Close
Faqja 2 prej 18 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 348
  1. #21
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Pashe " Freedom Writers " ...ok ...si dokumentar.
    "DreamGirls" me pelqeu shume . Eddie Murphy ishte fantastik, po ashtu edhe Jennifer Hudsson.

    Kaq, se s'kishte ndonje film tjeter te bukur ne kinema qe ia vlente te shihej.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  2. #22
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    Citim Postuar më parë nga Kreksi
    Filmat Madheshtor shifen vetem ne Kineman ne Ekran te Madh e jo ne nje celular si ai Televizioni juaje ore...
    Mesazhin e Mel Gibson-it ju e keni veshtire te kuptoni....sepse duhet pasur njohuri se paku edhe ne histori te popujve amerindien, pastaj ardhjen e konkistadorve ne keto toka te reja qe sipas Gibson, keta konkuistador e shpetuan nga Apokalipsa(veteshkatrrimi) kete popull...
    Pra ketu eshte vlera e ketije filmi.
    Mirepo te kuptohemi, te gjithe nuk pajtohen me kete teori se gjoja konkustadoret iu sollen paqen majave !
    mbase ke te drejte, disa here eshte veshtire te kuptojme dhe mesazhet e tua. gibson duhet mbyllur brenda. anyway, so long
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611
    Citim Postuar më parë nga Clauss
    Gibson duhet mbyllur brenda....


    i modh !

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611

    "MADEINUSA" - film peruvian nga Claudia Llosa

    Filmi i pare peruvian qe shikoj ne jeten time, por i mrekullueshëm !

    Ngjarjet zhvillohen ne nje fshat te humbur peruvian, Manayaycuna, 3700 metra mbi nivelin e detit, dhe ne qender eshte nje vajze e re adoleshente qe quhet ... Madeinusa ! Ne nje vend te pazhvilluar si Peru-ja, qenka e zakonshme qe njerezit t'ua vene emrin femijeve te tyre "Marlonbrando", "Jonkenedi" apo "Madeinusa", sikurse ka raste ne nje vend tjeter te pazhvilluar si Shqiperia ku mileti u vë femijeve emra te tille si "Billklinton" apo "Tonibler"

    E pra adoleshentja Madeinusa, gjate festimeve te Javës së Shenjtë ("Semana Santa") zgjidhet Virgjeresha e Festes. Sipas tradites se festimeve te Javes se Shenjte ne kete fshat te humbur te Perusë, fshatarët e zbresin te premten Krishtin e vdekur nga kryqi, i lidhin syte deri te djelën dhe keshtu qe, pergjate tre ditëve, ai nuk shikon asgje ! Gjithmone sipas tradites, pergjate ketyre tre diteve, gjithshka eshte e lejueshme, pra mëkati nuk ekziston. Ndaj dhe katundarët, si te liruar nga zinxhiri, bejne nje mije e nje te zeza: hanë, pijnë, q*hen, terbohen fare me njeri-tjetrin.

    I gjithe ky harbim merr nje rrjedhë tjteter, sidomos per adoleshenten Madeinusa qe nga momenti kur pikerisht te premten, ne fshat mberrin Salvador-i, nje djale i ri inxhinjier nga kryeqyteti. Ai takon Madeinusa-n...

    "MADEINUSA" ka fituar nje bataljon me cmime në mbi dhjete festivale nderkombetare te filmit, qe per mendimin tim jane çmime plotesisht te merituara. Regjizorja e re 30 vjeçare, e diplomuar ne New York per kinematografi, eshte shprehur se filmi i saj ka lindur si ndjenje nostalgjie dhe fajësie prej faktit te largimit nga vendlindja e saj, Peruja. Kjo nostalgji dhe "fajësi" ndjehet ne menyren me perfekte ne filmin e saj, qe eshte dhe i pari qe ajo realizon dhe pikerisht, ato dy elemente perbejne dhe forcen e filmit. "Madeinusa" eshte nje film qe nuk e perkedhel shikuesin, perkundrazi, e vë atë perballë situatash ku e mira dhe e keqja nuk arrijne te shquhen qartazi, ashtu sikurse dhe vete natyra njerezore eshte e formësuar.

    Aktorja ne rolin kryesor, nje fshatare qe nuk kish shkuar kurre ne jeten e saj ne kinema, eshte magjia vetë ! Më duket se korçari ka më tepër se te drejte kur thote se në bërjen e nje filmi, kryesorja eshte zgjedhja e aktorëve...

    Chapeau !

    TRAILER i filmit: http://www.cinencuentro.com/wp-conte..._madeinusa.wmv

    ose: http://www.youtube.com/watch?v=In0jlNiX7ZA&eurl=


    Ne foto: regjizorja e re gjate xhirimit te filmit :





    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611

    "Ping-pong" - film gjerman nga Matthias Luthardt

    Fitues i kategorise "Java e kritikes" ne Festivalin e Kanës 2006, historia e "Ping-pong" eshte e thjeshte : Paul-i, 16 vjeçar, pa lajmeruar familjen e tij, mberrin tek familja e dajes se tij. I pritur ftohet ne fillim, Anna, nusja e dajes se tij, i afrohet pak e nga pak, nderkohe qe djali i dajes se tij, pjanist i ri, e ka me te veshtire. Pak e nga pak, Paul bie pré e manipulimit sentimental te tyre...

    I pari film i regjizorit te ri gjerman Matthias Luthardt eshte nje surprize e vertete, sikunder dhe filmat e tjere te kineasteve te rinj gjermane qe kam pà keto kohet e fundit.

    web-site i filmit: http://www.pingpong-film.de/main.htm
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    395
    La stella che non c'e
    Ylli qe mungon(imagjinar),film i Gianni Amelio qe shqiptaret e njohin mire me LAMERICA.
    Tek filmi i fundit i Amelio-s,personazhi kryesor (Sergio Castellito) zhvendoset ne Kine.Kamera vrojtuese e njekohesisht kritikuese,peisazhet e mrekullueshme te zonave rurale kineze,krijojne nje kohe te rrjedhshme ne film,por ne pergjithesi filmit i mungon dinamika.Sidoqofte per t'u pare.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611
    Citim Postuar më parë nga peoples
    La stella che non c'e
    Ylli qe mungon(imagjinar),film i Gianni Amelio qe shqiptaret e njohin mire me LAMERICA.
    ...por ne pergjithesi filmit i mungon dinamika.Sidoqofte per t'u pare.
    Ka ardhur edhe ketu tek une por pikerisht, po hezitoja me shku me e pà... Gianni Ameglio nuk ka bere film më te mire qe prej "LAMERICA"-s. Kam nja dy-tre filma te tjere ne plan, shkruhemi...

  8. #28
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    "Alpha Dog"
    C'mu desh me shku me e pa...Po thashe meqenese luan Sharon Stone dhe Bruce Willis, do jete dicka me nivel. Pervec lojes se Ben Foster-it, asgje tjeter s'ia vlente.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611

    "LITTLE MISS SUNSHINE" - film amerikan nga Jonathan Dayton et Valerie Faris

    Pas kaq kohesh neper ekranet e kinemase, film tejet i suksesshëm, i nominuar deri dhe per OSCAR 2007 (gje e rralle per nje film indipendent amerikan), shkova pashe "LITTLE MISS SUNSHINE".

    Filmi rrefen odisene e nje familjeje amerikane nga nje qytet i humbur i USA, vajza e vogel e se ciles deshiron te marre pjese ne nje konkurs per miss-et e vogle 7 vjeçare.

    Per dy regjizoret e filmit, LITTLE MISS SUNSHINE eshte filmi i tyre i pare: më pare, ata kane qene regjizore video-clip-esh. Jo rastesisht e them kete, sepse pjesa e pare e filmit, i ngjan me se shumti nje video-clip-i gjoja humoristik, më se shumti qesharak se sa per te qeshur, siç e quajme shpesh ne shqip, plot "qyfyre"...

    Pastaj vjen pjesa e dyte, disi më interesante (qe nga momenti qe familja arrin te rekuperoje trupin e vdekur te gjyshit, qe eshte dhe sekuenca më e arrire filmit).

    Perfundimisht, nje komedi pseudo sentimentalo-inteligjente, mungese totale e mizaskenes (filmi rri ne këmbë falë anekdotave) dhe qe ne fund te fundit i ngjan më se shumti nje supe te holluar me skeçe-cliché... Bof...
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611

    "Das Leben der Anderen" ("Jeta e te tjerëve") film gjerman nga F.H. von Donnersmarck

    "Jeta e te tjereve" ("The life of others", aka "Das Leben der Anderen") - film i suksesshem gjerman (ka fituar 7 LOLA, dmth OSCAR gjermanë ne 2006) i merr ngjarjet ne Gjermanine Lindore komuniste, te viteve '80. Ne qender te filmit eshte dramaturgu Georges Dreyman dhe gruaja e tij, qe pergjohen nga sherbimi sekret gjermano-lindor (STASI) i asaj kohe.

    Film interesant persa i perket historise qe trajton. Por ne nje pjese te madhe, konvencional per nga mizaskena (menyra filmike e te rrefyerit), pra i merzitshëm...

    web site ne gjermanisht: http://www.movie.de/filme/dlda/
    web site ne frengjisht: http://www.ocean-films.com/laviedesautres/
    web site ne anglisht : http://movies.yahoo.com/movie/1809426013/details
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611

    "SAIMIR" film italian nga Francesco Munzi

    Kisha kohe qe prisja te shikoja "SAIMIR", i pari film i regjizorit italian Francesco Munzi e ku ne qender eshte nje djalosh i ri ... shqiptar !

    Per kete film, regjizori fitoi ne 2004 çmimin si filmi me i mire i pare i nje regjizori te ri ne Festivalin e Venecias. Qe prej asaj kohe, filmi qerkullon ne DVD por ende nuk kish dale neper kinemate e Frances, ku dhe luhet aktualisht.

    "SAIMIR" eshte një margaritar kinematografik ! Ose me saktë, eshte nje mësim per regjizorët shqiptare se si duhen drejtuar aktorët, se me sa thjeshtesi dhe mençuri mund te besh sot nje film qe flet per shqiptarët, shkurt nje film ku flitet shqip !

    Historia me dy fjalë: Saimiri ka 15 vjeç, jeton ne Itali me babain e tij, nena i ka vdekur. Saimiri ndihmon te atin ne trafikun qe ai ben duke transportuar me furgonin e tij klandestinë shqiptare qe hyjne ne Itali. Dhe gjithshka precipiton kur Saimiri meson se i ati eshte perzier ne nje pune trafiku prostitucioni...

    Kur them më lart se ky film eshte nje mesim per kinematografine shiptare, e them mbi te gjitha ne raport me punen e regjizorit ne perzgjedhjen e aktoreve. Mishel Manoku, djaloshi shqiptar ne rolin kryesor eshte hera e pare qe luan ne kinema, pra eshte amator, por perzgjedhja e tij eshte e magjishme ! Loja e tij eshte filmi vetë : ne asnje moment te filmit ai nuk luan "dramë", per me teper qe ne si shikues e kemi te kollajte per ta kuptuar kete gjë (ne shumicen e kohes se filmit ai flet shqip). Interesante eshte dhe loja e Xhevdet ferrit, edhe pse, per mendimin tim, vihet re disi influenca e tij aktoriale ne teatër.

    "SAJMIR" eshte nje film i "ftohte" ne aparence, pra pa lajle-lule por gjithe sensibilitet.

    Bravo !


    WEB SITE I FILMIT : http://www.filmsduparadoxe.com/saimircat.html

    http://cinema.castlerock.it/film.php/id=2795

    Ne kete forum, eshte shrkuajtur më pare per kete film ketu : http://www.forumishqiptar.com/showth...ht=saimir+film






    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Ju pershendes autori, me plotë autoritet !

    Keni dhene një permbajtje te filmit "Saimir" me tre rreshta te mrekullueshem qe ju me shtyni qe ta shofi kete film sa më parë që do kem mundesi ketu ne Francë.
    Do interesohem per kete film.

    shendet

  13. #33
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anëtarësuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    Catch and Release
    Friends with money
    The Last kiss

    3 filmat mo kot ne bot... sinqerisht mos harxhoni nervat
    God is coming and SHE is mad

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611
    Citim Postuar më parë nga Kreksi
    Do interesohem per kete film.
    Filmi aktualisht shfaqet vetem ne Paris dhe Bordeaux.

  15. #35
    Paqe Maska e lara21k
    Anëtarësuar
    17-01-2007
    Vendndodhja
    Ne perendimin e eger
    Postime
    86
    Citim Postuar më parë nga autori
    Filmi aktualisht shfaqet vetem ne Paris dhe Bordeaux.
    Ku mund ta gjejme ne qe nuk jetojme ne France kete filmin??
    Ai qe pretendon se eshte DIKUSHI eshte lodhur duke tentuar per tu bere i tille....

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611
    Citim Postuar më parë nga lara21k
    Ku mund ta gjejme ne qe nuk jetojme ne France kete filmin??
    Ne Itali ka dale ne DVD. Po ashtu ne Shqiperi, eshte ne shitje ne DVD.

    Ne internet, mund te shkarkohet (dowload) ne eDonkey (ose EMule). provo dhe rpogramet e tjera dowload ne internet.

  17. #37
    Paqe Maska e lara21k
    Anëtarësuar
    17-01-2007
    Vendndodhja
    Ne perendimin e eger
    Postime
    86
    Citim Postuar më parë nga autori
    Ne Itali ka dale ne DVD. Po ashtu ne Shqiperi, eshte ne shitje ne DVD.

    Ne internet, mund te shkarkohet (dowload) ne eDonkey (ose EMule). provo dhe rpogramet e tjera dowload ne internet.
    Shume mire

    Faleminderit
    Ai qe pretendon se eshte DIKUSHI eshte lodhur duke tentuar per tu bere i tille....

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611

    "INLAND EMPIRE" - film amerikan nga David Lynch

    Filmat e David Lynch-it jane nga ata filma qe ose shikohen te pakten dy here, ose nuk shikohen fare !

    Pas shikimit te pare nga ana ime (komenti rreth filmit eshte ketu: http://www.forumishqiptar.com/showpo...94&postcount=6 ) ju riktheva INLAND EMPIRE ("Perandoria e brendshme") me shume interes. Gjat shikimit per here te dyte, menyra e pertypjes se filmit eshte e ndryshme nga e para, eshte më analitike, edhe pse per nje film te tille, rishikimi i filmit nuk humbi asgje nga intensiteti dhe forca e heres se pare.

    INLAND EMPIRE eshte nje film tejet i pasur vizualisht, dhe i guximshem artistikisht. Mungesa totale e narracionit (rrefimit linear) eshte gati-gati revolucionarizues, po aq sa eshte menyra e xhirimit te tij (i gjithi ne kamera video). Por edhe pas shikimit te dyte, perseri mbetet te shihet jetegjatesia e filmit, si forme e re modernizuese kinematografike. Nje gje eshte e sigurt: David Lynch guxon si pak kush ne kete art dhe ky eshte filmi më i lirë dhe më guximtar qe ai ka bere ne gjithe karrieren e tij. Dhe ndofta kjo eshte nje rilindje e re e tij. Koha do ta tregoje.

    Dua ta rishikoj prap e prap !






  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    395
    Mbase koha do ta tregoje me mire vepren e fundit te Lynch.Eshte nje veper komplekse dhe qe kerkon vemendje,por megjithe perpjekjet e mira,nuk besoj qe i gjendet nje fill pasi nuk ka tregim kronologjik.Ne film shperndarja e roleve,kapercimi i situatave,realitet qe ndodhen brebda realiteteve,bejne qe te ndjehesh konfuz,i zhgenjyer ne sensin figurativ,por a nuk eshte vete jeta e tille?Plot endrra,nje fabrike me endrra,me simbole,me deshira te shfrenuara seksuale,vetvrasjeje?Une nje here e pashe filmin,natyrisht qe do i kthehem.Por ajo qe me beri pershtypje ne kete film,me nje estetike te veçante,eshte se Lynch nuk kerkon te zbuloje realitetin e personazheve,ai e shpreh ate me anen e tyre.Pra nuk eshte i vertete sepse do kthehej ne nje film pa vlere,pa force,te paqendrueshem.
    Eshte thene dhe do thuhet shume per kete film,aq me teper qe Lynch ka braktisur kameren 35mm dhe i eshte ngjitur kameres dixhitale.Eshte nje artist i plote,siç edhe shtypi i specializuar e tregon.Planet e zmadhuara tek ky film kerkojne nje ekran te gjere,zhurmat ne film qe ndihmojne filmin,pa ia ulur vlerat,kerkojne nje aparature te mire.Pra nje film duhet te paraqitet denjesisht ashtu siç autori e kerkon dhe e ndjen,gje qe nuk ndodhe shpesh neper kinema.
    Te presim Eastwood tani,shpresojme te shohim nje tjeter film te mire,por çfare eshte nje film i mire ne te vertete?Ja po perpiqem te lexoj nje liber te Laurent Jullier "Qu'est-ce qu'un bon film".

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-06-2002
    Postime
    1,611

    "L'ANNEE SUIVANTE" ("Vitin ne vazhdim") - film francez nga Isabelle Czajka.

    Nje film i parë i nje regjizoreje te re, por interesant.

    Ne qender te filmit Emmanuelle, adoleshente 17 vjeçare qe jeton ne nje periferi te Parisit me nenen e saj. Babai, i semure, vdes ne spital qe ne fillim te filmit. E jema, e pergatitur per kete vdekje, kerkon me te gjitha format te vazhdoje jeten e saj. E bija, Emmanuelle, e ka te veshtire tejkalimin e kesaj gjendjeje...

    Film modest, por i arrirë. Qe flet per veshtiresite e koheve moderne, merkantilizimin e ketyre koheve, pamundesine e te shprehurit te ndjenjave.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

Faqja 2 prej 18 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Ditari im pa flete
    Nga ash në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 19-03-2010, 10:27
  2. Zekeria Cana: Ditari i luftës, 1999
    Nga Dita në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 09-06-2007, 02:51
  3. Pjese nga ditari qe s'mbaj - II
    Nga Henri në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 23-08-2004, 07:44
  4. (Shkëputur nga ditari im) "Na ishte njëherë... Otranto '97"
    Nga Auloni në forumin Ditari i meditimeve
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-09-2003, 17:40
  5. Ditari I Një Adoleshenti
    Nga eris në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-08-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •