TIRAN- Koalicioni "Aleanca e Madhe", nisi dje zyrtarisht fushatn elektorale pr zgjedhjet e 18 shkurtit, n Pallatin e Kongreseve, ku prve fjalimeve politike, mbizotroi atmosfera festive dhe thirrjet e militantve pr fitore. Nn ritmin e kngve t njohura t viteve t fundit, t djathtt krkuan mbshtetjen e elektoratit t tyre pr kandidatt e prbashkt t koalicionit. "Vazhdojm s bashku", slogani kryesor i fushats s PD-s, ishte ftesa q iu drejtua shqiptarve nga salla e Pallatit t Kongreseve, me qllim prsritjen e fitores s 3 korrikut 2005. Ndrkaq, imazhit q u prcoll tek njerzit prmes ktij mitingu, i ishte kushtuar nj rndsi e veant. Ekranet e mdhenj t vendosurn skenn e salls s madhe, prcillnin pamje nga momentet m t rndsishme gjat qeverisjes s koalicionit t djatht, q nga shtatori 2005 e deri m sot. Montazhi i ngjarjeve n fjal, ishte ndrthurur edhe me nj pjes t premtimeve q kryetari i PD-s dhe kryeministri aktual, Sali Berisha, kishin br gjat fushats elektorale pr zgjedhjet e 3 korrikut 2005. Fushata u hap zyrtarisht nga zdhnsja Majlinda Bregu, e cila prezantoi t gjith kandidatt e koalicionit t djatht pr 64 bashkit. Ndrkoh, kryetari i PD-s dhe kreu i qeveris, Berisha, i konsideroi kandidatt e djatht si njerzit m me vlera e t prkushtuar, t cilve do t'u besohej drejtimi i qeverisjes vendore. Ai premtoi se do t mbshteste t gjitha projektet e tyre, n bashkit e komunat ku ata do t zgjidhen. Kreu i qeveris, nnvizoi se decentralizimi i mtejshm i pushtetit vendor, mbetej nj nga prioritetet kryesore t maxhorancs aktuale. Berisha tha m tej se reformat e koalicionit t madh t s djathts, kan n qendr qytetarin e thjesht. Ai sulmoi ashpr n fjaln e tij kryetarin e PS-s, e njkohsisht kreun e Bashkis s Tirans, Edi Rama. Sipas Berishs, Bashkia e Tirans, shpenzon 43% m shum shpenzime operative se do bashki tjetr n vend.M tej, Kryeministri premtoi nj prfundim t shpejt t procesit jetik t legalizimeve, si kusht vendimtar pr t kompletuar reformn e pronsis. Ai premtoi gjithashtupr zgjidhje t ndershme e prfundimtare edhe pr kthimin e kompensimin e pronave, si kusht pr paqe, stabilitet dhe garanci pr investitort e huaj. Nj ndr projektet kryesore pr Tirann, q qeveria e drejtuar prej tij do t mbshtes, sht ndrtimi i Unazs s Madhe. Ndrsa kandidati i PD-s pr Bashkin e Tirans,Sokol Olldashi,shprehu bindjen pr fitoren n zgjedhjet lokale t 18 shkurtit, duke premtuar se do t fitonte kt betej dhe kt mandat, pr qeverisjen e kryeqytetit pr 4 vitet e ardhshme. "Ne kemi arrestuar kriminelt, tashm duhet t zhdukim vatrn e virusit. Un bj nj premtim: do e vazhdoj deri n fund kt betej dhe do ta fitoj at. Do ta fitoj kt betej pr fmijt e mi, pr fmijt tuaj, pr t rinjt q s'kan nj vend ku t argtohen, pr pensionistt, pr biznesment, pr t gjith shqiptart q duan t krenohen me Tirann",- tha Olldashi.
Kandidatt e djatht pr Komunat:

Librazhd

Komuna Quks

PBK Ymer Blloshmi

Peqin

Ilir Rrushi PD,

Komuna Rras

Rustem HasaPD

Komuna Fierz, Elbasan

Xhevahir Zdrava PD

Komuna Shirgjan

Hyqmet LleshiPD

Komuna Funar

Qani Sherja PD

Komuna ***** Peqin

Reshat ela, PAA

Komuna Gjocaj Peqin

Isuf Tola, PR

Komuna Pajov

Hysen Meta PS

Komuna Prparim

Agim Xhaja, PLL

Komuna Gostim

Qamil Boja PD

Komuna Kthell

Arben Duka PD

Komuna Selit

Gjon Arapi - PLL

Komuna Kainar

Kastriot Ndoji - PD

Komuna Sinj, Berat

Syrja Lame PAA

Komuna Cakran

Vladimir Korcari PD

Komuna Frakull

Rexhep Troka PD

Komuna Mbrostar

Vait Bacja PD

Komuna Ndrmnas

Fatmir Salasi LZHK

Komuna Levan

Agim Qejvani PD

Komuna Frakull

Rexhep Troka PD

Komuna Portz

Rexhep Hoxhqa PD

Komuna Ruzhdije

Pajtim Gllava PD

Komuna Kuman

Rajmond Plaka PD

Komuna Strum

Safet Ruko PD

Komuna Kurjan

Fatmir Patozi PD

Sarand

Komuna Xarre

PD Niko Taho

Komuna Livadhja

PBDNJRodhi Dalani

Komuna Dhiver

Taqi Koi, PBDNJ

Komuna Lukove

PD Vladimir Kumi

Gjirokastra

Komuna Qendr Libohov

Foto ZraPBDNJ

Komuna Lazarat

Dashnor AlikoPD

Komuna Antigone

Kristaq RebiPD

Komuna Lunxhri

Ilia KuroPDR

Komuna Picar

Hasan MuroPDR

Komuna Odrie

Foto JaniPD

Komuna Cepo

Dragush LogliPD

Komuna Pogon

Dhimtaq MediuPD

Komuna Zagorie

Arqilea Puleshi PBDNJ

Komuna Dropull i Poshtm

Dhimitr Maluqi PBDNJ

Komuna Dropull i Siprm

Koco KostaPBDNJ

Kor

Komuna Drenov

PD Flamur Sula,

KomunaBulgarec

PD Artur Lii

KomunaVoskopoj

PD Nexhip Bacelli

Komuna Liqenas

PDRPandi Kostovski

Komuna Mollaj

PBDNJ Fredi Xhemo

Komuna Vithkuq

PD Azis Panariti

Komuna Pojan

PD Kimet Mulalli

Komuna Gor

PD Bujar Salianji

Komuna Voskop

PBK Kujtim Sula

Komuna Pirg

PDNaum Muji

Komuna Vreshtas

PAA Festim Adri

Rrethi Devoll

Komuna Progr

PD Artur Agolli

Komuna Hoisht

PD Luan Nushi

Komuna Qendr Bilisht

PD Ramadan Hoxha

Komuna Kolsh

Xhevat Toda, PLL

Komuna Shtiqen

Ilir Mumata, PR

Komuna Bushtric

Kujtim Gjoka, PLL

Komuna Trthor

Prparim Dema, PAA

Komuna Llugaj

Qamil Hoxha, PR

Komuna Byty

Feriz Hoxha, PLL

Komuna Lekbibaj

Gjovalin Gjeloshi, PDK

Komuna Gjepalaj

Alfred Geca, LZHK

Komuna Katund i Ri

Hil Priska, PDK

Komuna Thuman

Gzim Keqi, PR

Komuna Cudhi

Riza Alla, PR

Komuna Nikl

Dhurim Caca, PDR

Komuna Dardhas

Rushan ela, PLL

Komuna Buimas

Vasfi Dulellari, PLL

Komuna Trebinj

Genci Muo, PBK

Komuna Lekas

Shefki Molla, PR

Komuna Prez

Ahraet Halili, LZHK

Bashkia Manz

Bujar Huqi, PR

Komuna Ndroq

Petrit Sudi, PR

Komuna Petrel

Ylli Kupi, PDR

Komuna Brzhit

Genc Drita, PR

Komuna Shllak

Hil Kodra, PDK

Komuna Kastrat

Gjovalin Veshti, PR

Komuna Qelez

Vladimir Kola, LZHK

Komuna Rrap

Ndue Gjoni, PBLD

Komuna Novosel

Raid Lllanaj, PAA

Komuna Frashr

Ylli Hoto, PR

Komuna Lukov

Vladimir Kumi, PR

Komuna Mogli

Nezir oro, PBK

Komuna Krrab

Refik Velia, PLL

Komuna Shngjergj

Madrit Duka, PDK

Komuna Zall Herr

Ferit Dami, PDR

Komuna Sinaballaj

Idajet Hila, PR

Komuna Zavalin

Robert Sinani, PBLD

Komuna Tunj

Bajram Kllogjeri, LZHK

Komuna Kukur

Luan Bega, PDK

Komuna Poroan

Nefail Kllogjeri,PDR

Komuna Hekal

Dashnor Liaj, PBK

Komuna Arras

Dali ani, PAA

Komuna Gjori

Xhelal Mera, PDR

Komuna Lis

Agim Selita, PLL

Komuna Kurvelesh

Asqeri Hodo, PR