Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 155
  1. #41
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Nuk e di se si mund ta quash veten besimtar dhe te marresh si baze shkencen apo zbulimet shkencore si prova te besimit tend apo te ekzistences se Zotit! Shpjegimi i vetem qe me vjen nder mend eshte se kur Perendia i braktis besimtaret, atehere besimtaret kane manine qe te luajne rolin e Perendise per te justifikuar besimin e tyre.

    Ne doni prova jo-shkencore, une do tu rekomandoja qe te prisni nje bilete per ne Jeruzalem dhe te ndiqni sherbesen orthodhokse ne Kishen e Ringjalljes ne Jeruzalem ne 7 prill 2007, ku cdo vit ndodh mrekullia e mrekullirave, zbritja e Flakes se Shenjte nga Qielli diten e te Shtunes se Shenjte te Pashkes Orthodhokse.

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=5007

    Dhe pasi ta deshmoni me syte tuaj, pastaj mund te ligjeroni apo te perpiqeni ta shpjegoni mrekulline ne terma shkencore.

    Albo

  2. #42
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga godel
    - Ne shekullin e 6 kemi epidemine Justiniane. Perfshiu gjithe boten dhe vdiq rreth 25 million njerez. Pergjysmoi popullsine e Europes.
    - Ne shekullin e 14 e ashtuquajtura "vdekja e zeze" vdiq rreth 75 milion njerez
    - Ne ditet tona, AIDS ka vdekur deri tani rreth 25 milion njerez. Vetem ne 2005 kane vdekur rreth 3 milion njerez me AIDS, nga te cilet 600,000 jane femije. Rreth 40 milion tani jetojne me virusin HIV.
    - 1984, 1985 nen syte e te gjitheve uria ne Etiopi vdiq 1 milion njerez.
    - 2004, tsunami brenda pak minutave vdiq rreth 150,000 njerez.
    - Vetem ne vitin 2000 6 milion njerez vdiqen nga kanceri.
    .....
    Dhe vazhdon e vazhdon


    Ku ishte i gjithdituri, i gjithpushtetshmi, i kudopranishmi, ai qe na dashuron pafundesisht? Ku eshte? Njeriu po pret ndihme.
    kjo bote nuk eshte PARAJSA dhe nuk i gjason dote asaj...andaj kjo ju brengos ju sepse nuk llogarisni qe ne kete bote te shijoni lumturine mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote ,,prandaj masturboni me kesi pyetje ...

    qdo te mire qe shijon njeriu ...pasoje eshte vepra e tij...dhe qdo te keqe qe shijon eshte pasoje vepra e tij...

    nese dua te beje sex dhe beje sex ..ne ndonje shtepi publike me ndonje prostitute dhe ajo ..eshte e paisur me AIDS dhe tash edhe une infektohena dhe brati dhe tash beje mardhenje me gruan time dhe gruaja infektohet dhe nese mbetet shtatezene femija poashtu infektohet ...d.m.th tash fajtori kryesore eshte ai babai dhe ne diten e gjykimit do pergjigjet per te gjitha ato mekate ..dhe nese eshte shkaktare per vdekjen e gruas dhe femijes llogaria vetem pasurohet tij dhe veprat e keqija qe ka bere ne diten e gjykimit do deshmojne para tij...

    dhe Allahu nuk i bene padrejtesi askujt ...vetem se gjykon ate qfare punuan roberit e tyre...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Ky eshte supozimi i gabuar qe keni ju besimtaret ndaj ateisteve. Se ato nuk kane moral. Sepse ne menyre intrinsike besimtaret e nxjerrin moralin nga feja e tyre.

    Ne fakt i vetmi moral qe nxirret nga feja eshte dhuna, terrori, presioni etj. Shikoje fjalorin qe ke perdorur. Faj, mekat, dite gjykimi, roberim etj. Ky nuk eshte moral i shendoshe fisniku.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Nuk e di se si mund ta quash veten besimtar dhe te marresh si baze shkencen apo zbulimet shkencore si prova te besimit tend apo te ekzistences se Zotit! Shpjegimi i vetem qe me vjen nder mend eshte se kur Perendia i braktis besimtaret, atehere besimtaret kane manine qe te luajne rolin e Perendise per te justifikuar besimin e tyre.

    Ne doni prova jo-shkencore, une do tu rekomandoja qe te prisni nje bilete per ne Jeruzalem dhe te ndiqni sherbesen orthodhokse ne Kishen e Ringjalljes ne Jeruzalem ne 7 prill 2007, ku cdo vit ndodh mrekullia e mrekullirave, zbritja e Flakes se Shenjte nga Qielli diten e te Shtunes se Shenjte te Pashkes Orthodhokse.

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=5007

    Dhe pasi ta deshmoni me syte tuaj, pastaj mund te ligjeroni apo te perpiqeni ta shpjegoni mrekulline ne terma shkencore.

    Albo
    Nje gje eshte e sigurte.
    Ne qofte zoti ekziston, ose hebrenjte e kane kuptuar ate tamam, ose te kristianet, ose myslimanet ose ndonje fe tjeter (ose asnjeri). Te gjithe njeheresh s'mund ta kene kuptuar drejt ate.

    Si entitet perfekt qe eshte, zoti ka bere nje pune shume shume te dobet qe s'ishte ne gjendje qe te pakten besimtaret t'i bente me nje mendje por i beri mish-mash. Lere pastaj jo-besimtaret.

  5. #45
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    kjo bote nuk eshte PARAJSA dhe nuk i gjason dote asaj...andaj kjo ju brengos ju sepse nuk llogarisni qe ne kete bote te shijoni lumturine mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote ,,prandaj masturboni me kesi pyetje ..
    Kjo bote eshte edhe Ferr edhe Parajse! Ferr per nje pjese,parajse per nje tjeter.S'besoj qe len hapesire per tu kundershtuar pasi eshte fakt.Pastaj si gjithnje,kur thua 'ju sepse nuk llogarisni qe ne kete bote te shijoni lumturine' gabohesh teper rende.Shijimi i lumturise eshte eshte motivi qe me ben/na ben te jetojme (ne te kundert,motivi qe i mban gjalle besimtaret mendoj se eshte zoti,korigjome ne jam gabim).Pastaj....cfare komenti eshte ky "mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote"?? C'fare din ti per jeten e personave te cilet nuk i njeh?

    nese dua te beje sex dhe beje sex ..ne ndonje shtepi publike me ndonje prostitute dhe ajo ..eshte e paisur me AIDS dhe tash edhe une infektohena dhe brati dhe tash beje mardhenje me gruan time dhe gruaja infektohet dhe nese mbetet shtatezene femija poashtu infektohet ...d.m.th tash fajtori kryesore eshte ai babai dhe ne diten e gjykimit do pergjigjet per te gjitha ato mekate ..dhe nese eshte shkaktare per vdekjen e gruas dhe femijes llogaria vetem pasurohet tij dhe veprat e keqija qe ka bere ne diten e gjykimit do deshmojne para tij... ..

    Keto jane perralla boshe!

    Ku i ke faktet qe fajtori paguan diten e gjykimit? Dhe me teper,ku i ke faktet se nje dicka e tille si e ashtequajtura "Dita e gjykimit" egziston? Kur them fakte,nenkuptj fakte bindese dhe jo fraza nga libra perrallash.Po edhe sikur te jete keshtu....c'fare sistemi gjykimi idiotesk eshte ky? Po femija per ke paguan me vujatjet dhe vdekjen e tij te parakoheshme?Paguan per mekatet e prinderve keshtu? Edhe kjo na qenka drejtesia e ketij sistemi gjykimi?

    E bukura eshte se i shmangesh komenteve mbi tcunamin,katastrofave natyrale dhe epidemive tjera te cilet kane marre afersisht po aq jete te pafajshme sa dhe per te cilet nuk mund te gjeje nje jusifikin kaq te lehte!!
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  6. #46
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Cudi, asnjë i vdekur s'dha një shenjë,
    Asnjë s'u kthye Udhën të rrëfenjë
    Për Ferrin, për Parajsën a për Hiçin,
    Po vet' u dashka cilido t'a gjenjë!

    I varfëri nga mendja po beson
    Që Shpirti krejt nga Trupi po ndryshon:
    Po Vera e përgënjeshtron e para,
    Se Shpirt e Trup në Dehje i bashkon.

    Kur Shpirti muntka veten ta çlirojë
    Nga Trupi dhe në Qiell të fluturojë,
    Nuk është trup e turp që baltovina (Poci me vere)
    Ta ndyj' e ta burgos' e ta verbojë?

    Dërgova Shpirtin lart në Qiell mbi retë
    Dhe n'Errësirën posht' e tatëpjetë:
    M'u kthye pasi e zbuloi Mysterin;
    Më tha kështu: "Parajs e Ferr jam vetë".

  7. #47
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Zeri_i_Mirdites
    Kjo bote eshte edhe Ferr edhe Parajse! Ferr per nje pjese,parajse per nje tjeter.S'besoj qe len hapesire per tu kundershtuar pasi eshte fakt.Pastaj si gjithnje,kur thua 'ju sepse nuk llogarisni qe ne kete bote te shijoni lumturine' gabohesh teper rende.Shijimi i lumturise eshte eshte motivi qe me ben/na ben te jetojme (ne te kundert,motivi qe i mban gjalle besimtaret mendoj se eshte zoti,korigjome ne jam gabim).Pastaj....cfare komenti eshte ky "mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote"?? C'fare din ti per jeten e personave te cilet nuk i njeh?




    Keto jane perralla boshe!

    Ku i ke faktet qe fajtori paguan diten e gjykimit? Dhe me teper,ku i ke faktet se nje dicka e tille si e ashtequajtura "Dita e gjykimit" egziston? Kur them fakte,nenkuptj fakte bindese dhe jo fraza nga libra perrallash.Po edhe sikur te jete keshtu....c'fare sistemi gjykimi idiotesk eshte ky? Po femija per ke paguan me vujatjet dhe vdekjen e tij te parakoheshme?Paguan per mekatet e prinderve keshtu? Edhe kjo na qenka drejtesia e ketij sistemi gjykimi?

    E bukura eshte se i shmangesh komenteve mbi tcunamin,katastrofave natyrale dhe epidemive tjera te cilet kane marre afersisht po aq jete te pafajshme sa dhe per te cilet nuk mund te gjeje nje jusifikin kaq te lehte!!
    faktet i kam te mbeshtetutura ne librat qe kan zbritur siq eshte Kurani ...
    nese nuk beson se kuirani nuk eshte ajo qe po pretendoje ateher demontoje me nje fakte qe deshmon se po genjeje...d.m.th me sjell ndonje fakte qe kurani nuk ehste liber hyjnore ...dhe deshmo se kurani mund te shkruhate nga ndonje njeri ...nese mundet nje njeri ta shkruaj kurani atehere po ju jap afat tere jeten sepsaku ndonje pjese te ngjakjshme siq eshte kurani shkruajeni nese mundeni ...


    nese nuk mundeni atehre ...thuani se nuk dim asgje jemi injoranta ...na pelqen injoranca si koncept jete...dhe kaq...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  8. #48
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    po fillojme procesin e demntimit te evolucionit te darwin...

    Imagjinata e Darvinit
    Personi që paraqiti atë që njihet si teoria e evolucionit ishte një natyralist amator anglez, «arls Robert Darvin. Darvini kurrë nuk pati rastin të merrte një edukim shkollor në biologji. Ai kishte vetëm një interes amator për natyrën dhe gjallesat. Interesi i tij e nxiti të merrte pjesë në një ekspeditë me anijen Bigëll që u nis nga Anglia në 1832 dhe udhëtoi në rajone të ndryshme të botës për 5 vjet. Darvini i ri ishte mjaft i impresionuar nga shumëllojshmëria e specieve të gjalla e në veçanti nga një lloj fringilash (zogj endemikë) që pa në ishujt Galapagos. Ai mendoi se ndryshimi i sqepave të tyre ishte shkaktuar nga nevoja e tyre për t'u për- shtatur me kushtet e jetesës. Me këtë ide në mendje ai supozoi se origjina e jetës dhe llojeve gjendej në konceptin e "përshtatjes me ambientin". Sipas Darvinit, llojet e ndryshme nuk ishin krijuar në mënyrë të pavarur, por kishin rrjedhur nga një paraardhës i përbashkët dhe kishin ndryshuar më vonë nga njëri-tjetri si rezultat i kushteve natyrore.
    Hipotezat e Darvinit nuk ishin bazuar në ndonjë zbulim shkencor apo eksperiment. Më vonë ai i ktheu ato në teori me mbështetjen dhe inkurajimin e disa biologëve materialistë të kohës së tij. Ideja ishte se individët që përshtateshin me kushtet ku jetonin i transmetonin këto përshtatje në mënyrën më të mirë te gjeneratat pasardhëse. Këto cilësi të përmirësuara u akumuluan me kalimin e kohës dhe e transformuan individin në një lloj të ri krejtësisht të ndryshëm nga paraardhësi i tij (origjina e këtyre "cilësive të përmirësuara" ishte e panjohur në atë kohë). Sipas Darvinit, njeriu ishte hallka më e zhvilluar e zinxhirit të këtij mekanizmi.
    Darvini e quajti këtë proces "evolucioni nëpërmjet seleksionimit natyror". Ai mendoi se kishte zbuluar origjinën e llojeve: Origjina e një lloji ishte një lloj tjetër. Ai i publikoi këto pikëpamje në librin e tij "Origjina e llojeve me anë të seleksionimit natyror" në 1859.
    Darvini e dinte mirë se kjo teori kishte shumë mangësi. Ai e tregon vetë këtë, në këtë libër në kapitullin "Vështirësitë e Teorisë". Këto vështirësi së pari konsistonin në të dhënat fosile, në organet komplekse të gjallesave që nuk mund të shpjegoheshin me rastësinë (p.sh. syri) dhe në instiktet e jetës. Darvini shpresonte se këto vështirësi do të kapërceheshin nga zbulimet e reja, megjithatë kjo nuk e ndaloi atë për të formuluar një numër shpjegimesh të pasakta për disa prej tyre. Fizikanti amerikan Lipson ka bërë komentin e mëposhtëm për "Vështirësitë e Darvinit":
    Kur lexova Origjinën e Llojeve vura re se vetë Darvini ishte shumë më pak i si- gurtë nga ajo që prezantohej; p.sh. vetë kapitulli i titulluar "Vështirësitë e Teorisë" paraqet dyshime të konsiderueshme. Si fizikant, në mënyrë të veçantë, unë u ndjeva i çorientuar nga komenti i tij se si duhet të ishte zhvilluar syri.
    Gjatë zhvillimit të teorisë së tij, Darvini u impresionua shumë nga biologët evolucionistë para tij e në mënyrë të veçantë nga biologu francez Lamark. Sipas Lamarkut gjallesat i kalonin veçoritë e fituara gjatë jetës së tyre nga një gjeneratë në tjetrën e kështu evoluan. P.sh. gjirafat evoluan nga antilopat, si kafshë që shtrinin qafën e tyre gjithmonë e më tepër nga gjenerata në gjeneratë, duke u përpjekur të arrinin degët më të larta të pemëve. Kështu Darvini e përdori "tezën e kalimit të veçorive të fituara" të propozuar nga Lamarku, si faktorin bazë që i bëri gjallesat të evoluojnë.
    Por të dy, Darvini dhe Lamarku, gabuan sepse në kohën e tyre jeta mund të studiohej vetëm me teknologji primitive dhe në një nivel shumë të papërshtatshëm. Fushat e shkencës si gjenetika dhe biokimia nuk ekzistonin as si emër, kështu teoritë e tyre duhet të mbështeteshin krejtësisht në fuqinë e imagjinatës.
    Ndërsa ndjehej jehona e librit të Darvinit, një botanist austriak me emrin Gregor Mendel zbuloi ligjet e trashëgimisë në 1865. Jo shumë i dëgjuar deri në fund të shekullit, zbulimi i Mendelit mori rëndësi të veçantë në fi llimin e viteve nëntëqind. Ky zbulim shënoi lindjen e shkencës së gjenetikës. Më pas, u zbulua struktura e gjeneve dhe kromozomeve. Zbulimi, në 1950, i ADN-së, e cila mban informacionin e koduar gjenetik e vuri teorinë e evolucionit në një krizë të thellë. Arsyeja ishte kompleksiteti i pabesueshëm i jetës dhe pavlefshmëria e mekanizmave të evolucionit të propozuar nga Darvini.
    Këto zbulime rezultuan në hedhjen e teorisë së evolucionit në koshin e plehrave të historisë. Megjithatë, qarqe të caktuara insistuan në riparaqitjen, rimodulimin dhe ringritjen në nivele "shkencore" të kësaj teorie. Për- pjekje të tilla nga këto qarqe marrin kuptim vetëm n.q.s. kuptojmë se pas teorisë së evolucionit nuk shtrihen mendime korrekte shkencore, por që- llime ideologjike.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  9. #49
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Mekanizmat imagjinarë të evolucionit

    Modeli neo-darvinist, të cilin ne do ta marrim si përfaqsuesin kryesor të teorisë së evolucionit sot, thotë se jeta ka evoluar nëpërmjet dy mekanizmave natyrorë: "seleksionimit natyror" dhe "mutacioneve". Pohimi bazë i teorisë është si më poshtë:
    "Seleksionimi natyror dhe mutacionet janë dy mekanizma plotësues. Origjina e modifikimeve evolucioniste është mutacioni i rastësishëm që ndodh në strukturën gjenetike të gjallesave. Tiparet e sjella nga mutacionet seleksionohen nga mekanizmi i seleksionimit natyror e për këtë arsye gja- llesat evoluan."
    Kur bën një studim të mëtejshëm në këtë teori, arrin në përfundimin se mekanizma të tillë nuk gjenden në natyrë, sepse as seleksionimi natyror as mutacionet nuk patën asnjë kontribut në evoluimin e specieve nga njëra-tjetra.

    Seleksionimi natyror
    Si proces natyror, seleksionimi natyror ishte familjar për biologët para Darvinit, të cilët e përkufizonin atë si një mekanizëm që i mbante speciet të pandryshuara. Darvini qe i pari person që hodhi tezën që ky proces kishte aftësi t'i bënte speciet të evoluonin e më pas ngriti të gjithë teorinë e tij mbi këtë bazë. Emri që ai i vuri librit tregon se seleksionimi natyror ishte baza e teorisë së Darvinit: Origjina e llojeve me anë të seleksionimit natyror.
    Që nga koha e Darvinit s'ka pasur as provën më të vogël që të tregojë se seleksionimi natyror bëri që gjallesat të evoluonin. Colin Patterson, kryepaleontolog në Muzeun e Historisë së Natyrës, në Angli dhe një evolucionist i shquar, midis të tjerash thekson se seleksionimi natyror nuk është vërejtur kurrë që të ketë aftësi t'i bëjë gjërat të evoluojnë:
    Asnjë nuk ka prodhuar ndonjë herë një specie me anë të mekanizmit të seleksionimit natyror, bile as që i janë afruar asaj, kur dihet se shumica e argumenteve të neo-Darvinizmit kanë lidhje me këtë çështje.
    Seleksionimi natyror bën që gjallesat më të afta për të përballuar kushtet e jetës t'ia dalin të kenë pasardhës që do të mbijetojnë, ndërsa ato që janë të paafta do të zhduken. P.sh. në një tufë drerësh, e cila kërcënohet nga kafshët e egra sigurisht ata individë të tufës që mund të vrapojnë më shpejt do të mbijetojnë. Kjo është e vërtetë. Por sado që ky proces të zgjasë ai kurrë nuk ka për t'i transformuar këta drerë në një lloj kafshe tjetër. Dreri ka për të mbetur gjithmonë dre.
    Kur shikon ato pak episode që evolucionistët paraqesin si shembuj të vëzhguar të seleksionimit natyror do të vësh re se ato nuk janë gjë tjetër veçse thjesht përpjekje për të të bërë budalla.

    Nxirja industriale
    Në 1986 Dugllas Futujma publikoi një libër, Biologjia e Evolucionit, i cili mbahet si një nga burimet që shpjegon teorinë e evolucionit, me anë të seleksionimit natyror, në mënyrën më të qartë. Shembulli më i njohur i marrë prej tij për këtë çështje janë fluturat Biston Betularia, të cilat filluan të "nxihen" gjatë revolucionit industrial në Angli.
    Sipas shpjegimeve, në periudhën e fillimit të revolucionit industrial në Angli ngjyra e lëkurave të pemëve rreth Mançesterit ishte e hapur. Për këtë arsye, fluturat e errëta duke qëndruar në këto pemë mund të diktoheshin lehtësisht nga zogjtë që ushqeheshin me to dhe kështu që kishin pak mundësi të mbijetonin. Pesëdhjetë vjet më vonë, si rezultat i ndotjes, lëkurat e pemëve filluan të nxihen e, si pasojë, skenari ndryshoi. Fluturat me ngjyrë të hapur zbuloheshin më lehtë dhe gjuheshin më shumë. Kjo solli që numri i fluturave me ngjyrë të hapur të ulej dhe i atyre me ngjyrë të errët të ngrihej. Evolucionistët e përdorin këtë si provë të madhe për teorinë e tyre, duke thënë se fluturat me ngjyrë të hapur evoluan në flutura me ngjyrë të errët.
    Duhet të jetë për të gjithë e qartë se kjo ngjarje nuk mund të përdoret në asnjë mënyrë si provë për teorinë e evolucionit, sepse seleksionimi natyror nuk çoi në shfaqjen e një forme të re gjallese që nuk kishte ekzistuar më parë. Fluturat e errëta ekzistonin në popullatën e fluturave që para revolucionit industrial. Më vonë ndryshoi vetëm raporti i numrit midis fluturave të errëta dhe atyre me ngjyrë të hapur. Fluturat nuk fituan ndonjë tipar apo organ të ri që do të çonte në një specifikim. Që një flutur të shndë- rrohet në një specie tjetër, p.sh. zog, duhet që të ndryshohet kodi gjenetik dhe kjo do të thotë që një program i tërë gjenetik, i cili përmban informacionin për tiparet e reja të zogut duhet të shtohet.
    Shkurtimisht, krejtësisht në kundërshtim me atë për të cilën përbetohen evolucionistët, seleksionimi natyror nuk e ka aftësinë të shtojë, heqë apo ndryshojë një organ në një gjallesë e as nuk mund të shndërrojë një specie në një specie tjetër. Prova më e madhe që është paraqitur nga evolucionistët që nga koha e Darvinit për të mbrojtur tezën e aftësisë evolutive të seleksionimit natyror nuk ka arritur të shkojë më larg sesa "nxirja industriale" e fluturave në Angli.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  10. #50
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Të dhënat fosile hedhin poshtë evolucionin

    Sipas teorisë së evolucionit çdo specie e gjallë ka paraardhës. Speciet e mëparshme me kalimin e kohës u transformuan në diçka tjetër e kështu u shfaqën të gjitha speciet. Sipas teorisë së evolucionit, ky transformim ka ndodhur gradualisht për miliona vjet. Kështu, sipas evolucionit një numër speciesh të ndërmjetme duhet të kenë ekzistuar dhe jetuar gjatë kësaj periudhe të gjatë transformimi.
    P.sh. në të kaluarën duhet të kenë jetuar disa lloje peshqish-zvarranikë, të cilët duhet të kishin fituar disa tipare zvarraniku krahas tipareve origjinale të peshqve që ata duhet t'i kishin që më parë. Gjithashtu, në të kaluarën duhet të kenë ekzistuar disa zvarranikë-zogj, të cilët duhet të kishin fituar disa tipare zogjsh krahas tipareve të zvarranikëve. Evolucionistët i quajnë këto krijesa imagjinare, për të cilat ata mendojnë se kanë jetuar në të kaluarën, "forma të ndërmjetme apo kalimtare".
    N.q.s. specie të tilla kanë ekzistuar, ato duhet të jenë miliona, bile miliarda në numër dhe lloje. Më e rëndësishmja është që mbetjet e këtyre krijesave të çuditshme duhet të gjenden në gjetjet fosile. Numri i këtyre formave kalimtare duhet të ketë qenë akoma më i madh se llojet aktuale të kafshëve, ndaj dhe mbetjet e tyre duhet të gjenden në të gjithë botën. Në Origjinën e Llojeve Darvini shpjegon:
    N.q.s. teoria ime është e vërtetë, atëherë lloje kalimtare të panumërta që lidhin speciet e të njëjtit grup, duhet me siguri të kenë ekzistuar. Si rrjedhim prova për ekzistencën e tyre në të shkuarën mund të gjenden vetëm në mbetjet fosile.
    Edhe vetë Darvini e dinte fare mirë se format kalimtare mungonin. Ai shpresonte se ato do të gjendeshin në të ardhmen. Megjithë shpresën e tij, ai e kuptonte se pengesa më e madhe për teorinë e tij ishte pikërisht mungesa e këtyre formave kalimtare. Prandaj, në kapitullin "Vështirësitë e Teorisë" ai shprehet kështu:
    ...N.q.s. speciet kanë rrjedhur nga specie të tjera nëpërmjet një shkallëzimi gradual, atëherë përse ne nuk gjejmë asgjëkundi forma kalimtare? Pse e gjithë natyra nuk është në konfuzion dhe ka specie, ashtu siç i shohim ne, të përcaktuara e të ndara mirë nga njëra-tjetra? ...Sipas kësaj teorie forma të panumërta kalimtare duhet të kenë ekzistuar, atëherë pse nuk i gjejmë ato në koren e tokës? ...Pse ne sot nuk gjejmë varietete të ndërmjetme? Këto vështirësi më kanë turbu- lluar për një kohë të gjatë.
    Shpjegimi i vetëm që Darvini mundi të jepte për të kaluar këtë pengesë ishte se fosilet e zbuluara deri atëherë ishin të pamjaftueshme. Ai mbronte tezën se kur të dhënat fosile do të studioheshin në detaje, do të gjendeshin hallkat që mungonin.
    Duke besuar në parashikimet e Darvinit, evolucionistët kanë kërkuar fosilet dhe kanë gërmuar për të gjetur hallkat që mungojnë në të gjithë botën që prej mesit të shekullit XIX. Por përpjekjet e tyre nuk u kurorëzuan me sukses; asnjë formë kalimtare nuk është zbuluar deri më sot. Të gjitha fosilet e gjetura kanë treguar të kundërtën e asaj që besojnë evolucionistët. Ato demonstrojnë se jeta në tokë është shfaqur papritur dhe plotësisht e formuar. Duke u përpjekur të provojnë teorinë e tyre, evolucionistët në vend që të vinin vetullat, nxorrën dhe sytë.
    Një paleontolog i famshëm britanik, Derek V. Ager, e pranon këtë fakt, megjithëse është evolucionist:
    Çështja që trajtohet është se kur ne ekzaminojmë të dhënat fosile në detaje, zbulojmë gjithmonë e më tepër jo evolucion gradual, por shpërthim të papritur të një grupi për llogari të një tjetri.
    Një tjetër paleontolog evolucionist Mark Czarnecki komenton si më poshtë:
    Një problem i madh për teorinë janë të dhënat fosile: gjurmët e specieve të zhdukura të ruajtura në formacionin gjeologjik të tokës. Këto të dhëna kurrë nuk kanë zbuluar gjurmë të hipotezës së llojeve të ndërmjetme të Darvinit, por në vend të saj ato tregojnë se speciet duken e zhduken befasisht. Kjo anomali ka ushqyer argumentin e kreacionistëve se çdo specie u krijua nga Zoti.
    Ashtu siç shpjegohet nga profesori i paleontologjisë në universitetin e Glasgout, Neville George, shkencëtarët evolucionistë duhet të përballojnë pritjen e kotë për daljen në dritë, në të ardhmen, të formave kalimtare që mungojnë.
    Nuk ka më nevojë për t'u shfajësuar për varfërinë e të dhënave fosile, në një farë mënyre koleksioni është bërë mjaft i pasur. Megjithatë, të dhënat fosile vazhdojnë të përbëhen kryesisht nga boshllëqe.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  11. #51
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Njeriu i Piltdaunit: Një kafkë njeriu dhe një nofull orangutangu

    Një doktor i njohur dhe një paleo-antropolog i shquar, Charles Dawson, deklaroi në 1912 se kishte gjetur një kockë nofulle dhe një fragment kafke në një gropë, në Piltdaun, Angli. Megjithëse kocka e nofullës anonte më shumë nga ajo e majmunit, ndërsa dhëmbët dhe kafka ishin si ato të njeriut, këto mostra të menduara si 500 mijë vjeçare u etiketuan me emrin "Njeriu i Piltdaunit" dhe u paraqitën në disa muze si prova absolute të evolucionit të njeriut. Për më shumë se 40 vjet, shumë artikuj shkencorë u shkruan për Njeriun e Piltdaunit si dhe u bënë shumë interpretime dhe piktura, kurse fosilet paraqiteshin si një argument i rëndësishëm i evolucionit të njeriut. Jo më pak se 500 doktorata janë shkruar mbi këtë subjekt. Paleoantropologu amerikan, Henry Fairfield Osborn, ka thënë gjatë vizitës së tij në Muzeun Britanik në vitin 1935:
    … ne kemi nevojë të na kujtojnë gjithmonë se natyra është plot me paradokse dhe ky është një zbulim i çuditshëm për njeriun e hershëm…
    Në vitin 1949, Keneth Okley, nga Departamenti i Paleontologjisë në Muzeun Britanik u përpoq të provonte "testin e fluorit", një test i ri i përdorur për të caktuar moshën e fosileve. Prova u bë mbi fosilin e Njeriut të Piltdaunit. Rezultati qe katastrofal. Gjatë testit doli se kocka e nofullës së Njeriut të Piltdaunit nuk përmbante fluor. Kjo tregon se kjo kockë kishte qëndruar e varrosur jo më shumë se disa vjet. Kafka, e cila përmbante një sasi të vogël fluori, rezultoi se ishte vetëm disa mijëra vjeçare.
    Studimet e fundit kronologjike të bëra me metodën e fluorit kanë nxjerrë se kafka është vetëm disa mijëra vjeçare. U përcaktua se dhëmbët në kockën e nofullës i përkisnin një orangutangu dhe ishin të vendosura artificialisht në të. Gjithashtu edhe vegla primitive e zbuluar së bashku me fosilet qe thjesht një imitacion i mprehur me pajisje hekuri.
    Ky falsifikim u bë publik në vitin 1953 në analizën e hollësishme të bërë nga Weiner. Kafka i përkiste një njeriu 500 vjeçar, ndërsa kocka e nofullës i përkiste një majmuni të ngordhur pak kohë më parë. Dhëmbët ishin rregulluar më vonë dhe i ishin shtuar nofullës. Bashkimet ishin bërë në atë mënyrë që të dukeshin si ato të njeriut. Pastaj të gjitha pjesët ishin veshur me dikromat potasiumi për t’i dhënë një pamje të vjetër. Kjo veshje u zhduk kur ato u zhytën në acid. Le Gros Klark, i cili bënte pjesë në grupin që nxori në shesh mashtrimin, nuk mundi ta fshehë habinë e tij për këtë situatë dhe tha:
    Provat e gërvishtjeve artificiale binin menjëherë në sy. Në të vërtetë ato dukeshin kaq qartë saqë çdokush mund të pyesë: Si është e mundur që kjo t’i shpëtonte vëzhgimeve të mëparshme…?!
    Pas gjithë kësaj Njeriu i Piltdaunit u hoq me shpejtësi nga Muzeu Britanik ku ishte ekspozuar për më shumë se dyzet vjet.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  12. #52
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Ota Benga: Afrikani në kafaz
    Pasi Darvini shkoi akoma më tutje me librin e tij "Prejardhja e Nje- riut", duke thënë se njeriu evoluoi nga qenie të ngjashme me majmunin, ai filloi të kërkojë fosile për të mbështetur këtë gjë. Disa evolucionistë besonin se krijesa gjysmënjeri-gjysmëmajmun duhet të gjendeshin jo vetëm në mbetjet fosile, por edhe të gjallë në pjesë të ndryshme të botës. Në fi- llim të shekullit XX gjurmimet për zbulimin e "li- dhjeve ndërmjetëse të gjalla" çuan në incidente fatkeqe, një prej më të tmerrshmeve është historia e pigmeut me emrin Ota Benga.
    Ota Benga u kap në vitin 1904 nga një kërkues evolucionist në Kongo. Në gjuhën e tij emri i tij do të thoshte "shok". Ai kishte një grua dhe dy fëmijë. I lidhur me zinxhirë dhe i futur në kafaz ai u çua në SHBA ku shkencëtarët evolucionistë ia ekspozuan publikut së bashku me specie të tjera majmunësh dhe e prezantuan atë si "lidhja kalimtare më e afërt e njeriut". Dy vjet më vonë atë e çuan në kopshtin zoologjik të Bronksit, në Nju Jork, ku ai i paraqitej publikut nën emërtimin "stërgjysh i lashtë i njeriut", së bashku me ca shimpanze, një gorillë e quajtur Dinah dhe një orangutang i quajtur Dohung. Dr. William T. Hornaday, drejtori evolucionist i kopshtit zoologjik, mbante fjalime të gjata ku tregonte sesa krenar ishte që kishte këtë "formë kalimtare" në kopshtin e tij dhe e trajtonte Ota Bengën e futur në kafaz si një kafshë të rëndomtë. Duke mos pasur mundësi të duronte trajtimin që i bëhej, Ota Benga vrau veten.
    Njeriu i Piltdaunit, ai i Nebraskës, Ota Benga… Këto skandale dëshmojnë se shkencëtarët evolucionistë nuk hezitojnë të përdorin çdo lloj metode antishkencore për të provuar teorinë e tyre. Duke e ngulitur këtë gjë në mendje, kur shikon të ashtuquajturat argumente të tjera të mitit të evolucionit të njeriut, ndodhesh përballë të njëjtës situatë. Në këto argumente ka histori joreale dhe një ushtri vullnetarësh që s’lënë gjë pa bërë për të vërtetuar këtë teori.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  13. #53
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    =Korca_Reli]A s'me thua ti niku,keto ti i ke shpikur vete apo i ke lexuar.
    Ne qofte se i ke lexuar po bie ne kundershtim me ate qe me the mua
    keto dituri zakonishte i huazoje nga shkenca ...d.m.th i qendroje nga pas shkences...
    [B]Do te them edhe dicka tjeter se po me vjen keq per ty.
    Jepi jetes rendesine e duhur dhe mos u mer me budallalleqe, sepse kur te plakesh do thuash cfare i kam bere vetes,por do jete vone.S'ka me kthim[/B
    Nese ekonsideron si fatkeqesi hallin tim se kinse jam dhe jetoje ne nje jete jo te lumture dhe sipas teje do pendohem ne te ardhmen per keto qe beje...


    e di i inderuar kur e qaj te kaluaren time ...vetem nese kam qen injorant...ndersa perndryshe ndjehem krenar, mirpo asnjeher i ngopur me te arriturat qe beje...

    nuk kam pritur prej teje nje keshille te tille...qe e vlersoje si jo dobiprurese per mua ...sepse keto keshilla insistojne te te stagnojne diturin dhe te ecesh ne per jete si injorant dhe te mos di se ku qendron qellimi jetes ...


    ti me sa shofe parapelqen te konsumosh alkohool dhe te i vizitosh shtepit publike ...dhe keto i konsideron si kenaqesi te kesaj jete...

    ku une keto gjera i konsideroje mjete per shkaterrim lumturie...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  14. #54
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Baptist
    Pse po rren o fisnik studenti?
    qfar prova fiktive jan keto or lal...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  15. #55
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Lal po rren shume?

    Vet po bjen teza te fabrikuara pastaj po i pergenjeshtron. Kjo eshte me keq se te flasesh vet me vete.

    Ne fund te fundit, cka te nevojitet shkenca per ta provuar ekzistimin e Zotit. Kur zoti eshte rezultati i besimit e jo i proves. Ke dal feje fare.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #56
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    =Zeri_i_Mirdites)cfare komenti eshte ky "mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote"?? C'fare din ti per jeten e personave te cilet nuk i njeh?

    per kete kisha mendimin se njeriu qe kete bote e konsideron si misionin e fundit te jetes se tij ...ai beson ,shpreson dhe insiston se ne kete bote eshte lumturia ...duke u mashtruar me qaste "BLIC" te jetes qe indjen si kenaqesi dhe lumturi ...mirpo duke menduar dhe shpresuar se nje dite do e gjeje lumturine ...

    me mjete matriale apo me keshillat evolucioniste bene perpjekje qe te behet i lumture...mirpo sa here mendon te kerkoje lumturin dhe mendon se eshte afer asaj lumturie ai faktikishte eshte me larg lumturise qe pretendon dhe enderron se do ia arrin nje dite...

    sepse "nje njeri sa me shume qe jeton aq me shume probleme dhe vuajtje perjeton"

    dhe kur njeriu e veren se nuk po ia arrin dote kete qellim ...dhe nuk mendon se misioni i tij do vazhdoje ...por do vdese dhe dhe do perfundoje jeta e tij...dhe per kete shume persona qe nuk besojne ne Zot e perjetojne veshtire kete moment...dhe shume prej tyre prej kesaj jete ndahen me vetevrasje dhe vetembytje...sepse deshprimi eshte me i madhe ..dhe shpresa per nje te ardhme te jetes se tij pas vdekjes nuk existon ...ky eshte dallimi per nje jobesimtar dhe mos optimizmi per nje jete te lumture ne kete jete..

    ndersa besimtari ka koncept tjeter jete ...ai edi qellimi e tij te jetes ...edi qfare eshte sprova ,durimi ,shpresa dhe mirnjhja...besimtari beson qe per veprat e mira qe bene do shperblehet ne jeten e ardheshme dhe per veprat e keqija qe bene llogarite ne ndeshkim...

    besimtari jeton jeten ne menyre te arsyeshme duke ia diture qellimin jetes ...ai edi qe nje dite do te vdese ..dhe pergaditet per te...

    ka kujdes ndaj veprave qe jan te ndaluara per te dhe rrespekton urdherat e Zotit te tij ..

    eshet interesante te i pyesesh qdo besimtare ...se andjeheni te lumture me besimin e tyre ...te gjithe nuk ngurrojne te thojne se ndjehen te lumture...edhe jete dine ta vlersojne me mire duke bere vepra te ndershme dhe duke e ndaluar veten ne vepra jo te ndershme...dhe nese nje njeri bene vepra te ndershme ne jete atehere ai njeri nuk do kete problem me asnje njeri dhe nuk do ndeshte me normat e nje shteti qe te ndeshkohet...dhe nese nje njeri bene vepra jo te ndershme(jo te lejuara moralishte) ai do kete probleme me shume njerez dhe mesiguri se takimet me rendin e nje shteti do shpeshtohen ...dhe vitat ne per burgje do shpeshtohen ...

    dhe ketu eshte dallimi i nje besimtari dhe nje jobesimtari ...se cili eshte me afer lumturis qe kerkon ...

    d.m.th sipas kesaj kush qenka me afer lumturise....
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  17. #57
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    keto dituri zakonishte i huazoje nga shkenca ...d.m.th i qendroje nga pas shkences...

    Nese ekonsideron si fatkeqesi hallin tim se kinse jam dhe jetoje ne nje jete jo te lumture dhe sipas teje do pendohem ne te ardhmen per keto qe beje...


    e di i inderuar kur e qaj te kaluaren time ...vetem nese kam qen injorant...ndersa perndryshe ndjehem krenar, mirpo asnjeher i ngopur me te arriturat qe beje...

    nuk kam pritur prej teje nje keshille te tille...qe e vlersoje si jo dobiprurese per mua ...sepse keto keshilla insistojne te te stagnojne diturin dhe te ecesh ne per jete si injorant dhe te mos di se ku qendron qellimi jetes ...


    ti me sa shofe parapelqen te konsumosh alkohool dhe te i vizitosh shtepit publike ...dhe keto i konsideron si kenaqesi te kesaj jete...

    ku une keto gjera i konsideroje mjete per shkaterrim lumturie...

    keto dituri zakonishte i huazoje nga shkenca ...d.m.th i qendroje nga pas shkences...
    Po shkenca a do te qendroje para teje???????????
    Nese e konsideron si fatkeqesi hallin tim se kinse jam dhe jetoje ne nje jete jo te lumture dhe sipas teje do pendohem ne te ardhmen per keto qe beje...
    Mbase jo sepse qe te pendohesh per ato qe ske bere domethene qe je njeri me endra
    e di i inderuar kur e qaj te kaluaren time ...vetem nese kam qen injorant...ndersa perndryshe ndjehem krenar, mirpo asnjeher i ngopur me te arriturat qe beje...
    Ate pra po them edhe une te mos ngopesh me te arriturat.Te shkosh nga nje lule ne nje tjeter.
    nuk kam pritur prej teje nje keshille te tille...qe e vlersoje si jo dobiprurese per mua ...sepse keto keshilla insistojne te te stagnojne diturin dhe te ecesh ne per jete si injorant dhe te mos di se ku qendron qellimi jetes ...
    Keshilla marim prej kujdo,qofte edhe mendje lehte ai qe ti jep.(une i degjoj keshillat e tua,pamvaresisht)
    ti me sa shofe parapelqen te konsumosh alkohool dhe te i vizitosh shtepit publike ...dhe keto i konsideron si kenaqesi te kesaj jete...
    Ja dhe me ne fund e nxore koken qe je pa eksperience ne keto gjera.
    Ata qe shkojne neper shtepi publike dhe jane gjithe kohen te dehur nuk e ndjejne ate "magji" qe te japin puthjet e nje femre dhe trupi i saj,sepse i dehuri nuk ndjen
    ku une keto gjera i konsideroje mjete per shkaterrim lumturie
    Nuk eshte shkarkim lumturie por shkarkim top*sh
    A e more vesh o Fisnik dijetari
    Ndryshuar për herë të fundit nga Korca_Reli : 15-03-2007 më 16:23

  18. #58
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    =Baptist]Lal po rren shume?
    vazhdim i sjellejes se "shkelqyer"
    Vet po bjen teza te fabrikuara pastaj po i pergenjeshtron. Kjo eshte me keq se te flasesh vet me vete.
    ky eshte mendimi juaj ...rrespekte ...mirpo jo i arsyeshem...dhe nuk dote thote se ja ke qellu...

    Ne fund te fundit, cka te nevojitet shkenca per ta provuar ekzistimin e Zotit. Kur zoti eshte rezultati i besimit e jo i proves. Ke dal feje fare.
    [/QUOTE]

    puna shkences dihet...dhe per te interpretuar apo sqaruar ,arsyetuar besimin e nje njeriu normal qe duhen prova dhe argumente ne menyre qe te shtohet bindja e tij dhe te ushqehet besimi i tij ...sepse njeriu eshte me shpirte matrialiste dhe asnjehere besimin e tij nuk e ka konstant andaj sa me afer pravave dhe argumenteve qe qendron sa me i fort ne besim eshte ...besa njeriu nese shefe dhe ndegjon per faktet qe existojne mund te bindet me shume per xistencen e nje Qenje qe nuk mund ta shef...

    per kete vlejne dhe sherbejne provat dhe argumentet...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  19. #59
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    More fisnikku-student besimi nuk kerkon prova nga te tjeret, ate ose e ke ose s'e ke.

    eshte frika prej vdekjes ajo qe te ben besimtar te pashprese. frika nga zhdukja e perhershme, se hiq ke qene dhe hiq do te behesh.

    hiqja propagandes fetare xhenetin dhe aty e tutje askush nga besimtaret nuk do te besoj me ne zot.

    loja e karrotes nuk eshte zbuluar dje. ai qe e njeh zotin me arsye e jo me besim do ta njohe ate edhe po e kuptoi se nuk ka xhenet.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103

    Faktet e kreacionisteve

    Genomi i shimpazese i pa hartuar?
    Lexoni ketu: http://www.hno.harvard.edu/gazette/2.../11-chimp.html
    96% ngjashmeri midis njeriut dhe shipmazese ne kodin gjenetik

    Fosilet e ndermjetme mungojne?
    -Australopithecus afarensis eshte nje kafke 3 deri ne 3.9 miliona vite me pare. Ngjan me kafken e shimpazese por dhembet i ngjasojne atyre te njeriut
    -Homo abilis eshte i ngjashem me rastin me siper por perdorte vegla dhe kishte tru me te madh.
    -Homo erectus e ka trurin 900 cc deri 1100 cc (me vone). Njeriu sot e ka 1350 cc.

    Pyetje per kreacionistet: Ku futen Homo abilis dhe homo erectus tek specia majmun apo specia njeri?

    Fosilizimi eshte nje proces i veshtire qe te ndodhe. Edhe kur arrihet procese te tjera si erozioni mund te shkaterrojne fosilet.
    Rreth 200 vjet me pare kishte me miliona individe te species qe quhet: "pellumba udhetare". Me pas kjo specie u zhduk. KU jane fosilet e kesaj specie?

    500 PhD mbi njeriu i Piltdown.
    Kjo eshte nje genjeshter e paturshme qe behet nga kreacionistet. Autoret qe e thane kete shifer nuk dhane asnje burim.
    Fakt: Numri i vogel i PhD ne paleontologji dhe antropologji eshte aq i vogel saqe kjo shifer eshte qesharake. Ne vitet '20 mbaheshin rreth 2 dizertacione ne vit qe ishin mbi cdo ceshtje (sa eshte shanci qe t'u mbanin mbi njeriun e Pitdown??).
    Njeriu i Piltdown nga ana tjeter tregon nje te vertete akoma me te madhe. Qe shkenca e vertete mbeshtetet vetem mbi te verteten. Kur ndodhin gabime ajo i flak ato dhe i korrigjon. Ne pozicion diametralisht te kundert ndodhet "shkenca" e kreaciosteve qe mbeshtetet mbi genjeshtra dhe arsyetime absurde.

    Nxirja e fluturave jo prove?
    Prove me te paster te koheve moderne s'ka. Nxjerr ne pah tamam mekanizmat e evolucionit. Lexojeni mire evolucinin nqs kerkoni te argumentoni te kunderten.

    Pyetje tjeter per kreacionistet: Meqe asgje nuk evoluon, ku jane sot homo abilis, homo erectus etj? Ku eshte mesohippus (paraardhesi i kalit)? Duhet te ishin verdalle apo jo? Nejse, ndoshta jane zhdukur per ndonje arsye si c'ndodhi me pellumbat.
    Por atehere, nqs speciet nuk evoluojne por vetem zhduken, i bie qe brenda disa miliona vjeteve jeta ne toke te shuhet (kini parasysh ndervaresine e specieve dhe zhdukjen ne forme eksponenciale qe do te ndodhte). Ky eshte mekanizmi i persosur qe kishte planifikuar zoti per jeten ne toke??
    Pergjigjuni kreacioniste, se te besh pyetje (dhe te nxjerresh konkluzione te tipit "argument from incredulity") dhe falsifikosh eshte e lehte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga godel : 15-03-2007 më 19:50

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kundra Ateizmit !
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
  2. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
  3. A duhen respektuar shenjat e mira/këqija?
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
  4. Dy mënyra për ta njohur Krijuesin
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2006, 18:49
  5. Shenjat e Kijametit
    Nga Shën Albani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •