Close
Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 138
 1. #101
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Nano, Ruēi, Islami, Bufi kanė humbur bashki nė jug

  PS, drejtuesit historikė humbin nė bastionet e tyre

  Bastionet e drejtuesve historikė tė Partisė Socialiste kanė ndėrruar ngjyrė. Saranda, Delvina, Tepelena, Memaliaj, Patosi, Gramshi, Ballshi dhe komunat e tyre nga rozė tashmė janė blu dhe qė nesėr do tė drejtohen nga kandidatėt fitues tė Partisė Demokratike.

  Ish-kryetari socialist, Fatos Nano, ka humbur nė zonėn e tij elektorale gjithēka. Nė garėn pėr Bashkinė e Sarandės, nė avantazh vazhdon tė jetė kandidati demokrat Edmond Gjoka pėrballė atij socialist Hysen Hysi. Burime nga selia rozė pohojnė se kandidatura e Hysit ishte mė e gjetura nga ana e socialistėve. Hysi garantonte fitoren, por rezultatet e ditės sė diel hodhėn poshtė kėtė parashikim. Hysi u mbėshtet edhe nga ish-kryetari socialist, Nano, i cili ishte aktiv gjatė fushatės elektorale tė kandidatit socialist. Gjithashtu kryesocialisti ka humbur dhe Bashkinė e Delvinės. Por ish-numri njė socialist ka humbur edhe komunėn e Ksamilit dhe Bashkinė e Konispolit, por dhe komunat Margat dhe Nivicė, duke kthyer tėrėsisht raportet politike nė qytetin, por dhe rrethin e Sarandės. Por nėse nė Sarandė bashkia nuk ndryshoi duar, vazhdon tė qeveriset nga e djathta, nė Tepelenė, ku deputet ėshtė ish-sekretari i Pėrgjithshėm socialist, Gramoz Ruēi, situata ėshtė edhe mė e rėndė. Tepelena, nga 2 bashki dhe 8 komuna, ka humbur tė dyja bashkitė dhe ka fituar 2 nga 8 komunat. Nė Tepelenė, PS-ja ka humbur bashkinė dhe gjashtė komuna, por edhe Bashkinė e Memaliajt. Por humbje nė bastione socialiste ka pėsuar dhe zona e Patosit dhe komunat pėrreth, nga ka dalė deputet Ylli Bufi. Lufta e brendshme mes tė majtės, ku kandidonte Bardhi Meli i opozitės sė bashkuar dhe Pajtim Isufi, si kandidat i pavarur i mbėshtetur edhe nga deputeti Bufi, ka nxjerrė fitues Melin, por njėkohėsisht ka fuqizuar me disa vota mė shumė edhe kandidatin e PD-sė. Por mėsohet se dhe komunat pėrreth Patosit janė humbur nga Partia Socialiste, e cila mund tė ketė ardhur dhe si reflektim i luftės sė brendshme brenda sė majtės. Socialistėt kanė humbur edhe Bashkinė e Ballshit, ku ėshtė deputet njė nga protagonistėt e kongresit reformues tė PS-sė sė vitit ’91, Kastriot Islami. Islami ishte njė nga deputetėt qė ka refuzuar marrėveshjen PS-LSI pėr ndarjen e zonave dhe ka mbėshtetur kandidatin e pavarur nė Patos Pajtim Isufi. Nga njė zonė bastion i sė majtės, Mallakastra rrezikon tani tė prishė ekuilibrat politike. Votimi i sė dielės i riktheu Bashkinė e Korēės Partisė Socialiste me fitoren e Niko Peleshit dhe duket se Korēa po rikthehet me deputetė tė konsoliduar. Por socialistėt kanė humbur shumė terren elektoral edhe nė disa zona tė sigurta tė majta. E majta e bashkuar ka humbur Bashkinė e Pėrmetit, por dhe atė tė Kėlcyrės, pėr tė cilat kandiduan kandidatėt e PSD-sė dhe PAD-sė nė bazė tė marrėveshjes sė partive opozitare. Si edhe nė 3 korrik 2005, harta elektorale pėr zgjedhjet e pushtetit vendor do tė ndryshojė ngjyrė, duke shtuar njėsi vendore me ngjyrė blu edhe nė jug tė vendit, atje ku drejtuesit e PS-sė nė zgjedhjet parlamentare gjenin garancinė e fitores.  Zonat e humbura

  Bashkite

  Sarandė,
  Tepelenė,
  Delvinė,
  Patos,
  Ballsh,
  Pėrmet,
  Kėlcyrė,
  Memaliaj,
  Konispol  Panorama

 2. #102
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Librazhdi voton majtas

  LIBRAZHD – Qyteti i dytė mė i madh nė Qarkun e Elbasanit ka nxjerrė fitues dje kandidatin socialist tė propozuar pėr zgjedhjet e 18 shkurtit. Shumica e votuesve, (numri i tė cilėve ka qenė 57 pėr qind pėr Librazhdin) ka caktuar si kryetar tė bashkisė Kastriot Begajn. Ai ka mundur tė fitojė kundrejt kandidatit tė zgjedhur nga Partia Demokratike, Astrit Manalla. Fitorja e kandidatit Begaj ka realizuar njė rotacion tė forcės politike qė do tė udhėheqė Librazhdin. Mandati i shkuar i kryebashkiakut i ka takuar pėrfaqėsuesit tė Partisė Demokratike. Nė Librazhd numėrimi i votave ka pėrfunduar tashmė dhe ėshtė bėrė shpallja e fituesit nga KZQV-ja e qytetit.

  Gramsh, surpriza e PD
  GRAMSH – Surprizė ka qenė fitorja e Bashkisė sė Gramshit nga ana e kandidatit tė djathtė. Kastriot Zėre, i kandiduar nga koalicioni i djathtė kundrejt kandidatit tė majtė, Dritan Bici ka mundur t’ia kthejė bashkinė PD-sė pas 16 vitesh nė kėtė qytet, i drejtuar gjithmonė nga socialistėt. Zėre ka arritur tė shpallet kryetar bashkie me njė numėr prej 150 votash mė shumė se kandidati i majtė. Procesi i votimit, por dhe ai i numėrimit nė kėtė zonė ėshtė zhvilluar pa asnjė incident. Qė nga fillimi i zgjedhjeve demokratike, qyteti i Gramshit ka qenė bastion i socialistėve dhe vetėm nė 2007 u fitua nga e djathta. Pjesėmarrja nė kėtė qytet ka qenė 56 pėr qind%.  SARANDE/ Fiton PD edhe nė Delvinė, Konispol, Ksamil e Lukovė
  Edmond Gjoka nuk heq shiritin e kryebashkiakut, mundet Hysi i PS


  SARANDE - Fitore tė ndjeshme tė Partisė Demokratike nė Sarandė, Delvinė, Konispol dhe komunat Markat, Ksamil, Lukovė. Konkretisht, rezultatet e votimeve kanė nxjerrė fitues nė Bashkinė e qytetit tė Sarandės pėr herė tė dytė Edmond Gjokėn, me 5 084 vota kundrejt 4 328 tė marra nga socialisti Hysen Hysi. Nė Delvinė kryebashkiakun Dhurim Alinani, nė atė tė Konispolit Petrit Mullain, nė Ksamil kryetarin e mandatit tė kaluar Vesel Koēinė dhe nė Lukovė Vladimir Kumin. Deri nė mesditėn e djeshme, tė majtėt kishin fituar vetėm nė komunėn e Xarrės, ku Dhimo Kote ka rimarrė mandatin. Mbyllja e qendrave tė votimit, nė Sarandė ėshtė bėrė nė pėrgjithėsi nė orėn 18:00, pėrveē njė qendre nė lagjen nr.4 “Kodėr , e cila vazhdoi deri nė orėn 20:30 pasi kishte ende votues nė radhė. Kjo bėri qė tė shtyhej edhe fillimi i numėrimit tė votave, duke startuar nė orėn 24:00. Numėrimi ka vijuar deri nė orėn 09:00 tė mėngjesit, por lodhja i ka shtyrė numėruesit dhe vetė KZQV–nė e Sarandės tė shkėpusin punėn pėr rreth 4 orė duke rifilluar nė orėn 13:00. Procesi i numėrimit ka qenė i rregullt dhe pa asnjė mosmarrėveshje. Katėr grupet e numėrimit tė votave ishin akomoduar nė palestrėn e shkollės sė mesme “Hoteleri-Turizėm”, duke arritur qė nė mbrėmje tė numėronin 24 qendrat e votimit dhe tė shpallnin fituesin. Interesante ėshtė rėnia e socialistėve nė Bashkinė e Konispolit, bastion i tyre prej 16 vjetėsh, ku ka fituar Petrit Mullai. sh.d

  Panorama

 3. #103
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Rama fitore absolute

  Data e Publikimit: 20/02/2007

  Autori i Lajmit:
  Mo.Ro.

  Tiranė
  - Edi Rama konfirmohet pėrfundimisht si fituesi i garės pėr kreun e bashkisė sė kryeqytetit. Rezultatet zyrtare tė njėsive bashkiake qė kanė pėrfunduar dje numėrimin e votave kanė treguar pėr njė diferencė prej mėse 20 mijė votash nga kandidati pėrballė tij nė kėtė garė, Sokol Olldashi. Pavarsisht problemeve qė shoqėrun procesin e numėrimit nė disa prej kėtyre njėsive, rezultati ka marrė formėn e tij pėrfundimtare. Nga numėrimi i votave nė tė 11 njėsitė bashkiake nė kryeqytet kandidati i majtė, Edi Rama rezulton favorit ndaj kandidatit tė djathtė, Sokol Olldashi nė 9 njėsi. Mė saktė, nė njėrėn prej njėsive, pikėrisht atė tė Laprakės me numėr 11 ka kontestime pėr njė qendėr votimi. Ndėrsa nė njėsinė numėr 8 diferenca e votave mes dy kandidatėve ka qenė shumė e ngushtė. Tė paktėn deri nė kohėn kur nga 408 qendra votimi qė janė gjithsej nė Tiranė kishte pėrfunduar numėrimi pėr 335 prej tyre, Rama ishte nė avantazh me 79 766 vota kurse Olldashi me 63 390 vota. Diferenca mes tyre ishte 16 376 vota. Ndėrsa numėrimi nė qendrat e tjera qė ka vazhduar nė orėt e pasdites ka thelluar diferencėn mes kandidatėve.

  Thellohet diferenca

  Nė njėsinė bashkiake numėr 1 ku ka pėrfunduar numėrimi pėr tė gjitha qendrat e votimit, rezultati ka qenė 55.8 me 44.52% nė favor tė Edi Ramės, ose nė numėr votash 7100 me 5790 pėr Olldashin. Njė njėsinė bashkiake numėr 2 ky rezultat ka qenė 56,23 me 43.77%, ose 13216 vota me 10288, sėrish nė favor tė kandidatit tė majtė. Nė njėsinė 3, deri nė numėrimit e mė pak se gjysmės sė kutive rezultati ka qenė 4781 vota pėr Ramėn kundrejt 3265 pėr Olldashin, ose 59.31% me 40.67%. Nė vijim, pėr njėsinė bashkiake numėr 4, numri i votave ka qenė 8277 vota me 6119 vota pėr Olldashin dhe nė pėrqindje, respektivisht 57.03 me 42. 97%. Pėr njėsinė bashkiake 5 ku ka vazhduar numėrimi nė orėt e vona, pėrqindja ka qenė dukshėm nė favor tė Ramės, 65.52% me 34.48%, ose 12691 me 6287 vota. Nė njėsinė bashkiake numėr 6 nė Kombinat, kandidati i tė majtės sė bashkuar ka arritur nė pėrqindjen e 57.73%, ndėrsa numri i votave ka qenė 7901 vota pėr Ramėn dhe 5753 pėr Olldashin. Njėsia bashkiake numėr 7 me njė rezultat paraprak, Rama ėshtė fitues me njė diferencė prej 565 votash, ose nė njė pėrqindje prej 53.35% krahasuar me 46.64% tė Olldashit. Kur ka patur edhe njė numėr tė konsiderueshėm qendrash pėr tė numėruar, votat kanė qenė 4496 me 3931 vota nė favor tė kandidatit tė majtė.

  Rezultate pėr katėr njėsi

  Njėsia bashkiake numėr 8 ka pėrfunduar numėrimin e votave me njė rezultat prej 51.55 me 48.44% nė favor tė Olldashit. Pas numėrimit tė 29 qendrave tė votimit, Olldashi ka numėruar 6182 vota krahasuar me 5810 vota tė Ramės, njė diferencė kjo shumė e ngushtė dhe mė e ngushta qė ka patur ndonjėherė nė zgjedhjet gjatė periudhės sė pluralizmit. Njė tjetėr njėsi qė ka pėrfunduar numėrimin ėshtė njėsia bashkiake numėr 9, nė tė cilėn ka rezultuar fitues kandidati i opozitės sė bashkuar pėr bashkinė e Tiranės, Edi Rama me njė pėrqindje 53.38, krahasuar me 46,62% qė ka qenė rezultati i Olldashit. Me numėr votash diferenca mes tyre ka qenė 1126 vota sepse Rama ka patur 8898 vota ndėrsa Olldashi 7772 vota. Njėsia bashkiake nr.10 ku gjithashtu ka pėrfundur numėrimi i votave ka nxjerrė nė avantazh Edi Ramėn me 5195 vota krahasuar me 4107 vota tė Olldashit, ose 55.82 me 44.17% dhe me njė diferencė prej 1085 vota larg nga njėri- tjetri, nė favor tė kandidatit tė sė majtės. Njėsia bashkiake e Laprakės ka rezultuar me njė pėrqindje prej 50.58 me 49.42% nė favor tė Olldashit. Megjithatė rezultati i dy njėsive bashkiake nuk mund tė pėrmbysė rezultatin e nxjerrė deri mė tani nga njėsitė ku ka pėrfunduar numėrimi dhe nė tė tjera ku priten tė lexohen akoma vota.

  Shtatė deputetė tė Partisė Demokratike humbin zonat e tyre nė Tiranė. Duke nisur nga deputeti qė priu fushatėn e Olldashit, Bamir Topi dhe me rradhė Nishani, Bregu, Karapici. Mes humbėsve edhe ministri mė qesharak, Lule Basha

  Tiranė
  - Partia Socialiste ėshtė forca e parė politike e renditur nė kėto zgjedhje tė pushtetit vendor, nė maxhoritar. Ajo ka shėnuar njė rezultat tė lartė nė gjithė njėsitė bashkiake tė Tiranės, cka ka rikonfirmuar forcėn e kėsaj partie dhe tė majtės sė bashkuar nė kryeqytet. Kėto zgjedhje tė pushtetit vendor, pėrmbysėn rezultatin e zgjedhjeve tė 3 Korrikut, tė cilat u panė si fitore pėr Partinė Demokratike, duke u bazuar nė numrin e deputetėve qė u mandatuan nga kjo parti nė zgjedhjet parlamentare. Por zgjedhjet e 18 Shkurtit treguan krejt tė kundėrtėn e asaj qė u interpretua. Partia Socialiste vazhdon tė jetė forca e parė nė Tiranė. Kjo ėshtė dukur qė nė rezultatet paraprake tė zgjedhjeve dhe ėshtė konfirmuar me zyrtarizimin e shifrave edhe nga ana e KQZ.

  Humb Bamir Topi

  Fitorja e kandidatit tė opozitės sė bashkuar nė bashkinė e Tiranės, Edi Rama nuk ka qenė vetėm njė fitore e thellė pėr tė majtėn, por edhe njė humbje pėr deputetėt qė kanė marrė mandatin nė kėto zona. Duke filluar nga njėsia bashkiake numėr 9, qė korrespondon me zonėn qė ka votuar pėr Bamir Topin, nėnkryetarin e Partisė Demokratike dhe njėherėsh ai qė drejtoi fushatėn e Olldashit nė Tiranė. Shifrat kanė treguar pėr njė fitore tė thellė tė Edi Ramės nė kėtė zonė, me njė diferencė tė theksuar nga kandidati pėrballė tij. Cka do tė thotė se elektorati i Topit ka votuar pėr kandidatin e opozitės sė bashkuar dhe njėherėsh kryetarin e bashkisė sė Tiranės. Nė njėsinė bashkiake numėr 9 rezultatet kanė qenė dukshėm tė ndara mes dy kandidatėve. Pėr Edi Ramėn ka patur njė numėr votash deri nė 8898, ndėrsa kandidati tjetėr ka patur njė numėr prej 7772 votash. Diferenca mes tyre ėshtė me 1126 vota mė tepėr nė favor tė kandidatit tė sė majtės. Po kėshtu edhe pėr zona tė tjera, qė nė zgjedhjet e 3 korrikut 2005 kanė mandatuar njė deputet demokrat dhe qė nė kėto zgjedhje tė pushtetit vendor kanė votuar bindshėm pėr kandidatin e tė majtės, Edi Rama.

  Humb edhe ministri mė qesharak i qeverisė

  Nė rradhėn e tė humburve nė kėto zgjedhje tė pushtetit vendor rradhitet gjithashtu edhe Lule Basha. Tashmė ai nuk ėshtė mė vetėm ministri mė qesharak i qeverisė Berisha, por edhe deputeti qė sapo ka humbur zonėn qė i dha mandatin nė zgjedhjet e 3 Korrikut 2005. Njėsia bashkiake 7 qė i korrespondon zonės ku Lule Basha ėshtė deputet ka votuar me rezultat tė dukshėm nė favor tė kandidatit tė opozitės, Edi Rama. Nė kėtė zonė numri i votave nė favor tė Ramės ka qenė 4496, kur kishte akoma qendra votimi tė panumėruara, ndėrsa pėr Olldashin rreth 3931 vota, ose me njė diferencė prej 56 votash nga njėri tjetri. Pikėrisht ata qė votuan pėr ministrin qesharak, tė djelėn kanė vendosur tė zgjedhin si alternativėn mė tė mirė Ramėn dhe jo atė qė ofruan demokratėt pėr bashkinė e Tiranės. Kjo ėshtė njė humbje tjetėr pėr ministrin qė nuk ka bėrė njė figurė aspak tė mirė qė nga ulja nė postin drejtues. Dhe kjo ėshtė dukur edhe nga rezultatet e punės, tė cilat nuk kanė qenė mė lart se zero, duke pėrfshirė kėtu edhe paradat dhe shfaqjet e Bashės nėpėr rrugė qė nuk filluan asnjėherė tė shtroheshin ose qė vazhdojnė tė jenė nė tė njėjtėn situatė edhe pas inagurimit nga ministri. Vota nė favor nė Edi Ramės ėshtė votė kundėr deputetit tė zonės, i cili nuk nguroi tė shkonte nė fushatė me Olldashin, pėr t'u premtuar kėtyre banorėve tė njėjtin projekt qė u kishte premtuar atėherė kur bėnte fushatėn e tij elektorale dhe deri mė tani nuk ėshtė bėrė asgjė.

  Humbin Pango, Nishani, Bregu e Karapici

  Tirana ka votuar pėr Edi Ramėn nė shumicėn e saj, duke shėnuar kėshtu humbjen mė tė madhe pėr Partinė Demokratike dhe gjashtė deputetė tė saj. Fitorja e thellė e kandidatit tė tė majtės sė bashkuar pėr bashkinė e Tiranės, ka cuar nė njė humbje po kaq tė thellė tė deputetėve demokratė qė fituan mandatin e tyre nė njėsitė qė kanė votuar nė kėto zgjedhje pėr Edi Ramėn. E tillė ėshtė njėsia bashkiake numėr 1 nė Tiranė qė ka nxjerrė njė rezultat tė theksuar nė favor tė Ramės, e megjithatė nė zgjedhjet e 2005 aty doli fitues njė deputet demokrat, Spartak Ngjela. Nė kėtė zonė Rama ka marrė 7100 vota, kurse Olldashi 5790 me njė diferencė prej 1310 votash. Me rradhė edhe njėsi tė tjera, si njėsia 2 qė votoi pėr deputet Ylli Pangon, ndėrsa tani ka dhėnė nė shumicė votat pėr kandidatin e sė majtės pėr bashkinė e Tiranės. Humbje ka pėsuar gjithashtu edhe deputeti tjetėr demokrat nė Tiranė, Gėzim Karapici, nė zonėn e tė cilit, qė i korrespondon njėsia 10 nė kryeqytet ka votuar bindshėm pėr Edi Ramėn. Pėr Ramėn kanė votuar 5195 ndėrsa pėr Olldashin 4110 votues me diferencė 1085 vota. Fitorja e tė majtės sė bashkuar nė kryeqytet ka shėnuar edhe humbjen e tė paktėn tre deputetėve tė Tiranės, nga grupi i Partisė Demokratike. Ndėr deputetėt e humbur nė kėto zgjedhje pėr bashkinė e Tiranės nuk ka se si tė mos jetė edhe Bujar Nishani, i cili mori njė mandat nė zonėn e Kombinatit. Por njėsia bashkiake numėr 6 nė kėto zgjedhje ka votuar nė njė rezultat shumė tė lartė pėr tė majtėn tė drejtuar nga Edi Rama. Ai ka marrė 7901 vota nga 5753 tė Olldashit kur akoma kishte kuti pėr tė numėruar, me njė diferencė prej 2148 votash. Edhe vetė zėdhėnėsja e fushatės pėr Partinė Demokratike, Majlinda Bregu ka humbur zonėn e saj elektorale nė kėto zgjedhje. Njėsia bashkiake numėr 11 qė i korrespondon zonės sė Laprakės ka nxjerrė fitues kandidatin e opozitės pėr bashkinė e Tiranės, Edi Ramėn. Rezultati nė kėtė njėsi ėshtė shumė i ngushtė, ndėrkohė qė njė prej rezultateve nga qendra e votimit ėshtė i kontestuar.

  Ngushtohet rezultati tek Mustafaj

  Rezultatet nė Tiranė kanė patur shumė tė papritura dhe pėr zona tė konsideruara si bastione tė Partisė Demokratike. Nė njėsinė bashkiake numėr 8 ndonėse rezultati ka qenė nė favor tė kandidatit demokrat, nė fakt vihet re njė ngushtim shumė i thellė i rezultatit. Duke e krahasuar edhe me rezultatin e zgjedhjeve tė 3 Korrikut 2005, kjo mund tė thuhet pa asnjė lloj dyshimi. Pėr tė parėn herė nė zgjedhjet e zhvilluara nė Tiranė, ndodh qė nė njėsinė bashkiake numėr 8, apo nė zonėn e deputetit Besnik Mustafaj tė ketė tė tilla shifra tė ngushta pėrsa i pėrket kandidatėve pėrballė njėri- tjetrit, atij demokrat dhe atij socialist. Kandidati i tė majtės pėr bashkinė e Tiranės ka marrė 5810 vota nė kėtė zonė, ndėrkohė qė kandidati pėrballė tij, Sokol Olldashi ka marrė 6182 vota. Ndėrsa diferenca mes tyre arrin nė 372 vota. Njė diferencė e tillė nuk ishte hasur nė zgjedhjet mė tė fundit tė zhvilluara. Por mesa duket nga njėra zgjedhje nė tjetrėn edhe nė ato zona ku Partia Socialiste nuk fiton bindshėm, rezultati ngushtohet gjithmonė e mė tepėr.

 4. #104
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Rezultatet sipas partive per bashkite

  Bashkia Sarande PD
  Bashkia Delvine PD
  Bashkia Durres PD
  Bashkia Kavaje PD
  Bashkia Has PD
  Bashkia Tropoje PD
  Bashkia Peshkopi PD
  Bashkia Fushe-Arrez PDK
  Bashkia Malesi e Madhe PD
  Bashkia Koplik PD
  Bashkia Tepelene PD
  Bashkia Permet PD
  Bashkia Leskovik PD
  Bashkia Patos PD
  Bashkia Kelcyre PD
  Bashkia Ballsh PD*
  Bashkia Perrenjas PD
  Bashkia Peqin PD
  Bashkia Gramsh PD
  Bashkia Memaliaj PD
  Bashkia Orikum PD
  Bashkia Delvine PD
  Bashkia Rreshen PDK
  Bashkia Libohove PDK
  Bashkia Vau-Dejes PDK


  Bashkia Tirane PS
  Bashkia Korce PS
  Bashkia Elbasan PS
  Bashkia Vlore PS
  Bashkia Gjirokaster PS
  Bashkia Lezhe LSI
  Bashkia Berat PS
  Bashkia Durres PS*
  Bashkia Lushnje LSI
  Bashkia Divjake PS
  Bashkia Ballsh PS
  Bashkia e Ures Vajgurore PS*
  Bashkia Kuqove PS
  Bashkia Corovode LSI
  Bashkia Fier PS
  Bashkia Puke PS
  Bashkia Pogradec PS
  Bashkia Rrogozhine PS
  Bashkia Cerriku PS
  Bashkia Belsh PS
  Bashkia Peqin PS
  Bashkia Librazhd PS
  Bashkia Rroskovec PS
  Bashkia Prrenjas PS
  Bashkia Maliq PS
  Bashkia Erseke PS
  Bashkia Maminas PS
  Bashkia Shijak PS
  Komunat qe jane fituar ose ne avantazh PD

  Komuna Kajan
  Komuna Bradashesh
  Komuna Shales
  Komuna Funare
  Komuna Klos
  Komuna Labinot-Mal
  Komuna Labinot-Fushe
  Komuna Gostime
  Komuna Mollas
  Komuna Fierze
  Komuna Tregan
  Komuna Odrie
  Komuna Cepo
  Komuna Lungjeri
  Komuna Lazarat
  Komuna Pogon
  Komuna Dropull siperm
  Komuna Dropull Poshtem
  Komuna Lukove
  Komuna Ruzhdie
  Komuna Strum
  Komuna Kuman
  Komuna Kurjon
  Komuna Cakran
  Komuna Levan
  Komuna Mbrostar
  Komuna Zharre
  Komuna Dermenas
  Komuna Sevasteri
  Komuna Vllahine
  Komuna Armen
  Komuna Brataj
  Komuna Orikum
  Komuna Novosel
  Komuna Dukat
  Komuna Shushice
  Komuna Cukallat
  Komuna Lumas
  Komuna Dishnice
  Komuna Petran
  Komuna Ballaban
  Komuna Qender
  Komuna Fratar
  Komuna Remas
  Komuna Kolonje
  Komuna Krutje
  Komuna Skrapar
  Komuna Cepan
  Komuna Zhebe
  Komuna Gjerber
  Komuna Stebleve
  Komuna Qender
  Komuna Polis
  Komuna Hotolisht
  Komuna Stravaj
  Komuna Pojove
  Komuna Perparim
  Komuna Gjocaj
  Komuna Melan
  Komuna Muhur
  Komuna Kastriot
  Komuna Sllove
  Komuna Rec
  Komuna Zall- Dardhe
  Komuna Luzni
  Komuna Selishta
  Komuna Kalaja e Dodes
  Komuna Maqellare
  Komuna Gjorice
  Komuna Zerqare
  Komuna Komsi
  Komuna Sllove
  Komuna Bajza
  Komuna Gruemire
  Komuna Vergo
  Komuna Finiq
  Komuna Mesopotam
  Komunat ne Kolonje
  Komuna Clirim
  Komuna Mollas
  Komuna Barmash
  Komuna Buz
  Komuna Kras
  Komuna Kurvelesh
  Komuna Fshat Memaliaj
  Komunat ne Korce
  Komuna Bulgarec
  Komuna Pirg
  Komuna Voskopoje
  Komuna Drenove
  Komuna Proger
  Komuna Gore
  Komuna Mollaj
  Komuna Proptisht
  Komuna Cerave
  Komuna Hudenisht
  Komuna Dardhas


  Komunat, rezultatet fituese sipas PS

  Komuna Venderreshe
  Komuna Kurjan,
  Komuna Portez
  Komuna Levan
  Komuna Hajmel
  Komuna Postribe
  Komuna Shllak
  Komuna Pal
  Komuna Gjinar
  Komuna Ballagat
  Komuna Bubullime,
  Komuna Fier-Shegan
  Komuna Gradishte,
  Komuna Greshice LSI
  Komuna Mallakaster LSI

  Komunat rezultatet fituese sipas PDK

  Komuna Fierze
  Komuna Qaf-Mali
  Komuna Katund i Ri
  Komuna Ulez
  Komuna Lekbibaj
  Komuna Orosh
  Komuna Kthelle
  Komuna Shengjergj
  Komuna Dajc
  Komuna Fan

  Komunat rezultatet fituese sipas PLL

  Komuna Muhurr
  Komuna Bushtrice
  Komuna Selite
  Komuna Cukalat


  Korrieri

 5. #105
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Zėdhėnėsja e PD-sė, Majlinda Bregu, komenton rezultatet zgjedhore

  PD: Kemi thelluar fitoren nė rang kombėtar

  "Nė zgjedhjet vendore tė vitit 2007-tė, koalicioni qeverisės thellon mazhoritarin e tij dhe rezulton tė jetė fitues nė 10 nga 12 qarqe dhe konkretisht nė Vlorė, Gjirokastėr, Korēė, Elbasan, Tiranė, Durrės, Lezhė, Dibėr dhe nė Kukės"

  Zėdhėnėsja e fushatės elektorale tė Partisė Demokratike, Majlinda Bregu, deklaroi gjatė njė konference pėr shtyp se, "nė zgjedhjet vendore, mazhoranca ka zgjeruar hartėn e saj, elektorale dhe ka thelluar fitoren nė rang kombėtar".

  Sipas znj. Bregu, "nė zgjedhjet vendore tė vitit 2007-tė, koalicioni qeverisės thellon mazhoritarin e tij dhe rezulton tė jetė fitues nė 10 nga 12 qarqe dhe konkretisht nė Vlorė, Gjirokastėr, Korēė, Elbasan, Tiranė, Durrės, Lezhė, Dibėr dhe nė Kukės".

  Znj. Bregu theksoi se, “deri tani nė diskutim ėshtė qarku i Fierit, ndėrkohė qė nuk kemi rezultatet e pritura nė qarkun e Beratit". Ajo theksoi se, "nė rrafsh elektoral koalicioni qeverisės ka thelluar mė tej rezultatet e 3 korrikut, duke qenė mė shumė mazhoritar sot sesa nė zgjedhjet e 3 korrikut".

  Duke bėrė tė ditura disa nga rezultatet paraprake, znj. Bregu theksoi se, "nė qarkun Vlorė, nga 26 njėsi vendore koalicioni ‘Aleanca e Madhe’ ka fituar 19 prej tyre (5 bashki dhe 14 komuna), nė Gjirokastėr, nga 31 njėsi tė qeverisjes vendore kemi fituar 21 prej tyre (5 bashki dhe 16 komuna), nė Korēė, nga 36 bashki dhe komuna, kemi fituar 19 prej tyre (2 bashki dhe 17 komuna), nė Kukės, nga 27 bashki dhe komuna kemi fituar 21 prej tyre (3 bashki dhe 19 komuna)".

  Gjithashtu, znj. Bregu theksoi se, "nė Elbasan, nga 51 njėsi vendore, mazhoranca ka fituar 28 prej tyre, ndėrkohė qė nga 45 komuna kemi fituar 26 komuna, nė Durrės nga 16 bashki dhe komuna kemi fituar 12 prej tyre, nė Lezhė nga 21 njėsi vendore kemi fituar 16, (3 bashki dhe 13 komuna), nė Dibėr nga 35 njėsi vendore kemi fituar 31 prej tyre (4 bashki dhe 27 komuna), nė Tiranė nga 31 bashki dhe komuna kemi fituar 19 prej tyre, nga 6 bashki janė fituar 4, ndėrsa nga 22 komuna kemi fituar 15".

  Duke prezantuar kėtė rezultat zgjedhor, znj. Bregu u shpreh se, "nė total nga 67 bashki koalicioni ‘Aleanca e Madhe’ ka fituar 38 prej tyre ose 57 pėr qind dhe nga 308 komuna ka fituar 181 prej tyre ose 59 pėr qind".

  "Pra, koalicioni mazhoritar ka fituar nė rang kombėtar 60 pėr qind, ndėrkohė qė nuk janė zhvilluar votimet nė 7 njėsi vendore dhe janė bllokuar nga socialistėt edhe nė 7 njėsi tė tjera", - tha znj. Bregu.

  Sipas saj, "si elektorat, opozita nė kėto zgjedhje krahasuar me vitin 2005-sė ėshtė zvogėluar me 15 pėr qind, ndėrsa krahasuar me vitin 2003 me 25 pėr qind".

  "Pavarėsisht se PD-ja nuk ėshtė konfirmuar nė 3 bashki, nė Korēė, Elbasan dhe nė Lushnjė, pėrsėri mazhoranca ka zgjeruar hartėn e saj, elektorale dhe ka thelluar fitoren nė rang kombėtar”, - tha znj. Bregu.

  Tema

 6. #106
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  ka mbaruar procesi i numerimit te votave ne elbasan dhe fitues ka dale kandidati i kualicionit te majte Qazim Sejdini me nje avantazh prej 512 votash .
  ndersa kualicioni i djathte ka kerkuar perseritjen e zgjedhjeve ne elbasan :
  pasi ne nje qender votimi ne elbasan nuk eshte votuar fare dhe PD e elbasanit tha se ne te ishin 850 votues te cilet nuk kane votuar .dhe parregullsi ne 3 kuti te kandidatit . pritet qe vendimi nga K Z Q V ne Tirane . eshte bere dhe nje padi ne gjykate ne lidhje me kete ceshtje

 7. #107
  Pasioni pėr shkencėn Maska e King_Arthur
  Anėtarėsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 5 postime
  PD

  komunat e fituara

  Klos
  Shales
  Fierze
  Kajan
  Tregan
  Bradashesh
  Gostime
  Funar
  Labinot mal
  Labinot fushe
  Mollas

  PS

  komunat e fituara

  Shushice
  Shirgjan
  Gjergjan
  Gjinar
  Zavaline
  Gracen
  Paper
  Grekan
  Rrase
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga King_Arthur : 21-02-2007 mė 18:53

 8. #108
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Sokol Olldashi pranon humbjen nė Tiranė

  Gazeta Albania


  Valentina MADANI

  Kandidati i PD-sė pėr Bashkinė e Tiranės, Sokol Olldashi, pranoi dje rezultatin e zgjedhjeve lokale tė 18 shkurtit. Ndonėse procesi zgjedhor ende nuk ka pėrfunduar, Olldashi falėnderoi tė gjithė qytetarėt e Tiranės, edhe ata qė votuan kundėr pėr pjesėmarrjen nė zgjedhje. Por ai u kėrkoi falje atyre zgjedhėsve tė cilėt nuk arritėn tė votonin ditėn e diel. Sipas Olldashit, kjo nuk ndodhi pėr shkak tė PD-sė.
  “Nė pėrfundim tė procesit, qė nuk ka pėrfunduar akoma dhe qė ėshtė afėr fundit, do tė dėshiroja tė falėnderoja tė gjithė qytetarėt e Tiranės pėr pjesėmarrjen e tyre nė fushatė, e cila ka qenė e gjatė dhe intensive. Do tė doja tė falėnderoja qytetarėt pėr pjesėmarrjen masivisht nė zgjedhje. Tirana nė kėtė zgjedhje ka marrė pjesė nė mėnyrė masive tė lartė”, - tha z.Olldashi. Do tė doja tė falėnderoja, shtoi ai, tė gjithė ata qė votuan programin tim pėr Tiranėn, por dua tė shpreh respektin tim pėr tė gjithė ata qė kanė votuar nė njė tjetėr mėnyrė.
  “Do tė doja, vijoi Olldashi, t’u kėrkoja ndjesė atyre qytetarėve qė pėr arsye qė nuk vareshin nga unė, disa mijėra prej tyre nuk u lejuan apo nuk patėn mundėsi qė tė votonin”. Njė vlerėsim tė veēantė ai bėri pėr komisionerėt, tė cilėt me pėrkushtim dhe devocion po i qėndrojnė rigorozisht dhe nė mėnyrė dinjitoze pėr tė ēuar procesit deri nė fund. Po ai u kėrkoi njėkohėsisht tė vazhdojnė me tė njėjtin pėrkushtim, pėr ta ēuar deri nė fund procesin e numėrimit tė votave pėr bashkinė, minibashkitė dhe kėshillat bashkiakė.
  Po ashtu, kandidati i PD-sė pėr Bashkinė e Tiranės, falėnderoi edhe stafin me tė cilin realizoi njė fushatė tė qytetaruar nė kryeqytet pėrgjatė dy muajve.
  “Do tė doja tė falėnderoja nė mėnyrė tė veēantė shtabin tim elektoral tė drejtuar nga z. Topi pėr gjithė kohėn, mundin dhe impenjimin qė kanė bėrė nė fushatėn time, fushatė e kaluar me integritet. Sigurisht, falėnderimi i fundit i takon tė gjithė qytetarėve tė Tiranės, i uroj mbarėsi gjithsecilit prej tyre dhe plot tė mira”, - theksoi Sokol Olldashi.
  Konferenca e djeshme e z.Olldashi ishte e para qė pas ditės sė zgjedhjeve vendore tė 18 shkurtit. Deklarata e tij u shoqėrua me duartrokitje nga stafi dhe disa aktivistė tė PD-sė, tė mbledhur nė selinė e partisė nė orėn 18:00, kur dhe Olldashi dha konferencėn pėr shtyp.


  21 Shkurt 2007

 9. #109
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  PR me 7 per qind, force e dyte e mazhorances

  E Merkure, 21 Shkurt 2007

  Republikanet jane konfirmuar bindshem si forca e dyte e mazhorances, duke fituar 21 komuna dhe 6 bashki. Partia Republikane ka dyfishuar rezultatin, duke e krahasuar me zgjedhjet e vitit 2003. Kryetari i grupit parlamentar te Partise Republikane, Arian Madhi, ka deklaruar se deri me tani, partia qe ai perfaqeson ben te pamunduren per te garantuar standardet ne keto zgjedhje. “Per sa i perket rezultatin ne proporcional, ndonese nuk jane numeruar ende te gjitha votat, republikanet rezultojne te kene fituar mbi 7 % te votave ose rreth 70 ne te gjithe vendin. Kjo force politike eshte nje prej aleateve me te besuar te demokrateve ne qeverisje dhe me e perfaqesuara ne te gjitha nivelet”, ka deklaruar Madhi. PR-ja ishte forca e vetme e koalicion qe kandidoi me perfaqesuesin e saj ne nje bashki te madhe, sic ishte ajo e Librazhdit, pavaresisht se nga rezultati ne kete bashki, del se e ka humbur ate. PR-ja ne baze te marreveshjes me demokratet, kandidoi me perfaqesuesit e saj ne 46 njesi vendore. Ndersa ne Tirane, Madhi eshte shprehur se eshte e sigurt fitorja e kandidatit te saj ne njesine 8, Arben Tafaj.

  Korrieri

 10. #110
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  PDK, dyfishon rezultatin ne proporcional

  Partia Demokristiane ka siguruar 4 per qind te votave ne shkalle vendi, duke u renditur forca e trete e mazhorances. Gjate nje konference per shtyp, zedhenesja e fushates elektorale te PDK-se, Erestina Halili, ka theksuar se ky rezultat ka ardhur ne mbeshtetje te vlerave dhe filozofise qe perfaqeson Partia Demokristiane. Kujtojme qe rezultati i zgjedhjeve te vitit 2003 ishte vetem 1.8 % per demokristianet. Kjo force politike ka rritur edhe numrin e njesive vendore te fituara, duke u konfirmuar fituese edhe ne komunen e Vithkuqit. Demokristianet ne baze te rezultateve te shpallura deri me tani, rezultojne si force me nje perqindje te konsiderueshme, madje ne disa zona si force e pare apo e dyte. Me kete rezultat, PDK-ja eshte force qe do te vendose per ekuilibrat ne keshillat e bashkive apo komunave ne te cilat ka arritur nje perqindje percaktuese. Keshtu, ne Bashkine e Sarandes, demokristianet kane arritur te dalin force e dyte politike, per sa i perket keshillit bashkiak. Nderkohe qe Halili ka nenvizuar se deri me tani, PDK-ja eshte force e dyte politike edhe ne Bashkine e Shkodres, si dhe vendos balancat ne Vlore, Permet, Lushnje, Sarande, Durres, Kashar, Rrashbull. PDK-ja ne baze te rezultateve me te fundit, ka fituar rreth 10 per qind te votave ne Himare.

  Korrieri

 11. #111
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Rezultatet sipas PLL

  Bashkia Kruje - Lulzim Haxhi Guni
  Komuna Cukalat, Berat - Justi Abas Zyka
  Komuna Muhurr - Rahim Myrteza Lala
  Komuna Rec - Rufat Mehemet Shoti
  Komuna Lis, Mat - Agim Sefedin Selita
  Komuna Rukaj, Mat - Muharrem Fadil Kurti
  Komuna Stravaj, - Librazhd Ardian Xhevahir Zeneli
  Komuna Perparim, Peqin - Agim Ramazan Xhaja
  Komuna Grabian, Lushnje – Ardian Miti Shurdhaqi
  Komuna Selite, Mallakaster - Altin Qazim Bregasi
  Komuna Proger Devoll - Artur Ylber Agolli
  Komuna Dardhas, Pogradec - Rushan Hazis Ela
  Komuna Bushtrice, Kukes - Kujtim Mustaf Gjoka
  Komuna Gryke-Caje, Kukes - Vesel Ismail Shehu
  Komuna Bytyc, Tropoje - Feriz Ahmet Hoxha
  Komuna Shenkoll, Lezhe - Fran Gjok Frokaj
  Komuna Selite, Nikolin Marash Lleshaj
  Komuna Blerim, Puke - Ndoc Mark Prendi
  Komuna Postribe Shkoder - Faz Tahir Shabaj
  Komuna Berxull, Tirane - Ymer Gjergio Marku

  Rezultatet sipas PDS

  Bashkia Roskovec - Ylli Kola
  Komuna Qender –Vlore - Arben Avduli
  Komuna Gjinar - Gani Hidaj
  Komuna Trebinje - Gjergji Buzo
  Komuna Rrajce, avantazh

  Korrieri

 12. #112
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Shifrat zyrtare te publikuara nga KQZ deri me 21 shkurt ora 20:17


  QARKU BERAT

  RRETHI BERAT
  BASHKIA URA VAJGURORE PS
  KOMUNA CUKALAT PD
  KOMUNA KUTALLI PS
  KOMUNA POSHNJE PS
  KOMUNA ROSHNIK PS
  KOMUNA TERPAN PS
  KOMUNA VELABISHT PS

  RRETHI KUCOVE
  KOMUNA PERONDI PS

  RRETHI SKRAPAR
  KOMUNA CEPAN PD
  KOMUNA GJERBES PD
  KOMUNA LESHNJE PS
  KOMUNA VENDRESHE PS
  KOMUNA ZHEPE PD


  QARKU DIBER

  RRETHI BULQIZE
  KOMUNA MARTANESH PS
  KOMUNA OSTREN PD
  KOMUNA TREBISHT PS

  RRETHI DIBER
  KOMUNA ARRAS PS
  KOMUNA KALA DODES PS
  KOMUNA MELAN PD
  KOMUNA MUHUR PD
  KOMUNA SELISHTE PD
  KOMUNA SLLOVE PD
  KOMUNA ZALL- DARDHE PD
  KOMUNA ZALL-REC PD

  RRETHI MAT
  BASHKIA BURREL PD
  BASHKIA KLOS-MAT PD
  KOMUNA BAZ PD
  KOMUNA DERJAN PD
  KOMUNA KOMSI PD
  KOMUNA LIS PD
  KOMUNA MACUKULL PD
  KOMUNA RUKAJ PD
  KOMUNA XIBER PD


  QARKU DURRES

  RRETHI DURRES
  BASHKIA MAMINAS PD
  BASHKIA MANEZ PD
  BASHKIA SHIJAK PS
  BASHKIA SUKTH PD
  KOMUNA ISHEM PD
  KOMUNA KATUNDI I RI PD
  KOMUNA RASHBULL PD
  KOMUNA XHAFZOTAJ PD

  RRETHI KRUJE
  KOMUNA BUBQ PD
  KOMUNA CUDHI PS
  KOMUNA NIKEL PS


  QARKU ELBASAN

  RRETHI ELBASAN
  BASHKIA BELSH PS
  KOMUNA FIERZE-ELBASAN PD
  KOMUNA GJERGJAN PS
  KOMUNA GRACEN Pavarur
  KOMUNA GREKAN PS
  KOMUNA KLOS-ELBASAN PD
  KOMUNA LAB.FUSHE PD
  KOMUNA MOLLAS-ELBASAN PD
  KOMUNA PAPER PS
  KOMUNA SHALES PD
  KOMUNA SHUSHICE-ELBASAN PS

  RRETHI GRAMSH
  BASHKIA GRAMSH PD
  KOMUNA KODOVJAT PD
  KOMUNA KUKUR PS
  KOMUNA KUSHOVE PD
  KOMUNA PISHAJ PD
  KOMUNA POROCAN PD
  KOMUNA SKENDERBEGAS Pavarur
  KOMUNA SULT PD
  KOMUNA TUNJE PBDNJ

  RRETHI LIBRAZHD
  BASHKIA LIBRAZHD PS
  KOMUNA HOTOLISHT PD
  KOMUNA LUNIK PS
  KOMUNA POLIS PD
  KOMUNA STEBLEVE PD

  RRETHI PEQIN
  KOMUNA GJOCAJ PD
  KOMUNA KARINE Pavarur
  KOMUNA PAJOVE PD
  KOMUNA PERPARIM PD
  KOMUNA SHEZE PS


  QARKU FIER

  RRETHI FIER
  KOMUNA CAKRAN PD
  KOMUNA FRAKULL PD
  KOMUNA KUMAN PD
  KOMUNA KURJAN Pavarur
  KOMUNA LEVAN PD
  KOMUNA QENER(CLIRIM) PS
  KOMUNA RUZHDIE PD
  KOMUNA STRUM PD
  KOMUNA TOPOJE LSI
  KOMUNA ZHARREZ PD

  RRETHI LUSHNJE
  KOMUNA ALLKAJ PD
  KOMUNA BALLAGAT Pavarur
  KOMUNA DUSHK PD
  KOMUNA FIER-SHEGAN PS
  KOMUNA GOLEM-LUSHNJE PS
  KOMUNA GRABIAN PD
  KOMUNA GRADISHE PS
  KOMUNA HYSGJOKAJ PD
  KOMUNA KARBUNARE Pavarur
  KOMUNA KOLONJE PD
  KOMUNA TERBUF PS

  RRETHI MALLAKASTER
  KOMUNA ARANITAS PS
  KOMUNA FRATAR PD
  KOMUNA GRESHICE PS
  KOMUNA NGRACAN PD
  KOMUNA QENDER MALLAKASTER PD


  QARKU GJIROKASTER

  RRETHI GJIROKASTER
  BASHKIA LIBOHOVE PD
  KOMUNA ANTIGONE PS
  KOMUNA CEPO PD
  KOMUNA LAZARAT PD
  KOMUNA LUNXHERI PD
  KOMUNA PICAR PS
  KOMUNA POGON PBDNJ
  KOMUNA ZAGORIE PS

  RRETHI PERMET
  BASHKIA PERMET PD
  KOMUNA BALLABAN PD
  KOMUNA CARCOVE PS
  KOMUNA PETRAN PD

  RRETHI TEPELENE
  BASHKIA MEMALIAJ PD
  BASHKIA TEPELENE PD
  KOMUNA KRAHES PD
  KOMUNA KURVELESH PD
  KOMUNA LOPES PS
  KOMUNA QESARAT Pavarur


  QARKU KORCE

  RRETHI KOLONJE
  BASHKIA ERSEKE PS
  BASHKIA LESKOVIK PD
  KOMUNA BARMASH PD
  KOMUNA CLIRIM PD
  KOMUNA MOLLAS-KOLONJE PD
  KOMUNA NOVOSELE-KOLONJE PS

  RRETHI KORCE
  KOMUNA DRENOVE PD
  KOMUNA GORE PD
  KOMUNA LIBONIK PS
  KOMUNA LIQENAS PS
  KOMUNA MOLLAJ PBDNJ
  KOMUNA PIRG PD
  KOMUNA QENDER(BULGAREC) PD
  KOMUNA VOSKOP PD
  KOMUNA VOSKOPOJE PD
  KOMUNA VRESHTAS PD

  RRETHI POGRADEC
  KOMUNA CERRAVE PD
  KOMUNA DARDHAS PD
  KOMUNA PROPTISHT PD
  KOMUNA TREBINJE PS
  KOMUNA VELCAN PS


  QARKU KUKES

  RRETHI HAS
  KOMUNA FAJZA PD
  KOMUNA GJINAJ PS

  RRETHI KUKES
  KOMUNA BICAJ PD
  KOMUNA BUSHTRICE PLL
  KOMUNA GRYKE-CAJE PD
  KOMUNA KALIS PD
  KOMUNA KOLSH-KUKES PS
  KOMUNA MALZI PD
  KOMUNA SHISHTAVEC PD
  KOMUNA SHTIQEN Pavarur
  KOMUNA SURROJ PD
  KOMUNA TOPOJAN PD
  KOMUNA UJMISHT PS
  KOMUNA ZAPOD PD

  RRETHI TROPOJE
  KOMUNA BYTYC PD
  KOMUNA LEKBIBAJ PD
  KOMUNA LLUGAJ Pavarur
  KOMUNA MARGEGAJ PD


  QARKU LEZHE

  RRETHI KURBIN
  BASHKIA MAMURAS PS
  KOMUNA FUSHE-KUQE PD
  KOMUNA MILOT PD

  RRETHI LEZHE
  BASHKIA LEZHE PS
  KOMUNA BLINISHT PS
  KOMUNA DAJC-LEZHE PD
  KOMUNA KALLMET PD
  KOMUNA KOLSH-LEZHE Pavarur
  KOMUNA SHENGJIN PD
  KOMUNA UNGREJ PD
  KOMUNA ZEJMEN PD

  RRETHI MIRDITE
  BASHKIA RRESHEN PD
  KOMUNA FAN PD
  KOMUNA KACINAR PD
  KOMUNA OROSH PD
  KOMUNA SELITE-MIRDITE PD


  QARKU SHKODER

  RRETHI MALESI E MADHE
  BASHKIA KOPLIK PD
  KOMUNA GRUEMIRE PD
  KOMUNA KELMEND PD
  KOMUNA QENDER-MALESI E MADHE PD

  RRETHI PUKE
  BASHKIA FUSH-ARREZ PD
  BASHKIA PUKE PS
  KOMUNA BLERIM PD
  KOMUNA FIERZE-PUKE PD
  KOMUNA GJEGJAN PD
  KOMUNA QAFE-MAL PD
  KOMUNA QELEZ PS
  KOMUNA QERRET PD
  KOMUNA RRAPE PD

  RRETHI SHKODER
  BASHKIA VAU-DEJES PD
  KOMUNA ANA-MALIT PD
  KOMUNA BERDICE PD
  KOMUNA DAJC-SHKODER PD
  KOMUNA GURI I ZI PD
  KOMUNA HAJMEL PBDNJ
  KOMUNA POSTRIBE PD
  KOMUNA VELIPOJE PD
  KOMUNA VIG-MNELE PD


  QARKU TIRANE

  RRETHI KAVAJE
  BASHKIA KAVAJE PD
  KOMUNA HELMES PD
  KOMUNA KRYEVIDH PD
  KOMUNA LUZ I VOGEL PD
  KOMUNA SINABALLAJ PS
  KOMUNA SYNEJ PD

  RRETHI TIRANE
  BASHKIA VORE PD
  KOMUNA BERXULLE PD
  KOMUNA BERZHITE PD
  KOMUNA DAJT PS
  KOMUNA FARKE PD
  KOMUNA KASHAR PS
  KOMUNA KRRABE PS
  KOMUNA PETRELE PD
  KOMUNA PEZE PS
  KOMUNA PREZE PD
  KOMUNA SHENGJERGJ PD
  KOMUNA VAQAR PD
  KOMUNA ZALL-BASTAR PD


  QARKU VLORE

  RRETHI DELVINE
  KOMUNA FINIQ PBDNJ
  KOMUNA MESOPOTAN PBDNJ

  RRETHI SARANDE
  KOMUNA LIVADHJA PBDNJ
  KOMUNA MARKAT PD
  KOMUNA XARE PS

  RRETHI VLORE
  BASHKIA SELENICE PBDNJE
  KOMUNA BRATAJ PD
  KOMUNA HORE VRANISHT PS
  KOMUNA QENDER-VLORE PDS
  KOMUNA SEVASTER PBKD  http://www.cec.org.al/2004/zgjedhven...yetar_kzqv.htm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 22-02-2007 mė 03:25

 13. #113
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Gjirokastėr: Kandidati i PS-sė, Bime, shpallet zyrtarisht fitues

  Shekulli  Entela Bani
  22-02-2007  GJIROKASTĖR- Pas katėr ditėsh tė mbushura me tension, debate tė ashpra e madje edhe incidente tė rėnda, ėshtė mbyllur pasditen e djeshme procesi i numėrimit tė votave nė Gjirokastėr. Flamur Bime, kandidat i Partisė Socialiste ėshtė rikonfirmuar sėrish si kryetar i bashkisė, pas numėrimit tė 27 qendrave tė votimit. Ndėrkaq, procesi i numėrimit tė votave, ndryshe nga sa ishte vendosur, ka nisur edhe dje sėrish me vonesė, pėr shkaqe tė ndryshme. Vendimi i marrė nga Komisioni Zonal i Qeverisjes Vendore urdhėronte rifillimin e procesit nė orėn 09.00 tė mėngjesit. Por, ndėrsa kishin mbetur vetėm 7 qendra votimi pėr t'u numėruar, procesi ka rinisur nė mesditė, pas 16 orėsh ndėrprerjeje dhe e gjithė periudha ėshtė karakterizuar nga njė klimė e lartė tensioni e madje edhe debate tė ashpra mes komisionerėve, por qė fatmirėsisht nuk shkaktuan tė tjera incidente. Shkak pėr debate gjatė ditės sė djeshme janė bėrė votat e proporcionalit, ku secila forcė politike pėrpiqej tė merrte sa mė shumė vota, dhe rrjedhimisht, edhe anėtarė nė kėshillin e ardhshėm bashkiak. Pas rreth 4 orėsh, nė orėn 16.00, ka pėrfunduar numėrimi i votave pėr kryetarin e ardhshėm tė bashkisė. Kandidati socialist, Flamur Bime, ka rezultuar fitues me njė diferencė prej 1331 votash, pasi ka fituar 6342 vota, kundrejt 5011 votave tė fituara nga kandidati i Partisė Demokratike, Adrian Kokalari. Pas shpalljes sė rezultatit, Bime ėshtė shprehur se "Partia ime ėshtė Gjirokastra". Por, ajo qė ėshtė vėnė re mė tepėr se nė proceset e kaluara ka qenė numri i madh i fletėve tė votimit (rreth 750), tė cilat pėr shkak tė problemeve tė ndryshme teknike kanė rezultuar tė pavlefshme. Ndėrkohė, nė pėrfundim tė procesit zgjedhor, koordinatori i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve nė qarkun e Gjirokastrės, Arjan Gjini, deklaroi se "procesi zgjedhor nė bashkinė e Gjirokastrės u pėrshkua nga dy standarde. Pėrsa i pėrket standardit tė parė, ditės sė zgjedhjeve, me siguri ne kemi arritur standardet mė tė mira qė janė arritur nė kėtė proces zgjedhor, ndėrsa pėrsa i pėrket numėrimit tė votave ngelet shumė pėr tė bėrė pasi partitė politike kishin sjellė elementė nga mė tė ndryshmit por jo ata mė tė duhurit pėr tė garantuar votėn e qytetarėve". Bashkia e Gjirokastrės ka qenė njėsia vendore e fundit nė qarkun e Gjirokastrės qė ka pėrfunduar procesin zgjedhor, ndėrsa pothuajse gjithė tė tjerat i kanė dėrguar materialet zgjedhore pranė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve.

 14. #114
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kutitė nxjerrin fitues PBDNJ.
  Njerėzit e Bollanos:
  Zito (rroftė) Berisha!


  Derguar me: 22/02/2007 - 09:04

  • Pas ultimatumit tė Athinės, kutitė nxjerrin fitues PBDNJ. Festa e fitores me shampanjė e thirrje pro kryeministrit pas urdhėrit pėr komisionerėt

  Balkan Web


  Mes atmosferės sė gėzuar me kėngė greke, shampanjė dhe thirrjeve "Zito (rroftė) Sali Berisha!", kandidati i PBDNJ-sė Vasil Bollano ėshtė shpallur fitues i zgjedhjeve lokale nė Himarė. E vetmja risi nė pėrfundimin e procesit zgjedhor, krahasuar me zgjedhjet e mėparshme lokale, ishin thirrjet e simpatizantėve tė Bollanos nė gjuhėn greke, "Zito Sali Berisha", qė nė shqip do tė thotė, rroftė Sali Berisha. Thirrje tė tilla dėgjohen pėr tė parėn herė nė Himarė. Edhe pse festimet janė shoqėruar me kėngė greke, ēuditėrisht mes simpatizantėve tė Bollanos nuk janė valėvitur flamuj grekė dhe nuk ka pasur thirrje nacionaliste apo fyese ndaj Shqipėrisė dhe shqiptarėve. Nė ndryshim nga tre ditėt e numėrimit tė votave, ku situata ka qenė vazhdimisht e tensionuar dhe nė tė shumtėn e rasteve e bllokuar, dje nė Himarė gjendja ka qenė mjaft miqėsore, jo vetėm pėr sa i pėrket rendit dhe qetėsisė publike por edhe mes kandidatėve, tė cilėt jo vetėm kanė pranuar rezultatin por nė mėnyrė demonstrative kanė pirė sė bashku nga njė kafe nė qendėr tė Himarės.

  Reagimi

  Shqetėsimi i shprehur i qeverisė greke dy ditė mė parė mbi situatėn e bllokimit tė numėrimit tė votave nė Himarė, duket se angazhuar seriozisht institucionet shqiptare por edhe pėrfaqėsuesit e partive politike qė merrnin pjesė nė proces. Bėhet e ditur qė vetė kryeministri Berisha i ka kėrkuar pėrfaqėsuesve lokalė tė Partisė Demokratike qė tė pėrfundonin sipas ligjit procesin e numėrimit tė votave. Kjo ka bėrė qė vetė kryetari i PD-sė pėr Vlorėn, Agron Shima tė shkonte nė Himarė mbrėmjen e sė martės, duke bindur komisionerėt e tij tė vazhdonin numėrimin e votave. Po nė tė njėjtėn mbrėmje nė Himarė mbėrriti prokurori i Vlorės, i cili urdhėroi shoqėrimin e menjėhershėm nė polici tė komisionerit tė Partisė Socialiste, Simon Koka, i cili kishte braktisur KZQV-ėn, duke bllokuar procesin e numėrimit, ndėrkohė qė u krye menjėherė zėvendėsimi i tij. Pas disa orė pyetjesh dhe sqarimesh, Koka ėshtė lėnė lirė, ndėrkohė qė ndaj tij kanė nisur hetimet. I pranishėm nė Himarė mbrėmjen e sė premtes ishte edhe drejtori i Policisė sė Vlorės, Astrit Mehja.

  Rezultati

  Dita e djeshme nė komisionin e numėrimit tė votave nė Himarė, mund tė cilėsohej si njė model pėr t'u pasur zili. Tė dyja grupet e numėrimit nisėn nga puna qė nė orėn 08 tė mėngjesit dhe procesi i numėrimit ka vazhduar mė se normal. Gjithashtu jashtė godinės sė KZQV-sė, dje nuk u vėrejtėn mė simpatizantė tė Bollanos, tė cilėt prej tri ditėsh ushtronin presion mbi komisionerėt e PD-sė dhe PS-sė. Nė kushte e njė normaliteti pėr t'u pasur zili, rreth mesditės sė djeshme nė Himarė u rikthyen vėzhguesit e OSBE-sė, tė cilėt ishin larguar nė mėnyrė demonstrative njė ditė mė parė pėr shkak tė bllokimit tė procesit tė numėrimit tė votave. Gjithashtu, rreth mesditė sė djeshme nė Himarė shkuan kryetari i PBDNJ-sė, Vangjel Dule, deputeti i zonės Spiro Peēi si dhe zėvendėsministri i Shėndetėsisė, Gjergj Leka. Nė orėn 14:30, kur kishte mbetur pa u numėruar edhe njė kuti, kandidati i PD-sė dhe ai i PS-sė, pranuan humbjen, duke uruar kandidatin e PBDNJ-sė Vasil Bollanon pėr fitoren e arritur. Pas kėtij momenti tė tre kandidatėt kanė pirė nga njė kafe sė bashku nė qendėr tė Himarės nė sy tė qindra simpatizantėve tė tjerė.

  Nga i dėrguari ynė nė Himarė, Artan Hoxha

 15. #115
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Konferencė pėr shtyp e Kryeministrit Berisha

  Berisha: Koalicini i djathte ka fituar 56% te votave te shqiptareve ne zgjedhjet lokale

  22/2/2007
  Sot pasdite, Kryeministri Berisha dha njė konferencė pėr shtyp nė selinė e Partisė Demokratike. Fillimisht, Kryeministri Berisha bėri kėtė deklaratė:

  “Mė 18 shkurt zgjedhėsit shqiptarė, i dhanė me votėn e tyre njė mbėshtetje plebishitare koalicionit qeveritar dhe reformave tė tij. Me 18 shkurt shqiptarėt nė rreth 2/3 e bashkive dhe komunave tė vendit tė tyre, votuan pėr kandidatėt e koalicionit qeveritar, duke shėnuar fitoren mė tė thellė nė zgjedhjet vendore nė 15 vitet e fundit dhe pothuajse duke pėrsėritur nė pėrmasa fitoren e vitit 1992.

  Zoti e bekoftė votėn e tyre tė lire!

  Krahasuar me vitin 2003 numri i bashkive dhe komunave qė koalicioni qeveritar fitoi, u rrit nga 136 nė 238 njėsi tė qeverisjes vendore, pra pothuajse u dyfishua. Ky numėr do lartėsohet edhe mė disa tė tjera vendore, tė cilat mezi po presin tė rrjeshtohen nė kurorėn e fitores.

  Fitorja e 18 shkurtit ishte plebishitare sepse kandidatėt e koalicionit qeveritar, me programet e tyre tė shkėlqyera formuan edhe vizionin e tyre. Ne I fituam sė bashku 610 mijė vota, duke lėnė prapa aleancėn e koalicionit tė humbjes me 75 mijė vota.

  Fitorja e 18 Shkurtit ishte plebishitare sepse tė gjithė ata qytetarė, qė duan qė zgjedhjet lokale tė sė dielės sė shkuar t’i konsiderojnė njė votė politike, nė rast se do tė lexojnė rezultatet nė 100 zonat elektorale tė vendit, do tė gjejnė se koalicioni qeveritar u zgjua ditėn e hėnė fitimtar nė 71 prej tyre. Ndėr to, Aleanca e Humbjes mori gjithsej 29 zona elektorale. Por, duhet tė jem i sinqertė me ju. Jo tė paktė ishin qytetarėt shqiptarė, ndėr tė cilėt edhe Sali Berisha,
  Kryeministri I vendit, qė priste me padurim tė dielėn si njė ditė referendumi pėr qeverisjen e tij, pėr qeverisjen e koalicionit prej 16 muajsh. Jam krenar, jam plotėsisht mirėnjohės se ditėn e hėnė Qeveria mori rreth 56 % tė votave tė qytetarėve shqiptarė.
  Dua tė theksoj se nė rast se do tė ktheheshim bashkėrisht nė zonat elektorale edhe njėherė, koalicioni I humbjes do tė gjente njė shkretėtirė elektorale, nga Lapraka deri nė Vermosh. Kurse nga Fieri deri nė Konispol, duke mos u ndalur nė Berat, koalicioni “Rama- Little Rama” ka marrė gjithsej 4 deputetė. Kėto janė tė vėrtetat e mėdha elektorale tė asaj dite tė bekuar, tė 18 Shkurtit nė tė cilėn qytetarėt shqiptarė u ngritėn nė lartėsinė maksimale tė menēurisė sė tyre.

  Fitorja e 18 shkurtit ishte plebishitare sepse vendos qeverisjen e koalicionit, tė aleancės mė tė madhe, nė rreth 10 qarqe tė vendit. Fitorja ishte plebishitare sepse unė e di qė ju doni ta krahasoni me votat e marra nė 2005. Ėshtė normale kjo kėrkesė. Nė 2005 binomi “Rama i madh dhe Rama i vogėl” ka marrė, duke hequr kėtu votat e Partisė Agrare, aleatit tone, rreth 680 mijė vota, ndėrsa nė kėto zgjedhje kanė marrė, 536 mijė vota. Por sa mori koalicioni ynė nė 3 korrik 2005? Nė 3 Korrik 2005 mori 634 mijė vota, ndėrsa tani mori 620 mijė vota, pra koalicioni “Rama i madh dhe Rama i vogėl” ka humbur 1/4 e votės elektorale, ka humbur 7 herė mė shumė sesa koalicioni qeveritar, i cili ka njė diferencė me tre korrikun gjithsej me 22 mijė vota dhe po tė zbresim dhe ato qė do tė vinė kjo diferencė shkon nė 10 mijė vota, tė cilat janė njė pjesė qė i kanė bėrė tė pavlefshme nė Tiranė.
  Por me kėtė rast dua tu shpreh mirėnjohjen mė tė thellė, tu pėrcjell pėrshėndetjet mė tė zjarrta qytetarėve shqiptarė, pėr mbėshtetjen e tyre masive pėr kandidatėt e koalicionit qeveritar, mirėnjohjen mė tė thellė strukturave tė partisė demokratike, shtabeve elektorale tė kandidatėve tė kolacicinit mė tė madh, qė vendi kishte njohur, anėtarėve dhe mbėshtetėsve tė partive aleate, bashkėpuntorėve tė mi pėr kontributin dhe ndihmėn e tyre tejet tė ēmuar qė dhanė nė fitoren e 18 shkurtit.
  Dua tė them se ky koalicion ishte mė luajali, mė I suksesshmi nė historinė e tė gjitha zgjedhjeve. Por, sikundėr aleatėt e mi kanė dėshmuar luajalitet dhe pėrkushtim edhe unė kam krenari dhe kėnaqėsi tė informoj qytetarėt shqiptar, tė cilėt i kam takuar nė dhjetra dhe qindra sheshe tė vendit nė kėtė fushatė dimėrore se nė asnjė rast nuk i lejova vetes t’i ftoja ata tė votonin pėr Partinė Demoktratike, pavarėsisht se mbėshtetėsit dhe anėtarėt e tyre, do tė votonin tė gjithė sė bashku kandidatin e qeverisė dhe tė koalicionit qeveritar.

  Duke shprehur ndaj zgjedhėsve qė votuan pėr koalicionin qeveritar edhe njėherė respektin, dashurinė dhe mirėnjohjen time mė tė thellė, dua t’i garantoj se vota dhe besimi i tyre pėr qeverinė, do tė pėrdoret pėr garantimin mė tej tė lirisė dhe tė drejtave tė tė gjithė qytetarėve shqiptarė, pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės sė tyre dhe integrimin e vendit nė institucionet euroatlantike. Kjo votė ėshtė energjia e pashtershme e reformave tė mėdha dhe tė gjithėanėshme pėr tė cilat Shqipėria ka nevojė jetike. Qytetarėt shqiptarė votuan reformėn me votė plebishitare. Ne qėndrojmė plotėsisht pėr tė marrė tė gjitha masat, pėr tė shpejtuar dhe konsoliduar reformat e nisura.

  Ndonėse siē e theksova dhe mė sipėr 56% e zgjedhėsve shqiptarė votuan nė mėnyrė referendare, kandidatėt e qeverisė, u dhanė atyre fitoren nė 238 njėsi, nga 376 njėsi tė qeverisjes vendore nė tė cilat u votua, apo nė 71 zona elektorale nga 100 qė ka vendi, sėrish 43 % e qytetarėve shqiptarė me votėn e tyre ndryshe, vecanėrisht nė qytetet e mėdha tė vendit nderuan pluralizimin politik dhe ftuan qeverinė qė tė ridimensionojė qėndrimet e saj, nė mėnyrė qė zėri i tyre tė dėgjohet mė shumė , tė pėrcillet mė shumė, nė mėnyrė qė programi dhe veprimtaria e qeverisė tė pushtojė mendjet dhe zemrat e tyre. Duke shprehur kėshtu respektin mė tė palėkundur pėr votėn e tyre dua tė garantoj se pėr Qeverinė e Koalicionit dhe pėr Partinė Demokratike, pėrmasat e fitores dhe entuziazmi nuk mund qė tė errėsojnė sadopak vendosmėrinė tonė. Pra, vota e tyre nuk bie dhe nuk duhet tė bjerė nė vesh tė shurdhėr.

  Qeveria do tė shqyrtojė njė seri tė tėrė ndryshimesh dhe masash, po kėshtu edhe Partia Demokratike, nė mėnyrė qė jo me fjalė, por me akte konkrete tė trokasė nė zemrėn e kėtyre qytetarėve, t’i bindė ata se mbrojtėsi dhe avokati mė i ndershėm publik i interesit tė tyre ėshtė Qeveria qė kryeson Sali Berisha .


  Pas deklaratės, Kryeministri iu pėrgjigj interesimit tė gazetarėve:

  Pyetje: Ju i premtuat kryeqytetit se do ta nxirrni Edi Ramėn nė pension, si piktor tė dėshtuar. Pas humbjes, ē’koment keni pėr kėtė?

  Kryeministri: Le tė qėndrojmė kėtu. E nxorrėm nė pension si kryetar tė dėshtuar. Njė kryetar partie qė arrin tė marrė kėto zgjedhje 28 % tė votave mė pak se 16 muaj mė parė, pra nė 3 korrik 2005, duhet tė firmosė aktin qytetar. Kjo nuk mė takon mua.

  Pyetje: Koalicioni i majtė ėshtė shprehur se ka fituar bashkitė e mėdha falė bashkėpunimit tė ngushtė mes partive tė opozitės. A mund tė themi se Aleanca e Madhe I ka humbur kėto bashki si pasojė e moskoordinimit me partitė e tjera tė koalicionit?

  Kryeministri: Nuk e keni konstatuar qė Rama I vogėl ka tre ditė qė kėndon kėngėn “Rroftė Edvini, Poshtė PS-ja”. E kėndojnė tė gjithė socialistėt. Ēfarė kėrkoni ju mė tepėr? A po e feston ndokush fitoren e Ramės? Qyteti nuk ka gėzim. Qyteti u lėndua shumė, me skenaret e turpshme nė kombinat. (Qyteti u lėndua shumė nga bandat qė qarkullonin.) Qyteti ka lėndim , nuk ka festė.

  Pyetje: Ju theksuat se koalicioni i djathtė ėshtė fitues i kėtyre zgjedhjeve, megjithatė ai ka humbur bashkitė kryesore tė vendit. Cili ėshtė komenti juaj nė lidhje me humbjen e tyre?

  Koalicioni I djathtw wshtw thellwsisht fitues. Unė u shpreha se do tė vlerėsoj qėndrimin e qytetarėve. I kam ndjekur me vėmendje kėto ditė. Nuk flas pėr “ēiftin”, qė bėn ēdo gjė pėr tė maskuar humbjet. Ėshtė tjetėr gjė kjo, por pėr tė tjerė tė cilėt, ndofta pėr defekt tė kulturės elektorale, apo ndonjė gjėje tjetėr, kanė bėrė lapsus. Vota e ēdo qytetari shqiptar, e kryeministrit shqiptar dhe e qytetarit mė tė largėt nga kjo qendėr kėtu, ėshtė e barazvlefshme. Kjo ėshtė njė nga arritjet mė tė mėdha. Sė dyti: Tėrėsia e kėtij vendi ėshtė tjetėr fakt qė askush nuk mund ta mohojė. Ndaj dhe ajo qė thoni ju kėrkon lexim dhe tė jeni tė sigurtė se ka filluar leximi dhe deshifrimi i kėtij mesazhi, sikundėr e them kėtu se duhet tė lexohet dhe tė deshifrohet fitorja. Por unė personalisht dua t’u faktoj qytetarėve se vota e tyre ndryshe, nuk bie nė vesh tė shurdhėr, sikundėr dua tė garantoj tė gjithė qeveritarėt vendorė tė zgjedhur, t’i uroj ata pėrzemėrsisht dhe t’u them se Kryeministri i cili ka shkuar nė cdo shesh duke bėrė premtime, do t’i mbajė ato njėlloj pavarėsisht se kush ka fituar nė zgjedhje. Premtimet e mia kanė qenė para sė gjithash pėr qytetarėt, qėndroj jashtė ēdo lloj koncepti diskriminues.

  Pyetje: Ju jeni shprehur pėrpara zgjedhjeve pėr ndryshime tė mundshme nė qeveri, pavarėsisht rezultatit tė zgjedhjeve. Ndryshimet e pritshme do tė jenė nė bazė tė rezultateve tė zgjedhjeve?

  Kryeministri: Njė qeveri, qė merr 56 % tė votave me referendum popullor, ėshtė qeveri e akteve madhore. Absolutisht I qėndroj plotėsisht marrėveshjes qė kam nėnshkruar me Partinė Demokristiane, pėr ta konkretizuar atė. Ashtu sikundėr nuk mund tė mos marr nė shqyrtim gjithcka, jo nė raport me votat, sepse po tė shohim votat, atėherė njė qeveri qė merr 56 % tė votave ka notė tė shkėlqyer, por kjo nuk mė pengon qė tė studioj cdo dikaster dhe cdo agjenci nė raport me reformat. Reformat janė kriteri.

  Pyetje: Zoti Berisha, PD ka humbur nė qytetet mė tė mėdha. Kush mban pėrgjegjėsi pėr kėtė? A duhet tė fillojė nga ju vetė?

  Edhe njėherė dua tė theksoj se Partia Demokratike dhe aleatėt e saj korrėn fitoren mė tė thellė nė kėto 15 vjet pluralizėm. Ky ėshtė fakti mė rėndėsishėm i kėsaj fushate. Ky ėshtė frut i kėsaj fushate. Eshtė e vėrtete qė nė disa nga qytetet e mėdha Partia Demokratike nuk fitoi . Ėshtė shumė e vėrtetė qė Partia Demokratike dhe unė personalisht kam tė gjithė potencialin pėr njė shqyrtim tė tė gjitha shkaqeve dhe korrigjim tė tyre. Fitorja edhe kur eshte e vogėl ėshtė bizhu. Kur ėshtė e madhe duhet tė kesh vetėpėrmbajtje, ta respektosh, tė pėrpiqesh ta kthesh nė njė mirėsi pėr ata qė ta dhuruan.

  Pyetje: Ju fituat nė njė pjesė tė madhe tė vendit, ndėrkohė qė humbėt Tiranėn, qė do tė ishte edhe guri I ēmuar i kurorės sė fitores sė kėtyre zgjedhjeve. C’koment keni pėr kėtė?

  Kryeministri: Nuk ka patur ndonjėherė ndėr mend Sali Berisha tė jetė as mbret, as sulltan. Unė u shpreha se do tė respektoj votėn e qytetarėve shqiptarė. Kam kėnaqėsinė e madhe, sepse kjo ka qenė vota mė e lirė qė ata kanė dhėnė nė kėto 15 vjet. Ju e keni ndjekur vetė procesin e zgjedhjeve. Mė thoni se cili segment i pushtetit ushtroi presion mbi qytetarėt? Le te lexojmė raportin e ODIHR se ēfarė thotė. Ministria e Brendwshme pėrmirėsoi listat. Nuk bėri atė qė ėshtė bėrė nga qeverisja e shkuar, pėr dhjetra vite me rradhė pėr tė pėrjashtuar qytetarėt. Ju kam ndjekur gjithė ditėn dhe kam patur gjithė vėmendjen se ku do tė gjenden qytetarė qė nuk do tė votojnė. I gjetėt nė kombinat. Por nuk pati pėrjashtime nga lista. Askund qytetarėt nuk erdhėn para kamerave dhe tė thonin se nuk e gjetėn emrin nė listė, apo se qeveria na ka hequr emrin. Pėrkundrazi qeveria bėri atė qė i ndihmoi, u dha njė program tė shkėlqyer njėsive vendore pėr pėrmirėsimin e listave.

  Koment gazetari: Edi Rama fitoi nė Tiranė. Ndaj insistoj tek komenti juaj mbi kėtė fakt.

  Kryeministri: Por, Ai humbi Shqipėrinė. Cdo tė thotė kjo? T’i fitonte maxhoranca tė gjitha?

  Pyetje nė lidhje me fushatėn e kandidatit Olldashi.

  Kryeministri : Absolutisht e nderova dhe do ta nderoj Tiranėn gjithė jetėn time. Jam shumė krenar me Sokol Olldashin dhe me kandidatėt, tė cilėt janė vektorėt e kėsaj fitoreje.
  Olldashi mbetet njė nga figurat kryesore tė Partisė sė tij.


  Pyetje: Aleati juaj Nard Ndoka ėshtė shprehur publikisht pėr njė plan manipulimi. A ėshtė e vėrtetė?

  Kryeministri: Ky ėshtė njė trillium I mirėfilltė mediatik.

  Pyetje: A keni ndonjė koment mbi deklaraten e z. Grunet?

  Kryeministri: Po tė lexosh raportin do tė gjesh se qeveria ka bėrė tė gjitha detyrat. Nuk do tė gjesh nė asnjė rast dhe nė asnje moment qoftė dhe shprehjen mė minimale tė vullnetit tė qeverisė pėr tė cėnuar votėn e qytetarėve nė bankėn e tė akuzuarve ėshtė marrėveshja e turpshme e 13 janarit , e cila u imponua nga njė njeri nė krizė, njė marėveshje e cila pėrbėn njė rast tė turpshėm ndaj zgjedhėsve shqiptarė, qė ashtu siē thotė raporti pengoi punėn e gjendjes civile, pengoi punėn e komisionit, pėrjashtoi zgjedhėsit nga votimi, potencialisht dhe siē e patė raportin me tė cilin jam 100 % dakort thotė se Bodinakėt, Kokonėt dhe Veizėt minuan procesin zgjedhor nė Tiranė. Tirana doli e plagosur nga zgjedhjet. Siē thotė raporti shumė e shumė gjera tė tjera, qeveria bėri atė qė kishte nė dorė.

  Pyetje: Sipas ndėrkombėtarėve, ato pak incidente u mbyllėn pa probleme. A kanė pasur ndikim nė rezultatin pėrfundimtar?

  Kryeministri: Nė planin e pėrgjithshėm, tek ndikimi nė rezultat kanė pasur ndikim, nuk mund tė pohoj pėrmbysės. Nė rastin e kombinatit, pa asnjė diskutim ka pasur ndikim tek rezultati pėr minibashkinė. Kurse nė planin moral janė damka tė rėnda mbi Edvinin dhe bashkiakėt e tij.

  Pyetje: Kur do ta festoni fitoren?

  Kryeministri: Fitoren do ta festojmė me reforma. Reformat janė festa jonė. Ju lutem u raportoni qytetarėve tė vėrtetat e tyre elektorale sepse kam konstatuar njė lloj konfuzioni, I cili nuk besoj se ėshtė I qėllimshėm. Por faktet janė aq kokėforta, sa qė ju e dėgjuat vetė.

  Ju faleminderit!"

 16. #116
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  LSI fiton rreth 18% tė votave nė Durrės, 11% nė Elbasan, 15%, Vlorė, 15% nė Berat, 9% nė Korēė, 8 % nė Lezhė, 12% nė Fier

  LSI, pėrcaktuese e shumė rezultateve tė sė majtės


  Rezultatet e deridjeshme, tė cilat thuajse janė drejt pėrfundimit tė plotė tė zyrtarizimit, dėshmojnė se njėzet e pesė mijė votat e LSI-sė i kanė dhėnė fitoren Edi Ramės nė Bashkinė e Tiranės. Sipas rezultateve, LSI-ja ka marrė rreth 15 % tė votave nė Tiranė, gjė e cila dėshmon se pa kėto vota tė LSI-sė, Edi Rama do ta kishte humbur Bashkinė e Tiranės. Tė njėjtat shifra regjistrohen edhe nė shumicėn e bashkive dhe komunave, duke dėshmuar kėshtu se ėshtė LSI-ja faktori pėrcaktues i fitores sė majtės mė 18 shkurt, nė bashkitė kryesore tė vendit. Sipas tė dhėnave, thuajse nė shumicėn e zonave pėrfundimtare, shėnohet njė pėrqindje e konsiderueshme e votave tė LSI-sė, e cila i jep fitoren sė majtės nė mėnyrė pėrcaktuese. Nė Bashkinė e Durrėsit LSI-ja ka marrė rreth 18% tė votave, nė Bashkinė e Elbasanit LSI-ja ka marrė 11% tė votave, nė Vlorė, 15%, nė Berat, 15%, nė Korēė, 9%, nė Lezhė, 8 %, nė Fier, 12% tė votave. E njėjta pėrqindje shėnohet edhe nė shumicėn e komunave qė ka fituar e majta. Sipas pėrllogaritjeve tė votave tė marra nga kandidatėt e sė djathtės, pėrcaktohet qartė se kanė qenė votat e LSI-sė qė i kanė dhėnė fitoren PS-sė, duke filluar qė te Bashkia e Tiranės dhe nė tė gjitha bashkitė dhe komunat, ku e majta fitoi mė 18 shkurt. Nėse dha fitoren e sė majtės nė bashkitė kryesore tė vendit bashkėpunimi i PS-sė me LSI-nė, mbetet pėr t`u analizuar nė strukturat e PS-sė, nėse ka qenė pikėrisht marrėveshja me LSI-nė qė ka shkaktuar humbjen e bastioneve socialiste. Sidoqoftė, LSI-ja i dha fitoren PS-sė kryesisht nė Bashkinė e Tiranės, ku kandidoi kryetari socialist, Edi Rama dhe pėr kėtė arsye, mbetet qė LSI-ja tė jetė forcė pėrcaktuese nė tė gjitha zhvillimet brenda sė majtės nė tė ardhmen. Kjo, pasi pėrqindja e fituar prej kėsaj partie mė 18 shkurt mbetet njė kėrcėnim i pėrhershėm pėr PS-nė. Ndėrsa LSI-ja ka marrė disa prej bastioneve socialiste nė kėto zgjedhje, pasi nė krye tė bashkive dhe komunave qė konsideroheshin bastione socialiste, tani do tė drejtojė LSI-ja dhe pėr pasojė, pas katėr vitesh, kur dhe pėrfundon mandati i tyre, kjo do tė ndikojė nė tjetėrsimin e elektoratit, duke bėrė qė kėto bashki e komuna tė mos quhen mė bastione socialiste. Kjo ishte edhe arsyeja, pse disa prej deputetėve tė grupit parlamentar socialist kundėrshtuan prerė dhe hapur marrėveshjen me LSI-sė, duke e konsideruar kėrkesėn e LSI-sė pėr kėto zona si tendencė pėr tė shkatėrruar kėtė parti dhe pėr t`i marrė elektoratin asaj, pikėrisht nė zonat ku elektorati ėshtė nė shumicė absolute i PS-sė.

  Tema

 17. #117
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Shpėrndarja e votave tė vlefshme sipas subjekteve mbėshtetėse pėr kandidatėt pėr kryetar, sipas vendimeve tė KZQV-ve

  1. PD e aleatet 439,19 50.10%
  2. PS e aleatet 352,75 40.24%
  3. I Pavarur 46,981 5.36%
  4. PBDNJ 26,158 2.98%
  5. LSI 4,565 0.52%
  6. PKSH 1,371 0.16%
  7. PDS 1,343 0.15%
  8. PBKD 1,317 0.15%
  9. PĒSH 547 0.06%
  10. PLL 498 0.06%
  11. LDLNJ 386 0.04%
  12. PMDL 353 0.04%
  13. PSHA 322 0.04%
  14. PDM 177 0.02%
  15. PSD 176 0.02%
  16. PRDSH 131 0.01%
  17. PDI 89 0.01%
  18. PDRESH 72 0.01%
  19. PLMDSH 61 0.01%
  20. PPK 54 0.01%
  21. PUK 29 0.00%

  Gjithsej pėr 320 njėsi 876,580 100%

  http://www.cec.org.al/2004/zgjedhven...ra%2016-00.pdf

 18. #118
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Shpėrndarja e votave tė vlefshme tė subjekteve zgjedhore pėr kėshilltarė, sipas vendimeve tė KZQV-ve

  1. PS 174,473 19.72%
  2. PD 166,870 18.86%
  3. LSI 76,336 8.63%
  4. PR 54,580 6.17%
  5. PDR 49,696 5.62%
  6. PDK 45,110 5.10%
  7. PSD 42,115 4.76%
  8. AD 37,050 4.19%
  9. PBDNJ 36,500 4.13%
  10. PAA 35,329 3.99%
  11. PDS 34,243 3.87%
  12. LZHK 22,397 2.53%
  13. PLL 21,653 2.45%
  14. I Pavarur 20,342 2.30%
  15. BLD 20,096 2.27%
  16. PBK 12,709 1.44%
  17. PKSH 8,615 0.97%
  18. PBKD 6,194 0.70%
  19. PDI 5,282 0.60%
  20. PBDSH 4,629 0.52%
  21. LDLNJ 1,786 0.20%
  22. PMDL 1,320 0.15%
  23. PGJSH 1,051 0.12%
  24. PUK 835 0.09%
  25. PĒSH 806 0.09%
  26. AMIE 786 0.09%
  27. PDRESH 575 0.06%
  28. PDM 552 0.06%
  29. PKSH 8 Nėntori 473 0.05%
  30. PASH 421 0.05%
  31. PPK 328 0.04%
  32. PLPSH 318 0.04%
  33. PSKSH 289 0.03%
  34. PRDSH 261 0.03%
  35. PLMDSH 232 0.03%
  36. PA 158 0.02%
  37. PASSH 154 0.02%
  38. PDDRDSH 111 0.01%
  39. PDRn 76 0.01%
  40. PBKSH 44 0.00%
  41. Pkons 27 0.00%
  42. PESH 3 0.00%
  43. PDPGJSH 0 0.00%

  Gjithsej vota tė vlefshme pėr 321 njėsi 884,825 100.00%

  Shperndarja e votave sipas zonave elektorale
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 23-02-2007 mė 19:14

 19. #119
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KQZ raporton se 48% e zgjedhesve kane marre pjese ne votime:

  Njėsi: 320
  Vota: 876,580 1,810,121
  Perqindja: 48 %


  Per te pare perqindjet e pjesmarrjes ne votime sipas zonave elektorale vizitoni adresen me poshte e marre nga faqja e KQZ:

  Pjesmarrja ne votime sipas zonave elektorale

  KQZ
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 23-02-2007 mė 19:12

 20. #120
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  KQZ raporton emrat e kandidateve fitues te certifikuar deri ne kete moment:


  Lista e plote e kandidateve fitues ne zgjedhjet lokale


  Njesite sipas koalicioneve:
  ---------------------------
  PD dhe aleatet: 200 njesi
  PS dhe aleatet: 98 njesi
  PBDNJ: 12 njesi
  Pavarur: 10 njesi
  -------------------------
  Totali: 320 njesi  Koalicioni i djathte:
  ---------------------
  PD: 119 njesi
  PR 25 njesi
  PDK 17 njesi
  PLL 16 njesi
  PDR: 8 njesi
  PBK 5 njesi
  PAA 5 njesi
  PBDSH 3 njesi
  PBKD: 2 njesi
  -----------------
  Totali: 200 njesi  Koalicioni i majte:
  -------------------
  PS: 90 njesi
  PDS: 5 njesi
  LSI: 3 njesi
  ------------
  Totali: 98 njesi  PBDNJ
  ---------------
  PBDNJ: 12 njesi


  Kandiate te pavarur
  -----------------------------
  Te pavarur: 10 njesi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 23-02-2007 mė 19:15

Faqja 6 prej 7 FillimFillim ... 4567 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Qeveritaret nuk paguajne taksat vendore
  Nga Duaje Siveten nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 20-12-2009, 11:38
 2. Moisiu deklaron datėn e zgjedhjeve, opozita kundėrshton
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 29-01-2007, 10:45
 3. Katalog shenjtorėsh
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 09:31
 4. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-02-2006, 14:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •