Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    biotech Maska e Atheist
    Anëtarësuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    në mal
    Postime
    141

    Post Feja shkatërron shoqërinë (studim)

    Një artikull interesant nga "Times" ku paraqitet përmbledhtas një studim i 2005-ës bazuar në të dhëna zyrtare dhe statistika ku tregohet se si në fakt besimi në "zot" jo vetëm që nuk është i dobishëm për shoqërinë, por ka rol aktiv në krijimin e problemeve shoqërore. Shoqëritë me më pak probleme dhe me tregues më të lartë shoqërorë janë ato të vendeve të deklaruara ateiste (asaj që quhet ateizëm organik) si Suedia, Norvegjia, Japonia, etj.

    Nuk kam kohë ta përkthej por natyrisht që mirëpritet nqs e merr njeri përsipër për ata që nuk dinë anglisht.

    Societies worse off 'when they have God on their side'
    By Ruth Gledhill, Religion Correspondent

    RELIGIOUS belief can cause damage to a society, contributing towards high murder rates, abortion, sexual promiscuity and suicide, according to research published today.

    According to the study, belief in and worship of God are not only unnecessary for a healthy society but may actually contribute to social problems.

    The study counters the view of believers that religion is necessary to provide the moral and ethical foundations of a healthy society.

    It compares the social peformance of relatively secular countries, such as Britain, with the US, where the majority believes in a creator rather than the theory of evolution. Many conservative evangelicals in the US consider Darwinism to be a social evil, believing that it inspires atheism and amorality.

    Many liberal Christians and believers of other faiths hold that religious belief is socially beneficial, believing that it helps to lower rates of violent crime, murder, suicide, sexual promiscuity and abortion. The benefits of religious belief to a society have been described as its “spiritual capital”. But the study claims that the devotion of many in the US may actually contribute to its ills.

    The paper, published in the Journal of Religion and Society, a US academic journal, reports: “Many Americans agree that their churchgoing nation is an exceptional, God-blessed, shining city on the hill that stands as an impressive example for an increasingly sceptical world.

    “In general, higher rates of belief in and worship of a creator correlate with higher rates of homicide, juvenile and early adult mortality, STD infection rates, teen pregnancy and abortion in the prosperous democracies.

    “The United States is almost always the most dysfunctional of the developing democracies, sometimes spectacularly so.”

    Gregory Paul, the author of the study and a social scientist, used data from the International Social Survey Programme, Gallup and other research bodies to reach his conclusions.

    He compared social indicators such as murder rates, abortion, suicide and teenage pregnancy.


    The study concluded that the US was the world’s only prosperous democracy where murder rates were still high, and that the least devout nations were the least dysfunctional. Mr Paul said that rates of gonorrhoea in adolescents in the US were up to 300 times higher than in less devout democratic countries. The US also suffered from “ uniquely high” adolescent and adult syphilis infection rates, and adolescent abortion rates, the study suggested.

    Mr Paul said: “The study shows that England, despite the social ills it has, is actually performing a good deal better than the USA in most indicators, even though it is now a much less religious nation than America.”

    He said that the disparity was even greater when the US was compared with other countries, including France, Japan and the Scandinavian countries. These nations had been the most successful in reducing murder rates, early mortality, sexually transmitted diseases and abortion, he added.

    Mr Paul delayed releasing the study until now because of Hurricane Katrina. He said that the evidence accumulated by a number of different studies suggested that religion might actually contribute to social ills. “I suspect that Europeans are increasingly repelled by the poor societal performance of the Christian states,” he added.

    He said that most Western nations would become more religious only if the theory of evolution could be overturned and the existence of God scientifically proven. Likewise, the theory of evolution would not enjoy majority support in the US unless there was a marked decline in religious belief, Mr Paul said.

    “The non-religious, proevolution democracies contradict the dictum that a society cannot enjoy good conditions unless most citizens ardently believe in a moral creator.

    “The widely held fear that a Godless citizenry must experience societal disaster is therefore refuted.”

    http://www.timesonline.co.uk/tol/new...icle571206.ece
    Një shëtitje e rastit në pavijonin e të çmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjë — Fridrih Niçe

  2. #2
    Për të mësuar drejtpërdrejt nga burimi: http://moses.creighton.edu/JRS/pdf/2005-11.pdf. Nuk është se thotë shumë gjëra që nuk i dimë, por është një koncentrat i duhur faktual kundër propagandës përrallitëse fetare se gjoja feja ndihmon shoqërinë nga aspekte morale e sociale dhe se po të mos kishte fe shoqëria do shpërbëhej, a degjenerohej, a diçka e tillë, të cilën besimtarët ia përsërisin njëri tjetrit në vesh se ndoshta binden, kur në fakt ky del veçse një pozicion i rremë dhe aktualisht ndodh komplet e kundërta.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
    Anëtarësuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    All over Albania
    Postime
    252
    Feja shkatërron shoqërinë
    E shkaterron qe lemsh e ban!
    Sapo degjova sot per nje shperthim ne Irak ku rreth 100 veta kishin mbetur te vrare. Kishte qene nje sulm bombe vetvrasese i Syni muslim kunder Shiite muslim.
    Tani si mund te llogjikohet ky sulm? Qe Shitte muslims kane devijuar nga feja e vertete e Mo'se dhe kane pranojne Aliun si profet te madh? Qe sekti Syni eshte rruga e vertete?
    Perderisa nje Synni hedh veten ne ere per te vrare Shitte duke menduar se do shkoje deshmor ne parajse, kjo ne mendimin tim kerkon nje injorance dhe qorrosje kafsherore.
    Eshte interesant fakti qe injorantet dhe njerezit e frikesuar behen fetare te mbedhenj. Sodomos ne nje shoqeri qe njerezit nuk kane pune dhe s'kane me cfare te merren, eshte e lehte per grupe fetare te mbushin vakumin.
    Kjo puna e fese funksionon keshtu:
    1) Te pranosh qe ka "zot" dhe ai eshte nje, tre ose cfaredo!
    2) Te bindesh qe ai eshte i plotfuqishem dhe ndeshkues, nisi frika!
    3) Te dergojne faturen e re per ti ndihmuar institucionit!

    Hapi syte ore milet hapi!
    Pak halle ka njerezimi me pune, mortgage dhe mbijetesa te tjera te veshtira por edhe feja u duhet ne kurriz.
    Kohet e fundit meqe feja nuk po i frikeson dhe lidh njerezit aq shume si perpara, ka dale dicka e re qe quhet "Global Warming" - ngrohje globale dhe
    1) te besosh qe temperatura po ndryshon,
    2) ta bejne alarmante dhe te frikshme,
    3) me pas te dergojne faturen per te dale "green".
    Si nuk e lane rehat njeriun e shkrete more si!!! por mbeten duke e frikesuar gjate gjithe historise!
    Ndryshuar për herë të fundit nga saimiri-uk : 06-03-2007 më 22:41

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
    Anëtarësuar
    15-03-2007
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,878
    Kjo faqe duhet të jet prioritare dhe të ndihmoj secili sa mundet të zgjuhen vëllezërit kudo në botë nga gjumi letargjik.

  5. #5
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga saimiri-uk
    E shkaterron qe lemsh e ban!
    Sapo degjova sot per nje shperthim ne Irak ku rreth 100 veta kishin mbetur te vrare. Kishte qene nje sulm bombe vetvrasese i Syni muslim kunder Shiite muslim.
    Tani si mund te llogjikohet ky sulm? Qe Shitte muslims kane devijuar nga feja e vertete e Mo'se dhe kane pranojne Aliun si profet te madh? Qe sekti Syni eshte rruga e vertete?
    Perderisa nje Synni hedh veten ne ere per te vrare Shitte duke menduar se do shkoje deshmor ne parajse, kjo ne mendimin tim kerkon nje injorance dhe qorrosje kafsherore.
    Saimiri te pershendes, por le ta lejojme pak Biblen te flase.

    Mateu 7:12-23

    12 Gjithçka, pra, që ju dëshironi t'ju bëjnë njerëzit, ua bëni edhe ju atyre, sepse ky është ligji dhe profetët.

    13 Hyni nga dera e ngushtë, sepse e gjërë është dera dhe e hapur është udha që të çon në shkatërrim, dhe shumë janë ata që hyjnë nëpër të.

    14 Përkundrazi sa e ngushtë është dera dhe sa e vështirë është udha që çon në jetë! Dhe pak janë ata që e gjejnë!

    15 Ruhuni nga profetët e rremë, të cilët vijnë te ju duke u shtënë si dele, por përbrenda janë ujqër grabitqarë.

    16 Ju do t'i njihni nga frytet e tyre. A vilet vallë rrush nga ferrat ose fiq nga murrizat?

    17 Kështu çdo dru i mirë jep fryte të mira; por druri i keq prodhon fryte të këqija.

    18 Një dru i mirë nuk mund të japë fryte të këqija, as një dru i keq të japë fryte të mira.

    19 Çdo dru që nuk jep fryt të mirë pritet dhe hidhet në zjarr.

    20 Ju, pra, do t'i njihni profetët nga frytet e tyre.

    21 Jo çdo njeri që më thotë: "Zot, Zot" do të hyjë në mbretërinë e qieve; por do të hyjë ai që kryen vullnetin e Atit tim që është në qiej.

    22 Shumë do të më thonë atë ditë: "O Zot, o Zot, a nuk profetizuam ne në emrin tënd, a nuk i dëbuam demonët në emrin tënd, a nuk kemi bërë shumë vepra të fuqishme në emrin tënd?".

    23 Dhe atëherë unë do t'u sqaroj atyre: "Unë s'ju kam njohur kurrë; largohuni nga unë, ju të gjithë, që keni bërë paudhësi".



    Mateu 7:28 Tani kur Jezusi i mbaroi këto fjalë, turmat mbetën të habitura nga doktrina e tij,

  6. #6
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Mundohu ta bësh biblën të flasë dhe rreth gojëdhënës (makabër?) të Moisiut, sipas së cilës, perëndia i madh dhe ..i gjithëmëshirshëm ekskluzivisht judaik, i dërgoi në atë botë të gjithë të sapolindurit e Egjiptit, thjesht për kapriçot e tij dhe të faraonit.

    Lind pyetja - Kush është morali që përçohet nga ky mësim fetar në këtë rast?


    (hej mesia, po bëjmë sikur Moisiu dhe ngjarjet e përfolura ku ai dhe zoti i popullit të tij janë të përfshirë, të kenë ekzistuar realisht në histori)


    Ose meqë ke përmendur Jezusin, të citojmë njëherë disa vargje marrë nga veprimtaria e tij si agjitator formidabël (gjithmonë i përmbahemi aksiomës së gojëdhanës rreth jetës së tij), por në këtë rast nuk po ndaloj te kapitulli i shtatë, por po vazhdoj dhe tre kapituj më tutje.

    Mateu 10 :

    34 " Mos mendoni se unë erdha të sjell paqen mbi tokë; nuk erdha të sjell paqen, por shpatën.

    35 Sepse unë erdha ta ndaj birin nga ati, bijën nga nëna, nusen nga vjehrra,

    36 dhe armiqt e njeriut do të jenë ata të shtëpisë së vet.

    37 Ai që e do të atin ose nënën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua; dhe ai që e do birin ose bijën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua"


    Moral i çuditshëm ky i Jezusit, apo më duket mua?
    Prektora

  7. #7
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga darwin

    Mateu 10 :

    34 " Mos mendoni se unë erdha të sjell paqen mbi tokë; nuk erdha të sjell paqen, por shpatën.

    35 Sepse unë erdha ta ndaj birin nga ati, bijën nga nëna, nusen nga vjehrra,

    36 dhe armiqt e njeriut do të jenë ata të shtëpisë së vet.

    37 Ai që e do të atin ose nënën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua; dhe ai që e do birin ose bijën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua"


    Moral i çuditshëm ky i Jezusit, apo më duket mua?
    Darwin keto vargje jane sqaruar shume here ne forum. Ka kuptim figurativ ketu fjala shpate. Kend e vrau Jezusi, kend e vrane dishepujt e Tij. Gjema nje rast te vetem te lutem.

    Mateu 26:52 Atëherë Jezusi i tha: ''Ktheje shpatën në vendin e vet, sepse të gjithë ata që rrokin shpatën, prej shpate do të vdesin.

    53 A kujton ti, vallë, se unë nuk mund t'i lutem Atit tim, që të më dërgojë më shumë se dymbëdhjetë legjione engjëjsh?

  8. #8
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Mesia,

    dhe njëherë se si duket të paskan ikur këto pjesë të biblës megjithëse i kisha nxirë aty lart:

    Mateu 10 :

    34 " Mos mendoni se unë erdha të sjell paqen mbi tokë; nuk erdha të sjell paqen, por shpatën.

    35 Sepse unë erdha ta ndaj birin nga ati, bijën nga nëna, nusen nga vjehrra,

    36 dhe armiqt e njeriut do të jenë ata të shtëpisë së vet.

    37 Ai që e do të atin ose nënën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua;

    dhe ai që e do birin ose bijën më shumë se unë, nuk është i denjë për mua"
    Fjalët e theksuara dhe të nënvizuara, nuk mendoj se përfshihen rishtazi në nenin metaforik të përdorimit.. si i arsyeton vargjet, mesia4ever?


    - - - - - - - - -


    Duke marrë shkas nga debati mes dy anëtarëve:


    jo-besimtari

    Citim Postuar më parë nga vampiro
    nuk e di per ca po flet ti aty po myslimant qe kam njof une thone qe perzihen me turq arab e pakistanez mjafton qe te jen mysliman dhe nuk martohen me shqiptare ateiste apo te ndonje feje tjeter se nuk i le islami

    pastaj nqs ai na qun raciste per ca na qun raciste - e ke mendjen kur komenton ti apo jo. per racat e tjera po flitet, jo per shqiptaret

    besimtari

    Citim Postuar më parë nga engjulli_peje
    Ke marr informacione gabim ti byrazer!
    nga e ke degjuar ti ?

    Pastaj ca lidhje ka feja me martesen ?
    Je Rracist dhe pranoje ,
    Dhe mos fole me ton Acarrues,
    dhe jeni mosperfilles ndaj Bashkatdhetaret e tu .


    është mirë, meqë është dhe tema e duhur, të tregohen disa gjëra që një njeri me arsye të thjeshtë do ndjejë neveri (në mos acarim).


    Numri: 1114 Data: 03.05.2003

    Pyetja:
    Esselemun alejkkum Vëlla Bekir desha ta shtroj një pytje,insha/Allah ke mundesi te me përgjigjesh. Unë jetoj në D.. qe 4 vite dhe para 3 viteve jam martuar me një D...(ateiste) e cila para se të kurorzohemi me ka premtuar që do të kthehet në rrugen e Allahut xh.sh. Por duke ardhur dita ditës tash 3 vite ajo as nuk don as të dëgjoj për islam . Sa i përket përpjekjes sime që ta udhëzoj atë në islam është maximale por pa sukses. A është e lejuar në islam që ti ipet ultimatum, udhëzim apo shkurorzim? Vëlla Allahu të shpërbleft me xhennet insha/allah. We alejkkumusselam.
    Përdorimi masiv i arabo/arnautishtes përshkruan zhgënjimin e këtij frymori nga mos-nënshtrimi i bashkëshortes së tij në lidhje me "dritën e shkretëtirës'.

    Përgjigja e mësuesit fetar është alarmante dhe shpresoj të jetë një shtysë e mëtejshme në luftën ndaj këtyre infeksionesh aziatike.

    Përgjigjja:
    Ve alejkumusselam ve rahmetull-llahi ve berekatuhu!
    All-llahun e falenderoj, paqa dhe bekimi qofshin mbi Muhammedin alejhisselam!
    Vëlla i nderuar, nëse gruaja yte nuk e pranon islamin, e as nuk e ndien vehten si te krishtere, duhet dhene ultimatumin e fundit, sepse nuk i lejohet muslimanit te martohet me ateiste. Muslimanit i lejohet martesa me ehli kitabe, ithtare e Libirt, domethene te krishtere ose hebreje, mirepo asesi nuk lejohet ateiste, per kete, duhet dhene ultimatum, dhe duhet perdorur te gjitha metodat qe ajo te afrohet kah Islami. Pra, ky eshte hapi i fundit te cilin duhet ta ndermarish.

    All-lahu e di me se miri.

    Ndiq nyjen


    Pala e vetëquajtur "e moraltë", jep instruksione se si të shkatërrohet një familje, sepse një nga elementët e saj, 'nuk arrin dot të shohë dritën verbuese të islamit'. Dhe nuk duhet harruar që daullja e moralit është instrumenti i preferuar i besimtarëve islamikë e të krishterë.. por vetëm që u mungon virtuoziteti.

    Një shoqëri e shëndoshë ka nevojë për ideale kombtare, dhe jo për dokrra dhe mashtrime nga idhuj dhe elementë që vetëkategorizohen si "etalone morali".
    Prektora

  9. #9
    biotech Maska e Atheist
    Anëtarësuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    në mal
    Postime
    141
    Nacionalistët arabë në detyrën e tyre i shprehin dhe brenda forumit këto çështje. Psh një rast myslimani që më kishte rënë në sy: http://forumishqiptar.com/showpost.p...4&postcount=33

    Citim Postuar më parë nga Albin
    Si traditen dhe kushtetun shqiptare e kane formuar njerzit.Njeriu eshte gabimtar dhe une mundohem ti shmangen gabimeve.Nese kushtetuta zvicerane e lejon drogen, kjo nuk do te thote qe te pijme droge.Nese kushtetuta shqiptare e lejon ateizmin,, kjo nuk do te thote te behemi mohuesa.Pra kur Islami perputhet me kushtetuten i bindem ne te kunderten jo.Po keshtu dhe tradita.Nese tradita te fton per te bere nje idhujtari ose nje dem ndaj vetes skam pse ti bindem.Fundi fundit nuk jam shume i varur nga opinioni dhe krijesat.
    Sipas këtij nqs islamizmi bie ndesh me ligjin e ka fajin ligji jo islamizmi, kështu që ligji mund të shkelet natyrshëm fare... dhe lirisht.
    Një shëtitje e rastit në pavijonin e të çmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjë — Fridrih Niçe

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Pa marre parasysh postimet e mesiperme, do te thoja qe feja e percan thelle shoqerine, aty ku mungon mendimi dhe gjykimi i shendoshe.

    Per shembull, kemi sektet fetare ne Irak. Ne vend qe te bashkojne forcat per te rindertuar nje Irak demokratik, ata u grryejne kokat njeri tjetrit. Rrjedhimisht, ajo shoqeri do te rreshkase ne rrethin e shtate te ferrit. Arsyeja eshte e thjeshte: u mungon gjykimi i shendoshe. Arsyeja per kete te fundit eshte akoma me e thjeshte: feja dhe ndikimet e saj prapambetese. (Nuk po bej dallime midis feve, por po perdor fene si nje te tere.)

    Per me teper, kemi plot shembuj edhe nga ana tjeter e medaljes. Permendim Inkuizicionin, perndjekjen me te urryer te shoqerise Europiane, per te mos folur per perndjekjen ndaj shkencetareve. Me qesharakja: ne momentin qe feja e kuptoi qe nuk mund te dilte dot mbi shkencen, filloi ta perqafonte ate e t'i fshinte kembet me floket e saj.

    C'mund te thuash me teper...
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  11. #11
    zhapik buster Maska e drity
    Anëtarësuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    “Feja shkatërron shoqërinë” ose “Shoqeria dhitet kur ka Zotin me vete”
    Nga Ruth Gledhill


    Sipas rezultateve te nje studimi te publikuar sot, feja demton shoqerine, duke dhene kontributin e saj ne rritjen e numrit te vrasjeve, abortit, shthurjes sexuale dhe vetevrasjes.

    Sipas ketij studimi, besimi dhe perkushtimi ndaj Zotit jane jo vetem te panevojshem per nje shoqeri te shendoshe por ne fakt mund te jene ushqyes te problemeve sociale.

    Ky studim kundershton pikepamjen e besimtareve mbi domosdoshmerine e tij si furnizues i bazave te moralit dhe etikes se nje shoqerie te shendoshe.

    Ai shqyrton arritjet shoqerore te vendeve disi besimtare, si Anglia dhe Amerika, ku shumica besojne ne nje krijues dhe jo ne teorine e evolucionit. Shume evangjeliste konservativ ne Amerike e konsiderojne teorine e Darvinit si nje te keqe shoqerore, duke besuar se kjo teori frymezon ateizmin dhe mungesen e moralit.

    Shume Kristiane liberal dhe besimtare te tjere e quajne fakt qe besimi fetar eshte pozitiv per shoqerine, duke besuar qe ndihmon ne uljen e krimeve te dhuneshme, vrasjeve, shthurjes seksuale, dhe abortit. Te mirat qe sjell besimi fetar ne shoqeri jane quajtur si “thesari shpirteror”. Por studimi pretendon se perkushtimi fetar ne Amerike, ne fakt eshte ushqyes i ketyre semundjeve.

    Ky artikull i publikuar ne Gazeten e Fese dhe Shoqerise, nje gazete akademike amerikane, na ben te ditur: “Shume Amerikane pohojne se kombi i tyre fetar praktikant eshte nje kulle e arte e papare, e bekuar nga Zoti, qe qendron si nje shembull i persosur ndaj nje bote gjithmone e me skeptike.

    “Ne pergjithesi, nje numer i larte besimi dhe perkushtimi ne nje krijues korespondon me nje numer te larte vrasjesh, vdekjesh ne moshe te re, infeksionesh nga semundje seksuale, adoleshente shtatzene dhe aborte ne demokracite e begata.

    “Amerika eshte pothuajse gjithmone me e ngathta nga demokracite ne zhvillim, nga nje here ne menyre te habiteshme.

    Gregory Paul, autori i studimit, ne te njejten kohe dhe shkencetar shoqeror, per te arritur ne kete perfundim perdori te dhena nga Programi Nderkombetar i Vrojtimeve Sociale (International Social Survey Programme), Gallup dhe te tjere organizma studimore.

    Ai shqyrtoi tregues shoqeror si numrin e vrasjeve, abortin, vetvrasjen dhe shtatzanine ne mosha te reja.

    Studimi arriti ne perfundimin se Amerika eshte e vetmja demokraci e begate ne bote ku numri i vrasjeve eshte akoma i larte, dhe se vendet me pak te perkushtuara (ndaj Zotit <-(shtese e perkthyesit)) jane me pak te ngathta. Z. Paul thote se gonorrhoea (semundje gjenitale) tek adoleshentet ne amerikae eshte deri 300 here me e larte sesa ne vendet demokratike me pak te perkushtuara (ndaj Zotit <-(shtese e perkthyesit)). Amerika gjithashtu vuan nga nje numer “veçanerisht i larte” infeksionesh sifilisi dhe aborti tek adoleshetet.

    Z. Paul thote: “ Studimi tregon se Anglia megjithe semundjet sociale qe ka, po ja del mbane shume me mire se Amerika ne shumicen e tregueseve, megjithese sot eshte nje vend me pak fetar se Amerika”.

    Ai shton se, ky dallim eshte akoma me i madh kur krahasojme Ameriken me vende te tjera perfshi Francen Japonine dhe vendet Skandinave. Keto vende kane qene me te sukseseshmet ne uljen e numrit te vrasjeve, vdekjes se parakoheshme, semundjeve seksuale dhe abortit.

    Z. Paul ju desh te shtynte nxjerrjen e studimit per shkak te Hurrikanit Katrina. Ai tha se faktet e mbledhura nga studime te ndryshme sugjerojne se feja ndoshta ushqen semundjet shoqerore. “Dyshoj qe Evropianet po zhgenjehen gjithmone e me shume nga arritjet e varfra te shteteve Kristiane” tha ai.

    Ai thote se shumica e vendeve Evropiane do te beheshin me fetare vetem ne rast se Teoria e Evolucionit mund pergenjeshtrohej dhe egzistence e Zotit te provohej shkencerisht. Perkundrazi, ne Amerike Teoria e Evolucionit do te gezonte mbeshtetje vetem nese me pare do te kishte nje renje ne besimin fetar.

    “Demokracite jo-besimtare, mbeshtetese te evolucionit kundershtojne proverbin se nje shoqeri nuk mund te gezoje kushte te mira pa qytetare qe besojne ne nje krijues moral.

    “Prandaj frika e njohur qe nje qyteterim pa Zot duhet medoemos te vuaje nje shkaterrim shoqeror eshte pergenjeshtruar”.

    http://www.timesonline.co.uk/tol/new...icle571206.ece
    Ndryshuar për herë të fundit nga drity : 08-07-2007 më 05:43
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  12. #12
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Fete ha ha,te gjitha fete pretendojne se vetem ata njohin te verteten absolute dhe kane te drejte,te gjithe te tjeret gabojne,muslimanet,vetem ata shkojne ne parajse,te gjithe te tjeret i pret sketera.Katoliket sigurisht vetem ata shkojne ne parajse,te gjithe te tjeret,ferri.Protestantet,all of them go to heaven,all of the rest go to hell.Ortodokset,natyrisht qe vetem ata kane te drejte,po te tjeret? do te digjen ne squfur.Jews,a po, keta jane populli i zgjedhur i zotit,te gjithe te tjeret jane kot,megjithese zoti merr ndonjehere vendim per te eleminuar nja 6milion pernjeheresh prej tyre.Deshmitaret e Jehovait,keta jane me idiotet e te gjithe fetareve,keta percaktojne edhe daten e apokalipsit,vetem nja 13000 deshmitare jane tani ne parajse,po miliardat e tjere te njerzve?te gjithe te vdekur.Pra bejini llogarite vete,i bie qe te gjithe fetaret do te shkojne ne ferr.Hej ju fetare,po jungushelloj une,askush nuk do shkoje ne ferr,dhe a e dini pse? nuk mjafton squfuri, duke qene se nuk eshte dhe aq i perhapur ne natyre.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #13
    Sdiskutohet qe e shkatrron shoqerine, se smund te behet shoqeri me ca morracake lekure kafe, qe duan te bejn gjithcka me dhune..

    Ska me shtypje ta harroni njerez te pa fe qe besoni ne islam.

    Juve as ne qytet sdu tju kem, lere ne shoqeri qe sbohet llaf..

    TERRORISTA

  14. #14
    Canna-log Maska e Artson
    Anëtarësuar
    24-07-2007
    Vendndodhja
    Loading...
    Postime
    416
    Pak e ka shkaterruar duke e cuar ketu ku jemi sot apo me keq ne nje vater te nxehte luftrash e ndasish qe sa vijne e theksohen...
    Kur jam rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim! M.Roçi

  15. #15
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Fete njizotse(pervec hebraizmit) jane shume agresive ne krahasim me fete shumezotse,pasi qysh ne origjine propogandohet universalizmi e eshte pikerisht kjo karakteristike qe e ben agresive dhe te demshme...

    Fete njizotse jane si komunizmi,pra derisa bota te kthehet e gjitha komuniste duhet te sundoje diktatura e proletariarit e pastaj ska me nevoje per dhune por do jetojme te gjithe si ne parajse...keshtu edhe njizotset ,derisa gjithe njerezimi te bashkohet nen kryq apo gjysmehene legjitimohet dhuna ,pastaj kur te kthehen te gjithe do jetojme vetem ne baze te parimeve paqesore te bibles apo kuranit..

    Mendoj se feja e vertete nuk ka pse ta ndaje aq shume zotin me njeriun....zoti duhet te jete me afer me njeriun qe njeriu ta kuptoje e ta perthithe ...

  16. #16
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Dikure eshte dashtur te qetesohen egersirat me diçka, te frikesohen . Nuk ka pasrur ligje dhe rregulla, atehere e vetmja ka qene feja, Zoti, Gogoli(Shejtani). Ne ate kohe feja eshte dashur per keto egersira. Ne disa vende te botes ende jane njerezit egersira dhe kan nevoje per fe. U kercenojne me Perendine dhe Shejtanin, perndryshe do ta hanoin njeri tjetrin.
    Atje te gjitha veprat, si te mira ashtu edhe ato te keqiat i bejne ne "emer te Perendise".
    Vrasjet, vetvrasjet, torturat, dhuna....çdo gje ne emer te fese.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

Tema të Ngjashme

  1. Një shtet paralel që po kërcënon shoqërinë shqiptare
    Nga DYDRINAS në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 18-01-2010, 17:22
  2. Studim i ri mbi pasojat e alkoholit tek gratë
    Nga YlliRiaN në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-03-2009, 15:05
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-01-2009, 14:41
  4. Një studim mbi konvertimin e danezëve në Islam
    Nga StormAngel në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 31-08-2004, 16:13
  5. Debati mbi qendren e Tiranes
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 04-05-2004, 02:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •