Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Etimologji: Kuptimi i emrit "Valentina"

  Nese dikush nga ju e dini se ē'do te thote emri Valentina, me tregoni!

 2. #2
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  valentina me shum eshte mar si emer nga dita e dashuruarve 14 shkurt shen valentini
  ciao
  Partizoni

 3. #3
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,881
  Faleminderit
  112
  64 falenderime nė 60 postime
  Citim Postuar mė parė nga Andro_era
  Nese dikush nga ju e dini se ē'do te thote emri Valentina, me tregoni!
  Nuk jam 100% i sigurte,por besoj se vjen nga latinishtja "valentia" qe do te thote : vlere,e vlefshme,dicka qe ka vlere.

 4. #4
  sexy_mama Maska e nadule
  Anėtarėsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  235
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ne cdo website thote qe valentina do te thote e fuqishme, e shendetshme

  The girl's name Valentina is pronounced val-en-TEE-nah. It is of Latin origin, and its meaning is "strong, healthy".
  Dhe kur te jem nen toke
  Qe vdiqa ti mos thuaj
  Me shkruaj dhe nen toke
  Se une do te te shkruaj...

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
  Anėtarėsuar
  09-11-2006
  Vendndodhja
  Larg
  Mosha
  39
  Postime
  443
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Valentina- e fuqishme, e forte, e shendetshme
  Barca

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2006
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit shume per sqarimet qe me dhate!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
  Anėtarėsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  U.k . London
  Mosha
  31
  Postime
  2,186
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  po Aurela ca do me thene?
  Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

 8. #8
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga ^AngeL^
  po Aurela ca do me thene?
  Gjinore e [aurum] : Aurela; Aurel = Arta; Artan
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po emri i numrit 20 (njėzet) ?

 10. #10
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Origjina e shprehjes "NJEZET"

  Numri njezet eshte survival dhe si i tile konservim gjuhesor (por ne pak raste deri me sot ende eshte edhe logjik) i nje sistemi shume te vjeter numrash tani te zhdukur plotesisht.

  Per dallim nga numrat dekad ai ishte me baze 20.
  Konservim i mrekullueshem i sistemit paralel numerik qe kishte vazhduar te jetonte per shekuj...ishte ruajtur per mrekulli te populli Maja dhe popuj tjere te amerikes para-kolumbiane.

  Shprehja: zete (dhjete) dhe nje-zete (njezet) nuk dallojne per nga fjala fonologjia baze.

  Nga ketu mund te dedukojme se:

  Kur sistemit te vjeter numerik i shtohej nje zimbol i vecante perpara simbolit zete ai fitonte vleren 1+zete = 20.

  Prandaj as sot e kesaj dite nuk mund te themi dy-dhjete per njezeteshin (20), sepse ajo shprehje kapte kuptimin/vleren e numrit: katerdhjete = dy-zete.

  Ndersa tre-zete qe nuk perdoret me kape vleren e numrit (60) gjashtedhjete.

  Zeta ishte si ti themi nje zero e eperme (siperme, e larte), kur numri kalonte 19-ten, e mbulonte kjo "zeto": ta shenojme tani me simbolin Zed. Z=20, prandaj njezetenjeshi do te shenohem si Z1, pastaj Z2, Z3, Z4...

  Prandaj del se me sistemin e vjeter per paraardhesit tane te sterlashte numerimi fillonte prej 0-19, qe te vazhdonte perseritja pas njezetit;
  Nga kjo rrjedh edhe nje fakt i rendesishem, -te gjithe numrat mbi dhjete, per dallim nga forma e sotme e numerimit, -kishin emra te vecante ne vazhdim; njesoj sikur kane numrat nje dy tre kater..., poashtu 11,12,13,... kishin emerim te posacem dhe nuk perfitoheshin si tani me ane njehsesimi logjik si: nje-mbi-dhjete (njembedhjete) etj, por kishin emra te vecante dhe te dallueshem fonikisht si gjithe numrat paraardhes dheri tek i nentembedhjeti.

  Pra ne vend te shumefishit 10 perdorej shumefishi 20.
  Andaj, prej aty vjen edhe origjina e shprehjes "njezet".


  Pershendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 14-02-2007 mė 17:24
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 11. #11
  Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
  Anėtarėsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  Atje ku nuk me gjeni dot!
  Postime
  3,667
  Faleminderit
  7
  11 falenderime nė 11 postime
  Valentina hmm si duket eshte simbioze e formuar prej dy emrave " VALE " dhe " TINA"

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
  Anėtarėsuar
  12-06-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  671
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit Baptist!
  Shume interesante!

 13. #13
  USER NE ALBASOUL Maska e hari_sweet
  Anėtarėsuar
  14-06-2003
  Vendndodhja
  Greece Athens
  Mosha
  33
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Te gjithe ja kan fut kot

  Valentina si emer eshte shume po shume i vjeter dhe asnjeri nga ju smund ti japi shjegim ok mos ja fusni kot

  faleminderit : hari
  UNE JAM AI HaRi_SwEeT (HARIS)

Tema tė Ngjashme

 1. Etimologji sipas Nezir Myrtes
  Nga ZANOR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-04-2014, 19:38
 2. Viktor Frankl: Ku qendron kuptimi i jetes
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-03-2006, 16:35
 3. Katekizmi i Krishterė Orthodhoks
  Nga Eni nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 29-06-2005, 23:58
 4. Kuptimi i shehadetit
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 12:56
 5. Qėllimi dhe kuptimi i fesė - besimit
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2004, 15:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •