Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    student Maska e besi27
    Anëtarësuar
    24-11-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    25

    Shenjat mbi rërë..

    “...Nuk do te te le, nuk do te te braktis...” Heb 13:5

    Tani merr pak kohe per te lexuar keto fjale te pavdekshme te Margaret Fishbak Pawers: “Nje nate enderrova sikur po ecja pergjate bregut te detit me Zotin. Lart ne qiell me shfaqeshin skena te ndryshme nga jeta ime. Per secilen nga keto skena vura re dy pale gjurmash shputash ne rere. Njera pale me perkiste mua ndersa tjetra i perkiste Perendise. Kur mu shfaq skena e fundit e jetes sime, hodha syte per te pare gjurmat mbi rere. Vura re, se shume here pergjat trajektores qe kishim ndermare duke ecur, ishin vetem nje pale gjurma. Vura re gjithashtu, se kjo gje ndodhte gjate periudhave me te trishtueshme te jetes sime. Kjo me te vertete me trazoi dhe e pyeta Perendine rreth kesaj: “Zot, ti me pate thene se kur te vendosja per te te ndjekur ty, Ti do te ecje me mua gjate gjithe udhetimit. Por une po verej se gjate periudhave me te veshtira te jetes ime ka vetem nje pale gjurmash shputash. Nuk arrij te kuptoj perse ne kohet kur une kisha me shume nevoje per Ty, Ti me paske lene vetem”. Zoti mu pergjigj: “ Bija ime, une te dua ty dhe nuk do te te lija kurre vetem ne mes te veshtiresive dhe problemeve. Kur ti pe vetem nje pale gjurmash mbi rere ... ne fakt ato ishin te miat. Pikerisht ne ato momente Une po te mbaja ne krahe!”.

  2. #2
    student Maska e besi27
    Anëtarësuar
    24-11-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    25

    Paqe

    Ira Sanki ishte kengetari qe kendonte ne takimet ungjillizuese te ungjilltarit te madh amerikan D.L.Mudi. Nje nate, ndersa ishte duke kenduar si solist kengen “Kenga e Bariut”, nje i panjohur e pyeti: “A ke sherbyer ne Ushtrine e Unionit?”. Pasi mori nje pergjigje pozitive, i panjohuri e pyeti perseri: “A ke sherbyer ne vendroje nje nate me nje hene te plote ne 1862?”. Kur Sanki i tha se po, i panjohuri vazhdoi: ” Edhe une gjithashtu. Por une isha ne ushtrine konfederale dhe kur te pashe vendosa qe te te vrisja. Pikerisht ne ate momente ti fillove qe te kendosh kete kenge, keshtu qe e hoqa gishtin nga kembza e pushkes duke menduar: ‘ Do ta le te mbaroje kengen dhe atehere do ta qelloj’. Por kenga jote me solli ne kujtese femijerine ime dhe nenen time te perendishme dhe u mbusha me ngasherim.Ate nate ndersa te degjoja ty, krahu im mu mpi dhe nuk mund te beja asgje me te. Une isha me i sigurt se Zoti te kishte shpetuar nga vdekja e sigurt”.

    Histori te tilla nuk jane te pazakonta. Nje krishtlindje, gjate Luftes se Pare Boterore, ndersa ushtaret gjermane dhe britanike ishin ne bunkeret e tyre, gjermanet filluan te kendonin himnin e mirenjohur “Stille Nacht” (Nate e qete), pasi britaniket kishin filluar qe te kendonin “Ejani ju Besnike”. Menjehere, burrat te cilet kishin luftuar kunder njeri-tjetrit, u bashkuan duke kenduar te njejten kenge. Aty ku Krishti sundon, aty ka paqe.

  3. #3
    student Maska e besi27
    Anëtarësuar
    24-11-2006
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    25

    Gjerat e vogla kane vlere

    Ajo qe mund te duket e vogel per ty mund te jete jashtezakonisht e madhe per dike tjeter. Pyet po deshe Bon Fouks. Gjate Luftes se Dyte Boterore ai pilotonte nje avion B-17. Ne nje nga misionet e tij ai ra nen zjarrin e mitralozeve kunderajrore te nazisteve. Megjithese serbatoret e tij u goditen, avioni nuk shpertheu dhe Fouks ishte ne gjendje qe ta ulte ne baze. Mengjesin pasues, ai shkoi tek kapiteni i skuadres dhe i kerkoi predhen qe kishte goditur avionin e tij, per ta mbajtur si suvenir te shansit te rij. Kapiteni i tha se nuk ishte nje predhe, por 11 te tilla qe i kishin goditur serbatorin dhe asnjera prej tyre nuk kishte shperthyer. Tekniket i hapen predhat dhe pane se te gjitha nuk kishin brenda eksplozivin. Ato te gjitha ishin te pastra dhe te pademshme dhe njera nga ato bente perjashtim nga te tjerat pasi ishte bosh fare. Kjo e fundit brenda saj kishte nje cope letre te mbeshtjelle me kujdes. Mbi te ishte shkruar nje mesazh ne gjuhen ceke: “Vetem kaq mund te bejme per ju tani”. Nje puntor guximtar ne linjen e fabrikes po i c’armatoste bombat dhe kishte shkruar ate mesazh. Ai nuk mund ti jepte fund luftes, por mund te shpetonte nje avion. Ai nuk mund te bente gjithcka, por ai mund te bente dicka dhe e beri.

    Prandaj shkruaje ate leter. Beje ate telefonate. Jepi ato para. Xhon Ueslim ka thene: “ Bej gjithe te miren qe mundesh me te gjitha mundesite qe ke, ne cdo menyre qe te jepet, ne cdo kohe te mundesh, ndaj te gjithve qe te dalin ne shteg, per aq gjate sa mundesh “

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-09-2006
    Postime
    18
    Lavdi Zotit Te Gjithpushtetshem.

  5. #5
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anëtarësuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i përcjell Guximtarët !
    Postime
    1,028
    Citim Postuar më parë nga besi27
    Ajo qe mund te duket e vogel per ty mund te jete jashtezakonisht e madhe per dike tjeter. Pyet po deshe Bon Fouks. Gjate Luftes se Dyte Boterore ai pilotonte nje avion B-17. Ne nje nga misionet e tij ai ra nen zjarrin e mitralozeve kunderajrore te nazisteve. Megjithese serbatoret e tij u goditen, avioni nuk shpertheu dhe Fouks ishte ne gjendje qe ta ulte ne baze. Mengjesin pasues, ai shkoi tek kapiteni i skuadres dhe i kerkoi predhen qe kishte goditur avionin e tij, per ta mbajtur si suvenir te shansit te rij. Kapiteni i tha se nuk ishte nje predhe, por 11 te tilla qe i kishin goditur serbatorin dhe asnjera prej tyre nuk kishte shperthyer. Tekniket i hapen predhat dhe pane se te gjitha nuk kishin brenda eksplozivin. Ato te gjitha ishin te pastra dhe te pademshme dhe njera nga ato bente perjashtim nga te tjerat pasi ishte bosh fare. Kjo e fundit brenda saj kishte nje cope letre te mbeshtjelle me kujdes. Mbi te ishte shkruar nje mesazh ne gjuhen ceke: “Vetem kaq mund te bejme per ju tani”. Nje puntor guximtar ne linjen e fabrikes po i c’armatoste bombat dhe kishte shkruar ate mesazh. Ai nuk mund ti jepte fund luftes, por mund te shpetonte nje avion. Ai nuk mund te bente gjithcka, por ai mund te bente dicka dhe e beri.

    Prandaj shkruaje ate leter. Beje ate telefonate. Jepi ato para. Xhon Ueslim ka thene: “ Bej gjithe te miren qe mundesh me te gjitha mundesite qe ke, ne cdo menyre qe te jepet, ne cdo kohe te mundesh, ndaj te gjithve qe te dalin ne shteg, per aq gjate sa mundesh “
    Ndodh Qe Urrejme Dicka E Cila Eshte E Vogel Mirepo Bash Aty Fshihet Dicka e Madhe ( Dicka e Mire , E Bukur ) Etc
    Fitorja Vjen Me Durim , Gëzimi Vjen Pas Dëshprimit Dhe Pas Çdo Veshtirësie Ka Lehtësim .

  6. #6
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    shume e bukur !!!me le pa fjale gjithmone sa here e lexoj kete histori !!! edhe sikur te ecja ne hijen e lugines se vdekjes nuk do kisha frike nga asnje sepse ti je me mua zoti im o zot !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  7. #7
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Përshendetje!


    Këto histori janë të thjeshta, prekëse dhe shumë të fuqishme. Ky është Zoti Perëndia ynë dhe këta janë ata që i kanë besuar jetën e vet, bijtë e Tij.


    Mirë se erdhe SaS.



    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  8. #8
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anëtarësuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Zoti te bekofte Besi.

    Shume domethenese dhe ndertuese keto historite.

    Miqesisht Abigail
    Dituria prehet në zemrën e atij që ka mend, por ajo që është në zemrën e budallenjve merret vesh.

Tema të Ngjashme

  1. Kundra Ateizmit !
    Nga _Mersin_ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 12-05-2011, 06:26
  2. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 15:02
  3. Dy mënyra për ta njohur Krijuesin
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:31
  4. A duhen respektuar shenjat e mira/këqija?
    Nga aluando në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 26-09-2008, 17:29
  5. Shenjat e Kijametit
    Nga Shën Albani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 26-02-2003, 12:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •