Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 67
  1. #41
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028

    Duhani Dhe Ndikimi I Tij Nė Organizėm

    HISTORIKU
    Evropianėt sė pari kanė rėnė nė kontakt me duhanin pasi qė kanė arritur nė brigjet e kontinentit tė ri , Amerikės.Banorėt vendas pėrdornin letrėn e bimės Nicotiana Tabacum dhe Nicotiana Rustica , nė manifestimet rituale , sociale dhe medicinale.
    Sė shpejti , pėrdorimi i duhanit , nė formė tė thithjes sė tymit tė tij , ėshtė pėrhapur me shpejtėsi tė madhe , dhe thuhet se tash tymosja e duhanit ėshtė shprehia mė e shpėrndarė nė tėrė botėn.Nė shumė studime ėshtė vėrtetuar se duhani ka shumė veprime tė dėmshme nė organizėm.
    PSE DHE KUR FILLON NJERIU TĖ PIJ DUHAN
    Shumė faktorė ndikojnė nė interesimin e individit pėr duhanin dhe nė zhvillimin e shprehisė sė pirjes sė duhanit.Shumica e njerėzve fillon pėrdorimin e duhanit nė moshėn e hershme tė rinisė.Tė rinjtė nuk dėshirojnė tė “ dallojnė “ nga tė tjerėt .Nėse shokėt / shoqet e tyre tymosin duhanin , edhe ata dėshirojnė t’i pėrkasin grupit tė njejtė.
    Revistat , televizionet e ndryshme nė reklamat e cigareve e tregojnė pėrdoruesin e duhanit si njeri me shumė eksperiencė jetėsore dhe “ tė qetė “ por asnjėherė nuk e tregojnė anėn e keqe tė pirjes sė duhanit dhe nuk flasin asnjėherė pėr rreziqet qė i shkakton duhani.
    Disa njerėz pijnė duhan pėr shkak se mendojnė se kjo do t’u ndihmojė tė mos e shtojnė peshėn.Por duhani nuk e bėn njeriun mė tė hollė dhe kjo zgjedhje ėshtė njėra nga gjėrat mė tė kėqija qė njeriu mund t’i bėjė shėndetit tė vet.
    PĖRBĖRĖSIT E TYMIT TĖ DUHANIT
    Tymi i duhanit ėshtė njė pėrzierje shumė e ndėrlikuar bashkėdyzimesh dhe elementesh.
    Pėrbėhet nga mėse 4000 pėrbėrės tė ndryshėm , qė mund tė radhiten nė dy faza :
    - Faza gazore
    - Faza partikulare
    Faza gazore , pėrveē nitrateve , amoniakut , amineve , metanit , ketonit , aldehideve , acetonit , akrolinės , pėrmban edhe monoksid karboni ( 4 % ) , cyanide dhe shume komponente tjera.
    Faza partikulare pėrbėhet nga aerosoli i pėrbėrė partikulet e katranit dhe nikotinės me diameter mesatar prej 0,46m.Katrani ėshtė pėrzierje e ndėrlikuar e hidrokarbonateve tė aromatizuara polinukleare , duke pėrfshirė edhe karcinogjenet ( substancat qė shkaktojnė zhvillimin e kancerit ) , siē janė nitrozaminet e paavullueshme , aminet aromatike dhe benzopireni.
    Janė disa faktorė qė shtojnė rrezikun nga veprimi i duhanit : kohėzgjatja e pirjes sė duhanit dhe numri i cigareve tė konsumuara , por edhe gjatėsia e bishtit ( duēit ) tė cigares , thellėsia e thithjes sė tymit , shpejtėsia e pirjes , koncentrimi i nikotinės dhe katranit nė tym , shtimi i mjeteve kozmetike qė ndikojnė nė shije , pėrdorimi i filterėve etj.Kushtet e pavolitshme nė vendin e punės , ndikimi i pirjes pasive , predispozitat gjenetike janė faktorė qė rrisin ndikimin e dėmshėm tė duhanit nė organizėm.
    SĖMUNDJET E SHKAKTUARA NGA DUHANI
    Si pasojė e pirjes sė duhanit shkaktohen shumė sėmundje nė organizėm dhe mė sė shpeshti kanceri i organeve tė ndryshme siē janė : kanceri i mushkrive ( qė ėshtė sėmundja mė e shpeshtė ), pastaj kanceri i laringut , i gojės , gjuhės , buzės , fytit ,faqes.
    Gjithashtu janė tė atakuara edhe lukthi , zorrėt , veshkėt , fshikėza urinare , pankreasi .
    Duhani shkakton edhe sėmundje tė zemrės dhe sistemit kardiovaskular , pra pirja e duhanit ėshtė ndėr faktorėt kryesor qė shkaktojnė infarktin e zemrės dhe pikėn nė tru , kurse pėr shkak tė veprimit nė ngushtimin e enėve tė gjakut ngritė shtypjen e gjakut.
    Gjithashtu duhani ndihmon edhe nė shfaqjen e sėmundjeve tjera si dhe infeksioneve tė ndryshme te cilat janė mjaft tė rėnda.Duhani ndikon edhe nė ngadalsimin e veprimit tė barnave tė ndryshme qė do tė thotė se zgjat kohėn e shėrimit tė sėmundjeve apo komplikon edhe mė shumė ato.
    RREZIQET TJERA TĖ PIRJES SĖ DUHANIT
    Pėrveē dėmtimeve tė shkaktuara drejtėpėrdrejtė nė organizmin e personit qė pi duhan , ky mund tė shkaktojė dėme edhe te njerėzit qė jetojnė apo punojnė me duhanxhinjtė.Kėshtu duke thither tymin e duhanit tė duhanxhinjėve , nė gjakun e atyre qė s’janė duhanxhinjė rritet niveli i monoksidit tė karbonit si dhe sasia e katranit tė depozituar nė mushkri.
    Studimet kanė treguar frekuencė tė shtuar tė kancerit tė mushkrive tek ata qė jetojnė me pėrdoruesit e apasionuar tė duhanit.Njerėzit me astmė bronkiale dhe me sėmundje tė zemrės janė posaqėrisht tė rrezikuar nė kėtė aspekt.
    Fėmijėt e posalindur apo qė ende nuk kanė lindur mund tė pėsojnė nėse nėna pi duhan para lindjes ose pas lindjes.Shtatzėna qė pi duhan ka shumė gjasė pėr abort , lindje tė fėmijės sė vdekur apo pėr lindje tė parakohshme.Fėmijėt e kėtyre grave mund tė lindin me peshė mė tė vogėl dhe shpesh lėngojnė nga infeksionet.
    ASPEKTET TJERA TĖ PAVOLITSHME TĖ PIRJES SĖ DUHANIT
    Pirja e duhanit i bėnė duhanxhinjtė edhe joatraktivė.Edhe pse duhanxhinjtė nuk e vėrejnė , duhani shkakton tek ata erė shumė tė pakėndshme tė gojės pėr tė tjerėt , posaēėrisht nė situata intime.Tymi i duhanit u jep ngjyrė tė verdhė dhėmbėve , qė e bėnė buzėqeshjen tė shėmtuar.
    SI TA NDALOJMĖ PIRJEN E DUHANIT ?
    Pėr dikė ndėrprerja e pirjes sė duhanit ėshtė e vėshtirė.Por kėtė mund ta lehtėsoni nėse u pėrmbaheni disa rregullave : Evitoni aktivitete dhe vendet ku pihet duhani.Ushtrimet trupore dhe aktiviteti fizik janė rrugė e mire pėr pėrforcimin e vendimit tuaj pėr shėndet tė mire.Gjeni zėvendėsime tė shėndetshme nė vend tė duhanit , pini mė shumė ujė.
    Mbajeni mend , asnjė formė e duhanit nuk ėshtė e padėmshme pėr shėndetin.
    “ Nėse nuk pini duhan , mos e filloni.Ėshtė shumė mė lehtė tė mos fillohet , sesa tė ndėrprehet pirja e duhanit.Nėse pini ndėrprejeni.Kjo ėshtė gjėja mė e mire qė mund tė bėni pėr veten tuaj. “
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Per fakt te keq jam edhe une nje nga ata njerez qe e pine duhanin por keto kohet e fundit e kam rraluar sepse merrem me aktivitet ose sport.Duhani shkakton stres edhe te jep me shume deme si organizem.

  3. #43
    ► ☆☆☆ ◄
    Anėtarėsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mėmėdhe
    Postime
    4,834
    E pi dhe une qe ma pifte dreqi ne bark po ca me bo,me kismet do e lejme

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    une se kam pire ,po do e filloj .
    eshte i vleshem ndonjeher ,kundra stresit ..

  5. #45
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Nuk ka gje me te poshter per njeriun(nga gjerat qe ben me dashje)se duhani.
    Sidomos kur e shoqeron me pije...... nuk di c'te them ,por di qe te bllokon fare .
    Alnosa leri shakate se do t'a marre ndonje si te vertete dhe do thote : Ja nuk qenka gje e keqe dhe ALNOSA do ta filloje.
    Asnje tolerim per ata qe tymosin ,sidomos per adolishentet se sic thuhet dhe me lart qe atehere fillon e keqja.
    Pa diskutuar ndikimin negativ 100% ne shendetin tone tymosja shkakton deme edhe ne xhepin tone.
    Po te besh nje llogari te shpejte te parave te harxhuara del se me ato para ne 30 vjet nga $5 ne dite =55.000 pra eshte nje shume e konsiderueshme per nivel mesatar Pensioni ose...
    Nderprieni sa me shpejt ,ndihmoni dhe te tjeret ta nderpresin .Une personalisht jam akoma duke u perpjekur kam arritur ne 2-3 cigare ne dite ,por do ta le fare, Premtoj !
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  6. #46
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    "faktikishte nje duhangji eshet viktim qe ka vrasesin ne vetevete"

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Fisnik Flm .po Nuk Dua Ta Provoj Jo .
    Se I Di Shkaqet Mire Se Cfare Ndodh ,se Kam Plot Ketu Qe E Pijne .
    Pershendetje Per Ty ..

  8. #48
    Ultras Maska e KUSi
    Anėtarėsuar
    30-11-2006
    Vendndodhja
    Tetovė
    Postime
    3,049
    e dime qe demton shendetin
    po kafeja e mengjesit pa duhan nuk ka shije
    ” UNĖ JAM MIRĖ KUR ASHT MIRĖ SHQYPNIA! ”

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-01-2007
    Vendndodhja
    Aty ku me pelqene
    Postime
    13
    Jam konsumues i duhanit dhe i vetdishem qe eshte i demshem per shendetin time, por nuk i kuptoj ofendimet deri sa vete i'a thai te hollat........

  10. #50
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Nje Njeri Qe Nuk Mund Ta Kontrolloje Veten Per Gjera Te Tilla Eshte I Paafte Per Veten E Tij ,thjeshte Eshet Kunder Vetes Se Tij Po Del Konkluzioni Se Keta Persona Jan Te Pa Afte Psiqikishte ,fizikishte Sepse Nuk Jan Ne Gjendje Ta Dallojne Te Miren Prej Te Keqes Dhe Fizikishte Nuk Mund Ta Ndalojne Vtene Nga Ky Akt Jo Dobiprures.

    Ju Lutem Pa Keqkuptime Thjeshte Ishte Akuze Personit Njeri Jo Personave Te Caktuar/individual.

  11. #51
    U bene 8 vjet qe e pi rregullisht Duhanin,mbasi lashe futbollin kam fillur te pi shume.Ne fillim se ndjeja qe me bente keq po me kalimin e kohes e kuptova qe nuk kam te njejtat mushkeri.Per momentin se lej dot por nqs se dua ta lej e lej.
    C'do kal i kuq e ka nje huq .
    Duhani te demton shendetin shume,por ca ti bejme sikur na heq stresin e momentit .
    Mire eshte ta lej por nuk dua ta lej tani per tani,me vone te shofim.......!

  12. #52
    [Familja] 1po1 [H][P][D] Maska e BLEND1
    Anėtarėsuar
    14-01-2007
    Vendndodhja
    RULET me zemer tek FAMILJARET
    Postime
    70
    Duhani Vertet Thone Demton Shendetin Po edhe per Hashashin Thon Qe te Pastron Mushkrite Ke te Pime !!!


    Une Nuk pi As Cigare ME te Thanme E Kam :P
    )--=> P1JANEC1 <=--(

  13. #53
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    Citim Postuar mė parė nga ShocK
    U bene 8 vjet qe e pi rregullisht Duhanin,..Per momentin se lej dot por nqs se dua ta lej e lej..
    kete them dhe une, po seriozisht, kohet e fundit, gjithmone e me shume me duket si zyrtarizim i vetgenjeshtrimit.
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  14. #54
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028
    Citim Postuar mė parė nga Clauss
    kete them dhe une, po seriozisht, kohet e fundit, gjithmone e me shume me duket si zyrtarizim i vetgenjeshtrimit.
    " Thithja e duhanit shkurton Cigaren " pak shaka
    te kuptoj Clauss ama mundohu ta kufizosh , e di qe vertet ndodhin gjera qe te bejne te zgjenjehemi nganjehere , por ia vlen te merremi me sport ose me gjera qe te largojne nga zgjenjimi , zgjenjim te cilin une do e konsideroja te ēastit
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anėtarėsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    dhe une e pi duhanin dhe nuk po e le dot kam provuar disa here ta le por pa rezultat

  16. #56
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar mė parė nga SKORPIONSKING
    dhe une e pi duhanin dhe nuk po e le dot kam provuar disa here ta le por pa rezultat
    sigurishte qe gjate perpjkjeve qe ta lesh duhanin eke konsideruar akoma mik e jo armik.. duhanin
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  17. #57
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    Citim Postuar mė parė nga gimi3
    " Thithja e duhanit shkurton Cigaren " pak shaka
    te kuptoj Clauss ama mundohu ta kufizosh , e di qe vertet ndodhin gjera qe te bejne te zgjenjehemi nganjehere , por ia vlen te merremi me sport ose me gjera qe te largojne nga zgjenjimi , zgjenjim te cilin une do e konsideroja te ēastit
    dude, per cfare dreq flet? lol
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  18. #58
    mos pini duhan hani Molla!

  19. #59
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    E thashe dhe e bera .Mbas 21 vjet e 1/2 kam 10 dite qe nuk po tymos .Heren e fundit e kisha lene per 2 dite vetem.
    Me lumte !Ka ndonje tjeter qe do qe t'a nderprese?
    Do zoti nuk e filloj me,kam shume besim se do t'a arrij.
    Pershendetje!
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  20. #60
    ► ☆☆☆ ◄
    Anėtarėsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mėmėdhe
    Postime
    4,834
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student
    Nje Njeri Qe Nuk Mund Ta Kontrolloje Veten Per Gjera Te Tilla Eshte I Paafte Per Veten E Tij ,thjeshte Eshet Kunder Vetes Se Tij Po Del Konkluzioni Se Keta Persona Jan Te Pa Afte Psiqikishte ,fizikishte Sepse Nuk Jan Ne Gjendje Ta Dallojne Te Miren Prej Te Keqes Dhe Fizikishte Nuk Mund Ta Ndalojne Vtene Nga Ky Akt Jo Dobiprures.
    Kot me kot ja ke fut.

    Te gjithe qe pine duahin jane kshu sipas teje ?! Nuk ma mer mendja.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shqipėria: 3300 vdekje nė vit nga duhani
    Nga Hyllien nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 21-10-2009, 22:25
  2. Duhani dhe demet qe ai shkakton...!!!
    Nga new-man nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 16-06-2009, 05:42
  3. Roli i familjes gjatė socializimit politik
    Nga Davius nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 17-01-2006, 12:22
  4. A duhet te ndalohet duhani ne vende publike?
    Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 19-02-2005, 20:02
  5. Ndalohet duhani nė vende publike nė Shqipėri
    Nga Larsus nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 03-06-2004, 12:03

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •