Close
Faqja 3 prej 18 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 348
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga peoples
  Mbase koha do ta tregoje me mire vepren e fundit te Lynch.Eshte nje veper komplekse dhe qe kerkon vemendje,
  E megjithate, pas shikimit per here te dyte te filmit, me sillen ne mendje dy pyetje:

  1. Me duket se ne ndryshim nga filmat e meparshem te tij, filmit INLAND EMPIRE i mungon nje fare suspensi. Jo se nuk ka ankth (suspens) ne brendesi te ngjarjes, por nuk ka pritje me ankth te zhvillimit te ngjarjes. Pra historia ka ankth ne vetvete, por mizaskena, menyra e te rrefyerit nuk eshte e tille qe te thuash ne cdo moment "bo bo, 'a do ti ndodhi tani heroins se filmit ??!". Po ndofta kjo lidhet me te dyten.

  2. Pra e dyta, fytyra e heroines se filmit (Laura Dern) me duket e njejten gjate gjithe filmit: ajo eshte e filmuar gjithe kohen (2 ore 52 minuta !) njesoj ! Dmth, e tmerruar ! Si nuk qeshi nje here Laura Dern-i n 172 minuta film ??? Si nuk qau ? Si nuk u thartua ? Por vetem e tmerruar !!

  ti 'mendon? (nese ke shkuar ta rishohesh...)

 2. #42
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  S'di a e kam shkruar me lart, qe pashe javen qe shkoi " The Messengers " . Nuk e mbarova , se ika nga gjysma e filmit.T'lujt mendsh !

  Pashe kete jave " Norbit " me Eddie Murphy dhe ( Raspjusha-n. )
  Kishte ca skena shume funny. Mos e lini pa pare kur te dale ne DVD.

  Do shoh te henen " The Number 23 " me Jim Carrey
  Where does a thought go when it's forgotten?

 3. #43
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime
  Norbit e pash at dite kur doli, kam qeshur si fmij. Ndrsa sot pam Music and Lyrics, pop-movie : ) po kishte momentet e tij t lezetme. Sidomos kur e shikon me Mr. Wonderful n krah, s'ka film m t mire ; ).

  Nuk kam ndrmend t shikoj ndonj film tjetr tani pr tani, ve n dalt ndonj pr t qeshur. Jam shum e lumtur, q t shikoj filma t lodhshm q t bjn t mendosh

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "BY THE WAYS" - film dokumentar nga V. Gerard & C. Laty

  Titulli i vertete i ketij film eshte "By the ways - A journey with William Egglestion". Pikerisht filmi eshte nje portret i babait te fotografise me ngjyre, William Eggleston.

  Kisha vite qe nuk kisha pare nje film qe m shume se dokumentar, eshte nje fiksion i mirefillte. Dy regjizoret franceze, permes nje aventure ne 12 kapituj, ndjekin kembe pas kembe, permes nje suspensi qe do ja kish ziline edhe nje film suspens klasik, fotografin e njohur William Eggleston i cili pothuaj eshte memec dhe nuk flet pothuaj asnje fjal per veten.

  Ky eshte dhe basti qe kane vene regjizort: si me ndrtu nje film-portret, nje film ku personazhi kryesor, edhe pse ne qender te filmit, eshte i heshtur gjithe kohes. Bast i fituar, film i mrekullueshm ! BRAVO !
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "AGUA" ("Uji") - film argjentinas nga Veronica Chen.

  Gj e rrall: nje film argjentinas !

  Goyo, nje djale i ri tek te '30-at, i akuzuar pa te drejte per doping, kampion noti ne maraton, braktis kete sport. 8 vjet me vone, maratona zhvillohet serish. Disa dite para se te zhvillohet maratona, takon rastesisht Chino-n, nje djalosh i ri notar. Te dy vendosin te marrin pjese ne maratonen finale.

  Film i ritmuar nen ritmin e notitmit (zhurma e ujit sherben si muzike filmi), "AGUA" arrin te kape nje fare dimensioni meditatif, por nuk i shpeton estetizimit dhe perzierjes se zhanreve...

  Ekseprience interesante vizuale, por qe shpejt behet pa rrug-dalje...
  dommage (too bad...)

  web-site: http://www.tadrart.com/tessalit/agua/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 6. #46
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Do shkoj te henen te shoh " Black Snake Moan " me Samuel Jackson dhe Christina Ricci.

  Flasim pas filmit.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 7. #47

 8. #48
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Se harrova t'ju them per filmin qe pashe te henen " The number 23 ", se sot del ne kinema. Mos merrni mundimin e mos harxhoni paret per ta pare, se eshte nje MESS. Po ashtu edhe loja e Jimmy-t.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  42
  Postime
  395
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  autori,

  sihariq i mire erdhi nga Cesar kete vit.Me habi po lexoj se Pascal Ferran paska fituar si filmi me i mire francez i vitit.Bravo.Ja dhe pergjigja kinemave qe nuk e ndihmuan kete film te qendroje ne salle per shume jave rrjesht,por vetem dy-tre dhe hop,ne nje mini salle.Kjo tregon se arti nuk pajtohet me sferen ekonomike ne kinema,jane dy dimensione qe per fat te keq qendrojne larg dhe nganjehere krijojne vetem deme.
  Sa per ne L.A.,vetem te shikosh se kush konkurron dhe arrin te ndjesh se fare fryme eshte...Por,me shprese qe te qendroj edhe per pak kohe ne Europe,mund te shoh akoma nje kinema te mire,se jashte Europes sikur bie pesha...

  Per Lynch,akoma se kam pare per here te dyte filmin,por opinioni im eshte vese pozitiv.Estetika lynchiane eshte per tu admiruar,pastaj le labyrinthe psikologjik ngjesh me shume trurin dhe krijon shume synapses,gje qe eshte mese pozitive,neuronet vese japin me shume jete dhe harmoni,ata duhen vene ne levizje.Por duhet kujdes me zigzaget e filmit.Kinamaja e David Lynch tashme eshte nje objekt studimi,mendoj,dhe seicili nga ne ka mundesi ta interpretoje,jo sipas qejfit,si disa ketu qe flasin vetem shkurt,por me bindje dhe argumentime.
  Ndryshuar pr her t fundit nga peoples : 25-02-2007 m 20:16

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga peoples

  Per Lynch,akoma se kam pare per here te dyte filmin,por opinioni im eshte vese pozitiv..
  qe thua ti, sonte e pashe pr here te trete! Herne e dyte u perpoqa te kuptoj ne sensin analitik (skenaristik) ndersa kete rradhe... j'ai pris mon pied ! Excellent !

 11. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "Letters from Iwo Jima" (Letra nga Iwo Jima") film amerikan nga Clint Eastwood

  "Letters from Iwo Jima" eshte "gjysma" tjeter e filmit "Flags of Our Fathers" qe Clint Eastwood nxori neper ekrane para 6 muajsh (komenti im per filmin ka qene ketu : http://www.forumishqiptar.com/showpo...&postcount=251 ).

  Behet fjale per te njejten histori: episodi i luftes se II Boterore, beteja ne Iwo Jima (Japoni) por kesaj rradhe, e filmuar teresisht nga pika e shikimit japoneze (nderkohe qe "Flags of Our Fathers" ("Flamuj te baballarve tan") e shikonte ngjarjen nga pikeshikimi amerikan.

  Film po aq elegant dhe brutal (ne te njejten kohe) sa dhe i pari.

  web-site i filmit: http://wwws.warnerbros.fr/lettersfromiwojima/


 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "Bug" ("Insekti" ) - film amerikan nga William FRIEDKIN

  FRIEDKIN eshte regjizor i njohur amerikan sidomos per filmat e tij te dikurshem kult "The Exorcist" (1973) ose "The French Connection" (1971) ose "To Live and Die in L.A." (1985).

  Pas disa filmash disi m komercial, Friedkin i kthehet kinematografise indipendente me nje film qe e prezanton vjet ne Festivalin e Kans dhe qe e pashe dje: "BUG".

  Bug do te thote insekt, por edhe 'rregullim. Pikerisht kjo eshte interesante ne trajtimin e subjektit te filmit.

  Agnes, nje grua tek te 40-at, jeton e vetme ne nje qytet te humbur amerikan, punon ne nje bar (lokal) naten. I shoqi, njeri violent, eshte i burgosur dhe pritet te dale nga dita ne dite. Por vetmija i ka ardhur ne maje te hundes dhe nje mbremje, takon Peter, nje tip po aq i vetmuar dhe i uditshem, ne lokalin ku ajo punon.

  Peter shoqerohet gjithe e me shume me Agnes dhe pikerisht, Peter fillon gjithe e me shume te kete ident se insekte te padukshme e sulmojne vazhdimisht.

  I ndertuar ne formen e nje thriller-i, filmi eshte nje zhbirilim ne thellesite e qenies njerezore dhe te 'rregullimeve morale te saj.

  Film minimalist, i ndertuar i gjithi ne nje apartament te mbyllur, "BUG" eshte nje film po aq i frikshem sa dhe magjepes, shokues dhe melankolik.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "The Last King of Scotland" (Mbreti i fundit i Skocis) film anglez nga K. Macdonald

  "Mbreti i fundit i Skocis" eshte film anglez qe rrefen historine e diktatorit te Ugandes, ne vitete '70-te, Amin Dada.

  Ngjarjet pra zhvillohen ne Uganda, ku Nicholas Garrigan, nje mjek i ri anglez mberrin atje per te punuar ne nje OJQ mjeksore. Rastesia e ben mjekun e ri te takoje diktatorin, gjeneralin Amin Dada. Ky i fundit vendos qe mjeku i ri te behet mjeku i tij personal. Nicholas zbulon pak e nga pak natyren e tmerrshme dhe gjakpirese te gjeneralit.

  Ne rolin e diktatorit Amin Dada aktori amerikan Forest Whitaker fitoi mimin Oscar 2007, si aktori me i mire. Eshte tipike kjo per konceptin qe Akademia e Oscar ka per lojen e nje aktori: ajo nuk interesohet per lojen e nje aktori, por per imitimin qe ai i ben nje personazhi qe ka ekzistuar. Dua te them qe, nje aktor i talentuar si Forest Whitaker ne kete film nuk interpreton, por imiton si majmun modelin qe i vihet te luaj. Krejt e kunderta e lojes se Helen Mirren ne filmin "The Queen", qe nuk imiton, por interpreton ne menyre te magjishme rolin e mbretereshes se Anglise, pa aptur nevoje ta imitoje at.

  "Mbreti i fundit i Skocise" nuk eshte vese nje film mediokr, plot clich hollywood-iane, film i par me syze te bardha melodramatiko-qaramane dhe politikisht correkt, nga nje regjizor i bardhe (europian) ndaj Afrikses se zeze e plot halle...

  web-site i filmit: http://www.foxsearchlight.com/lastkingofscotland/

  dhe http://www.ledernierroidecosse-lefilm.com/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 14. #54
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Se fundi pashe "Breach". Mgjs nje histori e njohur spiunazhi, jo shume e komplikuar dhe me perfundimin qe dihej (bazuar ne nje histori te vertete), filmi te mbante zgjuar interesin deri ne fund. Me pelqeu ne menyre te vecant loja e Chris Cooper (ne rolin e Robert Hanssen), i cili arrinte ta percillte me se miri kompleksitetin e personazhit qe luante. Nuk do te thoja te njejten gje per aktorin tjeter Ryan Phillippe (ne rolin e Eric O'Neill), qe kishte gjithashtu rol kryesor ne film. Nese do kishin zgjedhur dike tjeter ne vend te tij, do i shtohej vlera filmit.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 15. #55
  The Daywalker Maska e Dageus
  Antarsuar
  08-02-2007
  Vendndodhja
  NYC
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Filmin "300" dua te shikoj patjeter po kush ka patur kohe. Thone qe eshte i bukur. Ndonje opinion nga kush e ka pare?
  Not ready to make nice!!!

 16. #56
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime n 92 postime
  Pashe "Music and Lyrics". Sa gjynah !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "After the wedding" ("Pas dasms")- film danez nga Susanne Bier

  "Pas dasmes", film i nominuar ne kategorine e filmit me te mire ne gjuhe te huaj per Osar 2007 eshte filmi i dyte qe i shikoj regjizores daneze Susanne Bier (nje koment per filmin e saj "Brothers" eshte ketu : http://www.forumishqiptar.com/showpo...4&postcount=22

  "Pas dasmes" eshte historia e Jacob Petersen-it, qe punon ne nje jetimore (OJQ) ne Indi. Jetimorja rrezikon te mbyllet per arsye fondesh. Jacob merr nje oferte nga Jorgen, afarist dhe filantrop danez. Jacob kthehet ne Danimarke, takon Jorgen dhe merr pjese ne dasmen e vajzes se ketij te fundit. Ketu fillon filmi: Jacob konstaton qe Jorgen ka per grua ish gruan e tij...

  Film i mire ! I ndertuar mbi mdjenjat e personazheve te tij, filmi ja del mban fal lojes se mrekullueshme te aktoreve.

  web-site i filmit: http://www.afterthewedding-lefilm.com/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "Suzanne" - film francez nga Viviane Candas

  Historia: Pas vdekjes se gruas se tij, Franck, gjuhtar tek te 60-tat, ndjehet i vetmuar. Dhe nje dite takon Suzanne, nje grua tek te 30-tat....

  "Suzanne" eshte nje film mbi plakjen, mbi jeten, mbi vdekjen (humbjen e nje njeriu te afert). Film i thjeshte, pa poza dhe teknika te nderlikuara filmike, pa pretendime, por me momente interesante !
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2002
  Postime
  1,612
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  "Les temoins" ("Dshmitart") film francez nga Andr Tchin

  Filmi i fundit i Andr Tchin (nje nga regjizort m romanesk francez) "Dshmitart" i merr ngjarjet ne veren e vitit 1984, ne Paris. Manuel mberrin ne Paris dhe ndan apartamentin me motren e tij. Nje dite njeh Adrianin, nje 40 vjear (luajtur nga Michel Blanc) homoseksual me te cilin krijon nje lidhje. Adriani nje dite i prezanton atij nje ift: Sara-n dhe Mehdiun, polic.

  Jemi ne vitin 1984, kur AIDS shfaqet per here te pare si epidemi. Te kater personazhet e filmit kthehen n deshmitar te kesaj drame...

  Film tejet romanesk, me nje ritem qe te kujton filmat policor, "Dshmitart" eshte padyshim filmi m personal i regjizorit tashme te njohur Tchin.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Mosha
  42
  Postime
  395
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ...po he mor autori se ta paskan veshtiresuar pak shikimin e temes tende,te pakten kjo tema jote(temat e tua)te mbush(te mbushin) pak me kulture,por ja,nuk eshte edhe aq shume visible (e shikueshme).Ketu me shume kane rendesi temat qe permbajne...nejse,se do ngaterrohem edhe me keq.Ti i kupton dhe te tjeret kuptojne me mire nenkuptimin.

  Pashe Les tmoins.Ajo qe me beri pershtypje ishte skenari,teper i forte.Nje histori qe fillon pak "jashte rregullave",por qe vendoset shume shpejt ne linje.Edhe ndarja ne dy pjese,jo keq.Nje regjizor romanesk,por me nje talent te padiskutueshem mendoj.Michel Blanc eshte magnifique,por dhe Sami Buajila.Fotografia gjithashtu e Hirch te mrekullon,montazhi,dialogjet,pra nje film qe mund te pritet mire megjithe historine qe trajton.Po lexoja sot Lib-ne,dhe kishte nje portret te Sami Buajila.Bravo per kete rruge aq te veshtire.Interpretimi i tij eshte brilant.
  Ti do mendosh qe filmi me paska pelqyer meqenese shkruajta me shume se ty,por ti per disa filma shkruan shume formalisht,pra zbaton nje lloj pergjegjesie personale mendoj.Kurse une mendoj se disa filma duhen mbrojtur.Por ti mbron filmin e mire,ate qe me te vertete mund te thuhet qe ka pak art,filmin e autorit,nga ku rrjedh dhe prejardhja e jote...
  Tjeter s'kam pare,filma te rinj e kam fjalen,se te vjeter po.
  Te uroj shikueshmeri me temat,ne kete forum siperfaqesor ne kulm.

Faqja 3 prej 18 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ditari im pa flete
  Nga ash n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 19-03-2010, 10:27
 2. Zekeria Cana: Ditari i luftës, 1999
  Nga Dita n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 09-06-2007, 02:51
 3. Pjese nga ditari qe s'mbaj - II
  Nga Henri n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 23-08-2004, 07:44
 4. (Shkputur nga ditari im) "Na ishte njher... Otranto '97"
  Nga Auloni n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-09-2003, 17:40
 5. Ditari I Nj Adoleshenti
  Nga eris n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-08-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •