Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    Si t’i zgjidhni pastat e dhëmbëve

    Asnjë pastë dhëmbësh nuk i bën dhëmbët më të bardha se ç´janë, megjithëse reklamat thonë të kundërtën.

    Pasta heq njollat nga dhëmbët, por kurrë nuk i zbardh ato. Fluori është lënda më e rëndësishme e pastës së dhëmbëve. Ai i forcon dhëmbët dhe rrit qëndrueshmërinë e tyre ndaj sulmeve të acideve. Fluori, gjithashtu, frenon gërryerjet e dhëmbëve dhe mund t’i dhëmbët me vrima të vogla. Mos blini një pastë dhëmbësh, që nuk përmban fluor! Por, edhe fluori duhet marrë në mënyrë të matur. Në Europë, përqindja më e lartë e fluorit që lejohet të përmbajë një pastë dhëmbësh është 0,15 për qind. Mund të jetë e shkruar edhe si 1 500 ppm (pjesë për milion). Të rriturit bëjnë mirë të përdorin një pastë dhëmbësh me përqindjen më të lartë të fluorit që lejohet. Por ajo që është me rëndësi te një lloj paste dhëmbësh nuk qëndron vetëm te përmbajtja e fluorit, por edhe tek aftësia e përmbajtjes së pastës, për ta lidhur kimikisht fluorin me smaltin e dhëmbëve. Dy lloje fluori mund të përdoren në një pastë dhëmbësh, fluorid natriumi (në anglisht quhet sodiumfluorid) dhe monofluorfosfat natriumi. Që të dyja i mbrojnë dhëmbët ndaj gërryerjeve, por lloji i parë mbron pak më mirë.
    My silence doesn't mean I am gone!

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Nga nje shoqen time e kam dentiste.Edhe kete gje ma ka thene eshte menyra e larjes se dhembe edhe jo shume paste.Une keto kohet e fundit kam marr nje past jo kimike edhe mendoj se eshte e mire.Por kjo marka e kesaj paste me duket se eshte vetem ne Greqi nga Korres quhet nuk ka kimikate brenda.Edhe duhet shume pak paste dhembesh edhe duhet ti lash 4 minuta.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Nga nje shoqen time e kam dentiste.Edhe kete gje ma ka thene eshte menyra e larjes se dhembe edhe jo shume paste.Une keto kohet e fundit kam marr nje past jo kimike edhe mendoj se eshte e mire.Por kjo marka e kesaj paste me duket se eshte vetem ne Greqi nga Korres quhet nuk ka kimikate brenda.Edhe duhet shume pak paste dhembesh edhe duhet ti lash 4 minuta.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga Davius
    Asnjë pastë dhëmbësh nuk i bën dhëmbët më të bardha se ç´janë, megjithëse reklamat thonë të kundërtën.

    Pasta heq njollat nga dhëmbët, por kurrë nuk i zbardh ato. Fluori është lënda më e rëndësishme e pastës së dhëmbëve. Ai i forcon dhëmbët dhe rrit qëndrueshmërinë e tyre ndaj sulmeve të acideve. Fluori, gjithashtu, frenon gërryerjet e dhëmbëve dhe mund t’i dhëmbët me vrima të vogla. Mos blini një pastë dhëmbësh, që nuk përmban fluor! Por, edhe fluori duhet marrë në mënyrë të matur. Në Europë, përqindja më e lartë e fluorit që lejohet të përmbajë një pastë dhëmbësh është 0,15 për qind. Mund të jetë e shkruar edhe si 1 500 ppm (pjesë për milion). Të rriturit bëjnë mirë të përdorin një pastë dhëmbësh me përqindjen më të lartë të fluorit që lejohet. Por ajo që është me rëndësi te një lloj paste dhëmbësh nuk qëndron vetëm te përmbajtja e fluorit, por edhe tek aftësia e përmbajtjes së pastës, për ta lidhur kimikisht fluorin me smaltin e dhëmbëve. Dy lloje fluori mund të përdoren në një pastë dhëmbësh, fluorid natriumi (në anglisht quhet sodiumfluorid) dhe monofluorfosfat natriumi. Që të dyja i mbrojnë dhëmbët ndaj gërryerjeve, por lloji i parë mbron pak më mirë.
    ================================
    shum e bukur kjo ...vertet dhembet duhet mi la dhe u kujdes per to, nji gja i bej pyetje vetes???
    kur thojn dentistet duhet ndrru brusha qdo 6 muj ?
    e uji qe pihet me gojê ne shishe duhet hargju per 24 orê se zhvillohen bakterit _
    po andaj brusha si ajo rrin 6 muj ??? a nuk mblidhen bakterit ne brushe ???
    une e laj shpesh brushen e qes ne nji gotê me pak varikin ose ufull 24 orê..
    disa i lajn dhembet me kryp e disa me bicarbonade (sodê buke) per tu zbardh por kot...ata qe mbajn gojen mbyll kan dhembet me ta bardh , dhe ata qe pin duhan , kafe dhe qaj kan dhambet me te sarihta ...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  5. #5
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    GooD !!

    Kot si thon "Eshte me mire te mbrohesh se sa te kurohesh"

    PershendeTje !!
    Feel the pump √

  6. #6
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    heheh ja edhe un qe i laj dy here ne dit
    po me dhemb dhemballa keto dit damn
    Partizoni

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Pasta heq njollat nga dhëmbët, por kurrë nuk i zbardh ato.
    lol ku ke qene me para te na e thoshje kte? Un i laj dhembed fort e fort mbase me behen ndo nje cik si kapaku pastes (coni kapakun e pastes afer dhembeve te shifni sa te verdh i keni...nese eshte i bardh kapaku kuptohet) ata hic!


    Flm per infot davius.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    ka shum pasta qe shiten qe zbardhin dhembet, jan te shtrejta e thojsha pasi qe thojn duhet te jetê e vertet ...po kot nese pin langje me ngjyra , si kafja, vena dhe çaji, qumshti asht me i miri per dhembê, birra dhe langjet pa ngjyrê.
    Sheqeri e qokollada jan katastrof, duhet mi la dhambet fill , por me dhombet ambelsira qe asht ne gojê , ajo ik me larjen e dhembeve

    davius tha mir qe pastat duhet te ken fluor.
    ma ka pru nji shok nji paste nga shtetet emirate arabe me permbajtje nga nji dru qe ata e mbajn ne goj per ti zbardh dhembet ,e vertet por nuk duhet perdor qdo ditê , ishte e fort ..quhet SIWAK.F Toothpaste with siwak powder.
    e rendesishme asht qe ne mbramje te lahen gjithsesi ne mengjes ma ska rendesi , ne mbramje asht shum me rendesi.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  9. #9
    DeJaMe AmAr...! Maska e La rondine
    Anëtarësuar
    10-02-2003
    Vendndodhja
    Chihuahua
    Postime
    73
    Une jam ne vit te 4 per stoma dhe pergjigja ime ne lidhje me temen eshte kjo:
    Zgjedhja e pastes se dhembeve behet duke pasur parasysh me shume faktore,nder te cilet me te rendesishmit jane mosha dhe sasia e fluorit qe ato permbajne.
    Keto dy faktore shpjegohen prej faktit qe te dyja bashke gjenden ne nje raport te shtrenguar.Fluori,eshte elementi kimik i cili i rrit rezistencen zmaltit te dhembit dhe ne te njejten kohe e remineralizon ate.Kjo shpjegon dhe faktin se si disa njolla te bardha ne nivelin e smaltit(qe perbejne nje shenje deminerazilimi te indit te forte dentar)zhduken pas perdorimit per nje kohe te gjate te produseve te pasura me fluor(pasta,tableta,xhel profesional,uje goje per shpelarje,etj).

    Por duhet patur parasysh ajo fjala e urte"GJELLA ME KRIPE DHE KRIPA ME KARAR" sepse,si cdo gje tjeter e tepruar dhe fluori demton.Ne ccfare referohet demtimi?
    Ne ate semundje qe njihet si FLUOROZA DENTARE.Vihet re formimi i disa njollave te verdha-kafe ne siperfaqen e dhembeve(me te shpeshta ne siprfaqet vestibulare,ato faqe te dhembit qe shikojne nga buzet dhe faqet)

    Clidhje ka mosha me zgjidhjen e pastave?I referohet perseri sasise se fluorit e cila mund te jete e dobishme apo e demshme sipas rezultateve te thena me siper.Kjo eshte dhe arsyeja pse femijet duhet te perdorin pasta per femije(qe ka nje perberje me te ulet te fluorit)dhe perdorimi i nje sasie te vogel mbi furce(rreth sa nje kokerr bizele)per arsye sepse femijet e percjellin nje sasi te pastes gjate larjes se dhembeve.

    Tha dikush me siper,citoj:Si nuk grumbullohen bakterie tek furca perderisa mjeku rekomandon nderrimin e saj nje here ne 6 muaj"? Po te them qe je konfuze e/i dashur sepse ajo qe rekomandohet nje here ne 6 muaj eshte ai qe quhet kontroll periodik,rutine.DMTH dhe pse ti ske shqetesime nga ana dentare shkon te besh nje kontroll tek mjeku yt sepse sh procese patologjike mund te zhvillohen pa qene nevoja jote per depistim.Mjeku apo sic mund ta kesh degjuar shpeshehere dhe neper tv rekomandon nderrimin e furcave te pakten,theksoj TE PAKTEN NJE HERE NE 3 MUAJ.Bakterie mblidhen,doemos,po ti nese ta mban xhepi mund ti nderrosh dhe perdite.Vetem duket pasur parasysh fortesia e dhembeve te furces e cila mund te demtoj dhe ajo smaltin prin gerryerje.
    [size=0.6]DaCa O NoApTe As Fi PlEcAt
    DiMiNeAtA Ai StIi Ce-Ai Ce-Ai ViSa
    Si AdORmI aSa LaNgA InImA mEa!

    Lasa LuMeA Sa ZiCa Ce VrEa
    N-o MaI cReDe AsCuLtA-Ti InImA
    StiI pReA bIne,NuMaI tIe Ti-As Da
    JuMaTaTe DiN pErNa MeA![/size]

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e m.fetahu
    Anëtarësuar
    23-04-2010
    Postime
    25
    Asht e vertet se dhembet duhet te mirmbahen qdo dit perndryshe dombetesh pato.
    Por mu mequdit nje fakt kur shoh njerz te moshuar mbi 70 vjeq dhe ika te gjith dhembet e vet dhe kurr nuk i kapastru.
    Edhe gjyshi im kajetu 84 vjet kurr sika pastru dhembet dhe tegjith ikapas dhembet e vet dhe te fort. Si esht e mundur

  11. #11
    £u & £i Maska e xlindax
    Anëtarësuar
    10-02-2007
    Vendndodhja
    Italy
    Postime
    733
    Citim Postuar më parë nga Dorontina Lexo Postimin
    ================================
    shum e bukur kjo ...vertet dhembet duhet mi la dhe u kujdes per to, nji gja i bej pyetje vetes???
    kur thojn dentistet duhet ndrru brusha qdo 6 muj ?
    e uji qe pihet me gojê ne shishe duhet hargju per 24 orê se zhvillohen bakterit _
    po andaj brusha si ajo rrin 6 muj ??? a nuk mblidhen bakterit ne brushe ???
    une e laj shpesh brushen e qes ne nji gotê me pak varikin ose ufull 24 orê..
    disa i lajn dhembet me kryp e disa me bicarbonade (sodê buke) per tu zbardh por kot...ata qe mbajn gojen mbyll kan dhembet me ta bardh , dhe ata qe pin duhan , kafe dhe qaj kan dhambet me te sarihta ...
    Vertet e lan me varikin furcen ?????
    Ogni xsona che passa nella mia vita è unica...
    Xkè lascia un poco di se..
    E prende un poco di me.

  12. #12
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    E rëndësishme: Pasi lani gojën, mos e shplani!

    Mund t'ju duket idiotllik, por nuk është. Fluori që përmban pasta, duhet të japë efektin e tij. Nqs shpëlahet, nuk ka vlejtur për asgjë.

  13. #13
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    une perdor ate 3D. Believe it or not. Lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #14
    Si t’i zgjidhni pastat e dhëmbëve
    Me e lira....ME E MIRA !!!

  15. #15
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622
    Përdor disa lloje të pastave; sensodyne, elmex, denta med dhe tani mora dhe pastën më të re signal white now, nga kjo e fundit jam tejet e kënaqur. (:
    Love has no limits

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-03-2008
    Postime
    12
    Citim Postuar më parë nga SinFoni@ Lexo Postimin
    Përdor disa lloje të pastave; sensodyne, elmex, denta med dhe tani mora dhe pastën më të re signal white now, nga kjo e fundit jam tejet e kënaqur. (:
    Ne pergjithesi te gjitha pastat e dhembeve bermbajne fluroide eshte nje kimikiat qe me shume i demton dhembet ,por ne radhe te pare demton trurin fluridation shume shpejt eshte perdorur nga Hitleri ne kampet e perqendrimin per te nenshtruar dhe zambifie te burgosurit per te hequr ndjenjen e protestes ,gjithashtu kimikati fluroide eshte duke u perdorur ne te gjithe Ameriken i holluar ne ujin e pijeshem beni researchi tuaj nese nuk besoni si "water florudation " me kete searche dhe eshte e njejta gje me pas beni dhe researchin tjeter " fluroide danger poisen dhe zgjidheni sipas mendjes qe sistemi matrix eshte ne influenxe nese e mundeni Matrix dhe te vendosni ne baze te researchiot tuaj mund te bindeni per ato qe lexoni kjo eshte kaq e fuqishme sa njeriu i zakonte nuk mund ta imagjinoje dot qe mund te ndodhe por ne realitet eshte fat te mbare

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-03-2010
    Postime
    60
    Euthynol,origjinale nga Anglia eshte pasta me e mire qe kam perdorur deri me tani.

  18. #18
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622
    Citim Postuar më parë nga Petrit.d Lexo Postimin
    Ne pergjithesi te gjitha pastat e dhembeve bermbajne fluroide eshte nje kimikiat qe me shume i demton dhembet ,por ne radhe te pare demton trurin fluridation shume shpejt eshte perdorur nga Hitleri ne kampet e perqendrimin per te nenshtruar dhe zambifie te burgosurit per te hequr ndjenjen e protestes ,gjithashtu kimikati fluroide eshte duke u perdorur ne te gjithe Ameriken i holluar ne ujin e pijeshem beni researchi tuaj nese nuk besoni si "water florudation " me kete searche dhe eshte e njejta gje me pas beni dhe researchin tjeter " fluroide danger poisen dhe zgjidheni sipas mendjes qe sistemi matrix eshte ne influenxe nese e mundeni Matrix dhe te vendosni ne baze te researchiot tuaj mund te bindeni per ato qe lexoni kjo eshte kaq e fuqishme sa njeriu i zakonte nuk mund ta imagjinoje dot qe mund te ndodhe por ne realitet eshte fat te mbare
    I paskeni kursyer pikat dhe presjet zotëri, gjë që më mundoi sadopak ta kuptoj qëllimin thelbësor të mendimit tuaj të pasqyruar në shkronja.
    Thatë se duhet përdorur uj me fluor dhe më pas "fluoride danger poison" (nuk e kuptova këtë të dytën)...
    Vdes për dhëmbë të bardhë :d

    Gjithësesi, ju falemnderit për këshillën.
    Love has no limits

  19. #19
    ***VIP***
    Anëtarësuar
    26-08-2008
    Postime
    800
    Une perdor Crest dhe me duket shume e mire; pa asnje problem. Jam dakort qe nuk ka shume rendesi pasta e dhembeve por larja. Duhen lare cdo dite mengjes dhe ne darke, jo vetem per raste festash apo kur te vine miq. Nqs dhembet gjakosen gjate larjes dmth qe nuk i lan shpesh.
    Moderator, e di vet ti...

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e kryenece
    Anëtarësuar
    17-01-2005
    Postime
    167
    Glister perdor dhe per mua eshte sh e mire si paste dhembesh.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kuriozitete ne Islam !!!
    Nga fisniku-student në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 209
    Postimi i Fundit: 10-10-2017, 04:03
  2. A ndikon keq pastrimi i dhembeve te dentisti.?
    Nga astriku në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 05-03-2009, 03:11
  3. Stomatologji
    Nga Shpirta në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 83
    Postimi i Fundit: 20-01-2009, 06:24
  4. Cilet jane faktoret kryesore kur zgjidhni nje makine?
    Nga panchovilla në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 30-06-2006, 06:15
  5. Zgjidhni Miss Albania 2002 ne forum
    Nga Albo në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 138
    Postimi i Fundit: 10-10-2002, 18:35

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •