Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar mė parė nga macia_blu Lexo Postimin
    Havjar = Caviar
    kime (c'eshte kima, dhe si pergatitet)= mish i grire i gatuar, me qepe.
    tartuf=truffle (lloj kerpudhe,ka te zeze dhe te bardhe, e zeza vlen me shume se floriri)
    zaferan = Saffron (Anglisht) = Safran (Shqip) = erez per gatim, ose djale shume i mire
    arra moskat= nutmeg
    koper = dill
    trendeline = mendja e nje vajze 15-55 vjeē


    Faleminderit te gjitheve per pergjigjet qe sigurisht me kane ndihmuar.
    Ndersa ty derty te pershendes ne menyre te vecante , per perkushtim, per pergjigjen dhe sidomos per pergjigjen e fundit .


    Dikur kam ngrene buke e kripe edhe miqte nga kryeqyteti apo nga kryesia e partise, (asaj partise qe na i mori te gjitha, "te pasurit" e atehershem) i kam pritur e percjelle me Buke e kripe , se zemra e te varfereve apo zemra e "kulakeve" nuk u shijonte.
    Mandej nuk e kam pare si primare me ia ba qejfin gojes -barkut . E megjitheate vdekur nuk kam ....
    Gjithmone jam besdisur dhe zemruar me zotin se pse e ka denu njeriun , me hanger , me dal ne banje e me fjete gjume. ( jo vetem varferia ndikon te mbetesh injorante ne "artin e" e te gatuarit).nejse...
    Edhe nje here pershendetje te gjitheve , dhe ky vit qofte "barkplote".
    trendelina eshte trendeline moj vajze ka ere te mire e perdornin neper dollape robash ne nje kohe, qenke me te vertet trendeline
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
    shkodrane eshte..
    jan ato dy mbajtjset prej lecke.. te tepsis byrekut kur eshte i nxehte..qe mos djegim duret..
    shage..jo shake..

    po ushunj..
    kujt i thon..
    tani qe ma the u kujtova ahahaha po pra sikur me thane hik mi lec ,zhele e ka ni gabim :P

    ushunj derri -dhjami i derrit i shkrime
    ne itali bejne piadinen zona ku jam une quhet strutto
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    i ke gjet o saura..
    po ckini bere per bajram?

    gezuar bajramin te gjithve..

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
    i ke gjet o saura..
    po ckini bere per bajram?

    gezuar bajramin te gjithve..
    Une bera shendetlije se bakllava nuk ma mban
    te lodh
    gezuar Brari
    po una i qaj dialektet me shkrim sjam gje me interpretim jam me mire lol
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga macia_blu Lexo Postimin
    Nuk e di nga me ke ardhur , por vertete me ka lindur deshira te gatuaj.... (ndoshta mosha, ndoshta vajza, ndoshta femra brenda meje kerkon te plotesohet....) Nejse, puna qendron se nuk di aspak te gatuaj , so cfare bej , gatuaj me liber recetash....por edhe ne liber has veshtiresi, ne disa emra qe nuk e di se cfare jane , dhe si quhen ne anglisht. (psh, sa kam vuajtur te gjeja si quhet niseshtja ne anglisht.... ) Emrat qe me kujtohen tani po shkruaj jane :


    .Havjar... Hajvar asht ushqim dimror qe vjen nga turqishtja kjo nuk ndrron emer me sa ndrron feta greke . shkruhet HAJVAR ose disa shkrujn AJVAR asht ushqim 100% speca te kuq te zier me orź e tani futen ne tegull qe qendrojn 1 vitź .

    kime (c'eshte kima, dhe si pergatitet)=? ket se kuptoj as vet ...kime ???
    tartuf=?.....
    selino=? selino asht fjale italiane po frengjisht quhet Céleri perdoret per supa zakonisht. dhe trangu i bardh si zarzavete qe sherbehet me midh c'leri dhe pire patatesh .

    astakoj,........................
    zaferan.....zaferan asht lule nga lindja qe quhet safran, kjo lule asht mjaft e shtrejt dhe sherben vetem me ngjyros orizin e ben pak te kuq) SAFRAN asht internacional.
    arra moskat=? arra moscade asht fjale franqeze Noix de muscade

    koper =?.....
    xinxifile=?.....
    trendeline ......
    marule.....................
    galete (galete e bluar)..............galete asht fjale franqele (kulaē i bluar ) mesiguri perdoret me ngjy ne te mishin per ta ferguar , gaeta e bluar bahet buken e ftoft me e rreshkur ne furr dhe me e thy me e ba pluhur e vendoset ne nji ene dhe qendron 6 muj nese asht thar mirź vehet edhe siper gjellave te rreshkura qe quhen GRATNINE edhe ne fr edhe ne italisht.

    flete xhelatine...zhelatine fjale frangjishte dhe italishte gelatine gelatino qe perdoret per reqele pekmeze shtresa e fundit dhe torta .
    ...
    Kerkoj qe, dikush te me thote cfare jane , dhe si quhen ne anglisht (si, kur dhe per cfare perdoren i gjej tek libri)
    Flm....macia
    shum temź e qelluar ket e mendoja shumehere si tja filloj dhe si te shkruaj pa u ofendu njerzit qe shkrujn reēeta ne gazeta se pari ku ka shum shum gabime dhe kur pyes njerzit e aferme qe jetojn ne kosove as ato si kuptojn shum fjalź , nuk i kuptojn se jan fjale te huazuara dhe te "pershtatura ne shqip"

    mua me ka pengu teper fjala ajk dhe gjalp ...pse maza te quhet gjalp apo tlyni ket se kuptoj fare ket ndryshim pa lidhje...
    me pengon fjala glazura ...qe vjen nga fjala franqeze dhe italiane glacer.

    ta vazhdojmź temen asht mjafte interesante.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    [QUOTE=macia_blu;1496725]Havjar = Caviar


    kujdes Hajvar asht ushqim me speca te kuqe , kurse Caviar jan veze peshqish qe shiten per festa te fund viti ka te kuqe dhe blue (te zeza )
    exportues i madh asht rusia (azerbajxhan) i Caviarit e turqia i Hajvarit e serbija i Ajvarit.
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga Gjallica Lexo Postimin
    Nenexhik = ?

    Bollgur = ?

    Kordheze = ?

    Lyrė = ? (mos eshte kjo yndyre)

    Ndonje mendim nga ju te jugut per kto fjalet?

    dua te korigjoj vetem ku di.
    Bullgur asht "mill" nga gruri i mbur trash qe perdoret ne turqi dhe Liban , ky lloj "milli 'cemoule ne frengjisht ulet me uj te valź dhe e ken ne tepsi apo enź dhe fruhet kur fryhet dhe ska ma uj asht gati per tu ngren dhe sallata e pergaditur me patlixhana kastraveca speca te coptuara imt perzihen se bashku keto i gjeni ne restorane Libaneze te prezentuara ne nji pjat mbi fleta te sallates dekorim i bukur.

    tani ekziston bullguri marokan 'couscoussi asht ma i imt dhe pergaditja asht shum ma ndrysha dhe asht gjella me e njohur marokane .(Couscous)
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga drity Lexo Postimin
    trendeline = mendja e nje vajze 15-55 vjeē
    me kujtove ne klasen e parź angleze, e mesum fjalen tinegere...e dija ne kosve perdoret per te rij tinegjer tinegjere, ne anglisht tin dhejt ....pra mendja e nji vajze 10 vjeē e hajt hajt ....shqiptaret veq kopjojn albanologet shqiptar kopjojn e se lodhin koken
    serbet ata ja hjekun nji germ dhe e bajn serbe psh Hajvar hiqet H dhe behet Ajvar
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga ringo Lexo Postimin
    guzhina Fusion,pak a shume e ka prejardhjen nga australia.ajo eshte thjeshte nje bashkim i dy guzhinave te ndryshme,p.sh:bashkon nje gjelle shqiptare me nje gjelle kineze,por nuk diskutohet qe edhe shija ben te veten e cila varet se sa i afte eshte guzhinieri.ne facebook mund te shkoni tek faqja Guzhina Moderne Shqiptare,dhe keni shume guzhuniere shqiptare qe gatuajne receta te vecanta nga mbare bota,dhe se mund ti pergjigjen cdo pyetje qe keni rreth gatimit,si edhe me ilustrime.Pershendetje
    guzhuniere a asht shkruar gabimisht apo doni te thoni ne shqipen moderrne kuzhinier !
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
    si themi kesaj bime shqip??





    asparag apo shpargull???

    asparag---latinisht

    shpargull----- shqip!!ose gjermanisht!!??( s(sh)pargel....
    L'asperge est une plante de la famille des Asparagaceae originaire de l'est du bassin méditerranéen. Connue des Romains, elle est cultivée comme plante potagčre en France depuis le XVe sičcle.
    pra Asperzhe , asht perim i ardhur nga rromaket nga vendet e lindje 'te bazenit mediteranian" dhe me ne fund ne shekullin XV ka ardh ne France.

    gjella ma e njoftur a asperge (asperge) asht Asperges ą la Flamande (Recette belge bien connue)...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  11. #31
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    [QUOTE]
    Citim Postuar mė parė nga saura Lexo Postimin
    tahma (tahmo )
    perdoret kur do shume pasuri..para.. etjetj
    ose punon shume ka tahma te madhe..( punon shume se do te vej para )
    por perdoret edhe tahma .... sa ha mi dreq sa tahmo qe ke ..(por kam pershtypjen qe shpreh sasine...)
    nga anet tona nuk shkruhet dhe thuhet keshtu..ne themi tamah..paska tamah te madh per pune ...ose per pasuri ose per ushqim..nepsi dhe tamahu jane te ndryshme..nepsi eshte deshira per te provuar shume gjera ne te ngrene kurse tamahu shpreh deshiren te kesh shume nje nje gje apo ne disa gjera...keshtu e di une ..ndoshta jam gabim
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _MALSORI_ : 19-08-2012 mė 15:50
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
    i ke gjet o saura..
    po ckini bere per bajram?

    gezuar bajramin te gjithve..
    Gezuar edhe juve festa e Bajramit , une kam pergadit Trileēe ambelsirź spanjolle

    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dorontina : 19-08-2012 mė 16:49
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    [QUOTE=_MALSORI_;3471894]
    nga anet tona nuk shkruhet dhe thuhet keshtu..ne themi tamah..paska tamah te madh per pune ...ose per pasuri ose per ushqim..nepsi dhe tamahu jane te ndryshme..nepsi eshte deshira per te provuar shume gjera ne te ngrene kurse tamahu shpreh deshiren te kesh shume nje nje gje apo ne disa gjera...keshtu e di une ..ndoshta jam gabim

    Po ti ke perseritur fjalet e mija :P
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-01-2012
    Postime
    73

    Pėr: Fjalor kuzhine

    Citim Postuar mė parė nga sadete71 Lexo Postimin
    bollgur- grizė
    Bullgur nuk eshte Grze,por grure e coptuar,e gjeni ne shitje me shum ne shitore ushqimore turke apo arabe,tash me ka edhe ne te gjithat shitoret ushqimore si Bullgur ashtu edhe Kus-Kus.
    '' Duaji tė gjithė, beso vetėm disa. Askujt mos i bėj keq''

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-03-2006
    Postime
    296

    Pėr: Fjalor kuzhine

    ke edhe nje ketu FJALORI I KUZHINES

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •