vriten ne mes veti..dhe kjo mua nuk po me intereson por cka esht me kryesorja se politika aktuale e Bushit eshte politik e gabuar pasi qe shumica e amerikaneve jane kunder kesaj politike,jo vetem amerikanet por edhe shum popuj tjere....

 4. #364
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Citim Postuar mė parė nga muslim_965
  D@mian:

  Sigurisht se i kam pyetur edhe kam lidhje te mira shoqerore me shume suedeze dhe familje te tyre te cilet un i kam thirr ne islam sidomos jemi ne dialog esiper me disa prifterinj tetyre,dhe seriozisht jane tu menduar per kete thirrje sic e kan bere me qindra suedez qe jan konvertuar ne islam edhe une me shumicen e tyre kam lidhje.Normalisht se ata nuk jan te knaqur dhe mundohen te bejne ndonji zgjidhje edhe ata vet e shohin se ne cfare gjendje eshte katandisur popullarta e tyre nga njera ane dhe nga ana tjeter shoqeria e tyre ka nevoj te madhe per imigrante si fuqi puntore.
  Pershendetje muslim_965.
  Tregoju se parajsa gjendet nen hijen e shpatave ketyre prifterinjeve e ndoshta do ta pershpejtonin konvertimin e tyre ne Islam.

  Respekt.
  Destroyer of falsehood :)

 5. #365
  i/e regjistruar Maska e valius
  Anėtarėsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Tregoju se parajsa gjendet nen hijen e shpatave
  kjo ne kuran esht..dua fakte dhe jo te mara nga propagandat..seriozisht e kam nese mundet te me bind dikush...un nuk besoj se shkruan nen hijen e shpatave.
  e kam kuranin shqip me tregoni si ta gjej ku gjendet..ju pershendes

 6. #366
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
  Pershendetje muslim_965.
  Tregoju se parajsa gjendet nen hijen e shpatave ketyre prifterinjeve e ndoshta do ta pershpejtonin konvertimin e tyre ne Islam.

  Respekt.
  Parajsa gjendet nen hijen e shpates dhe kjo nuk vlen vetem per nje musliman por vlen per krejt njerezit dhe per krejt fete .
  Duke ditur qe lufta ne Islam eshte vetem mbrojtese , me kete nenkuptohet qe ata njerz vdesin per te ruajtur lirine e tyre .
  Per nje ideal te tille kane vdekur shum shqiptar , per liri , dhe e di se cfar nese psh Isa Boletini nuk e pergezon Parajsen ti kurr nuk ke per ta pergezuar , nese Cercis Topulli nuk e pergezon Parajsen , ti as ne ender nuk mund te shkojsh Parajsen , dhe nese Adem Jashari nuk e pergezon parajsen ti as qe vjen ne pyetje per te pergezuar Parajsen .
  Pra , Parajsa eshte nen hijen e shpates , ka kuptimin e mbrojtjes se vatanit , lirise dhe drejtesise !!!

  Shum here ta kam thene , mos degjo evangjelistat , misionaret e ndryshem sepse ata lujane me trurin tend . Krijojne konfuzitet dhe kur vjen ketu te shkruajshe gjoja dicka senzacionale , perfundon duke shkruajtur budallalleqe !!!

  Me respekt Gostivari_usa

  P.S. " Me vjen shum keq per ty kur shikoj se cdo here shkruan budallalleqe "
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gostivari_usa : 28-05-2007 mė 19:48

 7. #367
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Citim Postuar mė parė nga valius
  kjo ne kuran esht..dua fakte dhe jo te mara nga propagandat..seriozisht e kam nese mundet te me bind dikush...un nuk besoj se shkruan nen hijen e shpatave.
  e kam kuranin shqip me tregoni si ta gjej ku gjendet..ju pershendes
  Ne nje Hadith eshte ajo, pra citim i profetit Muhamed. Dhe jo i pasigurte apo 'i dobet', po nga Bukhari (Buhariu). Po te thuash ne shtetet islamike se ky hadith eshte i dobet sic po thone disa myslimane ne forum kur nuk iu konvenon, te shkon koka.

  Respekt.
  Destroyer of falsehood :)

 8. #368
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
  Shum here ta kam thene , mos degjo evangjelistat , misionaret e ndryshem sepse ata lujane me trurin tend . Krijojne konfuzitet dhe kur vjen ketu te shkruajshe gjoja dicka senzacionale , perfundon duke shkruajtur budallalleqe !!!

  Me respekt Gostivari_usa
  Po de se une 5 vjet i kam qe te luajne 'misionaret dhe 'evangjelistat'' me trurin tim.
  Budallallek po me duket ai Hadith e misionaret e asnje i krishter nuk me ka folur per ate hadith po e kam lexu ne librin e Buhariut.
  Destroyer of falsehood :)

 9. #369
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa
  Pra , Parajsa eshte nen hijen e shpates , ka kuptimin e mbrojtjes se vatanit , lirise dhe drejtesise !!!
  Me fjale te tjera qenka genjeshter...

  Mua ky ajet nuk po me duket vetmbrojtje, nuk e di si po ju duket juve.

  9:29. Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.
  Destroyer of falsehood :)

 10. #370
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Anėtarėsuar
  07-12-2006
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me e permen Nacionalizmin Shqiptar e mos me e permen Lidhjen e Prizrenit osht njejte si me e permen Krishtenizmin e mos me e permen Krishtin - paqja kofte me popullin Shqiptar - e si me e permen Islamin e mos me e permen Muhamedin - paqja kofte me popullin Shqiptar |||

  nuk osht cudi se nuk ka shkrime 'Shqiptare' ma n'ket kuven ||| po qe njo t'ktynehershit

  <http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=1543#post1543>

  ku munet me u lexu se

  "
  Disa dit para Kongresit ne 20 Qershor 1878 ne Prizren u mblodhen nacionalistet Shqiptar shumica nga Kosova dhe Maqedonia Perendimore, dhe u be e njojtur si Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Qellimet e saj kryesore ishin te mblidhnin forca militare dhe politike per te mbrojtur trojet Shqiptare dhe ti jepnin nje peticion sulltanit te bashkonte 4 vilajetet Shqiptare ne nje administrativ te vetme.
  Nje nga aktet e para te Lidhjes ishte memorandumi derguar Lord Beaconsfield, delegati Britanik ne Kongres, memorandumi shkruante"KESHTU SIC JEMI, NE NUK JEMI E NUK DUAM TE BEHEMI TURQ, KESHTU QE NE DO TE LUFTOJM ATA QE DUAN TE NA KTHEJN NE SLLAV, AUSTRIAK APO GREK NE DUAM TE JEMI SHQIPTAR".
  "

  |
  "Qė t’i ēqitėsh kėta . . . duhet t’u preē jo vetėm duart e kokėn, po edhe kėmbėt e trupin." Fan Noli

 11. #371
  i/e regjistruar Maska e halil_gostivari
  Anėtarėsuar
  23-03-2007
  Postime
  187
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
  Me fjale te tjera qenka genjeshter...

  Mua ky ajet nuk po me duket vetmbrojtje, nuk e di si po ju duket juve.

  9:29. Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.


  NUK E GJEJ ASKUNDI FJALEN SH P A T E APO MOS GABOJ UNE.


  ME FAL SE TE THEM PO METEVERTETE NUK KE TRU PER TI KUPTUAR AJETET KURANORE.......
  I penduari nga gjynahu eshte si ai i cili nuk ka fare gjynah

 12. #372
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-07-2006
  Postime
  82
  Faleminderit
  11
  0 falenderime nė 0 postime
  Dhe sapo u liruam prej turqve filloj masakrat me te mdhaja mbi shqiptaret ne historin e tyre.
  Mbi 5 milion shqiptar u shperngulen me force nga Beogradi,Vranja,Bujanovc,Preshev,Kosov,Mal te zi dhe Maqedoni,kurse ato arvanitasit e tu mysliman te greqise shumicen i masakruan dhe mbi 1 milion i shperngulen me dhune ne Turqi.Endej nuk eshte i sakte numri i te masakruarve por te dhenurat jane biblike edhe kjo per nji periudhe per disa vite e te mos flasim cka ka ndodhur ma von.
  E po flm shokit qė ma majte pak “nasihat” pėr atė ēfarė ka ndodhur pas 1912 - tės. Tema nuk ishte kjo mė sa di unė por me gjithė atė flm. Ty o qun po tė tregoj se unė jo qė nuk mė ka tregue babi pėr gjenocidin qė ndodhur edhe pas Turqisė por kam mėsuar mbi 40 vjet edhe pėr projekte tjera antishqiptare prej mė tė ndryshmet qė ti kurr nuk i ke parė por le ti baces se nuk ishte kjo temė. Unė kam dronė nga radikalet islam qė kanė marrė hov e nuk kanė tė ndalur, tė cilėt mund ta ērregullojnė harmoninė fetare ndėr shqiptare qė ka qenė denbabaden nė kėto troje, mandej dihet sa investohet nga qarqe tė ndryshme qė kjo tė ndodhė, kėtė duhet ta dish ti bacalok. Kėte qė them unė po e ilustroj me njė tė dhėnė. Isha nė Prishtinė nė verėn e kaluar, nė bibliotekėn e djelit tė vėėllaut tim, qė ėshtė i 14 vjeqar, pashė njė libėr tė pėrkthyer nga arabishtje me titull “Myslimani i vocėrr”, e pyeta nga kjo, ai mė tha se ma kanėn sjellė njė disa nė shtėpi.... nejse unė i thash mė mirė lexoje “lulin e vocėrr” tė Migjenit edhe leri kėto se nuk kanė vlerė dhe pikė.
  Edhe ti shokit paske rėnė pre e grupeve tė tilla myslimane qė nuk dihet nga kush paguhen mbase mund tė jetė qė paguhen edhe nga Serbia.

 13. #373
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-07-2006
  Postime
  82
  Faleminderit
  11
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga muslim_965
  Arvanitasi:

  Dhe sapo u liruam prej turqve filloj masakrat me te mdhaja mbi shqiptaret ne historin e tyre.
  Mbi 5 milion shqiptar u shperngulen me force nga Beogradi,Vranja,Bujanovc,Preshev,Kosov,Mal te zi dhe Maqedoni,kurse ato arvanitasit e tu mysliman te greqise shumicen i masakruan dhe mbi 1 milion i shperngulen me dhune ne Turqi.Endej nuk eshte i sakte numri i te masakruarve por te dhenurat jane biblike edhe kjo per nji periudhe per disa vite e te mos flasim cka ka ndodhur ma von.Jane faktet me emra dhe mbiemra ...
  Keto te dhenura babi jot nuk ti ka treguar a???Ti je miskin dhe fakir(varfenjak) nga mendja...
  Sa per Bushin(qe don me thon ne perkthim shqip: THERRA),nuk ka ardh ketu se ju i keni mahnit me bukurin e juaj ose me mencurin e juaj,ai po vjen qe tju ben kepuce futbolli edhe tju perdor si samare derisa ka nevoj pastaj do tju gjuan ne kanten e berllogut.Edhe ata nderkombetaret nuk kan ardhur per juve meshkujt por kan ardhur per femrat shqiptare se .............,turp per ato ,ma mire te mbytemi ne det se sa keshtu................E kesaj ju i thoni liri a?
  Neser kur do te humbi amerika me cilin do te beheni?Ke cili do ta shisni nderin?
  A spo merrni mesim prej Cecenise?Vet po luftojne me nji superfuqi edhe vazhdojn luften..kjo eshte shembull se si fitohet liria.
  E po flm shokit qė ma majte pak “nasihat” pėr atė ēfarė ka ndodhur pas 1912 - tės. Tema nuk ishte kjo mė sa di unė por me gjithė atė flm. Ty o qun po tė tregoj se unė jo qė nuk mė ka tregue babi pėr gjenocidin qė ndodhur edhe pas Turqisė por kam mėsuar mbi 40 vjet edhe pėr projekte tjera antishqiptare prej mė tė ndryshmet por le ti baces se nuk ishte kjo temė. Unė kam dronė nga radikalet islam qė kanė marrė hov e nuk kanė tė ndalur, tė cilėt mund ta ērregullojnė harmoninė fetare ndėr shqiptare qė ka qenė denbabaden nė kėto troje, mandej dihet sa investohet nga qarqe tė ndryshme qė kjo tė ndodhė, kėtė duhet ta dish ti bacalok. Kėte qė them unė po e ilustroj me njė tė dhėnė. Isha nė Prishtinė nė verėn e kaluar, nė bibliotekėn e djelit tė vėėllaut tim, qė ėshtė i 14 vjeqar, pashė njė libėr tė pėrkthyer nga arabishtje me titull “Myslimani i vocėrr”, e pyeta nga kjo, ai mė tha se ma kanėn sjellė njė disa nė shtėpi.... nejse unė i thash mė mirė lexoje “lulin e vocėrr” tė Migjenit edhe leri kėto se nuk kanė vlerė dhe pikė.
  Edhe ti shokit paske rėnė pre e grupeve tė tilla myslimane qė nuk dihet nga kush paguhen mbase mund tė jetė qė paguhen edhe nga Serbia.

 14. #374
  i/e regjistruar Maska e valius
  Anėtarėsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ne nje Hadith eshte ajo, pra citim i profetit Muhamed. Dhe jo i pasigurte apo 'i dobet', po nga Bukhari (Buhariu). Po te thuash ne shtetet islamike se ky hadith eshte i dobet sic po thone disa myslimane ne forum kur nuk iu konvenon, te shkon koka.
  keshtu mendon se mund te me bindesh.....

  ME
  FAL SE TE THEM PO METEVERTETE NUK KE TRU PER TI KUPTUAR AJETET KURANORE.......
  e kam lexuar disa her kete dhe me duket se ka te drejt halil_gostivari

  ti shkruan kot me duket...
  Po te thuash ne shtetet islamike se ky hadith eshte i dobet te shkon koka.
  e ke pare se i shkon koka dikujt nese thot nje gje te tille

 15. #375
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
  Une nuk pasna ndegjuar se katoliket paskan predikuar urrejtje kunder myslimaneve, por nese thuhet se Jezusi eshte Zot nuk mund te ankohesh se kjo eshte urrejtje, dhune, gjenocid ndaj myslimaneve, dhe kjo qe the Konig nuk mendoj se eshte e vertete dhe eshte shume serioze te behen akuza te tilla. Mos luani me ndjenjat e njerzve. Perkundrazi jane forumet islamike dhe autoret islamike (nga bota arabe dhe te sponzoruar nga atje) qe shfryejne urrejtjen e tyre dhe propagandat e tyre ndaj Krishterimit dhe te krishtereve. Mua me ka rene rasti te shoh hoxhe (i shkolluar ne Arabi diku) qe nga goja e tij dilte vrer ndaj te krishtereve. Mund ta veresh edhe ne internet, hyr ne forumet islamike dhe shiko se cfare thuhet per te krishteret, hyr ne forumet katolike dhe aty nuk mund ta gjesh asnje predikim urrejtjeje ndaj te tjereve.

  Le te ngulin kryqe secili ka te drejte ta shprehe besimin e vet, a te pengon kjo ty, nese te pengon mos e shiko. Vetem ne Kosove ka aq shume xhami, minaret i kane te larta, te sponzoruara nga shtete qe e perkrahin terrorin, dhe asnje i krishter nuk u ankua per kete. Ne Perendim (qe e thirrni toka e kryqtareve) ngriten perdite me dhjetera xhami te reja, asnje i krishter nuk doli kunder kesaj. Perse vetem juve u pengon ajo se cfare bejne te tjeret. Edhe ju ngulni minare, bile qoni me qindra metra lart, asnje i krishter nuk do te ankohet per kete. Dhe perse duhet te hyjne shqiptaret ne xhami dhe te lidhin bese atje, ka vende te tjera ku mund ta bejne kete. Askush nuk te detyron qe ta pranosh Jezusin, je i lire ta kundershosh (kete te drejte ta ka dhene vete Ai). Nuk pranohet besimi per hater te Evropes e Arabit, por eshte besim personal, por shqiptaret nuk duhet te dalin shume kunder Perendimit , sepse kjo na kushton si komb, te mesojme nga gabimet tona, dhe pastaj mos t'i fajsojme te tjeret per gabimet tona dhe duhet t'i kthehen Perendise. Sa e sa njerz i mbyti Al-Kaida dhe militantet islamike, sa njerzve u prehet fyti sot, asnje nga ju nuk i denoi ato krime qyqare, por i fajsuat viktimat, xhihadin i cili eshte krim e thirret vullnet te Zotit. Vriten te krishteret sot, ju nuk i fajsoni vrasesit por viktimat. Bibla ndalohet sot ne shtetet islamike, asnjeri nga ju nuk qendroni per lirine e besimit. Te krishteret ne shtetet islamike nuk gezojne kurrfare te drejte, asnjeri nga ju nuk qendroi kunder kesaj. Njerzit vriten ne emer te Zotit ne menyren me barbare, asnjeri nga ju nuk e denoi kete. Tani vetem se te krishteret paskan ngritur nje kryq, kjo eshte gjenocid ndaj jush. Ne Perendim lejohen te ndertohen xhami (vahabiste) ne te cilat predikohet xhihadi, urrejtja dhe lufta kunder te te krishtereve, krishteret nuk e kundershtuan kete po kthyen tjetren faqe. Eshte krejt e kunderta qe e the ti. Per kete jane fajtore edhe vet te krishteret qe kane lejuar qe te shkatrrohen jeterat e njerzve duke lejuar doktrinat fallse ne emer te lirise se besimit qe te triumfojne.

  Sinqerisht nga miku juaj Mesia4ever.
  Per piken e pare Mesia4ever nuk kam c'te them se edhe ti e di se pyll pa derra nuk ka, keshtu thojme ne ne Shkoder. E di edhe sa vrer ka ne opinionin musliman dhe te jesh i sigurte se nuk eshte aspak sic parashikon ti. Une do te thoja se nga nje opinion miqesor e bashkepunues (qe ishte) eshte kthyer ne nje opinion mosbesues ndaj jush. Pse? Kete e ke edhe ti parasysh. Ne mund ti shmangim krejt kollaj keto probleme qe po thyejne ngadale, por fuqishem, traditen nderfetare te shqiptareve, por si? Thjesht te merremi vesh me komunitetet tona.
  Te gjithe palet denojne dhe nuk lejojne asnje klerik qe me veprimtarine e tij i bie ndesh tradites nderfetare (fyen anetaret e komuniteteve tjera, nuk i respekton, ben "konspiracion", etj), dhe sigurisht 3 komunitetet bashke e kane forcen qe te imponojne nje ligj, pra nje ndjekje penale per te lartpermendurit. Por si mund te merremi vesh ne kur ortodokset kane ne krye nje grek, ju keni gjysmen italian e ne qe s'kemi fare komunitet. Aq me teper edhe ju, edhe ortodokset keni lobe te mirefillta politike (ortodokset kane ndikimin grek, ju keni PDK e Jozefina Topallin) kurse ne muslimanet, e perseris, s'kemi fare Komunitet (qe eshte pasoje e politikes, e cila ne pjesen me te madhe lindi nga lobet e juaja e vecanerish ai Janullatos). Pastaj ne s'kemi vullnet, per me teper nuk keni vullnet. Do te thuash pse me drejtohesh mua? Po te drejtohem ty (komunitetit tend) sepse meqe ne s'kemi Komunitet e ortodokset kane Janullatosin, pozita me e favorshme per te pasur vullnet ju takon juve, por ju nuk po e tregoni aspak. Per me teper ngrini kryqe e kisha kendej e andej, dmth kryqezon token, e kur kryqezon token i ve nje perkatesi qe nuk i takon (te pakten jo te gjitheve) e kjo shkakton sigurisht pakenaqesi. Ndoshta te ishim ne nje kohe tjeter (si psh ajo e Lidhjes se Prizrenit) keto kryqe qe ngulni (qe i ngulin misionaret e huaj) nuk do te benin kete pershtypje qe bejne sot. Porse sot kane nje domethenie te madhe. Pse?
  Sepse (sic e thashe keni poziten me te favorshme) ne vend qe te kontribuoni ne permiresimin e marredhenieve nderfetare, ju po shtriheni ne kurriz te tjetrit, po perfitoni nga gjendja e dobet e tjetrit ( e madje po e dobesoni perdite), e c'eshte me e keqja nuk po perdorni lobin tuaj politik kunder Janullatosit (qe ka te vetin), pra jo vetem qe nuk po ndihmoni shqiptaret, por po tregoheni indiferent edhe ndaj antishqiptarit. E kjo nuk do te ndodhte sikur Ju te mos kishit ndikim nga jashte (Vatikani). E kupton tani pse jemi mosbesues?
  Me respekt
  Konig

 16. #376
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever
  Une nuk pasna ndegjuar se katoliket paskan predikuar urrejtje kunder myslimaneve, por nese thuhet se Jezusi eshte Zot nuk mund te ankohesh se kjo eshte urrejtje, dhune, gjenocid ndaj myslimaneve, dhe kjo qe the Konig nuk mendoj se eshte e vertete dhe eshte shume serioze te behen akuza te tilla. Mos luani me ndjenjat e njerzve. Perkundrazi jane forumet islamike dhe autoret islamike (nga bota arabe dhe te sponzoruar nga atje) qe shfryejne urrejtjen e tyre dhe propagandat e tyre ndaj Krishterimit dhe te krishtereve. Mua me ka rene rasti te shoh hoxhe (i shkolluar ne Arabi diku) qe nga goja e tij dilte vrer ndaj te krishtereve. Mund ta veresh edhe ne internet, hyr ne forumet islamike dhe shiko se cfare thuhet per te krishteret, hyr ne forumet katolike dhe aty nuk mund ta gjesh asnje predikim urrejtjeje ndaj te tjereve.

  Le te ngulin kryqe secili ka te drejte ta shprehe besimin e vet, a te pengon kjo ty, nese te pengon mos e shiko. Vetem ne Kosove ka aq shume xhami, minaret i kane te larta, te sponzoruara nga shtete qe e perkrahin terrorin, dhe asnje i krishter nuk u ankua per kete. Ne Perendim (qe e thirrni toka e kryqtareve) ngriten perdite me dhjetera xhami te reja, asnje i krishter nuk doli kunder kesaj. Perse vetem juve u pengon ajo se cfare bejne te tjeret. Edhe ju ngulni minare, bile qoni me qindra metra lart, asnje i krishter nuk do te ankohet per kete. Dhe perse duhet te hyjne shqiptaret ne xhami dhe te lidhin bese atje, ka vende te tjera ku mund ta bejne kete. Askush nuk te detyron qe ta pranosh Jezusin, je i lire ta kundershosh (kete te drejte ta ka dhene vete Ai). Nuk pranohet besimi per hater te Evropes e Arabit, por eshte besim personal, por shqiptaret nuk duhet te dalin shume kunder Perendimit , sepse kjo na kushton si komb, te mesojme nga gabimet tona, dhe pastaj mos t'i fajsojme te tjeret per gabimet tona dhe duhet t'i kthehen Perendise. Sa e sa njerz i mbyti Al-Kaida dhe militantet islamike, sa njerzve u prehet fyti sot, asnje nga ju nuk i denoi ato krime qyqare, por i fajsuat viktimat, xhihadin i cili eshte krim e thirret vullnet te Zotit. Vriten te krishteret sot, ju nuk i fajsoni vrasesit por viktimat. Bibla ndalohet sot ne shtetet islamike, asnjeri nga ju nuk qendroni per lirine e besimit. Te krishteret ne shtetet islamike nuk gezojne kurrfare te drejte, asnjeri nga ju nuk qendroi kunder kesaj. Njerzit vriten ne emer te Zotit ne menyren me barbare, asnjeri nga ju nuk e denoi kete. Tani vetem se te krishteret paskan ngritur nje kryq, kjo eshte gjenocid ndaj jush. Ne Perendim lejohen te ndertohen xhami (vahabiste) ne te cilat predikohet xhihadi, urrejtja dhe lufta kunder te te krishtereve, krishteret nuk e kundershtuan kete po kthyen tjetren faqe. Eshte krejt e kunderta qe e the ti. Per kete jane fajtore edhe vet te krishteret qe kane lejuar qe te shkatrrohen jeterat e njerzve duke lejuar doktrinat fallse ne emer te lirise se besimit qe te triumfojne.

  Sinqerisht nga miku juaj Mesia4ever.
  Mesia4ever nuk na fyeni kur thoni se Jezusi eshte Zot, pasi fundi i fundit eshte pune e juaja, ju e besoni per te tille, dhe ne nuk iua kemi kundershtuar ndonjehere, sepse e kemi ne Kuran ti respektojme Ehlu Kitabin (krishtere dhe hebrenjte). E shoh te paarsyeshme te zgjatem ne kete pike. Per punen pse jemi kunder kryqeve ta shpjegova te pergjigja siper, besoj.
  Pastaj, Europa megjithese vend kryqtaresh, eshte laike, dhe te mos lejonte ndertimin e xhamiave nga muslimanet do te kundershtonte demokracine e saj, thelbin e sistemit qe ka krijuar. Pastaj ne muslimanet iua kemi lejuar kishat ne tokat tona edhe atehere kur ju ne tokat tuaja na pritshit kokat me gijotine apo jo? Jo per gje, por e kemi ne Kuran, e Kurani eshte i pakundershtueshem e i pandryshueshe, qofte edhe presje.

  Ah, pastaj nqs keto xhami i sherbejne terrorizmit, qe eshte nje krim nderkombetar, i perket shtetit te marre masa te forta kunder, por jo te godase te gjithe muslimanet per hater te nje te mijtes se saj se pastaj jemi identike si ne Mesjete. Gjithashtu mos u habit nqs te them se terrorizmi i paraqitur si islamik, ka nje berthame amerikane (me sakte CIA, FBI e sherbime tjera sekrete). 11 shtatori nuk u be nga muslimanet dhe po deshe diskutojme edhe kete ceshtje.

  Nuk e di pse thua se nuk ta imponoj besimin ne Jezus si Zot, une nuk tu drejtova ty. Permenda qarqe te cilet keto mendime (muslimanet shqiptare te kthehen ne te krishtere per hater te Europes) po i luajne politikisht dhe lobet e juaja nuk tregohen indiferente ndaj mbeshtetjes qe mund te japin (qofte edhe duke heshtur). Dhe kur perzihet politika, dmth te imponohet politikisht do te thote qe ne muslimanet mund edhe te kthehemi si pa te keq ne te perndjekur apo te shtypur politike (qe ne nje pjese te mire jemi). Dhe asnje komunitet nuk duhet te pranoje nje gje te tille, por heshtni. Dhe ne kete rast heshtja po nenkupton miratim, e kjo nuk duhet.

  Persa i perket terrorizmit une kam c'te them, vetem se nqs do te kishim nje shtet per se mbari s'do ti linim as nam as nishan.
  Cfare muslimanesh jane ato, nderkohe qe Profeti i porosiste ushtrite muslimane qe po shkonin ne beteje te mos vrasin pleq, gra e femije, te mos demtojne te korrat, te mos i prekin ata qe menjanohen nga lufta, te mos demtohen kufomat, te mos shkaterrojne pa nevoje.
  Cfare muslimanesh jane ato kur Profeti na porosit qe edhe kafshes (qe e therim kur kemi nevoje se ta theresh kot eshte haram) t'ia presin koken me te bute e te mos e ndajne egersisht, nderkohe qe keto te ashtuquajtur terroriste edhe kafshe sikur te thernin ne vend te atyre njerezve do te merrnim haram.

  Pastaj persa i perket Xhihadit, ai nuk ka te beje aspak me terrorizmin.
  Xhihadi eshte mbrojtja e nderit, familjes e atdheut dhe fese. Dhe te pakte jane ato qe bejne xhihad ne Irak e Palestine, per te mos thene fare. Pra aktualisht nuk ka xhihad kund. A kemi te drejte te bejme xhihad?
  Po, kemi, sepse USA ka pushtuar tokat tona dhe ne vend te demokracise ka sjelle anarkine totale qe vjen e i rendon pasojat e saj ne kurriz te irakeneve e jo te amerikaneve, te cilet marrin naften qetesisht. Ne Irak nuk duhet xhihad i muslimaneve por xhihad i te gjitheve qe jane me te drejten, se te padrejtet i jane bashkuar USA.

  Persa i perket te drejtave te krishtereve ne vendet islame nuk e di per ke konkretisht e ke fjalen. E ke per Libanin ku ke parti krishtere?
  E ke per Sirine ku ke kushedi sa kisha brenda Damaskut?
  E ke fjalen per Arabine ku 100% jane muslimane?
  E ke fjalen per Iranin e Libine? Ato jane diktatura.
  Komunitetet tuaja ne Vendet islame nuk kane telashe dhe nuk ankohen Mesia4ever se tashme e kane nje pozicion komod ne shoqeri, qe e gezojne tash 1400 vjet. Pervec katolikeve libaneze (qofte pershtypje imja), katoliket ne vendet tjera arabe nuk kane genin agresiv, te cilin po e shfaqin nje pjese e konsiderueshme e krishtereve shqiptare.

  Per paqartesi ketu jemi...
  Me respekt
  Konig

 17. #377
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga terili1
  konig patrioti po deshe mund te me thush nga je ?
  ne radhe te pare islami ka qene para turkut i zhvilluar nuk disklutohet ......por jo ne ARBERI kam nji liber po te dush te them dhe titullin . pastaj mendoj qe per ne shqiptaret nuk ben as krishterimi e as muslimanizmi per ne eshte vetem shqiptarizmi . pse e them kte : nuk diskutohet qe ne nji vend ku ka shume besime fetare do kete dhe perplasje dhe keto perplasje neve si komb nuk na interesojne
  ne na intereson te mos varemi as nga arabija e as nga konstandinopoja dhe vatikani. ne duhet ti injorojme keto kultura qe skane origjine ilire arbereshe ose shqiptare. le te vazhdojme jeten tone per nje komb te bashkuar pa targa feje. nuk jam me asnje fe , por po te ishte te zgjidhja logjikisht do zgjidhja fene krishtere se eshte fe me humane dhe me progresive . flm
  Une e kam thene edhe me perpara, jam shkodran.
  Sa per librat edhe kam te tjere qe argumentojne qendrimin tim, dhe mqs nuk mund ti shkembejme na mbetet te debatojme ketu ne forum.

  Deri aty ku thua se shqiptarizmi eshte rruga jone e duhur, jam shume dakord me ty.

  Por secili ka besimin e vet musliman, katolik apo ortodoks. Ku shtrihet caku i ketyre feve? Mos valle duhet te besojme te nje Zot qe do ta shpikim vete dhe ta quajme Shqiptar. Jo mor teril, fene s'mund t'ia heqesh askujt.

  Zgjidhja qe pretendon ti (por qe nuk e shpreh si duhet) dhe qe e perkrahin gjithe shqiptaret, eshte shikimi i fese nen parimin komb. Dmth feja praktikohet, zhvillohet deri ne ato kufij ku nuk i bie ndesh shqiptarizmit. Dakord, apo ke ndonje gje kunder.
  Me respekt
  Konig

 18. #378
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga detiad
  Po ala nuk e ke kuptua qe greket dhe serbet u munduan qe shqiptaret ta humbin prejardhjen dhe te paraqiteshin si nje popull jo evropian por si turq arab por jo shqiptare kjo ishte dhe arsyja kryesore qe arriten gjysen e qellimit te tyre dhe moren me shum se gjysen e tokave shqiptare dhe sot mundohen tshkatrrojne edhe pjesen tjeter, dhe nje ndihme te madhe e dha dhe turqia. Dhe sa per serbet nuk kan qellime fetare ata e perdorin fene si pretekst, qellimi ityre eshte adriatiku dhe zhdukja e shqiptarve, se po te ishte feja do ti ktheshin kthye shqiptart ne fe kristjane por kjo do te ishte fundi i andrres se tyre qe gjoja shqiptaret nuk jan nji popull evropian por te ardhur nga turqia apo arabia(qe kjo dihet se na jena nje popull qe nuk kena asgje te perbashket me ato vene pervec fes).Prandaj aj qe ka gjak shqiptari mos ti dali zot nje pushtuesit vetem se ke nji fe me ta dhe dije mir se po mos te ishte per kemguljen e austro hungarise, italis dhe amerikes sot do te ishim si kurdistani(epra kjo ishte ndihma qe na dha turqia na shkatrroj si popull na la analfabet) dhe shko lexoje historin jo ate nga anadolli por ate qe e kan shkrua shqiptare e vertet qe nuk jan as anadollak as grek as serbe.
  Une ia thashe edhe terilit e po ta perseris edhe ty.
  Feja eshte bindje personale qe nuk nderrohet per hater te askujt.
  Sa te ndihmoi USA e Europa ne lidhje me ceshtjen shqiptare une ta shpjegova dhe po ta permbledh perseri shkurt fare:
  Europa nuk te ndihmoi se je shqiptar, as nuk te kundershtoi se je musliman, por te perkrahi se shikoi interesat e saj te largeta e te aferta.

  Pastaj sa te shkaterroi Turqia eshte ceshtje tjeter. Turqia pati te keqiat e saj por pati edhe te mira, dakord!

 19. #379
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga jimmychrist
  E di se ke deshire me qene musliman i mire dhe e e mbron fene tende. Por mos fillo te flasesh per politike sepse nuk po thua asgje me rendesi. Erdhe ti ketu dhe me dy fjale ne forum deshiron te na tregosh arsyet pse amerika intervenoi ne parandalimin e nje gjenocidi ne Kosove? Po leri gjykimet sepse edhe une e di qe ti mund ta dallosh faktin prej nje mendimi personal te pabazuar askund.
  Qe Amerika na shpetoi kete sduhet ta mohojme, e se cfare kane qene interesat e saj ne ballakan une nuk e di por nganjehere mendoj a e kishte te veshtire Amerika te vendosej ne Shqiperi qe vendosi te bej nje lufte vetem per tu vendosur ne kosove e cila i kushtoi 3 miliard dollare.
  Nese je muslimane i mire tu lutem rri musliman askujt nuk po i pengon besimi jot, por mendimet e tua helmuese per ata qe na ndihmuan je qe me pengojne mua por ato vetem me irritojne ngase je bashkekombas imi.
  jimmychrist
  dakord qe USA ndihmoi Kosoven, nuk po e mohon kush ndihmen qe dha, por thjesht po them se as nuk duhet ti mbyllim syte e ta mbyllim se USA i kemi miq.
  Nuk mund te lejojme qe te perdoremi per pazaret e tyre, jimmychrist. Ka menyra te falenderuari,dhe sakrifikimi nuk eshte e vetmja.
  Tamam tha Bashkim Fino:"Eshte fyerje kombetare, ne nuk jemi Afganistan"
  E pikerisht une s'dua qe Kosova te jete nje Bagdad i dyte apo i trete, te mos jete nje peng interesash mes USA e Rusise.
  Me respekt
  Konig

 20. #380
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-03-2007
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Ermal 22
  Nuk eshte puna vetem tek vehabistet, Koniq. Problemi eshte se ne pergjithsisht ne boten islame, myslimanet po behen me konservatore e me muslimane.
  E pashe vete kur vizitova nje te afermin tim [farefis] qe tradicionalisht kane qene mysliman, por nuk e kane praktikuar se komunizmi nuk la ndoken te praktikoje fe.
  Pra ky i afermi im qe deri dje shifte punen e vet, ne dhomen e pritjes kish vene nje fotografi te Mekes, dhe asnje tjeter nuk kish ne mur shtepia.
  Nuk i thashe gje se eshte ceshtje personale dhe nuk doja te hapja muhabet fetar, por e di se nga ky i aferm nuk kam degjuar ndonjehere bisede per kombin, per atdheun, per Shqiperine, per patriotizmin, dhe nga ai moment fillova te rreflektoj se cfare to ndodhe me kombin shqiptar kur gjithe myslimanet shqiptar do veprojne ashtu, pra kur ti futen me thelle fese. Nuk u ndjeva mire , dhe prandaj them se kur nje komb si yni ka shumice myslimane, problemet do jene me te medha pasi vete kohet ne boten islame jane te turbullta.
  Ca studiues shqiptare kane pohuar se fondamentamentalizmi islamik dhe ai ortodoks jane nder problemet fetare me te mprehta qe do vazhdojne te krijojne probleme. Rrepublika e Mirdites eshte histori e vdekur e para 80 e ca vjeteve dhe sot nuk degjon kush per te pasi eshte ceshtje e mbyllur. Por ama ceshtja e shkeputjes se Himares apo e te ashtequajturit 'epir verior' ka dale prape ne skene nga ata qe e quajne veten ortodokse.
  Biles po keta fondamentaliste ose ekstremiste qe po kerkojne statuse te ndryshem rajonale jane ata qe gezohen nga rritja e fondamentalizmit dhe konservatorizmit islamik ne tokat shqiptare pasi ua ben atyre me te lehte ndertimin e "ceshtjes" per shkeputje, per gjoja autonomi apo edhe pavaresi sic tha gomari Bollano. Pra shfrytezojne budallalleqet e problemet qe vijne nga gjiri i myslimaneve, biles dhe nga vjedhja e vandalizimi i kishave per te treguar se nuk jetohet me shqiptaret, se myslimanet po persekutojne te krishteret etj
  Kam pershtypjen qe edhe ateistet jane bere me te ashper ne mendimet e tyre kunder feve pikerisht nga ato qe lexojne e ndiejne per Islamin e myslimanet. Ndoshta jam gabim por keshtu duket.

  Cdo fe ka te mirat e te keqiat e saj sociale, por mendoj qe Islami ka me teper probleme anesore, prandaj edhe kritikohet apo sulmohet me fort, pasi mendohet per te nesermen, sidomos kur shihet cfare po ndodh ne Turqi, Bosnje, Pakistan etj.
  Pakistani psh u be vendi i mbajtjes se konferences islamike te rradhes, dhe nje nder deklaratat me te forta ishte ajo kunder islamofobise [frika e perbuzja ndaj Islamit] , nderkohe qe ne Pakistan perplasjet e dhunshme ne emer te fese jane te zakonshme, e nderkohe ku vazhdojne te vijne njoftime se te krishtereve u behet shantazh me jete, per tu konvertuar ne mysliman.

  http://www.christiantoday.com/articl...stan/10790.htm

  Problemi me i madh qe po vjen eshte rradikalizimi qe po perfaqsohet nga vehabizmi, nderkohe qe po luftohet perseri [si ne kohe te Zogut] qe te lejohen percet ne shkolla. Kjo mbulesa a percja po behet si simbol i luftes se myslimaneve per te drejta, por eshte njekohesisht edhe simbol i cili neser do shtoje numrin e grave shqiptare qe nuk do munden te shkojne as ne gjimnaz, e jo me ne shkolle te larte. Nderkohe qe ne Egjipt ledhohen edhe fatwa ku kerkohet qe te mbulohen skulpturat e lashta egjiptiane pasi nuk jane islamike. Shih ca mentaliteti i prapambetur anti histori e anti kulture.

  p.sh Antari qe po mbron [dhe po propogandon] fene e vet me fort eshte muslim965. Thjesht muslim, sic e ka vene emrin, as Myslym a Myslim sic e kan pas tradite me i vu emrat disa. Pse kur ti sulmon greket e serbet muslim 965, a ta ben per Shqiperi apo per Islam? Une them per Islam, sic ke dhe emrin.

  Shikoni kete teme pershembull, sa energji e kohe e shpenzuar, nderkohe qe kombe e njerez te tjere do e harxhonin per te mesuar, punuar, bere gjera te ndryshme. Po te mos kishim probleme nuk do harxhonim kaq kohe e mund per te shprehur shqetesime rreale.
  Ky forum eshte gjithashtu tregues se shqetesimet nuk jane te kota pasi shohim antare myslimane qe mbajne avatare te Zarkauit, qe kercenojne me jete ne emer te fese, qe na sjellin ketu website vehabiste, qe mbeshtesin vehabizmin apo mendime qe hidhen ne forume a faqe xhihadiste shqiptare te cilat ekzistojne!

  E pse duhet te gezohen njerezit qe Islami po perhapet e po forcohet me shume ne Europe atehere, sidomos kur flitet per ummah a komb islamik, apo kur ne Greqine fqinje zona e minoritetit turk lejohet te drejtohet nga shariati?
  Te ishte se do e kishit fene si ceshtje personale nuk po e ka njeri problem, por kur kjo shumice shihet ne plan kombetar dhe ne cfare stadi mund te arrihet, atehere shqetesimet behen me te prekshme.
  Prandaj myslimanet shqiptare duhet ta ndiejne se kritikat apo shqetesimet nuk jane lufte kunder Islamit, por ndaj pasojave e nderlikimeve qe po shohim.
  Ermal, ma bej hallall se postimin tend e lexova perciptazi se nuk kam kohe dhe po them vetem dy fjale:

  1. Rasti i kusheririt tend eshte nje rast i cili duhet parandaluar. Eshte nje fenomen qe nuk duhet te ndodhe brenda nesh. Edhe une njoh tjere qe per kombin nuk flasin. Prandaj thashe se ne duhet ti integrojme ne shqiptarizem keto grupe e jo ti largojme nga shoqeria jone. Kjo eshte me e mire per te dy.

  2. Kalifati nenkupton ne rradhe te pare dispozita fetare, dmth nje kryesi qe drejton ceshtjet fetare. Do te nenkuptonte edhe politike ne shtete sovrane muslimane, por nenkupton thjesht ceshtje dhe dispozita fetare per muslimanet qe jetojne jashte shteteve sovrane fetare si rasti qe permende ti i Greqise.

  Me respekt
  Konig

Faqja 19 prej 20 FillimFillim ... 917181920 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Shoqėria "Bashkimi" nė 100 vjetorin e saj.
  Nga Fiori nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-11-2010, 19:34
 3. Bashkimi Kombėtar: Sfida Dhe Realiteti
  Nga Sabriu nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-03-2009, 14:01
 4. Bashkimi Tirane, Shprefeja e re?
  Nga Tulipani Zi nė forumin Futbolli shqiptar
  Pėrgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 12-10-2006, 21:27
 5. EUKARISTIA - BURIM BASHKIMI dhe PERSOSMERIE
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-03-2006, 18:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •