Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Sa respektohen t drejtat e fmijve?

  Besoj se te gjithe biem dakord me faktin se femijet jane e ardhmja e kesaj bote......Po a degjohet zeri i tyre sot?

  Sa respektohen te drejtat e femijeve sot ne Shqiperi?

  Cilat, sipas jush, jane problemet me te cilat ballafaqohen femijet?

  A po bejne mjaft autoritetet per mbrojtjen e te drejtave t femijeve?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Sa cudi qe me vjen asnjeri nga ne nuk ka shkruar asnje koment.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e AlBaNiaN_GaNg
  Antarsuar
  03-07-2002
  Mosha
  38
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  o estella mi moter

  o stella ne Shqiperi, s'po dine te drejtat e te rriturve, jo me te kalamaqeve .Amon mi zemer..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  E po keshtu do ecim ne drejt perendimit? Ne vend numuro ngelem ne biles po i hedhim hapat edhe mbrapsh.....

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-10-2002
  Vendndodhja
  New Jersey
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pershendetje ESTELLA
  eshte vertet nje teme interesante per te diskutuar .

  tani ne shqiperi me then te drejten munt te respektohen 40%e drejta
  e Femijeve , me then te drejten nuk e kam i den se c'behet ne shqiperi ,pasi kam 7 vjet qe jam larguar ,dhe nuk e kam iden .

  me respekt AGAPI
  Ajo qe duam eshte ajo qe dime
  Por pa realizim !!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Se mos i kemi degjuar ndonjehere femijet tane ne e ti degjojme sot.........

 7. #7
  ****** Maska e london_girl_02
  Antarsuar
  26-09-2002
  Vendndodhja
  UK
  Mosha
  34
  Postime
  182
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ne shqiperi nuk per mendimin tim te drejtat e femres nuk respektohen
  dhe femra eshte me e cmueshme se sa nje mashkull se eshte krijesa e nje femie ose e robit
  dhe duhet te kene shum respekt per kte gje
  jo grue dru mengjes dreke e darke
  dhe ska te drejte me fol po sa vuan nena me be nje femi vetem zoti ajo e di
  dhe mashkulli ndie qef ne ate mess ka dy qefe nje sexuale dhe nje e bera nje femi i imi por jo eshte e asajt qe e ka be dhe ka ndie dhimbje per 9 muaj qe e pa pas ne bark duke e rrit.

  pse budallenje jane bota qe nuk lejojne te perdorin dhune ndaj femres dhe femive se eshte gjeja me e rendesishme qe dhuna mos te perdoren ne femijen edhe te respektohen te drejtat e femres.

 8. #8
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Stresi qe perjetojne prinderit, shkarkon direkt ose indirekt tek femijet! ata kane boten e tyre dhe kjo bote eshte sa e madhe, aq dhe e bukur. Une personalisht, kam momente qe dal nga vetja dhe i bej te ndihen keq por me pas, si cdo nene, pendohem. Femija eshte gjeja me e shtrenjte ne kete jete!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  A jeni dakord me faktin se femijet duhet te respektohen po ashtu si edhe te rriturit?

 10. #10
  Perjashtuar nga Mod. Maska e ^Pretty_Girl^
  Antarsuar
  26-10-2002
  Vendndodhja
  UK
  Mosha
  34
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  nje te rritur ta respektosh i di vlerat
  si ja the si nuk ja the
  por po nuk respektove nje femi mer nje mendim negativ ne jeten e tij
  femise duhet ti treguar gjerat sipas moshes se tij
  dhe te sjellesh ne menyre te embelt dhe te paster jo me egersi
  se ai nuk e kupton ndoshta gabimin e vet kur bejne por
  eshte femi eshte i shejte ci thone nje fjale.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Edukimi dhe arsimimi i rinise sidomos ai i femijeve eshte nder prioritetet me te medha te do shoqerie, per vete faktin se prosperiteti i nje shoqerie vleresohet me se miri nga sa eshte i edukuar dhe i arsimuar ai popull. Kjo eshte menyra e vetme per realizimin e prosperitetit dhe ardhmerise me te mire te nje populli.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  halle halle kjo dynja
  halli hallit nuk i ngja..


  ja cthot gazeta sot...  "Nuk kishte shtpi, as pun dhe as lek pr taksin e s diels. Ai nuk kishte shpresa"

  E fejuara braktis jetimin
  Mimoza: Anulova dasmn, do t divorcohem


  --------------------------------------------------------------------------------

  Ilir Bushi

  Pr shkak t varfris detyrohem ta anuloj dasmn q kisha prgatitur pr datn 28 dhjetor dhe i jap fund marrdhnive me Sotir Nekn".

  Kjo sht fjalia e fundit q ka shprehur e fejuara e Sotirit, Mimoza Koni, e cila ka kuptuar se prfundimisht shoqria shqiptare nuk ka vullnet q t'i integroj jetimt n jetn e vrudhshme t kryeqytetit. "Kam shpresuar pr tre vjet e gjysm rresht, q i fejuari im t kaprcej kordonin e varfris dhe t mjerimit ose, t paktn, t gjej nj pun t thjesht, por durimi im mbaroi. Tani nuk mund t pres m, sepse Sotiri nuk ka as shtpi dhe as pun, as perspektiv pr t ardhmen dhe as miq t cilt mund ta ndihmojn n t ardhmen". Kjo deklarat e br nga Mimoza duket se i ka prekur s teprmi pjestart e familjes s saj, t cilt nuk e mbshtesin vendimin, por gjenden t pafuqishm pr ta kundrshtuar.

  Vendimi
  "do vajz e varfr ose e pasur ndrron q dita e dasms s saj t mbetet si nj kujtim i pakrahasueshm dhe i paprsritshm. Por Sotiri sht aq i varfr, saq nuk mund t m garantoj as nj taksi t thjesht pr t m marr nga shtpia ime, deri n kryeqytet". Faktikisht, vajza e familjes s respektuar Koni, e cila aktualisht jeton n Brxull t Tirans, e di fare mir se arsyeja kryesore nuk sht taksia dhe as mungesa e xhiros tradicionale n kryeqytet. "Arsyeja e vrtet q un sakrifikoj martesn dhe dashurin time 3-vjeare, sht se Sotiri nuk ka shtpi dhe ai banon n nj dhom prdhese pran Rrugs s Kavajs, ku nuk ka as dritare, as banj dhe as ezm pr t lar syt n mngjes. Por, sikur t mos mjaftonte kjo, ai nuk ka asnj shpres pr t'u integruar n lvizjen kryeqytetase, sepse shoqria shqiptare sht tepr indiferente ndaj jetimve", thot Mimoza. Ajo shton se, pr t kuptuar plotsisht kt ftohtsi t shoqris ndaj jetimve, kan mjaftuar 3 vitet e njohjes dhe t dashuris s saj me Sotirin.

  Njohja
  Duke treguar detaje t njohjes s tyre, Mimoza prpiqet t trokas n portn e kujtimeve, disi e friksuar se q andej do t zgjoj vetm aste t dhimbshme intimiteti. "Jemi njohur n vitin 1998 dhe qysh ather mbaj mend vetm pjesn e flokve te Sotiri, sepse, sa her q m takonte, ai e mbante kokn t ulur duke m thn: 'Prsri m gnjyen dhe ende nuk kam gjetur ndonj pun'". M tej, Mimoza tregon se fejesa e tyre sht kurorzuar 2 vjet m par. "Fejesa u organizua vetm n shtpin time, sepse Sotiri nuk kishte as shtpi dhe as familje. Por ather kjo gj m'u duk si nj arsye m shum pr ta dashur fort t fejuarin tim, i cili ndihej i braktisur". Kshtu vazhdon tregimi i Mimozs, e cila thot se tani gjrat kan ndryshuar dhe ka ardhur m n fund data e martess. "Sotiri prsri nuk ka par pr t br dasmn, kshtu q prsri dasma do t bhej vetm n shtpin time, pra vetm t shtunn. Por, sikur t mos mjaftonte kjo, Sotiri nuk ka asnj vend ku mund t fusim kokn pr t jetuar n kushte minimale. Ktu nuk llogaritet mungesa e kontributit t tij pr mobiliet etj.", thot Mimoza. N kt rast ajo i bn apel vetes dh t fejuarit, se sht m mir t mendohen edhe nj her para dasms, sesa t krijojn nj vatr fatkeqsh, me fmij t varfr e t trishtuar.

  Prfundimi
  "Do t mbyllem n shtpi dhe nuk do t dal kurr q andej, sepse dashuria ime pr Sotirin ishte e para dhe e fundit. Nuk do t bhem murgesh, por do t qndroj e mbyllur derisa t m vij vdekja ose deri ather kur shoqria shqiptare t deklarohet se i ka mbyllur prfundimisht plagt e varfris, t cilat po shkatrrojn sot qindra jet bashkshortsh dhe fmijsh t pafajshm, q i paragjykon mjerimi qysh kur jan n barkun e nns". Duke br kt deklarat Mimoza, n vend q t mohoj dashurin pr t fejuarin e saj, n fakt bn t kundrtn. Ajo e pohon ndjenjn e vet, me nj kuraj dinjitoze. Por, gjithsesi, dasma e dats 28 dhjetor nuk do t bhet dhe n rrugt e Tirans at mngjes do t mungoj vetm nj bori makine. Ajo e taksis s Sotirit, i cili at dit n vend t shampanjs, do t lag shamin e tij me lott e ndarjes prej Mimozs.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Sa e dhimbshme kjo histori........sa gjynaf per jetimet e shkrete.

 14. #14
  ****** Maska e london_girl_02
  Antarsuar
  26-09-2002
  Vendndodhja
  UK
  Mosha
  34
  Postime
  182
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  me beri te qaj per zotin shum gjynaf

Tema t Ngjashme

 1. Islami dhe liria
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-04-2006, 15:25
 2. Liria
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-06-2005, 06:24
 3. T drejtat e njeriut n Islam
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:11
 4. T drejtat e njeriut n Lindje dhe n Perndim
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 09-02-2004, 18:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •