Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 67
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269

    Duhani dhe ndikimi i tij

    FAKTE RRETH DUHANIT:

    Cigaret pėrmbajne nikotinė. Nikotina ėshtė droge adiktive.
    Tymi i cigares pėrmban mė shumė se 4,000 kimikate. shume prej tyre janė helme, shume shkaktojnė kancer.
    Duhani ėshtė njė nga shkaqet kryesore tė sėmundjeve tė zemres.
    Njerėzit te cilėt pijnė duhan harxhojnė mesatarisht rreth 1,000 dollarė nė vit vetėm pėr duhan.

    Njė duhanpirės mund tė shpenzojė nga 15.000-50.000 lekė tė vjetra e mė tepėr nė muaj vetėm pėr tė blerė cigare. Po nėse mbledhim edhe lekėt e pėrdoruara pėr alkool?… Gjithashtu njė duhanpirės i sjell dėm edhe personave qė gjenden rreth tij. Bashkėshortja e njė duhanpirėsi ėshtė 30% mė e rrezikuar pėr kancer se ajo e njė duhanpirėsi etj. Ndėrsa femrat janė mė tė predispozuara qė t'u dėmtohen kordat zanore nga pėrdorimi i duhanit dhe i alkoolit, thėnė shkurt iu trashet zėri.

    Duhani i pėrdorur gjatė periudhės tė shtatzanisė mund tė dėmtojė fėmijėn ne zhvillim.
    Personat qė nuk pijnė duhan, por qė jetojnė dhe punojnė nė njė ambjent ku pėrdoret duhani janė nė rrezik. Po ashtu edhe fėmijėt.
    Cdo vit duhani shkakton mė shumė vdekje se alkoli, aksidentet e makinave, SIDA, vetėvrasjet, vrasjet, zjarri, si dhe kokaina dhe heroina te marra SĖ BASHKU.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Estella : 13-06-2002 mė 14:18

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    DHE PĖRSE ĖSHTĖ DUHANI KAQ I RREZIKSHĖM?
    Tymi i produkteve tė duhanit pėrmban mė shumė se 4,000 substanca; Mė shumė se 40 prej tyre mund tė shkaktojnė kancer tek njerėzit

    Fėmijėt nė kontakt me tymin e dorės sė dytė mund tė vuajnė nga:

    Tė ftohta tė vazhdueshmė si dhe infeksione tė veshit
    Kollė tė vazhdueshme si dhe frymėmarrje tė shoqeruar me zhurmė
    Rrezik mė tė madh pėr pneumoni dhe bronkit Tek te rriturit, tymi i dores se dyte

    Foshnjat ne kontakt me tymin e dores se dyte mund te kene rrezik me te madh per Sindromen e Vdekjes Foshnjore (SVF)

    Tek tė rriturit, tymi i dorės sė dytė

    Mund tė shkaktojė kancer
    Mund tė lehtesojė shfaqjen e sėmundjeve tė mushkėrive
    Atak tė zemrės ose paraliza

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Ēdo vit nė Evropė vdesin 1.2 milion vetė nga duhani. Prej tyre mė shumė se gjysma, 700 mijė vetė, janė nga shtetet e Evropės Qendrore dhe Lindore.

    Sipas raportit tė sapobotuar tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, Shqipėria sė bashku me Hungarinė dhe Lituaninė pėrbėjnė grupin e shteteve ku ėshtė shėnuar rritje nė nivelin e konsumit tė duhanit ndėr meshkuj dhe femra.


    Nė Shqipėri nuk ka kufizime moshe pėr blerje tė duhanit siē ka nė vende tė tjera, pėr shembull nė Maqedoni.

    A pajtoheni me ndalimin e duhanit nė vende publike? Pėrse?
    Ju Lutem Mos Pini Duhan Ne Shtėpinė Tonė

    ĒFARĖ ĖSHTĖ TYMI I DORĖS SĖ DYTĖ?

    Tymi i dores sė dytė ėshtė tymi qė Øēlirohet nga duhani, puroja ose duhani me llullė si dhe tymi qė clirohet nga personat qe e pėrdorin atė
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 04-05-2007 mė 01:36

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Duhani pėr shėndetin

    Studime tė reja tregojnė se ngjitėset me nikotinė qė mbahen nė trup pėr tė luftuar vesin e pirjes sė duhanit mund tė jenė tė dėmshme nėse pėrdoren pėr njė periudhė tė gjatė kohe. Studimi u botua nė Revistėn Nature Medicine dhe thekson se sasitė e larta tė nikotinės stimulojnė shtimin e enėve tė gjakut qė mund tė kenė efekt pozitiv pėr pacientėt qė vuajnė nga probleme tė qarkullimit tė gjakut. Por raporti paralajmėron se pasojė e ngjitėseve me nikotinė mund tė jenė edhe shtimi i tumoreve kanceroze, si dhe i pllakės qė bllokon enėt e gjakut. Shkencėtarėt amerikanė qė zhvilluan kėtė studim thonė se njerėzit qė pėrdorin ngjitėse me nikotinė pėr tė luftuar vesin e duhanit, duhet t’i pėrdorin kėto ngjitėse vetėm pėr njė periudhė tė shkurtėr kohe.

  5. #5
    Audio Engineer Maska e KACAKU
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    599
    Une per vete jam i forte,kam 8 muaj qe e kam lene duhanin

  6. #6
    Sinqeritet.Korektesi.
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Selanik Greqi
    Postime
    366
    Te pershendes Estella me behet qefi qe dikush tjeter e ka prekur kete teme,kame shkruajtur dhe une para disa kohesh te forumi shkenca dhe jeta, me titullin,pse duhet lene duhani,dhe vetm njeri e mori mundimin te pergjigjej.
    Ate qe them per vete eshte lavdi Perendis qe po beje 6 vjet qe e lash se nuk e di ku do isha sot.
    Eshte nje ves shume i keq, dhe sic thoshte presidentja e OBSH
    eshte prodhuar ne nje menyre kaq te sofistikuar qe e mban te lidhur perdorsin e saj deri sa ne fund e vret.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ari32 : 29-06-2002 mė 15:30
    Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

    Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

    Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

  7. #7
    Estella na bone me e pi cigaren tu na u dridh gishtat
    Na thoni noigjo si ta lejme se rrezikun e dime.
    Shnet Tironsja
    :^zilet

  8. #8
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje.
    1.2 miliona veta vdesin ne vite vetem nga cingarja ne europe qyqa po ne do te ishim shuar deri tani me keto te dhena po na bo me e ndez nje se po vdesim nga sikleti do ta pi rakin deri sa te vdes..... po ka edhe nga ta qe pin te pakten nja 3-4 paqeta diten e pothuajese tere jeten e tyre e nuk i ka gjet gjo. me duket se o me fat e jo minat... so pune cingarje e rakie......
    me respekt

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anėtarėsuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220

    Si mund ta lesh duhanin

    Duhani eshte nje gje e keq per te gjithe ate qe e pijne, ka plot 5 vite qe e kam pi rregullishte, qe 5 vite e kam helmuar trupin pa kurfar arsye qe 5 vite duhani ma ka zvogeluar energjin time fizike e psiqike...
    Qe 5 vite e kam pi duhanin e mallkuarr " hakmarrjen indiane" sic quhet ne amerike....

    Une i kam shpallur lufte duhanit dhe qe 3 muaj se kam tymos fare...
    por nuk eshte vertet nje lufte e lehte sepse kryet kaniher veq po vibron si motor....
    por prap se prap jam i bindur se do ta mposhti pasi jam ka e urrej me shpirte...

    Kjo eshe edhe psikologjija ime qe po me ndihmon, se saher qe po me merre malli per nje po me kujtohen kollitjete dhe qe me shkaktonte duhani e per ate pe urrej sa po me shfaqet diku ne horizontin e te menduarit tim...

    Tani ju lus ata qe kan fare filozofie te na tregojne ketu ndoshta mund ta ndihmojme njeri tjetrin per tu largua nga DUHANI...

    Gjith te mirat.
    Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

  10. #10
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Une do t'i pergjigjesha po me pyetje; Si mund te bindesh per te lene duhanin?!...pastaj eshte shume e thjeshte. Kam dy muaj qe e kam lene!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Gjilanso kete postimin po ta shkruaj nga eksperience ime personale. Ti me sa dukesh e paske lene menjehere...bravo se nuk eshte e lehte. Une per veten time kam gati dy vjet qe e kam lene, por metoda ime ishte dalengadale. Une pija gati nje pakete ne dite. Me kalimin e kohes fillova ta zvogeloj numrin e cigareve qe pija ne dite (15, 10...) e keshtu me radhe per nja tre jave. Javen e katert piva nje pakete per gjithe javen, dhe javen e peste e lashe fare.
    Ne vend te cigares pastaj fillova te haja cumcakiz qe mua mu duk shume metode e mire. Ti e di, kur pi cigare ke nevoje te levizesh duart, ose gojen. Kur le cigaren eshte mire te gjesh ndonje ves tjeter qe eshte me pak i demshem per ty, por me efektivja per mendimin tim eshte te fillosh vrapin, te besh pesha ose te luash ndonje loje me ndonje ekip si psh futboll basketboll, etj. Do ta shikosh ndryshimin ne mushkerite e tua brenda nje kohe shume te shkurter gje qe te nxit me shume per ta lene komplet. Nje alternative tjeter qe me vjen nder mend tani eshte pija (megjithese nuk eshte shume e rekomanduar lol). Vetem ki parasysh se cigaren nuk e le kollaj...edhe mbas shume kohe, do te te ndizet hunda per nje, sidomos kur shoqerohesh me njereze te tjere qe e pijne. Megjithate forca, se do ta shohesh vete qe do te ndihesh shume me mire.

  12. #12
    Larguar Maska e lone_star
    Anėtarėsuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Houston, TX
    Postime
    222
    Pajtohem me Mina'n. Duhet te jesh i bindur qe duhet ta lesh duhanin, pastaj e le kollaj fare. Edhe nqs ke arritur ke varesi kimike qe eshte kur pin me shume se nje pakete ne dite) ka lloj lloj ilacesh per te.
    Suksese, shpresoj ta lesh!

  13. #13
    ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
    Anėtarėsuar
    19-09-2003
    Vendndodhja
    Itali ''Venezia''
    Postime
    635
    Edhe un kam 3 muaj qe e kam len, nuk ishte e leht per mua se e piva 8 vjet,
    po me vullnet e durim ja arita te mires

    Genti:
    LINDI EDHE "ANDREA"

  14. #14
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Une nuk e lej cigaren dot per shkak se nuk kam me cka te permbush orarin ditor.
    Kjo thjeshte me paraqitet si problem ne lufte me lenien e cigareve.
    Po te kisha nje pune qe do e beja apo ndonje hobi i cili do me merrte kohe te caktuar shume me te medhaja do ishin mundesite per te lene.
    Thjeshte pervec vullnetit duhet qe mos te te shkoje mendja tek cigarja cdo 3-4 minuta.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  15. #15
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Gjilans, veshtiresia qendron ne mendje, jo vetem per duhanin por per cdo fiksim tjeter. Une e kam pire 15 vjet dhe jo pak por nga nje pakete ne dite, here-here edhe dy. E kam lene nje vit me radhe dhe e fillova perseri. E kam lene edhe disa here te tjera por nga nje jave dhe perseri jam kthyer tek duhani. Pra qellimi nuk eshte pare seriozisht. Tani ne vend te duhanit dal ne ajer te paster dhe eci ose vrapoj cdo dite. Ndihem vertet mire dhe per me teper qe nuk jam vartese. Ju them qe cigarja eshte shume me e vogel nga ne per te na sfiduar. Do te ishte mire qe dikush te na sillte materiale ose foto reale te demeve qe shkakton duhani ne organizem, per te krijuar nje ide me te qarte dhe per ta konsideruar armik.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  16. #16
    <UrAlBaNiAnQt@Nj> Maska e Simply_the_Best
    Anėtarėsuar
    13-10-2004
    Vendndodhja
    Brenda zemres tende
    Postime
    35
    si ta lesh duhanin????? mbaj cumcakis ne goje gjith diten....(worked for me)
    [B][B]I ain’t cocky
    I’m just confident
    So when you tell me that I’m the best
    I’ll take that as a compliment.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Ej mu kujtua nje shprehje tani:

    Kur e pyeten Mark twain nese ishte e veshtire per te lene duhanin ai u pergjigj:

    Per ta lene eshte shume e thjeshte....une e kam lene disa here. lol

  18. #18
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Mos blej disa dite dhe do ta leshe...bro...J/K
    Hajt bre se lehet ama vetem eshte e nevojshme te keshe deshire te leshe duhanin...
    My silence doesn't mean I am gone!

  19. #19
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    dėshira ime eshtė me e lėne Due Me lėnė Tregomni Si![/QUOTE]
    --------------------------------
    Luaj me sedren. Sa e vogel eshte cigarja perpara teje!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 19-10-2004 mė 12:02
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  20. #20
    ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
    Anėtarėsuar
    19-09-2003
    Vendndodhja
    Itali ''Venezia''
    Postime
    635
    Mina bej durim 2 dit pa cigare "vej detyr vetes" pasaj nuk e ke me problem, 2-3 ditet e para esht pak problem pasaj e ndjen vetem me mir se kure dhe se ve me ne goje helmin...

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shqipėria: 3300 vdekje nė vit nga duhani
    Nga Hyllien nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 21-10-2009, 22:25
  2. Duhani dhe demet qe ai shkakton...!!!
    Nga new-man nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 16-06-2009, 05:42
  3. Roli i familjes gjatė socializimit politik
    Nga Davius nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 17-01-2006, 12:22
  4. A duhet te ndalohet duhani ne vende publike?
    Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 19-02-2005, 20:02
  5. Ndalohet duhani nė vende publike nė Shqipėri
    Nga Larsus nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 03-06-2004, 12:03

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •