Close
Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 155
 1. #41
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Nuk e di se si mund ta quash veten besimtar dhe te marresh si baze shkencen apo zbulimet shkencore si prova te besimit tend apo te ekzistences se Zotit! Shpjegimi i vetem qe me vjen nder mend eshte se kur Perendia i braktis besimtaret, atehere besimtaret kane manine qe te luajne rolin e Perendise per te justifikuar besimin e tyre.

  Ne doni prova jo-shkencore, une do tu rekomandoja qe te prisni nje bilete per ne Jeruzalem dhe te ndiqni sherbesen orthodhokse ne Kishen e Ringjalljes ne Jeruzalem ne 7 prill 2007, ku cdo vit ndodh mrekullia e mrekullirave, zbritja e Flakes se Shenjte nga Qielli diten e te Shtunes se Shenjte te Pashkes Orthodhokse.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=5007

  Dhe pasi ta deshmoni me syte tuaj, pastaj mund te ligjeroni apo te perpiqeni ta shpjegoni mrekulline ne terma shkencore.

  Albo

 2. #42
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga godel
  - Ne shekullin e 6 kemi epidemine Justiniane. Perfshiu gjithe boten dhe vdiq rreth 25 million njerez. Pergjysmoi popullsine e Europes.
  - Ne shekullin e 14 e ashtuquajtura "vdekja e zeze" vdiq rreth 75 milion njerez
  - Ne ditet tona, AIDS ka vdekur deri tani rreth 25 milion njerez. Vetem ne 2005 kane vdekur rreth 3 milion njerez me AIDS, nga te cilet 600,000 jane femije. Rreth 40 milion tani jetojne me virusin HIV.
  - 1984, 1985 nen syte e te gjitheve uria ne Etiopi vdiq 1 milion njerez.
  - 2004, tsunami brenda pak minutave vdiq rreth 150,000 njerez.
  - Vetem ne vitin 2000 6 milion njerez vdiqen nga kanceri.
  .....
  Dhe vazhdon e vazhdon


  Ku ishte i gjithdituri, i gjithpushtetshmi, i kudopranishmi, ai qe na dashuron pafundesisht? Ku eshte? Njeriu po pret ndihme.
  kjo bote nuk eshte PARAJSA dhe nuk i gjason dote asaj...andaj kjo ju brengos ju sepse nuk llogarisni qe ne kete bote te shijoni lumturine mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote ,,prandaj masturboni me kesi pyetje ...

  qdo te mire qe shijon njeriu ...pasoje eshte vepra e tij...dhe qdo te keqe qe shijon eshte pasoje vepra e tij...

  nese dua te beje sex dhe beje sex ..ne ndonje shtepi publike me ndonje prostitute dhe ajo ..eshte e paisur me AIDS dhe tash edhe une infektohena dhe brati dhe tash beje mardhenje me gruan time dhe gruaja infektohet dhe nese mbetet shtatezene femija poashtu infektohet ...d.m.th tash fajtori kryesore eshte ai babai dhe ne diten e gjykimit do pergjigjet per te gjitha ato mekate ..dhe nese eshte shkaktare per vdekjen e gruas dhe femijes llogaria vetem pasurohet tij dhe veprat e keqija qe ka bere ne diten e gjykimit do deshmojne para tij...

  dhe Allahu nuk i bene padrejtesi askujt ...vetem se gjykon ate qfare punuan roberit e tyre...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2006
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ky eshte supozimi i gabuar qe keni ju besimtaret ndaj ateisteve. Se ato nuk kane moral. Sepse ne menyre intrinsike besimtaret e nxjerrin moralin nga feja e tyre.

  Ne fakt i vetmi moral qe nxirret nga feja eshte dhuna, terrori, presioni etj. Shikoje fjalorin qe ke perdorur. Faj, mekat, dite gjykimi, roberim etj. Ky nuk eshte moral i shendoshe fisniku.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2006
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Albo
  Nuk e di se si mund ta quash veten besimtar dhe te marresh si baze shkencen apo zbulimet shkencore si prova te besimit tend apo te ekzistences se Zotit! Shpjegimi i vetem qe me vjen nder mend eshte se kur Perendia i braktis besimtaret, atehere besimtaret kane manine qe te luajne rolin e Perendise per te justifikuar besimin e tyre.

  Ne doni prova jo-shkencore, une do tu rekomandoja qe te prisni nje bilete per ne Jeruzalem dhe te ndiqni sherbesen orthodhokse ne Kishen e Ringjalljes ne Jeruzalem ne 7 prill 2007, ku cdo vit ndodh mrekullia e mrekullirave, zbritja e Flakes se Shenjte nga Qielli diten e te Shtunes se Shenjte te Pashkes Orthodhokse.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=5007

  Dhe pasi ta deshmoni me syte tuaj, pastaj mund te ligjeroni apo te perpiqeni ta shpjegoni mrekulline ne terma shkencore.

  Albo
  Nje gje eshte e sigurte.
  Ne qofte zoti ekziston, ose hebrenjte e kane kuptuar ate tamam, ose te kristianet, ose myslimanet ose ndonje fe tjeter (ose asnjeri). Te gjithe njeheresh s'mund ta kene kuptuar drejt ate.

  Si entitet perfekt qe eshte, zoti ka bere nje pune shume shume te dobet qe s'ishte ne gjendje qe te pakten besimtaret t'i bente me nje mendje por i beri mish-mash. Lere pastaj jo-besimtaret.

 5. #45
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime n 68 postime
  kjo bote nuk eshte PARAJSA dhe nuk i gjason dote asaj...andaj kjo ju brengos ju sepse nuk llogarisni qe ne kete bote te shijoni lumturine mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote ,,prandaj masturboni me kesi pyetje ..
  Kjo bote eshte edhe Ferr edhe Parajse! Ferr per nje pjese,parajse per nje tjeter.S'besoj qe len hapesire per tu kundershtuar pasi eshte fakt.Pastaj si gjithnje,kur thua 'ju sepse nuk llogarisni qe ne kete bote te shijoni lumturine' gabohesh teper rende.Shijimi i lumturise eshte eshte motivi qe me ben/na ben te jetojme (ne te kundert,motivi qe i mban gjalle besimtaret mendoj se eshte zoti,korigjome ne jam gabim).Pastaj....cfare komenti eshte ky "mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote"?? C'fare din ti per jeten e personave te cilet nuk i njeh?

  nese dua te beje sex dhe beje sex ..ne ndonje shtepi publike me ndonje prostitute dhe ajo ..eshte e paisur me AIDS dhe tash edhe une infektohena dhe brati dhe tash beje mardhenje me gruan time dhe gruaja infektohet dhe nese mbetet shtatezene femija poashtu infektohet ...d.m.th tash fajtori kryesore eshte ai babai dhe ne diten e gjykimit do pergjigjet per te gjitha ato mekate ..dhe nese eshte shkaktare per vdekjen e gruas dhe femijes llogaria vetem pasurohet tij dhe veprat e keqija qe ka bere ne diten e gjykimit do deshmojne para tij... ..

  Keto jane perralla boshe!

  Ku i ke faktet qe fajtori paguan diten e gjykimit? Dhe me teper,ku i ke faktet se nje dicka e tille si e ashtequajtura "Dita e gjykimit" egziston? Kur them fakte,nenkuptj fakte bindese dhe jo fraza nga libra perrallash.Po edhe sikur te jete keshtu....c'fare sistemi gjykimi idiotesk eshte ky? Po femija per ke paguan me vujatjet dhe vdekjen e tij te parakoheshme?Paguan per mekatet e prinderve keshtu? Edhe kjo na qenka drejtesia e ketij sistemi gjykimi?

  E bukura eshte se i shmangesh komenteve mbi tcunamin,katastrofave natyrale dhe epidemive tjera te cilet kane marre afersisht po aq jete te pafajshme sa dhe per te cilet nuk mund te gjeje nje jusifikin kaq te lehte!!
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 6. #46
  azagori Maska e Korca_Reli
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Chicago U.S.A.
  Mosha
  41
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Cudi, asnj i vdekur s'dha nj shenj,
  Asnj s'u kthye Udhn t rrfenj
  Pr Ferrin, pr Parajsn a pr Hiin,
  Po vet' u dashka cilido t'a gjenj!

  I varfri nga mendja po beson
  Q Shpirti krejt nga Trupi po ndryshon:
  Po Vera e prgnjeshtron e para,
  Se Shpirt e Trup n Dehje i bashkon.

  Kur Shpirti muntka veten ta liroj
  Nga Trupi dhe n Qiell t fluturoj,
  Nuk sht trup e turp q baltovina (Poci me vere)
  Ta ndyj' e ta burgos' e ta verboj?

  Drgova Shpirtin lart n Qiell mbi ret
  Dhe n'Errsirn posht' e tatpjet:
  M'u kthye pasi e zbuloi Mysterin;
  M tha kshtu: "Parajs e Ferr jam vet".

 7. #47
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Zeri_i_Mirdites
  Kjo bote eshte edhe Ferr edhe Parajse! Ferr per nje pjese,parajse per nje tjeter.S'besoj qe len hapesire per tu kundershtuar pasi eshte fakt.Pastaj si gjithnje,kur thua 'ju sepse nuk llogarisni qe ne kete bote te shijoni lumturine' gabohesh teper rende.Shijimi i lumturise eshte eshte motivi qe me ben/na ben te jetojme (ne te kundert,motivi qe i mban gjalle besimtaret mendoj se eshte zoti,korigjome ne jam gabim).Pastaj....cfare komenti eshte ky "mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote"?? C'fare din ti per jeten e personave te cilet nuk i njeh?
  Keto jane perralla boshe!

  Ku i ke faktet qe fajtori paguan diten e gjykimit? Dhe me teper,ku i ke faktet se nje dicka e tille si e ashtequajtura "Dita e gjykimit" egziston? Kur them fakte,nenkuptj fakte bindese dhe jo fraza nga libra perrallash.Po edhe sikur te jete keshtu....c'fare sistemi gjykimi idiotesk eshte ky? Po femija per ke paguan me vujatjet dhe vdekjen e tij te parakoheshme?Paguan per mekatet e prinderve keshtu? Edhe kjo na qenka drejtesia e ketij sistemi gjykimi?

  E bukura eshte se i shmangesh komenteve mbi tcunamin,katastrofave natyrale dhe epidemive tjera te cilet kane marre afersisht po aq jete te pafajshme sa dhe per te cilet nuk mund te gjeje nje jusifikin kaq te lehte!!
  faktet i kam te mbeshtetutura ne librat qe kan zbritur siq eshte Kurani ...
  nese nuk beson se kuirani nuk eshte ajo qe po pretendoje ateher demontoje me nje fakte qe deshmon se po genjeje...d.m.th me sjell ndonje fakte qe kurani nuk ehste liber hyjnore ...dhe deshmo se kurani mund te shkruhate nga ndonje njeri ...nese mundet nje njeri ta shkruaj kurani atehere po ju jap afat tere jeten sepsaku ndonje pjese te ngjakjshme siq eshte kurani shkruajeni nese mundeni ...


  nese nuk mundeni atehre ...thuani se nuk dim asgje jemi injoranta ...na pelqen injoranca si koncept jete...dhe kaq...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 8. #48
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime

  po fillojme procesin e demntimit te evolucionit te darwin...

  Imagjinata e Darvinit
  Personi q paraqiti at q njihet si teoria e evolucionit ishte nj natyralist amator anglez, arls Robert Darvin. Darvini kurr nuk pati rastin t merrte nj edukim shkollor n biologji. Ai kishte vetm nj interes amator pr natyrn dhe gjallesat. Interesi i tij e nxiti t merrte pjes n nj ekspedit me anijen Bigll q u nis nga Anglia n 1832 dhe udhtoi n rajone t ndryshme t bots pr 5 vjet. Darvini i ri ishte mjaft i impresionuar nga shumllojshmria e specieve t gjalla e n veanti nga nj lloj fringilash (zogj endemik) q pa n ishujt Galapagos. Ai mendoi se ndryshimi i sqepave t tyre ishte shkaktuar nga nevoja e tyre pr t'u pr- shtatur me kushtet e jetess. Me kt ide n mendje ai supozoi se origjina e jets dhe llojeve gjendej n konceptin e "prshtatjes me ambientin". Sipas Darvinit, llojet e ndryshme nuk ishin krijuar n mnyr t pavarur, por kishin rrjedhur nga nj paraardhs i prbashkt dhe kishin ndryshuar m von nga njri-tjetri si rezultat i kushteve natyrore.
  Hipotezat e Darvinit nuk ishin bazuar n ndonj zbulim shkencor apo eksperiment. M von ai i ktheu ato n teori me mbshtetjen dhe inkurajimin e disa biologve materialist t kohs s tij. Ideja ishte se individt q prshtateshin me kushtet ku jetonin i transmetonin kto prshtatje n mnyrn m t mir te gjeneratat pasardhse. Kto cilsi t prmirsuara u akumuluan me kalimin e kohs dhe e transformuan individin n nj lloj t ri krejtsisht t ndryshm nga paraardhsi i tij (origjina e ktyre "cilsive t prmirsuara" ishte e panjohur n at koh). Sipas Darvinit, njeriu ishte hallka m e zhvilluar e zinxhirit t ktij mekanizmi.
  Darvini e quajti kt proces "evolucioni nprmjet seleksionimit natyror". Ai mendoi se kishte zbuluar origjinn e llojeve: Origjina e nj lloji ishte nj lloj tjetr. Ai i publikoi kto pikpamje n librin e tij "Origjina e llojeve me an t seleksionimit natyror" n 1859.
  Darvini e dinte mir se kjo teori kishte shum mangsi. Ai e tregon vet kt, n kt libr n kapitullin "Vshtirsit e Teoris". Kto vshtirsi s pari konsistonin n t dhnat fosile, n organet komplekse t gjallesave q nuk mund t shpjegoheshin me rastsin (p.sh. syri) dhe n instiktet e jets. Darvini shpresonte se kto vshtirsi do t kaprceheshin nga zbulimet e reja, megjithat kjo nuk e ndaloi at pr t formuluar nj numr shpjegimesh t pasakta pr disa prej tyre. Fizikanti amerikan Lipson ka br komentin e mposhtm pr "Vshtirsit e Darvinit":
  Kur lexova Origjinn e Llojeve vura re se vet Darvini ishte shum m pak i si- gurt nga ajo q prezantohej; p.sh. vet kapitulli i titulluar "Vshtirsit e Teoris" paraqet dyshime t konsiderueshme. Si fizikant, n mnyr t veant, un u ndjeva i orientuar nga komenti i tij se si duhet t ishte zhvilluar syri.
  Gjat zhvillimit t teoris s tij, Darvini u impresionua shum nga biologt evolucionist para tij e n mnyr t veant nga biologu francez Lamark. Sipas Lamarkut gjallesat i kalonin veorit e fituara gjat jets s tyre nga nj gjenerat n tjetrn e kshtu evoluan. P.sh. gjirafat evoluan nga antilopat, si kafsh q shtrinin qafn e tyre gjithmon e m tepr nga gjenerata n gjenerat, duke u prpjekur t arrinin degt m t larta t pemve. Kshtu Darvini e prdori "tezn e kalimit t veorive t fituara" t propozuar nga Lamarku, si faktorin baz q i bri gjallesat t evoluojn.
  Por t dy, Darvini dhe Lamarku, gabuan sepse n kohn e tyre jeta mund t studiohej vetm me teknologji primitive dhe n nj nivel shum t paprshtatshm. Fushat e shkencs si gjenetika dhe biokimia nuk ekzistonin as si emr, kshtu teorit e tyre duhet t mbshteteshin krejtsisht n fuqin e imagjinats.
  Ndrsa ndjehej jehona e librit t Darvinit, nj botanist austriak me emrin Gregor Mendel zbuloi ligjet e trashgimis n 1865. Jo shum i dgjuar deri n fund t shekullit, zbulimi i Mendelit mori rndsi t veant n fi llimin e viteve nntqind. Ky zbulim shnoi lindjen e shkencs s gjenetiks. M pas, u zbulua struktura e gjeneve dhe kromozomeve. Zbulimi, n 1950, i ADN-s, e cila mban informacionin e koduar gjenetik e vuri teorin e evolucionit n nj kriz t thell. Arsyeja ishte kompleksiteti i pabesueshm i jets dhe pavlefshmria e mekanizmave t evolucionit t propozuar nga Darvini.
  Kto zbulime rezultuan n hedhjen e teoris s evolucionit n koshin e plehrave t historis. Megjithat, qarqe t caktuara insistuan n riparaqitjen, rimodulimin dhe ringritjen n nivele "shkencore" t ksaj teorie. Pr- pjekje t tilla nga kto qarqe marrin kuptim vetm n.q.s. kuptojm se pas teoris s evolucionit nuk shtrihen mendime korrekte shkencore, por q- llime ideologjike.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 9. #49
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime

  Mekanizmat imagjinar t evolucionit

  Modeli neo-darvinist, t cilin ne do ta marrim si prfaqsuesin kryesor t teoris s evolucionit sot, thot se jeta ka evoluar nprmjet dy mekanizmave natyror: "seleksionimit natyror" dhe "mutacioneve". Pohimi baz i teoris sht si m posht:
  "Seleksionimi natyror dhe mutacionet jan dy mekanizma plotsues. Origjina e modifikimeve evolucioniste sht mutacioni i rastsishm q ndodh n strukturn gjenetike t gjallesave. Tiparet e sjella nga mutacionet seleksionohen nga mekanizmi i seleksionimit natyror e pr kt arsye gja- llesat evoluan."
  Kur bn nj studim t mtejshm n kt teori, arrin n prfundimin se mekanizma t till nuk gjenden n natyr, sepse as seleksionimi natyror as mutacionet nuk patn asnj kontribut n evoluimin e specieve nga njra-tjetra.

  Seleksionimi natyror
  Si proces natyror, seleksionimi natyror ishte familjar pr biologt para Darvinit, t cilt e prkufizonin at si nj mekanizm q i mbante speciet t pandryshuara. Darvini qe i pari person q hodhi tezn q ky proces kishte aftsi t'i bnte speciet t evoluonin e m pas ngriti t gjith teorin e tij mbi kt baz. Emri q ai i vuri librit tregon se seleksionimi natyror ishte baza e teoris s Darvinit: Origjina e llojeve me an t seleksionimit natyror.
  Q nga koha e Darvinit s'ka pasur as provn m t vogl q t tregoj se seleksionimi natyror bri q gjallesat t evoluonin. Colin Patterson, kryepaleontolog n Muzeun e Historis s Natyrs, n Angli dhe nj evolucionist i shquar, midis t tjerash thekson se seleksionimi natyror nuk sht vrejtur kurr q t ket aftsi t'i bj gjrat t evoluojn:
  Asnj nuk ka prodhuar ndonj her nj specie me an t mekanizmit t seleksionimit natyror, bile as q i jan afruar asaj, kur dihet se shumica e argumenteve t neo-Darvinizmit kan lidhje me kt shtje.
  Seleksionimi natyror bn q gjallesat m t afta pr t prballuar kushtet e jets t'ia dalin t ken pasardhs q do t mbijetojn, ndrsa ato q jan t paafta do t zhduken. P.sh. n nj tuf drersh, e cila krcnohet nga kafsht e egra sigurisht ata individ t tufs q mund t vrapojn m shpejt do t mbijetojn. Kjo sht e vrtet. Por sado q ky proces t zgjas ai kurr nuk ka pr t'i transformuar kta drer n nj lloj kafshe tjetr. Dreri ka pr t mbetur gjithmon dre.
  Kur shikon ato pak episode q evolucionistt paraqesin si shembuj t vzhguar t seleksionimit natyror do t vsh re se ato nuk jan gj tjetr vese thjesht prpjekje pr t t br budalla.

  Nxirja industriale
  N 1986 Dugllas Futujma publikoi nj libr, Biologjia e Evolucionit, i cili mbahet si nj nga burimet q shpjegon teorin e evolucionit, me an t seleksionimit natyror, n mnyrn m t qart. Shembulli m i njohur i marr prej tij pr kt shtje jan fluturat Biston Betularia, t cilat filluan t "nxihen" gjat revolucionit industrial n Angli.
  Sipas shpjegimeve, n periudhn e fillimit t revolucionit industrial n Angli ngjyra e lkurave t pemve rreth Manesterit ishte e hapur. Pr kt arsye, fluturat e errta duke qndruar n kto pem mund t diktoheshin lehtsisht nga zogjt q ushqeheshin me to dhe kshtu q kishin pak mundsi t mbijetonin. Pesdhjet vjet m von, si rezultat i ndotjes, lkurat e pemve filluan t nxihen e, si pasoj, skenari ndryshoi. Fluturat me ngjyr t hapur zbuloheshin m leht dhe gjuheshin m shum. Kjo solli q numri i fluturave me ngjyr t hapur t ulej dhe i atyre me ngjyr t errt t ngrihej. Evolucionistt e prdorin kt si prov t madhe pr teorin e tyre, duke thn se fluturat me ngjyr t hapur evoluan n flutura me ngjyr t errt.
  Duhet t jet pr t gjith e qart se kjo ngjarje nuk mund t prdoret n asnj mnyr si prov pr teorin e evolucionit, sepse seleksionimi natyror nuk oi n shfaqjen e nj forme t re gjallese q nuk kishte ekzistuar m par. Fluturat e errta ekzistonin n popullatn e fluturave q para revolucionit industrial. M von ndryshoi vetm raporti i numrit midis fluturave t errta dhe atyre me ngjyr t hapur. Fluturat nuk fituan ndonj tipar apo organ t ri q do t onte n nj specifikim. Q nj flutur t shnd- rrohet n nj specie tjetr, p.sh. zog, duhet q t ndryshohet kodi gjenetik dhe kjo do t thot q nj program i tr gjenetik, i cili prmban informacionin pr tiparet e reja t zogut duhet t shtohet.
  Shkurtimisht, krejtsisht n kundrshtim me at pr t ciln prbetohen evolucionistt, seleksionimi natyror nuk e ka aftsin t shtoj, heq apo ndryshoj nj organ n nj gjalles e as nuk mund t shndrroj nj specie n nj specie tjetr. Prova m e madhe q sht paraqitur nga evolucionistt q nga koha e Darvinit pr t mbrojtur tezn e aftsis evolutive t seleksionimit natyror nuk ka arritur t shkoj m larg sesa "nxirja industriale" e fluturave n Angli.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 10. #50
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime

  T dhnat fosile hedhin posht evolucionin

  Sipas teoris s evolucionit do specie e gjall ka paraardhs. Speciet e mparshme me kalimin e kohs u transformuan n dika tjetr e kshtu u shfaqn t gjitha speciet. Sipas teoris s evolucionit, ky transformim ka ndodhur gradualisht pr miliona vjet. Kshtu, sipas evolucionit nj numr speciesh t ndrmjetme duhet t ken ekzistuar dhe jetuar gjat ksaj periudhe t gjat transformimi.
  P.sh. n t kaluarn duhet t ken jetuar disa lloje peshqish-zvarranik, t cilt duhet t kishin fituar disa tipare zvarraniku krahas tipareve origjinale t peshqve q ata duhet t'i kishin q m par. Gjithashtu, n t kaluarn duhet t ken ekzistuar disa zvarranik-zogj, t cilt duhet t kishin fituar disa tipare zogjsh krahas tipareve t zvarranikve. Evolucionistt i quajn kto krijesa imagjinare, pr t cilat ata mendojn se kan jetuar n t kaluarn, "forma t ndrmjetme apo kalimtare".
  N.q.s. specie t tilla kan ekzistuar, ato duhet t jen miliona, bile miliarda n numr dhe lloje. M e rndsishmja sht q mbetjet e ktyre krijesave t uditshme duhet t gjenden n gjetjet fosile. Numri i ktyre formave kalimtare duhet t ket qen akoma m i madh se llojet aktuale t kafshve, ndaj dhe mbetjet e tyre duhet t gjenden n t gjith botn. N Origjinn e Llojeve Darvini shpjegon:
  N.q.s. teoria ime sht e vrtet, ather lloje kalimtare t panumrta q lidhin speciet e t njjtit grup, duhet me siguri t ken ekzistuar. Si rrjedhim prova pr ekzistencn e tyre n t shkuarn mund t gjenden vetm n mbetjet fosile.
  Edhe vet Darvini e dinte fare mir se format kalimtare mungonin. Ai shpresonte se ato do t gjendeshin n t ardhmen. Megjith shpresn e tij, ai e kuptonte se pengesa m e madhe pr teorin e tij ishte pikrisht mungesa e ktyre formave kalimtare. Prandaj, n kapitullin "Vshtirsit e Teoris" ai shprehet kshtu:
  ...N.q.s. speciet kan rrjedhur nga specie t tjera nprmjet nj shkallzimi gradual, ather prse ne nuk gjejm asgjkundi forma kalimtare? Pse e gjith natyra nuk sht n konfuzion dhe ka specie, ashtu si i shohim ne, t prcaktuara e t ndara mir nga njra-tjetra? ...Sipas ksaj teorie forma t panumrta kalimtare duhet t ken ekzistuar, ather pse nuk i gjejm ato n koren e toks? ...Pse ne sot nuk gjejm varietete t ndrmjetme? Kto vshtirsi m kan turbu- lluar pr nj koh t gjat.
  Shpjegimi i vetm q Darvini mundi t jepte pr t kaluar kt penges ishte se fosilet e zbuluara deri ather ishin t pamjaftueshme. Ai mbronte tezn se kur t dhnat fosile do t studioheshin n detaje, do t gjendeshin hallkat q mungonin.
  Duke besuar n parashikimet e Darvinit, evolucionistt kan krkuar fosilet dhe kan grmuar pr t gjetur hallkat q mungojn n t gjith botn q prej mesit t shekullit XIX. Por prpjekjet e tyre nuk u kurorzuan me sukses; asnj form kalimtare nuk sht zbuluar deri m sot. T gjitha fosilet e gjetura kan treguar t kundrtn e asaj q besojn evolucionistt. Ato demonstrojn se jeta n tok sht shfaqur papritur dhe plotsisht e formuar. Duke u prpjekur t provojn teorin e tyre, evolucionistt n vend q t vinin vetullat, nxorrn dhe syt.
  Nj paleontolog i famshm britanik, Derek V. Ager, e pranon kt fakt, megjithse sht evolucionist:
  shtja q trajtohet sht se kur ne ekzaminojm t dhnat fosile n detaje, zbulojm gjithmon e m tepr jo evolucion gradual, por shprthim t papritur t nj grupi pr llogari t nj tjetri.
  Nj tjetr paleontolog evolucionist Mark Czarnecki komenton si m posht:
  Nj problem i madh pr teorin jan t dhnat fosile: gjurmt e specieve t zhdukura t ruajtura n formacionin gjeologjik t toks. Kto t dhna kurr nuk kan zbuluar gjurm t hipotezs s llojeve t ndrmjetme t Darvinit, por n vend t saj ato tregojn se speciet duken e zhduken befasisht. Kjo anomali ka ushqyer argumentin e kreacionistve se do specie u krijua nga Zoti.
  Ashtu si shpjegohet nga profesori i paleontologjis n universitetin e Glasgout, Neville George, shkenctart evolucionist duhet t prballojn pritjen e kot pr daljen n drit, n t ardhmen, t formave kalimtare q mungojn.
  Nuk ka m nevoj pr t'u shfajsuar pr varfrin e t dhnave fosile, n nj far mnyre koleksioni sht br mjaft i pasur. Megjithat, t dhnat fosile vazhdojn t prbhen kryesisht nga boshllqe.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 11. #51
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime

  Njeriu i Piltdaunit: Nj kafk njeriu dhe nj nofull orangutangu

  Nj doktor i njohur dhe nj paleo-antropolog i shquar, Charles Dawson, deklaroi n 1912 se kishte gjetur nj kock nofulle dhe nj fragment kafke n nj grop, n Piltdaun, Angli. Megjithse kocka e nofulls anonte m shum nga ajo e majmunit, ndrsa dhmbt dhe kafka ishin si ato t njeriut, kto mostra t menduara si 500 mij vjeare u etiketuan me emrin "Njeriu i Piltdaunit" dhe u paraqitn n disa muze si prova absolute t evolucionit t njeriut. Pr m shum se 40 vjet, shum artikuj shkencor u shkruan pr Njeriun e Piltdaunit si dhe u bn shum interpretime dhe piktura, kurse fosilet paraqiteshin si nj argument i rndsishm i evolucionit t njeriut. Jo m pak se 500 doktorata jan shkruar mbi kt subjekt. Paleoantropologu amerikan, Henry Fairfield Osborn, ka thn gjat vizits s tij n Muzeun Britanik n vitin 1935:
  ne kemi nevoj t na kujtojn gjithmon se natyra sht plot me paradokse dhe ky sht nj zbulim i uditshm pr njeriun e hershm
  N vitin 1949, Keneth Okley, nga Departamenti i Paleontologjis n Muzeun Britanik u prpoq t provonte "testin e fluorit", nj test i ri i prdorur pr t caktuar moshn e fosileve. Prova u b mbi fosilin e Njeriut t Piltdaunit. Rezultati qe katastrofal. Gjat testit doli se kocka e nofulls s Njeriut t Piltdaunit nuk prmbante fluor. Kjo tregon se kjo kock kishte qndruar e varrosur jo m shum se disa vjet. Kafka, e cila prmbante nj sasi t vogl fluori, rezultoi se ishte vetm disa mijra vjeare.
  Studimet e fundit kronologjike t bra me metodn e fluorit kan nxjerr se kafka sht vetm disa mijra vjeare. U prcaktua se dhmbt n kockn e nofulls i prkisnin nj orangutangu dhe ishin t vendosura artificialisht n t. Gjithashtu edhe vegla primitive e zbuluar s bashku me fosilet qe thjesht nj imitacion i mprehur me pajisje hekuri.
  Ky falsifikim u b publik n vitin 1953 n analizn e hollsishme t br nga Weiner. Kafka i prkiste nj njeriu 500 vjear, ndrsa kocka e nofulls i prkiste nj majmuni t ngordhur pak koh m par. Dhmbt ishin rregulluar m von dhe i ishin shtuar nofulls. Bashkimet ishin br n at mnyr q t dukeshin si ato t njeriut. Pastaj t gjitha pjest ishin veshur me dikromat potasiumi pr ti dhn nj pamje t vjetr. Kjo veshje u zhduk kur ato u zhytn n acid. Le Gros Klark, i cili bnte pjes n grupin q nxori n shesh mashtrimin, nuk mundi ta fsheh habin e tij pr kt situat dhe tha:
  Provat e grvishtjeve artificiale binin menjher n sy. N t vrtet ato dukeshin kaq qart saq dokush mund t pyes: Si sht e mundur q kjo ti shptonte vzhgimeve t mparshme?!
  Pas gjith ksaj Njeriu i Piltdaunit u hoq me shpejtsi nga Muzeu Britanik ku ishte ekspozuar pr m shum se dyzet vjet.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 12. #52
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Ota Benga: Afrikani n kafaz
  Pasi Darvini shkoi akoma m tutje me librin e tij "Prejardhja e Nje- riut", duke thn se njeriu evoluoi nga qenie t ngjashme me majmunin, ai filloi t krkoj fosile pr t mbshtetur kt gj. Disa evolucionist besonin se krijesa gjysmnjeri-gjysmmajmun duhet t gjendeshin jo vetm n mbetjet fosile, por edhe t gjall n pjes t ndryshme t bots. N fi- llim t shekullit XX gjurmimet pr zbulimin e "li- dhjeve ndrmjetse t gjalla" uan n incidente fatkeqe, nj prej m t tmerrshmeve sht historia e pigmeut me emrin Ota Benga.
  Ota Benga u kap n vitin 1904 nga nj krkues evolucionist n Kongo. N gjuhn e tij emri i tij do t thoshte "shok". Ai kishte nj grua dhe dy fmij. I lidhur me zinxhir dhe i futur n kafaz ai u ua n SHBA ku shkenctart evolucionist ia ekspozuan publikut s bashku me specie t tjera majmunsh dhe e prezantuan at si "lidhja kalimtare m e afrt e njeriut". Dy vjet m von at e uan n kopshtin zoologjik t Bronksit, n Nju Jork, ku ai i paraqitej publikut nn emrtimin "strgjysh i lasht i njeriut", s bashku me ca shimpanze, nj gorill e quajtur Dinah dhe nj orangutang i quajtur Dohung. Dr. William T. Hornaday, drejtori evolucionist i kopshtit zoologjik, mbante fjalime t gjata ku tregonte sesa krenar ishte q kishte kt "form kalimtare" n kopshtin e tij dhe e trajtonte Ota Bengn e futur n kafaz si nj kafsh t rndomt. Duke mos pasur mundsi t duronte trajtimin q i bhej, Ota Benga vrau veten.
  Njeriu i Piltdaunit, ai i Nebrasks, Ota Benga Kto skandale dshmojn se shkenctart evolucionist nuk hezitojn t prdorin do lloj metode antishkencore pr t provuar teorin e tyre. Duke e ngulitur kt gj n mendje, kur shikon t ashtuquajturat argumente t tjera t mitit t evolucionit t njeriut, ndodhesh prball t njjts situat. N kto argumente ka histori joreale dhe nj ushtri vullnetarsh q sln gj pa br pr t vrtetuar kt teori.
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 13. #53
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  =Korca_Reli]A s'me thua ti niku,keto ti i ke shpikur vete apo i ke lexuar.
  Ne qofte se i ke lexuar po bie ne kundershtim me ate qe me the mua
  keto dituri zakonishte i huazoje nga shkenca ...d.m.th i qendroje nga pas shkences...
  [B]Do te them edhe dicka tjeter se po me vjen keq per ty.
  Jepi jetes rendesine e duhur dhe mos u mer me budallalleqe, sepse kur te plakesh do thuash cfare i kam bere vetes,por do jete vone.S'ka me kthim[/B
  Nese ekonsideron si fatkeqesi hallin tim se kinse jam dhe jetoje ne nje jete jo te lumture dhe sipas teje do pendohem ne te ardhmen per keto qe beje...


  e di i inderuar kur e qaj te kaluaren time ...vetem nese kam qen injorant...ndersa perndryshe ndjehem krenar, mirpo asnjeher i ngopur me te arriturat qe beje...

  nuk kam pritur prej teje nje keshille te tille...qe e vlersoje si jo dobiprurese per mua ...sepse keto keshilla insistojne te te stagnojne diturin dhe te ecesh ne per jete si injorant dhe te mos di se ku qendron qellimi jetes ...


  ti me sa shofe parapelqen te konsumosh alkohool dhe te i vizitosh shtepit publike ...dhe keto i konsideron si kenaqesi te kesaj jete...

  ku une keto gjera i konsideroje mjete per shkaterrim lumturie...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 14. #54
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Baptist
  Pse po rren o fisnik studenti?
  qfar prova fiktive jan keto or lal...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 15. #55
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Lal po rren shume?

  Vet po bjen teza te fabrikuara pastaj po i pergenjeshtron. Kjo eshte me keq se te flasesh vet me vete.

  Ne fund te fundit, cka te nevojitet shkenca per ta provuar ekzistimin e Zotit. Kur zoti eshte rezultati i besimit e jo i proves. Ke dal feje fare.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 16. #56
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  =Zeri_i_Mirdites)cfare komenti eshte ky "mirpo eshte e kote dhe nuk e gjeni dote"?? C'fare din ti per jeten e personave te cilet nuk i njeh?

  per kete kisha mendimin se njeriu qe kete bote e konsideron si misionin e fundit te jetes se tij ...ai beson ,shpreson dhe insiston se ne kete bote eshte lumturia ...duke u mashtruar me qaste "BLIC" te jetes qe indjen si kenaqesi dhe lumturi ...mirpo duke menduar dhe shpresuar se nje dite do e gjeje lumturine ...

  me mjete matriale apo me keshillat evolucioniste bene perpjekje qe te behet i lumture...mirpo sa here mendon te kerkoje lumturin dhe mendon se eshte afer asaj lumturie ai faktikishte eshte me larg lumturise qe pretendon dhe enderron se do ia arrin nje dite...

  sepse "nje njeri sa me shume qe jeton aq me shume probleme dhe vuajtje perjeton"

  dhe kur njeriu e veren se nuk po ia arrin dote kete qellim ...dhe nuk mendon se misioni i tij do vazhdoje ...por do vdese dhe dhe do perfundoje jeta e tij...dhe per kete shume persona qe nuk besojne ne Zot e perjetojne veshtire kete moment...dhe shume prej tyre prej kesaj jete ndahen me vetevrasje dhe vetembytje...sepse deshprimi eshte me i madhe ..dhe shpresa per nje te ardhme te jetes se tij pas vdekjes nuk existon ...ky eshte dallimi per nje jobesimtar dhe mos optimizmi per nje jete te lumture ne kete jete..

  ndersa besimtari ka koncept tjeter jete ...ai edi qellimi e tij te jetes ...edi qfare eshte sprova ,durimi ,shpresa dhe mirnjhja...besimtari beson qe per veprat e mira qe bene do shperblehet ne jeten e ardheshme dhe per veprat e keqija qe bene llogarite ne ndeshkim...

  besimtari jeton jeten ne menyre te arsyeshme duke ia diture qellimin jetes ...ai edi qe nje dite do te vdese ..dhe pergaditet per te...

  ka kujdes ndaj veprave qe jan te ndaluara per te dhe rrespekton urdherat e Zotit te tij ..

  eshet interesante te i pyesesh qdo besimtare ...se andjeheni te lumture me besimin e tyre ...te gjithe nuk ngurrojne te thojne se ndjehen te lumture...edhe jete dine ta vlersojne me mire duke bere vepra te ndershme dhe duke e ndaluar veten ne vepra jo te ndershme...dhe nese nje njeri bene vepra te ndershme ne jete atehere ai njeri nuk do kete problem me asnje njeri dhe nuk do ndeshte me normat e nje shteti qe te ndeshkohet...dhe nese nje njeri bene vepra jo te ndershme(jo te lejuara moralishte) ai do kete probleme me shume njerez dhe mesiguri se takimet me rendin e nje shteti do shpeshtohen ...dhe vitat ne per burgje do shpeshtohen ...

  dhe ketu eshte dallimi i nje besimtari dhe nje jobesimtari ...se cili eshte me afer lumturis qe kerkon ...

  d.m.th sipas kesaj kush qenka me afer lumturise....
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 17. #57
  azagori Maska e Korca_Reli
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Chicago U.S.A.
  Mosha
  41
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga fisniku-student
  keto dituri zakonishte i huazoje nga shkenca ...d.m.th i qendroje nga pas shkences...

  Nese ekonsideron si fatkeqesi hallin tim se kinse jam dhe jetoje ne nje jete jo te lumture dhe sipas teje do pendohem ne te ardhmen per keto qe beje...


  e di i inderuar kur e qaj te kaluaren time ...vetem nese kam qen injorant...ndersa perndryshe ndjehem krenar, mirpo asnjeher i ngopur me te arriturat qe beje...

  nuk kam pritur prej teje nje keshille te tille...qe e vlersoje si jo dobiprurese per mua ...sepse keto keshilla insistojne te te stagnojne diturin dhe te ecesh ne per jete si injorant dhe te mos di se ku qendron qellimi jetes ...


  ti me sa shofe parapelqen te konsumosh alkohool dhe te i vizitosh shtepit publike ...dhe keto i konsideron si kenaqesi te kesaj jete...

  ku une keto gjera i konsideroje mjete per shkaterrim lumturie...

  keto dituri zakonishte i huazoje nga shkenca ...d.m.th i qendroje nga pas shkences...
  Po shkenca a do te qendroje para teje???????????
  Nese e konsideron si fatkeqesi hallin tim se kinse jam dhe jetoje ne nje jete jo te lumture dhe sipas teje do pendohem ne te ardhmen per keto qe beje...
  Mbase jo sepse qe te pendohesh per ato qe ske bere domethene qe je njeri me endra
  e di i inderuar kur e qaj te kaluaren time ...vetem nese kam qen injorant...ndersa perndryshe ndjehem krenar, mirpo asnjeher i ngopur me te arriturat qe beje...
  Ate pra po them edhe une te mos ngopesh me te arriturat.Te shkosh nga nje lule ne nje tjeter.
  nuk kam pritur prej teje nje keshille te tille...qe e vlersoje si jo dobiprurese per mua ...sepse keto keshilla insistojne te te stagnojne diturin dhe te ecesh ne per jete si injorant dhe te mos di se ku qendron qellimi jetes ...
  Keshilla marim prej kujdo,qofte edhe mendje lehte ai qe ti jep.(une i degjoj keshillat e tua,pamvaresisht)
  ti me sa shofe parapelqen te konsumosh alkohool dhe te i vizitosh shtepit publike ...dhe keto i konsideron si kenaqesi te kesaj jete...
  Ja dhe me ne fund e nxore koken qe je pa eksperience ne keto gjera.
  Ata qe shkojne neper shtepi publike dhe jane gjithe kohen te dehur nuk e ndjejne ate "magji" qe te japin puthjet e nje femre dhe trupi i saj,sepse i dehuri nuk ndjen
  ku une keto gjera i konsideroje mjete per shkaterrim lumturie
  Nuk eshte shkarkim lumturie por shkarkim top*sh
  A e more vesh o Fisnik dijetari
  Ndryshuar pr her t fundit nga Korca_Reli : 15-03-2007 m 16:23

 18. #58
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  =Baptist]Lal po rren shume?
  vazhdim i sjellejes se "shkelqyer"
  Vet po bjen teza te fabrikuara pastaj po i pergenjeshtron. Kjo eshte me keq se te flasesh vet me vete.
  ky eshte mendimi juaj ...rrespekte ...mirpo jo i arsyeshem...dhe nuk dote thote se ja ke qellu...

  Ne fund te fundit, cka te nevojitet shkenca per ta provuar ekzistimin e Zotit. Kur zoti eshte rezultati i besimit e jo i proves. Ke dal feje fare.
  [/QUOTE]

  puna shkences dihet...dhe per te interpretuar apo sqaruar ,arsyetuar besimin e nje njeriu normal qe duhen prova dhe argumente ne menyre qe te shtohet bindja e tij dhe te ushqehet besimi i tij ...sepse njeriu eshte me shpirte matrialiste dhe asnjehere besimin e tij nuk e ka konstant andaj sa me afer pravave dhe argumenteve qe qendron sa me i fort ne besim eshte ...besa njeriu nese shefe dhe ndegjon per faktet qe existojne mund te bindet me shume per xistencen e nje Qenje qe nuk mund ta shef...

  per kete vlejne dhe sherbejne provat dhe argumentet...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 19. #59
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  More fisnikku-student besimi nuk kerkon prova nga te tjeret, ate ose e ke ose s'e ke.

  eshte frika prej vdekjes ajo qe te ben besimtar te pashprese. frika nga zhdukja e perhershme, se hiq ke qene dhe hiq do te behesh.

  hiqja propagandes fetare xhenetin dhe aty e tutje askush nga besimtaret nuk do te besoj me ne zot.

  loja e karrotes nuk eshte zbuluar dje. ai qe e njeh zotin me arsye e jo me besim do ta njohe ate edhe po e kuptoi se nuk ka xhenet.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2006
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Faktet e kreacionisteve

  Genomi i shimpazese i pa hartuar?
  Lexoni ketu: http://www.hno.harvard.edu/gazette/2.../11-chimp.html
  96% ngjashmeri midis njeriut dhe shipmazese ne kodin gjenetik

  Fosilet e ndermjetme mungojne?
  -Australopithecus afarensis eshte nje kafke 3 deri ne 3.9 miliona vite me pare. Ngjan me kafken e shimpazese por dhembet i ngjasojne atyre te njeriut
  -Homo abilis eshte i ngjashem me rastin me siper por perdorte vegla dhe kishte tru me te madh.
  -Homo erectus e ka trurin 900 cc deri 1100 cc (me vone). Njeriu sot e ka 1350 cc.

  Pyetje per kreacionistet: Ku futen Homo abilis dhe homo erectus tek specia majmun apo specia njeri?

  Fosilizimi eshte nje proces i veshtire qe te ndodhe. Edhe kur arrihet procese te tjera si erozioni mund te shkaterrojne fosilet.
  Rreth 200 vjet me pare kishte me miliona individe te species qe quhet: "pellumba udhetare". Me pas kjo specie u zhduk. KU jane fosilet e kesaj specie?

  500 PhD mbi njeriu i Piltdown.
  Kjo eshte nje genjeshter e paturshme qe behet nga kreacionistet. Autoret qe e thane kete shifer nuk dhane asnje burim.
  Fakt: Numri i vogel i PhD ne paleontologji dhe antropologji eshte aq i vogel saqe kjo shifer eshte qesharake. Ne vitet '20 mbaheshin rreth 2 dizertacione ne vit qe ishin mbi cdo ceshtje (sa eshte shanci qe t'u mbanin mbi njeriun e Pitdown??).
  Njeriu i Piltdown nga ana tjeter tregon nje te vertete akoma me te madhe. Qe shkenca e vertete mbeshtetet vetem mbi te verteten. Kur ndodhin gabime ajo i flak ato dhe i korrigjon. Ne pozicion diametralisht te kundert ndodhet "shkenca" e kreaciosteve qe mbeshtetet mbi genjeshtra dhe arsyetime absurde.

  Nxirja e fluturave jo prove?
  Prove me te paster te koheve moderne s'ka. Nxjerr ne pah tamam mekanizmat e evolucionit. Lexojeni mire evolucinin nqs kerkoni te argumentoni te kunderten.

  Pyetje tjeter per kreacionistet: Meqe asgje nuk evoluon, ku jane sot homo abilis, homo erectus etj? Ku eshte mesohippus (paraardhesi i kalit)? Duhet te ishin verdalle apo jo? Nejse, ndoshta jane zhdukur per ndonje arsye si c'ndodhi me pellumbat.
  Por atehere, nqs speciet nuk evoluojne por vetem zhduken, i bie qe brenda disa miliona vjeteve jeta ne toke te shuhet (kini parasysh ndervaresine e specieve dhe zhdukjen ne forme eksponenciale qe do te ndodhte). Ky eshte mekanizmi i persosur qe kishte planifikuar zoti per jeten ne toke??
  Pergjigjuni kreacioniste, se te besh pyetje (dhe te nxjerresh konkluzione te tipit "argument from incredulity") dhe falsifikosh eshte e lehte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga godel : 15-03-2007 m 19:50

Faqja 3 prej 8 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kundra Ateizmit !
  Nga _Mersin_ n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
 3. A duhen respektuar shenjat e mira/kqija?
  Nga aluando n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
 4. Dy mnyra pr ta njohur Krijuesin
  Nga llokumi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-03-2006, 17:49
 5. Shenjat e Kijametit
  Nga Shn Albani n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 26-02-2003, 11:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •