Nese ai/ajo gerhet,ndihmoje te pushoje!

Rrhet moshes 40 vjece,1 ne cdo 2 burra gerhet.Ne moshen 65 vjecare 2 ne 3 cdo 3 persona gerhasin,perfshir dhe grate me nje zhurem qe mesatarisht arrin ne 80 decibel.
Shkaqet?Jane te shumta,por zgjidhjet jane me te thjeshta se c`mendon ti.

Gabimi i pare: Ne shtart ne shpine.
Si te flesh?


Eshte e ndaluar te shtrihesh ne shpine.Keshtu gjuha dhe gjelizat e qiellzes relaksohen,mbyllni kanalet ku kalon ajri dhe cdo frymarrje vibrojne.Keshtu njeriu gerhet.Mjafton te flesh ne nje krahe permbys per te marr fryme me mire,per te eleminuar shqetesimin.Por te pakten jan ata qe rin gjithe naten ne nje pozicion.
Zgjidhja?Qep nje xhep ne shpinen e pizhamave dhe mbyll ne te nje top tenisi (kjo te pengon te flesh ne shpine)Ose sistemo nje jastek pas shpines se atij qe gerhet,keshtu nuk do te kthehet.
Eshte e ndaluar gjithashtu te flesh me jastek te larte,te ulet apo pa jastek (disniveli mes kokes dhe fytit shqeteson frymemarrjen.

Kush ha shume ben shume zhurem!

Nder personat ne mbipeshe,3 ne cdo 4 gerhasin.Nje ushtrim fizik konstant eshte i domosdoshem per te pakesuar kilet e teperta dhe zhurmat e nates qe vijne prej tyre.Por kujdes,aktiviteti fizik para gjumit mund te prishe ate.Kurr pra mos u merr me ushtrime fizike pas ores 8-te te darkes.Kur ushqimi pas nje dreke te bollshme rrit kerkesen e oksigjenit nga ana e organizimit,njeriu merr fryme me thell ne gjume dhe keshtu rritet rreziku i gerhitjes.Kontrolli i dietes mund te jet nje zgjedhje e mire (ne darke,evito ushqimet e renda me yndyre,evito dhe alkolin "nese e pi ate"
Mos harro gjithashtu se disa ilace,(ilace per gjume,qetesues,antihistaminike),relaksojne muskujt duke bere me te mundeshme gerhitjen.

Bikarbonat per flagra hunde,perfekte.
Hunda e mbyllur eshte nje nga shkaqet kryesore te gerhitjes.Ajo vjen nga ftohja apo nga rinite alergjike dhe mjafton te pastrosh rruget e hundeve per te marr fryme me mire.Sugjerohet nje metod mjafte e thjeshte per te hapur hundet,mbush nje ene te rrakte me "sqep" ne cdo vrime hunde dhe shpelaji ato mire e mire.Pas lavazhit sprucohet prape ne hunde nje uje termal.Ne rastet me serioze,kur ke te besh me rinite alergjike,mund t`i pastrosh vrimat e hundes me vaj susami.Por,ne kete rast,me mire drejtoju ekspertit.

Ne dhome,shkala e duhur e lageshtise.
Mos harro se dhe ajri i dhomes se gjumit(shume i nxehte,i thate apo i ndotur.mund te pengoje frymemarrjen duke shkaktuar gerhitje.
C`te besh?Para se gjithash mbaje dritaren gjysem te mbyllur,ajri i jashtem rikulibron shkallen e lageshtis ne dhome.Nese perdor nje lageshtues,mund te perhapesh ne ajer esenc pishe,rozmarin apo ekualipti qe ndihmojne te marresh fryme me mire.Mund t`i vesh keto esenca edhe ne jastek,per nje efekt me intens.

Gerhitesit: te dhjamosur,te ftohur,te stresuar.

Kur gerhet njeriu?


Kur qeliza dhe gjuha vibrojne,per shkak te kalimit te ajrit ne kanalin qe lidh hunden dhe fytin.Intensiteti i gerhitjes varion nga njeriu tek njeriu dhe varet nga intensiteti i frymemarrjes por dhe nga ndertimi i kavitetit orar qe ben kasen harmonike.
Sa me shume te relaksohen muskujt e fundit te gojes,aq me e fort do te jete zhurma.Shkaqet:Ato me kryhesoret jane mbipesha dhe konfermacioni (ndertimi) anatomik i hundes dhe i gojes.Nje rol te rendesishem kane dhe inflamacionet e hundes te shkaktuar nga ndotja,alergjit,ftohjet,bile dhe nga stresi.Edhe keqformimet e setit hundor jane nje shkak i gerhitjes.

Dieta te lehta dhe JO duhanit.

Duhet te mbash nen kontroll zakonet e keqija,p/sh.mos e ekzagjero me ushqimin dhe me duhanin,por bej kujdes dhe ndaj ndryshimt te temperatures ose ndaj sprayve hundore.
Ja c`duhet te besh dhe c`far s`duhet te besh.Nese nuk do te gerhasesh duhet te biesh ne peshe,teprica e dhjamit keqeson frymemarjen.Te mos pish duhan apo te paksosh ate.Tymi i duhanit inflamon rruget e frymarrjes.Ta shfrysh hunden para se te flesh: keshtu,lirohen rruget e frymarrjes dhe ka me pak mundesi te gerhasesh.

C`duhet te evitosh? Pjata te renda e te yndyrshme,ne darke mos konsumo sallamra,djathra me yndyrne,ushqime pikante.

- Alkolik dhe ilace per gjume: Shkaktojne fryrje te qelizave te gjuhes dhe fytit.

- Ashilacione te temperatures,ftohjet dhe sinozit veshtiresojne frymemarrjen.

- Spray hundore: kur perdoren me shume,irritojne pjesen e brendeshme te hundes.

Omeopatia.

Omeopatia mund te jete efikase per te kuruar infeksionet e rrugeve te siperme te frymemarrjes.
Mjafton te marresh ilacet qe ofron ajo ne stomak bosh ne fillim 3 here/dite,duke ulur dozazhin kur behesh me mire.

-Kapiula.Pulsatilla per te reduktuar sekrecionet e mukozave.Euphorbium per te luftuar problemet e rrugve te frymemarrjes.

-Spray.Luffa operculata.Liron hunden nga sekrecionet dhe pakeson efektin e ftohjes nga poleni.Ne fillim,perdoret disa here/dite duke arritur nje here/jave.

Nje filxhan per te fjetur.


Nje koktej bimesh per te fjetur mire permban pjese te barabarta te barit te bletes (eleminon tensionin dhe te ben te flesh i qet), makthi (qetesues dhe dekongjencionnes), murrizit (rregullon rrahjet e zemres dhe frymemarrjen dhe verbascos (dekongjencionon dhe lufton infarmacionin e rrugve te frymemarrjes)
Ler ne infuzion per 10 min.1 luge nga kokteji i ketyre bimeve ne 1 filxhan uji te para gjumit.Ose tret ne 1 gote uji 1 pik te tinkures nene te cdo bime,pij ne gote para se te flesh ne hunden e mbyllur,provo infuzionin e blirit.Ler per 15 min,pak lule bliri ne 1 filxhan me uje te vluar.
Filtroje dhe pije pasi ke ngren darke.