Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1

    Moisiu kreut të ri të OKB: Njihni vullnetin e popullit të Kosovës

    Falemnderit Moisi!

    (BalkanWeb) Ora:10:15

    Moisiu leter Ban Ki-Munit: Percaktoni statusin e Kosoves ne perputhje me vullnetin e popullit kosovar
    Nga D.B

    TIRANE (30 Janar)- Presidenti i Republikes se Shqiperise i kerkon Sekretarit te Pergjithshem te OKB-se pavaresine e Kosoves. Moisiu i ka derguar nje leter pershendetese Sekretarit te Pergjithshem Ban Ki-Mun ku e uron per marrjen e detyres ne emer te gjithe popullit shqiptar. Pasi vlereson detyrat e medha qe ka perpara ne kete periudhe OKB, dhe sidomos reformen e pritshme ne Keshillin e Sigurimit, presidenti Moisiu shpreh shqetesimin per statusin e pacaktuar ende te Kosoves dhe argumenton se vendimi i OKB-se duhet te jete ne perputhje me vullnetin e shumices ne Kosove.

    "Është e rëndësishme të theksohet se luftrat që pasuan shpërbërjen e Ish-Federatës Jugosllave në vitet 90-të, si dhe koha që ka rrjedhur që kur Kosova u vendos nën administrimin e Kombeve të Bashkuara kanë dëshmuar se ky status lipset të jetë në përputhje me vullnetin e shumicës së popullit të Kosovës e po ashtu të reflektojë përpjekjet dhe angazhimin e komunitetit ndërkombëtar për një Ballkan të qetë e të stabilizuar, i cili duhet të ndahet përfundimisht nga trashëgimia e Luftës së Ftohtë dhe ethet e nacionalizmit agresiv", citohet ne leter.

    “Eshte bindja jone se Ballkani Perendimor do te shohe te ardhmen ne integrimet euro-atlantike me Kosoven e Serbine si dy shtete fqinje prane njeri-tjetrit”, mbyllet mesazhi i presidentit Moisiu per Sekretarin e Pergjithshem te OKB-se, Ban Ki Mun.

  2. #2
    fushori Maska e Ermal 22
    Anëtarësuar
    19-07-2005
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    549
    Bravo president!

  3. #3
    Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Vlore/Tirane
    Postime
    439
    Nje Burre I Vertete Shteti Qe Kemi Nderin Dhe Kenaqesine Te Krenohemi Me Te.
    Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

  4. #4
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    bravo Moisiut.
    po dhe bravo Xhuxh Xhumaku-t. catchy titull. supozoj "prince of egypt"? hahah
    faktikisht pyetja qe me vjen tani eshte nqs eshte e nevojshme ne tema/lajme qe flet esenca te veme dhe njecik salce.
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  5. #5
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Te fala nga une Hamzaja; Ban Ki Mus.

  6. #6
    Koha Jone, E merkure 31 janar 2007

    Çfare po Bejne Sali Berisha e Edi Rama per Kosoven?


    Cili është qëndrimi i Tiranës dhe Prishtinës zyrtare në lidhje me statusin e Kosovës? A do të mjaftohet politika mbarëshqiptare, të jetë si gjithmonë nxënësi që rrezikon të mbetet në klasë apo të paktën një herë të vetme në historinë e saj do të reagojë fuqishëm vetëm e vetëm që ky rast historik për të ardhmen e Kosovës të mos kthehet në një shans të humbur, po aq historik.

    Në momentet që gjithë politika serbe është bërë aktive dhe agresive, sikur të mos kishte ndodhur ajo që ndodhi gjatë luftës në Kosovë, në momentet që politika serbe po bën të pamundurën të vërë në lëvizje lobingjet e saj tradicionale, të krijojë aleatë të rinj dhe të joshë ata të cilët i treguan armët, politika shqiptare dhe faqet e shtypit tonë bërtasin me të madhe se janë rrahur me grushte rrugaçët, që janë kandidatë për bashkinë e Gjirokastrës.

    Kanë mbetur dhe pak orë nga e vërteta e madhe, ajo e vërtetë që do të çojë në qiejt e parajsës, ose do të zhysë në errësirën e ferrit popullin e Kosovës. Politika e Shqipërisë nuk duhet të rrij kaq indiferente. Kur do t'ja shohim hajrin kësaj bande të kollarisur, po nuk ia pamë sot.

    Sa presidentë e, kryeministra, vende anëtare të OKB, politologë, kryeredaktorë gazetash ndërkombëtare etj, kanë takuar qeveritarët tanë? Sa herë janë zhvendosur ata për të sensibilizuar botën për statusin e Kosovës? Vetëm dy zëra zyrtarë duket se i kanë mbetur Kosovës.

    Ai i presidentit të nderuar dhe profesorit të sprovuar Fatmir Sejdiu dhe karizma e Kryeministrit të Kosovës. Po Sali Berisha, Edi Rama, Alfred Moisiu dhe ministri ynë i Jashtëm ku janë? Cili është aktiviteti i tyre në gjirin e partive përkatëse europiane?

    Apo të ngrejmë bishtin përpjetë dhe të mburremi se Biberaj na paska marrë një post diku atje në Europë, pra PD e Shqiperisë, na doli burrë i mirë dhe mësimdhënës i Europës? Pika që nuk po na bie. Në vitin 2002, kur ekstremisti Jean‑Mari Lepen kaloi në turin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, asnjë kanal televiziv nuk mund të jepte shifra, sepse e ndalonte ligji. Një kanal televiziv me nuanca humoristike, për hir të demokracisë dhe për të shmangur njollën që i la Francës kjo parti e të djathtës ekstreme, doli ashiqare dhe bërtiti: O popull, Lepen është në turin e dytë, keni dhe 15 minuta kohë për të votuar, vraponi dhe shmangni turpin.

    O politikanë, lërini broçkullat dhe rendni në kancelaritë ndërkombëtare. Bërtisni se Kosova është de fakto e pavarur, por duhet njohur dhe de jure. Takojini miqtë tuaj europianë dhe transatlantikë, ata miq që gjoja ju perkrahin, ju huajnë pare, ju konsiderojnë si partnerë dhe lutjuni t'ja u japin Kosovën kosovarëve.

    Ju të nderuar gazetarë, botues, biznesmenë, njerëz me influencë e pjesë e shoqërisë civile të kombit, ju djem dhe vajza që studioni, punoni dhe jetoni në Europe e gjetkë, mblidhuni dhe punoni këto orë të fundit për Kosovën, për lirinë dhe pavarësinë e saj solemne. Mos t'ia lëmë Kosovën shansit, sepse ai erdhi njëherë dhe nuk mundet të vijë më.

    Genti Metaj
    metaj_genti@yahoo.frKjo adrese eshte e mbrojtur nga spam bots, duhet te aktivizoni Javascript per ta lezuar

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Per dritat cfare do bejne se shume fjale jane te bukura po e kane mundesine me vepra do ishte me mire ?Moisiu kerkon pavarsine e Kosoves si gjithe Shqiperia edhe populli Shqiptar edhe ai Kosovar dicka qe pavaresia e Kosoves do ndroji gjithcka ne Ballkan.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    323
    ...se ju skuq ju bej me boje...,bravo z.gjeneral,bravo z. xhumaku. po sa peshon fjala sot e sidomos ke ne, ne me fjale jemi me te miret e botes, megjithate sa peshon fjala

    E mira eshte te jesh i mire me veper,ne mos me veper,me fjale ne mos me fjale,me zemer....po kur te jesh me fjale,e s mundesh me veper,zemra duhet te qaje...

    ...kujt i qan zemra sot?

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    SUMERËT HETËT

    1 2 3 4 5 6 7
    Numrat paraqesin personat njiherit objektet – planetet e paraqitura ne flamur .



    2
    Në emër të Zotit mëshiruesit mëshirëbërësit
    Dëshmoj se nuk ka hyjni tjetër përpos ZOTIT ,dhe besoj se prej Ademit e Nuhës ,Ibrahimit ,Musas ,Isës dhe i fundit Muhamedit ishin profetët , robërit dhe të dëguarit e ZOTIT.Paqja dhe shpëtimi qoft mbi ta
    Parathënje
    : Shkruan dhe ilustron Xhemajl Gashi ilindur më 15 03 1959 në Prishtinë)
    Propozimi ime eshte i kuptueshem per te gjith ata qe din te lexojn .
    Deshira ime eshte që kete punim timin ta shqyrtoj analizoj gjdo SHQIPTARË këte IDE propozim për flamur te KOSOVES siq e kam ilustruar dhe punuarë në bazë të gjuhës Shqipe të sotme .
    Emrat e simbolit etimolin e këtyre emrave e kam shpjeguarë në një kohë shum të lashtë dhe anasjelltas të kohës së sotme duke u ndërlidhur në baz të Historis dhe disa shkrimeve si për shembull të shkrimtarit Gjerman Gustav Shwab të Vajt Valentinit të Marsel Brionit të Iliades se Homerit etj etj.
    Sot në këtë kohë ,situat që gjendet populli Kosovar është i obliguar që domosdo të përpiloj një simbol të vetin qe do ta paraqes para selive të ndryshme të rruzullit toksor.
    Nuk mendoj se gaboj se i drejtohem këtij FORUMIkombëtar jam një qytetar i pa mvarur sa i përket subjekteve politike por besoj se kam të drejt që të propozoj sepse sot duhet të rrespektojm gjdo individ apo istitucion apo bashkësi të organizuar që kontribuon për ta ngrit Kombin në pjedestalin më të lartë dhe njëkohsisht e veqon apo dallon ate nga Shtetet tjera pa e kopjuar përdorur simbolin e tjetrit Komb pa e injoruar asnjë bashkqytetar pamvarsisht përkatsin nacionale pamvarësisht se cilit subjekt politik i takon apo religjioni ky simbol ne shikim eshte edhe simbol real per te gjithë popullin e KOSOVËS njiherit nuk ka shenja as objekte qe jan ne kundershtim me simbolet e secilit do shtet dhe cilit do nacionalitet te
    Kosoves eshte i thjesht por permban ne vete objektet e me saktesisht emrat qe i takojn neolitikut .
    Edhe nese nuk pranohet ky propozim i imi nuk do te jet tragjedi sepse deshtet apo nuk deshtet ju qe e flisni gjuhen SHQIPE keni diqka nga keto objekte- planete qe i krijoj perendija para milona vitesh.kudo ne rruzullin toksor qe gjindeni e keni nje pjes te kesaj mrekullie e keni nje emer e keni nje gjuhe hyjnore qellimi kryesor i imi eshte qe Shipfolesit ta din se edhe ne jemi Historia , Kultura me e vjeter e Ballkanit si Greke , Romake etj.
    Propozimi
    Së pari këtë simbol të paraqitur ta marrim për IDE dhe jo flamurë.
    Kjo IDE e imja ka për qëllim afrimin e gjithë Shqipfolsëve pavarësisht se ku jetojnë, njeherit nuk veqon religjjonin e tipit të qytetarit të Kosovës por edhe nuk e injoron(perqesh) asnjë religjjon,dhe asnjë gjuhë sepse të gjitha këto religjjone të tipit përkatës të bashkëqytetarit KOSOVAR kanë një gjenezë
    të njejtë pra nëse ADEMI ësht tek Islamët njeriu i parë edhe ADAMI është te bashkëqytetarët e krishter është njeriu i parë .
    Ky simbol ne pamje-shikim nuk e majorizon asnjë Komb apo person të cilës do shtrese , shoqërie që i takon eshte simbol igjdo njeriu ne bot sepse eshte pjes e sistemit djellor.
    Ky simbol ka për qëllim paraqitjen e shtetit te ri te KOSOVËS ne organizata te rangut te
    ndryshme te Botes.menyra e emertimit percakton ,veqon gjuhen tone.
    Do te mundohemiqë sa më shumë ti argumentoj këta emra që i përkasin gjuhës Shqipe të sotme. Unë nuk e shofë të rrugës që flamurit KUQ E ZI ti ndryshojmë ngjyrat apo ti shtojm ngjyra tjera apo ti shtojm diqka Shqiponjes apo ti bëjmë ndonjë vizë me mire le te jet aj qe eshte flamuri KOMBTARË.
    . Siq po e shofim tani janë dalë disa Shtete të reja që e kan simbolin e Shqiponjes dy krenare p.sh. RUSIA ,SERBIA ,dhe MALI I ZI pse ti ngjaj ndonjenit prej tyre a duhet patjeter te jet me Shqiponje ,njiherit gjdo ndryshim i simbolit na krijon ndasi me te madhe me simbolin kombtar, kjo edhe më bëri që të përpiloj iden ishte nje ballafaqim ndjenjash nje mori pyetjesh, pse keshtu pse ashtu etj ,etj.
    Pra pse mos te ka Shteti i KOSOVES një simbol qe ne pamje nuk ka lidhe me asnje tjeter simbol
    Shtytja tjeter qe me beri te perpiloj kete simbol ishin disa Linguist Albanolog , Historian te ndjer .
    Sepse per EMRAT e ketyre objekteve mirren si emra te pa njohur te gjuhes Shqipe.Edhe nje liber i Qabejit shkruan citoj nga libri se emerat e SHQIPES e EJTE e PREMTE dhe emri e SHTUNE Linguistet i paraqesin si emra te pa njohur per SHQIPEN si ERRËSIRË .
    Do te mundohem qe lexuesit ti afroj njohuri nga baza e ketyre emrave .Besoj se etimoli i ketyre emrave eshte paresor - primar kurrsesi dytesor -sekondar .
    Perndryshe nese marrim ta studiojm nje emer nga etimoli jo adekuat ateher aj emer eshte i pa vler se ka kuptimin e shendritshem per at duhet punuar shum per te shendrit emri i gjuhes son mos te mbes ne errësire.





    3

    Kët ide e kam përpiluar nga Gjuha Shqipe për baz mora EMRIN e ditëve të Javes .
    Njiherit këta emra i paraqita në figura [ objekte] reale që injef gjithë bota, paraqitja reale e ngjyrave të ktyre objekteve është si i shofim vetë në gjithësi ndoshta une ja kam shpreh ngjyrat reale një % për % pra këta janë emrat më të lashtë të gjuhës Shqipe ,edhe para simbolit me Shqiponje dy krenare dhe të cilit do simbol të PRINCIPATAVE, FISEVE ILIRE dhe te GJERGJ KASTRIOTIT SKENDER BEUT apo Shteteve të lart përmendura ndjej në shpirt se po i shërbej gjuhës duke kryer një porosi të të gjithë parardhsve Shqip folsve cilës do periudh ata qofshin njeherit dua te ceki se nuk jam kurrfar tregtari i simbolit jam Qytetarë Shqipetarë KOSOVAR .
    Pra simboli që unë do të paraqes [propozim për flamurin e KOSOVËS] i përket gjuhës Shqipe por nuk do të thot se nuk përmban edhe elemente te bashk që përdorin gjuhët e tjera të EUROPES dhe të AZIS perëndimore ,Lindjes së afërt ,AMERIKES etj. etj..Ky simbol përmban objektet që i njeh bota por këto objekte poashtu objekte edhe te qytetarit Serb ,Turk , Boshnjak , Ashkali, Egjiptas dhe Rom
    Ne ket simbol nuk asnje pik nacionalizmi.
    Objektet ne simbol janë të paraqitura në baz të gjuhës sonë Gjuhes SHQIPE .
    Këto objekte figurojnë edhe te disa gjuhë EUROPIANE por jo në tërsi identike me emërimin e Gjuhës Shqipe , kryesisht emerin e dites se JAVES .Këto objekte janë objekte të realiteit të sotëm .
    Pra ideja është e paraqitur në letër, e dhasht zoti i mbarë njerzimit, dhe kyKUVEND të aprovoje këtë ide që Popullin KOSOVAR e veqon nga të tjerët me tiparët e Gjuhës Shqipe .
    Besoj se komisioni perkates qe do te vendos per simbol do te veproj per te miren e ketij populli njiherit besoj se ky komisjon do te jet i perbem nga persona te pamvarur politikisht edhe nese jan mos te majorizojn subjektin politik por te studiojn dhe veprojn drejt sepse partia ndrrohet qysh te teket sepse sot edhe shteti i sapo formuar i KOSOVES eshte pjesmarrse e politikes Europiane pluralizmit.
    Pra duhet të jeni te pa anshem sepse tani kerkohet nje simbol shtetror ejo politik apo partiak e nese anoni per nje subjekt te cilit do krah ,pozit opozit apo levizje ta dini se do te jet simbol jete shkurter sepse politikat jan si moti- koha ,ndrrojn shkojn e vine te tjera.Komisioni gjegjës i HERALDIKES le te studion dhe vlerson se ky propozim a i permbanSTANDARDET ekerkuara per Simbol te Kombit KOSOVAR . Nuk do të kisha kundërshtue asnjë propozim të cilit do person apo institut që ka ndonji propozim të tipit të llojit të vet, vetëm kisha për të cekur se kjo ide e imja është më e lashtë se cila do qoft , pra realizimi i kësaj ideje varet nga vet SHQIPETARËT nga KUVENDI i popullit të KOSOVES , edhe nga B.E. nga Komb.e Bashk. varet nga diapazoni i njohurisë tuaj për këta emra mvaret nga vetë qëndrimi i juaj.
    Kjo IDE është vërtetuar nga shumë libra , me biseda nga shumë Historian dhe Gjuhtarë . Kjo ide eshte me kuptim gjuhesor propozimi përmban diqka nga Gjeografia , Historia ,Linguistika,Arkeologjia ,Astronomia,Kimia, Arti,Fizika ,Tradita etj.Paraqitja e traditës si gjurmë e lashtsise doket dhe zakonet , ideja përmban edhe artin pra koloritin e paraqitur në simbol ,gjyra të llojit të vetë (koloritin real te objekteve ), ka shumë edhe Mite por kryesisht të nxjerra nga libra të ndryshëm sidomos Gjerman .
    Ka lidhshmëri edhe me religjione të ndryshme p.sh me njeriun e parë ADEMIN (ADAMIN ) ka lidhshmëri edhe me Faraonët Babilonët . Por në veqanti do të thellohemi për Pellazgët më pas
    Iilirët Grekët Asirët Hetitët etj .
    Në fund të fundit ky simbol është më i kuptuari për gjithë rruzullin e në veqanti për Shtetin tonë të sapo formuar KOSOVËN .ky simbol do ta veqoj nga shtetet tjera KOSOVËN njëherit do të thonë BOTA se sa e lashtë qenka Gjuha Shqipe ,, kto njohuri do të na afrojn te e shkuara e largët [etnogjeneza ]e jon tek njohurit që na i kishte lakmi bota e atëhershme dhe e sotme emërat që i flasim edhe vetë disa nga ne nuk dinë kuptimin,vlerën se qka emërojn. Do të mundohem që tja bëj me dije lexuesit edhe ti zberthejm s’bashku dhe do të shifni gjuha Shqipe që na e flasim sa është e pasur me emra dhe tradita nga lashtësia e njerzimit.
    Pozicionimin i këtyre objekteve është bërë në baz t emrimit të trupave qiellor të sistemit Djellor renditja eshte bërësi vijon; nga e majta ne të djathtë sipas emertimit të Javës besoj se njeriu gjithnji mundohet ti shfrytëzoj për ndonjë qëllim të mirë këto objekte ..
    -Keta trupa qiellor sot studiohen neper universitete te ndryshme te botes per ti njohur,kurse Shqipja i ka ne te folme ne emra dhe tradita te ruajtura prej Pellasgve e gjer me sot,edhe te femiu dy vjeqar qe fillon te belbezoj Shqipen [Gjuhen e nanes]..
    Keta emra kane zene vendin dhe luajn rrol ne jeten e perditshme.
    Se pari do ti kerkoja falje lexuesit qe e lexon kete kerkes sepse nuk jam as Gjuhetar e as Historian e as Arkeolog dhe aq me pak Astronom por jam nje shqipetar i thjesht, kam bere dhe do te bej gabime ne shkirm .



    4

    Do te mundohem te jap mundin e fundit qe te dokumentoj dhe arsyetoj dhe sqaroj deri ne maksimum veq e veq gjdo gje qe ky simbol permban ne vete si emer si tradit edhe ne popull edhe vete lexuesi do te habitet se vall a eshte e mundur qe keta emra te gjuhes son i kemi folur por qe nuk kemi ditur shum per ta, arsyetimet e ketyre emrave do te jane sa me te thjeshta, qe te
    jan te kuptueshme edhe per nje fillorist per nje plak te pa arsimuar per nje prind per nje puntor per shkolla etj etj .
    Simboli eshte per mua veqori apo nje shenj qe popullin e veqon nga te tjeret simboli tregon per shembull tiparin e nje personi apo te nje shumice apo te nje kombi tregon bashkimin e dy apo me shum fiseve apo gjendjen numerike te njisive perberse te shtetit.
    Per shembull SHBA-te 50 yje ne simbol gjdo yll perfaqson nje shtet
    ne vete ,disa simbole te shteteve te ndryshme kan per simbol kafshet , shpezet ndonje veqori natyre te llojit te drurit disa permbajn shenja religjioni e disa vetem ngjyra.

    F1g 1 fig 2 fig 3 fig 4
    Ketu eshte nje figur e sumerve pra e shifni djellin me planete per rreth sa kan pas njohuri
    Per planete qfar llojesh te Teleskopit kane perdorur ata ?
    Krse figurat tjera paraqesin hyjnin e luftes tek Sumeret me emrin MARDUK identik me nyjnin e
    Lufttes te Iliret te Romaket , MARSI dhe te Greket Aresi .



    Siq jan te paraqitura keto figura per hyjniun e marsit aresit si dhe te figures se ulkonjese shifni sa jan identike me hyjnin e mardukut.



    .Etnosi i Shqiponjës si simbol

    Se pari do te shkruaj diq per Shqiponjen qe eshte simbol i kombit shqipetar, per simbolin e Gjergj Kastriotit , Arianiteve ,Leke Dugagjinit Gjon Buzukut, Frank Bardhit ,Pjeter Bogdanit
    Ali Pashes Ymer Prizrenit Abdyl Sami dheNaim Frasherit Konstantin Kristoforidhit
    Ismajl Qemajlit ,Luigj Gurakuqit , Isa Boletinit , Hasan Prishtines , Azem Bejtes , Shaban Polluzhes ,Adem Jasharit dhe te gjdo shqipetari qe e flijoj jeten per kete flamur [LAVDI].
    Poashtu te te gjith shqipetarvet qe kontribuan per kombin per ta ngrit me lart per te qen te lire Jam munduar ti permendi disa prej veprimtarve nese si kam permend te gjith mos me keq kuptoni kerkoj mirkuptim.
    -Une do te mundohem te te gjej paraqitjen e shqiponjes dy krenaare atje ku eshte gjetur apo perdor se pari ne baze te arkeologjis ne baze te mitit ne baz te veprimeve te mbreterve apo te popujve apote fiseve.
    Shqiponja nje krershe eshte simbol i lashtesis pra ishte simbol i skepterit te zeusit ishte simbol i faraonve dhe simbol i shum shteteve apo popujve qe pasuan .





    5

    Shqiponja dy krershe haset per her te pare te SUMERET dhe me von te HETËT ne Yazilik apo me mir te themi ne Turqin e sotme te populli Hetit ne vitet 1500 para lindjes se krishtit ne Bogazkoj te Turqis hasim edhe ne en prej balte ne form te shpendit me dy krer gjithashtu edhe nji krersh shiko foton te kopjuar nga libri i Marsel Brionit; ,, KULTURAT E HERSHME,, perpunuar nga Karll Gutbrod botuar ne KOLN . 1964. faqe 245 figura 110. dhe enjejta figur me krih dhe kemb te shtuara nga une si paramendim i kuptimit te kesaj ene apo simbolit te paramenduar nga ene punuesi .E qe eshte germuar dhe gjend ne qytetin KANESH 2000 vite para eres se re gjithashtu ne Turqi .
    Kultura dhe njohurit e hetiteve ekan impresionuar gjdo arkeolog.







    Ja pra se qka eshte munduar te simbolizoj ene punuesi ne enen e kopjuar nga libri une nuk e pata veshtirë qe ta perfundoj me simbolin e Shqiponjes dy krershe

    Këtu ne ket vizatim kopjim eshe paraqitur prerja shkembore paraqitja e nje pjese shiqo shqiponjen dy krershe kjo eshte zbuluar ne nje punim te relefit shkembor ne Yazilik te Turqis kurse un e kam vizatuar per afert nga libri HISTORI E LASHT nga VAJT VALENTINIT faqe284 dhe KULTURAT E HERSHME BOTERORE nga MARSEL BRIONI faqe247 fig112
    Këtu lartë shifet fotoja orgjinale e vizatimit me lart shifet qart shqiponja dy krereshe .1300 vite p,e.re
    Te figura e pare eshte [periudha] e ndertimit te PERGAMIT apo Trojes -II-VII- 2000-1800 vite para eres se re.
    Kurse te figura e hyjnive mbi shqiponje i perket periudhes se njejt kohore te Trojes Dardane e mbretit Priam [Podark] i cili ishte ne aleanc apo te themi se kishte mardhanje miqesore me Fenikas. Pra per her te pare eshte vizatuar ne ket shkemb SHQIPONA dy krereshe. Kjo eshte nje gdhendje , simboli i shqiponjes dy krenaree ka ketu gjenezen figurative, u mundova ta vizatoj deri ne pika t me te vogla prej librit te Marsel Brionit faqe 247 fig 112.por edhe paraqita foton orgjinale.




    6

    Ketu ne ket punim hasim ne shqiponjen dy krereshe ne pamje te plot siq shifeet se ketu behet fjal per hyjni qe disa prej tyre qendrojn mbi shkembij kurse te tjeret mbi kafsh siq eshte luani tigri dhe shqiponja dy krereshe ,.Shqiponja nji krereshe ka gjenezen tek faraonet, skeptri i hyjnis greke Zeus e kishte ne maj shqiponjen nji krereshe .Shqiponjen nji krereshe e hasim edhe me heret te Premeteu ne malin kaukaz i hante melqin Premeteut ket e dergoj Zeusi si vuajtje denimi per sekretet qe ju tregoj njerzimit ,sipas mitit per zjarrin qe ua solli njerzimi ,sipas ILIADES se HOMERIT.


    Te gjitha keto figura paraqesin hyjnin Pellazge te Prometeut
    Te piktura e Rubensit shifet kjart se si PREMËTEUN piktori e paraqet si krijuesin e njerzimit kurse ne te tjerat piktor te tjer e paraqesin sherbimin e PREMËTEUT duke ju a sjellur zjarrin dhe te tjerat duke vuajtur denimin..Te ILIRET PIRROJA i NEOPTOLEMIT kishte perkrenaren me krih te shqiponjes qka do te thot se ay u mundua ta identifikoj personin e vet ne ate te hyjnis se Marsit. Me von ALEKSANDRI I MADH kishte dy brinj si simbolizim i prejardhjes se tij kur dihet se ishte nip i Epirotasve apo per nga babaji origjin Samotrake te Dardanve edhe Leka i dyte u mundua te identifikohej me hyjnin e SATUNIT dhe te Panit sepse Pella qyteti Maqedon kishte emer PELLAZG .
    Tek ILIRET me bashkimin e dy fiseve e ne veqanti ENKLEJ dhe TAULANT. Gjithashtute bashkimi idy prisave ilir Simbolizon fuqin e shqiponjes, si mbizoteruese e qjellit. Per her te pare si flamur eshte perdor te BIZANTET ,Kurse pas nje mij vjeqari e hasimte shum fise por te GJERGJ KASTRIOTI SKENDER BEU flamuri me shqiponjen dy krenare eshte flamur dhe vul shteti.Edhe tek faraonet haset ne hieroglife shqiponja kurse ajo figura 112 elart permendur nga libri i Marsel Brionit eshte ne kohen e faraonit ECHNATON dhe TUTANKAMONIT.Po ne te njejten periudh kohore ishin Pellasget ku edhe ne Iliad hasim ne emra te mbreterve PELLAZG pra ka edhe hyjni kryesisht pellazge si psh DJELLI[APOLLONI], PREMTEU, URANI, NEPTUNI, MARSI[ARESI], MERKURI[ HERMESI]SATUNI apo ne shqipen e sotme SHTUNI ishte edhe PANI nder mbreter kisha me permend INACHOS dhe PALLASI mbreter Pellazg ky i fundit i kishte 50 djel .
    Pallasi ishte biri i Pandionit ishte mbret pellazg ket emer te ketij mbreti pellazg e hasim ne librin e GUSTAV SHVABIT ,,TREGIMET ME TE BUKURA TE ANTIKES,, faqe 228 234
    dhe 253 ., kete te dhene e hasim edhe te mbreti me von te mbreti Trojan PODARKU [PRIAMI ] edhe ky i kishte 50 DJEL dhe 12 vajza.
    Qka nenkupton se pellazget vitin [kohen ] ekan llogarit ne baz te levizjeve te HANES apo pozites se saj. 12 HANA NJE VIT 12 vajza nje simbolizim i qelluar kurse 50 djem 50 jav here 7 =350 dite nje vit i plot hanor .




    7

    ILIRET numrit 12 i ka dhene rendesi te madhe edhe sot perdoret numri 12 ka lene gjurm ta permendim kuvendin e burrave 12+12 = 24 ose ti numerojm fiset shqipetare
    KRASNIQË , BERISHË ,GASHI , HOTI ,KELMENDI , THAQI , MORINA ,
    KRYEZI ,KASTRATI ,SOPA , BYTYQI dhe SHALA ,eshte edhe nje e dhene te A.Stipqeviq ku
    Thuhet se bjeshket e Shkrelit[bjeshket e nemura] se e kan mat vitin ne baz te stinve .
    Pra edhe numri dymdhjet paraqet nje kronometri kohe , siq eshte svastika simbol i stinve.
    Numerimi i diteve te javes fillon prej te PROMETES ose ne gjuhen shqipe te sotme PREMTES pastaj SATURN ne Shqipen e sotme Shtune ose Shtuni me pas DJELLË pason e HANË HANA e MART ose MARSI e MËRKUR MERKURI dhe ne fund Ejte ose [FEJTON,PHAETON,ASTARI, ISHTAR ] VENERA ,AFRODITA].
    Pra unë këtë simbolizim të PELLAZGVE jam munduar tja gjej kuptimin, amanetin.
    Njehesimi i kohes i perkiste hyjnis APOLLONIT [ FEBIT] .Kjo hyjni sipas mitit ishte edhe babai i FEJTONIT sot EJTËN ose VENERES ose AFERDITES
    Dote thellohem per secilin veq e veq –ndaras.
    Shum popuj te asaj periudhe kishin njohuri per PELLAZGET me von pasardhes te pellazgve ishin vet iliret qka edhe e pranojn hisorianet sepse gjuha pellazge eshte e perkthyer ne irishte.
    GREKETerdhen ne Ballkan me emrinDORËT më pas DANAJT apo AKEJ më von HELEN hapsirat ku u vendosen ata aty ishin PELLAZGET .
    Pra baza e emerave te hyjnive ishte e njejta edhe HOMERI , HESIODI ,ESKILI i emertojn disa hyjni si hyjni Pellazge dhe Greke .
    Eshte per tuhabitur se gjdo person qe kishte nje veper te mir kishte origjin diskutabile sepse edhe po te ishte djal mbreti Pellazg apo Ilir ata do te shkruanin se ka qen e ema e tij e mbarsuar me Zeusin eshte per tu permend origjina e ENEUT , AKILIT pse dhe si le te mbetet me mire prrall[mit] PANIN me trupe te shemtuar etj etj .
    Të shkruajm per iden se sa eshte e kuptuesheme per femiun per plakun për te riun pamvarsisht nga mosha apo gjinia.
    Ky flamur ka simbolet e pa tjetersueshme ne gjuhenSHQIPE ,nese i nderrojm emrat ateher nuk do te ka kuptimin ,shpjegushmerin e plot te javes posikur ti ndryshojm emrat e objekteve nuk do te jete simbol i plote .
    Këta emra permbajn ne vete nje porosi [amanet] .
    Po sikur te mungoj nje emer si do te dukej flamuri ? ta marim shembull pa Djellin apo Hanen apo cilin do tjeter objekt si do te dukej viti pa 50 dite apo java me 6 dite shtrohet pyetja sa djem do ti kishte mbreti Pallas ? apo Priami nuk do te kishin mundesi te njehsojn vitin ne baz te objekteve te sistemit te DJELLIT me numerimin e bijeve te vet.Pra kjo ishte porosia e Pallasit dhe Priamit[Podarkut] njehso kohen.
    Ta marrim shembull pa HEKTORIN a do te shkruante historia apo Homeri ose PREMTEUN si do te dihej perlidhshmerin , ngjajshmerin e dites se bekuar tek islamet dita eXHUMA(PREMTE) Ky flamur eshte lidhshmeri mes SUMERVE, FARAONEVFENIKASVE , PELLAZGVE , ILIRVE , GREKERVE , ROMAKVE , KELTVE dhe sot SHQIPETAREVE.
    Premte [Prometeu]
    Me ket emer emerohet ne gjuhen Shqipe emri i dites se pare te javes,ket emer per her te pare e hasim te libri ,, tregime me te bukura antike ,, nga Gustav Shvab faqe 21. sipas mitit
    Ishte nip i URANIT djal i JAPETIT me von si JUPITER ku edhe shpesh emerohej me emrin e babait Japet Rat .Pra te Titaniket eshte baza e emertimit[ETIMOLI] te ketij emri te kesaj dite , por diq duhet cekur se edhe emri i JaVes e ka fillimin e dites se pare pra ky emer apo person apo krijusi njerzimit sipas mitit kishte admirim te madh tek Pellazget me pas tek Iliret dhe Romaket .Etimoli i emrit perendi eshte me i afert me kete emer se sa me emrin latin imperatore krahazo me emrin krijus injerzimit dhe me emrin sundus militar,
    Pra cilin emer do ta mirrnit si etimol paresor dhe etimol dytesor.
    PREMTEU i mesoj njerzimin te punojn token te gdhendin gurin te punojn shtepit te marojn prej baltes tjegullen prej lisit te dhendin drunin per traj per direk mesoj njerzimin se si te peshkojn kjo i
    pengoj Zeusit . PREMTEU ne nje menyre ishte mbrojtes ADVOKAT i njerzimit . Lind pytja nga kush e mbrojti njerezimin PREMTEU ? nga vet Zeusi ceket nje rast i till ne librin e Gustav Shvabit .
    PREMTEU i premtoj njerzimit qe do tja sjell edhe zjarrin qka edhe arriti ,por kur e kuptoj Zeusi ate e hodhi ne Kaukaz dhe e lidhi me zingjir per nje shkembi dhe i urdheroj nje shqiponje qe te ja haje melqin .ishte mit – goj dhen . Ketu homeri te PREMTEU nuk ka mund te dij se kush ken e ka gjykuar dhe kush e ka liruar pra




    8

    Herakli pas shum gjeneratash lind dhe nje nga 12 te bemat e tij ishte lirimi i PREMTEUT nga shqiponja .Tek shqip folesit ky emer kazene vendin e emertimit te dites se pare te javes dhe per mua zen vendin e renditjes ne simbolin e propozuar i pari nga e majta ne te djatht.si planet i JUPITERIT.Kesaj dite i jepet rëndesi te madhe per besimtare te fes islame nuk ekziston dite me rendesi me te madhe gjat javes se dita e PREMTE.
    Lind pyetja se kush eshte Venera [Afrodita] a i perkasin te njejtit simbol te PREMTEUT apo JAPET-RA .
    Duhet patjeter te cekim edhe nje te dhene nga i derguari Muhamet a.s [ hadith] si vijon ;
    Në tërë Javen është dita më e mirë që e ka shëndritëDJELLI është dita e PREMTE .
    Po në këtë është krijuar njeriu iparë ADEMI a .s.dhe HAVA .
    P o në këtë ditë Zoti e dërgoj ate në PARAJS.
    Po në këtë ditë e nxorri nga PARAJSA dhe e solli në tokë.
    Gjithashtu dita e Kataklizmes do tëndodhë ditën e PREMTE .
    Ne ket dite te javes ka lind edhe i derguari tjeter ISSA sepse dita e premt eshte dite e bekuar edhe te besimtaret katolik e PREMTEA e shenjt.
    Ka diqka qe me ben te pyes se ne librin e GUSTAV SHVABIT TREGIMET ME TE MIRA TE ANTIKES ku shkruan se PREMTEU ishte krijues i njerzimit faqe 22 ka edhe shum qka tek ky emer te studiohet pra le te mbetet per tjera here.
    Por duhet patjeter te cekim se emri jave e ka per nisje shkronjen e pare J qka simbolizon JUPITERIN apo iniciali apo planetin njekohesisht fillimin e dites se pare te rrugetimit te Hanes ose njehesimit te kohes ne baz te pozicionit te Hanes .PELLAZGET e kan njehsuar kohen ne baz te HANES e qe kjo dokumenton me numrin e djelve dhe vajzave te mbretit PALLAS.Per nder te hyjnis te JUPITERIT nje perandor Romak me origjine Ilire i flijon ne altare nje kafshe ku edhe i ben te dyshimte shkenctaretqe te gjurmojn ne traditat Ilire . Kjo e dhene eshte e shkruar diku ne librin e ALEKSANDER STIPQEVIQ .
    Premteu [ PREMËTEU] per pellazget ishte hyjnia kryesore pastaj te greket roli i tij zevendsohet me Zeusin edhe ky zevendsohet me Jupiterin te Romaket do te thot se ndikimi i Premteut ishte me i madh nuk zevendsohej dot me tjera hyni

    SHTUNE [SATUNI]
    Emri SHTUNE rrjedhë drejt per drejt nga emri SATUN ose SATURNI tekë grekët KRONOS .
    Sipas mitologjis SATUNI ishte djal i URANIT dhe babai i Zeusit.
    Neve na intereson prejardhja ose etimoli i ketij emripra ky emer eka etimolin apo me mire te them gjenezen tek emerat e pare qe i njeh historia por edhe mitologjia por ketu do te pershkruaj edhe nje te dhen se edhe te babilonet eshe ky emer i njohur .
    Babilonasit i kane emeruar ditet ne baze te sistemit djellor e ket e kam lexuar te nje liber nga shqiperia me duket se e ka shkruar SHABAN DEMIRAJ.
    Ti kthehemi emrit te Satunit , edhe SATUNI eshte nje planet ne sistemin djellor.
    Iliret per nderim te kesaj ,,hyjnie ’’i therrnin dema apo mezet apo ogiq, festat e ketij planeti quheshin SATURNALE .
    Tek greket nuk ka rendesi te madhe kjo hyni sepse ishte kundershtar i hyjnis Zeusit .
    I biri e mposhti SATUNIN e aj ishte vet ZEUSI. Edhe hyjnia me emrin PAN ishte hyni Pellazge kishte brinj cjapi kishte thundra te dhis ishte lemeritese por kjo hyjni ishte simbol i Pellazgve ishte muzikant me fyellinn etij tregon identitetin e vertet edhe te disa persona qe do te pasojn siq ishte mbrojtesi i kokave ALEKSANDRI I MADH II ishte adhurues i Panit .

    DJELL – DJELLI
    Këtë ditë të javës ne gjuhën ton figuron emëri djell,dille.
    EmriDjell paraqet yllin aktiv qendren e galaksionit tone ne gjithesi ,paraqet qendrën e burimit te jetës pra te gjitha planetet sillen rreth Djellit.
    Këtij trupi qjellor i gjith njerezimi jan munduar per falenderim per burim të jetes i bejn falenderime neper mjet bukuris se drites ngrohtesis i ngriten kulte punime te ndryshme e
    Paraqesnin ne figurime te ndryshme ne amulete vazo simbolin e djellit e paraqesin si hyjni me emertime te ndryshme .
    Emri i Djellit tek Ilirët paraqitet si hyjni por edhe si rreth i diskut edhe si kryq ilakuar apo
    Ti themi ashtu si e ka emerin SVASTIK nëpër punime te ndryshme të qeramikes ne mburoja
    ne dekor armesh ne dekor femrash etj etj.
    Këtu duhet per mend Aleksander Stipqeviq i cili beri shum gjurmime arkeologjike dhe ne veqanti u mundua qe te tregoj se simboli i djellit ne Iiliri kishte rendesi te madhe.



    9

    SVASTIKA është nje simbol qe paraqet DJELLIN njiherit tregon kahjen e levisjes se tokes kurse kuptimi indarjes se SVASTIKES ne kater pjes ka kuptimin e njehsimit te vitit apo te ndarjes se vitit ne Stine Pranvera Vera Vjeshta dhe Dimëri .
    Figurat tjera qe paraqesin djellin te Iliret si dhe te popujt e me hershem jan edhe shpendet shtegtar ., hasim edhe gjedhin ku ne brinj mban Djellin te Egjiptasit djelli ishte hyjni me emrin Amon .Ra
    Pra qysh heret arkeologt gjuhtare te ndyshem kanë punuar ne zbulime te tipit te ndryshem te ketij trupi qjellor dhe ka shum simbole te ndryshme qe e paraqesin DJELLIN.
    Hynia equajtur HELIOS paraqet Djellin te Greket eshte emer diskutabil perka origjina sepse te
    Pllazget eshte shum i afert me kete emer sepse siq e dhan perfundimin gjuhetare te ndryshem se fjala dit DITE eshte fjal me burim PELLAZG pra baza di eshte e marrur nga emri DIELL .
    .Për etimolin e ketij emri te gjuhes shqipe kan shkruar shum etnolog te linguistikes Albane
    Si psh Eqrem Qabeji Meyeri Perdeseni etj etj pra kurrsesi etimolin e keti emri nuk e zberthejn prej emerit te hyjnis Greke Helios.sepse emeri dite do te quhej hite per kete e them se eshte emer tim Pellazg.
    Edhe vet gjuha e sotme Greke nuk e emerton diten e Djell me ket emer por me emerin
    KIRIAKI , kurse te italianet emeri i dites se djell permban kuptimin e dites dominuese pra dita e pare ne jav eshte dita e djell me emerin DOMENIKA. , ketu do te kyqem se kuptimi i dites JUVE –di te EJTES . emeri JAVË .
    E kam cek se emri JAVE rrjedh nga dy emra pra JUpiter dhe VEner ,ti bashkojm keto shkronjat e para te ketyre dy trupave qjellor JU +VE paraqet ate perkthimin adekuat te tezes qe une ethem se dita e pare eshte dita e PREMTEose JAPET-RAT, ..- JAVË .
    Por une kerkoj prap falje se per mendimin e dhene se a mundet vetem keshtu te jet nuk mundohem e as nuk merzitem tja imponoj dikuj tjeter keshtu mua me pershtatet dhe eshte realitet me i lasht ., nese dikush mendon ndryshe nga mendimi i im pra kerkoj ndjes une vetem po e jap mendimin tim ..
    Pra edhe emri qe e zavendsoj ket emer eshte emer i mire SETI MANA me falni por nuk jam njohes i gjuhes italiane por ky emer egjen perkthimin te numrin shtatë .
    Prima eshte diqka e pare pra dita e pare eshte dita e Djell sekunda eshte e dyte dita e Hane
    LUNE-di pra keto per mua paraqesin nje ndryshim te etnogjenezes te emertimit siq e dime se gjdo gjuhe ndryshon ne periudha te ndryshme e kam fjalen per emerin JOVE , JAVE .
    Edhe te gjermanofolsit dita e pare e Javes eshte dita e DJELL argument eshte dita e MËRKURE
    Sepse Miet-Woche eshte e perkshyeshme si MesiJaves.
    Pra sa per ilustrim perdora emertimmet eketyre dy gjuheve, besoj qe lexuesi do te ka me leht te kuptojse qfar rendesie ka simboli i djellit tek popujt qe iceka por ka edhe te tjera kombe por nuk po i ceki te gjitha.

    HANË - HANA
    Edhe ky emer i gjuhes tone eshte nje emer i lashtesis pra tek emrat e pare qe njeh etimologjia
    si emer jep kuptimin e emertimit te satelitit te tokes p.sh. pjes e shtuar e nje objekti si aneks pra edhe vet ky trup qjellor eshte aneks i Tokes .
    Ky trup qjellore ka nje vend te rendsishem tek Iliret edhe por me pare .
    Kemi rastin qe ket emer identifikojm me emerin ANZOTIKA ne librin e A Stipqeviq faqe 185
    Ky emerim mundet te identifikohet me emrin e Hane dhe nuk do ta pelqej se identiteti i ketij emri eshte VENERA .
    Pra ky trup qjellor kishte nje rendesi te madhe tek Iliret ne baze te pozicionimit te HANES
    Iliret e numeronin kohen apo muajt .deri diku edhe ndryshimet klimatike , kete e them sepse edhe ne kohen e sotme disa dine te parashikojn motin ne baze te ngjyrave apo skejeve te Hanes.
    Edhe Pellazget e njehsonin kohen apo vitin ne baz te Hanes kjo tradit u percoll edhe te mbreti i Trojes Podarku [Priami] Dardan i cili i kishte 50 djem e 12 vajza .
    Ketu e hasim numrin 12 i cili tregon se qfare rendesie ka ky numer tek Iliret . Numri 12 tregon rrotullimet e henes rreth diellit gjate tere vitit . Gjithashtu numri 12 tregon nje tradite te sotme
    tek shqiptaret ne log te burrnise (pajtesave te ndryshme ) secila ane duhet ti kete 12 burra (12+12=24 ) do te thote 24 pleq te pajtimit .Numri 12 percakton fiset me numerike te Iliret , qka edhe mund te identifikohet numri i fiseve me numer shumice nder Shqiptare .
    Tek romaket eshte nje hyjni me emrin Citadela , e cila eshte hyjni e rimartesave qka dokumenton sot tradita jone se rimartesat behen te Henave .Nga kjo nenkuptojme se dita e hene mund ta kete rrolin e kesaj hyjnie ose ANZOTIKES ILIRE .




    10

    Po ne kete dite grate Shqiptare e kane percjelle traditen e qepjes dhe larjes ,njeherit vajzat e fejuara e preferojne kete dite te qendisin pajen (qeizin) . Ne kete menyre te emerimit te kesaj dite , me kete trup qiellor e emrojne edhe disa popuj tjere europian siq jane Italianet , Gjermanet , Spanjollet , Franqezet , Anglezet etj . etj.. Me kete emer simbolizohet edhe femiu vajze edhe sot e kesaj dite .
    MARTE – MARSI -ARESI
    Ky emer qe gjuha jon emerton diten e javes ka etimolin [gjenezen] ne lashtesi , emri i kesaj dite simbolizon trupin qjellor te sistemit djellor .
    Te greket e vjeter kjo hyjni identifikohej me emerin Ares te Romaket Mars te Asirjanet
    ishte emeri i hynis se luftes Marduk te Iliret perdorej edhe Ares edhe Mars .
    Tani kur shkenca e Astrologjis ka arrit te fotografoj me mjete te ndryshme kete planet
    Mund te shkruajm dhe te themi se verrtet planeti i Marsit ka ngjyren e kuqe per ket edhe une e kam vequar me ngjyre te kuqe .
    Qka mund te vim ne perfundim se si ne periudhen 2000 p.e.s e deri te koha qe lulezoj perandoria romake kjo hyni personifikon hynin e luftes edhe ngjyra e kuqe paraqet luften,gjakun.Gjithashtu ujku ishte nje bish percjellse e kesaj hyjnie .
    Kemi rastin e Remit dhe Romulit ku keta besohej se ishin bijt e Rea Silvis me Marsin
    Kurse simboli i ulkonjes paraqitet si mbrojts dhe kujdestar i tyre .
    Hyjnia e Marsit,Aresi në luftën e Trojes paraqitet ne shum luftra ka raste qe eshte edhe i inkuadruar drejt per drejt ne luft , anonte me shumë për Ilirët , kete e them ne baz te mitit dhe e theksoj kete pasi
    qe sipas mendimit tim populli ilir nuk ka qene luftedashes por ishte nje popull defenziv.
    Kjo hyni ishte e interesuar qe lufta te vazhdoi doemos ,Marsi ishte i etur per gjakderdhje sepse ishte nje hyni e luftes.
    Per kete dite edhe sot e kesaj dite ne popullin tone ekzstojne thashe e theme, tradite per diten e Marte, si p.sh.: Te Marten grate nuk qepin , nuk punojne ne Vek ( mjet per punimin e Qilimav ), gjithashtu ka edhe bestytni tjera se dita e Marte e ka nje ore te lige, diten e Marte nuk preferohet te behet pastrimi i trupit,krejt keto tradita apo bestytni e kane fillin tek hyjnia a luftes Marsi.

    MËRKURE -MËRKURI
    Me këtë emër ne gjuhen shqipe emertohet dita e Javes sikur te disa gjuhe Europiane
    Njiherit ky emer i perket emrit te planetit te sistemit djellor.
    Te Greket e lashtë ky emer paraqet nje hyni me emrin HERMES kishte rolin e postjerit te Zeusit qe ishte krysori i hynive sipas Homerit .Edhe Etrurët këte hyjni e emërtojn me emrint Turnus kuurse tek Romaket me emrin Merkur kurse te egjiptasit HARMACHIS-chepre-re-Atum
    Duhet cekur se edhe disa popuj tjere qe ishin nen sundimin Romak e emertojn kete dite njësoj si edhe diten e Hanë , Martë , Mërkure dhe te Djellë si trashigimëri nga lashtësia emerojn planetet .
    Edhe italishtja e ka trasheguar nga popujt e me hershem,ketu eshte edhe nje meendim qe dyndjet pellazge
    ose dyndjet ilire dhe ato transmetuan edhe nje pjes te madhe te gjuhes se vet siq eshte shembulli i ENEUT dhe disa perandorve Romak me origjin ILIRE. Shiko figuren e prisit trojan ENEUT
    Ndikimi i gjuhes Latine të ROMAKVE ka ndikuar edhe ne gjuhën Shqipe por duhet pa tjetër ti kthehemi emrit të dites së PREMTE gjuha Shqipe e ka ruajtur këte emër .
    Nëse do ti kishte shqipja te huazuara keta emra ateher do te ndryshonte emeri i Djellit i Hanës e i dites se Ejte keta emra kan ndryshuar diq por jan te pa ndare te kuptuar jan dhe do te mbesin primat i etnosit te gjuhes ton edhe pse juu mungojn nga nje apo dy shkronja ..


    Ne keto figuar eshte i paraqitur ENEU me te atin ANKIZIN.





    11
    EJTE - FEJTON (PHAETON) VENERA
    AFRODITA

    Ky emer ne shqip emerton diten e javes siq e kam thene nese njehsojm si e them unë ditta e
    Shtatë e Javes.me ket emer mund te simbolizohet edhe trupi qjellor i VENERËS
    Evolucioni i ketij emri prej FAETONI ne emrin e sotem EJTE eshte nje koh bukur e gjate dikun 3500 vite por ky emer haset tek illiret ne librin e aleksander stipqeviqit me ane te nje fibule e cila paraqet Fajtoniin .
    Kurse te libri i gustav schwabit fillon tregimi per ket hyjni faqe 40 deri ne faqe 45 .
    Faetoni ishte biri i FEB-APOLLONIT
    Kur arriti ne moshen madhore shoket filluan ta perqeshnin duke injorua se nuk ishte biri i Febit
    Sepse po te ishte pse nuk shkon e ta vizitoj apo per tju treguar shokeve se verrtet eshte te i ati
    Si musafir ne qiellin qe iperket atij le te ngas qerren e purpurte punuar ne ari dhe argjent nga POSEJDONI nese deshiron qe ta verteton qe verrtet eshte rritur.
    Fejtoni edhe veproj keshtu shkoj ne qjell te i ati Feb-Apolloni ndejti musafir .
    Ishte i fascinuar me pallatet e te jatit ku pa edhe stinet e vitit pa muuajt i pa javet pa vesen aromen dhe te gjitha vetit e matjes se kohes ,por qerrja ju kishte be pik synimi kryesor per te deshmuar se ishte i biri
    APOLLONIT dhe se e ka mbrri moshen madhore duhej ta ngante ate neper qjell qe ta shohin shoket sidomos ne mengjes kur verehet ne larttesi te larta .
    Fejtoni edhe veproj keshtu pasi qe kishte hypur me te jatin dy tri her , edhe pse e kishte
    keshilluar i ati qe mos ti ngiste vet kuajt e purpurt me qerrzen e praruar sepse per ti ngar kuajt duhet te ket fuqi te madhe veproj kunder keshilles i hypi qerres dhe u dha kuajve ne nje mengjes u soll rreth tokte shoket e pane qe shendriste por aj humbi ne horizont dhe u rrokullis kuajt e shfrenuar dogjen fusha pyje APOLLONI indaloj kuajt . sipas mitologjis .
    ne librin e Gustav Schwabit .
    Prej ketij tregimi mund te vim ne perfundim se ky emer eshte emri i dites se Javes dites se fundit dhe ka shum emra qe do te hasim ne gjuhen shqipe qe kan kete baze ket etimol .
    Ky emer paraqitet ne disa fjalor i shkruar ne menyren e toskerishtes ENJETE kurse gegerishtja e perdor EJTE si dokumentim qe kjo shkronje eshte e shkruar ne toskerishte fjala me Bë nese i themi dikuj beje kete pune ne toskerishte perdoret bënje kete pune .
    Pavarsisht nga ky shembull siq ka edhe shume te tjere ne e vazhdojm te shpjegojm si eshte me mire etimolin e ketij emri .
    Prej ketij emri Fajton pasojn shume emra siq jane emri PAJTON , PAJTONI , PAJTES i pajtuar , a pajton?,emri FENER, VENER ,FAJTOR , FEJES , PAJISJE , PAJ e nuses , gegerisht PEJT toskerisht PENJ , PETË , PITE ,TREJTE e tjera .
    Emri i kesaj dite e shendrit ter javen sepse ky emer perdoret edhe ne mediat boterore per gazeta javore FEJTON( permbajtje javore fejtonistik ).
    Ky emer i paraqet ngjarjet javore , njeherit i vënë rrethin tere javes , siq simbolizohet me gatesat Pite me rreth qe preferohet te gatuhet me se shumti te EJTEVE .
    Qka shpjegon se edhe kuzhina e nenave tona permban ne vete nje tradit, trashegimi te lashtesis .
    Po ne kete dite tek shqipetaret eshte preferuar te behen PAJTESAT e tipit te ndryshem pra kjo dite e simbolizon nje dite te afrimit te njerzeve eshte edhe dit e paqes dite e te dashuruarve, dita e rrethit , unazes , kurores pasi qe ne kete dite tek shqipetaret behen FEJESAT dhe MARTESAT .
    Qka verteton se vertet kjo hyjni eshte hyjnia qe e lidh kuroren nga simbolizimi i gatesave si p.sh fundi i kthyer i gateses ne form gershete apo gjethesh paraqet kuroren e nuses me emrin TREJTE e jo TRENJTE .
    Edhe te Sumeret kjo hyjni identifikohet me emrin Ishtar-Astar tek Egjiptasit Hator .
    Kto hyjni te lart permendura te Sumereve , Babiloneve dhe Egjiptaseve simbolizojn personifikimin e njejt te emrit te planetit , te dites se javes FEJTON,FENER ose VENER .Kurse Greket ket hyjni e personifikojn me emrin AFRODITA .
    Tek popujt e lart permendur roli i kesaj hyjnie ishte edhe hyjnia qe paraqet fazen kalimtare prej fazes te pubertitetit ne ate te pjekuris .
    Prej kesaj hyjnie edhe sot kemi emrin ushtar qe na afron me etimolin primar te emrit te hyjnis Ishtar te Sumereve , nese analizojm se nje ushtar mund te jetë ushtar apo pjesmarres i ushtris
    Duhet te kaloj ate faze te pjekuris te kaloj ne moshen madhore .
    Me kete edhe po e cekim se Fejesa e paraqet nje deshmi te stadit te arritjes se moshes madhore te personave qe jane per tu martuar , Venera hyjni e dashuris . .




    12

    E them qart se kjo dite eshte fundi i javes sepse keto trashegimi e percaktojn fundin e javes siq e percakton edhe vet emri Premte - JApet-Ra - Jupiter, dhe Fejton – Veneri = JA-f me pas ne JA v .
    Me vjen keq qe per kete emer te kesaj dite qe kan thene se eshte emer i erret si dhe per emrat e tjer Premtes dhe Shtunes disa Linguist te njohur ata nuk kane besuar se etimoli primar i ketyre emrave eshte i lasht edhe sa vet njeriu , me vjen keq qe disa shkrimtar , historian , gjuhtaret e albanologjis qe etimolin paresor -primar te ketyre diteve e gjejn ne gjuhe te huaja dhe thellohen ne ndryshime , evulime te emrit qe sot e flet gjuha jone prej gjuhes te huaj duhet te behemi detektiv te Historis son per ta njoht vehten.
    Siq kane thene te paret SA E EMBEL , SA E MIRE , SA E BUKUR , SA E DLIRË .




    Ketu ne keto figura piktor te ndryshem te botes paraqesin Fajtonin neper mjet te pikurave piktor
    te ndryshem botror edhe ket person e denoj Zeusi Grek pse paramendoni mos vall ishte hyjni PELLAZGE se shum emra te Illireve ishin te ngjajshem me emrin e kesaj hyjnie .Kesaj hyjnie gjuha Shqipe ja ka ruajt emrin edhe sot e kesaj dite me ket emer emerton nje dite te javes pra ta ruajn edhe brezat qe vine pas nesh mburruni me lashtesin,me gjenezen tone me emrin SHQIPTARË me EMRAT e gjuhes SHQIPE .




    13
    ARSYETIM:

    Ne fundin e mije vjeqarit te dyte dhe fillimin e mije vjeqarit te pare p.e .r ndodhen dy ngjarje te rendesishme ne vendet Europes jugore .Dyndja Egjejve dhe e dyta . Njohja me perpunimin e hekurit. Dyndja Egjease njihej edhe me emrin Dyndja dorike dhe Dyndja Ilire te cilat ndhodhen ne periudhen 13 -8 shek. P.e.r .Siq dihet dyndjet Ilire u bene shkaku i luftave te pa nderprera 10 vjeqare e me shume siq ishte lufta e Trojes . Me keto Dyndje mund te themi se fillon te perhapet kultura Pellazge-Ilire dhe Greke .Nje nder keta migrues ishte edhe themeluesi i Romes ENEU. Sa ka mundur ai dhe te tjeret te ndikojn ne transmetimin e gjuhes se tyre ne vendet ku ata u vendosen kjo le te jete per tu studiuar per brezat qe vine . Siq e cek edhe gjuhtari i njohur MEYER se gjuha Shqipe eshte drejt per drejt trashegim i nje dialekti Ilir, ky bote kuptim-teza e MEYERIT kishte edhe disa para prires - humanista ne shek. 15 16 siq e para shohin ata :se Iliret Maqedonet dhe Thraket kan nje Etnos te perbashket – prejardhje Pellazge .Ata edhe vet e veqojn popullin Grek se kur erdhen ne trojet ku u vendosen gjeten Pellazget Duhet pa tjeter te permendim edhe ngatrrimin e origjines se ALEXANDRIT te MADHË ku Greket pohojn se edhe ky person eshte nje djal i ZEUSIT e jo i mbretit Maqedon FILIPIT .
    Shtrohet pyetja se si e kan perdor Greket stilin e njejt per personazhet e njohtura te HISTORIS per ta pervetsuar origjinen e rrejshme. .
    Kur dihet mire se gjuha qe flitej nga LEKA I MADH 2 kur u hidherua ne nje kadet
    ai e foli gjuhen e nenes e Grekerit than se eshte gjuhe Barbare .
    Le ta dine bota e gjuhtareve se kjo gjuhe Shqipe e sotme eshte primat per zberthimin e emrave ne shume gjuhe te tjera .
    Me kete propozim te simbolit kam shfrytezuar rastin qe tju ofroj pak zgjuarsi ,dieni qe e kam
    qe ju te tjeret ta kini me lehte ta lexoni leternjoftimin tone historik .
    Nese dikush tenton te fus fjale te huaja ne gjuhen tone le ta diN se ai eshte nje
    kriminel i gjuhes SHQIPE .Pamvarsisht se cila gjuhe e huaj eshte ne pyetje , sidomos mediat , entet e botimeve duhet te kene kujdes nga kriminelet e gjuhes . Eshte me mire te dihen me shume gjuhe por kursesi ta zavendesojm emrin e gjuhes tone .Edhe nese nuk miratohet-aprovohet ky propozim i imi FORUM i nderuar besoj qe ky punim i imi nuk ka asgje te keqe me asnjerin prej jush dhe cilit SHTET apo rrethin qofshi apo tosk e gegë , apo institucioni te ndryshem deri te akademia e shkencave ose te bashk qytetarit me te thjesht te tipit qe i perkas edhe vet , dhe te cilit do minoritet, apo te religjioneve te ndryshme.
    Edhe pse e ndjej dhe deklaroj se jam besimtar e besoj zotin qe na krijoj ai eshte nje dhe s’ka tjeter perpos tij . Te gjitha ato hyjni qe i kam cekur me lart ishin besim i popujve te me hershem.
    Nuk jam tregtar flamujsh por jam SHQIPETAR .


    Stema e paraqitur më lartë paraqet të gjitha vetit e simbolit. Me rrespekt
    Ky punim-studim gjuhësore besoj se eshte nje baze-etimol paresore per Xhemajl A Gashi
    studime ne vazhdimesi.
    Tel -038 221273
    044 541516

Tema të Ngjashme

  1. Kështu foli Tahir Zemaj
    Nga Nice_Boy në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 123
    Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
  2. Kuvendi që na la trashëgim ADN-në e Dushkut
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
  3. Interviste e Fadil Tolaj-t
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-01-2004, 06:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •