Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 56
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-08-2002
    Vendndodhja
    N.Y.
    Postime
    660

    Bukė me qiqra

    Jam ne U.S.A.Me ka marre malli shume per buke me qiqra.Do te desha te dija si behet buke me qiqra.Ne qoftese ndonjeri e di se si behet ju lutem shume te me tregoje receten.Faleminderit dhe pershendetje te gjitheve.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    qka jan qiqrat ?
    kurse buka ne pergjithsi bahet : blen majen e bukes ne furr te bukes ose ndoj duqan dhe e shkrin me ujź e perzin me miel uj dhe krypź e duhet me lan me u fry brumin e formuar nge keto qe pemenda siper ..e tani e ben grumbull brumin e ndrydh shum e shum e qet ne nji tepsi te lyer me vaj tani mbi vaj qet pak miell e nuk e lyn me dorź por e sjell tepsin keshtu qe ata shkepet vet...kurse tepricen e miellit e gjun (kjo e ben buken sikur te piqet mbi guri ) dhe pasi ta qet brumin ne tepsi e len prap te fryhet edhe pak dhe e qet me pjek ato qiqrat nuk di qka jan ....
    kurse pogaqja bahet me sode (bicarbonade ) ...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga beni67
    Jam ne U.S.A.Me ka marre malli shume per buke me qiqra.Do te desha te dija si behet buke me qiqra.Ne qoftese ndonjeri e di se si behet ju lutem shume te me tregoje receten.Faleminderit dhe pershendetje te gjitheve.
    me sa di une qiqrat jane si tip fasulesh ,te forta ,dhe haen pasi ti kesh zier !
    po qe te ket buk qiqrrekete se kisha degjuar ndonjeher !!
    mos e ke llafin per buken e misrit ?se buken e zakonshme ta paska shpjeguar dorentina ...po ti verte dashke qiqrra ne hellme duket mua ?\
    qiqrrat ne usa i gjen ne cdo store maqedonase ose arabe pasi vet kam blere disa here !!!!!

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Buka me qiqra perdorej shume ne Korce, sidomos me raste gezimesh e hidherimesh. Une s'kam lene plake korcare pa pyetur, po asnje nuk me ka dhene ndonje pergjigje. Edhe vete nuk kam pasur kohe te bej eksperimente e te provoj mos ngaterroj ndonje gje : )...Nuk ka buke me te mire, dhe ata qe e kane provuar mund te deshmojne per kete.

    Qiqrat haen dhe te pjekura dhe te ziera, ka dhe njerez qe i pijne si tip kafeje, sepse vete kafeja ju ben dem. Me qiqra mund te besh supe, ose dhe hummus. Ketu ne Amerike, quhen Chick Peas.


  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    aha tash e di qka qenkan qiqrrat ...ketu i thojn poichich...
    une kam hanger qyfte te qiqrave ....zihen bluhen dhe perzihen me shum magdanoz turqije dhe italie (ajo e tuqis ka arrome ajo e italis jo ) ...dhe asht nji aparat per ti ba qyftet me nji vrim ne mes ......

    ...keto bahen edhe nji ngjymź kur bluhen e perzihen me nji ngjym turk "Tahin" e limon ne restorane Libaneze e ke ne hymje me do buk ....i thojn HOMOS , ka HOMOS made in israel ne duqane , wauu shtrejt ....2 euro 100gr. (qiqra asht perim antikancerigjen .)
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  6. #6
    Perfection Maska e Kapriēozja ELB
    Anėtarėsuar
    16-02-2007
    Vendndodhja
    Aty ku s'ta pret menja
    Postime
    72
    Citim Postuar mė parė nga Dorontina
    aha tash e di qka qenkan qiqrrat
    Ca si heret e more vesh... Rri ne ca po qe... lol


    Beni do te doja me gjith shpirt te te ndihmoja po s'ja kam idene fare se ēfare jan kto qiqrat. Se dija as ēa ishin as si dukeshin po t'pakten tani fotoja e Florit me dha nje ide.. nese... un do te rekomandoja te beje nje research online tek google.com ose ask.com. Besoj se kto webside do te ndihmojne shume.


    me respekte, Kapriēozja
    SHQIPĖRIA ETNIKE


    E VETMJA ALTERNATIVĖ

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-01-2006
    Vendndodhja
    elbasan
    Postime
    182

    qetesia_e_shpirtit_m

    Citim Postuar mė parė nga Dorontina
    aha tash e di qka qenkan qiqrrat ...ketu i thojn poichich...
    une kam hanger qyfte te qiqrave ....zihen bluhen dhe perzihen me shum magdanoz turqije dhe italie (ajo e tuqis ka arrome ajo e italis jo ) ...dhe asht nji aparat per ti ba qyftet me nji vrim ne mes ......

    ...keto bahen edhe nji ngjymź kur bluhen e perzihen me nji ngjym turk "Tahin" e limon ne restorane Libaneze e ke ne hymje me do buk ....i thojn HOMOS , ka HOMOS made in israel ne duqane , wauu shtrejt ....2 euro 100gr. (qiqra asht perim antikancerigjen .)
    nese do kesh mundesi te na perkthesh ndonje fjale nga keto qe the do me beje nje nder te madh! kapricoze ssi thu ti i fusim jan pjat grosh ne?se kto qiqrat duhen pjek ne hell!

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Postime
    23
    E pyta nanen dhe me tha se buka me qiqrra qitet ne kete menyree i thy qiqrrat,me i vendos ne nje ene te pastert me hedh uje te nxeht mbi to me qite nje sasi mille dhe me pastaj me i perzi,tan naten me ndejt ashtu ne temperatur te vaket,nese (Vien) shkumojne (fryhet brumi) me ate perzihet brumi ne sasi me te madhe dhe prap lihet me ardhe ( me u fry) ne nje temeratur deri ne 30 grade,kur te fryhet brumi pas nja 40 minutash, i bene ne forme kifle ne tepsi, dhe serish pret me ardh( fry brumi) dhe pas 30-40 minuta mund te futet ne furr per tu pjekur.Keto ndryshe quhen simite tek ne ne Kosove

  9. #9
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Fiori, do ta provosh ti e para apo une receten e Profesorit, se me ka shku mendja keq me ngrene "qahije", se keshtu i themi ne nga anet tona.

    Thx profesor per spjegimin !
    Where does a thought go when it's forgotten?

  10. #10
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Hahaha,
    -shih ti, Eblebijave po u thokan Qiqrra!!!
    Ha ha
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #11
    Peace and love
    Anėtarėsuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Citim Postuar mė parė nga elbasanlliu_20
    me kto shpiegime dhe me kto receta qe po na japin kto qiqrat do na dalin fasule fare!un per vete kam ngju qe qiqrat piqen ne hell ene pranaj ka nel ajo llafja qe "dashke qiqra ne hell" shumica e shqiptareve duhet ta din kte shprehje!
    Po ca elbasonlliu qeke ti mer daje qe se paske idene se ca jane qiqrat?
    Bugace s'ke honger kurre ti?Bugacet(specialitet Elbasani) behen me miell qiqrash.Edhe simitet behen(beheshin) me miell qiqrash.Po te pyesesh elbasonllinj ta shpjegojn me mire.

    Shprehja "kerkon qiqrra ne hell" perdoret ne rastet kur dikush ka shume pretendime per dicka,pra qe kerkon dicka te pamundur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga murik : 26-02-2007 mė 21:16

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga Profesori
    E pyta nanen dhe me tha se buka me qiqrra qitet ne kete menyree i thy qiqrrat,me i vendos ne nje ene te pastert me hedh uje te nxeht mbi to me qite nje sasi mille dhe me pastaj me i perzi,tan naten me ndejt ashtu ne temperatur te vaket,nese (Vien) shkumojne (fryhet brumi) me ate perzihet brumi ne sasi me te madhe dhe prap lihet me ardhe ( me u fry) ne nje temeratur deri ne 30 grade,kur te fryhet brumi pas nja 40 minutash, i bene ne forme kifle ne tepsi, dhe serish pret me ardh( fry brumi) dhe pas 30-40 minuta mund te futet ne furr per tu pjekur.Keto ndryshe quhen simite tek ne ne Kosove
    SHUME E MIRE KJO RECETA qe na shkrove !ne buk nuk i kam provuar ndonjeher qiqrrat po zakonish i perdorim duke i bere sup jan shume te mira !!!do ta provoj njeher kete receten po kifle kuj i thone kekut ???


    dora nga ty dua receten e pallocinkave e kam nje recet po asnjeher nuk i qelloj me dalin shume te trasha dhe me ngelin balt nga brenda !!!nqs e di hidhe nje cik ketej nga une

    thanks

  13. #13
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Profesori
    E pyta nanen dhe me tha se buka me qiqrra qitet ne kete menyree i thy qiqrrat,me i vendos ne nje ene te pastert me hedh uje te nxeht mbi to me qite nje sasi mille dhe me pastaj me i perzi,tan naten me ndejt ashtu ne temperatur te vaket,nese (Vien) shkumojne (fryhet brumi) me ate perzihet brumi ne sasi me te madhe dhe prap lihet me ardhe ( me u fry) ne nje temeratur deri ne 30 grade,kur te fryhet brumi pas nja 40 minutash, i bene ne forme kifle ne tepsi, dhe serish pret me ardh( fry brumi) dhe pas 30-40 minuta mund te futet ne furr per tu pjekur.Keto ndryshe quhen simite tek ne ne Kosove
    Vec nji pyetje!
    Qysh vjen brumi pa i qite tharm? (A mos nashta vjen prej eblebijave?)
    A me i thy eblebite imte, a vec qysh dahen vet, (se pa e qite vet tyben ka me e lane). A don kryp ky marifet? Qaj brumi si ju qit eblebijave se uje te nxehte a duhet me u lane i holle a me e trashe, (se qysh ia shtojme ket miellin tjeter masnej)

    Ose mos asht ma mire me t'vete: cila ane e kosoves qet qiso simitesh me eblebija se mos asht ma lehte me i porosite prej naj kujt.

    Qi nuk priton kallzona pak ma mire receptin se nime e kam njet me i zhyte duert vec pej kurreshtjes.

    Bane pak me procedure:
    Sasite e perbamjeve (kaq eblebi kaq, miel, kaq, uje. i vale apo i nxehte)
    Masanej menyren e gatimit, e te perzimjes. (Qysh thehen "qiqrrat", sa miell i qitet sa uje ne fazen e pare, sa perzihet e me cka... )
    ...
    Faleminderit shume nese pergjitgjesh
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #14
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga alnosa
    dora nga ty dua receten e pallocinkave e kam nje recet po asnjeher nuk i qelloj me dalin shume te trasha dhe me ngelin balt nga brenda !!!nqs e di hidhe nje cik ketej nga une

    thanks
    Ta gjej une nje Recete krejtesisht te Re te palacinkave qe e kam degjuar nga tezja rishtas.
    Ne kete po ulej brumi me "uje mineral"!!! Po dilnin shume te holla dhe te mira, -per merak.
    -I kam ngrene rishtas por s'i kam pare se si behen.

    Se shpjeti edhe receta
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #15
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Profesor faleminderit per receten, po do te bej dhe disa pyetje te tjera une se sikur s'po e kuptoj mire.

    Pasi i hedh ujin e nxehte, cfare ben?! U hedh siper miell dhe i le te vijne ashtu gjithe naten?!

    Cuditem si nuk kam hapur vete nje teme per buken me qiqer ketu me pare, se eshte vertet dicka qe dua te mesoj si behet.


    p.s. Corazon, provoje ti dhe me thuaj se une jam duke bere ndryshime ne shtepi keto dite e nuk besoj te kem kohe per te gatuar specialitete. : )

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Postime
    23
    Nje grusht qiqrra me nje dore (eblebija si i tha dikush) jo te thyera ne grimca te vogla,por mjafton pergjysem, pastaj merren 3-4 filgjan te kafes me miell dhe hidhen mbi eblebija(qiqrra),pastaj uji i nxehte deri ne 70-80 grade celsius,dhe ulet ai miell me qiqra si brumi i pallaqinkave (pra i holle).E tera behet ne nje ene prej 1 litershe me kapak.Ky brum(i qullet) lihet ne temperatur deri ne 30 grad deri ne mengjes,nga mbremja e vonshme,nese gufon (fryhet) mire, po nese jo, e merr nje ene me uje te nxehte,e fut ne te enen me brum(kujdes vetem enen e jo brumin) dhe pritet deri sa te gufon.Ne nje ene tjeter e merr nje sasi mielli dhe me qullin e me parshem e perzien ne sasi deri sa trashet brumi si per buke.Hidhet pak sheqer,nje luge gjelle,dhe fare pak krip.Pastaj e len ne nje ene tjeter deri sa te fryhet e gjen temperaturen deri ne 30 grade.Pastaj i ndane ne kuleqe dhe u jep formen qe deshiron .I vendos ne nje tepsi te lyer me vaj dhe pret edhe nje her deri sa te fryhen rreth 20-30 minuta,kuptohet ne temperatur deri ne 30 grade.Pasi te fryhen, i lyen me te kuqt e vese se pules.E ngroh furren deri ne 250 grade celsius dhe e fut ne furr per ti pjekur.Pas 15 deri ne 20 minuta piqen dhe vertet jane te shijshme.
    P.S. Nuk ka nevoj per tharme buke, edhe nje here kjo recete vie nga nena ime dhe gruaja ime te cilat i pergadisn per festa te ndryshme.Keto simite jane karakteristike e rajonit te Prizrenit ne Kosove.

  17. #17
    i/e larguar Maska e Gjallica
    Anėtarėsuar
    26-12-2002
    Vendndodhja
    My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
    Postime
    596
    Citim Postuar mė parė nga alnosa
    po kifle kuj i thone kekut ???


    dora nga ty dua receten e pallocinkave e kam nje recet po asnjeher nuk i qelloj me dalin shume te trasha dhe me ngelin balt nga brenda !!!nqs e di hidhe nje cik ketej nga une
    Kiflat jan korosante te vogla, po pallocinka kujt i thone? lol

    Tharm eshte maje birre(fare buke) apo sode buke or Baptist?:-D

    Profesor a je i sigurte se nuk ke harrruar ndonje gje tjeter lol? Se vallaj buka(me cfardo te jet brenda) pa fare buke nuk fryhet,ta lesh jo 1 nate po dhe 1 jave rrjesht.lol

    Do e provoj sot kte receten tende, e po nuk doli gje,ku te jesh do te ta sjell.lol

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-02-2007
    Postime
    23
    ooo Gjallica,deri sa e shkruaja recetetn e bukes me qiqrra,ne njeren ane e kisha mamane,ne tjetren gruan te cilat i kan gatuar ato simite. Nuk duuuuuuhhhhhetttt tharme buke,sepse qiqrrat e kryen kete funkcion me thone ato, sidoqofte ti provoje kete dhe nese nuk dalin te mira do te tregoj me pas ne nje mesazh privat se ku jam dhe mi sill se pa i ngen nuk e la.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-08-2002
    Vendndodhja
    N.Y.
    Postime
    660
    HEJ ....! Nuk ma merrte mendja se do pergjigjej njeri. Ju faleminderit te gjitheve per pergjigjet dhe sugjerimet tuaja. Faleminderit profesorit sapo e printova receten e tij dhe do ta provoj. Motra dhe vellezer mendoj se mungesa e ketyre gjerave te vogla e bejne mergimin te peshoje me shume. Edhe njehere faleminderit. Shendet te gjitheve BENI

  20. #20
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Fillimisht duhet te falenderoj Profesorin per receten e plote qe na e dha,

    Por pasi nuk arrita ta takoj tezen ne lidhje me pallacinkat qe behen me uje mineral, e pyeta nenen.

    Por dallimi i vetem ishte ne ate se ne vend te qumshtit po vihej uji mineral. Thjeshte.

    a tip:

    Edhe nje gje qe duhet patur parasysh e kjo eshte me e rendesishmja, -te mos tundet brumi, sepse tkurret gjat pjekjes dhe kurrsesi nuk arrin t'i besh te holla sic deshiron.
    Enjejta gje po vlente edhe per brumin e flisė.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •