Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 10 prej 10
 1. #1
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Poezia dhe rima

  Poezi Dhe Rima Shqipetare

  Nje hapsire e re per krijuesit Shqiptar te Poezive Dhe Rimave nga te gjitha Aspektet si ato shoqerore dhe dashurie, Besoj dhe shpesoj qe munde te shfaqni talentet tuaja ne kete tem ,Ju kujtoje Ruhet e drejta e Autorin.
  By Saimiri
  FieRaK

 2. #2
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kam lindur
  per te pare
  si kalbet nje gjeth
  kur shkeputet prej pemes!
  Kame lindur
  per te degjuar
  ulerimat e femijes
  qe vjen ne jete
  Kam lindur
  per te lexuar
  poshtersine
  qe shkruhet nga dora mizore
  Kame lindur
  per t'u shkaterruar
  prej malit te dhimbjes
  qe ekziston prej miliarda vjetesh
  Kam lindur
  per te vdekur!
  FieRaK

 3. #3
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mikse

  Me fal nje buzqeshje zemren mos ma lendo,
  me thuaj dhe njehere te dua dhe fort me perqafo.
  ***
  Z'dua ta di se cili je, kjo zemer per ty po rreh,
  ky sy per ty po qan, se dua te te kem prane.
  ***
  Nese nje dite do behem hi,
  ta dish e dashur jam djegur nga ty.
  Une ste kerkoj te me duash shume,
  por te pakten cerekun nga sa te dua une.
  ***
  Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lume,
  ku i dihet jetes ndoshta t'jetoj dhe shume.
  Me dite apo me vite, per sa te jetoj,
  vec teje tjeter kurre s'do dashuroj..
  ***
  Shpirti im lekundet si termet.
  Ate dite qe do me dashurosh
  ne bote do behet qamet.
  ***
  Te betohem me zot e Krisht
  se ty te dua pafundesisht.
  ***
  E dashura ime te lutem kthehu pergjithmon
  se zemra ime ty po te kerkon.
  Une per ty shume po vuaj
  e ketu pa ty vetja me duket e huaj.
  ***
  Mos e merr te bukur se te tradheton,
  mere te thjeshte, ashtu sic e meriton.
  ***
  Vec nje cast do doja,
  vec nje cast zerin ta degjoja,
  do doja vec fytyren ta shikoja,
  do doja vec nje cast me ty te qendroja,
  do doja vec nje cast puthjen tende ta shijoja,
  do doja vec nje cast dashurine te kujtoja.
  ***
  Lulja cel, thahet,
  ujet gurgugullon, ftohet,
  aklispsi fillon, mbaron,
  Dashuria jone lindi
  dhe do te ngelet pergjithmone.
  ***
  Ti jeton ne dhe te huaj,
  ndoshta tjeter dashuron,
  une per ty shume po vuaj...
  vall per mua po mendon?
  ***
  Dashuria ime per ty eshte zjarre
  qe shuhet vetem kur te kam prane.
  ***
  Si engjeli mbrojtes je ti per mua
  ndaj zemra ime nuk rreth se theni "TE DUA"
  FieRaK

 4. #4
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Vajza e Pa njohur

  Nje dite te bukur dimri nga nje vajze zile morrą me kerkoj ndihme dhe une e ndihmova.
  po e pash qe pata gabu vajzes dem i bana dhe veten e kam lendu.
  dikur i thash lamtumire por e shikoj qe ajo e paska te veshtir.
  naten rri pa gjum se ne vend te huaj jam dhe njerzit e zemres nuk i kam pran.
  ne sy te perlotur mendoj per ate vajz,
  se une kam shkuar te jetoj diku larg,
  dhe pse nuk e njoh e kam te veshtir .
  dhe pse se kam pa besoj se eshte e mire .....
  I lutem asaj vajze te mos me me lendu se jam djal i ri dhe du me jetu.
  jeta eshte e gjat cdo njeri e ka nje fat heret a von zoti s'harron.
  Mire ishte me pa ne ender por sdi si me parafytyru ket femen.
  nejse jeta vazdon dhe dita dites me keq po shkon.
  dy zemra kur u ndan ne fund te detit ran dhe atje kur shkuan prap u
  DASHURAN...
  FieRaK

 5. #5
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  **Lulja me e bukur eshte dashuria,
  por thika qe shkatrron zemren eshte tradhetia.
  **Sa yje ka qielli ti s'mund ti numérosh,
  sa te dua un ty s'mund ta imagjinosh.


  **I shtrir ne krevat je, me bej pak vend te vi edhe un atje,
  te rrim gjith naten zgjuar duke u puthur e perqafuar.
  Per...gjum te embel ishalla m'sheh ne enderr.
  FieRaK

 6. #6
  £u & £i Maska e xlindax
  Anėtarėsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  32
  Postime
  734
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Te dua o zemer
  vec per ty mendoj..
  i dua syt e tu qe thell me veshtrojn...
  ai shikim qe ndalet vec mbi mua...
  me ben te te ndiej me ben te te dua!
  Ogni xsona che passa nella mia vita č unica...
  Xkč lascia un poco di se..
  E prende un poco di me.

 7. #7
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk Paska Qen E Shkruar,
  Qe Te Me Ngroh Pran Hija Jote,
  Gjithmon Me Ke Munguar,
  Por Me Shum Me Mungon Sonte,
  E Di Qe Ke Ndrryshuar,
  Nuk Je Ai Qe Dikur E Deshta,
  E Di Qe Kam Gabuar,
  Te Gjitha I Mori Tjetra,
  Tash Te Humba Ty!
  ----------------------------------------
  Tani A Je I Lumtur Si Ishe Me Mua?
  E Di, Eshte Teper Von Ta Them
  Por Ende Te Duaaaaa!
  ----------------------------------------
  Kurr Sdo Tja Fali Vetes
  Qe Se Pranova Te Verteten,
  Eshte Dashur Qe Ta Thoja,
  Te Dua Ma Shum Se Veten
  Nese Me Ty Takohem
  Me Shiko Ne Sy
  Ta Di Se Ma Ke Falur,
  Ashtu Si Ta Fala Un Ty!!
  ----------------------------------------
  Me Kan Then E Me Kan Then,
  Ne Ty Mos Me U Dashuru,
  Me Kan Then Se Ke Mem Lan,
  Ke Me Shku E Mem Harru,
  Me Kan Lodh Me Fjalet E Shkrehta,
  Thojn Se Ti Nuk Je Besnik,
  Por Nese Ndodh Qe Fjalet Jan T'verteta,
  Ti Prej Meje Ik
  --------------------------------------------
  Hej Aventurat Tua,
  i Harron Nese Rrin Me Mua,
  Ti Dukesh Simpatik
  Nese Sje Besnik
  ik Pre Meje ik
  --------------------------------------
  Ah Ti Moj Jet Ku Me Ke Tret
  Larg Dheut Atje Ne Gurbet,
  Malli Me Djeg Per Femijrin
  Per Fushat, Male Dhe Rinin
  Un Perseri Dot Kthehem Tek Ti
  Oh Vendi im Oh Dheu i Te Parve Te Mi
  Sa Her T'kujtoj Qaj Si Femi
  Dot Kisha Shkrij Gjith Pasurin
  Qe Ta Kthej Prap Ate Rini
  Ku Dashurija Kishte Kuptim
  E Lumturija S'kishte Mbarim
  FieRaK

 8. #8
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ka Nje Koh Qe Ke Ndrryshuar
  Qka Ka Ndodhur Me Ty Nuk E Di,
  Sje Ai Qe Kam Dashuruar,
  Tani Sillesh Si Tjeter Njeri,
  Her Humbesh, E Her Lajmrohesh,
  Si Me Par Un Me Nuk Te Takoj,
  Nese Do Qe Te Largohesh,
  Veq Vazhdo Se Edhe Pa Ty Jetoj!!!
  ------------------------------------------
  Jam Ajo Qe Jam
  DOt Vazhdoj Stilin Tim Un NUk E Ndrroj
  Dije Mire Smundem Te Pranoj
  Shoqerin Un Per Ty Ta Largoj
  Ik Ti Pergjitmon“Me Ler Te Lir T'jetoj
  Mos Kujto Se Rinin E Jap Per Ty
  Kesaj Me Si Thuhet Dashuri
  Ndarja Jon Ma E Mir Eshte Per Te Dy
  Por Kurr Mos U Ktheh Perseri
  -------------------------------------------
  Gjersa Dielli Te Ben Drit
  Edhe Deti Te Gjemon
  Dhe Te Vdes Ti Mbylli Syt
  Kurr Kjo Zemer Ste Harron
  ------------------------------------------
  FieRaK

 9. #9
  .:: Garda e VjeTeR ::. Maska e engjulli_peje^
  Anėtarėsuar
  15-11-2002
  Vendndodhja
  Jetoj ne Hen Ne Boten E Dashuris ,Larg Fierit Tim Te Dashur Larg Miqeve TE Mi Edhe Shqiperis.
  Mosha
  38
  Postime
  430
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dita Fundit

  Kur te vi dita e fundit per mua
  dua te vdes ne duart e tua
  kur te me shikosh te vdekur
  mos qaj por beje zemren hekur.

  Kur te me leshosh ne varr
  kujto takimin tone te par.
  kur te me mbulosh me dhe
  mendo sa u deshem ne.

  E di se zdo ta kesh veshtir
  nje grusht dhe tma hudhesh ne fytyr
  ne vend te fjales lamtumir
  me thuaj mir se shkove ti.
  ----------------------------------------


  " Sytė e tu"

  Herė mė mbysin, herė mė ngjallin,
  Herė mė shujanė, herė mė kallin,
  Herė mė shtangin, herė mė dridhin,
  Herė mė ēmendin, herė mė lidhin,
  Herė sa ėmbėl mė qetėsojnė,
  Herė sa ashpėr mė tėrbojnė...
  Herė sa bukur dinė tė flasin,
  Herė sa tmerrshėm dinė tė vrasin,
  Herė mė bėjnė tė tė dua shumė,
  Herė tė urrej deri nė pafund...
  Herė tė kem kudo me vete,
  Herė tė mos tė shohė kurrė nė jetė...
  Edhe tė bukur, edhe tė rrezikshėm,
  Edhe tė kėndshėm, edhe tė frikshėm,
  Edhe lule, edhe therrė,
  Edhe dritė, edhe terrė...
  Shumė tė ēuditshėm,
  Megjithatė falendėroje Zotin pėr kėtė dhuratė,
  Se rrallė janė ata qė mbajnė sy, qė syve tu u ngjajnė!...
  FieRaK

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Ujmiri
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Usa
  Postime
  224
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga engjulli_peje^ Lexo Postimin
  Nuk Paska Qen E Shkruar,
  Qe Te Me Ngroh Pran Hija Jote,
  Gjithmon Me Ke Munguar,
  Por Me Shum Me Mungon Sonte,
  E Di Qe Ke Ndrryshuar,
  Nuk Je Ai Qe Dikur E Deshta,
  E Di Qe Kam Gabuar,
  Te Gjitha I Mori Tjetra,
  Tash Te Humba Ty!
  ----------------------------------------
  Tani A Je I Lumtur Si Ishe Me Mua?
  E Di, Eshte Teper Von Ta Them
  Por Ende Te Duaaaaa!
  ----------------------------------------
  Kurr Sdo Tja Fali Vetes
  Qe Se Pranova Te Verteten,
  Eshte Dashur Qe Ta Thoja,
  Te Dua Ma Shum Se Veten
  Nese Me Ty Takohem
  Me Shiko Ne Sy
  Ta Di Se Ma Ke Falur,
  Ashtu Si Ta Fala Un Ty!!
  ----------------------------------------
  Me Kan Then E Me Kan Then,
  Ne Ty Mos Me U Dashuru,
  Me Kan Then Se Ke Mem Lan,
  Ke Me Shku E Mem Harru,
  Me Kan Lodh Me Fjalet E Shkrehta,
  Thojn Se Ti Nuk Je Besnik,
  Por Nese Ndodh Qe Fjalet Jan T'verteta,
  Ti Prej Meje Ik
  --------------------------------------------
  Hej Aventurat Tua,
  i Harron Nese Rrin Me Mua,
  Ti Dukesh Simpatik
  Nese Sje Besnik
  ik Pre Meje ik
  --------------------------------------
  Ah Ti Moj Jet Ku Me Ke Tret
  Larg Dheut Atje Ne Gurbet,
  Malli Me Djeg Per Femijrin
  Per Fushat, Male Dhe Rinin
  Un Perseri Dot Kthehem Tek Ti
  Oh Vendi im Oh Dheu i Te Parve Te Mi
  Sa Her T'kujtoj Qaj Si Femi
  Dot Kisha Shkrij Gjith Pasurin
  Qe Ta Kthej Prap Ate Rini
  Ku Dashurija Kishte Kuptim
  E Lumturija S'kishte Mbarim
  Pend e qytetit tim pershendetje mir s ete lexoj ne radhe
  ~~~~~~~~~~~Astrit Dreshaj~~~~~~~~~~~~~~~~

Tema tė Ngjashme

 1. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 11:27
 2. Fethullah Gylen
  Nga HamatieL nė forumin Shkrimtarė tė huaj
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 03:33
 3. Si ushqehet poezia moderne ?!?
  Nga BluPower_blu nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 23-01-2004, 11:21
 4. Georg Trakli, Driteroi Dhe Poezia Si Mesianizem
  Nga shigjeta nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-08-2003, 02:41
 5. Struga, aty ku poezia jonė u ndie e vlerėsuar
  Nga marinI nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-09-2002, 14:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •