Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime

  Turqit: Shqiptart drejtuan Perandorin Osmane

  Diplomacia turke pranon se shqiptart drejtuan Perandorin

  ABE HITAJ
  T gjitha materialet e shkruara nga diplomati i njohur shqiptar Ali Ymeri pr gazetn Ballkan jan vn n dispozicion nga bashkshortja e tij, Abe Hazbi Hitaj. Vet Abeja sht nj vajz nga Vajza e Vlors. Ajo ka lindur n nj familje me tradita t mdha patriotike. N shtpin e saj ishte krijuar kshilli antifashist nacionallirimtar, n formimin e t cilit ishte pjesmarrs jo vetm Hysni Kapoja, si nj nga drejtuesit komunist m me emr t zons, por dhe disa drejtues t tjer t qarkut pr Partin Komuniste. Abeja s bashku me dy motrat e saj, Donikn dhe Vojsavn, kan marr pjes aktivisht me arm n dor n Luftn Nacionallirimtare. Mbas lirimit t vendit ajo ka kryer punn e ekonomistes, por m s shumti ka ndjekur n detyrn e tij diplomatike bashkshortin e saj, Ali Ymerin.

  ALI YMERI
  Ali Ymeri lindi n vitin 1927 n Sevaster t Vlors. Studimet e larta i mbaroi n Mosk dhe m von n Tiran, n Fakultetin e Filologjis, dega Histori-Gjeografi. N vitin 1966 emrohet me detyr n Ministrin e Punve t Jashtme, duke filluar kshtu karriern e tij diplomatike. N vitin 1969 emrohet funksionar pran ambasads s Republiks s Shqipris n Ankara dhe n vitin 1972 konsull i prgjithshm n Stamboll. Kt funksion, me ndonj ndrprerje t shkurtr, e kreu derisa doli n pension n vitin 1985. Ali Ymeri zotronte gjuhn moderne turke dhe ndrmjet shum prkthimeve ka sjell n gjuhn shqipe veprn Emret Komutanm (Urdhroni komandant), shkruar nga publicisti i njohur turk Mehmet Ali Birand. Vetm pak koh m par diplomati i njohur shqiptar ndrroi jet, duke ln pas kujtimet e tij.

  BASHKJETESA
  N shtetin turk shqiptari nuk paragjykohet, por trajtohet me respekt, veanrisht pr besnikrin ndaj detyrs. Ali Ymeri shkruan: N kt shtje, prve t tjerave edhe feja luan rolin e saj, por faktor t tjer shoqror e historik, t krijuar n shekuj e t forcuar n rrjedhn e tyre t bashkjetess s gjat t martesave, natyrshm u krijuan e u forcuan marrdhniet familiare, q kan qelizat e do shteti n shoqrin njerzore. Populli yn sht i njohur pr prejardhjen e lasht ilire, si rrjedhim nj nga popujt m t vjetr n Evrop. Por gjithsesi bashkjetesa 500-vjeare nuk mund t mos ndikonte n psikologjin e ktyre popujve. Por n t njjtn koh ruajtja e traditave t mira t ktyre virtyteve t shqiptarve me banim n Turqi duhet pranuar se deri n njfar shkalle ka penguar n asimilimin e plot t tyre, - jep konkluzionet e tij Ali Ymeri.

  T SHTYPUR NGA SHQIPRIA
  Ndryshe nga kombet e tjera, shqiptart jan m t pranishm n strukturat shtetrore dhe t integruar plotsisht n shoqrin turke. N nj rast domethns diplomati shqiptar Ali Ymeri shkruan: Me rastin e 500-vjetorit t lindjes s Gjergj Kastriotit Sknderbeut, n vitin 1968, ambasadori i athershm turk n Shqipri Ruzhdie Vejseli i krkoi takim zotit Reiz Malile, ather zvendsministr i Punve t Jashtme. N kt takim u ndodha edhe un, meq puna ime n Ministri lidhej edhe me Turqin. Sa hyri, ambasadori Vejseli iu drejtua zotit Reiz: Eh, keni m pr t folur kundr Turqis? Kuptohet q gjat ktij jubileu u fol natyrshm pr t kaluarn 500-vjeare. Por e keqja ishte se n propagandn ton Turqia moderne njehsohej me Perandorin Osmane. Zoti Reiz, pasi u prshndet me t, i tha: Kjo propagand nuk ka t bj aspak me Turqin moderne t krijuar si rezultat i lufts lirimtare q organizoi e zhvilloi populli turk me Ataturkun e madh, q prfundoi me rrzimin e Sulltanit e t Perandoris Osmane. Prgjigjja me sa dukej e knaqi. Duke qeshur, ambasadori vazhdoi: Sa pr mua, nuk e dim se kush e ka shtypur njri-tjetrin, pasi n at periudh, duke filluar nga sadrazemt (kryeministrat), vezirt (ministrat), gjer te gjeneralt e shumt dhe n prgjithsi administrata shtetrore turke ka qen e predominuar nga shqiptart Ndrsa n nj rast tjetr ai shkruan: Komandanti i armats s par t Stambollit gjat nj vizite kortezie q i bra n pranver t vitit 1972, me rastin e emrimit tim n postin e konsullit t prgjithshm n Stamboll, duke folur pr marrdhniet e mira dhe miqsore midis dy popujve tan nnvizoi se shqiptart n Turqi jan pjesa e respektuar e shoqris turke. Ata i kan dhn ksaj shoqrie dijetar t mdhenj n t gjitha fushat dhe komandant t shquar e m emr n histori. Kontributi i shqiptarve ka qen dhe mbetet i pranishm ktu. Pasi m pyeti pr numrin e shqiptarve n Turqi dhe pasi mori prgjigjen time, sipas s cils shqiptart n Turqi jan qytetar, prandaj dhe nuk mbajm ndonj evidenc, ai shtoi: Shqiptart n Turqi jan vrtet t shumt, pothuajse n do 3 veta, 1 duhet t jet i till sht vshtir, - nnvizoi gjenerali, - q t gjesh familje pa 3 veta t lidhur me persona me origjin shqiptare. Martesat e vendasve me vajza me origjin shqiptare jan nga m t preferuarat. Kjo e ka shpjegimin te karakteri i tyre i mir nikoqire, t ndershme e shtpiake, pa folur ktu pr bukurin e cilsi t tjera me vler. Me gjeneralin mbetm miq t mir. S kisha se si t mos e falnderoja pr nj t vrtet t till. sht fakt se turku, ndryshe nga kombsit e tjera q ndodhen n kt vend, e ka t vshtir t dalloj nga vetja shqiptarin, - shkruan n kujtimet e tij Ali Ymeri. Pr t sht interesante fakti se n Turqi, n t kaluarn e largt e deri n ditn tona, kan emigruar edhe ortodoks shqiptar, kryesisht nga Prmeti, Kolonja, Kora, Pogradeci. Edhe kta, si myslimant, kan gjetur t njjtn mikpritje. Si njrit, ashtu dhe tjetrit i sht oftuar pun, strehim, t drejta njerzore deri n pronsim, q lind nga puna e djersa e tyre, pa qen nevoja t ndrrojn emrat e fen ose kushtzime t tjera, q bien n kundrshtim me barazin midis njerzve, pavarsisht nga origjina dhe feja. N Turqi nuk ekziston ndonj diskriminim fetar apo nacional, as dhe kufizime pronsie pr shkak t dallimeve fetare etj. Pr shembull, arment, bullgart, italiant, izraelitt, grekt e t tjer ushtrojn lirshm tregtin, investojn n industri e fusha t tjera, n prputhje me ligjet e detyrimet ekzistuese, si dhe pr t gjith t tjert, pa asnj kufizim.

  N ditarin e tij Ali Ymeri shkruan se n kto shnime sht pasqyruar nj prfytyrim i shkurtr i marrdhnieve miqsore shqiptaro-turke, t cilat, veanrisht pas viteve 60-t kan njohur vetm progres. Diplomati thot se ka jetuar dhe punuar pr nj koh t gjat n Turqin mike, aq sa pranon se n kt vend ka kaluar pjesn m t madhe t karriers s tij. Duke qen pr nj koh relativisht t gjat n Turqi, Ali Ymeri sht br dshmitar i shum ngjarjeve dhe shembujve konkret. N kto shnime t tij, ashtu sikurse thot dhe ai vet, ka dashur t transmetoj mbresa q jan personale, pa dashur t bj diplomaci apo politik. Ndonse sht nj diplomat me karrier t gjat diplomatike, Ali Ymeri nuk sht ndalur asnjher n ngjarje e kthesa t rndsishme t politikave shtetrore, por n trsi n shnimet e tij jan prshkruar takimet e tij konfidenciale me njerz, ku pa dyshim nj vend t rndsishm zn takimet e tij me shtetas turq me origjin shqiptare.

  Ali Ymeri shkruan se knaqsia pr t punuar n nj vend si Turqia, ishte rezultat direkt i nj opinioni pozitiv, q ndihej n t gjitha shtresat e shoqris turke ndaj Shqipris. Pozicioni gjeopolitik q zn t dy vendet n rajon dhe interesat e prbashkta q rrjedhin prej tij, veanrisht pas Lufts s Dyt Botrore (pr shkak t sistemeve ideologjike t kundrta), ktyre marrdhnieve u pat dhn nj prmbajtje t re simpatie e miqsie. Nj ndjenj e till pati zn vend dhe mund t themi qe br e pranishme (pavarsisht nga qndrimet zyrtare pr shkak t sistemeve) n ndrgjegjen e do qytetari t thjesht dhe zyrtari n t dy vendet, - shkruan n ditarin e tij diplomati. Sipas tij, krejt ndryshe nga thuhej e ndodhte n vende t tjera t bots s civilizuar, n Turqi shqiptart jan njerz t respektuar.
  Enveri mbron Turqin
  Ish-konsulli i Stambollit shkruan se miqsia midis dy popujve tan u rrit sidomos edhe nga qndrimet realiste q mbajti qeveria shqiptare gjat krizave t njohura t Qipros n vitet 1965-1974. Ai shton se mbshtetja nga ana e Shqipris nuk duhej kuptuar si nj shtje emocionesh, por si domosdoshmri pr zgjidhjen e konfliktit n rrug paqsore midis dy vendeve direkt t interesuara, Turqis dhe Greqis. Mirpo ky qndrim rriti edhe nj her n syt e opinionit turk respektin ndaj shqiptarve. Pr t qen i sinqert, dshiroj t theksoj se mbas ktyre ngjarjeve Enver Hoxha filloi t lakohej nga qytetart turq si prfaqsues i politiks s drejt dhe parimore n marrdhniet midis vendeve, - shkruan n ditarin e tij ish-diplomati shqiptar.
  montimi i bazave
  N shnimet e tij Ali Ymeri trajton ndikimin mjaft pozitiv n marrdhniet shqiptaro-turke t politiks s kohs, t cilat u ngritn dukshm nga pika ku kishin ndalur pr shum vjet n t kaluarn, 15 vjet para Lufts s Dyt Botrore. Impuls t fuqishm morn kto marrdhnie sidomos nga qndrimi i guximshm i qeveris shqiptare n mbrojtje t liris e t pavarsis s popujve nga BS dhe Traktati i Varshavs. Shkputja nga Lindja, denoncimi dhe montimi i bazave t vendosura n territorin shqiptar dhe dalja nga Traktati i Varshavs (1968), u vlersuan nga Turqia si akte q meritonin vmendje dhe admirim. Ktyre akteve i duhet shtuar edhe qndrimi i pavarur q mbajti vendi yn n prkrahje t Turqis n OKB n vitin 1965. Shtypi dhe propaganda turke kto akte i komentonin si veprime t pavarura, q buronin nga nj politik e jashtme principiale, e drejt, pa ekuivoke, q ishte n funksion t respektimit t t drejtave dhe lirive t cilitdo vend pr vetvendosje, - shkruan diplomati.
  Dhurata
  Ali Ymeri shkruan se ishte kuptimplot gjesti i kryetarit t bashkis s qytetit Golxhuk n brigjet e gjirit t Izmirit, i cili me rastin e vizits s ansamblit artistik Rozafa t Shkodrs (1981), n shenj t mirnjohjes e miqsis ndaj Shqipris dhe Enver Hoxhs i dorzoi pr t nj bust t Qemal Ataturkut. Diplomati shkruan se atmosfer e krijuar n ato vite, nuk qe as e para dhe as e fundit. Asamblet tona si dhe grupe t tjera artistike, ndryshe nga ato t vendeve t tjera pjesmarrse t festivaleve t organizuar nga Turqia, duartrokiteshin n mnyr m t ngroht dhe me tifozllk t jashtzakonshm.
  N polici
  N kujtimet e tij Ali Ymeri shkruan se polict turq, t cilt ishin t rrept n kryerjen e detyrs, nuk kishin gjobitur ose ndshkuar ndonj nga shofert e ambasads pr kundravajtje t zakonshme, sepse sapo msonin q kundravajtsi ishte shqiptar, apo i ardhur nga Shqipria, ata trhiqeshin vetm me nj kshill miqsore: M kujtohet nj rast, kur n makinn e porsa trhequr nga dogana n pjesn aziatike t Stambollit, n t ciln ndodhesha un, pr faj t shoferit, q nuk kishte kontrolluar sasin e karburantit, makina na la n Urn e Madhe t Bosforit. Ndodhi t tilla konsideroheshin t jashtzakonshme, pasi krijoheshin rregullime t rnda n trafikun e madh. Dolm prej andej, pasi me shpejtsi t papritur mbriti dhe na trhoqi nj diaga. Pas pak e pam veten n drejtorin e policis rrugore. Hyra n zyrn e shefit, nj burr i gjat dhe simptik, por shum i kontraktuar pr shkak t ngjarjes. U prezantova. Sapo mori vesh se kush isha, ndryshoi menjher pamjen dhe m tha me dashamirsi: far t bj un tani? N moment grisi letrn q kishte n dor dhe, pasi dgjoi arsyetimin tim lidhur me ngjarjen, m zgjati dorn dhe m uroi: E gzofshi makinn! Aty pr aty m ftoi pr kafe. I krkova edhe nj her t falur pr incidentin dhe e falnderova pr gjestin shum miqsor.
  lirimi nga paragjykimet
  Ali Ymeri thot se jan t panumrt personalitetet q kontribuan shum, sidomos pas viteve 60-t n forcimin e miqsis turko-shqiptare dhe q duke e liruar nga paragjykimet ideologjike, i dhan asaj nj prmbajtje t re. N shnimet e tij ai evidenton disa prej tyre: Prof.dr. Neshit Erez, mjek gjinekolog me emr n Turqi, me origjin tepr t lasht shqiptare, fliste pr prejardhjen e tij sikur t kishte emigruar ato dit nga Prizreni pr n Turqi. Po aq t angazhuar e t prkushtuar e shikonim forcimin e miqsis mes dy popujve tan edhe personalitete t tjera si Barllas Kumtay, deputet dhe ministr i Turizmit n disa qeveri, Qerim Gokai, ish-ministr e Vali i Stambollit, Haluk Chilloi, profesor e dekan n Universitetin e Stambollit, pr nj koh ministr i Tregtis, i nderuari Tasin Osguc, pr nj koh t gjat rektor i Universitetit t Ankaras etj.
  Strnipi i Ali Pashs
  Nj nip i Ali Pash Tepelens ka qen gjyqtar n Stamboll. N shnimet e tij ish-diplomati shqiptar Ali Ymeri thot se e ka harruar emrin e tij, por takimi me t ka ndodhur m shum se 30 vjet m par, n vitin 1973. Strnipi i Ali Pashait i ka thn diplomatit shqiptar se edhe n fushn juridike ka pasur shum shqiptar. Pa u shkputur nga nj tem e till, Ali Ymeri shkruan: N nj kafene ku ndodheshin turq e shqiptar bhej nj bised e lidhur me temn e msiprme. Njri prej pjesmarrsve n bised, shqiptari i quajtur Rushdi, nisi t flas me superlativa pr vendin q zn shqiptart n jetn politike, shoqrore, ekonomike, institucionale, ushtarake etj. n Turqi. Mirpo ky theksim i natyrshm nuk i plqeu nj zyrtari turk q u ndhodh aty, duke ndrhyr ai iu drejtua Rushitit: Ju mos doni t na i nxirrni edhe Pejkamberin shqiptar? Miqsisht, ky i fundit iu prgjigj: Nuk prjashtohet q edhe ai t jet i till.
  Shqiptart pr Turqin
  N mbrojtje t interesave turke jan t shumta aktet e heroizmit n luftrat e zhvilluara n t kaluarn e largt deri n at lirimtare, t udhhequr nga heroi kombtar Mustafa Kemal Ataturk e deri n ditt e sotme. Pr do rast shqiptart n Turqi nuk kan mbetur prapa t tjerve. Diplomati shqiptar Ali Ymeri shkruan n ditarin e tij se miqsia turko-shqiptare ka qen dhe mbetet nj miqsi e vrtet popujsh, shum t afrt shpirtrisht. Por jo vllezr t nj gjaku, sikundr deklarohet pr kredo politike nga politikan t veant t sferave t larta. Pra, miqsia mes dy popujve tan mbetet miqsi ndjenjash t thella, t lindura e t konsoliduara n kushtet t caktuara historike, t cilat, pas fitores s pavarsis s vrtet n t dy vendet morn nj prmbajtje t re q lidhen me fate e interesa t ndrsjellta. Rrjedhimisht ne nuk jemi t nj gjaku, por historia na ka br t ndihemi t afrt, tepr pran njri-tjetrit.
  Kontributi gazetaresk
  Gazetar t ndryshm n gazetat kryesore me reputacion t madh n Stamboll e Ankara, nprmjet shkrimeve t tyre dhan nj kontribut t muar pr prezantimin e Shqipris n nj vend si Turqia. Pr kt aspekt Ali Ymeri shkruan: Gazetart, pa as m t voglin kompleks, kan shkruar me objektivitet dhe respekt pr vendin ton. Midis tyre dshiroj t kujtoj Burhan Felek, kryetar i Bashkimit t Gazetarve turq, Nadir Nadi, gazetar dhe pronar i gazets Xhumhuryet (Republika), q kishte filluar t botohej q n vitet e prmbysjes s Sulltanatit. Jehon t fuqishme gjat ktyre viteve patn edhe shkrimet e botuara n mjaft gazeta me emr e tirazh t madh, me autor e komentator autoritar n Turqi dhe jasht kufijve t saj.

  SIMPATIA E TURQVE
  Dukej se ecuria e mir e marrdhnieve dypalshe bri q t gjallroheshin edhe shqiptart me banim n Turqi. Por kjo prputhje interesash krijoi natyrshm dhe nj atmosfer kundrvnie ndaj fuqive tradicionalisht n armiqsi me t dy vendet. Ali Ymeri shkruan se pr t konkretizuar kt atmosfer, shum shqiptar filluan t idealizojn gjithnj e m shum atdheun e tyre t origjins. Ja si e prshkruan ai situatn nprmjet thnieve t njerzve publik: Shkrimtari i madh turk Aziz Nesim, i cili pas nj udhtimi q bri n Shqipri mendonte q titullin e librit kushtuar ktij udhtimi ta titullonte: Populli q nxjerr bukn nga guri. Rektori i Universitetit t Arteve t Bukura, prof. dr. Myteshem Giraj (1983), pasi u kthye nga nj vizit n Shqipri me nj grup profesorsh t tjer fliste me admirim pr arkitekturn mahnitse t Beratit, Gjirokastrs, Krujs etj. Kurse shkrimtari i madh turk, Jashar Qemali shprehej: Nuk ma priste mendja t gjeja nj popull aq mikprits dhe dashamirs pr popullin turk dhe krijimtarin letrare t tij. Po me kaq entusiazm flet edhe Kemal Karatekin, pronar i nj shtpie botuese q vizitoi Shqiprin s bashku me Jashar Qemalin. Gjat nj takimi q pata me t n vitin 1997, m tha: Pavarsisht nga ato q ndodhn n Shqipri, pr mua mbeten t pashlyeshme ditt q kalova n vendin tuaj. Sheap Gensoi (1970), gazetar e publicist i njohur n gazetn e Ankaras Tasvir, n nj artikull t tij mbas vizits n Shqipri, shkruante: Shqipria dhe Turqia jan dy vende q historia dhe pozita gjeopolitike n t ciln ndodhen u ka prcaktuar, pavarsisht nga e kaluara e largt, nj fat t prbashkt, pasi dhe armiqt e tyre n kt bot jan t prbashkt.

  Si e pushtoi Shqipria Perandorin m t madhe t Mesjets. Pse n Turqi nj e treta jan shqiptar?

  Ministri i Jashm pohon origjinn shqiptare

  Diplomacia turke pranon se shqiptart kan drejtuar perandorin q pushtoi Konstandinopojn.

  Duke dashur t i referohemi dretprdrejt asaj ka ka shkruar diplomati shqiptar, po citojm nj nga dshmit diplomatike t tij: Ishim n hollin e hotel Keban n Stamboll. N nj moment npunsi i recepsionit m afrohet dhe m pyet: N far gjuhe flisni? - Po flas n gjuhn shqipe, - i prgjigjem (aty pran ishte dhe gruaja ime). Ua, - tha ai, - edhe un jam shqiptar, por nuk di shqip. - Nuk ka gj, mjaft q nuk keni harruar se jeni shqiptar dhe krenoheni pr kt, - i thash un. Ju jeni shum i ri dhe shqipen edhe mund ta msoni. Dhe m tej vazhdova ta pyes prej nga ishte dhe kur kishte ardhur familja e tij n Turqi. Familja ime ka ardhur nga Shkodra, - m tha ai. - Baban e kam pasur gjeneral e tani sht n pension. Gjyshja m ka folur shum pr Shkodrn dhe njerzit e saj t mir dhe trima. Pasi mbaruam bisedn rutin, i dhash kartvizitn time dhe ai t tijn. E lexova dhe vura re se mbiemri i tij ishte i njjt me at t ministrit t Jashtm turk. far e keni ju ministrin e Jashtm, - i drejtohem prsri atij. Axh, - tha tjetri n shqip. N bised me ambasadorin ton n Ankara, Ylvi Lulo, i tregova kt ngjarje. Avash (shprehje e tij e zakonshme), - tha ai duke qeshur, - se na e bre Turqin t gjith shqiptare. Ylviu nuk kishte shum koh q kishte ardhur n Ankara, ndaj reagonte edhe kshtu, ndrsa un isha m i vjetr n Turqi. Ti mos harro, - i thash duke qeshur, - se tt at (xha Zabitin) e ke pasur vali n Irak n kohn e Perandoris Osmane. Por edhe t dy dajat e Qeros (e shoqja) u vran n anakala n kohn e Lufts lirimtare. Ai nisi t trhiqej dhe t m jepte t drejt. Ky diskutim vazhdoi gjat dhe un i solla edhe shum shembuj t tjer t pranis s shumt elementit shqiptar me banim n Turqi. Duke dashur ta mbyll kt diskutim, Ylviu me t qeshur m tha: M trego nj vend ktu n Turqi, ku nuk ka shqiptar, se pr t pasur ka kudo. Pas pak kohsh do t gjendeshim prball nj rasti jo t zakonshm. Ambasadori yn n Ankara, Ylvi Lulo kishte ftuar pr dark ministrin e Jashtm turk t asaj kohe (1972), Haluk Bajulken, s bashku me disa drejtor t ksaj ministrie dhe tre ambasador t huaj miq t tij. N kt dark isha dhe un i pranishm. Athere isha n Stamboll Konsull i Prgjithshm. Gjat ksaj darke sa intime, aq dhe t ngroht e miqsore, ministri turk, duke folur me ambasadorin norvegjez, i ftuar edhe ai, tha kto fjal: Ne me ju jemi antar t t njjtave aleanca politike, ekonomike, ushtarake, ndrsa me shqiptart jemi vllezr e n t njjtn koh na lidhin fate dhe interesa t prbashkta. Po aty gjeti rastin, pa as m t voglin hezitim t deklaroj se edhe ai vet ishte shqiptar me origjin nga Shkodra. Sikurse na tha ai, e ma i kishte folur shum pr vendlindjen e saj. Bisedat m t preferuara kishte ato q bnin fjal mbi Shkodrn. Shum domethns qe fakti se pas ktij deklarimi edhe disa prej t pranishmve pohuan se ishin me origjin shqiptare. Kurse njri prej tyre kishte gruan me origjin shqiptare. Kjo flet pr at realitet e pr numrin e madh t shqiptarve n Turqi, t cilt n shumicn e tyre, ndonse nuk e ruajn gjuhn e origjins, asnjher nuk i fshehin ndjenjat pr ta quajtur veten shqiptar. Kjo shpjegohet me opinionin shum pozitiv q ekziston n Turqi pr shqiptart n shekuj, pr ndershmrin, aftsin etj. Besa ndaj fjals s dhn njihet botrisht dhe formulohet arnaut besase. Konsiderata t tilla i ndesh gati n do bised me njerz t zakonshm, por dhe me ata t niveleve t larta zyrtare. Kjo na gzonte dhe na lehtsonte misionin ton.

  ORIGJINA E ATATURKUT
  N shnimet e tij diplomati i njohur shqiptar thot se shum personalitete zyrtare, kur binte fjala pr Ataturkun nnvizonin vmendjen q tregonte ky i fundit pr Shqiprin, aq sa n vitin 1928, kur Ahmet Zogu u shpall monark, paknaqsia e tij shkoi deri n ndrprerjen e marrdhnieve diplomatike me t. Aktin e shpalljes s monarkis Ataturku e konsideroi hap mbrapa dhe ndrprerje t progresit n Shqipri, n kundrshtim, natyrisht, me atmosfern civilizuese ku pat hyr Evropa prej vitesh. Ali Ymeri shkruan se edhe prpara ktyre ngjarjeve Ataturku ishte interesuar pr t ardhmen e nj Shqiprie moderne e t pavarur nga fuqit e huaja. Pikrisht pr kt dhe n funksion t ktij qllimi, rreth viteve 1920, drgoi nj numr kuadrosh me origjin shqiptare e midis tyre kolonelin Selaudin Shkoza (prizrenas), i cili n qeverin q doli nga Kongresi i Lushnjs, mbledhur n 1920-n, u caktua Ministr i Mbrojtjes s Shqipris. Qndrimi zyrtar i matur i vendit ton ndaj origjins shqiptare t Ataturkut sht nj arsye m tepr q ndikonte vazhdimisht n rritjen e respektit, t konsideratave pozitive pr Shqiprin.

  POHIMI I HESHTUR
  Ataturku n politikn ton shqiptare sht cilsur gjithmon si burr shteti, reformator i madh turk, lirimtar i vendit t tij, Turqis dhe mbrojts i flakt dhe i vendosur i pavarsis nacionale turke. Ne kurr nuk kemi rrahur gjoksin pr origjinn e tij, sepse kjo nuk ishte nj merit. Ai i prkiste popullit turk dhe vetm atij. Pozicionime t tilla patn vlera t veanta, sidomos pas viteve 70-t, kur forca t caktuara politike n vend, sidomos ekstremi fetar (fondamentalizmi islamik) nprmejt ekspozimit t huaj, krkonin t denigronin dhe goditnin personalitetin e Ataturkut. M kujtohet mir kur n vitin 1970-1972 n gazetn Aksham botohej nj shkrim i gjat, ku vrtetohej origjina shqiptare e Ataturkut. Shkrimi u b objekt i gjer diskutimi n shtyp dhe gjith mjetet e informacionit deri n parlament, por n fund u la me t vrtet ashtu si ishte. Gjat ktyre diskutimeve pati shum persona zyrtar q pyesnin e donin t dinin mendimin ton si diplomat shqiptar. Ndrsa ne u dham prgjigjen zyrtare, sipas s cils Ataturku nga shteti yn njihej si reformator i madh i shtetit turk, t cilit i shrbeu me devotshmri gjat gjith jets s tij. Ish-ministri i par n qeverin Ataturke, Tefik Rustu Aras, gjat nj vizite kortezie (pensionist n at koh) q i bra me rastin e emrimit t tij n Stamboll si Konsull i Prgjithshm, n bised e sipr, midis t tjerash, m tha: Ataturku nuk kishte thn asnjher se ishte shqiptar, por kurr nuk e kishte mohuar.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Astrit Cani
  Antarsuar
  09-03-2007
  Postime
  24
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  material potesues

  shum interesante... po ndonje material plotesues per Qyprilinjte ose per Mehmet Aliun a din se ku mund te gjindet?

  me sa di, nji tjeter reformator si Ataturk, ishte edhe Sami Frasheri, i njohun nga turqit si Shesedin Sami, i cili ndryshe nga ati i turqve, punoi per te dyja kulturat, dhe kontribuoi latinizmin e alfabetit turk.
  In nome di Kafka, bevi quel caff!

 3. #3
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Shkrim i mire vetem se pak e ekzagjeruar...1/3 e turqve me origjine shqiptare??? ...me ndegju dikush behemi gaz i botes...ne Turqi jane vetem 5 milion me origjine shqiptare apo 1/13 e popullsise) dhe qe eshte nje numer i madh, por ne menyre zyrtare kur i kane numruar para ca vite kana dal 50.000 shqiptar (me siguri keta qe kane emigruar pas vitin 1980) por ne vitin 2002 kur ishte ministri i jashtem ne Shkup ai deklaroi qe ne Turqi jane 7 milion shqiptar. Po ashtu edhe ish-presidenti Sulejman Demirel kur ishte ne Kosove vitin 2000 ai deklaroi qe jane 12 milion (qe eshte shume e ekzagjeruar). Por shumica besojne qe 5 milion jane me origjine shqiptare.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Roshniku, fshati i Beratit q nxori Vezirt e Mdhenj


  Abedin Kaja

  Kishte trazira t shumta, t cilat pr vite me rradh e kishin paralizuar krejtsisht Perandorin Turke. Prmes nj kryengritjeje, Sulltan Ibrahimi ishte larguar nga froni, ndrkoh q vllai tij i madh Osmani III ishte vrar. I takonte tashm Mehmetit IV, (shtat vjear), t vihej n krye t perandoris. Pr shkak t moshs s mitur, Kosem Sulltana, gjyshja e tij, q sht njhersh gruaja m e famshme dhe m e prfolur e historis Turke, mori n dor frenat e Ports s Lart, pr ta shtyr m tej perandorin n vorbulln e anarkis. Pr nj periudh 3 vjeare, deri n vrasjen e Kosem Sulltans, korrupsioni preku do struktur t perandoris, duke e uar kt t fundit n prag t kolapsit t plot. Pas vdekjes s t vjehrrs, frenat e Perandoris i mori n dor Hatixhe Turhan Sulltana, e ma e Mehmetit IV, e cila, n krkim t njeriut t duhur pr t drejtuar perandorin, brenda pak vitesh ndrroi 10-t Vezir t Mdhenj, para se t’ia besonte kt funksion Mehmet Pash Qypriliut. Pikrisht ktu nis edhe periudha rreth 50-t vjeare e qeverisjes s Qyprilinjve, familja e t cilve qe e aft t’i ofronte Ports s Lart plot shtat Vezir t Mdhenj e Vezir t rangjeve m t ult, nj rast unik n historin europiane.
  Roshniku sht nj nga fshatrat e Beratit q mban mbi supe peshn e nj historie ndoshta t rrall. Nga ky fshat kan dal 5 vezir q drejtuan portn e lart duke filluar q nga viti 1600 deri n 1710. Brenda ktij harku kohor vezirt Qyprly me origjin nga fshati Roshnik i Beratit drejtuan portn e lart pr 27 vjet 2 muaj e 15 dit. Dhe i fundit i fisit Qyprly ka qn Fuat Qyprly i cili ka mbajtur postin e ministrit t jashtm n qeverin e kryesuar nga Qemal Ataturku babin e reformave q e futi Turqin n historin e kohrave moderne duke e shkputur at nga qeverisja e sulltanve.
  Si fillon historia
  Babai i Mehmet pashs njerit prej vezirve m t mir q drejtuan portn e lart rreth viteve 1550 n vendin e quajtur te Mulliri i Roshnikut ndrsa ka qn duke luajtur me shokt e fshatit nj loj lufte me shpata t improvizuara prej druri ka rn n sy t njerit prej komandantve t garnizonit turk q kishin vendosur adrat aty. Pas ksaj komandanti turk i propozoi babait t tij q djalin lufttar ta merrte n Turqi. M pas familja e babait t Mehmet Pashs do t shprngulej e gjitha n Anadoll. Aty babai i Mehmetit vazhdon shkolln ushtarake dhe kontribon n ushtrin turke. M pas ai vendoset n Qyperli t Anadollit dhe pas martess lind i pari i vezirve Mehmet Pasha (1578-1661).
  Si u ngjitn shqiptart n majat e ports s lart
  Kur Shqiptart kishin filluar t organizoheshin n principata dhe t administroheshin prej tyre n krahinat e pagzuara: Arbri, Dukagjin, Epir, Gropaj, Zaharitaj… etj. Serbt gjat viteve (1340-1347) kishin pushtuar gjith trojet Shqiptare Ilire nga Danubi deri n Korint si dhe n jug pran Mores t gadishllit Poleponez. Serbt barabar atyre q nuk pranonin fen ortodokse i torturonin dhe i masakronin. Ishte kjo arsye q n Rumeli, Osmanllinjt nuk u kundrshtuan por u pritn si shptimtar dhe lirimtar. Nga Epiri pr shkakt shtypjes serbe nj pjes e popullsis u detyrua t shprngulej duke u vendosur n vitin 1348 n More t gadishullit Poleponez prej nga sht edhe nena e Aleksandrit t madh me origjin Shqiptare. Gjithashtu Shqiptart e Epirit pr t shptuar nga regjimi despotik i bizantit n vitin 1336 kishin krkuar ndihmn e Ajdenit, Umer Bej n Anadoll. Ky komandant osman pasi kishte marr nj pjes t konsiderueshme t sundimit serb n manastir n vitin 1385 arriti n kufijt e amris. Po kshtu Shqiptart e Kosovs kur Osmanllinjt krkonin t merrnin Kosovn morn pjes n betejn e par t famshme t luftes s Kosovs n 20 qershor 1398, dhe kjo bhej jo pr t ndihmuar serbt pushtues po pr t liruar Kosovn e Arbrit. Pushtimi i ktyre trojeve nga Osmanllinjt ishte nj fatkeqsi q do t pasonte n shekuj dhe Shqiptart bn sht e mundur pr ti shptuar ktij sundimi por ky pushtim u b fakt i kryer. Pr Shqiptart q pranonin fen Islame porta e lart u jepte poste t rendsishme. Shum shqiptar fal aftsis s tyre, burrris, trimris dhe zgjuarsis arritn t bheshin figura dhe personalitete t shquara dhe t mdha n strukturat e Perandoris Osmane. Mjafton q Shqiptart t thoshin se ishin mysliman dhe kishin pranuar si profet Muhametin duke thn: “Lail, aheillallah, Muhamedin Resulullah”. (Perndia sht nj dhe prfaqsohet nga Muhamedi). Pas ksaj ata bheshin nnshtetas dhe gzonin t drejta t barabarta si dhe shtetasit turq. Kto priviligje mund ti fitonin edhe pakicat katolike, ortodokse, skizmatike etj. T tilla priviligj patn katolikte Mirdits dhe t Dukagjinit, Ortodoksit e Sulit dhe t Himars duke fituar liri t plot dhe duke u lejuar t kishin pronn e tyre dhe t punonin t lir n kto prona. N shum luftime t zhvilluara nga ushtria osmane n at koh morn pjes edhe shum shqipetar katolik dhe ortodokes. Pr kt porta e lart kishte nxjer nj urdhr ku thuhej: “Zakonet dhe ligjet e lashta t rrethit do t vazhdojn t jen n fuqi. kishat, manastiret dhe vendfaljet e vogla nuk do t preken, kur ta lyp nevoja dot rindertohen nga shteti osman. Populli, mallrat dhe gjrat e tij t tundeshme e t pa tundshme, do ti shfrytezoj lirisht. Pr kto pasuri nuk do t paguhet asnj vernji(tatim).
  Kontributi
  Gjat kohs q vezirt Qypyrlinj drejtonin portn e lart ata ndrtuan n Roshnik nj shkoll dhe nj xhami pr banort e ktij fshati dhe zonave prreth. Xhamia qe porositur q t bhej me 99 dritare dhe me 4 minare por q u b me 9 dritare dhe nj minare dhe e till sht edhe sot. “Po kshtu ata kan kontribuar n riparimin e mureve t kalas n Berat si dhe objekteve t kultit t ndodhura n kt kala”-shprehet mesuesi i historis dhe nj nga studiusit e kalas n Berat z.Hymer Kordha. -Por vezirve q drejtuan pr 27 vjet porten e lart u shtohet edhe veziri tjetr i pa kurorezuar i kesaj zone Ahmet bej Kajo nga fshati Perisnak.
  Historiku i Perisnakut
  Perisnaka sht nj nga fshatrat e zons s Roshnikut dhe ndodhet n rrugn e hershme nacionale q lidhte Korn me Beratin dhe m gjer. Emri i ketj fshati vjen nga bashkimin i emrave te dy vllezerve te vendosur aty pr her t par rreth vitit (1560) Perikliut dhe Nakos prej nga vjen edhe emri Perisnak. N fshat ka patur kish dhe m pas xhami ku pr shkak t ktyre objekteve edhe sot disa prej vendeve thirren me emrat si: Bregu i kishs, te kisha, te xhamia etj. Pasardhsit e Perikliut dhe t Nakos pasi pranuan besimin islam u ingranuan n perandorin turke nga ku pr shkak t fisnikrsis, bujaris, trimris dhe zgjuarsis morrn titullin Bej. Ata kishin n zotrim siprfaqe m t madhe dhe numr m t madh t krerve t bagtive n t gjith zonn. Gjithashtu zotronin t gjith pjesn perndimore t malit Tomorr fakt q njihet edhe sot nga banort e zons. Fshati athere qytet shtrihej n vendin q sot quhet Beja (Toka e Beut) e cila ishte buz rrugs nacionale Berat-Kor q fillon n mesjet dhe ka vazhduar deri von. N kt rrug kalonin qindra tregtar q vinin nga Kora, Prmeti, Selaniku dhe Janina. Pr kt arsye n ann e rrugs nacionale t quajtur Vrom (dhrom-rrug)ka qn ndrtuar nj han nga ku edhe sot shikohen rrnojat e tij. Ky han kishte jo vetm hauret ku vendoseshin kafsht por edhe resorante dhe hotele t asaj kohe ku kalonin natn tregtart e shumt nga qytetet jugore pr n Berat dhe shtetin Grek, q n at koh edhe ky shtet ishte pjes e perandoris osmane. Hani do ta bnte t njohur Perisnakn n t gjith vendin nga ku edhe sot njihen dhe prdoren fjalt “nuk jemi te hani i Perisnaks” pasi tregtia q bjn n kt han dhe grumbullimet e shumta do ta kthejn at n qndr t zhurmshme tregtare. Po kshtu n vendin e quajtur Beja n vitin 1980 nga punimet e rastsishme jan gjetur pllaka varresh me mbishkrime greke, (shkrim q n mesjet prdorej n t gjith Ballkanin) ku u kndohej t afrmve t vdekur dhe n njern prej ktyre pllakave shkruhej e prkthyer n shqip: Bij, bij Vasiliqi/Vdiqe e re/Shkove n rini. Gjithashtu n kt vend nga punimet e rastsishme jan gjetur edhe dy kollona mermeri t cilat ndodhen edhe sot n banesn e njerit prej banorve t fshatit. Kjo gj tregon se kjo zon prben edhe nj objekt studimi pr arkeologjin dhe arkeologt tan.

 5. #5
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Porosia e fundit e Mehmet Qyprilut  Me saktsi dihet vetm viti i lindjes s Mehmet Qypriliut (1578), por me siguri dihet se ai lindi n fshatin Rodnik pran Beratit. U drgua q i vogl n Stamboll i prfshir n pengun (harain) e gjakut, i cili konsistonte n rrmbimin e fmijve t krishter dhe drgimin e tyre n Turqi, ku, pasi rriteshin si mysliman, n moshn 11-t vjeare, n baz t afsive q tregonin, drgoheshin n ushtri (jenier), apo nisnin karriern n pallatin e Sulltanit. N vitin 1623 Mehmeti, nn mbshtetjen e boshnjakut Khosrev Pasha, ishte kuzhinier n kuzhinat e Pallatit. Pr shkak t karakterit kryene dbohet nga Pallati dhe drgohet me detyrn e spahiut n qytetin Kopru t Anatolis. Ai u vendos n Kpr dhe u martua me Aishe Hanmin, t bijn e Jusuf Agait, Pashait t zons. Me ngjitjen e Khosrev Pashs n detyrn e Agait t Jenierve, ai u thirr prsri n shrbim dhe kur Khosrev Agai u b Vezir i Madh, e emroi Mehmetin shef t thesarit. Por edhe n kt detyr Mehmeti nuk mundi t qndronte gjat. Pas ekzekutimit t Khosrev Agait, ai shrbeu si sanxhak-bej apo si aga n provinca t ndryshme. Ka shum mundsi n Kpr apo n rrethinat e tij, nga edhe mori emrin Mehmet Kprlu (Qypriliu). M pas kthehet prsri n Stamboll, ku kryen detyra t ndryshme, si inspektor i arsenalit, komandant spahinjsh, apo komandant i forcave t koracuara. N vitin 1656 ai u b Pasha me dy Tuje dhe ju ngarkua detyra e Guvernatorit t Tripolit. sht e paqart pr sa koh e kreu Mehmet Pasha kt funksion, dihet vetm q pr pak koh ai u kthye prsri n Kpr, nga ku u largua pr t marr detyrn e Myteselimit t Vilajetit t Damaskut. Pashai i panjohur 80-t vjear e pranoi funksionin e Vezirit t Madh vetm pas zotimit nga Nna e Sulltanit se atij do ti lihej dor krejtsisht e lir ne qeverisjen e Perandoris. Fillimi i pushtetit t Mehmet Qypriliut u shnua nga shtypja me dor t hekurt e nj lvizjeje t kryesuar nga disa krer fanatik t nj fraksioni mysliman, q u shoqrua nga dnimi me vdekje i disa pasuesve t Kosem Sulltans. Pak koh m pas, n janarin e vitit 1657, n mnyr t pamshirshm ai shtypi edhe nj kryengritje t spahinjve, ndrkoh q Sheik Selimin, shkaktarin kryesor t trazirave dhe kryetarin e lvizjes, e mbyti n Bosfor. Nj fat jo m t mir pati edhe Patriarku i Kishs Greke, i cili u var publikisht pasi i kishte shkruar Vojvods s Vllahis t shpallte rnien e Islamit. Kto masa t pamshirshme ishin ve nj copz e vogl e diktaturs q do t prfshinte gjat gjith dominimit t tij perandorin Otomane. Numri i t ekzekutuarve gjat qndrimit t tij n detyrn e Vezirit t madh ngjtet n shifrn 35 mij vetve (burime t tjera prafrsisht kt shifr e japin vetm pr vitin e par t qeverisjes s tij). Pastrimin e Perandoris nga elementt e dmshm, gj q e kishin br edhe Sulltant para tij (Sulltan Murati), Mehmet Qypriliu e shihte si kusht t domosdoshm pr rifuqizimin e Perandoris. Duke eleminuar armiqt e brendshm dhe duke mos patur m pengesa brenda n shtpi, Veziri i Madh menjher i ktheu syt nga armiqt e jashtm. Fitorja e Venedikasve n Kios pak koh m par kishte qen nj goditje shum e rnd pr fuqin detare Otomane. Duke e par flotn detare si nj problem me rndsi mjaft t madhe, Veziri i Madh i prqndroi t gjitha energjit e tij n rimkmbjen e flots, dhe, pasi e bri nj gj t till, u ndesh me flotn Venedikase n Dardanele. Fillimisht Turqit psuan humbje t rnda, por, fal nj gjyleje t qlluar nga bregu, e cila shprtheu pikrisht n depon e municioneve t anijes s Admiralt Venedikas Mokenigo, flota Venedikase mbeti pa komandant dhe u shpartallua krejtsisht. Veziri i Madh shprbleu topiun q i dhuroi fitoren dhe disa t tjer q luftuan trimrisht, por nga ana tjetr ekzekutoi nj numr t madh oficersh t lart mbi t cilt ran prgjegjsit pr humbjet e mparshme. Pasi rivendosi prestigjin e humbur t Perandoris n det, ai u kthye prsri n tok. Princi i Transilvanis, Georg Rakocki II, me mbshtetjen e krerve t Vllahis e Moldavis, marshoi drejt Polonis duke prekur drejtprdrejt interesat e Pernadoris Otomane. N prpjekje pr t zn Rakockin, Qypriliu rrethoi dhe mori Janovn, ku zbuloi se armiku i tij ishte larguar dhe kishte hyr n Austri. M pas ju desh ti drejtohej Anatolis, pr shkak t nj kryengritjeje t drejtuar nga krer t lart t Perandoris, t cilt druheshin se do t binin pre e hakmarrjes s Vezirit t Madh pr shkak t mosbindjes q kishin treguar ndaj Ports s Lart. Pasi ekzekutoi krert e kryengritjes, si dhe rreth 1 mij nga rreth 7 mij asqert q i mbshtetnin, Qypriliu u mor me shtypjen e revolts s Mehmet Beut n Egjypt dhe t Mustafa Pashs n Antalia, kryengritje t cilat, fal temperamentit t tij, i shtypi n mnyr t pamshirshme dhe me t njjtn forc q kishte treguar dhe m par. Kt temperament dhe mnyrn se si qeveriste Qypriliu e shpreh qart prmes nj letre q i drgon nj Pashai q ishte njkohsisht edhe miku i tij. N letr i thot Pashait q n rast se Kozakt do t arrijn t sulmojn qoft edhe nj nga fshatrat e Pashllkut t tij, ai (Veziri i Madh), do ta bnte copash q kshtu ti shrbente si shembull edhe t tjerve. Gjat pes viteve q qeverisi me dor t hekurt Perandorin Otomane, Mehmet Pash Qypriliu arriti t rrnjoste anarkin dhe korrupsionin, t eleminonte rebelt dhe ti kthente shtetit administratn. Ai hyri n histori edhe si nj ndrtues i madh. Pr tu prmendur jan kshtjellat n derdhjen e Donit e n brigjet e Dnieprit, si dhe nj numr i madh xhamish, dyqanesh e shkollash n Janov, Rudnik, Tarakli etj. Veziri i madh vdiq m 31 tetor t vitit 1661. Kshillat q i dha nga shtrati i vdekjes Sulltanit t ri (pa harruar q m par ti merrte plqimin pr zvendsimin n detyrn e Vezirit t madh nga i biri, Fazil Ahmed Qypriliu), do t ishin t denja edhe pr vet Makiavelin; kurr mos ia vr veshin kshills s nj gruaje; mos lr asknd t pasurohet e t fuqizohet shum; mbaje arkn e thesarit gjithnj plot dhe mbaje veten e ushtrin gjithnj t zn.

 6. #6
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga GL_Branch
  Shkrim i mire vetem se pak e ekzagjeruar...1/3 e turqve me origjine shqiptare??? ...me ndegju dikush behemi gaz i botes...ne Turqi jane vetem 5 milion me origjine shqiptare apo 1/13 e popullsise) dhe qe eshte nje numer i madh, por ne menyre zyrtare kur i kane numruar para ca vite kana dal 50.000 shqiptar (me siguri keta qe kane emigruar pas vitin 1980) por ne vitin 2002 kur ishte ministri i jashtem ne Shkup ai deklaroi qe ne Turqi jane 7 milion shqiptar. Po ashtu edhe ish-presidenti Sulejman Demirel kur ishte ne Kosove vitin 2000 ai deklaroi qe jane 12 milion (qe eshte shume e ekzagjeruar). Por shumica besojne qe 5 milion jane me origjine shqiptare.

  Aty thuhet qe jane te nderlidhur. Un kam takuar plot Turq qe te pakten ndonje gjysh e kishin Shqiptar me origjine. Prandaj dhe ne kete aspekt studimet gjenetike qe kryhen jane shume te veshtira te besohen, sepse edhe pse Shqiptaret jane perzier shume pak ne vendin e tyre, ata kane emigruar kudo, dhe jane perzier me popullaten vendase atje. Greqia dhe Turqia jane shembuj paresor, por dhe Serbi ne kohe me te vjetra ka bere te veten me asimilimin e dhunshem te elementit Ilir, Dalmat e Dardan qe jetonte atje.

  Shkrimi nuk te habit aspak, perkundrazi per punen e Frasherve, dihet qe femija e Samiut, ka qene dhe themeluesi i Gallatasarayt, klubi i dyte me i madh ne Turqi. Turqit ne pergjithesi jane me Fenerbahcen, por dhe kjo ndryshoi para disa vitesh kur per 7 vjet me rradhe nje shqiptar me origjine nga Kosova ishte ne krye te klubit, kohe kur ky klub arriti suksese te jashtzakonshme. Te vetmit njerez qe mohojne kete realitet te fort shqiptar ne Turqi jane ekstremistet fetar, por dhe nga ata kam takuar, dhe te them te drejten me ka mjaftuar nje shikim gjysemironik kur kan hedhur vickla per ti bere direkt qe te pranojne kete fakt te pamohueshem.

  Turqit edhe flamurin, mesa di un nga nje liber i lashte i herladikes e kane marre nga ne. Gjysemhena-ose cerekhena ka qene simbol i lashte Ilir. Mbase Barati mund te me ndihmoj ne ket aspektin e heraldikes.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 7. #7
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,880
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 60 postime
  Po te lexohen keto mesiper thjesht per histori,nuk do te ishte keq,por fakti eshte se shumica e shqiptareve sot mburren me breket e te tjereve duke qene vete pa breke ne bithe.Pamundesia per tu zhvilluar,mungesa e figurave shteterore ose qe mund te meren si vlera,si pika referimi etj..,i shtyn shume shqiptare te germojne neper arkiva me shprese se do te gjejne ndionje figure me origjine shqiptare,anipse mund te kete qene edhe ne Irak apo Argjentine.
  Nuk e pyesni veten ndonjerehere si ka mundesi qe shqiptaret qe paskan "drejtuar" perandorine Romake apo Osmane,nuk jane ne gjendje te drejtojne nje vend te vogel si Shqiperia?

 8. #8
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Genesis
  Kjo teme diskutohet dite per dite tek forumi i Historise. Aresyeja eshte e thjeshte, je kthyer dhe je i nevojshem vetem si shtet furnizues, prandaj dhe rrethanat e krijuara te kane garantuar ekzistencen. Te eshte vendosur nje kufir i caktuar zhvillimi dhe do apo nuk do ti ne ato binare do ecesh, derisa te dali ndonje Skenderbeg. E ato vijne shume rralle, jane pak a shume profete.
  Pa hedhur poshte figuren e Gjergj Kastriotit, por toni i kesaj pergjigje bie pak ere viktimizimi. Te eshte bere kjo, te eshte bere ajo, te kane lene pa mite (prit e nja ca shekuj), te kane lene pa profet. Tani, e kuptoj qe per 50 vjete na zuri goja lesh (se mos ofendohet njeri nga perdorimi i kesaj fjale, thjesht si shprehje popullore) dmth na hodhen trute e gomarit me "forcat tona do mposhtim bllokaden" etj sllogane. Por ama, ka nje fare kufiri ky roli, alibia e pasivitetit.

  PS: Murik, personalisht, postim me vend .

 9. #9
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Lioness
  Pa hedhur poshte figuren e Gjergj Kastriotit, por toni i kesaj pergjigje bie pak ere viktimizimi. Te eshte bere kjo, te eshte bere ajo, te kane lene pa mite (prit e nja ca shekuj), te kane lene pa profet. Tani, e kuptoj qe per 50 vjete na zuri goja lesh (se mos ofendohet njeri nga perdorimi i kesaj fjale, thjesht si shprehje popullore) dmth na hodhen trute e gomarit me "forcat tona do mposhtim bllokaden" etj sllogane. Por ama, ka nje fare kufiri ky roli, alibia e pasivitetit.

  PS: Murik, personalisht, postim me vend .
  Megjithmend ? Po mire ateher ja nje kronologji te shkurter:

  1) Qe ne kohet e lashta, kur erdhen barbaret nga Azia te kane kolonizuar ne "grek"
  2) Kolonizimi ka vazhduar me perandorine Romake qe mbasi dogji 70 "fshatrat" e Epirit, morri rreth 150.000 vete(shifrat pak a shume zyrtare) dhe i coi si skllever ne Itali(prej kendej kane dalur njerez te medhenj, Pape, fabuliste, PERANDORE, GJENERALE, etj etj).
  3) Ardhja e Sllaveve ne Ballkan, shtimi i jashtzakonshem i elementit te tyre dhe eliminimi dhe asimilimi i atij Ilir
  4) Ardhja dhe LEJIMI i Turqve nga ana e Papatit, per te pushtuar Shqiperine(Skenderbeu nese akoma nuk e di, eshte lene ne balte nga djallezoret qe sot hiqen sikur jane njerez te zgjedhur nga Zoti - edhe pse vrasesit e Jezusit).
  5) Kthimi i Shqiperise ne nje rrenoje si ne kohen e Romakeve, kur kesaj rradhe Turqit e furnizuan perendorine e tyre me njerezit tane me te mire.
  6) Perdorimi i Shqiptareve si koke turku nga "greket" kundra Turqve. Marrja e pavarsise Greke. Heqja e Mbretit Othon nga froni, dhe fitorja e gjuhes Greke ne Greqi vetem me pak vota(numer njeshifror).
  7) Shprehja e Bismarkut se je vetem nje shprehje "gjeografike" dhe rrjedhimisht eshte shprehja me kuptimplote qe definoi cdo gje me pas, pasi u be pazar gjithmone ne kurrizin tend ne lojrat politike.

  8) Memorandumi Shqiptar i 1878 drejtuar Mbreterise Angleze ku po ta lexosh do kuptosh fare qarte se ekzistenca e kombit tone nuk u argumentua dot me pozicionime Historie(sepse Greket ishin shume para ateher me propaganden e tyre), por me faktin se je nje komb KUSHINETE qe do garantoj nje fare "ballance" ndermjet Sllave te shumte dhe Grekeve pro bizantinomesjetar, si dhe daljen ne Adriatik te Rusise ne shkalle globale. Pra Shqiptari ka frik te thote kush eshte !!! - por kjo do ndryshoj.


  Nese ty nuk te mjaftojne keto gjera nuk di cte them. Un nuk viktimizohem, perkundrazi, jam krenar per ate qe kane bere paraardhesit e mij, per gjakun qe kane dhene qe un sot e kesaj dite te mbaj ket emer fisnik. Dhe kurre nuk do ta hedh poshte historine, se pa mesuar prej saj, gjithmone do biem ne naivitetin qe po bie ti tani. Kjo si pasoje e nje historie qe ke mesuar jashte shtetit ame(jo se ne Shqipri do ta mesoje me mire se dhe atje leshat kane hypur ne krye). Un gjithmone ne forum kam shkruar per nje te ardhme ku shqiperia duhet te filloj nje zhvillim ekonomik jo te merret me historira. Gjithsesi, edhe ajo e dyta, eshte nje pjese e rendesishme e kombformimit dhe nje ndergjegjeje te ndershme ndaj kombit qe perfaqeson, qe neser mos te shesesh menderen per nje pal dokumenta apo te pushtohesh ekonomikisht dhe te te marrin njerezit me te mire edhe sot e kesaj dite.(apo nuk eshte ashtu ? duke filluar nga sportistet e deri tek kokat e ndryshme ne fushat shkencore qe pajisen me dokumenta ne "kohe rekord" nga vendet ku jane, nderkohe qe elementi shqiptar shikohet me perbuzje).

  Nese ti shef gjera jo-reale ne ket postim, kjo vjen nga padituria jote dhe naiviteti qe shfaqe siper.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 13-03-2007 m 23:26
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #10
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Gjithsesi ketu ngaterrohen disa gjera, dhe mvishen disa gjera te gabuara. Ketu po shkruhet per histori jo per viktimizim. Vetem se te kane kryer keto lloj barbarizmash dhe ti i shkruan dhe dokumenton ato nuk perben viktimizim, por nje rraportim te nevojshem.

  Un jam kundra viktimizimit sepse do na vinte ne nje pozite qe te prisnim gjerat nga te tjeret. Shume mbase do thonin qe kjo gje po ndodh dhe sot, perderisa akuzohen shtetet Europiane si jo fort mbeshtetese nga njerez te ndryshem, dhe ne REALITET nuk jane perderisa po e zhvarrisin statusin e Kosoves(pa shkuar me tutje). Nga ana tjeter eshte gabim kur kjo gje globalizohet dhe indirekt fut edhe politiken shqiptare ne kete gje. Politika shqiptare eshte thjeshte antishqiptare dhe papergjegjese, qe perkundrazi nuk e ndjejne veten viktima, por sikur i ka rene llotaria qe te jene ne ato pozicione qe jane. Ka disa shqiptare atje qe kane lidhje shume te forta me kryeministra e ministra turq, italian e greke dhe qe punojne vec per veten e tyre dhe me planin qe u serviret.

  Un jam pro NDERGJEGJESIMIT, e nese kjo per ty e Murikun qenka Viktimizim, atehere shkoni mesoni shqip ose mos lexoni nden rreshta ato qe ju pelqejne juve te lexoni. Ngjan sikur viktimat e verteta jeni ju, perderisa mendja ju shkon atje. Kjo tregon nje fare parakonceptimi dhe paragjykimi qe ju keni per njerez te ndryshem qe merren me historine ne themel, dhe per shoqerine shqiptare ne pergjithesi si e "denuar" te vuaj(indirekt sa here shikoni postime kritikuese ndaj historise dhe europes thoni "ja na doli dhe nje gomar tjeter qe merret me teori viktimizimimi").
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 13-03-2007 m 23:45
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Une kam qene ne Turqi disa here si turist ,dhe gjeja qe me ka bere me shume pershtypje eshte lirshmeria ,ndjenja rehat se mos te ndalon policia per te kerkuar vizen etj.Ne Stamboll hyn e dalin mbi 2milon turista ne dite.Ashtu eshte vetet qe per shqiptaret ka nje dashamiresi kudo ne cdo qytet dhe jo vetem ne Stamboll.Nje dite kisha humbur ne pazarin egjyptjan dhe po vija verdalle pa e gjetur rrugen kur degjoj nje shites te me flasi shqip ''C fare po kerkon? I tregova hallin ,ai qeshi dhe me ftoi per caj .Ku e kuptove qe isha shqiptar i them.''E ke te ''shkruajtur''ne balle me thote qeshem dhe u ndame me nje perqafim a thua se kishim vite qe njiheshim.Ne qofte se ngelni keq neper rruget e Stambollit ,pyetni ne dyqanin me te afert''din te flasi njeri shqip ketu''ne 95% te rasteve do te ndiheni te lehtesuar

 12. #12
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Te pranosh qe shqiptaret drejtuan perandorine osmane do te thote qe turqit e sotem duan te na lene ne dere genocidet e masakrat qe Turqia pat bere ndaj armeneve, kurdeve, grekeve etj. Por ka dhe te verteta te hidhura se si shqiptaret mercenare (se s'kishin pune tjeter) merrnin pjese ne ushtrine osmane per te shtypur rrevoltat e popujve ballkanike sidomos ne shekullin 19 qe luftonin per clirim kombetar.
  Qe kemi pasur ne vezira e koxhabasha ne ushtrine osmane kjo nuk diskutohet por 500 vjet jane kohe e madhe po ti ndash me vite sa shqiptare kane qene ne drejtim te perandorise. Por po ti hysh sic i hyjne historise ca turq atehere i bie qe edhe greket ta kene drejtuar perandorine osmane deri kur moren pavaresine, pasi ata greket kishin floten detare ne duart e anijet e tyre, kishin perkthyesat sekretare, kishin financierat, shume gra greke qe perfunduan si nena te sulltaneve te rinj etjere.

  Ta kishin drejtuar tamam shqiptaret perandorine osmane nuk do na kishin lene pa gjuhe e pa shkolla shqipe, se as ne 1 vilajet te vetem nuk na futen dot, e as autonomi nuk na dhane dot, se dhe pavaresine me lufte e gjak e morem ne minuten e vitet e fundit. Ta kishin drejtuar shqiptaret perandorine ne nuk perfundonim si vendi me i prapambetur ku as rruge makine nuk kishte e jo me ekonomi, prandaj mbeten e shkuan ne Turqi shumica e trurit intelektual shqiptar, pasiqe Shqiperia kish mbetur gerrmadhe.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  39
  Postime
  1,079
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Lista e Vezireve te Medhenj ne perandorine osmane sipas Wikipedias, http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._Grand_Viziers. Dalin rreth 30 shqiptare.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Te pranosh qe shqiptaret drejtuan perandorine osmane do te thote qe turqit e sotem duan te na lene ne dere genocidet e masakrat qe Turqia pat bere ndaj armeneve, kurdeve, grekeve etj. Por ka dhe te verteta te hidhura se si shqiptaret mercenare (se s'kishin pune tjeter) merrnin pjese ne ushtrine osmane per te shtypur rrevoltat e popujve ballkanike sidomos ne shekullin 19 qe luftonin per clirim kombetar.
  Qe kemi pasur ne vezira e koxhabasha ne ushtrine osmane kjo nuk diskutohet por 500 vjet jane kohe e madhe po ti ndash me vite sa shqiptare kane qene ne drejtim te perandorise. Por po ti hysh sic i hyjne historise ca turq atehere i bie qe edhe greket ta kene drejtuar perandorine osmane deri kur moren pavaresine, pasi ata greket kishin floten detare ne duart e anijet e tyre, kishin perkthyesat sekretare, kishin financierat, shume gra greke qe perfunduan si nena te sulltaneve te rinj etjere.

  Ta kishin drejtuar tamam shqiptaret perandorine osmane nuk do na kishin lene pa gjuhe e pa shkolla shqipe, se as ne 1 vilajet te vetem nuk na futen dot, e as autonomi nuk na dhane dot, se dhe pavaresine me lufte e gjak e morem ne minuten e vitet e fundit. Ta kishin drejtuar shqiptaret perandorine ne nuk perfundonim si vendi me i prapambetur ku as rruge makine nuk kishte e jo me ekonomi, prandaj mbeten e shkuan ne Turqi shumica e trurit intelektual shqiptar, pasiqe Shqiperia kish mbetur gerrmadhe.
  Jam dakort me kete pike shikimi vetem ne aspektin qe Shqiperia ishte viktime dhe jo vend i favorizuar, madje ne ishim me te demtuarit. Duke qene se e njihinin natyren tone, na shfrytezuan duke mbajtur perandorine me kockat e gjakun e shqiptareve.

  Menyra me e lehte per ta mundur kundershtarin eshte ta besh si veten ta besh vella...kete gje bene edhe turqit. Kur paguhej taksa e gjakut, ata mernin femijet shqiptare, duke e ditur se gjaku nuk genjen kurre dhe u mesonin si te ishin me te miret ne perandori. Ata u bene me te suksesshmit, por kjo nuk do te thote se ishin fajtore. Historine tone e kuptojme vetem ne.
  Shqiperia ishte vendi ku jane kryer me shume kryengritje te armatosura, dhe ketu e kam fjalen per Shqiperi etnike. Ne Greqi ishin shqipot e Greqise qe nuk reshtnin duke luftuar...kapedanet e medhenj arvanitas.
  Si perfundim ne kishim emra ne ze nga te dyja anet e barrikades, ndersa si gjithnje fitoi pala e trete...ajo qe tha o turk o grek...zgjidhe e merr.
  Ne shume raste zgjidhja ka qene me mire turk se sa me grekun dhe anasjelltas....shume pak thane me mire shqiptare, sepse identifikohej feja me kombin. Vlen per tu theksuar zotesia qe kishin shqiptaret per tu bere nga hic hici, femije qe vinin nga fshatrat e Shqiperise, ne Vezire te medhenj.
  Kjo zotesi ishte edhe ajo qe na groposi,
  sepse turqit na kishin me shume frike se djallin vete. Kjo eshte edhe arsyeja se pse na duan...sepse pa shqiptaret dhe gjenialitetin e tyre qe nga Samiu e deri te Ataturku dibran, sot ata do te ishin nje shtet si puna e Afganistanit ndoshta...ose me keq akoma Kostandinopoja do te ishte kryeqendra e Greqise...

  Ne?
  Si gjithnje me shume per te tjeret se per vete....ashtu si dhe sot kur na behet qejfi kur degjojme shqiptare te suksesshem neper bote.
  Po ne Shqiperi?
  Ne Shqiperi eshte diskutim tjeter pastaj....

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Po shqiptaret jan mercenar te qdo qlirimtari shif dje shif sot ?
  sot po ndryshon pak se Albin kurti po ju thot mfaft me ...

  Po ju tregoj nji mesele ne lidhje me mendimet e veprimet e shiptarve tani kuptoni pse disa shqiptar punuan me Turq disa me Bizant e disa me amerikan .

  mesova ne pushim se Kisha e Pejes qe ruajn italianet ishte ndertu nga fisi shqiptar Kelmend e sot asht kjo kish serbe (ortodokse)
  kisha e Deanit e kishte ndertu fisi shqiptar Gash e sot edhe kjo asht ne diar te serbeve po ashtu e ruajtur nga italianet.


  meselja ime ne lidhje me ket menquri shqiptare shekullore ....Ne Pej behashin shetitjet gjat rrugeve te qytetit ne mbramje per bukuri duke shetit te rij te dashuruar te moshuar inteligjent , intelektual ...qdo njeri qe don shetitjen ...dhe qe nji Rugovan ka ardh me ba pazar ne Pej dhe kalon neper at rrug per te shku ne Rugov por rruga plot njerz duke ec e rugovani shiqon shiqon shiqon po spo kupton ....edhe ndalet e bertet te madhe:
  O ndaluni njiher o Burra ! a po ecni qanej a kendej e jo do andej e do kendej !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dorontina : 20-03-2007 m 13:33
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 16. #16
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga BARAT
  Jam dakort me kete pike shikimi vetem ne aspektin qe Shqiperia ishte viktime dhe jo vend i favorizuar, madje ne ishim me te demtuarit. Duke qene se e njihinin natyren tone, na shfrytezuan duke mbajtur perandorine me kockat e gjakun e shqiptareve.

  Menyra me e lehte per ta mundur kundershtarin eshte ta besh si veten ta besh vella...kete gje bene edhe turqit. Kur paguhej taksa e gjakut, ata mernin femijet shqiptare, duke e ditur se gjaku nuk genjen kurre dhe u mesonin si te ishin me te miret ne perandori. Ata u bene me te suksesshmit, por kjo nuk do te thote se ishin fajtore. Historine tone e kuptojme vetem ne.
  Shqiperia ishte vendi ku jane kryer me shume kryengritje te armatosura, dhe ketu e kam fjalen per Shqiperi etnike. Ne Greqi ishin shqipot e Greqise qe nuk reshtnin duke luftuar...kapedanet e medhenj arvanitas.
  Si perfundim ne kishim emra ne ze nga te dyja anet e barrikades, ndersa si gjithnje fitoi pala e trete...ajo qe tha o turk o grek...zgjidhe e merr.
  Ne shume raste zgjidhja ka qene me mire turk se sa me grekun dhe anasjelltas....shume pak thane me mire shqiptare, sepse identifikohej feja me kombin. Vlen per tu theksuar zotesia qe kishin shqiptaret per tu bere nga hic hici, femije qe vinin nga fshatrat e Shqiperise, ne Vezire te medhenj.
  Kjo zotesi ishte edhe ajo qe na groposi sepse turqit na kishin me shume frike se djallin vete. Kjo eshte edhe arsyeja se pse na duan...sepse pa shqiptaret dhe gjenialitetin e tyre qe nga Samiu e deri te Ataturku dibran, sot ata do te ishin nje shtet si puna e Afganistanit ndoshta...ose me keq akoma Kostandinopoja do te ishte kryeqendra e Greqise...

  Ne?
  Si gjithnje me shume per te tjeret se per vete....ashtu si dhe sot kur na behet qejfi kur degjojme shqiptare te suksesshem neper bote.
  Po ne Shqiperi?
  Ne Shqiperi eshte diskutim tjeter pastaj....
  Ta filloj nga fundi, mbase per ty do ishte katastrofe qe Konstandinopoli te mos ishte ne dore te Turqise, por per mua, thjesht nga ana fetare po komentoj, per sa kohe qe Shen Sofia etj jane muze, nuk eshte mire hic. Nqs kthehen ne lavdine dhe rolin e dikurshem, s'dua t'ia di kujt i perket qyteti. Nejse ... kur e paskeni nxjerre ju "historianet" gjysmehenen shqiptare, atehere si ta kene turqit, si ta kemi ne, njesoj eshte .

  Nga ana tjeter, do benit mire te lexonit pak historine e Turqise, e te mos ia fusni neper tym. Kur them te lexohet, te lexohet jo si lexues shqiptar, por thjesht si lexues, dhe vetem keshtu mund te "mesohet/gjykohet" vertete. Nuk mund te mohohet roli qe kane luajtur boshniaket dhe "shqiptaret" (ne thonjeza) ne perandorine otomane, por qe ta shikosh vetem nga ajo ane, eshte si te kerkosh te besh nje karrige te qendroje vetem mbi nje kembe. (Duke iu referuar pjeses ne bold.)

  Dhe sa per ato, Ataturku dibran e me the te thashe ... lame nam per Zotin. Cfare e ben shqiptar Ataturkun? Mitra qe e mbajti? Jeten kujt ia dha? Kujt ia kushtoi? Kur lexon tek Elita Kombetare (kryetema) ku jane vene emrat e kesaj elite, mbetesh me goje hapur. Te jesh elite kombetare, nga vete perkufizimi dmth qe ke bere dicka/shume te vlefshme per kombin. Ndersa aty jane vene emra si Napoleoni, Muhamed Aliu etj. Ah, po, ne jemi furrnizues te kombeve te tjera, te qyteterimeve te tjera, vetem nje per veten nuk katandisem dot.

  PS: Tani sa e vura re qe kjo teme eshte hapur tek "Elita kombetare" ... Hej medet .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 21-05-2007 m 19:01

 17. #17
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Me pak atdhetarizem ne zemer secili, keta rreth 30 vezire shqiptare te Perandorise Osmane se bashku do ia kishin dale ta nxirrnin pak me shume ne drite Shqiperine e shqiptaret qe gjate pushtimit osman. Me e pakta qe do te mund ta kishin realizuar 30 njerez te mencur e te zote njekohesisht atdhetare do te kish qene lejimi i hapjes se shkollave ne gjuhen shqipe qysh shekuj me pare, kulturimi i te rinjve shqiptare ne menyre te organizuar, pergatitja e brezave te tere qe do kish mundesuar qe Shqiperia te kish ngritur koke qe me pare kunder Perandorise, qe shqiptaret te mos dilnin ne pavaresi ne 1912 me ato permasa injorance, me te cilat dolen.
  Mire per to qe i kane trasheguar ata gjene qe i kane bere te ngrihen nga hici ne nivelet me te larta te Perandorise e i rrofte zotesia, se vec per vete i kane shfrytezuar.
  Ne fakt kjo qe kam shkruar pak me siper nuk qendron, nese ne mendjen e tyre me kalimin e kohes nen titullin "atdhe" nuk eshte konsideruar me Shqiperia, por Perandoria Turke.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 22-05-2007 m 09:39

 18. #18
  satyr Maska e Gunnar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Dita
  Me pak atdhetarizem ne zemer secili, keta rreth 30 vezire shqiptare te Perandorise Osmane se bashku do ia kishin dale ta nxirrnin pak me shume ne drite Shqiperine e shqiptaret qe gjate pushtimit osman. Me e pakta qe do te mund ta kishin realizuar 30 njerez te mencur e te zote njekohesisht atdhetare do te kish qene lejimi i hapjes se shkollave ne gjuhen shqipe qysh shekuj me pare, kulturimi i te rinjve shqiptare ne menyre te organizuar, pergatitja e brezave te tere qe do kish mundesuar qe Shqiperia te kish ngritur koke qe me pare kunder Perandorise, qe shqiptaret te mos dilnin ne pavaresi ne 1912 me ato permasa injorance, me te cilat dolen.
  Mire per to qe i kane trasheguar ata gjene qe i kane bere te ngrihen nga hici ne nivelet me te larta te Perandorise e i rrofte zotesia, se vec per vete i kane shfrytezuar.
  Ne fakt kjo qe kam shkruar pak me siper nuk qendron, nese ne mendjen e tyre me kalimin e kohes nen titullin "atdhe" nuk eshte konsideruar me Shqiperia, por Perandoria Turke.
  Me fjaline e fundit ke pershkruar shume mire dimensionin qe na intereson neve nga kjo ceshtje!

  Nga gjithe ky historik i "mendjendriturve" tane qe kane drejtuar perandorite e botes besoj se deri tani duhet ta kishim nxjerre nje mesim te vyer apo jo?
  To look life in the face....

 19. #19
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga Dita
  Ne fakt kjo qe kam shkruar pak me siper nuk qendron, nese ne mendjen e tyre me kalimin e kohes nen titullin "atdhe" nuk eshte konsideruar me Shqiperia, por Perandoria Turke.
  Shume dakort jam me ty Dita, prandaj me ben pershtypje qe tema te tilla trajtohen tek "Elita kombetare" dhe jo tek Historia ne pergjithesi.

  PS: Floriri, si gjithmone, me argeton jashte mase mua ti.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,539
  Faleminderit
  328
  41 falenderime n 40 postime
  Po neser keshtu do ndihmojmi edhe empirin modern, si dikur romen e otomanin, neser Otanin, pse jo kur jemi te zotet ?

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Greqia u jep shtetsin minoritarve
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 3. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 4. Shqiptart Popull Solidar
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 19:16
 5. Islamizimi I Popullit Shqiptar
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2004, 04:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •