Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 64
 1. #1
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Iliret dhe Perandoria Romake

  Iliret paten nje ndikim te forte ne jeten politike dhe ushtarake te kesaj perandorie gjigande. Kombi i cili ishte nxjerre stratege te medhenj ushtarake, edhe ne keto kohra dha kontributin e tij dike prodhuar ne te dyja kahet si ne nxjerrjen e njerezve te guximshem qe iu kundervune Romes, ashtu edhe ne furnizimin e Romes me legjionare qe merreshin me hir e me pahir, si dhe deri me perandore e filozofe te medhenj. Kete teme e hap pikerisht per te treguar ne te se kush ishin iliret dhe a u ndie roli tyure ne perandorine e Romes?Cilet ishin emrat e njohur ilire? Pse nuk flitet gati fare per qendresen me te gjate qe i eshte bere ndonjehere Romes, qendresen Ilire? A e keni pyetur veten ndonjehere se pse servet, sllavet arriten te vendosen aq lehte ne Ballkan? Si e boshatisi Roma Dalmacine duke marre meshkujt e duke i cuar legjionare? Pse Roma e kishte shume te ashper ligjin ndaj detareve shqiptare te cilet quheshin rendom pirate (kur paradoksalisht vete Roma pushtonte e vidhte ke te donte)?
  Keto e te tjera pyetje mund ti shtjelloni si te deshironi. Po e hap temen duke cituar Apianin i cili tregon shtrirjen e popujve te cilet konsoderoheshin si nje kom te cilet Roma i quante thjesht ....ILIRET

  Apiani

  "Romaket, nenkuptonin me emrin e perbashket te ilirive, jo vetem Dalmatet dhe fise fqinje, por edhe Panonet, Myzet, dhe te gjithe popujt qe gjendeshin ne te djathte e rrjedhes se poshtme te Danubit. Une nuk kam arritur ta zbuloj se kujt i ka lindur kjo bindje. Por, padyshim, kjo deshmohet ne ditet e sotme, dhe tributi qe paguhej prej ketyre popujve, qe prej Pont Euzines (Deti i Zi) e deri ne Istria, quhet ne menyre te perbashket, tributi ilir"

 2. #2
  Shqiptari Maska e J-X
  Anėtarėsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Ne Kasolle
  Postime
  121
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  A e keni pyetur veten ndonjehere se pse servet, sllavet arriten te vendosen aq lehte ne Ballkan?
  Sllavet erdhen ne ballkan me ndihmen e perandorise bizantine dhe te kishes ortodokse greke, kur ata erdhen iliret u ben gati per luft per ti ndaluar por nga urdherat e perandorise se famshe kristiane nuk ju dha mundesia te luftonin serbet kristian dhe u than ti mos luftonin pra sllavet kan ardhur nen mbrojtien e bizantit.

  Si e boshatisi Roma Dalmacine duke marre meshkujt e duke i cuar legjionare?
  nuk besoj ti ket mare meshkujt roma ata thjesht vinin ushtar nen urdherat e gjeneraleve ilir.
  Pse Roma e kishte shume te ashper ligjin ndaj detareve shqiptare te cilet quheshin rendom pirate (kur paradoksalisht vete Roma pushtonte e vidhte ke te donte)?
  roma u be fuqi detare sepse kishte anijen liburne e cila ndertohej nga iliret, nga frika qe mos te mernin fuqi ne det iliret i ndaluan te kishin anije dhe keshtu ata qe kishin quheshin pirat.
  si nje kom te cilet Roma i quante thjesht ....ILIRET
  nuk i quajti roma ilire, ata emrin e kishin zgjedhur vete.

  Lyco Jay

 3. #3
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime nė 43 postime
  Historia Augusta
  P153 The Life of Claudius Gotthicus
  13 Since we have now described his achievements in war, we must tell a few things, at least, concerning the kindred and the family of Claudius, lest we seem to omit what all should know: 2 now Claudius, Quintillus, and Crispus were brothers, and Crispus had a daughter Claudia; of her and Eutropius, the noblest man of the Dardanian folk, was born Constantius p179Caesar. 3 There were also some sisters, of whom one, Constantina by name, was married to a tribune of the Assyrians, but died at an early age. 4 Concerning his grandparents we know all too little, for varying statements have been handed down by most of the writers.

  15 Likewise in another letter of Valerian's, addressed to Ablavius Murena, the prefect of the guard, among other statements the following: "Cease now your complaints that Claudius is still only a tribune and has not been appointed the leader of our armies, about which, you were wont to declare, the senate and people also complain. 2 He has been made a general, and, in fact, the general in command of all Illyricum. He has under his rule the armies of Thrace, Moesia, Dalmatia, Pannonia, and Dacia. 3 Indeed, this man, eminent in my estimation as well, may hope for the consulship, and, if it accords with his wishes, he may receive the prefecture of the guard whenever he desires. 4 I would have you know, moreover, that we have allotted to him the same amount of supplies that the prefect of Egypt receives, the same amount of clothing that we have allowed to the proconsulate of Africa, the same amount of silver that the procurator of the mines in Illyricum receives, and the same number of servants that we allot to ourselves in each and every community; for I wish all to know my opinion of such a man."

  Claudius claimed that province as his original home;others, however, declared that he was a Dardanian and derived his descent from Ilus, a king of the Trojans and, in fact, even from Dardanus himself

  http://de.wikipedia.org/wiki/Claudius_Gothicus

 4. #4
  biotech Maska e Atheist
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  nė mal
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kisha ka qėnė nėma shfarosėse e kėtij kombi.
  Njė shėtitje e rastit nė pavijonin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė — Fridrih Niēe

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime nė 40 postime
  Citim Postuar mė parė nga Atheist
  Kisha ka qėnė nėma shfarosėse e kėtij kombi.
  Pse nuk thua se edhe xhamijat ishin nema jone ?

 6. #6
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Te gjith e dijme qe fillimi i perandorise Romake ka qene nga pellazget, ne mes jan perzier edhe disa popuj tjere pra edhe Latinet ose Italianet, dhe ne fund Perandoria Romake ka qene e Ilirve, ky eshte fakt,

  por

  a jan Shqiptaret pasardhesit e Ilirve, ēfar faktesh ka qe argumenton se Shqiptaret jan pasardhesit e Ilirve, a ka ndonje fakt dikund qe argumenton kete, apo jan keto vetem insinuacione, thash e theme, perralla dhe budallalleqe te tjera te disa nacionalistve te ēmendur ?


  Ja kjo eshte ajo pyetja e djegst qe po i ikin te gjith me koke teposhte ...

 7. #7
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime nė 475 postime
  Zėu_s ne kete nenforum ka nje teme te titulluar Sa Ilire Jemi Ne? dhe mund ta gjesh ketu: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=46366

  Tema nuk i jep pergjigjen e plote pyetjes tende por ka informacion te bollshem qe mund te te ndihmoje te krijosh nje ide me te qarte. Edhe une nuk kam dakort qe cdo teme qe hapet te shoqerohet me nota nacionaliste te semura pasi kjo nuk ndihmon asgje vetem sa qerron syte dhe turbullon mendjen e lexuesve. Nga ana tjeter faktori nacionalist kur eshte brenda normave dhe limiteve nuk perben asnje problem, perkundrazi ndihmon te dalin ne pah ato fakte historike qe ose nuk i kemi te qarta ose qe jane fshehur per qellime te ndryshme.

 8. #8
  biotech Maska e Atheist
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  nė mal
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  Pse nuk thua se edhe xhamijat ishin nema jone ?
  Po se islamizmi s'ishte krijuar akoma atyre shekujve kur po i bėnin format-delete materialit historik pėr ilirėt!

  Kur erdhėn xhamitė kėtu, kishin punė install-new-OS mbi formatimin gjysmak kristian. Dhe me atė instalim krijuan ca tipa si ata tė buburrecave-qė-flasin qė mund t'i lexosh kėtu -> http://www.forumishqiptar.com/showth...t=28824&page=9, me tė cilėt kemi fatin e keq tė merremi sot nė 2007-ėn. Dallohet mbase mė tepėr nė Kosovė e Maqedoni pėr shkak tė "selective breeding" aplikuar nga serbėt. Inteligjentėt kur diktoheshin disfavorizoheshin nė favor tė pjesėve tė popullsisė me karakteristika tė caktuara pėr bastardimin e kombit shqiptar. Prandaj kur zhdukeshin ata tė parėt, zakonisht spastroheshin familjarisht qė tė mos linin pas trashėgimtarė (material tė vlefshėm gjenetik).

  Sa pėr informacion, populli i quajti islamikėt turq "ushtri bizantine". Azi tė parėt, Azi tė dytėt. Asnjė dallim mes kristianoaziatikėve qė i shitėn me tradhėti Konstandinopojėn islamikoaziatikėve, pikėrisht nė momentet historike kur arbėrit po rimerrnin frerėt e gadishullit nė dorė, duke ia hequr ato fetarėve prej Azie. Por ky veprim i fetarėve ishte i natyrshėm, sepse kėta kokėkrisurit tanė kishin filluar tė vrisnin asgjė mė pak se mitropolitė...

  Citim Postuar mė parė nga A. Kolia
  Arbri Luan Zguro, nuk do tė ngurrojė tė hidhet kundėr mitropolitit tė Athinės, Mihail Akominatos si dhe atij tė Korinthit, Nikolao, tė cilin dhe e mbyti. Veprime tė tilla ishin tė pakuptueshme nė regjimin e vjetėr bizantin.

  Pas kryqėzatave dhe njėfarė pavarėsie tė Greqisė si dhe pas zbritjes sė arbėrve gjėrat do tė ndryshojnė dhe do tė mbėrrijmė nė atė pikė saqė peshkopėt jo vetėm humbasin personalitetin e tyre, por shpallin dhe zyrtarisht ide antikrishtere dhe pagane.
  Njė shėtitje e rastit nė pavijonin e tė ēmendurve tregon se besimi nuk provon kurrgjė — Fridrih Niēe

 9. #9
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Citim nga zeusi qe nuk e di se kush eshte
  Te gjith e dijme qe fillimi i perandorise Romake ka qene nga pellazget, ne mes jan perzier edhe disa popuj tjere pra edhe Latinet ose Italianet, dhe ne fund Perandoria Romake ka qene e Ilirve, ky eshte fakt,
  por
  a jan Shqiptaret pasardhesit e Ilirve, ēfar faktesh ka qe argumenton se Shqiptaret jan pasardhesit e Ilirve, a ka ndonje fakt dikund qe argumenton kete, apo jan keto vetem insinuacione, thash e theme, perralla dhe budallalleqe te tjera te disa nacionalistve te ēmendur ?
  Ja kjo eshte ajo pyetja e djegst qe po i ikin te gjith me koke teposhte ...
  ...po mire ti si e mban veten? pasardhes te kujt?
  ...se nuk dua ti hyj fare diskutimit pasi eshte nje pyetje qe meriton vetem injorim.
  Nese ne nuk jemi pasardhes te ilireve pa me gjej pak iliret, kush jane ?
  Kush eshte ilir... - slloveni...kroati..boshnjaku...serbi..greku...bull gari apo kinezi?
  Meqe ne nuk jemi ku avulloi kjo rrace...se mire pellazget dhe etrusket u zhduken ne ajer...po me duket se jane zhdukur edhe iliret...
  Ti qe beke pyetjen djegese dhe qe e ditke se ne nuk jemi pasardhes te ilireve atehere duhet te kesh edhe nje pergjigje me djegese, duhet te dish se pasardhes te kujt jemi ....apo jo...?

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime nė 40 postime
  Ne Dikcinerin Arkeologjike Kristian (me gati 30 volume) gjejme nje nja 100 faqe vetem per iliret, po aqe edhe per maqedonine etj.
  Ne nje paragraf aty autori shenon; " si dikur ne kohen e imperializmit romake qe shume imperatore dolen nga radhet e ilireve, njashtu edhe tani nene sundimin ottoman, si paraardhesit e tyre, shqiptaret shquhen ne sherbim te ketije empiri te ri dhe me shuerjen e ketije te fundit shofim ramjen e tyre, poashtu si ne kohen romake"
  ...ēka do thote se atyre ēe iu kemi sherbyer, kan rene poshte dhe me ta kemi rene edhe ne...
  Keto shkrime jane bere ne prag te shekullit 20 ku te gjithe autoret moderne flasin per rrjedhen e shqiptarve nga iliret, vetem se kohes se fundit ku ka filluar koha e politikes moderne te blloqeve, ne shqiptaret filluam te injorohemi nga autret moderne, kuptohet gjeopolitika e sotme.
  Le te thon ēka te duan te tjeret, mua ata dy rreshta me mjaftojne qe te njohi opinjonin e kishtarve te fillimit te shekullit, pra ishte i drejte.

  Gjene pra kete material se eshte teper i rendesishem; une ua kam dhen disa intelektualve tane nga nje kopje por ne frengjishte.
  Me siguri se ky dikcionar duhet te jete edhe ne anglishte e italishte.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Zėu_s ne kete nenforum ka nje teme te titulluar Sa Ilire Jemi Ne? dhe mund ta gjesh ketu: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=46366

  Tema nuk i jep pergjigjen e plote pyetjes tende por ka informacion te bollshem qe mund te te ndihmoje te krijosh nje ide me te qarte. Edhe une nuk kam dakort qe cdo teme qe hapet te shoqerohet me nota nacionaliste te semura pasi kjo nuk ndihmon asgje vetem sa qerron syte dhe turbullon mendjen e lexuesve. Nga ana tjeter faktori nacionalist kur eshte brenda normave dhe limiteve nuk perben asnje problem, perkundrazi ndihmon te dalin ne pah ato fakte historike qe ose nuk i kemi te qarta ose qe jane fshehur per qellime te ndryshme.
  Faleminderit per pergjegjien, por fatkeqsisht ne asnje Teme te ketije Forumi une nuk gjeta ate qe kerkova, pra pergjegjien mbi kete pyetje kaq te poshter por shume e rendesishme qe neve Shiptaret duhet patjeter te ballafaqohemi me te.

  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  ...po mire ti si e mban veten? pasardhes te kujt?
  Eshte shume me rendesi se si e mbaj une veten, pasardhes i kujt jam une, por ma me rendesi eshte se si mundem une t'ia argumentoj te tjerve prejardhjen time te vertet, sidomos atyre qe nuk deshirojne te kem une prejardhjen nga ata qe kam.

  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  ...se nuk dua ti hyj fare diskutimit pasi eshte nje pyetje qe meriton vetem injorim.
  Pikerisht ky eshte shkaku i kesaj pyetje qe e bera une e qe nuk eshte fare e imja , por e atyre qe na duan te keqen dhe mundohen te na perqeshin, perbuzin, turperojne, shtypin, shkatrrojne, te na zhdukin nga siperfaqja e dheut me te gjitha mjetet qe posedojne.

  Ma mire me t'vete une ktu n'forum, se me t'vet dikush tjeter me ni vend tjeter para disa tjerve, ku gabimi ma i madh kish me kane injorimi, ma merr mendja qi po e din se ēka po t'thom.

  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  Nese ne nuk jemi pasardhes te ilireve pa me gjej pak iliret, kush jane ?
  Kush eshte ilir... - slloveni...kroati..boshnjaku...serbi..greku...bull gari apo kinezi?
  Meqe ne nuk jemi ku avulloi kjo rrace...se mire pellazget dhe etrusket u zhduken ne ajer...po me duket se jane zhdukur edhe iliret...
  Une e di kush jan Iliret, edhe te tjeret e dijne qe Shqiptaret jan pasardhesit e Ilirve, por neve kemi disa armiq te fuqishem me ideja te lloj-llojshme qe po thone me qellim te keq qe ne Shqiptaret nuk jemi pasardhes te Ilirve.

  Te lutem, ne nuk mundemi vetem ti injorojme keto propaganda antishqiptare dhe u krye pune, jo jo se a e din si thuhet "Mbaje! -Po s'po mundem me mbajt. Lėshoe! -Po s'pom lėshon". Ne kete pozite gjendemi neve kur na behet kjo pyetje. Ka ardh koha ... se nuk na qet ma kshtu ... a'asht lojė kjo se ketu nuk po flitet per mua apo per ty, por per nje popull te tere.

  E sa per sllovenet, kroatet, boshnjaket, serbet, "greket", bullgaret apo kinezet, eshte me t'vertet per tu brengosur se mos do te na ndodhe qe te na dalin edhe Kinezet e te pohojne se ata jan pasardhesit e vertet te Ilirve. Edhe per kete ma merr mendja qe po e din pse po e them.

  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  Ti qe beke pyetjen djegese dhe qe e ditke se ne nuk jemi pasardhes te ilireve atehere duhet te kesh edhe nje pergjigje me djegese, duhet te dish se pasardhes te kujt jemi ....apo jo...?
  O Barat, kjo nuk eshte pergjegjia qe duhet t'ia japim kundershtarve ose armiqve tane, kjo eshte vetem nje kunderpyetje dhe asgje me shume, e neve po na nevoiten pergjegjie me fakte argumentuese e jo kunderpyetje, se kunderpyetja do te thot qe nuk kam pergjegjie te mirfillt ne kete moment.

  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  Citim nga zeusi qe nuk e di se kush eshte
  Une jam ai njeri qe kam qene gjithmone dhe do te jeme, ai njeri qe ia vnon gishtin ne plage se pari vetvetes e pastaj edhe te tjerve, per te miren e te gjithve, pra une jam ne mes te optimistve (enderrimtarve ?) dhe pesimistve (shkatrrimtarve ?) qe i bie te jeme ashtu diēka si realist.

  Te lutem ty, e natyrisht edhe te tjerve, te mos e shikoni se si po e them, por shikojeni se ēka po them.

  Fatkeqsisht pyetje eshte ende ne fuqi ...

  Ah besa te falenderohem edhe nje here ty Barat dhe Dariusit qe nuk e injoruat kete pyetje (edhe pse paske thene qe duhet injoruar kete pyetje dhe me paske perbuzur me disa pergjegjie, s'prish pune), sikur ata 5-6 te tjeret qe vetem e injoruan. Dihet se per kė po them.

  Ne vend te atyre 5-6 te tjerve do ti kisha pyetur minoritaret tone ne kete forum, zonjen Tannhauser dhe Akuqk-A, por s'kam pse ti pyes, pasiqe kjo pyetje vjen nga lloji i tyre dhe shoke.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 28-02-2007 mė 06:22

 12. #12
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s
  Te gjith e dijme qe fillimi i perandorise Romake ka qene nga pellazget, ne mes jan perzier edhe disa popuj tjere pra edhe Latinet ose Italianet, dhe ne fund Perandoria Romake ka qene e Ilirve, ky eshte fakt,

  por

  a jan Shqiptaret pasardhesit e Ilirve, ēfar faktesh ka qe argumenton se Shqiptaret jan pasardhesit e Ilirve, a ka ndonje fakt dikund qe argumenton kete, apo jan keto vetem insinuacione, thash e theme, perralla dhe budallalleqe te tjera te disa nacionalistve te ēmendur ?


  Ja kjo eshte ajo pyetja e djegst qe po i ikin te gjith me koke teposhte ...
  Per paragrafin e pare ke nje teme tek elita kombetare, ku tere mbreterit fillestare te Romes kane mbiemer me Suljoti (perfshi Enean).

  Per pyetjen e dyte o mik, na duhet nje percaktim. Kush quheshin Ilire? Nipat e Atlantit ne Durresit, apo banoret e Ilirise te themeluar nga Dardani paralelisht me Dardanine? (Per mendimin tim, ka gjasa qe te jene dy variante te treguara ndryshe te se njejtes ngjarje.) Kjo ndodhia e fundit gjendet ne ca libra kishtare te vjetra, para se t'e llustroheshin greket per perdorim te gjere. Madje ky liber edhe shpjegon qe Dardani dhe Dodani dhe Rod-ani jane i njejti.

  Tani, ne se Dardani eshte themeluar ne Azi, sic duan te na bindin disa, del qe edhe Iliria do kete qene aty parit midis Azise dhe Ballkanit, neper Kroaci, Slloveni e me radhe. Ne se Dardanet flisnin hetitisht dhe barbarisht ne Azi, edhe Iliret qe ishin kusherinj, duhej te flisnin nje perzierje gjuhe aziatike dhe barbare. Nuk eshte sllavishtja ballkanit perzierje gjuhe aziatike dhe barbare ?

  Kjo eshte teorema qe lexoj kohet e fundit perqark forumit shqiptar. Une vete i mbahem mendimit se si Dardania me kryeqytet Trojen, me pas?! Damastionin e Europes, dhe Iliria e kane dhe kane pasur berthamen gjithnje ne Ballkan.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 28-02-2007 mė 07:39
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 13. #13
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Fatkeqsisht pyetje eshte ende ne fuqi
  pyetja do te jete perjete ne fuqi pasi behet nga persona qe se kane dashur kurre te verteten...por edhe pergjigjia do te jete po ashtu perjete ne fuqi...

  Pellazge>Ilire(jo vetem, por te vetmit rezistente)>Shqiptare (keta po ...unike)

  Lexoje te plote tek tema: Shqiptaret, banoret me te hershem te Adriatikut_Prof.Dr.Dh.Pilika
  link: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=73260  Nga pikepamja gjuhesore, nje numer i madh toponimesh rreth Adriatikut me
  mbaresen -one (-ona), qe ndeshet te Dodone-Dodona, si Aenona, Avlona, Ancona,
  Aona, Arasona, Aulona, Bausiona, Blanona, Cartona, Cremona, Crotona, Chrysondyona,
  Flanona, Herona, Narona, Promona, Salona, Sationa, Scardona, Sulmona,
  Tariona, Triuncona, Verona etj... (per te mos u shtrire me tej gjeografikisht), duket
  qarte se kete po kete mbarese te emrit te kryeqytetit te pellazgeve, memes se
  qyteteve europiane. Vetem analiza e toponimeve dhe etnonimeve primitive, te
  regjistruara prej kohesh ne brigjet rethadriatike, do te na sillte ne nje
  perfundim mesimdhenes; nje shumice e emrave te tyre jo rastesisht shpjegohen
  etimologjikisht nepermjet shqipes, ose me mire, perbejne nje perkthim fjale per
  fjale nga gjuha jone. (Dihet sesi Platoni ne “Kratilin” e tij denon rrepte manine
  greke per kalkime, qe shkaktohej kryesisht prej hegjemonizmit pa cak e kufi).
  Tabloja e meposhtme onomastike, ndonese nuk eshte e plote, perseri eshte
  mjaft domethenese.
  Agrianes, Antibaris, Auendeates, Autariatae, Avendone, Barbanna, Bari,
  Bigeste, Bora, Bounima, Bretension, Brina, Brundisium, Busento, Busento, Bylazora,
  kepi Glotta, Dagnum, Dalmatae, Dalmatia, Delmion, Delminion, Daranti, Daranto,
  Dardani, Dardania, Dardapara, Dardi, Dassaretae, Dassaretia, Derriopes,
  Deuriopes, Dimallum, Durrachium, Emathia, Enchelana, Enchelanes, Eordea (Eordia),
  Gurasson, Gurbicon, Halsion, Helidones, Helidonion, Hellopia, Kerauniabore,
  Kroia (Kruja), Lamatis, Lim, Lopsi, Lopsoca, Malatis, Maledi, Maljena, Malontina
  (Maltein), Malontum, Maluentum, Maluntum, deti Croni dhe Rheae, deti Ionium,
  Mathis, Matoas, Metubarris, Molossia, Ombla, Omphalion, Opitergium, Pelagones,
  Pelagonia, Petra, Pirustae, Pistum, Ragusium, Rhizon, Sason, Scheria, Stena,
  Tara, Taras, Tarentum, Taria, Tarin, Tariona, Tariotae, Tarneum, Tarsatica,
  Tarus, Taulantii, Tergeste, Tergolape, tharandt, tirol, (tyrol), Tragurium
  (trogir), Trimallum, Ulcaea palus, Ulcianum, Ulcirus mons, Ulcisia castra, Ulco amne,
  Ulkinion, Vendenis, Vendum, Vindenis, Vindinid etj... (Ndonese jane larg nga
  trevat adriatike, e meritojne te permenden ne kete rast, per shkak te
  rendesise se tyre te posacme, vargmalet madheshtore Beskidet dhe Karpatet, deti
  Baltik, Bizanti, Dardanelet, ishulli anatolik Karpathos...)
  Nga na tjeter, nje shkence eksperimentale, antropologjia, nepermjet korifejve
  te saj. J. Deniker, E. Pittard, na jep sigurine se shqiptaret e sotem e kane
  prejardhjen e tyre drejtperdrejte nga pellazget. Ne Adriatik dalin metropolet
  tona antike: Durresi, Apolonia dhe me ne jug Buthroti, qe te tria te lulezuara
  shume shekuj perpara themelimit te Romes, nese i besojme Apianit, Antologi
  Palatinit, Barletit, si dhe Apolodorit, Plutarkut, Pausanias dhe Teukerit te
  Cizikes, Virgjilit, Stefan Bizantinit...Deri ne fillim te eres se re ato kane
  perdorur pa ndonje nderprerje kalendarin e rendesishem pellazgjik te Bunimes,
  sipas mbishkrimeve tashme te njohura. Teatrot e tyre, krahas atyre te Nikese,
  Bylisit, Orikumit, Hadrionopolit, Foinikes, Dodones etj. kane shkelqyer gjate
  antikitetit me emrin e degjuar dhe dendesine gjeografike... Ajka e aristokracise
  romake i bente te kapercenin Adriatikun pinjollet e saj qe ta persosnin
  arsimimin e tyre dhe te specializoheshin te ne ne fushen e filozofise, letersise,
  arteve, pa perjashtuar artin ushtarak. Per kete qellim Jul Cezari pati zgjedhur
  Durrahiumin, nje qender e rendesishme kulturore dhe ekonomike, me rreth
  njeqind mije banore, e cila ekspononte materiale te cmueshme (argjend etj.), esenca
  mjekesore dhe kozmetike shume te kerkuara. Lidhur me Oktavian Augustin, Mark
  Vipsanius, Agripen, Mecenen, ata parapelqenin Apologjine tone kundrejt Romes
  dhe Athines, ndersa Ciceroni, qe e kishte pare ne vend Apolonine, e ka quajtur “
  mafnam urbem et gravem”.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  citim nga Styx
  Kush quheshin Ilire? Nipat e Atlantit ne Durresit, apo banoret e Ilirise te themeluar nga Dardani paralelisht me Dardanine? (Per mendimin tim, ka gjasa qe te jene dy variante te treguara ndryshe te se njejtes ngjarje.) Kjo ndodhia e fundit gjendet ne ca libra kishtare te vjetra, para se t'e llustroheshin greket per perdorim te gjere. Madje ky liber edhe shpjegon qe Dardani dhe Dodani dhe Rod-ani jane i njejti.
  per kete kam dicka te vogel dhe do ta postoj te tema e Dodones, se besoj se ajo ka lidhje me permbytjen

 15. #15
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  Pellazge>Ilire(jo vetem, por te vetmit rezistente)>Shqiptare (keta po ...unike)
  E po ku na doli perseri kjo fjala alergjike per Shqipet "UNIK" para syve, une kohen e fundit atje tek tema e Dodones (etj.) veq po kshyri e po boi seri dhe po m'bahet lkura si pule e nukt, kur po i shoh Pellazge>Ilire>Shqiptaret se sa unik jan, nejse.

  Pellazge>Ilire(jo vetem, por te vetmit rezistente)>Shqiptare (keta po ...unike).

  A hyjne edhe Dardanet ketu ?
  - se nuk ma kapi bash mire
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zėu_s : 28-02-2007 mė 08:26

 16. #16
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  O Zeus, po te deshi qejfi keputi ndonje hartim ne privat atij tjetrit, mos te behet tema cat, jo me befshs ket jo te bej ate jo kush je ti e jo kush jam une, sepse e humbet si vleren ashtu dhe bukurine ...

  E po ku na doli perseri kjo fjala alergjike per Shqipet "UNIK" para syve, une kohen e fundit atje tek tema e Dodones (etj.) veq po kshyri e po boi seri dhe po m'bahet lkura si pule e nukt, kur po i shoh Pellazge>Ilire>Shqiptaret se sa unik jan, nejse.
  Pellazge>Ilire(jo vetem, por te vetmit rezistente)>Shqiptare (keta po ...unike).
  A hyjne edhe Dardanet ketu ?
  - se nuk ma kapi bash mire
  Ishte unik jo unit
  ti thua a hyjne dardanet ketu?....pergjigjen e ke te shqiptaret e kosoves, e me gjere ....dhe me kaq them ta mbyllim si diskutim

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  O Zeus, po te deshi qejfi keputi ndonje hartim ne privat atij tjetrit, mos te behet tema cat, jo me befshs ket jo te bej ate jo kush je ti e jo kush jam une, sepse e humbet si vleren ashtu dhe bukurine ...
  E po ēka ti bejme tash, une jam joinjorant nga natyra ...

  Por ekziston edhe nje mundesi tjeter, p.sh. te fshihen provokimet e tije dhe reagimet e mia, shum leht eshte kjo pune.

  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  Ishte unik jo unit
  N'koftė q'ashtu qysh po thue ti mos vet pur neve ēka na paska gjetė ...

  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  ti thua a hyjne dardanet ketu?....pergjigjen e ke te shqiptaret e kosoves, e me gjere ....dhe me kaq them ta mbyllim si diskutim
  Sa keq qe nuk po mundem te te kuptoj, do te isha shum mirnjohes po te ma skjaroje pak me thjesht se a marrim pjese edhe neve Shqiptaret e Kosoves dhe me gjer ne ate "evolucionin" Pellazg>Ilir>Shqiptare apo jo..., e din, ashtu ne ate nivelin e ulet te inteligjences time ... qe te mos krijohen konflike palidhje ne mes neve dyve...

 18. #18
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

 19. #19
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

 20. #20
  Perjashtuar Maska e riu
  Anėtarėsuar
  05-12-2005
  Postime
  422
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shi sa te medhenj kemi qene dhe si na kane katandis sot fete dhe komunizmi

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Islami Nė Trojet Iliro-shqiptare Gjatė Shekujve
  Nga Arber gerguri nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 15:01
 3. Epir + Dardani + Iliri = Shqipėri
  Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 25-08-2007, 21:55
 4. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 5. Informacion i pėrgjithshėm mbi Republikėn e Shqipėrisė
  Nga bastardi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2004, 16:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •