Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 104
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime

  Hag: Ramush Haradinaj shpallet i pafajshm

  Haradinaj niset pr n Hag

  BBC

  Ramush Haradinaj ka thn se shkon me plot vetbesim n Hag
  Me nj aeroplan special, ish kryeministri i Kosovs, Ramush Haradinaj sht nisur t hnn n mngjes pr n qendrn e paraburgimit n Tribunalin Ndrkombtar t Hags pr krime lufte n ish Jugosllavi.
  Zoti Haradinaj sht prcjell deri n Aeroportin e Prishtins nga familjart dhe miqt e tij, t cilt i kan uruar kthim t shpejt n Kosov.

  Procesi gjyqsor ndaj zotit Haradinaj do t filloj m 5 mars.

  Prokuroria e Tribunalit t Hags e akuzon ish kryeministrin kosovar dhe kryetarin e Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, Ramush Haradinaj pr shkelje t ligjeve e t zakoneve t lufts n vitin 1998, n kohn kur ai ishte komandant i ish Ushtris lirimtare t Kosovs n zonn e Dukagjinit.

  Para nisjes pr n qendrn e paraburgimit n Hag, z.Haradinaj ka zhvilluar takime prshndetse me krert e institucioneve vendore dhe ndrkombtare, ka vizituar familjen e tij n fshatin Gllogjan t Deanit dhe ka mbajtur nj fjalim para Kshillit Drejtues t partis s tij, Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs.

  Prmes nj letre drejtuar qytetarve t Kosovs, Ramush Haradinaj ka thn se shkon me plot vetbesim n Trubunalin e Hags i bindur se do t dshmoj pafajsin e tij.

  Ai ka thn se po shkon duke e ditur se Kosova do t bhet shtet i pavarur dhe sovran dhe antar i familjes s shteteve.

  Duke folur para Kshillit Drejtues t Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, zoti Haradinaj krkoi nga qytetart e Kosovs q t distancohen nga veprimet e dhuns.

  "Ne nuk kemi situat me shkatrru n Kosov, nuk kemi mundsi, nuk na lejohet, me ndrtu sht vshtir, por sht drejt, me shkatrru sht leht por sht e padrejt", tha zoti Haradinaj.

  Udhheqsit e institucioneve t Kosovs kan shprehur bindjen e tyre t thell n pafajsin e ish kryeministrit Ramush Haradinaj.

  Ata kan muar rolin dhe kontributn e tij n procesin e zgjidhjes s statusit t Kosovs si dhe n proceset tjera n t cilat po kalon vendi.

  Nnkryetari i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, Ahmet Isufi i premtoi zotit Haradinaj se do t punohet n ndrtimin e shtetit t pavarur dhe sovran t Kosovs.

  Aleanca pr Ardhmrin e Kosovs ka nisur nj fushat pr mbshtetjen e ish kryeministrit t Kosovs, Ramush Haradinaj.

  Fushata "Me Ramushin" ka pr qllim sensibilizimit e opinionit public dhe vmendjen pr procesin me t cilin do t ballafaqohet zotit Haradinaj.

  Zdhnsja e ksaj fushate, Shqipe Breznica tha se kjo sht vazhdimsi e fushats s mhershme pr Ramush Haradinajn.

  Me krkes t pals mbrojtse, Ramush Haradinaj qe liruar prkohsisht n qershor t vitit 2005 deri n fillimin e procesit gjyqsor kundr tij. Ai ka qndruar tre muaj n qendrn e paraburgimit n Hag dhe para trupit gjykues ka deklaruar se sht I pafajshm.

  Bashk me t akuzohet edhe dy pjestar t ish Ushtris lirimtare t Kosovs, Lah Brahimaj dhe Idriz Balaj.
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 2. #2
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Antarsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  35
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Drejtesia sa me shpejte dalte ne shesh, dhe na kthehet heroi jone kombetar sa me shpejte ne Kosove!
  Pun, djers, dashuri mes njerzve dhe ndaj atdheut.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  e ndoqa nepermjet TV nisjen e tij sot ne aeroport
  ishte shume mbreselenese percjellja e tij nga aq shume njerez
  uroj R.Hajredinaj te kthehet sa me shpejt ne kosove
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 4. #4
  Ultras Maska e KUSi
  Antarsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  besoj se gjygji i hages do te veproj ne menyre te duhur dhe do te shpallin te pafajshem Ramush Haradinaj , une personalish e cmoj si njeriu qe ka punuar me shum deri ne clirimin e Kosoves
  UN JAM MIR KUR ASHT MIR SHQYPNIA!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Gjeneralet kethehen te fundit nga beteja,kete po e ben sot ramushi,ai dhe familja e tij ben dhe jan akoma duke ber shume per kosoven,shpresoj qe do na kethehet shpejt nga haga.Dje pash edhe nje fatekeqesi ton shqiptare shoket e luftes nuk i pash qe kishin dal per ta percjell perse jemi te till qfar jemi.
  As kush nuk ka vdek nga turpi

 6. #6
  Besimtar Musliman Maska e HoteL-MadriD
  Antarsuar
  25-05-2004
  Vendndodhja
  Rheinfelden - Baden-Wrttemberg
  Mosha
  30
  Postime
  737
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Ishalla na kthehet sa ma shpejt

  Burr i madh ish konen
  Forca MILAN - is Champion and only Champion!

 7. #7
  1.2.3...I
  Antarsuar
  10-09-2005
  Postime
  2,022
  Faleminderit
  53
  65 falenderime n 48 postime
  Edhe pse e di qe jo shume shpejt sepse eshte procedur paksa e gjat deri sa te sqarohen shume gjera,por e di qe do te triumfoj dhe do kthehet ketu.

  Shpresoj gjate kesaj periudhe tere populli ti rrije ne krahe,dhe ta perkrahe ashtu siq i ka hije.
  E meriton kete e dime te gjithe,eshte me e vogla qe mund te bejme ne si popull sepse ai beri shume dhe ka akoma per te bere per ne.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
  Antarsuar
  09-11-2006
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  39
  Postime
  443
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga drenicaku
  Gjeneralet kethehen te fundit nga beteja,kete po e ben sot ramushi,ai dhe familja e tij ben dhe jan akoma duke ber shume per kosoven,shpresoj qe do na kethehet shpejt nga haga.Dje pash edhe nje fatekeqesi ton shqiptare shoket e luftes nuk i pash qe kishin dal per ta percjell perse jemi te till qfar jemi.
  As kush nuk ka vdek nga turpi
  Te lumte, ai do kthehet i fundit ai qe i dha aq shume kesaj toke por shpresoj qe do te kthehet kokelarte.
  Ska gje per ata te tjeret deri sa shumica e njohin Z.Haradinaj edhe e perkrahin

  Me Ramushin
  Barca

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ja si tallen me ramushin polpotistet e stadiumit..
  mos e vet se kallxon vet..
  nuk ja falin kanibalet ramushit.. aleancen me voten e popullit..
  ja cthot ky buzhala pisi..

  korrieri..

  ------
  Po e presim Ramushin tjeter
  E Marte, 27 Shkurt 2007
  Nga Berat BUZHALA

  Me 9 mars te vitit 2005 faqja kryesore e gazetes “Express” mbante titullin “Kryeminister 100 dite. Hero perjete”. I kushtohej Ramush Haradinajt, qe po ate dite, heret ne mengjes ishte shtrenguar qe te nisej ne burgun e Sheveningenit per t’u perballur me akuzat per krime te luftes. E sidomos i kushtohej sjelljes se tij prej nje lideri, i cili pa shkaktuar ndonje problem politik, vendosi qe t’i pergjigjej fteses se Gjykates se Hages per t’u pergjigjur per te gjitha akuzat qe i ngarkohen.

  Gjate kohes sa kishte qendruar Kryeminister, Ramush Haradinaj pati treguar shkathtesi, nese per asgje tjeter, se paku per krijimin e pershtypjes se ne kabinetin e tij punohej. Kishte arritur qe edhe paraqitjen ne vendin e tij te punes para ores 8 te mengjesit, ta plasoje si nje arritje te madhe, kurse ngrenien e byrekut ne zyre si nje angazhim te plote ne orarin e punes. Ne anen tjeter, nje armate e tere e shoqerise civile i ishte qepur nga prapa dhe per cdo dite forconte imazhin e Ramushit ne opinionin publik, gje te ciles i ndihmonte edhe vete kryetari i Aleances per Ardhmerine e Kosoves fale elasticitetit dhe fleksibilitetit ne komunikimin e tij ditor me qytetaret. Por, ndonjehere e tradhtonte gjaku i nxehte dhe binte ne situata te pavolitshme, sic i kishte ndodhur ne stadiumin e qytetit, kur pas disa provokimeve qe i bene shikuesit shkoi aq larg sa t’i shante me nene para kamerave dhe me mikrofon ne dore. Fyerjet e publikut se e kishte tradhtuar kauzen e luftes duke rene ne shtratin qeveritar bashke me nje parti pacifiste, sic ishte LDK-ja, Ramushi nuk mundi t’i evitoje, sepse ai dhe shume pak te tjere e dinin se brenda disa ditesh po per shkak te luftes clirimtare, ai do te detyrohej qe duart e tij t’ua shtrinte prangave te Hages. Prandaj akuza per tradhti duket ta kete lenduar aq shume sa te shante publikisht. Edhe ashtu ajo akuze si ne kor qe i benin qytetaret, ishte shume e pavend marre parasysh faktin se ne si shoqeri po perpiqeshim te dilnim prej te jetuarit ne baza krahinore ne nje jete pak me ndryshe. Me te qyteteruar, ku mund te besh koalicion me ke ta do zogu i qejfit, pa e pasur drojen se do te etiketohesh. Madje ka qene pikerisht “tradhtia e Ramushit” qe ka thyer te gjitha komplekset politike ne vendin tone. Per kete do te jemi deshmitare pas zgjedhjeve qe pasuan. Askush askend nuk do ta fajesoje edhe nese ben koalicion vetem me partite serbe. Keshtu edhe duhet te ndodhe.

  Por, vec aneve pozitive qe i ka sjelle politikes kosovare, hija e Ramush Haradinajt pas largimit te tij nga qeverisja aktive ka qene jo gjithaq fatlume. Prej 9 marsit te vitit 2005 e deri me sot, qeveria e Kosoves ende nuk ka mundur te dale prej ndikimit te tij e as nje pjese e ministrave prej orbites se tij. Te gjithe ne e kemi ditur qe mbrojtja e Haradinajt ne Hage eshte e kushtueshme. E kemi ditur edhe se per t’u mbrojtur mire dhe suksesshem kerkohen miliona euro, sikur qe e kemi ditur qe ato mjete do te mblidhen ketu diku ne mesin tone - per c’gje ka pasur nje mirekuptim qytetar. Por, nuk ka pasur fije te mirekuptimit qe edhe njerez te tjere te qeverise ta shfrytezonin fatkeqesine e Ramushit dhe buxhetin e Kosoves per te mbledhur te ardhura per nevoja personale, sikur edhe ata t’i kishin para vetes sfidat qe ka Ramushi.

  Sido qe te jete, te gjithe keto konfuzione te brendshme ne qeverisje nuk ben dhe as nuk guxohet te futen brenda kontekstit Haradinaj-Hage. Ne fund te fundit ne Kosove edhe me tutje ka prokurore dhe gjyqtare, si te huaj ashtu edhe vendore, qe do te benin shume mire sikur te pastronin secilin dyshim per keqperdorimet qe jane bere gjate ketyre viteve. Kurse momenti me i pershtatshem per ta hapur kete ceshtje do te ishte kur Ramushi te kthehet nga gjyqi i Hages. Ai do te kishte mundesi qe te fliste si qytetar i lire dhe jo si deri tani kur daljet e tij ne publik kalojne te redaktuara. Perndryshe, Ramushi eshte po ai heroi i 9 marsit te vitit 2005, por nderkohe kur te kthehet i pafajshem, opinioni publik do te ballafaqohet me te verteten e Ramushit tjeter. Nje hero dhe nje politikan do te trajtohen vazhdimisht. Heroi do te mbetet pjese e arkivit dhe historise, kurse Ramushi tjeter do t’u nenshtrohet filtrave te opinionit publik.

  Po e perfundoj me Ramushin hero. Po presim Ramushin tjeter.

  ------  dy llafe kti buzhales se ndyte..

  po per miljonat e Limes or buzhal pse nuk flet.. Miljona me mbrojt limen qe vrau shqiptar..

  ja cfar polpotistesh kemi.. berat buzhala i quan qytetare fishkellyesit..
  Jo berat ata ishin falangat enveriste qe dinin me ik si miu gjirizit kur ish puna me i dal Arkanit perpara e me tund kallashin mbasi nato perzuni serbine..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 01-03-2007 m 03:44

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  O Brar

  Ende nuk u mesove me han-buq`zhalat ,a?
  Keto hena qe `ndriqojne`Kosoven me Shqypni,asnjeher nuk e tregojne anen e vet te erret.
  Po edhe nuk me befasojne shkrimet e x`press-qave me!Jam i sigurte se nje varg i gjate bustash do u ngriten ne sheshin e Beligradit gjithe ketyre qe hedhin balte ne emrat me eminent qe pat Shqiptarija .

  ..Se njeriu nuk mund te gjykoj drejte, dhe se nuk ka te drejte te denoje,kete e kam kuptuar nga gabimet e mia kur e kam gjykue Ramushin ndryshe para 5-6 viteve....
  Akuzimet per vrasje te romeve dhe serbeve drejtuar zoteri Ramush Haredinajt jane te padrejta .Besoj se eshte gabim i madhe te mbeshtesin fakte te tilla ne luften qe ka bere ai me bashkeluftetaret e tij per mbrojtjen e votres se vet,popullates se vendlindjes se tij ,nje lufte te drejte per te cilen kane marre pjese edhe vullnetare nga vendet e ndryshme te botes ,pa dallim feje apo nacionaliteti.

  Zoteri Ramush Haredinajte mbeshteti rrugen e drejte te dr.Rugoves duke kontribui ne edukimin e nje pjese te popullates qe menduan se urrejtja,vrasja,njollosja dhe shamja jane te vetmet mjete qe ndihmoijne per t`i zgjidhe te gjitha problemet apo per te i pri nje populli para...
  Ata i shtrin doren cdo shqipatri dhe mbollen dashuni dhe armepushim ne mes vellezerve shqiptare.

  Mirepo,ja qe ngelen shume sosh qe mbyllen veshet e syt para tyne duke sherbye si argat dreqi...

  Besoj dhe shpresoj se z.Ramush Haradinaj do dal nga kjo akuze i pafajshem !
  RESPEKT!
  Ndryshuar pr her t fundit nga RTP : 01-03-2007 m 05:30

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e AvniMehmeti
  Antarsuar
  23-02-2007
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  84
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Fatmir Limaj => i pafajshm..

  Ramush Haradinaj => i pafajshm..

  po edhe nse doli fajtor (mendoj nse tribunali i haags kt patjetr don t'a arrij) ka dal s'paku si burrat, ashtu si ia ka Ramushi zakon!
  t gjith e dijm t pafajshm, doli far doli ai sht burr i dheut, dhe kjo tregon se nuk jemi si shkijet (karadjic, mladic)

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Haradinaj n Hag deklarohet i pafajshm

  N konferencn e sotme paragjyqsore, n Tribunalin e Hags, Ramush Haradinaj, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj, u deklaruan t pafajshm. E nderuara gjykat, deklaroj se nuk jam fajtor dhe jam shum i fyer me kto akuza, tha Haradinaj.
  T hnn, m datn 5 mars, fillon gjykimi ndaj Ramush Haradinaj, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj, thuhet n nj njoftim t Tribunalit t Hags. Aktakuza kundr Ramush Haradinajt, Idriz Balajt dhe Lahi Brahimajt pohon se q t tre morn pjes n nj ndrmarrje t prbashkt kriminale, qllimi i s cils ishte konsolidimi i kontrollit t plot t Ushtris lirimtare t Kosovs (UK) mbi Zonn Operative t Dukagjinit t UK s, prmes largimit t paligjshm dhe keqtrajtimit t civilve serb dhe prmes keqtrajtimit t shqiptarve, romve she civilve t tjer nga Kosova t cilt bashkpunonin, ose prceptoheshin n dukje si bashkpuntor t forcave serbe ose nuk prkrahnin UK n. Aktakuza pohon se pas 24 marsit 1998, forcat e UK s nn komandn dhe kontrollin e Ramush Haradinajt nisn nj fushat ushtarake pr marrjen nn kontroll t rajonit ndrmjet fshatrave t Gllogjanit dhe Deanit dhe n veanti fshatrat Dubrav, Irzniq, Ratish dhe Dashinoc dhe pr largimin e serbve etnik nga fshatrat ku jetonin. Aktakuza gjithashtu deklaron se forcat e UK- s nn komandn dhe kontrollin e Ramush Haradinajt, prfshir "Shqiponjat e Zeza" nn komandn e drejtprdrejt t Idriz Balajt, u ran n qaf, rrahn ose ndryshe larguan nga kto fshatra civilt serb, rom dhe civil t tjer jo shqiptar, dhe vran civilt q mbetn pas ose refuzuan t linin shtpit e tyre. Sipas aktakuzs, n mes t majit 1998 u ngrit nj objekt i improvizuar burgimi n shtabin e UK s n Jabllanic. Gjat burgimit, t burgosurve u jepej shum pak ushqim dhe uj, rriheshin rregullisht dhe iu nnshtruan formave t tjera t keqtrajtimit fizik dhe iu mohua trajtimi mjeksor pr lndimet e tyre. Nj numr t burgosurish n objektin e burgimit t Jabllanics vdiqn si pasoj e lndimeve t tyre ose u ekzekutuan me urdhr t t akuzuarve.

 13. #13
  Reklama Maska e RAPTISHA
  Antarsuar
  11-02-2007
  Vendndodhja
  PR
  Postime
  146
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kam 1 pyetje per ata qe jane me afer me informata kaH Ramushi... Shka eshte puna e pareve njeri, nuk po m'interesojne miljonat e tjereve, por pse edhe 2 miljon ka nevoje Ramushi??? edhe per t'pafajshmit duhet me investu 10 miljon euro?


  edhe me 1 interviste(intervisten e fundit) pas pyetjes qe a ka manipulime ne fondin Haradinaj, ai u pergjigj "nuk jam i ftuar per kete qeshtje"...

  Dhashte Zoti e lirohet si i pafajshem. Por une thjesht nuk muj me perkrah dikan qe shumica e respektojne prej friges...
  Those who deny freedom to others deserve it not for themselves. -Abraham Lincoln

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-12-2004
  Postime
  47
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ramushi eshte kriminel, shpresoj se nuk kthehet me ne Kosove me na i prish punet.

 15. #15
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  N Hag fillon gjyqi ndaj Ramush Haradinajt

  05-03-2007


  Kryeprokurorja e Gjykats s Hags, Karla del Ponte, e prshkroi ish kryeministrin e Kosovs Ramush Haradinaj si gangster dhe prgjegjs pr vrasje t egra.

  Ajo e bri deklaratn n hapje t gjyqit t zotit Haradinaj, i cili bashk me dy t pandehur t tjer, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj prballen me 37 akuza q prfshijn prdhunime, tortura, rrmbime dhe deportime me dhun n vitin 1998 n Kosov.

  Prokurort than se t pandehurit ndrmorrn nj fushat spastrimi etnik pr t dbuar nga Kosova forcat serbe dhe mbshtetsit e tyre. Ata than se, megjithse zoti Haradinaj mund t mos i ket kryer vet t gjitha krimet, ai sht prgjegjs pr akte t paligjshme t forcave t tij si pjes e nj siprmarrjeje t prbashkt kriminale.

  Zonja Del Ponte tha gjithashtu se dshmitart e pals akuzuese jan krcnuar vazhdimisht dhe shpesh kan patur frik t dalin para gjyqit. Ndrkoh, sot disa mijra njerz marshuan n Dean t Kosovs perndimore n mbshtetje t zotit Haradinaj.

  VOA

 16. #16
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime
  Fillon n Hag procesi ndaj Haradinajt

  Violeta Hyseni
  BBC, Prishtin


  Gjykimi ndaj ish kryeministrit t Kosovs pritet t zgjas nnt muaj

  N Tribunalin Ndrkombtar t Hags pr krime lufte n ish Jugosllavi fillon procesi gjyqsor ndaj ish kryeministrit t Kosovs, Ramush Haradinaj dhe dy bashklufttarve t tij, Idriz Balaj e Lah Brahimaj.

  Prokuroria e Tribunalit t Hags i akuzon ata pr krime kundr njerzimit dhe shkelje t ligjeve e zakoneve t lufts gjat vitit 1998 n Kosov.

  N nj seanc paragjyqsore t mbajtur javn e kaluar, zoti Haradinaj tha se sht i pafajshm dhe se ndiher i ofenduar me akuzat q i ngarkohen.

  N mbshtetje pr zotin Haradinaj dhe dy pjestart tjer t ish Ushtris lirimtare t Kosovs, n Dean do t mbahet t hnn nj marsh paqsor.

  Gjykimi kundr ish kryeministrit t Kosovs Ramush Haradinajt dhe dy pjestarve tjer t ish Ushtris lirimtare t Kosovs, pritet t zgjas nnt muaj.

  Aktakuza e prokuroris s Hags i ngarkon ata pr krime kundr njerzimit dhe shkelje t ligjeve e zakoneve t lufts gjat vitit 1998 n zonn e Dukagjinit n Kosovn Perndimore.

  N nj njoftim t publikuar n faqen e internetit t Tribunalit t Hags thuhet se aktakuza pohon se Haradinaj, Balaj dhe Brahimaj morrn pjes n nj ndrmarrje t prbashkt kriminale, qllimi i s cils ishte konsolidimi i kontrollit t plot t Ushtris lirimtare t Kosovs mbi Zonn Operative t Dukagjinit, prmes largimit t paligjshm dhe keqtrajtimit t civilve serb, shqiptar, rom e t tjer nga Kosova, t cilt bashkpunonin me forcat serbe ose nuk prkrahnin Ushtrin lirimtare t Kosovs.

  Sipas aktakuzs, forcat e Ushtris lirimtare t Kosovs nn komandn dhe kontrollin e Ramush Haradinajt, kan vrar t gjith civilt t cilt refuzuan t linin shtpit e tyre.

  Aktakuza e Tribunalit t Hags, thot se n mes t majit 1998 sht ngritur nj objekt i improvizuar burgimi n shtabin e UK-s n Jabllanic, ku nj numr t burgosurish n objektin e burgimit t Jabllanics vdiqn si pasoj e lndimeve t tyre ose u ekzekutuan me urdhr t t akuzuarve.

  Ish kryeministri dhe kryetari i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs, Ramush Haradinaj dhe dy bashklufttart e tij, Idriz Balaj e Lahi Brahimaj jan deklaruar t pafajshm.

  Javn e kaluar n nj konferenc paragjyqsore t mbajtur n Tribunalin e Hags, zoti Haradinaj prsriti se sht i pafajshm dhe tha se ndihet i ofenduar nga akuzat q i ngarkohen.

  Ramush Haradinaj ishte n krye t qeveris s Kosovs kur Tribunali i Hags publikoi aktakuzn kundr tij n mars t vitit 2005.

  Ai pat ofruar menjher dorheqje nga posti i tij pas 100 dit qeverisje dhe t nesrmen pat udhtuar vullnetarit pr Hag.

  Me krkes t pals mbrojtse dhe pas garancave t ofruara nga Misioni I Kombeve t Bashkuara n Kosov, pas tre muaj qndrimi n paraburgim, Ramush Haradinaj qe liruar prkohsisht deri n fillimin e procesit gjyqsor kundr tij.

  Ai u kthye n Hag rreth nj jav m par i bindur se do t dshmoj pafajsin e tij.

  Para nisjes, zoti Haradinaj pat thn se po shkon n Hag pr t thn t vrtetn me shpres se s shpejti do t kthehet n Kosov.

  BBC

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e AvniMehmeti
  Antarsuar
  23-02-2007
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  84
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga zerocool
  Ramushi eshte kriminel, shpresoj se nuk kthehet me ne Kosove me na i prish punet.
  po ti? prse qenka kriminel? po pate mundsi t tregosh hollsisht prse e quan kriminel, far ka br Ramushi q t'mos kthehet m n kosov?

  mendo mir, po t'mos kishte patur n vitet 1998 / 1999 ksi "kriminela" ka mendon ku kishe qen ti tani?

  t'mos na i prish punt?

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Kosovar2006
  Antarsuar
  23-11-2005
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga zerocool
  Ramushi eshte kriminel, shpresoj se nuk kthehet me ne Kosove me na i prish punet.
  Kta jan ata Kolleboratoret e qeveris Serbise Kta jan sipatizuesit te qeveris serbise kta jan tradhetaret

  Ather bre djal shko dhe jepe testemonin tende kunder bacit Ramush hajt shko
  BAC, SU KRY

 19. #19
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  ku ka ze nuk eshte pa gje

  Ku ka ze nuk eshte pa gje-thote populli.Ate cka ju ka bere serbeve e gabeleve s'eshte kurgja.Mire jua ka bere.Por sjellja ndaj ushtarakeve profesioniste sic ishte rasti me kolonel Tahir Zemen apo dhe perplasjet pas lufte me nje familje shqiptare te bejne te dyshosh se nuk eshte edhe aq i paster sa qe deshirojme ne.Gjithsesi shpresojme se gjykata do jete objektive kushdo qofte vendimi i saj

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ramushi nuk shkon ne hage se i ka ba keq ndoj familjeje shqiptare..
  te ish keshtu kish shku dulla ne hage ndoj here..
  jo se nuk i ka ba keq kujt.. ramushi por se ne hage nuk e cuan familjet te cilave u ka ba keq ramushi i pare ai i pagdhenduni.. por sepse ramushi ndryshoj mbas Clirimit te Kosoves nga Nato..  ramushin e cuan "shoket" ne hage..
  duke bere koalicion me rugoven ai i beri mire kosoves por.. por.. nuk i beri mire mafies polpotiste me qender aty pran bankes se shtetit qe i thone seli roze.. dhe deges se saje ne kosove qe i thone qos demaq lim kup thaq e lpk e m.uta tjere..

  dhe shoket e ndeshkuan..

  ramushi pra nuk ish kon enverist i forte.. ai kishte evoluar e ish emancipuar nen influencen e urtesise rugoviane.. e kjo perben "akt armiqesor" per shtabin KEK-ist.. pra ai i "dul doret" Komitetit Enverist Kosovar (KEK).
  dhe kur i del doret atyre o te pret plumbi o haga.. se fishkellima asht vec prelud..

  lexoni shtypin qe te kuptoni gjerat..

  GSH ..bij e ZP-se dha kte informat.. para do kohesh..

  u vra ne tuz ulqin a sdi ku.. ish deshmitari kyq kunder haradinit..

  pra mafia.. zedhense e se ciles eshte GSH.. shprehu shqetsimin.. o Hag kujdes se don me te shpetue pi thonjve tu ky tradhtari jon ramushi..

  e haga nxitoj me e thirr ramushin shpejt..

  kur ramushi po bahej gati me shku.. burrerisht e jo mi-gjiriz-isht si lima.. mafia dha lajmin me an te gazetes shqiptare gsh ose binjakes se ZP-se.. aq e kaq milion euro-dallers kushton avokati i ramushit..

  pra.. desh me than mafia.. o milet shiqoni.. sa i shtrenjt asht per ju ki tradhtari qe ne e fishkellyem.. e qe nuk meriton asnji euro me cu per ate m.ut..
  kte desh me than mafia.. me an te gsh e epok zezes.. e buzhalave tjere..

  pra ramushi keq e ka punen sepse.. me ndihme te akuzes e cila mbeshtetet ne fakte serbe.. eshte plot gatishmeri me "fakte" dhe mafia enveriste.. dhe patjeter ajo ka furnizuar palen serbe me histori interesante ne favor te tyre.. e ne dem te ramushit..
  por mir tja bejn ramushit..
  sepse heshti kur ja vran bashk luftarin tahir.. (ata polpotistet) .. qe mos me u prish me shoket e te vllait daut m.utit.. se dauti i ka shok .. e po ma dojn dautin.. ata enveristet.. mirpo harroj ramushi i pa ditun.. se mafia polpotiste nuk ja shihte me sy te mire ramushit do levizje politike .. jo te stilit qose demaqo enverist.. sikurse mirkuptimi me dacat e rugovat.. e me berishat e lek zogat..

  pra ramushi ish vnue ne listat e shik klos halitit.. por.. si magari..bane zot anderr.. shpresoj se shoket do ja falin.. mirpo u gabue..

  ose ose.. ramushi ka krye detyra me porosi te mafies qose kupo demaqoiste.. e prej kesaj ska mujt te reagoj burrnisht.. e ktu e kan zan ngusht polpotistet..
  pra ne ramush po te cojm ne hag ty.. e ti sguxon me than gjys fjale per ne..se..e din ti x muhabet.. e me ty mbyllet haga e ne m.utat ne pdk shpetojme..

  nejse..

  por.. ramushi asht nji atdhetar i mire.. por me nji faqe te erret.. ne koh te "luftes"

  kurse pdk i ka tana faqet e zeza..
  prandaj le ta urojme lirimin e ramushit.. e gjyqi i vertete le ti behet nji dit ne kosove..
  me ikjen e ramushit AAK-- bahet ajo qe ishte ne fillim.. nje cete enveristesh te ciles i iku kryetari ramush i cili gjithsesi.. kishte nji fije burreri shqiptare..
  ne dy rastet e ikjes ne hage.. ramushi.. u tregua nje trim i madh.. qe te imponon respekt.. sidomos kur i krahason me dezertoret e pdk lim kup thaqet.. e qos demaqet.. te cilet ne luft e ne paqe dolen m.uta frikacake e djallezore..
  tash ne aak.. kan mbet m.utsihaanet.. tip lume e dugollat.. e koktrashet bajram kosumat..
  pra kurkushat..
  kosoves ju mbyll ne hage nji burre.. trim..
  .


  mafia pra.. kurseu plumb me ramushin..

  ja la hages me ja marr hakin..

  prandaj ramushi duhet te mbrohet..

  per inat te serbise e te llapushnikasve..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 07-03-2007 m 18:49

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Leter e hapur Heroit te Popullit Ramush Haradinaj
  Nga Bahtir Hamza n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 176
  Postimi i Fundit: 07-08-2010, 18:28
 2. Ramush Haradinaj qytetar nderi n Gjirokastr
  Nga Sabriu n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-04-2009, 06:27
 3. Leter e hapur drejtuar Ramush Haradinaj
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-11-2005, 08:16
 4. Aktakuza e tribunalit t Hags pr Haradinaj
  Nga I-amshuar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 13:58
 5. Spiro Butka: Si luftova n krah t Ramush Haradinaj
  Nga demir n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 09:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •