Close
Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 246 prej 246
  1. #241
    Prenku i Dalmatëve
    Anëtarësuar
    12-12-2008
    Vendndodhja
    Në dritën fosforike që lëshojnë varrezat gjatë natës
    Postime
    1,008
    pikerisht,dorianet/spartanet,nje race e ndryshme nga athinasit teper te perzier.
    1. Prandaj Spartanët me plot arsye thonin, "vetëm ne jemi helenët e vërtetë"

    2. Prandaj Aleksandri i Madh i urrente gjithë Helenët me përjashtim të Helenëve të vërtetë (spartanët) të cilët nuk i sulmoi.

  2. #242
    i/e regjistruar Maska e Kanina
    Anëtarësuar
    14-10-2010
    Postime
    542
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Po ja qe miku yt tani GL-branch te solli edhe ca fustane te pa lara per te na bindur se edhe geget i paskan veshur .

    Nje falsifikim i ri pa referenca dhe ku fotografite bashke me veshjen ta thone qarte se nuk jane nga geget. Ne te paren eshte nje qe me pare mund te jete cernogor dhe te mos jete shqiptar fare. ne te dyten shihen njerez nga regjioni i vlores, ne te treten serish mali i zi, te cilet kishin veshje te ndryshme nga geget shume me te ngjashe me hecegovinasit.
    Ushtaret ne rrugen poshte, aq sa shqiptar, poaq mund te jene cernogor.

    Keto jane shaka te hidhura qe i promovoi metoda e Dariusit e cila nuk len hapesire per kurrefare debati me vlere.

    Gl-branch ke harruar tua vesh antenat do te dukeshin shume me autentike.
    Geget mbi 90% kane bartur plis te bardhe me forme parabole, kurre as kurresesi te zi.

    Ju po deshet, ua beni edhe katrore. Por atehere nuk do te jene gege...

    Prandaj une Justinianit2007 i jam pergjegjeur ne lidhje me doret shume shkurte dhe qarte.



    o zoti baptist shikoje pak me vemendje kete video ku mes te tjerash na del dhe nje fakt interesant. marko bocari suljoti ne kohen e luftes per panvaresi te greqis gjendet perpara ushtris se pashait te shkodres i cili i urdheruar nga sulltani shkon per te neneshtruar kryengritjen e greqis me sakt arvanitase. aty thuhet se suljotet dhe ushtaret e pashait te shkodres shqiptare normalisht ishin te veshur njelloj. pra me fustanella sic dihet suljotet jane veshur me fustanella. markos i lind ideja gjeniale dhe futet naten ne kampin shqiptar dhe duke qene le te themi te kamufluar brenda ushtris se pashait do te masakronin kete ushtri qe vlen te theksohet ishte prej 25000 ushtaresh shqiptare. aty thuhet se kur markua dhe ushtaret e tij u futen ne kamp ushtaret shqiptare e humben komplet dhe nuk dinin se me ke po luftonin madje filluan te luftonin dhe me njeri tjetrin. tani pyetja eshte se keta 25000 ushtare me fustanella kane qene te gjithe shkodran? nuk besoj ndoshta shkodra ateher si ka arritur 25000 e tera si popullsi jo vetem te merje 25000 burra ushtare. apo keta jane te gjithe nga jugu? nuk e besoj edhe kete sepse ne ate kohe ne jug ishte pashai tjeter Ali pasha i cili nuk kishte derguar trupa ne kete lufte dhe per me teper ky mbeshteste luften "greke" ose me sakte arvanite. tani e vetmja zgjidhje qe me mbetet mua eshte qe keta jane veriu i shqiperise dhe normalisht te mbledhur nga nje zone e gjere si nga pjesa bregdetare por edhe ajo malore. pasi per te mbledhur 25000 ushtare ne ate kohe per nje pasha duhej te mblidhje ushtere nga nje zone e gjere. une vetem kete shpjegim di ti jap. nese ti baptist ke ndonje shpjegim tjeter mund te ma thuash.

  3. #243
    Kot ju riktheve ketij debati o kanina. Argumenti mbi fustanellat ka 3 vjet qe eshte lene mbas dore. Per dreq askush (e kam fjalen per ata qe jetojne ne Tirane) nuk mori mundimin te sillte ndonje botim te Institutit te Folklorit Shqiptar qe mesa mbaj mend une e ka patur seline ne godinen e ish radiostacionit te vjeter shqiptar. Ne ato botime ku flitet per kostumografine ka faqe te tera qe shkruhet e ilustrohen veshjet e shqiptareve te te gjitha trevave. Nje dokument i tille do i jepte dhe fund debatit pa vlere. Jane fakte qe ekzistojne dhe gjehen lehte. Nuk eshte me ceshtje preferencash.

  4. #244

  5. #245

  6. #246

Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213

Tema të Ngjashme

  1. Mbi origjinën e disa fiseve në Shqipëri
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 887
    Postimi i Fundit: 02-03-2024, 19:53
  2. Genjeshtra me e madhe ne historine Shqipe
    Nga gladiator në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 219
    Postimi i Fundit: 06-01-2012, 14:55
  3. Shqiperia Dhe Greqia Antike
    Nga Pelasgian në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 27-12-2002, 06:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •