Close
Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 155
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
    Anëtarësuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    All over Albania
    Postime
    252
    Ne doni prova jo-shkencore, une do tu rekomandoja qe te prisni nje bilete per ne Jeruzalem dhe te ndiqni sherbesen orthodhokse ne Kishen e Ringjalljes ne Jeruzalem ne 7 prill 2007, ku cdo vit ndodh mrekullia e mrekullirave, zbritja e Flakes se Shenjte nga Qielli diten e te Shtunes se Shenjte te Pashkes Orthodhokse.

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=5007

    Dhe pasi ta deshmoni me syte tuaj, pastaj mund te ligjeroni apo te perpiqeni ta shpjegoni mrekulline ne terma shkencore.

    Albo
    Me gjithe respektin qe kam po me habit me keto nonsence fetar!
    Hajde Baba Abaz Ali Tomorri, hajde!
    Hapu dhee hapu dhee te futemi!!!!!
    Ma ftohe trurin fare!
    Ore Ilir, por une mendoja qe ju ishit individ mendjemprehte dhe i zgjuar e jo viktime e miteve fetare!
    Ai Jeruzelam i te tera gjerave te keqijave! Teoria se ky vend eshte i shenjte eshte raciste dhe nuk ka te beje fare me llogjiken e shendoshe dhe realitetin rreth nesh!
    Per nje gje me vjen cudi, po ku vajte dhe mbete fetar ne USA more?
    Kjo eshte si tek pallati 176 "Po ku vajte e gerrmove te birin e Jovan Bregut moj e uruar?"
    Per sa me perket mua edhe une kam qene fetar dhe fanatik, mirepo kur erdha ne UK e pashe se ja paskemi futur kot dhe feja nuk ju jep pergjigjen e jetes dhe vetem sa ju skllavizon.
    Amerika eshte demokraci e re dhe hera heres mbet viktime e grupeve fetare te cilet kane para, njerez/ushtare dhe me zor presin ti ngulin thiken shkences!
    Me gjithe kete volum informacioni qe eshte ne bote, internet dhe ne forumin tone une me te vertete do kisha menduar qe njeriu mund ta zbuloje misionin e tij ne kete bote dhe jo te frikesohet dhe gjeje strehe tek mitet antike fetare.
    Tung

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
    Anëtarësuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    All over Albania
    Postime
    252
    Shkencëtarët vërtetojnë shenjat e Zotit
    Kjo eshte kot fare dhe pa lidhje!
    Ne fillim feja thoshte qe zoti ekziston ne qiell dhe yjet e hena jane per zbukurimin e tokes se shenjte!
    Kur shkenca perparoi dhe njerezit filluan te shkojne ne hapesire dhe nuk gjeten as pane zot atehere fetaret thane qe zoti eshte i padukshem dhe gjendet kudo!LOL Sa qesharake po ti shkosh prapa prononcimeve fetare gjate gjith historise!
    Shumica e shkencetareve mundohen ta zberthejne jeten duke te dhene pergjigje rreth menyres qe funksionon jeta. Ka gjera qe nuk kuptohen por feja nuk jep pergjigje dhe shkenca vazhdon me kerkimet e saj per pergjigje! Opinioni fetar mbetet sygjerim dhe jo shpjegim se si funksionon organizmi.
    Ne e dime qe AIDS apo Kolera ose Gripi jane semundje ose bakterie qe mundohen te mbijetojne ne trupin e njeriut ose kafsheve. Te thuash qe ato jane denim nga zoti per mekatet eshte me ja futur kot fare sepse sic thashe me lart ato jane organizma qe mundohet te mbijetojne ne komunitetet e tyre, dhe shkenca e ka vertetuar kete.
    Maksimumi qe shkencetaret e vertete i afrohen nje superfuqie, UFO apo zoti rreth misionit te jetes ne toke eshte Agnosticismi.
    Perderisa ne nuk e kuptojme si funksionon dicka nuk mund te themi qe eshte mister dhe e di zoti, UFOt apo dikush tjeter. Futeni trurin ne pune dhe kerkoni pergjigje dhe mos u kenaqni me nje version komfort fetar. Por eshte veshtire ta beni kete te fundit, me te vertete veshtire per te menduar!
    Ju fetaret as qe e vini ujet ne zjarr per pergjigje konkrete por jeni militantizuar ne fete tuaja dhe gati per te na ngulur thiken neve te lireve jeni pasi jemi qorr dhe nuk shohim krijuesin e vertete te padukshem! Por dijeni se nuk ka me kthim prapa ne kohet e erreta te fese!
    13-666
    Ndryshuar për herë të fundit nga saimiri-uk : 15-03-2007 më 22:17

  3. #63
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga saimiri-uk
    Kjo eshte kot fare dhe pa lidhje!
    Ne fillim feja thoshte qe zoti ekziston ne qiell dhe yjet e hena jane per zbukurimin e tokes se shenjte!
    Kur shkenca perparoi dhe njerezit filluan te shkojne ne hapesire dhe nuk gjeten as pane zot atehere fetaret thane qe zoti eshte i padukshem dhe gjendet kudo!LOL Sa qesharake po ti shkosh prapa prononcimeve fetare gjate gjith historise!
    Shumica e shkencetareve mundohen ta zberthejne jeten duke te dhene pergjigje rreth menyres qe funksionon jeta. Ka gjera qe nuk kuptohen por feja nuk jep pergjigje dhe shkenca vazhdon me kerkimet e saj per pergjigje! Opinioni fetar mbetet sygjerim dhe jo shpjegim se si funksionon organizmi.
    Ne e dime qe AIDS apo Kolera ose Gripi jane semundje ose bakterie qe mundohen te mbijetojne ne trupin e njeriut ose kafsheve. Te thuash qe ato jane denim nga zoti per mekatet eshte me ja futur kot fare sepse sic thashe me lart ato jane organizma qe mundohet te mbijetojne ne komunitetet e tyre, dhe shkenca e ka vertetuar kete.
    Maksimumi qe shkencetaret e vertete i afrohen nje superfuqie, UFO apo zoti rreth misionit te jetes ne toke eshte Agnosticismi.
    Perderisa ne nuk e kuptojme si funksionon dicka nuk mund te themi qe eshte mister dhe e di zoti, UFOt apo dikush tjeter. Futeni trurin ne pune dhe kerkoni pergjigje dhe mos u kenaqni me nje version komfort fetar. Por eshte veshtire ta beni kete te fundit, me te vertete veshtire per te menduar!
    Ju fetaret as qe e vini ujet ne zjarr per pergjigje konkrete por jeni militantizuar ne fete tuaja dhe gati per te na ngulur thiken neve te lireve jeni pasi jemi qorr dhe nuk shohim krijuesin e vertete te padukshem! Por dijeni se nuk ka me kthim prapa ne kohet e erreta te fese!
    13-666
    te lutem samiri...

    une pajtohem me kapacitetin e dituris qe ke ne kete aspekt ...por je me mendimin tend..
    te lutem mos hyre ne thellesi te ketyre gjerave ...se per pos marrezirave nuk po lexoje tejeter gje...behu pak me i mature...

    nese nuk je ne gjendje te flasesh pak me kjarte apo me fakte te kjarta qe deshmojne se fjalet tua kan domethenje...

    e jo te flasesh me ate tone qe diskuton ne per forume dashurie ..kjo teme eshte pak me serioze...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  4. #64
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    te lutem samiri...

    une pajtohem me kapacitetin e dituris qe ke ne kete aspekt ...por je me mendimin tend..
    te lutem mos hyre ne thellesi te ketyre gjerave ...se per pos marrezirave nuk po lexoje tejeter gje...behu pak me i mature...

    nese nuk je ne gjendje te flasesh pak me kjarte apo me fakte te kjarta qe deshmojne se fjalet tua kan domethenje...

    e jo te flasesh me ate tone qe diskuton ne per forume dashurie ..kjo teme eshte pak me serioze...
    Asnje teme nuk eshte me serioze se dashuria (po ta kesh ndiere me te vertete ate) sepse dashuria eshte e vertete dhe jo peralle

  5. #65
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    kush te tha qe dashuria eshte e vertet
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  6. #66
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    kush te tha qe dashuria eshte e vertet
    Pak me lart kam shkrojtur :
    (po ta kesh ndiere me te vertete ate)
    Dhe kjo besoj se i jep pergjigje pyetjes tende

  7. #67
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Korca_Reli]


    Dhe kjo besoj se i jep pergjigje pyetjes tende
    d.m.th diqka qe ndjehet qe dote thote nuk shifet apo i perket "Rres corporales"d.m.th existon por nuk shifet...por ndjehet...

    si duket hyrem pikerishte ne kete teme...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  8. #68
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    d.m.th diqka qe ndjehet qe dote thote nuk shifet apo i perket "Rres corporales"d.m.th existon por nuk shifet...por ndjehet...

    si duket hyrem pikerishte ne kete teme...
    Ti nuk kupton apo ben sikur skupton???????

    Ate njeri per te cilin ndjen dashuri,e shikon,e ledhaton,e puth,e perqafon etj.
    Kjo eshte arsyeja qe ndjen.

    Po te ishin "dijetaret" keshtu si ty,do na kishte mare lumi
    Ndryshuar për herë të fundit nga Korca_Reli : 19-03-2007 më 17:10

  9. #69
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Korca_Reli
    Ti nuk kupton apo ben sikur skupton???????

    Ate njeri per te cilin ndjen dashuri,e shikon,e ledhaton,e puth,e perqafon etj.
    Kjo eshte arsyeja qe ndjen.

    Po te ishin dijetaret keshtu si ty,do na kishte mare lumi
    o i menqure ti ate person (objekte) qe dashuron e shef... mirpo ate ndjenjen qe e ndjen ndaj atij personi(objekti) nuk e shef...d.m.th ajo ndjenje i perket sendeve te pa trupshme apo jo te dukshme...mirpo qe existojne ,dhe ne gjuhen latine ato sende te patrupshme quhen "rres corporales"

    ok u kutpuam...ka tema mjaft per dashurine vetem hape njeren dhe bisedojme per kete qeshtje ...d.m.th te mos e devijojme temen...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  10. #70
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    o i menqure ti ate person (objekte) qe dashuron e shef... mirpo ate ndjenjen qe e ndjen ndaj atij personi(objekti) nuk e shef...d.m.th ajo ndjenje i perket sendeve te pa trupshme apo jo te dukshme...mirpo qe existojne ,dhe ne gjuhen latine ato sende te patrupshme quhen "rres corporales"

    ok u kutpuam...ka tema mjaft per dashurine vetem hape njeren dhe bisedojme per kete qeshtje ...d.m.th te mos e devijojme temen...
    Ti rron ne bote tjeter me duket.
    E shikon,e ndien etj pastaj e dashuron.Ma trego zotin qe ta besoj (e kuptove tani ???????????????
    ???????????????????????????????????????????????

  11. #71
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-12-2006
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga Korca_Reli
    Ti rron ne bote tjeter me duket.
    E shikon,e ndien etj pastaj e dashuron.Ma trego zotin qe ta besoj (e kuptove tani ???????????????
    ???????????????????????????????????????????????
    uhauhauhauhahuahuahuahauha me ke bere te qeshi me te madhe.
    Tipi don ta shoh Zotin qe ta besoj .???

    Ateher un po te bej nje pytje, Me trego ti logjiken tende , qitma ketu para tavoline qe un te besoj se ti ke logjik ??? nmujsh me qit huahuauhahuauh (neise ktu ska tavolin po keshtu i ra muhabeti :P)

    Çkas mban kjo tok

  12. #72
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga ILyrium
    uhauhauhauhahuahuahuahauha me ke bere te qeshi me te madhe.
    Tipi don ta shoh Zotin qe ta besoj .???

    Ateher un po te bej nje pytje, Me trego ti logjiken tende , qitma ketu para tavoline qe un te besoj se ti ke logjik ??? nmujsh me qit huahuauhahuauh (neise ktu ska tavolin po keshtu i ra muhabeti :P)

    Çkas mban kjo tok
    Ore juve beni sikur s'kuptoni,apo ja u ka pjerdhur trute kisha???!!!!
    Logjika ime del nga truri im. I cili ekziston.


    Do you kuptov tani???????????

  13. #73
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    aj kuptov guuud!

    A kishit mujt diqysh me i rrite shkronjat pak ma shum se s'po i shoh prej aeroplanit?!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #74
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga Baptist
    More fisnikku-student besimi nuk kerkon prova nga te tjeret, ate ose e ke ose s'e ke.

    eshte frika prej vdekjes ajo qe te ben besimtar te pashprese. frika nga zhdukja e perhershme, se hiq ke qene dhe hiq do te behesh.

    hiqja propagandes fetare xhenetin dhe aty e tutje askush nga besimtaret nuk do te besoj me ne zot.

    loja e karrotes nuk eshte zbuluar dje. ai qe e njeh zotin me arsye e jo me besim do ta njohe ate edhe po e kuptoi se nuk ka xhenet
    .
    Ah more Baptist, kot qe lodhesh.

    Respekte

  15. #75
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Probabiliteti zero

    Siç do ta tregojmë më poshtë, probabiliteti i formimit të një proteine të përbërë nga 500 aminoacide është 1 në 10950, i cili është një numër i pakonceptueshëm për mendjen njerëzore. Ky probabilitet është vetëm në letër. Praktikisht, kjo mundësi ka shansin "zero" të ndodhë në realitet. Në mate- matikë, probabiliteti më i vogël se 1 në 1050 konsiderohet si i pamundur. Probabiliteti "1 në 10950" është mjaft larg shifrës 1 në 1050.
    Megjithatë ne mund të vazhdojmë të llogarisim probabilitete edhe më të vogla si në rastin e hemoglobinës, që është një proteinë shumë e rëndësishme për jetën. Hemoglobina përbëhet nga 574 aminoacide, pra, ka më shumë aminoacide se proteina e përmendur më sipër. Tani imagjinoni: Vetëm në një prej miliarda rruazave të kuqe të gjakut gjenden rreth 280 mi- lionë molekula hemoglobine.
    Mosha e supozuar e tokës nuk është e mjaftueshme të sigurojë formimin qoftë edhe të një proteine me anë të metodës "provo dhe gabo". Le ta lëmë rruazën e kuqe, edhe n.q.s. ne supozojmë se aminoacidet janë kombinuar dhe çkombinuar për të formuar vetëm një proteinë pa humbur kohë me metodën "provo dhe gabo" që nga formimi i botës, përsëri koha e ne- vojshme për këtë proces me probabilitet 1/10950, është shumë herë më e madhe sesa mosha e botës.
    Konkluzioni i nxjerrë nga të gjitha këto është se evolucioni bie në humnerat e llahtarshme të pamundësisë që në fazën e formimit të një proteine të vetme.

    A ka në natyrë një mekanizëm "provo dhe gabo" ?
    Ky mekanizëm është një pikë shumë e rëndësishme në lidhje me logjikën bazë të llogaritjes së probabiliteteve, shembuj të të cilëve ne kemi dhënë më sipër. Ne treguam se llogaritjet e probabiliteteve të përmenduara më sipër arrijnë kufij astronomikë dhe janë praktikisht të pamundur.
    Megjithatë për evolucionistët ekziston një problem akoma më i madh në lidhje me këtë çështje. Ai është se nën kushtet e natyrës, këto probabilitete, d.m.th. kombinimi dhe pastaj rikombinimi deri në arritjen e ko- mbinimit të duhur, as që mund të fillojnë, sepse nuk ekziston në natyrë një mekanizëm "provo dhe gabo".
    Llogaritjet që treguam më sipër që tregojnë probabilitetin e formimit të një proteine me 500 aminoacide janë të vlefshme vetëm për një ambient ideal të natyrës "provo dhe gabo" që nuk ekziston në jetën reale. Në jetën reale ekzistenca e këtij ambienti do të thotë që për arritjen e probabilitetit 1 në 10950 për formimin e një proteine me 500 aminoacide, një dorë e padukshme duhet t’i kombinonte 500 aminoacidet, pastaj të kontrollonte funksionimin e kombinimit; n.q.s. kombinimi nuk do të funksiononte, atëherë ajo duhet t’i rikombinonte në një mënyrë tjetër, e kështu me radhë.
    Jo vetëm kaq, por në secilin kombinim nuk duhet të shtohej asnjë material i huaj. Gjithashtu, zinxhiri i lidhjes aminoacid–aminoacid, gjatë provës, nuk duhet të shkëputej apo shkatërrohej pa u arritur lidhja midis 500 aminoacideve një nga një. Këto kushte tregojnë se probabilitetet që kemi përmendur më sipër mund të fillojnë të provohen vetëm në një ambient ku ka një mekanizëm të ndërgjegjshëm kontrolli për secilën provë. (Realizohet kombinimi i parë pastaj kontrollohet, n.q.s. nuk është i përshtatshëm fillon kombinimin e dytë dhe ku shansin për t’u kombinuar e kanë vetëm aminoacidet e majta). S’ka dyshim, është e pamundur ekzistenca e një ambienti të tillë në kushtet e natyrës. Prandaj formimi i një proteine në kushtet e natyrës është logjikisht dhe praktikisht i pamundur. Në fakt, të flasësh për probabilitetet e një ngjarjeje të tillë është tërësisht antishkencore.
    Disa evolucionistë të painstruktuar nuk arrijnë ta kuptojnë këtë. Meqenëse ata e marrin formimin e proteinës si një reaksion të thjeshtë kimik, ata bëjnë shkurtime absurde si p.sh. "aminoacidet kombinohen me anë të reaksionit dhe pastaj formojnë proteinat". Reaksionet kimike aksidentale që ndodhin në një strukturë inorganike sjellin vetëm ndryshime të thjeshta dhe primitive. Numri i tyre është i caktuar dhe i kufizuar. Për ndonjë material kimik më kompleks duhet të futen në punë fabrika gjigande, pajisje kimike dhe laboratorë. Ilaçet (barnat) dhe shumë materiale të tjera kimike që ne përdorim në ditët tona janë të të njëjtit lloj. Proteinat kanë struktura shumë më komplekse se këto produkte kimike të pro- dhuara nga industria. Prandaj, është e pamundur për proteinat, secila prej të cilave është një mrekulli dizenjimi ku çdo pjesë i përshtatet vendit të vet në një rregull të caktuar, ta kenë fillimin e tyre si rezultat i reaksioneve kimike të rastësishme.
    Le të vendosim mënjanë të gjitha pamundësitë që kemi përshkruar deri tani dhe të supozojmë se një proteinë e dobishme u formua rastësisht. Edhe në këtë pikë evolucionistët nuk japin dot përgjigje, sepse që kjo proteinë të vazhdojë të ekzistojë duhet të izolohet nga ambienti natyror dhe të ruhet në kushte shumë specifike. Përndryshe kjo proteinë ose do të shkatërrohet nga ekspozimi ndaj kushteve natyrore, ose do të bashkohet me acidet, aminoacidet ose kimikatet e përbëra, duke i humbur vetitë e saj dhe duke u kthyer në një substancë krejt tjetër dhe të padobishme.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  16. #76
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Një tjetër përpjekje e dështuar: Eksperimenti i Foksit

    Të vënë në vështirësi nga dilema e mësipërme, evolucionistët filluan të shpiknin skenare jo të vërteta për "problemin e ujit" që rrëzonte plotësisht teorinë e tyre.
    Sidnej Foks ishte një prej më të njohurve midis këtyre kërkuesve. Për të zgjidhur këtë problem, Foksi zhvilloi teorinë e mëposhtme:
    Aminoacidet e para duhet të jenë tërhequr në ndonjë humnerë pranë ndonjë vullkani, menjëherë pas formimit të tyre. Uji që përmbante këto aminoacide dhe që ndodhej në këto humnera duhet të kishte avulluar kur temperatura kishte arritur pikën e vlimit. Kështu. aminoacidet që "thaheshin", duhet të ishin kombinuar për të formuar proteinën.
    Megjithatë, kjo rrugëzgjidhje e komplikuar nuk u besua nga shumë njerëz, sepse aminoacidet nuk mund të durojnë temperatura të larta. Kërkimet kanë vërtetuar se aminoacidet shkatërrohen menjëherë në temperatura të larta.
    Por Foksi nuk u dorëzua. Ai i kombinoi dhe i pastroi aminoacidet në laborator në kushte shumë speciale, duke i ngrohur në një ambient të thatë. Aminoacidet u kombinuan, por pa formuar ndonjë proteinë. Ajo që arriti të marrë ishin thjesht zinxhirë të çrregullt aminoacidesh të kombi- nuara arbitrarisht me njëra-tjetrën. Këta zinxhirë nuk kishin asnjë lidhje me proteinën. Për më tepër, n.q.s. Foksi do t’i mbante aminoacidet në temperaturë të qëndrueshme, edhe ato zinxhirë të padobishëm që u formuan do të shpërbëheshin. Një tjetër fakt që rrëzon eksperimentin e Foksit, është se ai nuk përdori produktet e padobishme që u përfituan nga eksperimenti i Milerit, por përdori aminoacide të pastra nga organizma të gjallë. Ky eksperiment që mendohej të ishte vazhdimi i eksperimentit të Milerit, duhet të realizohej me rezultatet e marra nga Mileri, mirëpo as Foksi dhe as kërkuesit e tjerë nuk i përdorën aminoacidet e pavlefshme të prodhuara nga Mileri.
    Eksperimenti i Foksit nuk u pranua si pozitiv as nga qarqet evolucioniste, sepse ishte e qartë se zinxhirët e pavlerë të aminoacideve (proteinoidët) që ai përfitoi nuk mund të formoheshin në kushte natyrore. Për më tepër, proteina, njësia bazë e jetës, nuk u prodhua ende. Problemi i origjinës së proteinave akoma nuk u zgjidh. Në një artikull në revistën e njohur shkencore Chemical Engineering News të vitit 1970, eksperimenti i Foksit përmendej si më poshtë:
    Foksi dhe kërkues të tjerë u përpoqën të bashkonin aminoacidet në formën e "proteinoidëve", duke përdorur kimikate speciale, si dhe ngrohje në kushte të atilla që nuk ekzistonin në fazat fillestare. Gjithashtu, ato nuk janë aspak të ngjashme me proteinat e rregullta që ndeshen te gjallesat. Ato nuk janë gjë tjetër veçse zinxhirë të padobishëm dhe të parregullt. Gjithashtu, është shprehur se edhe nëse molekula të tilla do të ishin formuar në fazat e hershme, ato pa dyshim do të shkatërroheshin.108
    Në të vërtetë proteinat që Foksi përftoi ishin krejt të ndryshme nga proteinat reale si në strukturë ashtu dhe në funksion. Diferenca midis proteinave dhe "proteinoidëve" është aq e madhe, sa ç’mund të jetë diferenca midis një pajisjeje të teknologjisë së lartë dhe një grumbulli materialesh të papërpunuara.
    Për më tepër, nuk kishte asnjë shans për këto aminoacide të parregullta të mbijetonin në atmosferën fillestare. Efektet kimike dhe fizike të dëmshme dhe shkatërruese, të shkaktuara nga ekspozimi i madh ndaj rrezeve ultraviolet, si dhe kushtet natyrore të paqëndrueshme do të bënin që këto proteinoide të shpërbëheshin.
    Për shkak të "Le Châtelier Principle", ishte e pamundur për aminoacidet të kombinoheshin nën ujë, ku rrezet ultraviolet nuk mund t’i arrinin. Për shkak të kësaj, ideja që proteinoidet ishin baza e jetës humbi mbështetjen e shkencëtarëve.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  17. #77
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408

    Thumbs down Mbështetja (mbeshtellja e fakteve) mashtruese e materialisteve

    godel:
    Meqe asgje nuk evoluon, ku jane sot homo abilis, homo erectus etj? Ku eshte mesohippus (paraardhesi i kalit)? Duhet te ishin verdalle apo jo? Nejse, ndoshta jane zhdukur per ndonje arsye si c'ndodhi me pellumbat.
    Por atehere, nqs speciet nuk evoluojne por vetem zhduken, i bie qe brenda disa miliona vjeteve jeta ne toke te shuhet (kini parasysh ndervaresine e specieve dhe zhdukjen ne forme eksponenciale qe do te ndodhte). Ky eshte mekanizmi i persosur qe kishte planifikuar zoti per jeten ne toke??
    Pergjigjuni kreacioniste, se te besh pyetje (dhe te nxjerresh konkluzione te tipit "argument from incredulity") dhe falsifikosh eshte e lehte

    Evolucionistët përfitojnë shumë nga avantazhet që i japin programet e "shplarjes së trurit" të medias. Shumë njerëz besojnë në evolucion në mënyrë kaq të pavetëdijshme, saqë ata as që shqetësohen të pyesin si dhe pse. Kjo do të thotë se evolucionistët kanë mundur t’i rregullojnë mashtrimet e tyre kaq mirë saqë ato janë bërë bindëse.
    P.sh. në librat më "shkencorë" evolucionistë, "kalimi nga uji në tokë", i cili është një nga episodet më të papërtypshme të evolucionit, "shpjegohet" me një thjeshtësi qesharake. Sipas evolucionit, jeta filloi në ujë dhe kafshët e para që u zhvilluan ishin peshqit. Teoria pretendon se një ditë të bukur, këta peshq filluan të drejtoheshin drejt tokës për një arsye ose një tjetër (në shumicën e rasteve, si arsye përmendet thatësira). Peshqit që zgjodhën të jetojnë në tokë, ndodhi të kishin këmbë në vend të fletëve dhe mushkëri në vend të velëzave.
    Shumica e librave evolucionistë nuk tregojnë "si-në" e kësaj ngjarjeje. Bile edhe në burimet më "shkencore", absurditeti i këtij deklarimi fshihet pas fjalive si "kalimi nga uji në tokë u arrit".
    Si u arrit ky "kalim"? Dihet se një peshk nuk mund të jetojë më shumë sesa disa minuta jashtë ujit. N.q.s. supozojmë se ndodhi thatësira dhe peshqit duhet të lëviznin drejt tokës, çfarë do të ndodhte me peshqit? Përgjigja është e qartë. Të gjithë peshqit e dalë nga uji do të ngordhnin një nga një, për pak minuta. Edhe n.q.s. ky proces do të zgjaste 10 milionë vjet, përgjigja do të ishte e njëjtë. Peshqit do të ngordhnin një nga një. Arsyeja është se një organ i tillë kompleks si mushkëria nuk mund të vijë në ekzistencë nga një aksident i rastësishëm apo nga një mutacion. Gjithashtu nga ana tjetër një gjysmë mushkëri nuk do të ishte aspak efektive.
    Ajo që propozojnë evolucionistët është "kalim nga uji në tokë", pastaj "kalim nga toka në ajër". Me këto kalime krejtësisht absurde "shpjegohen" shumë boshllëqe. Sa për formimin e organeve mjaft komplekse si syri dhe veshi, evolucionistët preferojnë të mos e hapin gojën.
    Eshtë e lehtë t’i imponohesh njeriut të thjeshtë me anë të kësaj të ashtuquajture shkencë që në të vërtetë është mashtrim. Vizato një pikturë, si të ta hajë mendja, që paraqet kalimin nga toka në ujë, shpik fjalë latine për kafshën në ujë dhe "pasardhësin" e tij në tokë, sajo formën kalimtare, përpuno një gënjeshtër: "Eustenopteron u transformua në fillim në Rhipitistian Crosoptergian, pastaj u shndërrua në Ichthyostega gjatë një procesi të gjatë evolutiv", dhe ja u sajua një argument evolutiv. Pastaj vendosi këto fjalë në gojën e një shkencëtari me syze me xhama të trashë dhe bluze të bardhë dhe do të bindësh lehtësisht shumë njerëz. Ndërsa media, e cila është dhënë me mish e me shpirt pas përkrahjes së evolucionit, do t’ia shpërndajë lajmin "e mirë" mbarë botës me shumë entuziazëm.
    Ndryshuar për herë të fundit nga fisniku-student : 21-03-2007 më 15:21
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  18. #78
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga Korca_Reli
    Ma trego zotin qe ta besoj (e kuptove tani ??[/B][/SIZE]
    ja dy pyetje per ty...qellimi eshte qe ti ta shohesh Zotin mirpo duhet te eliminosh keto barriera qe te pengojne ...

    1. Nese don ta shohesh Zotin...separi ushtroje kapacitetin e te shikuarit...d.m.th duke filluar prej shikimit te Diellit pa ndonje qelq te zi ...d.m.th ta shikosh Diellin me sy ne menyre direkte pa ndihmen e ndonje sendi...

    2. Sprovoje kapacitetin mendore ,permes kesaj pyetjes: Existon nje Lis i madh,hija e tij (lisi) eshte aq e gjate sa qe per ta kaluar ate hije prej fillimit dhe deri sa te arrish ne fund te asaj hije te lisit te nevoitet nje kali i fort dhe i shpejt...dhe te nevoiten 100 vjet ...tash a mundesh ta imagjinosh madhesin dhe pamjen e atij lisi..
    nese mund ta imagjinosh ate lis... epranoje se ke imagjinat te jashtezakonshme..dhe ke konsstatuar se njeriu ka mendje te pa kufizuar...por nese eshet ekunderta d.m.th nuk me jep pergjigje te sakt ateher pranoje se njeriu ka mendje te kufizuar(kornize kapacitetesh)dhe nuk eshte i afte te i pergjigjet kesaj pyetjes qe parashtrova...dhe me kete definohet kapaciteti perfundimatar i njeriut ...dhe i thuhet ne fund kjo pergjigje ...mos kerko ate qe nuk mund ta kuptosh...


    kjo pergjigje vlen per te gjithe Ateistat e brengosur...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  19. #79
    azagori Maska e Korca_Reli
    Anëtarësuar
    01-11-2006
    Vendndodhja
    Chicago U.S.A.
    Postime
    355
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    ja dy pyetje per ty...qellimi eshte qe ti ta shohesh Zotin mirpo duhet te eliminosh keto barriera qe te pengojne ...

    1. Nese don ta shohesh Zotin...separi ushtroje kapacitetin e te shikuarit...d.m.th duke filluar prej shikimit te Diellit pa ndonje qelq te zi ...d.m.th ta shikosh Diellin me sy ne menyre direkte pa ndihmen e ndonje sendi...

    2. Sprovoje kapacitetin mendore ,permes kesaj pyetjes: Existon nje Lis i madh,hija e tij (lisi) eshte aq e gjate sa qe per ta kaluar ate hije prej fillimit dhe deri sa te arrish ne fund te asaj hije te lisit te nevoitet nje kali i fort dhe i shpejt...dhe te nevoiten 100 vjet ...tash a mundesh ta imagjinosh madhesin dhe pamjen e atij lisi..
    nese mund ta imagjinosh ate lis... epranoje se ke imagjinat te jashtezakonshme..dhe ke konsstatuar se njeriu ka mendje te pa kufizuar...por nese eshet ekunderta d.m.th nuk me jep pergjigje te sakt ateher pranoje se njeriu ka mendje te kufizuar(kornize kapacitetesh)dhe nuk eshte i afte te i pergjigjet kesaj pyetjes qe parashtrova...dhe me kete definohet kapaciteti perfundimatar i njeriut ...dhe i thuhet ne fund kjo pergjigje ...mos kerko ate qe nuk mund ta kuptosh...


    kjo pergjigje vlen per te gjithe Ateistat e brengosur...
    1. Nese don ta shohesh Zotin...separi ushtroje kapacitetin e te shikuarit...d.m.th duke filluar prej shikimit te Diellit pa ndonje qelq te zi ...d.m.th ta shikosh Diellin me sy ne menyre direkte pa ndihmen e ndonje sendi...
    Me mjete ndihmese,por e shikoj ama

    Do doja te te jap edhe shembuj te tjere por e shikoj qe nuk ja vlen te merem me ty sepse me sa shikoj une ti duhet te jesh aty reth 15-16 vjec dhe sigurisht qe nuk mund te mendojme njesoj.

    Pershendetje

  20. #80
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-12-2006
    Postime
    179
    Citim Postuar më parë nga Korca_Reli
    Me mjete ndihmese,por e shikoj ama

    Do doja te te jap edhe shembuj te tjere por e shikoj qe nuk ja vlen te merem me ty sepse me sa shikoj une ti duhet te jesh aty reth 15-16 vjec dhe sigurisht qe nuk mund te mendojme njesoj.

    Pershendetje
    O ti karajfil hahahah . Si duket nuk je duke i kuptuar shkrimet e fisnik-student, ai mori shembul driten e diellit per te treguar ty se Zoti eshte plot drit dhe ai truri yt i vockel eshte shum kapacitet ulet qe te mund ti perballoj drites se Zotit.
    Ja po te sjell ajetin e Kur'anit ku All-llahu spjegon kur Musai kerkoi prej Tij ta shoh:

    E kur Musai erdhi në kohën që i caktuam dhe i foli Zoti i vet, ai tha: "Zoti im! Më mundëso pamjen tënde e të shikoj!" Ai (Zoti) i tha: "Ti nuk ke mundësi të më shohësh, por shiko kodrën, e nëse ajo qëndron në vendin e vet, ti do të shohësh Mua. Kur u drejtua kah kodra, një pjesë e dritës nga Zoti i tij e bëri atë (kodrën) thërmi, e Musait i ra të fikët. Kur erdhi në vete, tha: "E lartë është madhëria Jote, pendohem te Ti (për atë që kërkova), dhe unë jam i pari i besimtarëve!"
    Kjo ishte e para, e dyta qe te argumentoj ty se kerkesa jote eshte budallallek.
    Zoti verteton ekzistencen e tij me krijimtarin e tij, vet kjo tok tregon se ka Zot.
    Si tu duk kur te bera pytjen : Ma trego logjiken ne tavolin ta shoh qe te besoj se ti ke logjik ?? sigurisht te eshte dukur pytje budallalleku, pra njesoj siq ke kerkuar ti. Ti verteton se ke logjik ne baze te veprave, dmth veprat njerzore qe i ben ne vertetojm qe ti nuk je i cmendur po je tamam ne tru, njeashtu edhe Zoti nepermjet krijimtaris se tij verteton ekzistencen e tij.
    Nese je pak i holl ne tru , duhet ta kuptosh e nese je i trash ateher skam qka te bej.

    Tung

Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kundra Ateizmit !
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
  2. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
  3. A duhen respektuar shenjat e mira/këqija?
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
  4. Dy mënyra për ta njohur Krijuesin
    Nga llokumi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2006, 18:49
  5. Shenjat e Kijametit
    Nga Shën Albani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •