Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 115 prej 115
  1. #101
    Ne fakt kjo teme eshte shume ndryshe nga perfshirja e hieroglifeve ne te dhe do preferoja qe mos ngaterrohen nenforumet. Por meqe u ngrit si argument atehere po jap mendimin personal qe ky hieroglif sme duket te kete lidhje aspak me ate qe kam postuar une. Me shume duket si manovrim manual i nje aparature ose dicka e ngjashme sesa pamja e magnetosferes. Nga ana tjeter nuk do habitesha aspak nese do ishte per te njejten ide pasi ndertimet e te lashteve kane deshmuar jo vetem njohje te tille po dhe shume here me te sofistikuar. Libri Gjurmet e Civilizimeve te Humbura tek nenforumi i arkeologjise eshte i mbushur me fakte mbi njohurine qe kane patur antiket.

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Icke hedh idene se Nostradamus kishte akses ne agjenden sekrete te shoqerive sekrete te kohes, te cilat kishin percaktuar rrjedhen e ngjarjeve sociopolitike ne disa dege. Minutat 49-51 te videos .
    "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

  3. #103

  4. #104
    i/e regjistruar Maska e shpresa vranari
    Anëtarësuar
    16-12-2007
    Vendndodhja
    boston
    Postime
    95

    Exclamation

    Dicka qe ka te beje me aftesite e njeriut per te pare pertej asaj qe duket thjeshtazi.
    Para disa vitesh kam ndeshur nje njeri te cuditshem.Ishte i heshtur,fjalepak,nuk shquhej per ndonje zgjuarsi mbi ate normalen,nuk perpiqej fare te binte ne sy.Dhe kishte nje dhunti te vecante,lexonte habitshem filxhanet e kafese,por ajo qe na mrekulloi ishte se kryente nje lloj magjie,me lejoni ta them keshtu,...merrte nje leter dhe te thoshte ta digjje.Letra digjet dhe kthehej ne nje ngjyre te paster boje hiri,nuk prishej fare,dukej si nje faqe libri gri e thelle .Pastaj ai te udhezonte te ferkoje pellembet e duarve me te dhe gjate ketij veprimi te mendoje per ate problem te kishe.Pas kesaj ai te thoshte hapi pellemebet dhe lexo pergjigjen.
    Dhe....e cuditshme...aty lexoje qarte pergjigjen me germa te qarta dhe te medha.ose po te kerkoje se sa vjet do te rroje...ishe e njejta gje.
    Pra ti lexoje.Dhe kjo nuk ndodhte vetem aty perballe tij(ndonje dyshim per hipnotizues,joooo ne pellembe edhe pasi ikje dhe kalonte kohe,mbetej pergjigja e shkruar,vecse vura re se ai lodhej shume po te punonte per shume vete brenda nje kohe.
    Pastaj shkoi ne Itali dhe atje vazhdoi te mahnise njerezit rrotull tij.
    Ndryshuar për herë të fundit nga shpresa vranari : 24-07-2009 më 19:11 Arsyeja: korrigjime
    elsa vrana

  5. #105
    i/e regjistruar Maska e shpresa vranari
    Anëtarësuar
    16-12-2007
    Vendndodhja
    boston
    Postime
    95
    Natyrisht ky nuk eshte Nostradamusi,por te vjen mire kur sheh se sa shume njeres ka rrotull nesh qe e kapercejne ate kufi te ndaluar prej mijera shekujsh,ate qe grekerit e vjeter e konsideronin PRONE te ZOTAVE.S'afermi do te vije ajo dite qe te na jape te drejten e ndaluar.
    Une besoj dhe e di qe ky eshte dhe stacioni yne i fundit per te arritur tek ZOTI.
    elsa vrana

  6. #106
    Shume fenomene te zbuluara ne (vizatimet e cuditshme prehistorike per ne) te bejne te mendosh se nuk jemi autoktone te ketij planeti, per nga saktesia dhe horizonti duket se njerezit e lashte erdhen nga nje shoqeri shume e zhvilluar dhe thjesht vizatuan ne lashtesi c'u kujtohesh apo c'degjuan nga historite e me te vjeterve. Keshtu mund te spjegohen edhe profecite(pro-fities*gr). Pra sado e "cmendur" te jete nje profeci, nuk eshte vecse nje realitet i njohur ne nje bote, derivat i se ciles mund te jemi dhe ne.
    besoj se cdo gje e kesaj natyre eshte document i asaj qe dikton sot vazhdimesine e manaxhimit dhe rrjedhes se jetes ne planetin toke e te ashtuquajturve njerez.
    Teme interesante.

  7. #107

  8. #108
    Citim Postuar më parë nga Borix Lexo Postimin
    "Profectite" e M. Nostradamit klasifikohen si komponente te Gjykimit Astrologjik. Ne vetevete une nuk besoj fare ne kete protoshkence (horoskopi, leximi i fatit me ante te objekteve astronomike jane thjesht humbje kohe dhe rritje mendjeje).
    Astrologjia e mirefillte, jo kjo qe propagandohet sot, eshte aq e lashte sa vete njerezimi! Astrologjia e trajton njeriun ashtu sic eshte, nje krijese kozmike, pra nuk e ndan nga kozmosi, por e sheh si nje pjese te saj te pandare. Nese Nostradamus, bazohet ne gjykimin astrologjik, i bie qe parashikimet e tij te jene te sakta. "Por ato qe nuk kane rezultuar te sakta, si i behet me to"?-mund te thote dikush...
    Atehere mbase nuk jane interpertuar si duhet parashikimet e tij. Eshte pak arrogante (mendoj) te pretendojme se mund te dime te bejme interpretimin e sakte, mbi parashikimet e nje njeriu qe eshte i jashtezakonshem, kur ne nuk e kemi pasur aftesite e tij...

  9. #109
    Citim Postuar më parë nga Borix
    "Profectite" e M. Nostradamit klasifikohen si komponente te Gjykimit Astrologjik. Ne vetevete une nuk besoj fare ne kete protoshkence (horoskopi, leximi i fatit me ante te objekteve astronomike jane thjesht humbje kohe dhe rritje mendjeje).
    Po perdor te njejten pergjigje qe kam dhene diku nga fillimi i kesaj teme. Mund te te jape nje ide me shume.

    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin

    Ne rastin e Nostradamus shume nga parashikimet e tija kane dale dhe probabiliteti qe kjo te jete rastesi eshte 1 ne 100 miliard. Parashikimet kane qene te sakta jo vetem si ndodhi por edhe si data dhe emra personash te caktuar. Se kam fjalen thjesht per shekuj me mbrapa se te thuhej profecia por per gjera qe kane ndodhur disa dite ose muaj me mbrapa. Pra ne vete kohen kur Nostradamus ka jetuar. Ka parashikuar vdekje personalitetesh, intriga, humbje gjerash me vlere, situata bashkeshortore, tradhetira etj etj. Pa permendur pastaj ngjarje te medhaja si vdekja e Henrikut te V qe e parashikoi me detaje por mbreti sja degjoi fjalen dhe vdiq ne te njejten menyre sic i tha Nostradamus. Zjarrin ne Londer ne 1666, pushtimin e Langedokut, etj etj etj se skam nder mend te shkruaj cdo gje qe ka parashikuar Me ben nje pyetje me vend kur thua se si arrinte ai te merrte keto informacionet. Fillimisht po te pergjigjem per ate qe eshte konkluzioni i te tjereve dhe se dyti po te flas per nje teori tjeter qe me duket shume here me e pranueshme duke qene se eshte praktikuar dhe praktikohet nga inteligjenca ushtarake dhe te agjensive te ndryshme. Sipas atyre qe kane studiuar jeten e Nostradamusit, ai vuante nga epilepsia ose sic i themi ne ne shqip Semundja e Tokes. Dhe te gjitha vizionet atij i jane shfaqur ne momentet e krizes. Kishte dhe raste (sipas shkruesit te tij qe e ndihmonte te hidhte ne leter ngjarje te jetes) qe Nostradamus kalonte ne nje gjendje transi me sy gjysem te mbyllur dhe fillonte shkruante e shkruante pa pushim ose diktonte pa nderprerje dhe ne momentin qe behej koshient nuk mbante mend asgje nga ato qe kishte thene apo kishte shkruar. Ose me sakte nuk kishte asnje dijeni apo kuptim racional. Kjo eshte shpjegimi klasik i menyres sesi ai arrinte te parashikonte duke transmetuar ne leter apo gojarisht (shkruesit te tij) thjesht ato vizione apo vegime te ngjarjeve te ndryshme.
    Ne ditet e sotme studiuesit modern e shpjegojne ndryshe me ate qe quhet REMOTE VIEWING. Remote viewing eshte nje teknike e perdorur shume qe nga vitet 70 ne ambjentet e inteligjences se CIA, NSA, Inteligjenca E Marines se SHBA, Forcat Ajrore etj. Ka njerez qe trajnohen me menyre speciale dhe me nje disipline shume te forte dhe rezultatet e arrira jane provuar dhe shkencerisht. Stanford Research Institute eshte institucioni qe e promovon dhe e drejton si teknike. Ka njerez qe lindin me kete aftesi ndonese nuk e kuptojne apo kane dijeni per kete lloj aftesie. Murgjerit Shaolin te Tibetit e kane perdorur prej shekujsh duke e perzjere me yoga-n. Fillimisht prej tyre eshte marre dhe eshte aplikuar ne disa nivele te CIA-s dhe me pas ju dha drejtimi qe preferohej. Vete Remote Viewing konsiderohet si aftesia per te perceptuar njerez, ngjarje, vende apo objekte duke drejtuar ndergjegjen sipas koordinatave te caktuara per nje vend. Nuk ka limite nese behet fjale per te tashmen, te kaluaren apo te ardhmen, e vogel apo e madhe, afer ose larg. {ra lidhet shume me parapsikologjine. Them lidhet me parapsikologjine sepse ne thelb besimi tek remote viewing ka te beje thjesht me nje fenomen qe perfshin besimin ne projektimin e ndergjegjes ne ne vende te ndryshme, kohe te ndryshme. Ka njerez qe e fitojne kete aftesi ne formen e disiplines si ne rastin e Y0GA-s, ka njerez qe e kane te lindur. Ka te beje 100 % me trurin njerezor dhe forcen e tij si dhe zhvillimin apo menyren e funksionimit tek njerez te ndryshem.
    Ne rastin e Nostradamusit mendohet se ka patur kete aftesi te lindur. Plus ne rastin e tij ka ndikuar shume edukimi qe i ka dhene i gjyshi, njeri shume i kulturuar dhe me njohuri te medha ne okultizem dhe misticizmin si dhe nje njohes i shkelqyer i Kabbales (nga ku jane marre shume elementa te vete yoga-s dhe shamanizmit). Pra nuk perjashtohet dhe trajnimi qe mund ti jete bere nga i gjyshi vdekjen e te cilit e parashikoi vetem 2 ore perpara se te ndodhte.

  10. #110
    Ne fakt per Nostradamusin, me ke dhene edhe nje sqarim tjeter plus, qe ne fillim kur jam regjistruar, tek tema mbi parashikimin e Luftes se trete boterore nga Nostradamus, kur ma sqarove edhe savantizmin.

  11. #111
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Po si mendon ti darius , c'ne nostradamusi i parashikonte gjerat kaq sakte ?

    ps: parashikimi i pare i nostradamusit ishte 50/50 chance.

  12. #112
    He Darius me ty e kemi, he na e shpjego...
    Dmth nuk e kemi me Nostradamusin, se po na preket ne seder nostradamus, por e kemi me Ty..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fleur Blanche : 19-06-2011 më 18:07

  13. #113
    Po lexoje temen pak o smth se vetem nje shkrim siper teje jam pergjigjur dhe mbase dhe meson ndonje gje. Ose mos e lexo fare dhe bjer rehat. Ne dore e ke more djale.

  14. #114
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Borix shpjegimi qe ke dhene eshte shume rracional dhe i llogjikshem. Nga nje kendveshtrim shkencor nuk i leviz as presjen. Por dua te te kujtoj nje shprehje qe Nganjehere E Verteta Eshte Me E Cuditshme Se Fantazia
    Jo cdo gje mund te shpjegohet me ate qe dime dhe jo cdo gje ka nje vijshmeri llogjike. Po te citoj ketu nje pergjigje qe i kam dhene nje anetari ne nje shkrim tjeter per Nostradamus. Besoj se do jete e mjaftueshme per te bere te qarte kendveshtrimin tim:

    Ne rastin e Nostradamus shume nga parashikimet e tija kane dale dhe probabiliteti qe kjo te jete rastesi eshte 1 ne 100 miliard. Parashikimet kane qene te sakta jo vetem si ndodhi por edhe si data dhe emra personash te caktuar. Se kam fjalen thjesht per shekuj me mbrapa se te thuhej profecia por per gjera qe kane ndodhur disa dite ose muaj me mbrapa. Pra ne vete kohen kur Nostradamus ka jetuar. Ka parashikuar vdekje personalitetesh, intriga, humbje gjerash me vlere, situata bashkeshortore, tradhetira etj etj. Pa permendur pastaj ngjarje te medhaja si vdekja e Henrikut te V qe e parashikoi me detaje por mbreti sja degjoi fjalen dhe vdiq ne te njejten menyre sic i tha Nostradamus. Zjarrin ne Londer ne 1666, pushtimin e Langedokut, etj etj etj se skam nder mend te shkruaj cdo gje qe ka parashikuar Me ben nje pyetje me vend kur thua se si arrinte ai te merrte keto informacionet. Fillimisht po te pergjigjem per ate qe eshte konkluzioni i te tjereve dhe se dyti po te flas per nje teori tjeter qe me duket shume here me e pranueshme duke qene se eshte praktikuar dhe praktikohet nga inteligjenca ushtarake dhe te agjensive te ndryshme. Sipas atyre qe kane studiuar jeten e Nostradamusit, ai vuante nga epilepsia ose sic i themi ne ne shqip Semundja e Tokes. Dhe te gjitha vizionet atij i jane shfaqur ne momentet e krizes. Kishte dhe raste (sipas shkruesit te tij qe e ndihmonte te hidhte ne leter ngjarje te jetes) qe Nostradamus kalonte ne nje gjendje transi me sy gjysem te mbyllur dhe fillonte shkruante e shkruante pa pushim ose diktonte pa nderprerje dhe ne momentin qe behej koshient nuk mbante mend asgje nga ato qe kishte thene apo kishte shkruar. Ose me sakte nuk kishte asnje dijeni apo kuptim racional. Kjo eshte shpjegimi klasik i menyres sesi ai arrinte te parashikonte duke transmetuar ne leter apo gojarisht (shkruesit te tij) thjesht ato vizione apo vegime te ngjarjeve te ndryshme.
    Ne ditet e sotme studiuesit modern e shpjegojne ndryshe me ate qe quhet REMOTE VIEWING. Remote viewing eshte nje teknike e perdorur shume qe nga vitet 70 ne ambjentet e inteligjences se CIA, NSA, Inteligjenca E Marines se SHBA, Forcat Ajrore etj. Ka njerez qe trajnohen me menyre speciale dhe me nje disipline shume te forte dhe rezultatet e arrira jane provuar dhe shkencerisht. Stanford Research Institute eshte institucioni qe e promovon dhe e drejton si teknike. Ka njerez qe lindin me kete aftesi ndonese nuk e kuptojne apo kane dijeni per kete lloj aftesie. Murgjerit Shaolin te Tibetit e kane perdorur prej shekujsh duke e perzjere me yoga-n. Fillimisht prej tyre eshte marre dhe eshte aplikuar ne disa nivele te CIA-s dhe me pas ju dha drejtimi qe preferohej. Vete Remote Viewing konsiderohet si aftesia per te perceptuar njerez, ngjarje, vende apo objekte duke drejtuar ndergjegjen sipas koordinatave te caktuara per nje vend. Nuk ka limite nese behet fjale per te tashmen, te kaluaren apo te ardhmen, e vogel apo e madhe, afer ose larg. {ra lidhet shume me parapsikologjine. Them lidhet me parapsikologjine sepse ne thelb besimi tek remote viewing ka te beje thjesht me nje fenomen qe perfshin besimin ne projektimin e ndergjegjes ne ne vende te ndryshme, kohe te ndryshme. Ka njerez qe e fitojne kete aftesi ne formen e disiplines si ne rastin e Y0GA-s, ka njerez qe e kane te lindur. Ka te beje 100 % me trurin njerezor dhe forcen e tij si dhe zhvillimin apo menyren e funksionimit tek njerez te ndryshem.
    Ne rastin e Nostradamusit mendohet se ka patur kete aftesi te lindur. Plus ne rastin e tij ka ndikuar shume edukimi qe i ka dhene i gjyshi, njeri shume i kulturuar dhe me njohuri te medha ne okultizem dhe misticizmin si dhe nje njohes i shkelqyer i Kabbales (nga ku jane marre shume elementa te vete yoga-s dhe shamanizmit). Pra nuk perjashtohet dhe trajnimi qe mund ti jete bere nga i gjyshi vdekjen e te cilit e parashikoi vetem 2 ore perpara se te ndodhte.
    Per kete shkrim e ke fjalen ti qe me humbe dy minuta te jetes o darius .

    Me gjithe respektin qe kam per ty , edhe ky shkrim e ka vendin per tek fenomenet paranormale. Ceshte kjo remote viewing e budalliqe te tilla aman?
    Ku i gjen e ku i lexon gjera te tilla ti , sinqerisht e kam?
    Ke dhe nje menyre te shpjeguari shume te cunguar.
    Dyshohet keshtu , mendohet keshtu , ''thuhet keshtu'' ......

    ......nga KUSH?

    Nuk e dija qe ishte kaq i apasionuar rreth pseudoshkences.

    Eshte thjesht humbje kohe per mendimin tim.

  15. #115
    Respekti ke por kjo nuk te pengon te jesh harbut, apo jo? Kam dhe vecori te madhe tjeter smth, jam shume i duruar. Cfare di ti per remote viewing qe te duket budallallik? Nuk eshte faji im qe se kishe degjuar me pare dhe e lexove sot. Nese klasifikimi i bere nga Stanford Research Institute te duket budallallik atehere me fal po aty ste ndihmoj dot. Madje nuk e di nese do te te ndihmoj dot kush tjeter. Gjera te tilla i lexoj neper libra more djale, jane gjithandej. Po te kesh interesin i gjen dhe i lexon edhe ti. Tani per menyren tjeter te te shpjeguarit me duket se je gabim. Une shmang mendimin tim personal duke dhene gjithmone referenca te atyre qe jane kompetente ne shume fusha per ta bere materialin qe postoj me te verifikueshem e me te konsoliduar. Dhe je gabim kur thua qe shprehem: dyshohet keshtu, mendohet keshtu, thuhet keshtu... Gjithmone mundohem ti shoqeroj shpjegimet e mija me argumenta pa lene ekuivoke apo paqartesira. Pastaj, ti je shkenctar qe konsideron gjera te PROVUARA SHKENCERISHT si pseudoshkence?

    Meqe te duket humbje kohe atehere miqesisht te keshilloj te mos e humbasesh kohen tende me gjera te tilla.

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema të Ngjashme

  1. Serialet më të mira filmike të të gjitha kohërave
    Nga PrInCiPiEl në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 216
    Postimi i Fundit: 22-04-2017, 15:54
  2. Cila është balada më e mirë shqiptare e të gjitha koherave ?
    Nga Tetova's boy në forumin Muzika shqiptare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 22-08-2011, 16:57
  3. 5 filmat me te bukur shqiptar te gjitha koherave!
    Nga denku në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 56
    Postimi i Fundit: 04-09-2006, 14:51
  4. Paraja shqiptare gjate gjithe koherave
    Nga addam në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-07-2003, 08:45
  5. Poezi e koherave moderne (derguar nga Tirana)
    Nga flerfler në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 27-03-2003, 23:41

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •