Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 155
  1. #1
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Shkencëtarët vërtetojnë shenjat e Zotit

    Zbulimet shkencore mbi gjithë-sinë flasin për ekzistencën e Zotit. Shkenca na udhëheq në përfundimin se gjithësia ka një Krijues, i Cili është i përkryer në fuqi, urtësi e dituri. Është feja ajo që na tregon rrugën për njohjen e Zotit. Për këtë arsye, është e mundur të thuhet se shkenca është një metodë që përdorim për të njohur dhe hulumtuar më mirë të vërtetat, për të cilat bën fjalë feja.
    Megjithatë, në ditët e sotme, disa nga shkencëtarët që flasin në emër të shkencës mbajnë një qëndrim plotësisht të ndryshëm. Sipas pikëpamjes së tyre, zbulimet shkencore nuk e përfshijnë krijimin e Zotit. Përkundrazi, ata kanë formuar një konceptim ateist të shkencës, duke deklaruar se nuk është e mundur të arrihet tek Zoti nëpërmjet të dhënave shkencore. Shkurt, ata pretendojnë se feja dhe shkenca janë dy nocione në kundërshtim me njëra-tjetrën.
    Në të vërtetë, kjo mënyrë e të kuptuarit të fesë është tejet e re. Deri pak shekuj më parë, shkenca dhe feja nuk mendoheshin kurrë të përplaseshin me njëra-tjetrën dhe shkenca pranohej si një metodë për të provuar ekzistencën e Zotit. I ashtuquajturi konceptim ateist i shkencës lulëzoi vetëm pasi filozofitë materialiste dhe pozitiviste u shtrinë në botën e shkencës në shekujt e 18-të dhe 19-të.
    Pasi Çarls Darvin prezantoi Teorinë e Evolucionit më 1859, qarqe që bartnin një pikëpamje materialiste për botën nisën ta mbrojnë ideologjikisht këtë teori, të cilën e panë si një alternativë në vend të fesë. Teoria e evolucionit pretendon se gjithësia nuk është krijuar nga një krijues, por ka ardhur në ekzistencë rastësisht. Për pasojë, u shpall se feja është në kundërshtim me shkencën. Shkencëtarët britanikë Maikëll Baigent, Riçard Lei dhe Henri Linkoln u shprehën kështu mbi këtë çështje:
    Për Isak Njutonin, një shekull e gjysmë përpara Darvinit, shkenca nuk ishte e ndarë nga feja. Përkundrazi, ajo ishte një aspekt i fesë dhe në fund të fundit i shërbente e i nënshtrohej asaj... por shkenca e kohës së Darvinit mori formën e saj duke u ndarë nga konteksti, në të cilin kishte ekzistuar më parë dhe duke u shndërruar në kundërshtare absolute dhe në një depozitë alternative mendimi. Si pasojë, feja dhe shkenca pushuan së punuari në harmoni dhe iu kundërvunë njëra-tjetrës, ndërsa njerëzimi u shtrëngua gjithmonë e më tepër të zgjedhë mes të dyjave.
    Sikurse thamë më parë, e ashtuquajtura çarje mes shkencës dhe fesë ishte tërësisht ideologjike. Disa shkencëtarë që besonin me zell në materializëm, e kushtëzuan vetveten të argumentojnë se gjithësia nuk ka një krijues dhe trilluan teori të ndryshme për këtë qëllim. Teoria e evolucionit ishte më e njohura dhe më e rëndësishmja ndërmjet tyre. Edhe në fushën e astronomisë, gjithashtu, u zhvilluan ide si "teoria e gjendjes statike" apo "teoria e kaosit". Sidoqoftë, të gjitha këto teori që mohonin krijimin u rrëzuan nga vetë shkenca.
    Sot, shkencëtarët që ende mbahen pas këtyre teorive dhe këmbëngulin në të mohuarit e gjithçkaje fetare, janë dogmatikë dhe fanatikë, të vetëkushtëzuar për të mos besuar në Zot. Zoologu i famshëm dhe evolucionisti anglez Watson e pranon këtë dogmatizëm ndërsa sqaron se përse ai dhe kolegët e tij e pranojnë teorinë e evolucionit:
    Teoria e Evolucionit është një teori e pranuar universalisht, jo për arsye se mund të provohet si e vërtetë përmes argumentimit të arsyeshëm e koherent, por sepse alternativa e vetme: krijimi i veçantë, është krejtësisht i pabesueshëm.
    Ajo që Watson kupton me "krijim të veçantë" është krijimi hyjnor. Sikurse pohon, ky shkencëtar e sheh atë si të "papranueshëm". Po për ç'arsye? Për arsye se kështu imponon shkenca? Në të vërtetë, shkenca nuk imponon diçka të tillë. Përkundrazi, shkenca provon të vërtetën e krijimit. E vetmja arsye, për të cilën Watson e sheh këtë të vërtetë si të papranueshme është se ai e ka kushtëzuar vetveten për ta mohuar ekzistencën e Zotit. Të gjithë evolucionistët e tjerë i përkasin këtij qëndrimi.
    Evolucionistët nuk mbështeten në shkencë, por në filozofinë materialiste. Ata e shtrembërojnë shkencën që të përputhet me këtë filozofi. Një gjenetist dhe evolucionist i njohur i universitetit të Harvardit, Richard Levontin, e pranon këtë të vërtetë:
    Nuk është puna se metodat apo institucionet e shkencës, në ndonjë mënyrë, na shtrëngojnë të pranojmë një shpjegim material të botës së dukurive, por përkundrazi, ne jemi të detyruar për shkak të pranimit tonë "a priori" të shkaqeve materiale për të krijuar një aparat hulumtimi dhe një grupim konceptesh që prodhojnë shpjegime materiale, pavarësisht se sa kundër intuitës mund të jenë, pavarësisht se sa mistifikues mund të ngjajnë. Për më tepër, materializmi është absolut, kështuqë ne nuk mund të lejojmë Këmbën Hyjnore të shkelë në prag.
    Nga ana tjetër, sot, njëlloj si në historinë e shkuar, ka shkencëtarë që, si kundërshtarë të këtij grupi materialist dogmatik, pohojnë ekzistencën e Zotit dhe e shohin shkencën si një mënyrë për ta njohur Atë. Disa prirje të zhvilluara në SHBA si "Kreacionizmi" apo "Projektimi Inteligjent" argumentojnë nëpërmjet provave se të gjitha qeniet e gjalla janë krijuar nga Zoti.
    Kjo na tregon se si shkenca dhe feja nuk janë burime të kundërta informacioni, por, përkundrazi, shkenca është metoda që pohon të vërtetat absolute të siguruara nga feja. Përplasja mes fesë dhe shkencës mund të jetë e vërtetë për disa besime që mishërojnë shumë elementë bestytnish krahas burimeve hyjnore. Sidoqoftë, kjo është jashtë diskutimit për Islamin që mbështetet vetëm në shpalljen e pastër të Zotit. Për më tepër, Islami mbështet kërkimet shkencore dhe shpall se hulumtimi i gjithësisë është një mënyrë për të njohur krijimin e Zotit. Vargu i mëposhtëm nga Kurani trajton një çështje të tillë:
    A nuk e kanë parë qiellin mbi ta, si e kemi ndërtuar e zbukuruar? Në të nuk mund të gjesh asnjë të çarë! Tokën e kemi shtrirë dhe kemi vendosur në të male të qëndrueshme dhe kemi bërë që ajo të nxjerrë bimë të mrekullueshme në çift. Nga qielli zbritëm ujë të bekuar, me të cilin rrisim kopshte e drithë për t'u korrur dhe pemë të larta hurmash, me vile të vendosura njëra mbi tjetrën. (Sure Kaf, 6-7, 9-10)
    Sikurse lënë të kuptohet vargjet e mësimpërme, Kurani i nxit gjithmonë njerëzit të mendojnë, të arsyetojnë dhe të hulumtojnë gjithçka në botën ku jetojnë. Për arsye se shkenca mbështet fenë, ajo e shpëton individin nga padituria dhe e bën atë të mendojë në mënyrë më të ndërgjegjshme.
    Ajo e hap botën e mendimit të njeriut dhe e ndihmon të prekë shenjat e dukshme të krijimit të Zotit në natyrë. Fizikanti gjerman Maks Plank shkruan:
    "Kushdo që është marrë seriozisht me punë shkencore të çdo lloji e kupton se në hyrjen e portave të tempullit të shkencës janë shkruar fjalët: Duhet të kesh besim! Kjo është një cilësi, pa të cilën shkencëtari nuk mund t'ia dalë mbanë."
    Ekzistenca e gjithësisë dhe e qenieve të gjalla nuk mund të shpjegohet përmes rastësive. Shumë shkencëtarë që kanë lënë gjurmë në botën e shkencës e kanë pohuar dhe e pohojnë këtë të vërtetë të madhe.
    Sa më shumë që njerëzit mësojnë për gjithësinë, aq më i madh bëhet admirimi i tyre për sistemin e saj të përkryer. Çdo hollësi e re e zbuluar mbështet krijimin në mënyrë të padiskutueshme.
    >>>> vazhdon...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fisniku-student për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #2
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    >>>

    Shumica dërrmuese e fizikantëve bashkëkohorë pranojnë të vërtetën e krijimit, ndërsa kemi hyrë në shekullin e 21-të. David Darling, gjithashtu, pohon se as koha, as lënda, as energjia, as edhe një njollë a vrimë nuk ka ekzituar në fillim. Një lëvizje e shpejtë dhe e lehtë, një dridhje dhe një fluks i thjeshtë. Darling përfundon duke thënë se kur kapaku i kësaj kutie kozmike u hap, fijet e mrekullisë së krijimit u shfaqën mes saj.
    Përveç kësaj, dihet tashmë se thuajse të gjithë themeluesit e degëve të ndryshme të shkencës besonin në Zotin dhe në librat e Tij hyjnorë. Fizikantët më të mëdhenj në histori, Njutoni, Faradei, Kelvini e Maksuelli janë vetëm disa nga shembujt. Në kohën e fizikantit të madh, Isak Njutonit, shkencëtarët besonin se lëvizjet e trupave qiellorë dhe planetëve mund të shpjegoheshin përmes ligjesh të ndryshme. Njutoni, megjithatë, besonte se krijuesi i tokës dhe i hapësirës ishte i njëjtë, prandaj dhe, sipas tij, lëvizjet e tyre duheshin shpjeguar përmes ligjeve të njëjtë. Ai thoshte:
    Ky sistem kaq i bukur i diellit, planeteve e kometave mund të ruajë vazhdimësinë vetëm nën urdhërat dhe zotërimin e një Qenieje të ditur e të fuqishme. Kjo Qenie qeveris gjithçka, jo si shpirt i botës, por si Zot mbi gjithçka, për llogari të pushtetit të Vet. Ai e meriton të quhet Zoti, Sunduesi i Gjithësisë.
    Siç dihet, mijëra shkencëtarë që kanë bërë kërkime në fushat e fizikës, matematikës dhe astronomisë që nga Mesjeta, janë në një mendje me idenë se gjithësia është krijuar nga një Krijues i vetëm dhe gjithmonë përqendrohen në të njëjtën pikë. Themeluesi i astronomisë fizike, Kepler, deklaroi besimin e tij të fuqishëm në Zot në një nga libart e tij, ku shkruan:
    Përderisa ne, astronomët, jemi priftë-rinjtë e më të lartit Zot në lidhje me librin e natyrës, na takon të mendojmë jo për lavdinë e mendjeve tona, por, mbi të gjitha, për lavdinë e Zotit. (Dan Graves, Scientists of Faith, 51)
    Fizikanti i madh, Uilliam Tomson (Lord Kelvin), që themeloi termodinamikën në një bazë formale shkencore, gjithashtu e besonte Zotin. Ai i ishte kundërvënë fuqishëm teorisë së evolucionit të Darvinit dhe e kishte mohuar plotësisht atë. Në vitin 1903, pak kohë para vdekjes, ai deklaroi në mënyrë të palëkundur se "në lidhje me prejardhjen e jetës, shkenca... pohon pozitivisht fuqinë krijuese."
    Një nga profesorët e fizikës në universitetin e Oksfordit, Robert Mateus, deklaron të njëjtin fakt në librin e tij, botuar në vitin 1992, ku sqaron se molekulat e ADN-së janë krijuar nga Zoti. Mateus thotë se të gjithë stadet vijojnë në harmoni të përkryer nga një qelizë e vetme deri te një foshnje e gjallë, më pas te një fëmijë i vogël dhe së fundi te një adoleshent. Të gjitha këto ngjarje mund të shpjegohen vetëm përmes një mrekullie, sikurse në të gjitha stadet e tjera të biologjisë. Ai shtron pyetjen se si mundet një organizëm kaq i përkryer e i ndërlikuar të lindë nga një qelizë e thjeshtë dhe e vetme dhe se si mund të krijohet një NJERI madhështor nga një qelizë më e vogël se pika e një i-je.
    Ai arrin në përfundimin se kjo nuk është asgjë më pak se një mrekulli.
    Disa shkencëtarë të tjerë që pranojnë se gjithësia është krijuar nga një Zot dhe që janë të njohur e vlerësuar për zbulimet apo punimet e tyre janë:

    Robert Boil
    (babai i kimisë bashkëkohore)
    Iona Uilliam Peti
    (i njohur për studimet e tij mbi statistikat dhe ekonominë bashkëkohore)
    Maikëll Faradei
    (një nga fizikantët më të mëdhenj të të gjitha kohërave)
    Gregori Mendel
    (babai i gjenetikës; ai zhvlerësoi Darvinizmin me zbulimet e tij në shkencën e gjenetikës)
    Lui Paster
    (emri më i madh në bakteriologji; ai i shpalli luftë Darvinizmit)
    Xhon Dalton
    (babai i teorisë atomike)
    Paskali
    (një nga matematikanët më të spikatur)
    Xhon Rei
    (emri më i rëndësishëm në historinë natyrore britanike)
    Nikolaus Steno
    (stratigraf i famshëm që hulumtoi shtresat e tokës)
    Karolus Lineus
    (babai i klasifikimit biologjik)
    Xhorxh Kuvier
    (babai i anatomisë krahasuese)
    Mathju Mauri
    (babai i oqeanografisë)
    Tomas Anderson
    (një nga pionierët në fushën e kimisë organike).
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fisniku-student për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #3
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    ...mirpo ate qfar e thote feja nuk guxon te jete gabim...sepse eshte nga i Pagabueshmi ....
    I pagabueshmi !!??

    Me falni pak ju lutem.Sipas besimit tuaj gjithcka (perfshi ketu gjithe gjallesat) jane krijese e "te pagabueshmit".Le ta supozojme nje cast se eshte e vertete.Sa foshnja me anomali te ndryshme lindin c'do dite ne planetin tone? Sa katastrofa natyrore ndodhin ne kete planet duke fshire nga faqja e dheut mijera jete? I pagabueshmi?

    Dallimi mes shkences dhe fese!

    Shkenca studion,teorizon,sjell fakte! Dhe opinionet e disa shkencareve qe ti i ke cilesuar si me te medhenjte ne bote nuk vertetojn asgje!Me gjuhen e shkences,kur dicka eshte vertetuar hidhen faktet mbi tryeze.

    Feja bazohet ne libra qe sipas besimit te tyre i ka shkruar i madhi!Sipas fese gjithcka eshte e zbuluar,te gjitha i dime,asgje nuk eshte mister! Shoku...ishe shkenca ajo qe e nxori njeriun nga kohet primitive dhe arriti deri ne kete pike qe te krijoje mundesine ty qe te shkruash kete posten e radhes.Eshte shkenca ajo qe beri te mundur kurimin e mijera semundjeve,dhe njerezve te lindur me anomali.Eshte shkenca ajo qe nje dite do beje te mundur udhetimin nderplanetar!! Te ishe per fene njerezit do vazhdonin dhe per mijera vite te tjera duke u falur e jetuar me besimin se mbase kur te vdesim gjithcka do jete me mire.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar BvizioN për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Ok, ka disa kohe qe "appeal to authority" perdoret si argument nga besimtaret per ekzistencen e zotit.
    Pra, meqe paska ardhur puna tek lufta e emrave, po bie ketu nje liste me shkencetare dhe filozofe te shquar qe jane ateiste te deklaruar.


    Friedrich Nietzsche - nje nga filozofet me te famshem te te gjitha koherave

    Bertrand Russell - matematikan dhe filozof i shquar, cmim nobel ne literature

    Jean-Paul Sartre - filozof i shquar, cmim nobel ne literature

    David Baltimore - biolog, cmim nobel ne mjekesi

    Denis Diderot - filozof i njohur francez

    Paul D. Boyer - kimist cmim nobel ne kimi

    Francis Crick - bashkezbuluesi i ADN, cmim nobel pikerisht per kete pune

    James D. Watson - bashkezbuluesi i ADN, cmim nobel pikerisht per kete pune

    Marie Curie - e famshmja qe zbuloi radioaktivitetin, cmim nobel ne fizike dhe kimi

    Richard Dawkins - autoriteti me i njohur sot ne biologjine evolutive

    Richard Feynman - cmim nobel ne fizike

    Sigmund Freud - no koment (edhe kurani ka mundesi te kete ndonje rresht per te)

    Frédéric Joliot-Curie - cmim nobel ne kimi

    Irène Joliot-Curie - cmim nobel ne kimi

    Harold Kroto - cmim nobel ne kimi

    Peter D. Mitchell - cmim nobel ne kimi

    Paul Nurse - cmim nobel ne mjekesi

    Linus Pauling - cmim nobel ne kimi dhe paqe

    Steven Weinberg - cmim nobel ne fizike


    Sic e shikoni pra, shumica e ketyre emrave jane cmime nobel, keshtu qe ne jo-besimtaret mund te strukemi me rehati nen cadren e autoritetit te tyre, pa pasur nevoje te japim ndonje argument me teper.
    Vini re gjithashtu qe edhe vete zbuluesit e ADN-se jane ateiste, keshtu qe fjalet e atij shkencetari prej sharlatani mbi ADN-se jane si ato plehrat neper rruget e Shqiperise.
    Ndryshuar për herë të fundit nga godel : 12-03-2007 më 01:59

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar godel për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  9. #5
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga godel
    Ok, ka disa kohe qe "appeal to authority" perdoret si argument nga besimtaret per ekzistencen e zotit.
    Pra, meqe paska ardhur puna tek lufta e emrave, po bie ketu nje liste me shkencetare dhe filozofe te shquar qe jane ateiste te deklaruar.


    Friedrich Nietzsche - nje nga filozofet me te famshem te te gjitha koherave

    Bertrand Russell - matematikan dhe filozof i shquar, cmim nobel ne literature

    Jean-Paul Sartre - filozof i shquar, cmim nobel ne literature

    David Baltimore - biolog, cmim nobel ne mjekesi

    Denis Diderot - filozof i njohur francez

    Paul D. Boyer - kimist cmim nobel ne kimi

    Francis Crick - bashkezbuluesi i ADN, cmim nobel pikerisht per kete pune

    James D. Watson - bashkezbuluesi i ADN, cmim nobel pikerisht per kete pune

    Marie Curie - e famshmja qe zbuloi radioaktivitetin, cmim nobel ne fizike dhe kimi

    Richard Dawkins - autoriteti me i njohur sot ne biologjine evolutive

    Richard Feynman - cmim nobel ne fizike

    Sigmund Freud - no koment (edhe kurani ka mundesi te kete ndonje rresht per te)

    Frédéric Joliot-Curie - cmim nobel ne kimi

    Irène Joliot-Curie - cmim nobel ne kimi

    Harold Kroto - cmim nobel ne kimi

    Peter D. Mitchell - cmim nobel ne kimi

    Paul Nurse - cmim nobel ne mjekesi

    Linus Pauling - cmim nobel ne kimi dhe paqe

    Steven Weinberg - cmim nobel ne fizike


    Sic e shikoni pra, shumica e ketyre emrave jane cmime nobel, keshtu qe ne jo-besimtaret mund te strukemi me rehati nen cadren e autoritetit te tyre, pa pasur nevoje te japim ndonje argument me teper.
    Vini re gjithashtu qe edhe vete zbuluesit e ADN-se jane ateiste, keshtu qe fjalet e atij shkencetari prej sharlatani mbi ADN-se jane si ato plehrat neper rruget e Shqiperise.

    o cuni ti ke postuar ketu vetem emrat e tyre ...qe d.m.th vlen te dyshohet per besimin e tyre...

    do ksihte qen me mire te postosh deklaratat e tyre apo argumentet/faktet e tyre qe deshmojne se nuk jan te gjitha keto fakte ne jete te krijauara nga nje krijues apo te deshmojne te kunderten se keto jan krijuara nga proceset fizike apo ne menyre koiqidente...qe mebetet kjo si dogme e tyre e pa shpjeguar....

    une nuk te solla vetem emra por te solla thenjet qe kan thene ne lidhje me keet qeshtje...se po te sjellesh kunder-argumenete e tyre mesiguri kjo teme do ishte shendrruar ne teme humori ...sepse fkatet etyre jan shume qesharake sa qe nje femije qe konsiderohet akoma pupiles do i kishte kundershtuar...

    dhe me sa e verejta ata emra ne krahasim qe kam paraqiture une ..ishin shumica filozofe ...ku dihet shume mire se nje filozof qe studjone filozofin meson dhe studjon per te mos besuar ne zot...d.m.th trajnohet per kete sfide...

    une nuk solla besimtar ne kete teme por neutralist qe kan deshmuar keto fakte por ata emra as nuk mund te thuhet qe jan besimtar ..por vetem kan deshmuar per profesionin e tyre se dhe ne lamin e tyre shkencore ...dhe se ato qe studjojne(sfida)kan nje krijues nuk mund te jene te rastesishme..

    dhe ti me sjell ktu plehra te vertetuara siq jan antaret e evolucionit te majmuneve dhe viktimat e darwinizmit prej kryemajmunit te vetequajtur ,Darwin dhe deri te krye kali Karl Marxi..qe vete shkenca ka deshmuar se jan te deshtuar me teorit e tyre...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fisniku-student për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    o cuni ti ke postuar ketu vetem emrat e tyre ...qe d.m.th vlen te dyshohet per besimin e tyre...

    do ksihte qen me mire te postosh deklaratat e tyre apo argumentet/faktet e tyre qe deshmojne se nuk jan te gjitha keto fakte ne jete te krijauara nga nje krijues apo te deshmojne te kunderten se keto jan krijuara nga proceset fizike apo ne menyre koiqidente...qe mebetet kjo si dogme e tyre e pa shpjeguar....

    une nuk te solla vetem emra por te solla thenjet qe kan thene ne lidhje me keet qeshtje...se po te sjellesh kunder-argumenete e tyre mesiguri kjo teme do ishte shendrruar ne teme humori ...sepse fkatet etyre jan shume qesharake sa qe nje femije qe konsiderohet akoma pupiles do i kishte kundershtuar...

    dhe me sa e verejta ata emra ne krahasim qe kam paraqiture une ..ishin shumica filozofe ...ku dihet shume mire se nje filozof qe studjone filozofin meson dhe studjon per te mos besuar ne zot...d.m.th trajnohet per kete sfide...

    une nuk solla besimtar ne kete teme por neutralist qe kan deshmuar keto fakte por ata emra as nuk mund te thuhet qe jan besimtar ..por vetem kan deshmuar per profesionin e tyre se dhe ne lamin e tyre shkencore ...dhe se ato qe studjojne(sfida)kan nje krijues nuk mund te jene te rastesishme..

    dhe ti me sjell ktu plehra te vertetuara siq jan antaret e evolucionit te majmuneve dhe viktimat e darwinizmit prej kryemajmunit te vetequajtur ,Darwin dhe deri te krye kali Karl Marxi..qe vete shkenca ka deshmuar se jan te deshtuar me teorit e tyre...
    Degjo ketu djali.

    Se pari ja ku eshte lista. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists

    Se dyti nuk e kape idene qe kisha une, qe te argumentuarit me emra eshte nje loje femijesh te tipit "babi im keshtu e babi im ashtu".

    Dhe sa per dijenine tende filozofet jane me te pershtatshem se kushdo tjeter per t'iu pergjigjur pyetjeve te zotit. Ato gerrmojne ne skutat e mendimit. Seriozisht te ftoj ta rikonsiderosh ne mendjen tende frazen "filozofet trajnohen per kete pune". Ne te njejten menyre hoxhallaret, prifterinjte, dhe gjithe masa e tjeter e bagetive qe perhapin fjalen e zotit trajnohen ne ate pune.

    Tani per provat. Mos e lodh veten kot, sepse prova nuk ka as per ekzistencen e zotit e as per mosekzistencen e tij. Besimi mbetet thjesht besim dhe nuk e kalon kurre dot pragun e faktit.
    A e pranojme faktin qe njeriu ka kufizime ne sasine qe mund te kuptoje dhe shikoje? Besimtaret madje e thone shpesh kete, kur argumentojne per ekzistencen e zotit dhe njohjen e tij. Duke qene keshtu, cdo prove, cdo fakt, sado perfekt mund te mos pranohet nga fakti qe njeriu eshte i kufizuar ne mendim dhe gjykim. Sado perfekt qofte nje prove, ne njerezit s'do ta dijme kurre per shkak te barrieres qe kemi.

    Problemi qendron tek njerez si zotrote qe besimin e kane aq te cimentuar saqe i kane mbyllur te gjitha shtigjet e tjera te arsyes.

    Me jep ti nje prove qe zoti ekziston. Mos me permend as kuranin e as biblen. Gjithashtu as pyetjet nuk i quaj argumentim. Pyetjet e tipit "kush e krijoi token, kush e krijoi njeriun" jane thjesht disa pyetje pa asnje force argumentuese. Pyetjeve te tilla ti i pergjigjesh me fjaline "i krijoi zoti", une mund t'i pergjigjem me fjaline "thjesht kane qene gjithmone", dmth kozmosi ka qene gjithmone. Nqs ti je i bindur ne pergjigjen tende, une te sfidoj te hedhesh poshte pergjigjen time, por me prova jo dogma.

    Nje argumentim duhet te jete i perbere me fjali deftore dhe me nje rradhe llogjike: psh. Kemi faktet 1, 2, 3, 4. Nga keto rrjedhin faktet 5, 6, 7 te cilat tregojne per faktin 8 i cili tregon per ekzistencen e zotit. etj.

  12. #7
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    godel]Degjo ketu djali.



    Tani per provat. Mos e lodh veten kot, sepse prova nuk ka as per ekzistencen e zotit e as per mosekzistencen e tij. Besimi mbetet thjesht besim dhe nuk e kalon kurre dot pragun e faktit.
    A e pranojme faktin qe njeriu ka kufizime ne sasine qe mund te kuptoje dhe shikoje? Besimtaret madje e thone shpesh kete, kur argumentojne per ekzistencen e zotit dhe njohjen e tij. Duke qene keshtu, cdo prove, cdo fakt, sado perfekt mund te mos pranohet nga fakti qe njeriu eshte i kufizuar ne mendim dhe gjykim. Sado perfekt qofte nje prove, ne njerezit s'do ta dijme kurre per shkak te barrieres qe kemi.
    ketu kemi nje person qe bie ne kundershtim me veteveten dhe nuk di se ku eshte qellimi e fjaleve te tij...
    Problemi qendron tek njerez si zotrote qe besimin e kane aq te cimentuar saqe i kane mbyllur te gjitha shtigjet e tjera te arsyes.
    jo Zotrote une nuk kam probleme sa aq te thjeshta po me duken keto gjera sa qe kur po te ti spjegoje po me dukesh ti nje femije dhe une nje prof qe spjegon lendene etij...por ti je ai qe ke probleme serioze me intelegjencen e tende ,sa qe mund te te pershkruaj keshtu.."KE SY POR NUK MUND TE SHIKOSH ,KE MENDJE POR NUK MUND TE MENDOSH ,KESY DHE MENDJE POR DESHIRON TE JESH MENDJE MADHE DHE TE MOHOSH ARGUMENTET..

    Me jep ti nje prove qe zoti ekziston. Mos me permend as kuranin e as biblen. Gjithashtu as pyetjet nuk i quaj argumentim. Pyetjet e tipit "kush e krijoi token, kush e krijoi njeriun" jane thjesht disa pyetje pa asnje force argumentuese. Pyetjeve te tilla ti i pergjigjesh me fjaline "i krijoi zoti", une mund t'i pergjigjem me fjaline "thjesht kane qene gjithmone", dmth kozmosi ka qene gjithmone. Nqs ti je i bindur ne pergjigjen tende, une te sfidoj te hedhesh poshte pergjigjen time, por me prova jo dogma.
    une argumente mund te te sjelli sa te duash por eshte e kote ...

    ne kete gjendje qe je ..jam i bindur qe edhe po te te ofroje argumente ne menyre vizuele...ta paraqes Zotin ne foto ...ti do te mohosh...problemi qendron pikerishte tek turbellira e intelegjences tende ...je vegel e ngurte...

    Nje argumentim duhet te jete i perbere me fjali deftore dhe me nje rradhe llogjike: psh. Kemi faktet 1, 2, 3, 4. Nga keto rrjedhin faktet 5, 6, 7 te cilat tregojne per faktin 8 i cili tregon per ekzistencen e zotit. etj.
    e njejta pergjigje eshte e dhe ketu..
    eshte e kote...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fisniku-student për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  14. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Zhgenjim total.
    Ne pamundesi per te thene/dhene ndonje prove, me sulmove mua personalisht, sic e kam pare qe e ke zakon ta besh edhe me te tjere.
    Nuk kishte si te ndodhte ndryshe.

    p.s. Po te deshiroje mund te jepja nje leksion te tere, mbi c'eshte njohja, c'eshte prova, ku jane limitet e njohjes, ku jane bazat e ateisteve, agnostikeve, dhe besimtareve etj. Por sic e the edhe ti, eshte e kote.
    Ndryshuar për herë të fundit nga godel : 12-03-2007 më 13:50

  15. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga godel
    Degjo ketu djali.

    Se pari ja ku eshte lista. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists

    Se dyti nuk e kape idene qe kisha une, qe te argumentuarit me emra eshte nje loje femijesh te tipit "babi im keshtu e babi im ashtu".

    Dhe sa per dijenine tende filozofet jane me te pershtatshem se kushdo tjeter per t'iu pergjigjur pyetjeve te zotit. Ato gerrmojne ne skutat e mendimit. Seriozisht te ftoj ta rikonsiderosh ne mendjen tende frazen "filozofet trajnohen per kete pune". Ne te njejten menyre hoxhallaret, prifterinjte, dhe gjithe masa e tjeter e bagetive qe perhapin fjalen e zotit trajnohen ne ate pune.

    Tani per provat. Mos e lodh veten kot, sepse prova nuk ka as per ekzistencen e zotit e as per mosekzistencen e tij. Besimi mbetet thjesht besim dhe nuk e kalon kurre dot pragun e faktit.
    A e pranojme faktin qe njeriu ka kufizime ne sasine qe mund te kuptoje dhe shikoje? Besimtaret madje e thone shpesh kete, kur argumentojne per ekzistencen e zotit dhe njohjen e tij. Duke qene keshtu, cdo prove, cdo fakt, sado perfekt mund te mos pranohet nga fakti qe njeriu eshte i kufizuar ne mendim dhe gjykim. Sado perfekt qofte nje prove, ne njerezit s'do ta dijme kurre per shkak te barrieres qe kemi.

    Problemi qendron tek njerez si zotrote qe besimin e kane aq te cimentuar saqe i kane mbyllur te gjitha shtigjet e tjera te arsyes.

    Me jep ti nje prove qe zoti ekziston. Mos me permend as kuranin e as biblen. Gjithashtu as pyetjet nuk i quaj argumentim. Pyetjet e tipit "kush e krijoi token, kush e krijoi njeriun" jane thjesht disa pyetje pa asnje force argumentuese. Pyetjeve te tilla ti i pergjigjesh me fjaline "i krijoi zoti", une mund t'i pergjigjem me fjaline "thjesht kane qene gjithmone", dmth kozmosi ka qene gjithmone. Nqs ti je i bindur ne pergjigjen tende, une te sfidoj te hedhesh poshte pergjigjen time, por me prova jo dogma.

    Nje argumentim duhet te jete i perbere me fjali deftore dhe me nje rradhe llogjike: psh. Kemi faktet 1, 2, 3, 4. Nga keto rrjedhin faktet 5, 6, 7 te cilat tregojne per faktin 8 i cili tregon per ekzistencen e zotit. etj.


    Ta marrim si shembull kompjuterin.
    Mundesite e kompjuterit sot jane shume te medha.Jane aq te medha ,sa qe sot perditeshmeria
    nuk mund te merret me mend pa perdorimin e kompjuterit.Kompjuteri eshte nje rezultat i punes kreative dhe mjaft te mundimshme te mijera kokave intelegjente.Megjithate, ai persoset vazhdimisht dhe ate me qellim qe te ngritet niveli i sigurimit te tij karshi viruseve,si dhe kapaciteti dhe shpejtesia e tij etj.
    A mund te paramendohet krijimi i vetevetishem(nepermes evolucionit pra) i nje sistemi te ngjashem i cili fillim e mbarim funksionon kryekeput ne baze te rregullave te rrepta?
    Une them: Jo.

    Te kalojme te njeriu.
    Nje gje qe mua me fascinon eshte bartja e veqorive trupore dhe shpirterore te prinderve te femijet e tyre.Baza e kesaj dukurie qendron te kater komponentet kimike,pjese perberese te gjeneve dhe te trupit tone: A,T,G,C.
    Komponentet ne fjale jane thelbi i gjeneve,te cilat percaktojne ngjyren e syve,flokeve dhe cilesive tjera te pasardheseve te njeriut.
    Gjenet percaktojne me saktesi prodhimin e llojit te proteineve,qe jane polipeptide.Proteinet jane pjese e trupit tone.Ato jane te ndertuara nga mijera aminoacide qe njera me tjetren jane te lidhura nepermes lidhjeve peptide.
    Procesi i sintezes se proteinave ne organizem dirigjohet nga gjenet,ashtu qe ne cdo moment nga gjenet dihet se cili aminoacid e ka radhen te lidhet me ate paraprak.Ne nje moment gjeni e jep urdherin: STOP.Dhe keshtu perfundon sinteza e proteines.Ne kete menyre vje deri te prodhimi i proteineve te veqanta,pra te krijimi pjeseve perberese te pasardhesit me tipare te ngjashme me paraardhesit e tij.

    Procesi i te pamurit eshte ne nje menyre fotokimik.Eshte nje proces qe te mahnite.

    A mund te imagjinohen keto procese ,qe permenda me larte ,te jene zhvilluar nga hiqi?
    Ato jane teper te komplikuara dhe rrjedhin me rregulla teper te rrepta per tu zhvilluar nga hiqi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kandili 1 : 12-03-2007 më 13:56

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Kandili 1 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  17. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga Kandili 1
    Ta marrim si shembull kompjuterin.
    Mundesite e kompjuterit sot jane shume te medha.Jane aq te medha ,sa qe sot perditeshmeria
    nuk mund te merret me mend pa perdorimin e kompjuterit.Kompjuteri eshte nje rezultat i punes kreative dhe mjaft te mundimshme te mijera kokave intelegjente.Megjithate, ai persoset vazhdimisht dhe ate me qellim qe te ngritet niveli i sigurimit te tij karshi viruseve,si dhe kapaciteti dhe shpejtesia e tij etj.
    A mund te paramendohet krijimi i vetevetishem(nepermes evolucionit pra) i nje sistemi te ngjashem i cili fillim e mbarim funksionon kryekeput ne baze te rregullave te rrepta?
    Une them: Jo.
    ............
    .
    Ok bukuri. Kompjuteri eshte krijuar nga mijera koka inteligjente. Me te njejten llogjike une mund te them se njeriu eshte krijuar nga mijera zotra, jo nje.
    A jemi dakort?

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar godel për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  19. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga Kandili 1

    Procesi i te pamurit eshte ne nje menyre fotokimik.Eshte nje proces qe te mahnite.

    A mund te imagjinohen keto procese ,qe permenda me larte ,te jene zhvilluar nga hiqi?
    Ato jane teper te komplikuara dhe rrjedhin me rregulla teper te rrepta per tu zhvilluar nga hiqi.
    Mahnitja jote eshte prova?

  20. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga godel
    Ok bukuri. Kompjuteri eshte krijuar nga mijera koka inteligjente. Me te njejten llogjike une mund te them se njeriu eshte krijuar nga mijera zotra, jo nje.
    A jemi dakort?

    Godel, te me falesh por s`jam dakort.
    Ta marrim problemin tjeter.
    Ka mbi 50 vite, prej qe se shkenctaret kulminant te shteteve me te zhvilluara mundohen ta bejne „fuzionimin e ftohet“(procesi qe kryhet natyrshem ne diell) te berthamave atomike per qellim te fitimit te kontrolluar te energjise,qe do te ishte nje dobi e madhe per njerezimin.
    Pa sukses.
    Une kete proces nuk e marre si te paarritshem,por kjo tregon per rregulla shume te rrepta.Pra, keto nuk mund te jene rezultat i evolucionit.

  21. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Me late pa punuar o cuna.

    Fuzioni i hidrogjenit ne helium eshte shfrytezuar ne H-Bomb, por qe eshte shperthim i pakontrolluar. Gjithsesi ajo c'ka ndodh ne diell eshte replikuar nga njeriu, sepse edhe ne diell fuzioni eshte i pakontrolluar.

    Tani kandili, nuk je i detyruar te besosh asnje teori. Por ne momentin qe pranon ndonjeren duhet ta shohesh me syrin kritik, me forcen e arsyes dhe te pranosh ate qe duket me e mundshme.

    Rregullat e rrepta s'kane nevoje per krijues. E pse xhanem?

    Nqs ti thua qe kane nevoje per krijues, edhe une duke perdour te njejten llogjike mund te them se krijuesi ka nevoje per krijues. Po perdor te njejten llogjike, as me te forte e as me te dobet.
    Njeriu eshte perfekt, prandaj ka nevoje per krijues.
    Krijuesi eshte me perfekt, akoma me teper ka nevoje per nje krijues te dyte.
    E keshtu me rradhe.

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar godel për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  23. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga godel
    Mahnitja jote eshte prova?

    Nuk eshte prove mahnitja, por procesi ne baze te cilit ne shohim.

    Nje forme e thjeshtezuar e procesit te te pamurit eshte si me poshte.
    Ne syrin e njeriut eshte nje proteine e konjuguar qe quhet Rhodopsine.Grupi prostetik i saj
    eshte 11-cis Retinal.Retinali ne fjale eshte derivat i vitamines A.
    Kur i bie drita syrit ,drivati 11-cis shendrrohet ne 11-trans(process fotokimik).Ky eshte fillimi i procesit te te pamurit.Ketu sistemi nervore luan nje rol te rendesishem.
    Pastaj, nepermes enzimeve vje deri te regjenerimi i formes fillestare CIS dhe keshtu vazhdon procesi i te pamurit prej fillimi.
    Eshte fjala pra per proces qe rrjedh ne baze te rregullave shume te veqanta dhe s´di si te jet rezultat i ndonje evolucioni.

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Kandili 1 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  25. #15
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Biseda e Nje ateisti dhe nje besimtari : Nje diejtar I madh dhe I njohur I quajtur Ebu hanifja hyne ne bisede me nje ateist dhe fillojne biseden mirpo ajo bisede nuk ishte shtruari por ishte nje bisede e rastit dhe hyne ne bisede per univerzin dhe ne lidhje me krijuesin e kesahj bote mirp …keta te dy vendosin ta organizojne nje takim qe te bisedojne ..dhe I thojne njerit tjetrit se cili te te fiton ne kete bisede (cili ta bind me fakte)dota pranoje humbjen dhe dote nderroje qendrim … dhe keta te dy e caktojne takimin ,vendin dhe oren e takimit …

    Dhe erdhe koha per te dale ne diskutim para publikut …dhe hyne ne fuqi koha e kontarktuar ..qe ishte percaktuar per bisede…mirpo ebu hanifja vonohet dhe para se te permbyllej ajo koha qe ishte kontraktuar qe do te zhvillohej biseda ..ky ebu hanifija vjen me ne fund…
    Dhe kur vjen I thote ky ateisti por pse u vonove ,cfar ndodhi…?
    Ebu hanifja I pergjigjet keshtu…isha duke ardhure per ketu dhe rruges verajta diqka …qe pas meje me percjellte nje sharre dhe po fillone te I preje lisat d.m.th ishte e vetme ajo sharre nuk e mbante ne dore askush…dhe po fillone po I pren vete mallin dhe lisat nje nga nje ,pastaj po I pren dhe po I bene drrasate shkurta dhe te gjata dhe te drejta…dhe ato derrasa po renditen dhe po palohen vete dhe po shkojne deri ne nje liqe…dhe po fillojne te renditen vete dhe po palohen vetevetiu dhe ngadal ato derrasa me renditjen e tyre po e marrin formen e anijes dhe ngadal u be anije dhe tash ajo anije vetevetiu po niset dhe po fillone lundrimin e saje dhe po shkon ne nje drejtim te caktuar te sajen…dhe ebu hanifja po e perfundon pergjigjen e tij …

    Dhe ky ateisti po I thote po leje bre mos genje se na krymbe duke na genjyer…qysh ka mundesi qe ajo sharre te sharrise vetevetiu dhe ato derrasa te palohen dhe renditen vetevetiu dhe ne fund te bejne nje anije…dhe si ka mundesi qe ajo anije te lundroje vete pa pilote dhe marinare…dhe pa asnje njeri qe ta drejtoje ate anije…
    Ebu hanifja eh po kete e desha prej teje qe ta thuash …e pra si ka mundesi qe univerzi dhe qdo gje qe ka ne te ,toka ,dielli dhe shume planete te levizin vetevetiu ,ne menyre te perkryer, qe dote thote se hena ,dielli toka dhe e gjithe uneiverzi nuk mund te levizin vetevetiu por eshet dikush qe I shtyen dhe I bene te levizin …dhe Ai eshte Zoti dhe me fuqine Tij I bene te levizin qdo gje qe deshiron Ai…

    Dhe ky Ateisti mbetet I ngrire ne ato momente sa qe nuk mund te beson se gjendej ne ate gjendje dhe fund detyrohete dhe pranon humbjen dhe nderron qendrim dhe behet besimtar…
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  26. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fisniku-student për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  27. #16
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Zeri_i_Mirdites]I pagabueshmi !!??

    Me falni pak ju lutem.Sipas besimit tuaj gjithcka (perfshi ketu gjithe gjallesat) jane krijese e "te pagabueshmit".Le ta supozojme nje cast se eshte e vertete.Sa foshnja me anomali te ndryshme lindin c'do dite ne planetin tone? Sa katastrofa natyrore ndodhin ne kete planet duke fshire nga faqja e dheut mijera jete? I pagabueshmi?
    te lutem per te hyre ne kesi tema duhet te lexosh me shume matrial te ketij aspekti se paku te kesh pak njohuri fetare qe te bisedojme me bilatrialishte...

    por po te spjegoje dicka si shkurtimishte ...feja si fe kete bote nuk e konsideron si parajse dhe nuk mund ti gjasoje aspak ...por kjo jete eshte vetem si provim ndaj nje sfide qe eshte bota e ardhshme,keshtu qe keto qe permende jan disa sprova qe perballet njeriu qe ne menyre qe te zbulohet durimi i tij dhe besimi tij se sa eshte i durueshem ndaj sprovave te Zotit ...sepse nese nje njeri pretendon se beson ne Zot ateher ai duhet ta deshmoje besimin e tij ne praktik...dhe menyra me mire qe te deshmon se a beson ne Zot eshte ..qe te jete fitimtar ndaj sprovave...pra nese tregon pjekkuri dhe tregohet i durueshem ndaj ketyre sprovave te shumta qe jan ne jete ateher ai deshmon se beson ne Zot ...sepse te gjitha ato sprova ai konsideron si mjet vlersimi te besimit te tij..qe ia bene Zoti ndaj tij..dhe nese del i fitues ne fund te ketyre sprovave atehere ai mund et quhet besimtar ...mirpo nese nje njeri thote se besoj ne Zot mirpo ne sproven a para qe takon ...ai menjeher thote se ku mbet Zoti qe nuk po me ndihmon...dhe me kete deshmon se ai nuk beson ne Zot ...

    "Veshtiresia eshte sfida me e madhe e Durimit"

    dhe qe permende ato anomali te femijeve dhe ato katastrofa natyrore...te gjitha keto jan si pasoje e veprave te tyre...nese nje njeri mirret me prostitucion apo mirret me gjera te ndaluara moralisht dhe bene mekate prej me te ndryshmeve...atehere ai do kete probleme me femijet e tij...ka njerez qe perqeshin ne menyra te ndryshme : ja djali i filanit sa i shumtuar .ja djali i filanit i gjymtuar,i sakatosur ,ka hune te madhe,eh shume ofendime qe ibene njeriu dhe mekate te medha atehere si thote nje thenje popullore "qfar qeshe ...dhe veshe" kjo eshet me se e sigurt e aplikueshme...

    Tani si thua per katastrofat natyrore...edhe keto jan pasoja te veprave te njeriut duke pare se qfar eshte duke ndodhure ,se qfar amoraliteti eshet duke ndodhure ...ku qdo gje eshet ne kulminacion atehere ndeshkimi eshte i merituar...

    ja nje fakt fetar...DETI MBRENDA DITES KERKON DY HERE NGA ZOTI QE TE PERMBYSE TOKEN ..por meshira e Zotit eshte e madhe dhe nuk lejon nje gje te tille ..per kete gje dhe shume te tjera Zoti quhet edhe ndryshe si i Gjithmeshirshmi...sepa ka meshire te madhe dhe i pelqen kur pendohemi dhe ka meshire qe te na shperbleje ...perkundrazi se qfar mekate te medha bejme...mirpo nese nje njeri tregohet mendjemadh ndaj kesaj meshire qe ia ofron Zoti atehere NDESHKIMI eshte i merituar...

    Allahu nuk i bene padrejtesi askujt ...por i shperblen ata qe punuan mire ...dhe i ndeshkon ata qe punuan keqe ne kete bote....

    por mrekullia me madhe per njeriun eshte 'PENDIMI" qe per kete mundesi qe i ka dhene Allahu duhet te falenderohet ...sepse i mundesohet njeriut qe permisoje gabimet e tij dhe ti u kthehet puneve te mira...d.m.th I falen gabimet e tij …

    rrespekte …ne fund te ketij leximi..dashamires..
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  28. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fisniku-student për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  29. #17
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga godel
    Zhgenjim total.
    Ne pamundesi per te thene/dhene ndonje prove, me sulmove mua personalisht, sic e kam pare qe e ke zakon ta besh edhe me te tjere.
    Nuk kishte si te ndodhte ndryshe.

    p.s. Po te deshiroje mund te jepja nje leksion te tere, mbi c'eshte njohja, c'eshte prova, ku jane limitet e njohjes, ku jane bazat e ateisteve, agnostikeve, dhe besimtareve etj. Por sic e the edhe ti, eshte e kote.
    jo cuni ...

    sipas provojes po flas ///une e di me kend ka sukses nje bised dhe me kend nuk ka ...keshtu qe te verejta se qfr mentaliteti ke, keshtu qe nuk po e zgjas me shume ...me jane te shtrenjete minutat ne kesi raste...

    nese do jesh i sinqert gjate bisedes (te jesh fer play)mund te diskutojme ...perndryshe nuk humbi kohe ...

    te pash ne postim se qfar mentaliteti ke keshtu qe ...e nderpreva biseden...

    ti mesiguri kerkove qe te te ofroje ndonje UFO si fakt apo argumente pasi qe ne fillim refuzove qe te te ofroje argumente nga shkenca natyrore/egzakte ...gjegjesishte nga univerzi mirpo ti the mos me bjere asi fakte ...dhe refuzove qe te mbeshtetem ne kuran dhe bibel...keshtu qe e verejta cfar kerkon ...

    "ti kerkon ate qfar nuk e di se qfar kerkon "

    prej shenjave te vogla te kijametit eshte kur Ateistet perhapin haptazi mosbesimin e tyre publikishte...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  30. Anetarët më poshtë kanë falenderuar fisniku-student për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  31. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Jo more, UFO0-t eeee. Ja qe s'me paske kuptuar se une s'dua t'ia dij fare per UFO-t.

    Tani per provat. Po si more kerkon te perdoresh kuranin apo biblen. Sipas jush ato jane libra te shkruajtura nga zoti dhe ti kerkon t'i perdoresh per vertetimin e zotit. LLogjike eshte kjo? Pra zoti verteton ekzistencen e zotit me ane te librave me permbajtje te pavertetueshme te shkruajtura prej vete shkelqesise se tij. Hajde llogjike hajde. Llogjike cirkulare quhet.
    Hajde se po te jap une nje cope leter dhe te shkruaj cfare te me doje qefi dhe te them qe une jam zoti, sepse keshtu e thote kjo letra qe kam shkruar vete une. Po te arrish te kuptosh kete do te marresh vesh se ne cfare bataku llogjik jeni zhytur ju besimtaret.
    Pastaj, pse lodhesh kot me fakte shkencore atehere? C'te duhen? Vete kjo teme pse eshte hapur? Ke kuranin ti, pse lodhesh kot me shkencen?

    Tjeter. Ti me akuzon se une s'di cfare kerkoj. Ok shume mire. Kjo do te thote qe ti e din se cfare kerkon apo jo? (perndryshe s'do te me akuzoje) Pra me siguri qe e din dhe ajo qe kerkon eshte pikerisht zoti. Shiko se cfare fshihet pas kesaj llogjike.
    Ti pa e ditur per ekzistencen apo mosekzistencen e tij, e ke marre vendimin se cfare po kerkon. Tani po kerkon vetem faktet. Menjefjale e ke marre shabllon ekzistencen e tij dhe tani mundohesh te gjesh fakte. Kjo eshte nje metode kryekeput e gabuar. Eshte njelloj sikur nje gjykates te marre njehere nje vendim per nje te pandehur, pastaj te kerkoje faktet qe te mbroje vendimin. Ky eshte qendirimi yt.
    Ndersa une ndodhem ne anen e kundert te spektrit. Une nuk e kam te paracaktuar destinacionin. Une po kerkoj te verteten, kushdo qofte ajo une do ta pranoj. Por e verteta nuk mund te shpjegohet me dokrra, as nuk mund te jepet shabllon. Deri tani shkenca e vertete eshte shume bindese. Ajo studiohet debatohet dhe perparon ne saj te punes te njerezve te ndritur te kesaj bote, ndersa librat e pluhurosur mijevjecareve te kaluar jane thjesht libra plot kercenime dhe dokrra pa kurrfare vlere morale, shkencore, shpirtetore etj.

    p.s.
    Po pati mundesi mundohu t'i kufizosh pershkrimet personale, jo je keshtu e je ashtu nqs kerkon te kesh nje debat civil. Nuk te detyron askush te hysh ne debat, nqs minutat i ke te shtrenjta. Nqs e ke te pamundur te mos flasesh per personin tim ben mire te ma thuash.

  32. Anetarët më poshtë kanë falenderuar godel për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  33. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-11-2006
    Postime
    103
    Citim Postuar më parë nga Kandili 1
    Nuk eshte prove mahnitja, por procesi ne baze te cilit ne shohim.

    Nje forme e thjeshtezuar e procesit te te pamurit eshte si me poshte.
    Ne syrin e njeriut eshte nje proteine e konjuguar qe quhet Rhodopsine.Grupi prostetik i saj
    eshte 11-cis Retinal.Retinali ne fjale eshte derivat i vitamines A.
    Kur i bie drita syrit ,drivati 11-cis shendrrohet ne 11-trans(process fotokimik).Ky eshte fillimi i procesit te te pamurit.Ketu sistemi nervore luan nje rol te rendesishem.
    Pastaj, nepermes enzimeve vje deri te regjenerimi i formes fillestare CIS dhe keshtu vazhdon procesi i te pamurit prej fillimi.
    Eshte fjala pra per proces qe rrjedh ne baze te rregullave shume te veqanta dhe s´di si te jet rezultat i ndonje evolucioni.
    Nese di anglisht dhe ke kuriozitet degjoje kete shpjegim.

    http://youtube.com/watch?v=sezfMGjRQ...elated&search=

  34. Anetarët më poshtë kanë falenderuar godel për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  35. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-06-2006
    Postime
    354
    Citim Postuar më parë nga godel
    Nese di anglisht dhe ke kuriozitet degjoje kete shpjegim.

    http://youtube.com/watch?v=sezfMGjRQ...elated&search=
    Me anglishten qendroj mire,megjithese gjermanishten e di me mire.
    Cka te them per demonstrimin ne video?
    Shkenctari sigurisht qe bazohet ne evolucion.
    Mirepo,vete mekanizmi i funksionimit te te pamurit dhe proceseve tjera ne organizma te gjalle eshte shume i komplikuar,preciz dhe mahnites .Kjo nuk mund te jet rezultat i
    Evolucionit,pra i zhvillimit nga nje materje pa jete.

    PS: si mendon ti qe ne diell ndodhe fuzioni jashte kontrolli?Po te ishte kjo e vertete, ai do te eksplodonte qe moti.

  36. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Kandili 1 për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kundra Ateizmit !
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
  2. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
  3. A duhen respektuar shenjat e mira/këqija?
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
  4. Dy mënyra për ta njohur Krijuesin
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2006, 18:49
  5. Shenjat e Kijametit
    Nga Shën Albani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •