Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Jezusi erdhi.

    Gezuar ditelindjen e Krishtit.
    Zoti ju bekofte me hirin dhe paqen e tij. Krishtlindja per ne te krishteret eshte dita kur Perendia permbushi premtimin e Tij, dhene per shpetimin e njeriut.
    Nje dite nje miku im me tha: Dita e lindjes se Krishtit mendohet te mos jete kjo date, nuk e di se si mendoni ju. Atehere une i thashe: Miku im i dashur, ditlindja e Krishtit nuk ka nje kuptim thjesht njerzor, ashtu sic ne festojme ditlindjen e femijeve apo te prinderve tane. Ditelindja e Krishtit per ne te krishteret eshte, ardhja e Mesise se premtuar, i cili erdhi te shpetoje njeriun nga mekati dhe vdekja. Pra gezimi dhe festa jone nuk lidhen thjesht me nje dite kalendarike ku ne te gezojme kete date si nje evenimet. Festa dhe Gezimi yne kane te bejne me faktin se, para rreth dymije vjetesh, Perendia e realizoi premtimin e Tij, per shpetimin e njeriut nga mekati dhe vdekja. Ai e premtoi kete shpetim qysh ne kopshtin e Edenit, kur njeriu ra nen mekat. Ai e shpalli kete shprese permes gojes profetike, permes shkrimit dhe ligjit dhene popullit te tij Izrael. Dtilinjda eshte ardhja e Shpetimtiarit ne toke, i cili na nxori perfudnimisht nga ferri, duke na dhen jeten e perjetshme. Pra uroj qe kete gezim ta kete cdo zemer njeriu ne kete bote, sepse vetem keshtu lindja e Krishtit, do te jete dhe lindja jote per ne jete te perjetshme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 25-12-2006 mė 00:42

  2. #2
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Ai qė lavdėrohet pa pushim prej ushtrive qiellore zgjodhi tė banojė nė grazhdin e pėrulur si njė foshnjė, dhe nė zemrat e atyre qė e pranojnė. Atij nuk i erdhi ndot nga ndyrėsia e grazhdit, dhe as nga mėkatet e atyre tė cilėt me pėrulėsi e pranuan. Sepse Ai hyn aty ku e gjen derėn hapur!

    Ai e transformoi grazhdin nė pallat mbretėror dhe mėkatarėt nė shenjtorė!

    Gėzuar Krishtlindjet vėllezėr dhe motra nė Krisht!
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  3. #3
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Shum vite me rradhe eshte duke ardhur Jezusi , vetem se ardhjen e Tij askush nuk e ka pa!!!
    Edhe sa vite tjere do te vij keshtu Jezusi ? Ose a ma tregon dikush vitin kur dote vij Jezusi dhe njerezit ta shofin ate .
    Se besomni , per mua nuk ka llogjik te thuhet Erdhe Jezusi . Ku eshte ?!! Kur erdhi ?!! Ku erdhi, ne cilin vend ?!! Ku shkoj ?!! Etj etj , e kam fjalen , ardhjen e Jezusit edhe une e besoj si musliman qe jam . Por kurre do te vij , kete nuk e di , e di Perendija vete, por nuk genjej te pakten veten duke thene " Erdhi Jezusi" cdo vit , dhe Jezusi nuk eshte askundi !!!
    Nuk jam kunder te festoni ditelindjen e Tij , te festoni jeten e Tij , por kjo shprehja qe perdorni ' Erdhi Jezusi" me dukegt e pakuptimt .

    Urime Krishtlindjet krejt besimtareve kristian dhe shpresoj qe perendiaj ka per ti plotesuar deshirat e juaja .
    WE WILL NOT GO DOWN!

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2006
    Postime
    56
    Citim Postuar mė parė nga Matrix
    Ai qė lavdėrohet pa pushim prej ushtrive qiellore zgjodhi tė banojė nė grazhdin e pėrulur si njė foshnjė, dhe nė zemrat e atyre qė e pranojnė. Atij nuk i erdhi ndot nga ndyrėsia e grazhdit, dhe as nga mėkatet e atyre tė cilėt me pėrulėsi e pranuan. Sepse Ai hyn aty ku e gjen derėn hapur!

    Ai e transformoi grazhdin nė pallat mbretėror dhe mėkatarėt nė shenjtorė!

    Gėzuar Krishtlindjet vėllezėr dhe motra nė Krisht!
    Gezuar te gjitheve.Eshte me te vertete nje feste e madhe.Fatkeqesisht ketu ku jetoj eshte bere teper comerciale.Nga nxitimi per te kryer ne kohe shopping ne kohe harrojme kuptimin e vertete te Krishtlindjes.Eshte koha per te dhene,me te vertete,por se pari duhet te japim paqe dhe dashuri.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga FireSoul
    Shum vite me rradhe eshte duke ardhur Jezusi , vetem se ardhjen e Tij askush nuk e ka pa!!!
    Edhe sa vite tjere do te vij keshtu Jezusi ? Ose a ma tregon dikush vitin kur dote vij Jezusi dhe njerezit ta shofin ate .
    Se besomni , per mua nuk ka llogjik te thuhet Erdhe Jezusi . Ku eshte ?!! Kur erdhi ?!! Ku erdhi, ne cilin vend ?!! Ku shkoj ?!! Etj etj , e kam fjalen , ardhjen e Jezusit edhe une e besoj si musliman qe jam . Por kurre do te vij , kete nuk e di , e di Perendija vete, por nuk genjej te pakten veten duke thene " Erdhi Jezusi" cdo vit , dhe Jezusi nuk eshte askundi !!!
    Nuk jam kunder te festoni ditelindjen e Tij , te festoni jeten e Tij , por kjo shprehja qe perdorni ' Erdhi Jezusi" me dukegt e pakuptimt .

    Urime Krishtlindjet krejt besimtareve kristian dhe shpresoj qe perendiaj ka per ti plotesuar deshirat e juaja .
    Fire soul.
    Jezusi nuk vjen per vit, ashtu sic ti mendon. Ai erdhi para dy mije vjetesh, duke lindur permes virgjereshes Mari, ashtu si profecite dhe shkrimi i shenjte kishin parathene. Ai erdhi per te mbajtur mekatet tona ne kryq, dhe pasi e kreu kete veper te hirit, Ai u ngjit ne qiej, ne te djathte te Atit. Ai iku qe te pregatise nga nje vend per te gjithe ata qe besojne ne te. Askush nuk eshte i perjashtuar nga ky hir, gjithmone nese beson tek Jezusi, ne vdekjen dhe ringjalljen e tij.
    Pershendetje nga deshmuesi

  6. #6
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Gėzuar Krishtlindjen.


    Lavdėruar Emri i Perėndisė sepse ai zgjodhi tė dėrgojė Birin e Tij nė kėtė botė pėr mėkatarėt. Dhėntė Perėndia qė Krishti tė lindė nė zemrėn e ēdo njeriu.



    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  7. #7
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068

    Te lumte goja per keto fjale.

    Citim Postuar mė parė nga Matrix
    Ai qė lavdėrohet pa pushim prej ushtrive qiellore zgjodhi tė banojė nė grazhdin e pėrulur si njė foshnjė, dhe nė zemrat e atyre qė e pranojnė. Atij nuk i erdhi ndot nga ndyrėsia e grazhdit, dhe as nga mėkatet e atyre tė cilėt me pėrulėsi e pranuan. Sepse Ai hyn aty ku e gjen derėn hapur!

    Ai e transformoi grazhdin nė pallat mbretėror dhe mėkatarėt nė shenjtorė!

    Gėzuar Krishtlindjet vėllezėr dhe motra nė Krisht!
    Te lumte goja per keto fjale.
    Une nuk e pashe kurre ATE me sy por ,njeriu nuk ka vec sy te shohe .
    Une shoh dicka tjeter qe m'a ben ATE te dukshem edhe optikisht,shoh sa perpara ecin ata qe ndjekin rrugen e TIJ qe driten na dha per te luftuar te keqen per te mposhtur te papriturat e se ardhmes per te qene njerez.Mjafton te hapni syte dhe do te shihni qe AI eshte prane ne cdo moment,AI kurre nuk te braktis.
    Largoni erresiren nga mendja dhe do te shihni se AI duket ,pendohuni dhe AI nuk do t'ju braktise!
    Gezuar diten kur jeta njerezore mori kuptim,diten e lindjes BIRIT TE SHENJTE!
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  8. #8
    Maska e *Babygirl*
    Anėtarėsuar
    06-07-2006
    Vendndodhja
    Local Disk :D
    Postime
    910
    Valle paska ne kete forum edhe njerz qe besojn ne Krishtin?
    Sepse ne kete forum kam pa vec njerez qe besojn ne Allahun dhe Muhamedin dhe njerz qe e perulin fen e Krsihter dhe Krishtin!
    Gezuar krishtlindjen!
    Mos jeto pa buzėqeshur...sepse dikush nė kėtė botė jeton nga buzėqeshja jote ...!

  9. #9
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Urime krishtlindjet te gjithve

Tema tė Ngjashme

  1. Nihilizmi
    Nga SKUTHI nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 62
    Postimi i Fundit: 10-11-2018, 10:04
  2. A u Kryqezua dhe a u ringjall Jezusi?
    Nga fisniku-student nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 02-08-2014, 03:59
  3. Pėrgjigje: 75
    Postimi i Fundit: 31-05-2009, 11:58
  4. Njerėzorja e Jezu Krishtit (Isau a.s.)
    Nga Senadi_ul nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-11-2006, 17:06
  5. Gjithēka mbi Jezu Krishtin Zot
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 63
    Postimi i Fundit: 08-11-2006, 06:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •