Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Autobiografit e legjendave t futbollit

  Johan Cruyff

  Johan Cruyff (n gjuhn holandeze shkruhet Johan Cruijff  ) sht nj trajner dhe ish-futbollist holandez. Ai sht pa dyshim nj nga strategt m t mir t futbollit bashk me brazilianin Pele, argjentinasin Diego Maradona, francezt Michel Platini dhe Zinedine Zidane apo gjermanin Franz Beckenbauer. Ai sht nj nga animatort e futbollit t plot n fillim t viteve 70 kur luante n radht e Ajaksit t Amsterdamit. I quajtur Pele i bardh, para Maradons, por edhe para Platinit, n Evrop rrezatoi n radht e lojtarve m t mir.Ishin pikrisht vitet shtatdhjet kur ai quhej mbret i futbollit dhe i portokallinjve q prfaqsonin skuadrn kombtare holandeze. Historia e tij ka shum ngjarje t pabesueshme. N fakt, Cruyff sapo ishte larguar nga shrbimi ushtarak pr faj t kmbve t tij, shum t sheshta dhe me kavilje t deformuar. Pikrisht kmbt e tij, t veanta pr formn e tyre kontribuuan q ai t bhej i famshm n bot. Ky djal, q ishte fryti i nj shitsi frutash dhe nj pastrueseje, t cilin msuesi Gianni Brera e prkufizoi si m t mir se Di Stefano, ylli i Real Madridit, dhe q m pas e pagzon "Pelja i bardh ". nuk sht nj vetm q Cruyff merr n karrier tre her mimin Topi i Art" q jan t barabart me mimet Oskar q jepen n botn kinematografike.

  Fillimet e karriers

  Johan Cruyff ka lindur n Amsterdam m 25 prill t vitit 1947. Prindrit e tij, tregtar frutash, banonin pikrisht para stadiumit t Ajaksit. Johani i vogl ishte vetm 12 vje kur babai i tij vdiq nj atak kardiak. N at koh mamaja e tij gjen nj pun n klubin e futbollit si pastruese me qllim q t siguronte t ardhura pr familjen. Jeta u b shum e vshtir pr t dy, tashm t mbetur vetm pas vdekjes s kryefamiljarit. Mamaja e regjistron Johanin n seksionin e futbollit t Ajaksit. Johan hyri n mosh shum t re n skuadrn e tulipanve t Ajaksit dhe n moshn 12-vjeare dinte tashm t pozicionohej shum mir n fush. Q n hapat e par ai dukej q ishte nj fmij i talentuar n futboll. Arrinte t mbante topin me kmb deri n njqind e pesdhjet pasime radhazi, nj rast i rrall dhe nj specialist i topit duke llogaritur moshn q kishte. Pr t forcuar fizikun e tij, q ishte larg atij t nj atleti, strvitej me disa thas t mbushur q peshonin katr kilogram secili. N gusht t vitit 1963, ai nnshkruan n moshn 16-vjeare kontratn e tij t par m Ajaksin. Ai luan ndeshjen e par m 15 nntor t vitit 1964 kundr Groningen, edhe pse ekipi e tij humb kt ndeshje, ai shnon aty golin e tij t par. Ai hyn n przgjedhjen holandeze m 7 shtator t vitit1966 gjat nj ndeshjeje kundr Hungaris, e cila prfundoi e rezultatin 2 me 2. Ai nnshkruan golin e barazimit. M von, Holanda kryen nj ndeshje m ekosllovakin. I lodhur nga nj shnim golash shum i dhunshm, Cruyff vendos drejtsi n veten e tij. Arbitri i jep kartonin e kuq dhe Cruyff ishte lojtari i par holandez q u prjashtua. Ajaksi fiton pr her t par n finale Kupn e Evrops, q ishte data 28 maj e vitit 1969, por prulet para Milanit AC me rezultatin 4 me 1. Pasi u prjashtua nga fusha e blert, Cruyff largohet nga skuadra e Ajaksit. Ashtu si Gerrie Muhren ka mbajtur numrin 9, ai mbajti numrin 14, numr q do ti ngjitej pas kurrizit gjith jetn e tij futbollistike. Ajaksi bhet kampion i Bots pas fitores n finale n Wembley kundr Panathinajkos t Athins, m 2 qershor t vitit 1971. Cruyff fiton kt vit mimin Topi i Art. M 31 maj t vitit 1972 Ajaksi fiton pr her t dyt Kupn e Evrops prball Interit fal dy golave t Cruyff. Ekipi i tij fiton njkohsisht titullin e Kampionit t Bots s Klubeve m 28 shtator t vitit 1972 prball Indepediente. Cruyff luan ndeshjen e tij t fundit n ekipin e Ajaksit m 19 gusht t vitit 1973 dhe m pas destinacioni i tij sht ekipi i Barcelons.

  Ekipi i Barcelons

  Cruyff u transferua n Klubin Sportiv t Barcelons n fund t vers s vitit 1973 pr nj kontrat rekord. Ardhja te ekipi i Barcelons dhe jo te Reali i Madridit t lojtarit m t mir t bots, duket si nj triumf katalan. Klubi ka fituar n Lign e Kampionve q prej vitit 1960 dhe ishte n prag t festimit t 75-vjetorit. Presioni i popullit ishte shum i madh, Cruyff konsiderohej si shptimtar q do ti jepte klubit fam nga ajo i tij. Atij i lejohej gjithka, prfshi ktu faktin e t pirit cigare Camel pa filtr n kohn e pushimit mes dy pjesve t ndeshjes. Ekipi i Barcelons, i drejtuar nga Rinus Michels (nj tjetr ish-lojtar i Ajaksit), nuk mund t besonte te reduktimet q n fillim t sezonit, por kjo ndodhi pasi e detyruan disa probleme politike dhe administrative. Cruyff luan pr her t par, pra nn fanelln e re me ngjyrat e ksaj skuadre, m 28 tetor t vitit 1973. N kt ndeshje ai shnon dy gola prball Granads. Ai fiton prsri mimin Topi i Art n vitin 1973. ai bhet idhulli i katalanve. Gjithashtu ekipi po bnte ndeshje me vlera duke mos psuar asnj humbje. Jo m larg se nj vit m pa,s skuadra e Barcelons arrin t jet shum n form duke fituar derbin prball Real Madridit, n Santiago-Bernab, me rezultatin 5 me 0, m 17 shkurt t vitit 1974. Kshtu skuadra e Barcelons udhton drejt titullit kampion q kishte 14 vjet q e priste. M 7 korrik t vitit 1974, Holanda sfidoi Republikn Federale Gjermane n shtpin e saj n finalen e Kups s Bots. Por at dit gjermant ishin m t fort dhe m t zot, por fati nuk i ndihmoi q t fitonin. Kt her i talentuari Cruyff fiton pr her t tret mimin Topi i Art, duke u br kshtu lojtari i par q fiton kt mim tre her radhazi. Me ekipin holandez ai arriti n gjysmfinalen e Kups s Kombeve, por ai mundet para ekosllovakis me rezultatin 1 me 3. N prfundim t ndeshjes mes Holands dhe Belgjiks, ai njoftoi se nuk do t kthehej n Argjentin pr t luajtur n fazn finale t Kups s Bots n vitin 1978. Ai arrin t ket nj tipar prcaktues n karriern e tij ndrkombtare m 26 tetor t vitit 1977. Ai kryen ndeshjen e tij t fundit n skuadrn e Barcelons m 7 maj t vitit 1978. Cruyff qndroi 5 sezone n kt klub dhe e mbylli karriern e tij me t n vitin 1978 me nj fitore si Mbret i futbollit. Nga pikpamja sportive, bilanci i kalimit t tij te skuadra e Barcelons sht i pakt: dy tituj, por pasioni q lidh popullin katalan me t shkon prtej titujve dhe mimeve. N kta vite klubi ishte nj vitrin politike dhe stadiumin nj vend krkesash.

  Loja n Shtetet e Bashkuara

  N vitin 1978, ai niset pr n Shtetet e Bashkuara, ku bn nj prpjekje n skuadrn Cosmos New York para se t angazhohet n radht e ekipeve Washington Diplomats dhe Los Angeles Aztecs. N Shtetet e Bashkuara ai luan 2 ndeshje miqsore n radht e skuadrs Cosmos New York para se t shkoj te ekipi Los Angeles Aztecas m 23 maj t vitit 1979.

  Rikthimi n Evrop

  N vitin 1981 ai rikthehet n kontinentin e vjetr. M 1 mars t po ktij viti, ai rikthehet n Spanj pr t luajtur n klubin D2 n Levante UD, ku qndron pes muaj. Ktu ai luan n dhjet ndeshje dhe shnon dy gola. M pas ai kthehet srish n janar t vitit 1982 te Ajaksi i Amsterdamit, ku qndroi nj vit e gjysm deri m 13 maj t vitit 1883. Ai angazhohet n ekipin Feyenoord Rotterdam, q ishte ekip rival i Ajaksit dhe kjo ndodhi m 21 gusht t vitit 1883. N moshn 37-vjeare ai i jep fund karriers s tij futbollistike dhe konkretisht pas prfundimit t ndeshjes n Pec Zwolle q prfundoi me rezultatin 2 me 1 nga skuadra e Feyenoord.

  Karriera si trajner

  Ai e nisi karriern e tij si trajner n gusht t vitit 1985, me lojtart e ekipit t Ajaksit. Ai fitoi Kupn e Kupave prball Lokomotiv Leipzig, m 13 maj t vitit 1987. M 10 maj t vitit 1988, ai u thrrit nga presidenti Nunez pr t marr n drejtim ekipin e Barcelons. Cruyff do t qndroj n krye t ktij ekipi tet vjet me radh, duke fituar t paktn 1 trofe pr do sezon. M 26 shkurt t vitit 1991, ai bie viktim e nj smundjeje kardiake dhe i duhet t bj nj ndrhyrje kirurgjikale n zemr. Pas disa muajsh, ai fillon srish punn e tij si trajner dhe sht n form t mir fizike ndrsa drejton t rinjt e skuadrs s Barcelons. M 20 maj t vitit 1992, dat historike, skuadra "Dream Team" fiton m n fund shum fam dhe vlera, duke fituar kshtu n finalen e Champions League n Wembley, prball Sampdoria. Goli i vetm i ndeshjes u shnua nga Ronald Koeman gjat minutave shtes t ndeshjes. Johan Cryuff e l postin drejtues n fund t sezonit 95-96 dhe zvendsohet nga anglezi Robson.

  Si cilsohet Johan Cryuff

  Ai sht mbiquajtur edhe El flanco" (i dobti), q do t thot se nuk ka br figur n skenn futbollistike pr fizikun e tij t rrall, por si nj talentet e lojs s futbollit. I aft dhe realizues i "futbollit t plot ", i formuar n radht e Ajaksit, ai ka ditur t imponohet si kapiten dhe mbi t gjitha si trajner i Klubit Sportiv t Barcelons. Ai ka qen n do rast lojtari m i mir i kohs s tij q u vlersua me tre her me mimin Topi i Art dhe nj her me Topin e Bronzt, i aft me dhunti t veanta teknike. Ai ka ndriuar Evropn, madje botn, me mnyrn e tij t t luajturit. Ai i ka fituar praktikisht t gjith trofet. Ati konkretisht i mungon mimi m i rndsishm q mund t fitoj nj lojtar. Ai nuk ka fituar kurr Kupn e Bots me ekipin kombtar, Holandn. N vitin 1974, ekipi "Portokallet mekanike " do t arrijn n finale pas nj kalimi t shklqyer. Pes fitore, dy ndeshje t humbura, njra q prfundoi me rezultatin 4 me 0 prball Argjentins dhe nj tjetr me rezultatin 2 me 0 kundr Brazilit. Ndeshja e finales u konsiderua e humbur, por kjo ndeshje nuk bri q ekipi i Barcelons tia humbte vlerat Johan Cruyff, lojtarit q dha shum pr t.

  Ky ekip i detyrohet shum atij, si talent dhe si person. Fatmirsisht Klubi dhe mbi t gjitha kolegt e vlersuan shum dhe e quajtn pr nder q e kishin pasur n radht e skuadrs s tyre. Ata e cilsuan veten me fat q kishin pasur mes tyre nj talent t till. Shum urime dhe vlersime Johan Cruyff ka marr edhe si trajner. Lojtart e strvitur prej tij kishin nj prgatitje prej profesionisti. Ai e shndrroi ekipin e Barcelons n nj ndr m t mirt e viteve 90. Nj takim miqsor ka vn ball pr ball pjestart e Dream Team, ndr t cilt mund t prmenden Zubizarreta, Koeman, Bakero, Laudrup, Beguiristain, Stoichkov, Salinas..., me ekipin e ri t Barcelons n vitet 98-99, sigurisht me pranin e Hesp, Kluivert, Figo, Rivaldo, Anderson.... Lojtar t tjer kan ardhur t shtohen n kt fest, si Cantona, Campos, Joao Pinto. Prfundimi i ksaj ndeshjeje on n avantazh skuadrn e Barcelons me rezultatin 2 me 0, por pak rndsi ka rezultati. Megjithat miti Cruyff reziston ende sot n mendjen e t apasionuarve pas futbollit. Johan ka nj trashgimtar, djalin e tij q sht tashm i prirur n kt drejtim. Ai ushqen t njjtin pasion pr futbollin si i ati dhe ka shfaqur dhunti t veanta. Nuk ka ende plotsisht talentin e t atit, fama e t cilit sht pa dyshim m se e merituar, por sht goxha profesionist.

  Johan Cruyff themelon Academics International

  Misioni i tij

  Fondacioni Cruyff Academics International edukon atlet n mbar botn, duke i pozicionuar ata q t bhen sa m t aft dhe produktiv n kt fush, por mbi t gjitha q tu shrbejn interesave t sportit dhe t shoqris.
  Ai shprehet :Sipas mendimit tim, atlett kan cilsi t shquara dhe t rralla. Ata jan t zgjuar, t formuar, q kan si synim t ecin prpara dhe jan t orientuar drejt golit. Me kto karakteristika dhe me trajnerin e duhur mbi kok, kta atlet do t bhen drejtues t denj t botn e menaxhimit t sportit. Kush mund tu shrbej m mir interesave t sportit sesa dikush q ka n zemrn e nj atleti?. Ai e themeloi kt fondacion pr tju ardhur n ndihm talenteve t rinj dhe atyre q duhet t merren me menaxhimin e sportit.

  Personaliteti i Cruyff
  Cruyff ishte nj figur karizmatike edhe jasht fushs s blert, i sigurt n vetvete dhe kmbnguls, por pa dyshim q jo nj person q maste fjalt pr t shmangur faktin e t brit armiq t tjert. Kjo mnyr e tij nuk luhet gjithmon n favor t tij, si n kohn kur n vitin 1972 i hiqet titulli i kapitenit t Ajaksit me nj votim, n t cilin nga 13 vota ai merr vetm 3 nga shokt e skuadrs. Pra lidhur me mnyrn e tij t komunikimit, ai ka pasur ulje dhe ngritje n kt drejtim. Megjithat kryesisht vlersohet pozitivisht n kt pik. Prvese luante n kufijt mes ndershmris dhe arrogancs, Cruyff ishte i famshm pr mnyrn e t folurit. Ai ishte i njohur pr nj logjik t mendimit q e kishte karakteristik t tijn, e cila shoqrohej m monolog t gjat q e onin n nj gjykim t paanshm dhe n prfundimin dilte se kishte t drejt, duke ln kundrshtarin e shprqendruar. Gjat kohs q ai luante n radht e ekipit t Holands, citimet e tij jan mbledhur n nj libr dhe jan prdorur pr seminare t ndryshme. Pr t qen nj ndr lojtart m t mdhenj t t gjitha kohrave, karriera ndrkombtare e Cruyff ishte relativisht e shkurtr. Filloi t debutoj pr her t par kombtaren holandeze kundr Hungaris n shtator t vitit 1966, me nj total prej 48 pjesmarrjesh me "Portokallinjt", deri n largimin e tij n tetor t vitit 1977. Suksesi i tij i fundit n skenn ndrkombtare ishte kontributi n kualifikimin e Holands pr n Kupn e Bots n vitin 1978 n Argjentin, megjithse edhe n kt rast ishte thrritur vetm pr ndeshjet e rndsishme.

  Karriera si lojtar
  1964-1973 : Ajaks Amsterdam (Holand)
  1973-1978 : Klubi Sportiv Barcelona (Spanj)
  1979 : Los Angeles Aztecs ( Shtetet e Bashkuara)
  1980 : Washington Diplomats ( Shtetet e Bashkuara)
  1980-1981 : Levante UD ( Spanj)
  1981 : Washington Diplomats (Shtetet e Bashkuara)
  1981-1983 : Ajaks Amsterdam (Holand)
  1983-1984 : Feyenoord Rotterdam (Holand)

  mime si lojtar
  Kupa e Europs s Klubeve t Kampionve: 1971, 1972 et 1973 me Ajaksin
  Kupa Ndrkontinentale: 1972 me Ajaksin
  SuperKupa e Evrops: 1972 me Ajaksin
  Kupa e Evrops s fituesve t kupave: 1967 me Ajaksin
  Kampion i Holands: 1966, 1967, 1968, 1970, 1972, 1973, 1982, 1983 me Ajaksin ; 1984 me Feyenoord
  Kampion i Spanjs: 1974 me Barcelonn
  Kupa e Holands: 1967, 1970, 1971, 1972 dhe 1983 me Ajaksin ; 1984 me Feyenoord
  Kupa e Spanjs: 1978 me Barcelonn
  48 seleksionime pr 33 gola me Holandn
  Topi i Art: 1971, 1973 dhe 1974

  Karriera si trajner
  1985-1988 : Ajaks i Amsterdam (Holand)
  1989-1996 : Klubi Sportiv i Barcelons (Spanj)

  mimet si trajner
  Kupa e Europs s Klubeve t Kampionve: 1992 me Barcelonn
  Kupa e Europs s fituesve t kupave: 1987 me Ajaksin; 1989 me Barcelonn
  SuperKupa e Europs : 1992 me Barcelonn
  Kampion i Spanjs: 1991, 1992, 1993 dhe 1994 me Barcelonn
  Kupa e Holands: 1986 dhe 1987 me Ajaksin
  Kupa e Spanjs: 1990 me Barcelonn

  Skeda personale
  Emri: Hendrik Johannes Cruijff
  Kombsia: Holandez
  Ditlindja: 25 prill 1947
  Vendlindja: Amsterdam
  Gjatsia: 1.78 cm
  Pesha: 68 kg
  Pseudonimi: "El Salvador"
  Pozicioni: Sulmues
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 29-07-2007 m 06:21
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Franco Baresi

  Franco Baresi

  Franco Baresi si futbollist ka veshur fanelln e Milanit dhe t kombtares italiane. Nse Helenio Herrera u konsiderua unanimisht shpiksi i rolit t lir dhe Franz Beckenbauer profesionisti i denj si ksaj figure taktike t futbollit, Franco Baresi ka qen nj prej mbrojtsve qendror m t mir t historis s futbollit. Ende sot konsiderohet si nj ndr mbrojtsit e lir m t mir n fushn e futbollit. Me tempin dhe personalitetin e tij ai sfidoi disa ndr lojtart m t mir me t cilt sht prballur gjat karriers dhe aftsia e tij pr t mbajtur n unitet linjn rezultoi vendimtare pr sukseset e panumrta t kuqezinjve.

  Fillimi i karriers

  Franco Baresi erdhi n ekipin e t rinjve t Milanit kur ishte vetm 14 vje, m saktsisht n gusht t vitit 1974. Q nga ai moment e m pas ai do t vishte gjithnj fanelln e Milanit, q e pagoi nj milion e gjysm (20 mij lireta ishte paga e par). Ai fillon t debutoj n skuadrn kuqezi pak koh pasi ishte skualifikuar nga nj provim i Interit. Kshtu q u pranua n skuadrn e Milanit, n t ciln kreu edhe karriern e tij fal vizionit perfekt t lojs, shkathtsis s impostimit dhe aftsis s pakrahasueshme pr t udhhequr repartin e mbrojtjes. Ka qen pr 20 vjet nj pik kye n mbrojtjen milaneze. Sa pr kuriozitet, Franco Baresi kur ka qen i vogl tifoz i mendur i Interit, por u b nj flamur i Milanit, ndrsa Giuseppe, vllai i tij, q i vogl ka qen nj tifoz kuqezi, por m pas kaloi n skuadrn e Interit. N moshn 17-vjeare filloi t debutoj n serin A me skuadrn e Milanit, (ndeshja Verona-Milan, 1 me 2), duke ia dal mban t fitoj si titullar fiks kampionatin e vitit 1979 s bashku me Gianni Riveran dhe Fabio Capellon. N moshn 22-vjeare, "Piscinin" (ashtu si u pagzua kur erdhi te Milani) bhet kapiten, duke realizuar n mnyr ideale kalimin e pasave si Golden Boy. Gjat periudhave t para, nn drejtimin e Liedholm mson parimet e zons dhe bhet interpretues i par n rolin e personit t fundit. Ai arrin t bhet brenda nj kohe t shkurtr nj nga mbrojtsit m t fort n bot dhe simbol dhe flamur i skuadrs kuqezi n fush dhe jasht saj. Vitin e ardhshm n debutimin e tij ai fiton kampionatin me skuadrn e Milanit duke qndruar gjithmon atje dhe n vitet e ardhshm ai mbetet gjithnj n postin e tij t kapitenit me gjith ofertat e ofruara nga klubet e tjera. Ai do t ishte, jo vetm pr kt lojtari m i dashur nga tifozt, por edhe fal aftsis pr tu prshtatur do lloj tipi loje, nga ato m klasiket dhe "italiane" kombtare. Baresi njihet nga tr bota mbar si mbrojtsi i lir m i fort n bot dhe ka qen nj ndr lojtart e pakt (nj tjetr qe Beckenbauer) q ka fituar kandidaturn e "Topit t Art. N epokn Berlusconi, Baresi ka qen njeriu rreth s cilit u ndrtua Milani i madh dhe ka fituar mimet m t mira ndr lojtart e Milanit t t gjitha kohrave.

  Loja me skuadrn kombtaren

  M katr dhjetor t vitit 1982 ai debutoi me skuadrn kombtare. N Firenze, pr shkak t mungess s Scireas, n at koh lojtari m i mir i lir n bot, Baresi i ri zvendsoi nj gjigand dhe shkoi shum mir. Kjo ndodhi n ndeshjen mes Italis dhe Rumanis, q prfundoi me rezultatin 0 me 0. E veanta e ksaj ndeshjeje ishte nj dit m pas. Nj dit m pas Baresi luajti n kampionat me Milanin n Milan Como duke rezultuar ndr m t mirt. Realizoi dy ndeshje n dy dit. Shnoi nj gol t vetm n ndeshjen mes Italis dhe Rumanis, q prfundoi me rezultatin 4 me 1. Q n at koh ai u mbiquajt Franz, pr tiu afruar Beckembauerit. Franco Baresi ka luajtur n 82 ndeshje me skuadrn kombtare. Raporti me fanelln e kaltr gjeti nj jet t re n vitet e Azeglio Vicinit, q e bri pik kye n kombtare. Baresi qe n fakt titullar i jashtzakonshm n rolin e mbrojtsit t lir n kampionatin evropian t vitit '88 dhe n at botror Itali 1990. Me kombtaren e Arrigo Sacchit, ish-trajneri i tij n skuadrn e Milanit, raporti qe shum i mir. Pas largimit t interistit Giuseppe Bergomi, Franco u b n mnyr t merituar kapiteni i t kaltrve. Gjat kampionatit botror amerikan t vitit 1994 ai arriti ta oj skuadrn n finale n Brazil. Kapiteni psoi nj dmtim gjat ndeshjes me Norvegjin dhe u rikthye n mnyr stoike n finalen me Brazilin 25 dit pas operacionit, luajti nj ndeshje t mir, por gaboi dhe shprtheu n lot pas dshtimit t t kaltrve.

  Lulzimi i ekipit t Milanit

  Ardhja e Berlusconit n vitin 1986 sjell nj mentalitet t ri fitues, nj shoqri t fort dhe klasin e nj skuadre q kishte n forcn e saj n miks personalitetesh, gjysma vinin nga radht e skuadrave t t rinjve. Ky vit do t kujtohej si ai i ardhjes s Berlusconi, nj siprmarrs q do t nxjerr n pah skuadrn q po shkonte drejt falimentimit dhe ta pajiste me ide sa m t mira dhe nj entuziazm sa m t lart. Lulzimi i skuadrs ishte njkohsisht nj bashksi koincidencash. Pas ardhjes s tij u realizua nj przierje mes lojtarve nga ata m profesionist q prbnin shpirtin e Milanit dhe q ishin tashm pjes e organiks, si Monti Galbiati, Francesco Zagatti, t cilt e kan par Francon t rritet si njeri dhe nj lojtar, Ramaccionin dhe drejtues dhe bashkpuntor t rinj, si trajneri i atletiks Pincolini, si zvendspresidenti Vicario Galliani e Braida, etj . E gjith mbrojtja ishte e formuar nga kta lojtar, q duke ardhur nga sektori i t rinjve, ishin t gjith miq, si ishin rrnjt e nj pem t re q rritej e fort dhe shum shpejt u prkufizua mbrojtja e t pamposhturve. Pr Tassottin e Baresin q kishin prjetuar serin B ishte nj jet e re. Sezoni i vitit 1986 hapet me golin e Baresit. Kupa e Italis e 31 gushtit mes Barletts dhe Milanit prfundoi me rezultatin 0 me 3, dy gola t Baresit dhe nj i Galderisit. Deri n kt koh kishte shnuar 8 gola duke llogaritur ndeshjet miqsore dhe Kupn e Italis. Suksesi i par q duhet kujtuar qe fitorja e kampionatit t par t quajtur Berlusconi. Ishte kampionati i par i Baresit si kapiten i skuadrs dhe kjo ndodhi m 15 maj t vitit 1988. Gazzetta dello Sport shkruante: Baresi i ka dhuruar shpirtin djallit. Nnt vjet n krah t Rivers ai fiton kampionatin e yjeve dhe arrin t bhet flamuri i skuadrs. Fillojn vitet e mdha t fitoreve, nga ajo n Kupn e Kampioneve n Barcelon kundr Steauas, n vitin 1989 pr t kaluar m pas prtej Kups Ndrkontinentale dhe duke fituar m pas n vitin 1994 Kupn e Kampionve. N mimet e tij mund t gjenden tre Superkupa t Evrops, prkatsisht n vitet 1989,1990 dhe 1994, katr Superkupa t Italis 1988, 1992, 1993 dhe 1994, nj Kampionat Botror, gjasht kampionate, nj Mitropa Cup n vitin 1982. M pes nntor t vitit 1989 Franz arrin t realizoj prezencn e 400 me fanelln e Milanit. Baresi si golashnues zbulohet m 10 janar t vitit 1990, n Kupn e Italis n ndeshjen mes Milanit dhe Mesins, q prfundoi me rezultatin 6 me 0, me tre gola t shnuar nga Baresi, dy nga Borgonovo dhe nj nga Simone. Sacchi e l Milanin dhe trajner n vend t tij vjen trajneri Fabio Capello, nj trajner i madh shum i ndryshm nga Sacchi. Capello kupton se skuadra e shtrydh nga metodat e Sacchit, ka nevoj t jet m e lir nga kto skema shtypse dhe rifiton rezultate t larta. Mbrojtja e pamposhtur ishte sulmi m i madh i skuadrs s Milanit. M 23 shkurt t vitit 1992 Franz arrin t luaj 500 ndeshje n skuadrn e Milanit. N vitin 1994 gjat kampionatit botror n Amerik ai pson nj dmtim. Operohet menjher dhe ndrsa pr t tjert thuhet se ishte botrori i fundit pr t, ai ia del mban t rimarr veten dhe t luaj n finalen e botrorit vetm 23 dit pas operacionit. Luan nj ndeshje t prkufizuar t pabesueshme, fantastike, prej legjenda. Tek e shihje q vraponte nuk mund ta imagjinoje se bhej fjal vetm pr 23 dit pas operacionit. T ngjallte shum emocion. Ndeshja ishte e fort dhe duhej t prfundonte me penallti, por Franco ishte i pamundur. T gjith lojtart shihnin njri-tjetrin n sy, askush nuk donte t bnte penalltin e par. Shkon ai, edhe pse e pa veten t pamundur pr t qndruar n kmb. Gabon. Shprthen n lot, ndrkoh gabojn edhe pjestart e tjer t ekipit, por e qara e tij tregon edhe nj her humanizmin e nj njeriu, e nj kampioni q prek t gjith. M 14 tetor t vitit 1994 Franco Baresi, pas 81 prezencash n skuadrn kombtare largohet prej saj.

  Kulmi i karriers dhe largimi nga futbolli

  Kampionati i vitit 1995-1996 nuk kishte si t fillonte m mir. M 6 prill t vitit 1996 Baresi arrin n prezencn e 501-t duke barazuar dhe kaluar Rivern, q qndronte gjithmon me m shum prezenca n historin e Milanit, por Rivera nuk vinte nga radht e Milanit. Capello largohet dhe n vend t tij vjen uruguaiani Tabarez. Viti 1997 sht nj vit i trishtuar pr tifozt e Milanit. Ishte viti i fundit q mund t shijonin Kapitenin e tyre n fush, hyrjen e tij n fush me fanelln jasht, vajtja e tij n sulm pr t shptuar skuadrn kur ishte n vshtirsi, t brtiturat e tij n fush dhe qetsin ende m t zhurmshme jasht trekndshit t lojs. Krahu i tij lart pr t shnuar nj goditje jasht loje t kontestuar nga ndonj, mbi t gjitha kundrshtart q nuk arritn kurr ta kopjonin. Provuan edhe t tjert t realizonin at q realizonte ai, por nuk ia doln dot. Pa at mbrojtja nuk sht m e njjta. Ai zvendsohet nga Pietro Vierchowod. U bn shum propozime nga skuadra t huaja pr ta pasur n radht e tyre, duke br n shum raste oferta faraonike. Askujt q ishte n moshn 37-vjeare iu ofruan shifra kaq t rndsishme. Nse do t kishte qen nj tip tjetr personi, do t kishte pranuar menjher, por ai jo. Mbrrin data faktike. M 23 qershor t vitit 1997 Kapiteni e l lojn e futbollit. M pas bhet zvendspresident operativ pr sektorin e t rinjve. Liedhom thot: "Milani nuk do t jet m kur nuk do t jet m Baresi". Me autorizim t Lega Calcio, fanella me numr 6 e Milanit u trhoq. Askush nuk mund t vishte m fanell me at numr. N tetor u organizua ndeshja e lamtumirs. Quhej Testimonial Game, m mir sesa lamtumir, festohet kampioni m i madh i mbrojtjes s lir t bots. M 28 tetor t vitit 1997 sht dita e madhe. San Siro sht n fest, i gjithi pr t. Pr kt rast u organizuan gjra t rndsishme: n Muzeun Milan Inter n San Siro, u b nj pull posarisht pr t. Nn drejtimin e tij sektori i t rinjve arriti t lulzoj dhe t arrij rezultate q i mungonin prej shum vitesh. Skuadra Pranvera fiton trofeun e Viareggios, trofe shum i mir n nivel ndrkombtar. N vitin 2004 ai ishte trajner i ekipi Pranvera t Milanit. Kan kaluar tridhjet vjet q kur n vitin 1974, hyri pr her t par n ekipin Milanello.

  Stili i tij

  Kapiteni i Milanit bhet kshtu i njohur n Evrop dhe n bot pr lojn e tij t pazvendsueshme, pr realizimet e tij perfekte dhe ecjet e tij prpara n mnyr pr t realizuar aksionin n nj koh rekord. Nuk i mungonte aspak teknika e prekjes s topit. Cilsia e tij m e madhe ishte vizioni i madh i lojs, bashkuar me shkathtsin dhe potencn fizike. Franco Baresi ka qen edhe golashnues n Kupn e Italis n vitin 1990, e fituar nga Juventusi n finale ndaj Milanit. Megjithat mungon n listn e mimeve t tij Topi i Art, titull q i jepet lojtarit m t mir t sezonit, duke e humbur pr 39 pik ndaj Marco van Bastenit n vitin 1989 dhe duke u pasur nga nj kuqezi, Frank Rijkaard. N nder t tij, n prfundim t sezonit 1997-1998, Milani ka trhequr nga numrimi zyrtar fanelln me numr gjasht q i prkiste. A mundet q nj lvizje e gabuar n nj finale t kampionatit botror t kushtzoj karriern dhe imazhin e nj lojtari? Prgjigjja mund t ishte po pr cilindo, por pa dyshim q jo n rastin e Franco Baresit. Kshtu kuptohet si dhuntia m e madhe q ka dalluar lojtarin n radht e skuadrs s Milanit dhe n at kombtare. Baresi ka qen nj lojtar me shum klas, shum i fort n kontrastet dhe me nj sens t spikatur n grup. sht pikrisht kjo q na vjen n mend sot kur kujtohemi pr t n fush. sht para s gjithash aftsia q kishte pr t mbajtur unitetin nj skuadr t tr, duke guxuar t krijoj nj grup t vetm personash n t njjtn koh teza n arritjen e nj qllimi t vetm: FITOREN. sht pikrisht kjo gj q e bn nj lojtar t thjesht aq t dashur pr t gjith, nj njeri t plotsuar, t br me t mirat dhe t kqijat e tij, por q shpreh gjithnj dshirn pr t gjetur stimuj t rinj edhe kur tashm duket i arritshm apo i realizueshm do qllim apo penges. Ja prse nse do t duash t rijetosh, duke vlersuar plotsisht karriern e Franco njzet vjet me skuadrn e par ka koleksionuar Baresit sht e nevojshme t shikosh jo vetm mimet e tij, por sjelljet e tij n fush. N 716 ndeshje zyrtare (470 n serin A, 61 n B, 97 n Kupn e Italis, 50 n Kupn e Kampioneve, 19 n Kupn UEFA, 6 n Superkup Europiane, 4 Ndrkontinentale, 3 n Mitropa Cup, 5 n Superkupn Italiane).

  Baresi q ndeshet me akuzat e bashkshortes

  Lojtari m i madh i Milanit nuk di si t mbrohet. Ndoshta pr kt akuzat shtohen si sulmuesit kundrshtar. E kan denoncuar se nuk kishte paguar katr telajo t Lucio Fontanas n nj galeri artesh torineze q do donte tablot e rij. Dhe ai e pranon menjher duke thn: sht e vrtet, nuk i kam paguar. Ende jo. Ndoshta pr kt fakt jam nj mashtrues. Franco Baresi, sht vetm Franco Baresi q gjat gjith jets nuk ka ndrruar as grua as fanell. T parn e ka ribler duke sjell nj lum parash, e dyta i ka ndrruar plotsisht afeksion, por ka ndryshuar fluksin e parave drejt shtjeve m t errta. Franco Baresi nuk do ia dilte kurr mban t bindte nj gjykats se sht implikuar personalisht n nj xhiro makinash t vjedhura: ai q, nga 50 miliont e par t mimit kampion t karriers s tij, v mnjan 41 dhe investon 9 n nj makin Golf gri, t fort dhe t kujdesshme si vet ai. N fakt, pr t prfunduar n shtje juridike, deri tani ka qen gjithmon ajo, Maura Lari, nj bionde me sy t kaltr t pafajshm q pushtoi zemrn e mbrojtsit t Milanit. Tifozt q donin Baresin e dinin shum mir q ai filloi t doj Mauran n shkurt t vitit 83, kur ishte nj kapiten i thjesht i seris B. Maura thot q t gjith tifozt kuqezi e din tashm, q Franco Baresi sht nj romantik i madh. Ajo ishte prfshir n nj xhiro t madhe makinash luksoze t vjedhura dhe t rishitura npr njerz q nuk e dinin prejardhjen e tyre. N burg prfunduan 12 persona, ndr ta edhe bashkshortja e kapitenit historik t Milanit, Franco Baresi, Maura Lari. Bashkshortja u arrestua nga nj hetim i policis rrugore t Varezes gjat nj organizimi t madh. Akuza pr ish-gruan e kapitenit t Milanit sht se ishte bashkpuntore n nj organizat kriminale t finalizuar n vjedhje. Mbrojtja deklaron se gruaja nuk ka fare lidhje me ngjarje me faktet q u kontestuan. Sipas akuzs, Maura Lari mund t ket ndihmuar organizimin t futet n botn e VIP-ave pr t trhequr viktima t mundshme t mashtrimit. Zonja Lari u arrestua thjesht sepse njeh disa nga personat e arrestuar dhe ky sht mimi q paguhet pr t qen gruaja e nj personazhi t famshm. Mbrojtja krkoi lirimin e saj.

  Emri: Franco
  Mbiemri: Baresi
  Pseudonimi: Franz, Piscinin, Mahatma
  Ditlindja: 8. 05. 1960
  Vendlindja: Travagliato (Brescia)
  Kombsia: Italiane
  Pozicioni: Mbrojts
  .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 29-07-2007 m 06:28
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Shklqimi dhe rnia e yllit t Diegos

  Maradona

  Maradona hyn e del nga spitali me organet q i degjenerojn prdit e m shum, pa hequr dor asnj moment nga qejfet

  Hyn dhe del, por jo nga fusha, si bnte dikur kur na linte goj hapur me magjin q na ofronte kur prekte topin me kmb. Tani jo, nuk bhet fjal aspak pr fushn, por pr spitalet. N t vrtet u bn vite q Diego i frekuenton aq shpesh. Duket se nuk ka ndrmend t heq dor kollaj nga sallat e reanimacionit. Hern e fundit "u takua" me kt t fundit pr shkak t dhimbjeve t forta n bark. Ndoshta probleme me ulcern, ndoshta me pankreasin. Megjithat, hera e fundit erdhi pr shkak t problemeve t tij me alkoolin. "Ka hepatit, madje vuan nga ceroza", kishin deklaruar mjekt, por tashm askush nuk e di me siguri se cilat jan shkaqet q e shtyjn ish-yllin e futbollit argjentinas t frekuentoj aq shpesh spitalet. Nj muaj m par probleme me zemrn. Mbipesh dhe me probleme pa fund, ky sht tani Armando Diego Maradona, ose ylli q dikur shklqnte npr botrore. Dhe t mendosh q sht vetm 47 vje. Ky sht ndoshta shembulli m i keq kur nj kampion i madh prfundon n kt gjendje. Mbipesh e theksuar, i droguar, i alkoolizuar me varsi t theksuar dhe vese t pashmangshme pr t. Shum alkool, shum duhan, shum pr gjithka. Edhe pak dit m par mbrriti me barel dhe ashtu si n kohn e lavdis s tij, qindra dashamirsve iu deshm t prballeshin me presionin e forcave t policis, pr ta mbshtetur, pr ti dhn kuraj. "Ola, Diego", dgjohej t thoshin njzri. I krkojn nj mrekulli, nj tjetr finte nga ato q vetm ai sht i zoti t bj. Si ajo pr Malvinas kundr Anglis s Margaret Thatcher.

  Por ai qndron atje, i mundur, i paaft pr ta treguar vetveten dhe me nj kartel klinike q tashm ka "zn ndryshk". Maradona sht tashm si Cobain, si Morrison, si Best, si Belushi, si t gjith yjet e rokut t ngjitur pas zakoneve t kqija, por mbi t gjitha aq t dshpruar sa nuk arrijn ta kuptojn pr dmin e madh q po i shkaktojn vetes. Por edhe kshtu nuk vendosi t ndryshoj rrug, i paaft pr t qen i pavarur. Ka nevoj pr ndihm psikologjike, sikur t mos e kishin mbyllur pr pes muaj me radh n nj klinik. "N mendin rrezikova vdekjen: brtisja si nj kafsh, madje iu desh edhe t m lidhin pas krevatit". Ndrkaq, n vitin 2004 ndjeu nj ftohje n t gjith trupit. "Ishte dika e pabesueshme, edhe kaloriferi do t m ishte dukur si nj grumbull me akull". Kishte ngrn pul me patate, kishte pir aj paraguaian dhe kafe, kishte 72 or pa gjum, pastaj marrje mendsh, t vjella dhe temperatura 40 grad celsius. N Uruguai vite m par kishte mbrritur me ambulanc, me zemrn n gjendje t mjeruar. Sapo kishte ndrruar: "M dukej sikur hipja n maj t Aconcagua, humbja ekuilibrin, por nuk bija sepse dika m mbante te kmbt". Po ditn tjetr q u b m mir far vendosi t bnte? T kndonte dhe vallzonte n kabare dhe lokale nate, duke mbajtur veshur fanelln e Argjentins me numr 10.

  Sepse jasht sht gjithmon nj bot, e cila n vend q t pushoj pr nj t vdekur q ecn, duartroket, shtyn, rikthen kujtime dhe mundsi t pafundme. A mund t jetohet gjithmon me diet? Maradona sht prpjekur ta bj: peshonte 136 kilogram, sht dobsuar, preu dhjet centimetra zorr, ndaloi s piri alkool (mendej pr birrat dhe pijet e gazuara), por u mundua ta kontrollonte veten. U duk sikur u kthye srish n jet, filloi t kishte sukses, t dukej plot jet, t intervistonte Fidel Kastron, t udhtonte n tren me Presidentin bolivian Evo Morales, t falte Pele-n q qante pr djalin e tij t droguar. N Buenos Aires kishte ngelur vetm, nuk kishte m nj shtpi dhe llogaria n bank i ishte "shkurtuar" shum. Aty ishin vetm dy vajzat e tij, q tashm jan rritur dhe bjn jetn e tyre. Diego ktheu pr pak koh dhe t gjith kujtuan se ksaj radhe ishte vrtet serioze. Pastaj u lodh, mendoi se ishte m mir t futej srish n teprin e gabuar. M mir nj obez me shpirt aventurieri, se sa nj shembull i mir. I trishtuar dhe vetm sa her abuzoi me alkoolin dhe drogn? Diego m par e thoshte m kmb, tani me nj trup q i lkundet: "Dua ta luaj me ndershmri betejn time me zakonet e kqija". Edhe Geroge Best, q u largua nga jeta dy vjet m par duke shkatrruar dy mli, at t tijn dhe at t transplantuar, bri t njjtn gj. E "piu" jetn deri n minutn e fundit.

  Vetshkatrrim i pastr, pasi kishte ngritur kupn e kampioneve dhe pasi kishte "prqafuar" gra, makina, suksese, por mbi t gjitha shum shishe bosh dhe shum "Jaguar"- n garazhe. Lkura e tij n shkurtin e vitin 2000 filloi t bhej e verdh. Ishin pasojat e para t nj mlie t shkatrruar. Nse nuk pinte, dridhej. Best, ashtu si Maradona, bri ndrhyrje n trup: vendosi q bnte nj operacion q t mos e lejonte t fuste m alkool n goj. Pastaj gjithka u prmbys. Vetm pak dit pas operacionit shkoi n spital, porositi nj dopjo vodka dhe e ktheu me fund. Edhe operacioni nuk arriti dot ta ndalonte. George q ather nuk pushoi m as s piri dhe as s gabuari. Askush nuk mund ti harroj fotografit e tij n spital n moshn 59 vje. Ishte n astet e fundit t jets, teksa thoshte: "Mos vdisni si un". Lkura i ishte br e verdh, e verdh... Maradona nuk krkon t dgjoj asknd, nuk pranon delir t tjer, vese t tijin. Duket sikur po krkon t thot: "M lini t luaj dhe t vdes n mnyrn time. Nuk ka rndsi nse rrugt drejt spitalit do t frekuentohen shpesh. M ndizni nj cigare dhe m kurseni pjesn e dyt t jets".
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 29-07-2007 m 06:27
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Bobby Charlton

  Bobby Charlton

  Bobby Charlton sht nj ish-lojtar anglez, nj ndr emrat m t famshm n lojn e futbollit britanik dhe nj hero i Kups s Bots s vitit 1966.

  Ai konsiderohet nga nj pjes e mir e njerzve, mbi t gjitha e sportdashsve, si lojtari anglez m i madh i t gjitha kohrave. Emri i tij i bashkngjitet momenteve t fitores s futbollit britanik, por gjithashtu traditave m t mdha sportive, asaj t respektit dhe vlersimit t do kundrshtari. Ai ka prdorur talentin e tij n mes t terrenit dhe t forcs rrqethse pr t br spektatort t dridhen, duke shnuar gola sa thelbsor aq edhe spektakolar.Askush nuk e onte npr mend se m 11 tetor t vitit 1937 n Ashington n Northumberland, do t lindte nj legjend e futbollit. Gjithsesi Charltons e kishin futbollin n gjak. Tre nga xhaxhallart e tij kan luajtur n Leeds United, ndrsa kushriri i nns s tij ishte legjenda e Magpies, Jackie Milburn. Charlton ka prfituar shum nga e ma pr tu br nj lojtar i madh. Ishte pikrisht ajo nxitsja kryesore q ai t ndrmerrte nj karrier t till. Charlton ishte nj golashnues i thjesht, por kishte nj shkathtsi t pashoq pr t kaluar n thellsi dhe t deprtonte mbrojtjen, nj far lehtsie n fushn ajrore dhe nj fuqi fizike e jashtzakonshme. Njeriu me flok t njohur ishte nj ndr t rrallt atlet q kishte vlera autentike sportive dhe futbollistike n vena. Vllai i tij m i madh, Jack Charlton, punoi si minator para se t bhej nj futbollist profesionist. Si adoleshent, Charlton ishte i dhn pas skuadrs s futbollit t shkolls, dhe si rezultat pr shkak t performancs s tij ai ishte afruar me shum klube futbolli, prfshi edhe Manchester United F.C. Bobby Charlton sht nj model perfekt pr t gjith brezin e ri, nj njeri modest dhe me respekt t thjesht dhe i plqyer n t katr cepat e bots, si dhe i konsideruar si nj nga sportistt m t mdhenj q kan ekzistuar. Ishte nj strateg. Ai luajti gjat gjith karriers s tij n skuadrn e Manchester United.

  Fmijria dhe fillimi i karriers
  Robert Charlton ka lindur m 11 tetor t vitit 1937 n qytetin nafttar t Ashingtonit. Dhuntit e tij doln n pah pr her t par n nj gar prfaqsuese t shkollave t Northumberlandit Perndimor, n t ciln merr pjes Matt Busby, trajner i Manchester United, i cili e ndihmoi t riun 15-vjear t firmos kontratn e par n janar t vitit 1953. Pasi kishte filluar karriern e tij n skuadrat e t rinjve dhe t amatorve, Charlton debutoi n Skuadrn e Par n tetor t vitit 1956, duke shnuar dy gola brenda nj ndeshje. Kt sezon Manchester United fitoi kampionatin dhe Charlton, duke luajtur nga esterno i majt, jep kontributin e tij shum t frytshm me 10 gola n 14 ndeshje. Finalja e Kups s Anglis n Wembley dhe gjysmfinalja e Kups s Kampioneve duket se premtonin nj t ardhme t pasur me suksese, por fati nga ajo koh dhe pak m von do t kishte ndrhyrje tragjike. Skuadra e "Busby Babes" u godit nga nj katastrof ajrore e Monakos s Bavaris m 6 shkurt t vitit 1958, n t ciln humbn jetn tet futbollist. 20-vjeari Bobby doli i padmtuar, por shqetsimet mendore t shkaktuara nga humbja e shum shokve t skuadrs dhe bashkmoshatarve t tij n rrethana kaq mizore ishin t dukshme. Busby ndrtoi skuadrn e tij ashtu si mundi, duke br Charlton si m potentin e skuadrs s re. Fati filloi ti buzqesh Old Trafford n vitin 1963, me fitoren n finalen e Kups s Anglis, t ndjekur nga fitoret n kampionat n vitin 1965 dhe n 1967. Afrimi i lavdis pr Charlton u paraqit sezonin e ardhshm, ku dhjet vjet pas katastrofs s Monakos s Bavaris, skuadra e Manchester United mund Benfica me rezultatin 4 me 1 n Wembley n finalen e Kups s Kampionve, duke u br kshtu skuadra e par angleze fituese e trofeut. Pr Charlton (q shnoi golin e par dhe t katrt), Busby dhe Billy Foulkes, t vetmit t mbijetuar t katastrofs ende n skuadr, ishte nj moment shum emocional. Megjithse n fillim ai ishte i br i njohur si sulmues i majt, debutimi ndrkombtar i Charlton qe si sulmues i djatht. Ndodhi m 18 prill t vitit 1958 dhe si n fillim me Manchester United, ku u kurorzua me nj gol dhe me nj fitore: nj fitore me rezultatin 4 me 0 n Skoci n Hampden Park. "M duket ende sikur ndiej prplasjen e topit kundr rrjets", kujton Charlton. Performanca e tij qe e till q meritonte mbledhjen n Zvicr '58, por skuadra angleze u eliminua pas radhs s par dhe nj mosbarazimi kundr ish-Bashkimit Sovjetik. Charlton nuk luajti. N fakt trajneri Walter Winterbottom u pendua q e kishte zgjedhur, duke menduar se do t ndjente srish pasojat e katastrofs ajrore t Monakos s Bavaris. Gjat kampionatit botror t vitit 1962 n Kili, Charlton u radhit n ann e majt t skuadrs dhe Winterbottom nuk tregoi m frik pr ta futur n loj. Goli i Argjentins bn q Anglia t kaloj n katrshe n finale, ku skuadra angleze u skualifikua nga braziliant, kampiont aktual dhe triumfuesit e ardhshm.

  Momenti i fitores s Anglis
  Viti 1966 sht nj vit q ka mbetur n memorien e do anglezi dhe q e gjen Charlton n kulmin e suksesit t tij. S bashku me t vllain Jackie, q ishte br nj lojtar i rndsishm i mbrojtjes angleze, Bobby ishte pika themelore e skuadrs q triumfoi gjat ndeshjes s luajtur n Angli dhe q arrin t fitoj trofeun Jules Rimet nga duart e Mbretreshs Elisabeta II m 30 korrik t vitit 1966. Kampionati botror filloi keq, me nj rezultat t trishtuar 0 me 0 kundr Uruguait. Skuadra angleze kishte nevoj pr nj ndriim dhe e dinte q Charlton ishte ai q mund ta sillte kt. N takimin e ardhshm me Meksikn, kur ende duheshin edhe dhjet minuta nga prfundimi i pjes s par, Bobby rekuperoi nj top q dukej tashm i humbur n linjn e sulmit. "E rikuperova topin shum prapa dhe nuk kisha qllim t shnoja me nj veprim personal", thot m von n nj intervist. "Nuk e prisja se do t m linte hapsir, prandaj u kufizova duke avancuar pak i bindur me topin nn kmb". Vrapi mbaroi me nj prfundim fitues dhe Anglia kaloi radhn. N do rast ishte n gjysmfinale me Portugalin q Bobby tregoi t gjith talentin e tij. Dinamizmi i tij detyron mbrojtjen portugeze t trhiqet, pasimet e tyre i lan hapsir shokve dhe kur ishte rasti i mir pr t shnuar, nuk e la t iki. Nj gol pr do pjes ishte i mjaftueshm pr t kaluar Anglin nga kjo faz. Bobby ishte autori i t dy golave, duke mbshtetur golashnuesin portugez, Eusebio. N finale, trajneri i Gjermanis, Helmut Schn, e dinte shum mir kush ishte njeriu m i rrezikshm i Anglis dhe kt e vrtetoi m s miri duke e vn prball t shkathtit Franz Beckenbauer. Kur Bobby sulmonte, Franz mbronte, dhe kur Franz sulmonte, Bobby qndronte i ngjitur pas tij. Fakti sht q as Charlton, as Beckenbauer nuk shnuan dhe skuadrat qndruan t bllokuara me rezultatin 2 me 2 pas 90 minutave t lojs, dhe kjo i detyrohet lufts epike q u zhvillua mes dy sulmuesve legjendar. Rezultati prfundimtar, 4 me 2 do t tregonte q Bobby ishte pak m i mir dhe m i zoti n loj sesa kundrshtari i tij dhe si e thot edhe Beckenbauer.

  Klasi britanik
  Nj lojtar i jashtzakonshm i Monakos t Bavaris, fitues i Kups s Bots FIFA, nj Kavalier i Perandoris Britanike, por mbi t gjitha nj lojtar i fort dhe i ndershm. Bobby Charlton sht nj ndr ambasadort m ekzemplar t futbollit n bot. Bobby, si thrritet tani me dashuri dhe zyrtarisht, sht nj ndr tre lojtart anglez q kan superuar 100 prezenca ndrkombtare duke u br t famshm pr lojn e vendosur. Billy Wright, q veshi fashn e kapitenit 90 her, qe i pari n vitet '50 q preu mbrritjen prestigjioze, ndrsa Charlton dhe Bobby Moore, e ndoqn njri pas tjetrit. T tre ishin t njohur dhe t famshm n bot pr vendosmrin e tyre dhe fortsin n kontraste, karakteristika q nuk i kaluan kurr kufijt. Teknikisht i fort dhe i shkatht n shprndarjen e topit, mund t llogariste pasimet me milimetr n t gjith fushn, duke u bashkuar me shokt e skuadrs me nj saktsi t pabesueshme. Kapacitetet e gjuajtjes s topit fshihnin gjatsin e tij, relativisht t vogl (1,73 m) dhe duke marr nofkn "Tre Luant", n harkun e 106 ndeshjeve ndrkombtare, qe n gjendje t shnonte nj ndeshje po dhe nj ndeshje jo, gj jo e vogl pr sulmuesin q shpesh trhiqej prapa edhe n mbrojtje.

  Nj finale dramatike
  Kur katr vjet m pas, Anglia u spostua n Meksik pr t ruajtur titullin, Charlton, q n at koh ishte 32 vje, ishte ende n kushte shum t mira fizike. Si sulmues i djatht i nj skuadre, roli i tij ishte br m sulmues. Pas prfundimit pozitiv t fazs s par t turneut, Anglia u prball me Gjermanin Perndimore n erekfinale, n nj fitore tjetr tipike t finales s vitit 1966. N avantazh me rezultatin 2 me 1, kur kishin mbetur ende njzet minuta nga prfundimi i lojs, trajneri i Anglis Alf (m von, Sir Alf) Ramsey zvendsoi Charlton, duke menduar se ishte m mir q t lodhej para gjysmfinales. Barazimi i Uwe Seeler e oi ndeshjen n kohn shtes gjat s cils Gerd Muller i dhuroi gjermanve fitoren e dyt. Bhej fjal pr lojn e fundit t Charlton me ngjyrat e kombtares. N fakt, pas fishkllims finale, u njoftua trheqja, pasi kishte superuar rekordin e Billy Wright me 106 prezenca ndrkombtare. Charlton luajti pr dy sezone t tjera me skuadrn e Manchester United dhe pr nj periudh t shkurtr q lojtar-trajner i nj klubi tjetr t Veri-Perndimit, Preston North End, para s t varte kpuct n gozhd prfundimisht n vitin 1974. Jeta e pensionistit nuk ishte pr t: n fakt pr t vazhduar si trajner, Bobby preferoi ti dedikohet punve dhe n fakt kishte sukses, duke themeluar shum shkolla futbolli pr t rinjt q kishin dshir t merreshin m kt sport q m pas do t ishte profesioni i tyre. N vitin 1984 u b drejtues i ekipit t Manchester United dhe q i ftuar t merrte pjes n punt e Komitetit t FIFA-s pr zhvillimin e futbollit. Q n at koh ka qen gjithmon i njohur pr lojn e tij, n Manchester dhe n Angli, por duke shkuar shum m larg dhe duke br i njohur n t gjith botn si ambasador i futbollit dhe si njeri i mir. Si thot pr t miku i tij dhe menaxheri Sir Matt Busby: "Nuk ka ekzistuar kurr nj futbollist m popullor. Ishte kaq pran perfeksionit si njeri dhe si lojtar, q po t kishte qen m shum do ishte e pamundur".

  Dribbling, gol dhe fair play
  Bobby Charlton ka qen sulmuesi m i madh dhe m i famshm i kombtares angleze, duke realizuar 49 gola n 106 ndeshje. N karriern e tij ka fituar praktikisht gjithka. Ai kujtohet gjithmon nga t gjith pr gjuajtjet e tij spektakolare dhe sensin e tij t fair play. Karriera e tij, e filluar n ann e majt t sulmit, prfundon n pozicionin e sulmit n ann e djatht. Gama e aftsive t tij shtrihej nga fuqia e gjuajtjes me t dy kmbt n superimin e jashtzakonshm t kundrshtarve, duke e br at nj nga futbollistt m t mir t t gjitha kohrave. Charlton mbijetoi pr mrekulli nga katastrofa ajrore e vitit 1958, n t ciln humbin jetn shtat nga shokt e tij t skuadrs s Manchesterit. Pikrisht n at vit Charlton veshi pr her t par fanelln e Anglis, duke nnshkruar fitoren e anglezve me nj nga golat m mitik prball 134.000 spektatorve. Pasi kishte marr pjes n Kampionatin Botror t vitit 1958 si lojtar rezerv, qe nj ndr protagonistt e kualifikimit anglez n erekfinalet e vitit 1962. Rikonstruksioni i Manchester u kompletua n vitin 1964 me trekndshin Charlton - Best - Law.

  Shkolla e futbollit Bobby Charlton
  Shkolla e futbollit Bobby Charlton sht nj kurs pr djem dhe vajza, t cilt kan t dhna pr t zhvilluar aftsit e tyre si futbollist dhe t ecin n rrugn e lojtarve t mdhenj q pr ata sot jan idhujt e tyre. Faktori m i rndsishm pr t rinjt e shkolls s futbollit Bobby Charlton sht pik s pari fakti se pr ata kjo shkoll i bn t ndjehen mir dhe t marrin knaqsi, por mbi t gjitha ata zhvillojn aftsit e tyre dhe perfeksionohen n lojn e futbollit nn drejtimin e nj stafi t kualifikuar ekspertsh t UEFA-s. Mosha e t regjistruarve varijon nga 7 n 14 vje dhe orari i shkolls sht nga ora 9:30 e mngjesit n orn 16:00 pasdite. Ai sht shum i dhn pas ksaj shkolle duke qen se aty sheh t zhvillohet nj brez i ri q e do sportin e futbollit, q ka dshir t ket t ardhme n kt sport sa fisnik aq edhe t plqyer. Shkolla Bobby Charlton sht ndr m t njohurat dhe m t frekuentuarat nga t rinjt.

  Karriera si lojtar Sukseset ndrkombtare
  106 prezenca ndrkombtare (49 gola)
  1966 fitore t Kups s Bots n Angli
  1968 Vend t tret n Kampionatin Evropian

  Skuadrat
  1953 - 1972 Manchester United
  1973 - 1974 Preston North End (lojtar-trajner)

  Sukseset m skuadrat e klubit
  1957, 1965, 1967 Fitues i Kampionatit anglez
  1963 Fitues i Kups s Anglis
  1968 Fitues i Kup s Kampionve

  751 prezenca n kampionatin anglez me 245 gola
  Topi i Art (1966)

  Emri: Robert, shkurt Bobby
  Mbiemri: Charlton
  Ditlindja: 11.10. 1937
  Vendlindja: Ashington, Angli
  Gjatsia : 1. 73 cm
  Pesha: 69 kg
  Profesioni: Futbollist
  Pozicioni: Sulmues
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 29-07-2007 m 06:31
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Ruud Gullit

  Ruud Gullit

  Rud Gulit, i mbiquajtur "tulipani i zi", ka qen nj lojtar holandez shum i njohur i skuadrs s Milanit dhe kombtares portokalli. N Itali ai ka marr pjes edhe n radht e skuadrs s Sampdorias. Gulit ka formuar nj ift t qendrfushs me rndsi t jashtzakonshme bashk me shokun e tij t skuadrs, si te skuadra e Milanit, ashtu edhe n kombtaren holandeze, Frank Rijkaard. Ka qen pa dyshim nj ndr lojtart m t dashur t epopes kuqezi t viteve '80-'90, q i bashkngjitet periudhs s trajnerit Arrigo Sacchi.

  Karriera futbolliste
  Rud Gulit lindi n Holand m 11 shtator t vitit 1962. Q n mosh t vogl, kur ishte vetm 16-vje, ai bri nj provim pr tu antarsuar n radht e skuadrs s Ajaksit, por q rezultoi pa sukses. Nj vit m von ai debutoi n skuadrat e amatorve t Holands, si ajo "Meer Boys" (1973-1975) dhe m pas n "Dws" (1975-1979). Pak koh m von ai arrin m n fund te profesionistt n skuadrn Haarlem n sezonin 1979-80, ku qndron tre sezone me prkatsisht 91 prezenca dhe 32 gola, para se t kaloj n skuadrn Feyenoord, me t ciln nga viti 1982 n 1985 luan edhe tre sezone t tjer dhe duke koleksionuar 85 prezenca dhe 30 gola n skuadrn "Eredivise" holandeze, duke fituar nj kampionat dhe nj Kup t Holands n vitin 1984. Rud Gulit bn pjes n PSV Eindhoven n vitin 1985-86. N dy sezone imponohet n skenn ndrkombtare me 68 ndeshje dhe 46 gola n kampionat, duke fituar 2 tituj kombtar dhe duke marr pjes n kombtaren holandeze. N vitin 1986, ai luan me skuadrn e Eindhoven pr "Trofeun Gamper" n Barcelon, n t cilin merr pjes edhe Milani n at koh i bler nga Silvio Berlusconi. I njjti president kuqezi, arrin ta blej Gulit n vern e vitit 1987, duke u br menjher ylli i skuadrs s strvitur nga Arrigo Sacchi. Gulit koleksionoi 29 prezenca dhe 9 gola n sezonin e tij t par te skuadra kuqezi, duke e uar at n kampionatin numr 11 pas ardhjes entuziaste te Napoli t Diego Armando Maradonas. N t njjtin vit, ai fiton Topin e Art si lojtari m i mir i Evrops pr lojn e tij me PSV Eindhoven dhe m pas me Milanin. N vitin 1988 Gulit fitoi Kampionatin Evropian pr kombet q luajtn n Gjermani, duke e uar Holandn n bashkpunim me shokt e tij t skuadrs s Milanit, Marco Van Basten dhe Franklin Rijkaard n fitore n finale me ish-BS me rezultatin 2-0. Ai luajti m pas edhe gjasht sezone t tjer n skuadrn kuqezi, t shoqruara nga suksese t panumrta, por edhe nga ndonj fatkeqsi e rnd, si ndodhi n sezonin 1989-90, kur mbeti jasht pothuajse gjat gjith sezonit pr nj problem n gju. Ai kaloi nga triumfet e skuadrs s Sacchit, me t cilin koleksionoi 2 Kupa radhazi t Kampioneve (1988-89 dhe 1989-90), 2 Kupa Ndrkombtare (1989-90 dhe 1990-91), 2 Superkupa Europe (1989 dhe 1990) dhe 1 Superkup t Italis (1989), tek ato t kursit t ri t Fabio Capellos, duke marr pjes n pankinn kuqezi n vitin 1991-92. Gulit fitoi dy kampionatet e par kuqezi n vitet 1991-92 dhe 1992-93, prve nj 1 Superkup t Italis n vitin 1992, para se t kalonte te skuadra e Sampdorias n vitin 1993-94. Ai kthehet te skuadra e Milanit sezonin pasardhs 1994-95, pikrisht n koh pr t fituar pr t disatn her Superkupn e Italis kundr Sampdorias. Raporti me trajnerin Capello sht shum i mir dhe Gulit arriti n koh t ket 8 prezenca dhe 3 gola n skuadrn kuqezi, para se t kalonte n mnyr prfundimtare te Sampdoria n nntor t vitit 1994, me t ciln n fund t sezonit kishte koleksionuar 29 prezenca dhe 9 gola. Ndrkoh nuk pranoi t marr pjes n kampionatin botror t futbollit t Shteteve t Bashkuara t Ameriks n vitin '94 me kombtaren e tij, nga e cila pak koh m pas njofton largimin. Pas eksperiencs italiane ai u transferua n Angli n elsin e Londrs, n t njjtn koh ndryshoi pak rrezen e veprimit duke luajtur si mbrojts i qendrs (rol q bnte n fillim t karriers). Pas nj sezoni t par si lojtar, n vitin 1996-97 zvendsoi Glen Hoddlen n pankinn e londinezve duke br punn e dyfisht t trajnerit dhe lojtarit dhe duke i uar "blut" n fitoren e Kups s Anglis, duke u br trajneri m i ri q ka fituar nj trofe t till.

  Karriera si trajner
  Pas vitit t par ndrmjet pankins dhe fushs s elsit, Gulit nuk u vlersua sa duhej sezonin e ardhshm 1997-98 dhe u zvendsua nga Gianluca Vialli, vit n t cilin luajti vetm 6 ndeshje prpara se t varte prfundimisht kpuct n gozhd, n moshn 36-vjeare dhe ti dedikohet plotsisht karriers si trajner. Vendos kshtu t pranoj propozimin e nj tjetr skuadre angleze, asaj s Newcastle, me t ciln fillon sezonin 1998-99, por koleksionon vetm 1 pik n 5 garat e para t kampionatit dhe jep shum shpejt dorheqjen. Pas nj periudhe pa impenjim t mirfillt, ai u zgjodh n vitin 2003 nga federata holandeze si seleksionues pr kombtaren nn moshn 19-vjeare, deri n korrik t vitit 2004. Nga sezoni i ardhshm bri punn e trajnerit t Feyenoord, klubit t tij si lojtar, me t cilin luajti sezonin 2004-2005 para s tia lr pankinn Erwin Koeman. M pas ishte n pritje t nj pune t re dhe kreu n mnyr t prkohshme aktivitetin e komentatorit televiziv pr televizionin holandez.

  Veantia e tij
  Menjher binte n sy dhe dallohej ndr lojtart e tjer si nj personazh i rrall dhe i pazakont me flok t gjat me rrica alla Bob Marley, me nj buzqeshje t stampuar, me nj disponibilitet ekstrem, me komente ironik dhe aspak dramatik, me t vrtet pak t zakonshm n nj ambient si ai i futbollit italian, ndonjher shum serioz. Gulit nuk ishte zhgnjyes dhe luajti nj sezon entuziazmues duke pasur 29 prezenca dhe 9 gola, si nj ndr lojtart ky t skuadrs s Milanit t strvitur nga Sacchi. Qendrsulmues teknikisht shum i lavdruar, potent n fizik dhe n vrap, i pandalshm kur me topin n kmb shkonte drejt mbrojtjeve t kundrshtarve, ai posedonte edhe nj personalitet t spikatur, n gjendje q t mbante skuadrn e bashkuar dhe ta udhhiqte madje edhe n momente n vshtira. Viti i tij i par n Itali prfundoi n mnyrn m t mir t mundshme. Milani fitoi kampionatin pas nj dueli apasionant me Napolin e Maradons.

  Rud Gulit me fanelln e Milanit-Kampion Europe
  N vitin 1988 ofrohen knaqsi t tjera pr tulipanin e zin Kampionatin Evropian. Kombtarja Holandeze kualifikohet pr finale kundr ish-BS. Gulit, si protagonist tashm i madh i turneut, v firmn e tij n takimin vendimtar. Ishte minuta e 33' kur Van Basten i jep n fush nj top n lartsi. Goditja e tij me kok ishte vendimtare dhe nuk i jep mundsi devijimi Dassaevit. sht goli q, s bashku me at pasardhs t kryer nga Van Basten, i jep Holands titullin e kampionit t Evrops. Gjat dy viteve pasardhs Gulit fitoi me fanelln e Milanit dy Kupa t Kampionve, me gjith nj incident n gju q e mbajti jasht skuadrs pr nj koh t gjat. N vitin 1993, pas gjasht sezoneve te kuqezinjt, ai u ble nga skuadra e Sampdorias, ku konfirmohet si nj pik e fort e skuadrs, n gjendje q ta nxjerr at nga vshtirsia dhe n situatat m kritike. Ai shnoi 16 gola n 31 ndeshje dhe shoqroi skuadrn deri n vend t katrt n kampionat. Kto rezultate bindin skuadrn e Milanit t rimarr prsri pran saj Rud Gulit. N t vrtet ashtu ndodhi m 1994 Gulit filloi t luaj srish me fanelln kuqezi. Por idili ndrmjet Milanit dhe kampionit holandez u mbyll prfundimisht, pas vetm 8 ndeshjeve n klubin e Silvio Berlusconin. M 29 prill t vitit 1990, Rud Gulit sht i trishtuar. I trishtuar se kishte humbur kthimin. I trishtuar se kishte arritur shum von. Kishte nj vit q priste at moment. Dy operacione n gju, nj periudh t gjat mosdisponibiliteti, pyetje t shpeshta mbi kapacitetet pr t ardhur n nivelin m t lart; Rud Gulit kishte arritur t fshinte t gjith kt. Ai rishfaqet pran skuadrs s Milanit pr ndeshjen vendimtare prball Verons pr t luftuar distancn me Napolin pr titullin kampion i Italis. Gulit luajti vetm 30 minuta, Milani pati regres, duke u ln bashklojtarve t Maradons knaqsin e triumfit. Ather lind pyetja kush interesohej ende pr kthimin e Gulit? Titulli i kampionit t Evrops i fituar nj muaj m von mezi arrin t rigjallroj situatn. Zhurma u prhap gjithandej, duke folur pr nj Silvio Berlusconi n krkim t nj tjetr numri 10, duke lidhur nj kontrat t majme me Hagin, futbollistin rumun shum virtuoz. Shtypi transalpin prmendte faktin se Gulit merrte nj rrog q rreth dy milion franga n muaj. Dhe Gulit linte t kuptohej, sa her q i jepej mundsia dhe i vinte rasti q futbolli nuk ishte e gjith jeta e tij, se kishte nevoj pr topa t tjer oksigjeni. Nga e ma holandeze, e punsuar n Rijksmuseum t Amsterdamit, ai do t trheq kt kuriozitet t prhershm pr botn e jashtme, nj etje pr njohje q do t shkoj shum m larg sesa perimetri i fushs s blert. Nga i ati i tij nga Surinami, ai ruante nj sensibilitet prball padrejtsive t do lloji, racizmit dhe dinjitetitit prmues s popujve t nj t trets s bots. Gjesti i tij i par n kohn q u emrua futbollisti m i mir evropian i vitit 1987 konsistoi n dedikimin e ktij trofeu t Nelson Mandels, gjest q habiti shum njerz. Rud Gulit ishte kundr diskriminimit racial. Ai mendonte se pa kt dallim racial t bardht kishin frik t kumbisnin privilegjet dhe pasurin e tyre, pasi ata mendonin se pa kt sistem, ata nnshkruanin dnimin e tyre me vdekje. Por n kt moment, sht i gjith vendi q po vdes. Dy vjet m pas, duke analizuar pasojat e lirimit t Mandels, Gulit nuk sht ende i qartsuar: Kam kuptuar menjher q kjo do t ishte fillimi i problemeve, q ky nuk do t ishte prfundimi i diskriminimit racial. Ather q perspektiva e ksaj erekfinaleje evropiane mbyll gojt e lojtarve marsejez dhe l t shfaqet nervoziteti i trajnerit t tyre, Raymond Goethals, Rud Gulit vazhdonte tu bashkngjitej ngjarjeve q tronditnin n at moment planetin. N luftn e Gjirit, ai deklaronte se nuk bhet fjal pr t drejtat e njeriut, pr dicka q i prket njeriut, por pikrisht pr interesa.

  Aventura angleze e Rud Gulit
  N prfundim t sezonit Rud Gulit largohet nga Italia pr t ndrmarr nj aventur t re n tokn angleze. N vitin 1995 ai luajti n skuadrn e elsit si libero, rol t cilin e kishte pasur n fillim t karriers futbollistike. N vitin 1996 Glen Hoddle, trajner i elsit, bhet trajner i kombtares angleze dhe Gulit merr vendin e tij n skuadrn londineze. Roli i dyfisht si lojtar dhe trajner i prshtatet veanrisht holandezit Gulit: Gulit trheq elsin n fitoren e Kups s Anglis. Bhet kshtu lojtari m i ri q kishte fituar kt trofe. Pas ktij triumfi Gulit vendos ti dedikohet me koh t plot zanatit t trajnerit. M pas ai l skuadrn e elsit, i angazhuar si trajner n nj tjetr skuadr angleze Newcastle, por kjo eksperienc filloi shum keq, skuadra e Newcastle fitoi vetm nj pik n pes ndeshjet e para. Gulit sht i detyruar t jap dorheqjen, i vendosur n detyrimet e shtypit dhe skuadrs me t ciln nuk arrin t vendos raporte t mira.

  Gulit fitues i Topit t Art
  Deri tani, Holanda kishte ngjitur vetm nj prfaqsues t vetm t saj n shkalln m t lart t podiumit t Topit t Art dhe ky ishte Johan Cruyff, fitues tre her radhazi i ktij mimi (1971, 1973 dje 1974). Ardhja e Rud Gulit do t shenjtronte nj ndr bashkkombsit e tij, i cili ecte n gjurmt e paraardhsit t tij t shquar dhe t njohur. Holandezi i dyt q shkruan emrin e tij n mime kaq t rndsishme si Topi i Art, qe gjithashtu lojtari i dyt i Milan AC q u nderua pas Gianni Rivera n vitin 1969. Ylli i ri i futbollit e fitoi kt vlersim me 13 vota n vendin e par, kundr pes votave ndaj Futre, q doli i dyti dhe katr pr Butragueno dhe Michel, dy shokt e Real Madridit, respektivisht t tret dhe t katrt. Nj avancim i rehatshm pr Gulit, i cili kishte fituar vetm katr pik gjat votimit t mparshm. Duhet t thuhet se ndrmjet viteve 1986 dhe 1987 shum yje u zhdukn nga klasifikimi, ndr t cilt Igor Belanov. Rud Gulit qe lojtari i par me ngjyr q arriti majat e skens botrore t futbollit. Ai qe fitues i kampionatit Evropian me skuadrn holandeze, antar i rndsishm i Milan AC i fundit t viteve 80, me t cilin fitoi t gjitha konkurset sinjifikative. Me nn nga Holanda dhe baba nga Surinami, fiziku i tij t impononte respekt n terrenet e futbollit evropian dhe ashtu si Noah dhe Tigana, ai bhet i njohur si trajner. Kta tre lojtar me ngjyr i dhan mundsi mentaliteteve t zhvilloheshin dhe do t shiheshin n t ardhmen shum lojtar t trajnuar nga seleksionues me ngjyr.

  Nj Top i Art dedikuar Mandels
  Por Rud Gulit nuk sht vetm nj lojtar i madh, por edhe nj njeri i impenjuar me beteja me sfond social. U regjistrua n Fondacionin Anna Frank dhe kur erdhi rasti, duke shfrytzuar popullaritetin, zbriti n radh t par me qllim q ti dgjohej zri kundr racizmit n bot dhe n veanti kundr diskriminimit racial n Afrikn e Jugut. Paralelisht me impenjimet profesionale, ai argtohej duke i rn nj instrumenti n nj kompleks holandez dhe i ka dhuruar UNICEF-it dy disqe t regjistruar. N vitin 1987 ai i ka dedikuar Topin e Art Nelson Mandels.

  Karakteristika teknike
  Rud Gulit e filloi karriern si mbrojts i qendrs, duke e shprndar me kalimin e viteve rrezen e tij t veprimit deri sa u b nj sulmues i zoti fal nj potenciali dhe nj aftsie pr t shnuar gol. Lojtar me fizik t jashtzakonshm, shprthyes dhe shum i shpejt n sulm, pothuajse i pakapshm kur nisej me topin n kmb. I pajisur me nj gjuajtje potente dhe t sakt, por mbi t gjitha t fort n arenn e lojs (sht pr t kujtuar golin vendimtar n nj ndeshje mes Juventusit dhe Milanit m 10 janar t vitit 1988), Gulit prfaqsonte nj prototip t sulmuesit modern, poliedrik dhe eklektik. Ai u afirmua si nj ndr lojtart evropian m t fort t t gjith kohrave.

  Nj karrier e pasur me tituj
  Kampionati Holandez: 1984,1986,1987.
  Kupa e Holandez: 1984.
  Kampionati italian: 1988,1992, 1993.
  Kupa e Italis: 1994.
  Kupa e Kampionve: 1989, 1990.
  Superkupa e Evrops: 1989, 1990.
  Kupa ndrkontinentale: 1989, 1990.
  Kampionati Evropian: 1988.
  Kupa e Anglis: 1997.
  Topi i Art: 1987.

  Emri : Rud
  Mbiemri: Gulit
  Ditlindja: 01.09. 1962
  Vendlindja: Paramaribo, Suriname
  Kombsia: Holandez
  Gjatsia: 1. 91 cm
  Pesha: 88 kg
  Pseudonimi: Tulipani i zi
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 29-07-2007 m 06:33
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #6
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Paolo Rossi, lojtari q bri Brazilin t qaj

  Paolo Rossi

  Paolo Rossi, i lindur m 23 shtator t vitit 1956 n Prato sht nj ish-futbollist italian. Sulmues ndr m t famshmit dhe t adhuruarit t historis s futbollit, n vitin 1982 u b kampion i bots n Kampionatin Botror t Spanjs me kombtaren italiane, shnuesi m i mir i kompeticionit (6 gola) dhe fitues i mimit Topi i Art. sht lojtari i vetm, s bashku me Ronaldon, q ka marr kto tre vlersime n t njjtin vit. Luajti n tre kampionate botror, prkatsisht n vitet 1978, 1982 dhe 1986, por pas atij t Argjentins thrritet nga t gjith Pablito.

  Fillimi i vshtir

  Paolo rritet n nj ambient futbollistik me t rinjt e Cattolica Virtus, shoqri e vogl toskane n t ciln pranohet n moshn 11-vjeare. N vitin 1972 kaloi te skuadra e Juventusit, por kalimi i tij n seleksionime t ndryshme t t rinjve u ndrpre shpesh nga nj seri fatkeqsish shum impresionuese. Ka br tre operacione n gju prgjat dy sezoneve. Me gjith kt m 1 Maj t vitit 1974 arriti t marr pjes n skuadrn e kategoris s par n nj ndeshje t Kups s Italis n ezena. N sezonin vjues koleksionoi dy prezenca t tjera n kt kompeticion, para se t kalonte n vitin 1975 te skuadra e Komos. Por, duket se ktu gjrat nuk shkuan edhe aq mir. Rossi del n fush vetm gjasht her prgjat gjith turneut pa mundur t shnoj. M pas karriera e tij mori nj drejtim tjetr, Juventus bindi skuadrn e Lanerossi Vicenza, n ver t vitit 1976 q ta huazonte kt lojtar.

  Loja te Real Vicenza

  Te skuadra e Vicenzas Paolo gjeti tek trajneri Giovan Battista Fabbri nj baba t dyt, i cili i dha besim dhe e ndihmoi t prmirsohej n loj. Trajneri shnoi nj kthes n karriern e Paolo Rossit, fal edhe spostimit n fush nga krahu n qendrsulmues. Kshtu pas dy golave t sezonit t vers n Kupn e Italis, Paolo me fanelln numr 9 realizoi 21 gola n 36 ndeshje n kampionatin e Seris B, duke kontribuar shum me qllim q ta onte skuadrn n serin m t lart. Pr Rossin po hapeshin kshtu portat e futbollit t madh dhe t kombtares U-21. Megjithse Rossi ishte n bashkpronsi midis s njjts Vicenza dhe Juventus, mbetet te bardhezinjt pr t luajtur kampionatin e tij t vrtet t Seris A. Pasi shnoi shum gola n Serin B, sulmuesi i ri bn t njjtn gj edhe n Serin A, duke prmirsuar rezultatin e tij t golave: 24 gola n 30 prezenca, duke u br kshtu golashnuesi i turneut. Fal golave t tij te Lanerossi Vicenza, i ripagzuar Real Vicenza, arriti nj vend t dyt shum impresionues n kampionat, pasi kishte luajtur pr kampionatin pr shum koh me Juventusin e Giovanni Trapattonit.

  Pranimi te skuadra kombtare dhe mbrapsja

  Kalimet n skuadra t ndryshme t Rossit i garantuan atij debutimin n skuadrn kombtare n Liegi kundr Belgjiks m 21 dhjetor t vitit 1977. Enzo Bearzot e thrret edhe pr Kampionatin e Bots, Argjentin 1978, n t cilin skuadra arrin vendin e katrt n finale fal mbshtetjes s qendrsulmuesve q realizuan tre gola kundr Franc, Hungaris dhe Austris n shtat ndeshje. Rossi at ver ishte protagonist i nj shtjeje shum impresionuese merkatoje ndrmjet presidentit t Vicenzas, Giuseppe Farina dhe atij juventin, Giampiero Boniperti pr zgjidhjen e bashkpronsis s lojtarit, n fakt t dy shoqrit ishin t detyruara t shkonin n short dhe Farina ofroi m n fund nj shifr astronomike pr t mbajtur lojtarin: rreth dy miliard lireta. Shifra shkaktoi skandal n Itali, duke krijuar nj seri t tr reagimesh kundrshtare, madje edhe politike. Sezoni post-Botror rezultoi negativ, si pr Rosin, ashtu edhe pr skuadrn e Vicenzas. Kampioni psoi nj fatkeqsi n gju dhe duhet t qndronte jasht, duke ln skuadrn n prag t nj mbrapsje n Serin B, pas vendit t dyt t nj viti m par. N kt pik Farina ishte i detyruar t hiqte dor, paksa si me detyrim, ndaj lojtarit dhe gjen nj marrveshje pr transferimin e tij te skuadra e Napolit t Corrado Ferlaino. Por Rossi nuk pranoi transferimin n kt skuadr nga frika e presioneve t mundshme dhe zgjodhi Peruxhan.

  Skualifikimi

  Peruxha prfaqsonte n at periudh nj ndr realitetet m interesante t futbollit italian. Paolo u prshtat shpejt n skuadrn e re, duke shnuar plot 13 gola n 22 ditt e para t kampionatit. M pas m nj mars t vitit 1980 shprtheu skandali i famshm i futbollit, ku Paolo Rossi doli i prfshir bashk me disa shok t tjer t skuadrs s Peruxhas. Megjithse futbollisti tregoi shum her q nuk kishte fare lidhje me kt fakt dhe se nuk kishte dijeni, ai u skualifikua nga kampionati pr dy vjet, duke humbur kshtu edhe mundsin pr t marr pjes n Kampionatin Evropian, Itali 1980. Pr Paolon ishte nj ngjarje e frikshme, por megjith kt vazhdoi me forc t ecte prpara, i bindur pr pafajsin e tij dhe tifozt edhe n periudhn e skualifikimit tifozt e prkrahn dhe i ofruan shum dashuri. Vitin e par t skualifikimit e kaloi n Vicenza, qytet n t cilin martohet dhe qndroi pr t jetuar, duke u strvitur me skuadrn lokale. N pranver t vitit 1981 sht skuadra e Juventusit q i jep nj besim t ri dhe e ingranon n loj me gjith vitin e skualifikimit q i kishte mbetur. Dnimi ndrpritet n prill t vitit 1982 dhe Paolo ishte n koh pr t luajtur tre ndeshjet e fundit t kampionatit me bardhezinjt, duke realizuar edhe nj gol n skuadrn e Udinezes. N fund si mim pr vuajtjet dhe sakrificat e bra mbrrin mbledhja e CT Enzo Bearzot pr Kampionatin e Bots, Spanj 1982.

  Pablito Mundial

  Mbledhja e Pablito, pseudonim i vendosur n kohn e Kampionatit Botror n Argjentin, shkaktoi nj seri t pafund polemikash. Ishin t shumt ata q kritikonin zgjedhjen e Bearzotit pr t uar n Spanj Rossin, i cili vinte nga nj largim prej dy vjetsh, dhe t linte n shtpi golashnuesin e kampionatit Roberto Pruzzo. Pas ndeshjeve t para kundr Polonis, Perus dhe Kamerunit, n t cilat futbollisti tregon disa cilsi serioze ai atlet dhe sportist, gazetart ngazlleheshin edhe n dritn e rezultateve zhgnjyese t skuadrs, q kualifikohet n raundin pasardhs fal tre barazimeve. T gjith krkonin kokn e Bearzot, kishte edhe nga ata q e ofenduan publikisht. I njjti qndrim vijoi edhe pr Rossin dhe komponent t tjer t Kombtares, si pr lojtart ashtu edhe pr kapitenin e tyre Dino Zoff, duke njoftuar vendimin pr t mos folur m me gazetart. N kt situat Italia rigjeti veten dhe mundi me rezultatin 2 me 1 Argjentinn, kampionen n fuqi, fal golave t Marco Tardelli dhe Antonio Cabrini. N ndeshjen vendimtare pr vajtjen n gjysmfinale, ndodhi shprthimi i Rossit, i cili realizoi nj triplet fantastike kundr Brazilit, gzim q shlyen gjith poshtrimet e marra dy gjat dy viteve paraardhs. Pablito bhet m pas protagonist absolut me nj dopiet t rezultatit 2 me 0 n Poloni dhe n finale n stadiumin e Santiago Bernabeu t Madridit, ku hapi siparin e nj fitoreje me rezultatin 3 me 1 n Gjermanin Perndimore. Fal golave t Kampionatin Botror ai arriti t fitoj titullin e golashnuesit m t mir dhe n fund t vitit Topin e Art.

  Paolo Rossi, kampion i vitit 1982

  Golat e tij kan cuar Italin n fitoren e titullit botror n Spanj m 1982. tre golat t realizuara kundr Brazilit n ndeshjen historike t luajtur n stadiumin Sarria t Barcelons e bn at nj idhull. Ishte nj centravanti, me nj fizik modest,por me nj shpejtsi t jashtzakonshme kundrejt ports kundrshtare. Ishin momente kyc n karriern e nj futbollisti, rastet e duhur ku mund t shnonin nj kthes vendimtare pr fatin e tij, duke e ngritur n profesion dhe duke e cuar drejt nj fame botrore. Nse ksaj i shtohet nj trajner i gatshm t vr dorn n zjarr pr talentin q poprgatit, duke gjetur nj ekuilibr spotiv dhe njerzor, kjo sht vrtet nj mrekulli. Gjithcka mund t ndodh. Ky fat i takoi Paolo Rossit n nj ndr momentet m t bukur t karriers s tij, n fund t nj skualifikimi dyvjecar pr nj skandal t ndeshjeve t trukuara. Ishte pikrisht viti 1982 kur lojtari u mblodh nga t kaltrit e Enzo Bearzotit pr t luajtur n Kampionatin Botror t Futbollit n Spanj. Me gjith skepticizmin e prgjithshm trajneri nuk kishte harruar lvizjet e tij n Kampionatin Botror t vitit 1978, kur n moshn 21-vjecare tregoi se ishte nj lojtar premtues. Mjaftuan pak muaj dhe Paolo Rossi ia dolimban t fitoj nj vend n olimpin e futbollit. Pr t gjith tifozt e kaltr do t mbetet i paharruar tripleta e tij kundr Brazilit t madh dhe pr t gjith do t mbetet "Pablito", njeriu o lindur pr t shnuar. Gjat turneut t par t Kampionatit Botror t vitit '82 ushqehej shum skepticizm kundrejt tij, pr faktin se iu rikthye fushs s blert pas dy vjet largimi. M pas rigjeti instriktin e tij t jashtzakonshm pr t shnuar gol. Pas dy viteve t shkuara dm ai kishte humbur prqendrimin e nevojshm pr takimet e mdha ndrkombtar. Fal vullnetit dhe shokve t skuadrs ai rigjeti besiminin pr t luajtur dhe mori knaqsin m t madhe t karriers futbollistike. Rezultati q ai mori n vitin 1982 sht ndrra pr cdo profesionist t futbollit, madje qllimi i vetm i rndsishm i tij. Pr mua ky vit sht si t kem prekur qiellin me dor. Kujtoj nj atmosfer unike, intensive, sht shprehur ai.

  Sukseset n skuadrn bardhezi

  Pas nj dehje n Kampionatin Botror n Spanj, Rossi, ashtu si gjith skuadra e Juventusit ndeshi disa vshtirsi n sezonin 1982-83. Pablito realizoi vetm 6 gola n kampionat dhe skuadra bardhezi, e krijuar pr t fituar gjithka, ishte plot me kampion t talentuar. Nj ndr fenomenet jo t plqyeshm pr skuadrn ishte finalja e Kups s Kampionve, t ciln e humbn n Athin kundr Hamburgut n nj ndeshje t sforcuar pr bardhezinjt. N t kundr nga viti q kaloi, ai pasues ishte i pasur me knaqsi. Paolo kontribuoi me 13 gola n fitoren e titullit kombtar dhe triumfon edhe n Kupn e Kupave t fituar n Basilea kundr Portos. N sezonin 1984-85 u zhvilluan Superkupa e Evrops dhe tragjikja Kupa e Kampionve t Heysel t Brukselit, t dyja kundr Liverpulit. N kt sezon Paolo filloi t ket rnie sportive, sidomos pr shkak t problemeve n gju q filluan ta tronditnin vazhdimisht. N fund t sezonit Juventus ia dorzon Milanit t Giuseppe Farinas.

  Golat e fundit

  Sezoni kuqezi me Nils Liedholm n pankin nuk rezultoi pozitiv. Paolo qlloi i pafat n 10 ndeshjet e para t kampionatit dhe arriti t realizoj gola vetm dy her n kampionat, n derbin e kthimit kundr Interit. Pas Kampionatit Botror t vitit 1986 n Meksik, n t cilin u mblodh nga Bearzot, por q nuk doli fare n fsuh, luajti sezonin e tij t fundit si profesionist n Hellas Verona, ku realizon katr gola n 20 ndeshje. Pablito sht ende edhe sot nj mit pr brezat e tifozve italian dhe emri i tij do t qndroj prgjithmon i skulptuar n historin e futbollit dhe n zemrat e miliona sportdashsve.

  Autobiografia e Paolo Rossit

  Paolo Rossi ka shkruar edhe nj autobiografi me titull Kam br pr t qar Brazilin, n t ciln ai tregon pr karriern e tij fubollistike, duke u fokusuar m shum n ndeshjen kundr Brazilit, ku edhe shnon gol. Ky libr sht botuar n vitit 2003 n gjuhn italiane dhe sht shprndar n t gjitha librarit e vendit. Me an t ktij libri del n pah edhe nj an tjetr e tij, si sht aftsia pr t shkruar dhe pr t realizuar nj vepr t till.

  Si mbahet mend Paolo Rossi?

  Kush e ka par nuk do t arrij kur ta heq nga mendja. Kush e ka par do t ket gjithmon para syve imazhin e asaj Kupe t Bots, t ngritur lart nga duart e lojtarve t veshur me t kaltr me tri ngjyra n kraharor. Kush e ka ndrruar do ta ket gjithmon t vendosur n zemr imazhin e atij djali t imt, t djersitur dhe t lumtur q vrapon pa pushim n fushn n blert. Ky sht Paolo Rossi. Pr m t rinjt sht vetm nj lojtar, pr t tjert q e kan jetuar at epok sht njeriu q ka br Brazilin t qaj. N lidhje me futbollin e ditve t sotme ai thot se ka ndryshuar pothuajse rrnjsisht dhe kjo, jo vetm n mnyrn e t luajturit apo t prballimit t gars, por edhe prsa i prket profilit organizativ, mbi t gjitha nn aspektin human. Sipas tij, kan humbur disa vlera dhe kjo ishte e pashmangshme sepse kur rriten interesat m pas fillon e t mungoj qetsia, si edhe pak buzqeshja. Kur i bhet pyetja nse skuadra kombtare ka humbur (n vlera), ai shprehet se sht shum i lidhur me t, me skuadrn e kaltr dhe kjo i plqen shum. Sipas tij, kjo sht nj ngjyr q bashkon, q grumbullon t gjith rreth nj qllimi t caktuar. Bashkon kur klubet ndajn. Kombtarja sht e veant n llojin e saj. Sot nuk ka m afrim aq t madh me fanelln, nuk ka m kampion q qndrojn n nj skuadr prgjat gjith jets. Ndrsa prsa i prket kujtimeve m t mira nga karriera futbollistike ai veon disa momente, kur m kryesori ishte ndeshja me Brazilin. Gjithashtu ai kujton disa momente t veanta edhe me shokt e ekipit, nj ndr t cilt ishte edhe viti 1989 kur shkoi n Brazil m disa miq. Ishte n San Paolo, duke ngrn me disa miq n restorant dhe kur del prej andej rreth mesnats kishte shkuar drejt nj sheshi ku luanin disa fmij. Iu afrua atyre dhe i pyeti nse mund t luante me ta. Pr t ishte nj emocion i veant t kthehej edhe njher fmij, duke shijuar edhe njher shijen e vrtet t futbollit edhe sportit. Aty ai arriti t kuptonte dhe t bindej plotsisht se historin e bjn njerzit, shum shpesh njerzit e thjesht, ata q besojn n vlerat e jets dhe t sportit.

  Pasaporta:

  Emri: Paolo
  Mbiemri: Rossi
  Pseudonimi: Pablito
  Ditlindja : 23 shtator 1956
  Vendlindja: Prato
  Kombsia: Italiane
  Disiplina: Futbolli
  Roli: Qendrsulmues
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Davius : 29-07-2007 m 06:34
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #7
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime

  Jurgen Klinsmann, miti i futbollit gjerman

  Jurgen Klinsmann

  Fillimi i karriers

  Jurgen Klinsmann sht nj futbollist gjerman, i cili ka luajtur n rolin e sulmuesit. Klinsmann ka lindur m 3 korrik t vitit 1964 n Goppingen t Gjermanis. Ai e filloi karriern si futbollist n vitin 1981, kur ishte vetm 17 vje, me klubin modest t Stuttgart Kickers (divizioni i dyt i Gjermanis). "Klinsi", si thrritet n Gjermani, ishte shum i dhn pas ktij sporti, gjithashtu karakterizohej nga nj inteligjenc t rrall. Ai msoi pjesn m t madhe t teknikave t futbollit gjat tre viteve, para se t integrohej me klubin e madh gjerman t Shtutgartit, ku luajti prgjat pes sezoneve.

  Gjat sezonit t par n ekipin e Shtutgartit, Klinsi habiti t gjith, duke u prshtatur shum shpejt me ekipin e ri. Ishte viti i par n Bundeslig kur Klinsmann shnoi 15 gola n 32 ndeshje, nj rendiment sulmues dhe shum i vlefshm q i binte t prkthehej q n dy ndeshje t kishte shnuar nj gol. M shum se nj zbulim Jurgen Klinsmann u afirmua si nj ndr sulmuesit m t mir t Gjermanis. N moshn 20-vjeare ai u b nj ndr lidert e formacionit gjerman n radht e ekipit t Shtutgartit. Me gjith performancat e tij t denja si nj ndr sulmuesit m t mir n bot, Klinsi nuk u seleksionua pr Kampionatin Botror t vitit 1986 n Meksik nga Franz Beckenbauer. Gjermani i ri, n at koh 22 vje, edhe pse disi i zhgnjyer nga kjo mosbindje, vazhdoi t punonte me klubin e tij. N vitin 1988 puna e Jurgen Klismann u shprblye sepse atij iu dha mundsia t marr pjes n Kampionatin Evropian t vitit 1988, q u luajt n Gjermani. Gjermant, t cilt ishin nnkampiont e bots n vitin 1986 krkonin me ngulm t fitonin kt kampionat, por fatkeqsisht humbn me rezultatin 2 me 1 n gjysmfinale prball Holands s Marco Van Basten. T njjtin vit, ai fitoi nj Medalje t Bronzt me seleksionimin e Gjermanis n Lojrat Olimpike t zhvilluara n Seul. N prfundim t ktij aktiviteti Jurgen Klinsmann u shprblye me nj titull, q ishte ai i lojtarit gjerman m t mir t vitit.

  Golashnuesi m i mir dhe vajtja te Interi

  Sezonin vijues Jurgen Klissman bhet lojtari m i mir dhe golashnuesi i Kampionatit Gjerman. Nga ky popullaritet i madh Jurgen Klismann prfitoi pr tu larguar nga klubi i Shtutgartit (klub me t cilin luajti 156 ndeshje dhe realizoi 79 gola n 5 vjet), duke u drejtuar pr n Itali dhe m saktsisht te ekipi i Interit, ku u bashkua me shokt e tij t ekipit t seleksionimit botror q jan emrat m t shquar t bots s futbollit si Lothar Matheus dhe Andreas Brehme. M Itali Jurgen paraqitet shum shpejt si nj ndr lojtart m t rndsishm t ekipit dhe q n sezonin e par Klinsi realizoi 13 gola n 31 takime. Jurgen u prshtat shum shpejt me stilin e lojtarve italian dhe t lojs s tyre dhe sht shum i plqyer nga trajneri i Interit Giovanni Trapattoni. Jurgen Klinsmann ishte prshkruar nga mediat italiane si nj sulmues ambicioz, ai ishte shum i vlersuar nga tifozt e Interit kudo q ndodheshin. Ishte pikrisht viti 1990 kur Jurgen Klinsmann luajti pr her t par n karriern e tij n Kupn e Bots. sht nj ndrr q bhet realitet pr sulmuesin gjerman, q u radhit si titullar n pikn e sulmit t Gjermanis n shoqri t sulmuesit t shklqyer t Roms Rudy Voller. Gjat ksaj Kupe Bote Jurgen Klinsmann ishte shum i rregullt, ai asnjher nuk realizoi m pak se tre gola n shtat ndeshje dhe kontribuoi shum n suksesin e Mannschaft. Sezonin e ardhshm Jurgen Klinsman fitoi Kupn UEFA me skuadrn e Interit, duke mundur skuadrn e Roms t shokut t tij t skuadrs Mannschaft Rudi Voller (0-1 n ndeshjen e par dhe 2-0 n kthim), nnshkrimi i tij me skuadrn e Interit ishte nj arritje e madhe sepse n vetm dy vjet Klinsi arriti t fitonte dy tituj, q do t thot do vit nj titull (Kupn e Bots dhe Kupn UEFA). Gjat ksaj kupe UEFA, Jurgen Klinsmann u shfaq n form t mir, duke luajtur n shum takime (12 takime) dhe shnoi tre gola. Sezonin e ardhshm, q fatkeqsisht ishte i fundit pr Jurgen Klinsmann nn ngjyrat interiste, ai arriti t realizoj sezonin e tij m t keq t t gjith karriers, duke luajtur 31 ndeshje dhe duke shnuar shtat gola. Ai ishte nj ndr sulmuesit m t mdhenj q kan luajtur ndonjher te skuadra e Interit (duke luajtur 95 ndeshje t Seris A dhe duke shnuar 34 gola).

  Braktisja e Interit pr Francn dhe Anglin

  Ai braktisi Italin pr Francn, destinacioni Monako, ku luajti pr dy vjet. Por, para se t niset pr n kt ekip Jurgen luajti n Kampionatin Evropian t vitit 1992 n Suedi. Gjermania bri figur t mir, duke qen se arriti deri n finale, por e mundur ashprsisht nga ekipi danez me rezultatin 2 me 0. sht nj goditje e vrtet progresive pr Jurgen Klinsmann, i cili qe m i motivuar se kurr pr t fituar tituj. Te skuadra e Monakos ai i tregoi edhe nj her tjetr t gjith kundrshtarve t tij sesa i aft ishte t bnte nj loj t bukur dhe t shnonte gola. N 35 ndeshje me klubin e Monakos Jurgen Klismann shnoi 19 gola, duke prfunduar me t njjtin rast ndr golashnuesit m t mir t kampionatit. Fatkeqsisht me gjith prpjekjet e tij, Monako nuk fitoi Kampionatin e Francs. Gjat sezonit t dyt te skuadra e Monakos, Jurgen u kritikua disi nga mediat, duke shnuar vetm 10 gola n 30 takime. Pak koh m pas ai pohoi se kishte ardhur koha t largohej nga principata e Monakos. Ai niset pr n Angli ku luajti nj sezon me klubin e Tottenham Hotspur. Klinsi rigjeti efikasitetin e tij sulmues, si dhe aftsin e tij pr sulm q kishte pasur n sezonet e par me skuadrn e Interit. Ai shnoi 20 gola n 41 ndeshje t Ligs Angleze dhe u cilsua me kt rast si lojtari m i mir i kampionatit anglez n fund t sezonit.

  Rikthimi n Gjermani

  Klinsi u nis prsri pr n vendlindje, ku u angazhua gjat dy viteve me klubin m prestigjioz gjerman, Bajnernin e Mynihut. Jurgen deklaroi gjat ardhjes s tij te kjo skuadr kishte rigjetur dshirn pr fitore. "Kam etje pr fitore, e di q jam n fund t karriers dhe dua t fitoj sa m shum tituj q t jet mundsi me skuadrn e Bajernit t Mynihut", u shpreh ai. Gjat vitit t par n radht e skuadrs s Bajernit, Jurgen Klinsmann fitoi Kupn UEFA pr her t dyt t karriers s tij. N fakt Bajerni i Mynihut mundi n finale ekipin e Bordos (2 me 0 atje dhe 3 me 1 ndeshja e kthimit) me gjat finales s kthimit nj gol t Jurgen Klinsmannit n minutn e 77. Ishte pr tu mbajtur mend fakti se Jurgen Klinsmann realizoi 14 nga 27 gola, ndr t cilt 7 prball Benfikas gjat ktij kompeticioni. Deklaratat n fillim t sezonit t Jurgen Klinsmann pati nj ndikim n psikologjin e lojtarit. Nj gj sht e sigurt, Jurgen Klinsmann realizoi nj sezon t shklqyer me ekipin e Bajernit (14 gola n 12 ndeshje t Kups s Evrops, si dhe 16 gola n 32 ndeshje t kampionatit Gjerman). Ai luajti n Kampionatin Evropian t vitit 1996 me ekipin e Gjermanis, ku disa muaj m von ai rezultoi si golashnuesi m i mir i kampionatit me tre gola, pas anglezit t talentuar Alan Shearer. Gjermania fitoi Kampionatin Evropian t vitit 1996 prball Republiks Ceke me rezultatin 2 me 1 fal nj dy golave t Oliver Bierhoff. Sezonet shkonin njri pas tjetrit dhe n t njjtn mnyr edhe titujt, mirpo sezonin e ardhshm Klinsi fitoi m n fund Kampionatin Gjerman me ekipin e Bajernit, duke realizuar 15 gola n 33 takime t kampionatit. N vitin 1997, Jurgen vendosi t niset pr n Sampdoria n Itali, zgjedhje q duket shum e uditshme, duke par arritjet e tij t mparshme. Pr m tepr, ai luajti vetm tet ndeshje me formacionin italian, duke realizuar vetm gola t vegjl. Nj vit m pas ai luajti n Kupn e Bots n Franc, q ishte kompeticioni i tij i fundit me skuadrn gjermane. Gjermania e mori veten pak me vshtirsi deri n erekfinale, duke humbur me rezultatin 3 me 0 prball lojtarve impresionues kroat, kryesisht t talentuarit Davor Suker dhe t profesionistit Znonimir Boban. M par Jurgen Klismann ia kishte dal mban n tre ndeshje t bukura, kryesisht prball Shteteve t Bashkuara, Iranit dhe Meksiks. Ai doli n pension si futbollist profesionist dhe m pas festoi jubileun e tij vitin pasues, moment i mbushur me shum emocion pr Klinsin. N korrik t vitit 2004 Jurgen Klismann u emrua n krye t seleksionit gjerman me t cilin ai krkoi t fitoj Kupn e ardhshme t Bots n Gjermani dhe kur mendojm etjen pr fitore q kishte Klinsmann si lojtar gjithka t l t mendosh q przgjedhja gjermane do t vihej n dyshim n vitin 2006. Shum lojtar do ta marrin at si shembull dhe pr shum tifoz t tjer ai mbetet gjithmon n zemrat e tyre. Pas prfundimit t karriers si lojtar n disa skuadra, ai largohet nga loja e futbollit si lojtar dhe bhet trajner. Kurrsesi nj figur sportive si ai nuk mund t shkputej totalisht nga futbolli.

  Karriera si trajner

  Pas edicionit t Kampionatit Botror q u zhvillua n Gjermani n vitin 2006 ai qe trajneri i ekipit kombtar. Ai hoqi dor nga ky post fill pas prfundimit t ktij turneu, ku ekipi i tij zuri vendin e tret, i eliminuar nga Italia me rezultatin 0 me 2, por fitues ndaj Portugalis me rezultatin 3 me 1. Pasardhsi i tij u b Joachim Low. Largimi i tij nuk la shije t mir n radht e profesionistve t ktij sporti, por ata duhet t merrnin parasysh vendimin e tij. Kushdo q t vij n vend t Juergen Klinsmann duhet t ndjek punn q ishte filluar m par, kishte deklaruar bashkpresidenti i Federats Kombtare Gjermane, Mayer-Vorfelder, duke refuzuar n at moment t diskutonte pr emra t kandidatve t mundshm. Por, pak koh m von pas disa takimesh t Federats lidhur me kandidatin e ri q do t zvendsonte Klinsmann, u vendos q ai t ishte Joachim Low. N at koh Klinsmann pas prfundimit me sukses t aventurs gjermane n Kupn e Bots, kishte krkuar disa dit koh pr t reflektuar pr t ardhmen e tij, duke u nisur s bashku me familjen drejt nj lokaliteti t mbajtur sekret. Pasi kishte ndeshur skepticima t fort nga ana e kritiks dhe e publikut, ish-trajneri gjerman ia kishte dal mban t bindte nj popullaritet t madh gjat Kampionatit Botror fal stilit t lojs dhe mnyrs s t vepruarit t skuadrs gjermane. N prfundim t Kups s Bots, sipas disa sondazheve t ndryshm, ata q krkonin q Klinsmann t qndronte n pankinn gjermane ishin rreth 90%. Sondazhet u realizuan n mbar Gjermanin dhe kudo rezultoi se trajneri gjerman kishte fansa dhe njerz q e vlersonin pr punn e tij. Sipas tyre, ai kishte dhn shum pr kt sport n kt vend. Ishte nj ndr lojtart dhe m pas trajnert q ia vlente t admirohej dhe t kishte mbshtetjen e t gjithve.

  Stili i tij

  Tekniku gjerman Juergen Klinsmann ka prdorur konceptet e psikologjis sportive dhe nj teknik t veant pr t uar skuadrn deri n erekfinale n Kampionatin Botror Gjermani 2006. N nj intervist pr FIFA Magazine tekniku gjerman tregon se ka prdorur pr nj program didaktik me t cilin kishte si qllim t formonte lojtar vetm nga nj pikvshtrim tekniko-futbollistik, por edhe duke i motivuar dhe inkurajuar. Ai kishte si synim ti prqendronte n mundsin konkrete pr t fituar kt Botror. Zgjodhi t luante kundr kundrshtarve t fort n ndeshjet miqsore pr ti ln t kuptoj lojtarve q t jen n nivel t njjt me shokt e tyre t skuadrave t mdha, si Brazili dhe Argjentina, dhe mundsisht ti mundin ata. Ai i propozonte shpesh lojtarve shum pamje me videoprojketor t skuadrave t tjera, duke komentuar pikat e forta t skuadrs s huaj me at t tijn dhe e anasjelltas. N kt mnyr ai i ndrgjegjsonte lojtart e tij pr vshtirsit dhe mangsit q duhet t kalonin, por gjithashtu edhe duke i inkurajuar n shum raste. Motoja e tij didaktike ishte pak fjal, por t duhura. Sipas Klinsmannit, jan t pakt mesazhet q kan nj efekt shum domethns kur lojtart ndodhen n terren dhe nuk mund t krahasohen kurr me ata q jepen gjat trajnimit t tyre. Me inteligjenc t madhe sht afrimi i tij n strvitjen individuale. Duhet t gjej mnyrn e duhur pr t komunikuar me secilin lojtar. Disa u binden stimujve viziv, disa t tjer preferojn nj dialog t dendur, t tjer krkojn ndonjher pak komfort, shprehej ai. Puna e psikologve sportiv mund t jet shum e nevojshme n kontekstet konkurruese kaq t rndsishm, por edhe m e nevojshme do t ishte kur atlett jan 15 ose 16 vje dhe jan ende n skuadra t vogla dhe fillestare. Ndrsa kur duhet t specifikoj punn e trajnerit, Klismann thekson se duhet t mbahen larg skuadrs fenomenet negative, nuk duhet t jepet prshtypja q tekniku t mos shqetsohet, si dhe as ideja q ai beson totalisht n lojtart e tij. Klinsmann sht treguar nj psikolog i mir edhe n mnyrn e prdorur pr zgjedhjen e trajnerit t skuadrs. Kishim dy portier t klasit botror (Kahn dhe Lehmann) dhe nuk e dija se far do t ndodhte q n fillim t Kampinatit Botror. Nse do t kisha zgjedhur n fillim n favor t njrit prej tyre, tjetri do kishte menduar se do kisha br nj padrejtsi ndaj tij, dhe i pari nuk do kishte mundur t ishte m n formn optimale. Kompeticioni i ka hequr nga e drejta e prons dhe pyeta veten pse gjendja e portierve duhet t ishte ndryshe nga ajo e treshes s djatht ose t sulmuesve. M duhej t veproja n mnyr q t gjith lojtart t ishin t knaqur, u shprehte ai.

  Refuzimi ndaj ekipit t elsit

  Ish-tekniku i Kombtares gjermane i tha jo ekipit t elsit. Ai refuzoi t ishte trajner i ksaj skuadre pr arsye familjare. sht nj arsye veanrisht e rndsishme, por q ndodh t jet arsye. Pra ajo q nuk i dha mundsi Jurgen Klinsmann t zr postin e Jose Mourinhos n pankinn e elsit n Stamford Bridge ishte nj arsye trsisht familjare. Ai i tha jo trajnimit t nj skuadre evropiane, duke u shprehur: "T oja pr t jetuar n Evrop familjen time pas shum vitesh jetes n Kaliforni ishte nj gj shum e vshtir. Nuk mund ta bja kt. Pr mua nuk do t ishte nj problem i madh, por fakti q n Evrop je gjithmon nn vzhgim, t gjith presin t t vn nn presion dhe je gjithmon nn nj kujdes konstant. N Kaliforni, bashkshortja dhe fmijt e mi jan ata q jan, ndrsa n Evrop do t ishin bashkshortja dhe fmijt e Jurgen Klinsmannit. Pr kt qllim nuk dua ti v nn presion", prfundoi ai.

  Emri: Jurgen
  Mbiemri: Klinsmann
  Ditlindja: 30.07. 1966
  Vendlindja: Goppingen, Gjermania
  Kombsia: Gjerman
  Gjatsia: 1.81 cm
  Pesha: 76 kg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  My silence doesn't mean I am gone!

Tema t Ngjashme

 1. Loro Borii, legjenda e futbollit shqiptar
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-08-2006, 14:09
 2. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-07-2006, 14:09
 3. Sheriati n futboll....
  Nga Cappuccino n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 14-07-2006, 11:56
 4. Kronika nga Historia e Futbollit Shqiptar
  Nga BlueBaron n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-01-2006, 11:27
 5. Besnik DIZDARI mbi historine e Futbollit
  Nga erzeni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2003, 17:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •