Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 67
  1. #21
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Citim Postuar mė parė nga Genti^Itali
    Mina bej durim 2 dit pa cigare "vej detyr vetes" pasaj nuk e ke me problem, 2-3 ditet e para esht pak problem pasaj e ndjen vetem me mir se kure dhe se ve me ne goje helmin...
    --------------------------------
    Mina i ka thene lamtumire ka dy muaj...
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-06-2005
    Vendndodhja
    nuk dihet
    Postime
    44
    Pse jo ? Une per vete e pi cigaren dhe e di qe nuk do e kem shume te gjate. Po nga ana tjeter mendoj se me mire keshtu, nuk do me pelqente te behesha plake, me rrudha e pafuqishme ose e semure dhe me huqe.
    Duhani s'ka te beje fare me moralin. C'do te thote:
    "SA ESHTE E MORALSHME PIRJA E DUHANIT " ?
    Duhani eshte nje ves, nje dependece nje drog. Ndoshta nga kjo niset pyetja , moral - drog?
    Nejse.

  3. #23
    Scarface Maska e kliton
    Anėtarėsuar
    11-07-2005
    Vendndodhja
    hungari
    Postime
    3
    kurse une kam degjuar se 3 cigare ne dite ti rekomandon doktori !!!

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-04-2005
    Postime
    117
    Citim Postuar mė parė nga kliton
    kurse une kam degjuar se 3 cigare ne dite ti rekomandon doktori !!!
    Doktoret duke pare se nuk mund ti mbushin mendjen njerzve te lene duhanin tani thone qe nese pi pak nuk behet qameti. Duhani demtone rende shendetin .......................... e nenave me femije.

  5. #25
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    Une them se ne pergjithesi, njerzit ne shqiperi nuk jane te mire informuar per pasojat e duhanit. Nuk eshte e thene qe te gjithe duhanxhinjte te vdesin te rinj; ka plot nga ata qe rrojne gjate, por kjo jo ngaqe duhani nuk i demton, por ngaqe eshte organizmi qe i perballon me mire semundjet.

    Duhani eshte shume i demshem si per ata qe e konsumojne vete, po ashtu edhe per ata qe qendrojne ne ambjente me duhan. Pervec semundjeve te zemres dhe mushkerive, kanceri eshte nje tjeter semundje, shanci i te ciles rritet me konsumin e duhanit. Ky i fundit, ne pjesen dermuese te rasteve, prek moshat mesatare dhe te vjetra. Shpjegim per kete eshte akumulimi i nje sere faktoresh qe sigurojne zhvillimin e kancerit, dhe duhani eshte pergjegjes te pakten per nje (ose me shume) nga keta faktore.

    psh. ta zeme se, qe nje njeri qe te zhvilloje kancer duhen 6 faktore. Ky njeri, gjate jetes mund te kete zhvilluar 5 nga keta faktore qe nuk kane te bejne me duhanin, por nese konsumon duhan, ai siguron faktorin e gjashte, dhe perfundimisht semuret me kancer. Nese nuk do te pinte duhan, kjo do te thote qe ai nuk do te zhvillonte kancer, megjithese ende kish 5 faktore prezente. (kjo nuk do te thote qe faktori i gjashte gjithmone shkaktohet nga duhani) Pra, shancet e semundjeve fatale rriten kur nje njeri konsumon duhan.

    Ndoshta ketu ka vend ajo shprehja e moralit. Ndoshta e dini qe ne perendim, ne shumicen e vendeve publike duhani eshte i ndaluar, dhe kjo per arsye se jane te informuar. Sigurisht qe institucionet, organizatat, e pse jo edhe gjendja ekonomike kane rendesi te madhe.
    Summertime, and the livin' is easy...

  6. #26
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    As une nuk arrij dot te shoh c'lidhje ka morali ketu. Apo jeni mesuar nje e dy te bertisni "Moral!" vend e pa vend? Kam pershtypjen se nismetari i temes ka dashur te thote qe duhanxhinjte kane disa avantazhe te ardhura kryesisht si pasoje e eres se duhanit. Rrjedhimisht, sipas tij, nuk te hyjne "hajnat" ne shtepi e nuk te kafshon qeni- thenie qe me duken si tentativa te deshtuara (te pakten tek une) per te krijuar humor.

    Pastaj:
    Kure nuk mplaket
    Nejse, s'po vazhdoj me.

    Une per vete pi duhan thuajse perdite. Jam e vetedijshme per kontributin qe ka tek zhvillimi i kancerit, tek formimi i rrudhave (aq me teper per dike me lekure te thate si une) etj, por e kam hasur te veshtire ta le plotesisht se ve re qe me qeteson. Tani per tani po perpiqem ta rralloj.

  7. #27
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    e paski marre kete moralin "literally" ju. Me sa kuptoj une, te pish duhan ne nje ambient publik ku njerez te tjere ekzpozohen ndaj tij eshte e pamoralshme pasi kjo mund te ndikoje keq ne shendetin e tyre. Kuptohet qe demtimi eshte indirekt, por demtim gjithsesi. Nese nje njeri vret nje tjeter kjo eshte e pamoralshme apo jo? Well, te njejten gje mund te themi nese nje njeri qe nuk pi duhan semuret ngaqe eshte ekspozuar ne ambiente duhani (nese ndodh keshtu kuptohet)
    Summertime, and the livin' is easy...

  8. #28
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956

    Ndalimi i duhanit nė vendet publike!

    Ndalimi i duhanit nė vende publike - si ndikon kjo fushatė nė ritmet e pirjes sė duhanit

    Nė Calabasas, njė qytezė e vogėl pranė Los Angelosit, filloi tė zbatohet njė formė e rreptė e ndalimit tė duhanit, mė e rrepta deri tani nė Amerikė. Kryetari i bashkisė sė qytetit thotė se njerėzit nuk kanė fare tė drejtė tė pijnė duhan. Ndalimi i duhanit ėshtė pjesė e njė prirjeje nė rritje nė Shtetet e Bashkuara dhe Evropė. Kjo prirje duket se po jep efekte nė rėnien e numrit tė atyre qė pijnė duhan si dhe nė konsumin e cigareve.

    Calabasasi ėshtė i fundit nė mė shumė se 2 mijė qytete amerikane qė e kanė ndaluar duhanin, por ligji kėtu ėshtė mė i fortė se kudo – duhani ndalohet nė tė gjitha vendet publike, jashtė dhe brenda. Kryetari i bashkisė, Barry Groveman thotė se njerėzit kanė tė drejtė tė thithin ajėr tė pastėr. "Nuk ekziston e drejta pėr tė pirė duhan. Ekziston e drejta e mbrojtjes sė sigurisė publike," thotė ai.

    Amanda Schwartz nuk ėshtė dakord. "Kjo ėshtė antikushtetuese sepse njerėzit duhet tė kenė tė drejtė tė bėjnė ēfarė tė duan pėrsa kohė qė nuk dėmtojnė dikė tjetėr."

    Mbrojtėsit e ndalimit tė duhanit thonė se thithja e tymit tė duhanit tė tė tjerėve dėmton ata qė nuk e pijnė. Prandaj ndalimi i duhanit duket se po ndihmon nė parandalimin e kėtij dėmi. Nė 2005-ėn, shitjet e cigareve nė Shtetet e Bashkuara ishin mė tė ultat nė 55 vjet. Zyrtarėt e shėndetėsisė ia atribuojnė kėtė rėnie nė pjesėn mė tė madhe fushatave dhe politikave kundėr duhanit.

    Stanton Glantz ėshtė mjek nė qendrėn kėrkimore pėr luftėn kundėr duhanit: "Kur e ndalon duhanin nė punė, nė vendet publike, nė restorante dhe bare, njerėzit pijnė mė pak dhe prandaj shiten mė pak cigare."

    Por a i bėn ndalimi i duhanit njerėzit qė ta lenė atė? Pėrgjigja duket tė jetė, PO. Njė numėr studimesh tregojnė se ndalimi i duhanit i dekurajon fėmijėt tė fillojnė tė pijnė, ul numrin e cigareve qė pijnė njerėzit ēdo ditė dhe i bėn njerėzit ta lenė duhanin.

    David Spalding kishte 20 vjet qė pinte duhan por e la atė kur punėdhėnėsi i tij, kompania e sigurimeve shėndetėsore Blue Cross/Blue Shield nė Minesota e ndaloi pirjen e duhanit pėrreth zyrave tė saj. Ai thotė se nuk do ta kishte lėnė duhanin po tė mos ishin rregullat e reja qė e ndalonin atė. "Nuk doja tė merrja makinėn pėr tė shkuar diku ku mund tė pija duhan. Kjo ishte e gjitha." Spalding nuk ėshtė i vetmi, sipas nėnpresidentit tė kompanisė Marc Manley. "Kur vendosėm kėtė rregull, rreth 18 pėrqind e punonjėsve pinin duhan. Pas njė viti, niveli ra nė 15 pėrqind," thotė z.Spalding.

    Prirja pėr tė ndaluar duhanin ėshtė pėrhapur tani edhe nė Evropė. Dy vjet mė parė Irlanda vendosi ndalimin e duhanit nė pabet legjendare tė saj ndėrsa Britania do tė bėjė tė njėjtėn gjė sė shpejti. Megjithėse numri i njerėzve qė pijnė duhan nė vendet e zhvilluara po bie, ai ėshtė nė rritje nė vendet nė zhvillim. Duhani ėshtė shkaktari i dytė i vdekjeve nė botė - prej tij vdesin rreth 5 milion njerėz nė vit.
    My silence doesn't mean I am gone!

  9. #29
    automotive Maska e ClaY_MorE
    Anėtarėsuar
    16-05-2004
    Vendndodhja
    Deutschland
    Postime
    4,456
    Citim Postuar mė parė nga Davius
    [B]prej tij vdesin rreth 5 milion njerėz nė vit.

    Ka qene 8 milione ne vit, cdo 8 sekonda vdiste 1 njeri.
    Jeta ime, mban emrin e saj..

  10. #30
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga Davius
    Ndalimi i duhanit nė vende publike - si ndikon kjo fushatė nė ritmet e pirjes sė duhanit

    .... Kryetari i bashkisė, Barry Groveman thotė se njerėzit kanė tė drejtė tė thithin ajėr tė pastėr. "Nuk ekziston e drejta pėr tė pirė duhan. Ekziston e drejta e mbrojtjes sė sigurisė publike," thotė ai.

    Amanda Schwartz nuk ėshtė dakord. "Kjo ėshtė antikushtetuese sepse njerėzit duhet tė kenė tė drejtė tė bėjnė ēfarė tė duan pėrsa kohė qė nuk dėmtojnė dikė tjetėr."

    ...
    tani te rrime shtrember e te flasim drejt, nese Qazimi vendos te dale ne fushe te sportit apo rruges e te pije duhan, ai ka te drejte ta beje kete ne ambient te hapur. Se simbas teorise se atij Barry-it i bie qe Qazua i shkrete te mos kete te drejte as te beje ndonje fen*dė ne ambientet e hapura, se valla kjo ndot ajrin dhe prek te drejten e njerzve te tjere per te thithur ajer te paster

    por meqenese duhani eshte i demshem (dhe une per vete e kam lene ) jam dakort me kesi lloje ligjesh, jo se jane te drejta, po se jana 'te mira', pra perfituese per shendetin e te gjitheve.

  11. #31
    SupremacY Maska e IL__SANTO
    Anėtarėsuar
    23-08-2004
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    4,248
    Vdekt ai qe ka ndaluar duhanin ne te gjitha vendet publike ose jo publike.Ky quhet dallim midis njerezve ose me sakte RRACIZEM rreth Duhanxhinjeve.

  12. #32
    kureshtar Maska e chi_mai
    Anėtarėsuar
    27-10-2005
    Vendndodhja
    perkohesisht tirane, vendbanimi alternativ
    Postime
    373
    ejjjjjjjjjj
    na pren krahet po e vune dhe ktu ne shqiperia ate rregullin
    un le shkollen dhe duhanin se le dot
    edhe lokali i fundit qe lejohet duhani te jete ne kombinat , atje do shkoj
    all u need is love

  13. #33
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    "Cdo njeri eshte i lire te beje cfare te doje perderisa veprimet e tij prekin lirite e tjetrit"
    Pra ju mund te pini duhan, por jo kur ke prane njerez qe nuk e pijne.

  14. #34
    FarewellToNavy Maska e FTN_2004
    Anėtarėsuar
    09-11-2004
    Vendndodhja
    West by God Virginia
    Postime
    326
    pershendejte, te jap dhe un mendimin tami si ish-duhanxhi qe jam. Para 2 vjetesh, do isha shume kundra ketij ligjit, por tani jam shume pro. Pse ? Duhani te vret, eshte provuar shkencerisht. Nje njeri eshte i lire te pije nqs do, po jo ku te doje. Po te beja nje paralel, duhanxhinjte kane te drejte te pijne duhan kudo, perdoruesit e heroines ta bejne ku te duan, te alkolizuarit ti japin makines, pedofilet te martohen me te mitur, homoseksualet te martohet me njeri tjetrin ...haha jo kjo e fundit nuk quhet. Nejse ideja eshte qe qeveria ka per detyre te mbroje qytetaret dhe nqs mbrojta do te thote ti mbrosh nga duhani, athere ashtu qofte. Diskriminim ? Pse jo ?

    ps. juve qe doni me e lon shkop-kancerin me thoni , se mund t'iu ndihmoj sadopak
    NeverAgainVolunteerYourself

  15. #35
    Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
    Anėtarėsuar
    12-01-2006
    Vendndodhja
    Ēamėri
    Postime
    315
    Citim Postuar mė parė nga IL__SANTO
    Vdekt ai qe ka ndaluar duhanin ne te gjitha vendet publike ose jo publike.Ky quhet dallim midis njerezve ose me sakte RRACIZEM rreth Duhanxhinjeve.
    hej i shenjti kanceri nuk njeh rrace; te qelb aty ku sta pret mendja
    ĒAM 24 KARAT

  16. #36
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anėtarėsuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Vallai si ligj i mir eshte ai po ktu ne Shqiperi nuk jan kushtet per nje ligj te tille sepse i bje qe ne lokale do u ndaloka duhani ose me mire sic thojne keto do behen ambjente te vecanta per duhanpiresit, i bika qe nji mihone me 4 tavolina gjithsej do ket goxha ambjent per duhanpiresit ose taksirat per te gjith te futen ta pin ne banjo cigaren.
    Plus pasaj qe nuk kan llogarit qe trrecereku i Shqiptareve jane duhanpires qe fillojne ne mosha te ndrryshme qe nga shkollat 8 vjecare e deri ke pleqte dhe kshu sic e ka nis tani do shofim dhe kalamajt e kopshtit me paket.
    Sa per ambjentet publika sic jane zyra dhe gjera te tjera si gjykata e istitucione te ndryshme ok po neper lokale seshte e drejte sepse une ne lokal ne mengjes shkoj te pi nje kafe dhe nji cigare per qefin tim para se te shkoj ne shkoll kurse me ket ligj i bjen ose te shkoj te pi kafen mren dhe pompen cigares tja boj jasht ose ta mor ta pi kafen jasht.

  17. #37
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anėtarėsuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Per duhanxhijte do te krijohen lokale te vecante, kjo eshte zgjidhja.

  18. #38
    Betimi i Hipokratit
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    Citim Postuar mė parė nga chi_mai
    ejjjjjjjjjj
    na pren krahet po e vune dhe ktu ne shqiperia ate rregullin
    un le shkollen dhe duhanin se le dot
    edhe lokali i fundit qe lejohet duhani te jete ne kombinat , atje do shkoj
    se len dot thua?
    se besoj ka pasur njerez me te forte se ti qe pa buk nje jave rrinin por pa duhan jo por e kane lene.mirpo e keqja eshte se e lan atehere kur skishte ctu bente askush sepse duhane e kishte bere veprimin .prandaj leje me kohe.uroj te jetosh 100 vjet.bye!
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  19. #39
    Larguar Maska e tironse_me_fiks
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Vendndodhja
    anej knej gjithanej
    Postime
    58
    Ne itali eshte ven i njeti ligj per ndalimin e pirjes se duhanit dhe mund te them se ka bere efekt blerja dhe konsumi i duhanit kan rene.
    Sot jemi akoma ktu,me te mdhenj se kurr,me te fort se kurr.


    SuperKlub Tirona
    Gjithmon Bardheblu!!!

  20. #40
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anėtarėsuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Edhe ne Shqiperi ishte vene ligji per ndalimin e duhanit ne vendet publike,por neper restorante,kafene ,por kush pyeste per ligje aty.
    Oxhak kerkonte tymi per te dale................

    Ps Pushken,rakine,duhanin ska ligj tja ndaloje shqiptarit............
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shqipėria: 3300 vdekje nė vit nga duhani
    Nga Hyllien nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 21-10-2009, 22:25
  2. Duhani dhe demet qe ai shkakton...!!!
    Nga new-man nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 16-06-2009, 05:42
  3. Roli i familjes gjatė socializimit politik
    Nga Davius nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 17-01-2006, 12:22
  4. A duhet te ndalohet duhani ne vende publike?
    Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 19-02-2005, 20:02
  5. Ndalohet duhani nė vende publike nė Shqipėri
    Nga Larsus nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 03-06-2004, 12:03

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •